Gospodin John Dvorak dugogodišnji "pljuvač Applea" predlaže Appleu da povuče kočnicu na iPhoneu prije nego počne gubiti novac. On tvrdi da je Apple-ov uspjeh u prošlosti isključivo vezan na tržišta koja su se razvijala ili umirala. Najveći uspjeh bio je iPod. Prema njemu, Apple može igrati pomodno sa svojim proizvodima, kao bilo koja druga kompanija, ali nema dokaza da ga može igrati dovoljno brzo. Mobiteli dolaze i odlaze jako brzo, i ako Apple nema barem 5-6 varijanti tog modela za budućnost, bez obzira na trenutni uspjeh, telefon će biti passe nakon 3 mjeseca. Nije vjerojatno da će Apple biti uspješan u ovom segmentu sa vrlo jakom konkurencijom. Čak i u dijelovima u kojima je pionir, osobna računala, mora se natjecati s Microsoftom i može imati tek 5% tržišta.

Prema ovom članku jedino je jasno da Dvorak ne zna kako je iPhone OS barem 5 godina ispred bilo čega trenutno na tržištu.

 

Komentari  

MAK
30-03-2007 | 03:53
Gospodnin John C. Dvorak je dugogodišnji poznavatelj kretanja u IT industriji.
Voljeli ga ili ne, slagali se s njime - nimalo, djelomično, potpuno - njegova rečenika, kao teza NIJE ono s čime u bilo kojem članku imamo posla. "Apple će propasti", "Apple neće propasti", u ovom ili bilo kojem drugom članku u bilo kojem mediju - NIJE teza s kojom se čovjek slaže ili ne slaže. Objasnit ću i malo poslije kako i zašto.

Naime, on je pisao kolumnu zadnje strane sadžaja (jer oglase ne računam) 6-7 godina bez prekida i u Macworldu. Piše za svakoga tko ga plaća na području koje poznaje. A poznaje - i dugoročno čitano - Apple cijeni mnogo više od drugih. Ali, cijeni li ili ne, to uopće nije važno, kao što je nevažno, i gadno bi se cinično u brk nasmijao onome tko bi, potaknut upravo ovom ili nekom drugom njegovom nemilosrdnom tezom, prodao svoje dionice.

Kod Dvoraka se uopće ne radi o uvjeravanju, a njegova argumentacija tome ni ne služi, pa, dakle, onda na osnovu svojih opakih rečenica i osebujnog postavljanja teme o kojoj piše, pa ako piše o Appleu onda i o tome, ne može se reći da su njegovi tekstovi još manje od nagovaranja - mržnja. A da bi on onda bio dugogodišnji pljuvač. Pa i Applea.

Idemo onda u mali "Uvod u Dvoraka" na ovom članku i na ovoj tezi.

Gdje piše svoj članak? Njemu je zapravo svejedno gdje piše, ako da dobro plaćaju da bude to što jest, John C. Dvorak. Ali, zamislite, sada piše u MarketWatch Newsu, sajtu koji iz minute u minutu prati tečajeve dionica. I zamislite, uz znak AAPL (i ostale koje spominje) embedirani su njihovi trenutačni indeksi koji, toga trenutka, "opovrgavaju" ili "potvrđuju" njegove teze... neovisno o tome kojemu navijačkom taboru pripadate.

A kad Dvotak piše, bilo gdje, u potji svakog njegovog teksta je: ne budite tovari, ne navijaje, nego mislite svojom glavom. Ako ste se malo ulijenili, evo vam moja kost. I što je kost eksplozivnija, bizarnija, što je nafutrana s više apriorno očiglednih teza (kojima će jedni navijači uzviknuti "Aleluja!", a drugi ga zbog oštrine još teže probavljati) - tipa, to je intenzivno tržište, model živi tri mjeseca, male su marže, budale nisu vidjeli a Apple je učinio ono što se po udžbeniku moralo... itd... kristaliziraju se dvije teze: 1. Dvorak je uvijek Dvorak (samoreklamer, mojim, ima li još netko želja da mu pišem kao ne manje nego Dvorak?) 2. On će, kao Dvorak, uvijek izvesti kalambur i poigrati se nečim što je "svima očigledno" ili tezom koja je svima, u najmanju ruku bogohulna. I jašući na toj tezi bit će uvjerljiviji nego bilo tko od nas da dobije domaću zadaću da je brani ili napada. Dvorak je naprosto obaviješten i oštrouman. Što je "protiv" pomaže nam na bolje napravimo inventuru uglavnom naših zahrđalih i ne uvijek i odveć oštroumnih arsenala argumenata i stavova. Ili smo oštroumniji od njega, a sjano i blještavo razmišljamo tako da njegovi konstrukti djeluju kao ustajala memla? Ne bih rekao.
Dvorak je silno koristan za podbosti da misliš svojom glavom, a da se može misliti i još svježije i još oštrije. Još točnije. Ne toliko ko Dvorak sa svom njegovom dugogodišnjom mukom da iz dana bude Dvorak i ne propadne, ali ipak...
Ovaj bi svijet bio puno bliže religioznom krdu da nema takvih huncuta poput Dvoraka.
Da je "dugogodišnji pljuvač Applea", za to ne bih baš rekao da je njegova najvažnija osobina. Hm, koliko je relevantno mišljenje koje misli da je Dvoraka najjezgrovitije opisalo tom tezom? I čime bi se to mjerilo? Možda jednom malom jedinicom, npr. "Jednim Maštrukom"?
Anonimac
30-03-2007 | 10:48
e svašta...
Dražen
30-03-2007 | 11:24
Dvorak zna često "provaliti" glupost i ostati živ. Moje osobno mišljenje je da kritičari u načelu nisu u stanju kreirati nešto svoje, niti čemu konkretno pridonjeti - stoga im je posao da kritiziraju (i često pljuju) po onom što nikada ne bi u stanju bili sami stvoriti, ili su pokušali stvoriti pa su se na kraju jako razočarali. Nimalo se ne uzbuđujem zbog izjava jednog Dvoraka ili Maštruka, jer oni će pisati bilo što za što im se plati i ono najbitnije, tko im plati. Zagrizlo se u malo veći kolač od računarstva, mobilnu telefoniju. Za kraj jedna mala usporedba, svi propali glazbenici na kraju su postali - kritičari.
AidoN
30-03-2007 | 18:57
ovakvi "pitijski" govori stvarno nemaju smisla, i po mom mišljenju nitko ih ni ne uzima ozbiljno. Nadam se da ga dovoljno plaćaju da se ovako javno sramoti po internetu. a i nemogu komentirati činjenicu da on polazi od jednog fenomena, a to je "kupit ću novi za dva mjeseca, jer ovaj mi više nije dovoljno dobar i ne radi" pa radilo se to o njegovom voljenom PC-u ili o mobilnom telefonu... kada ljudi shvate da iPhone radi neće ga imati potrebu zamjeniti za nešto drugo. jedino za nešto lošije... Apple i da ne izda novi iPhone dvije ili tri godine, još će uvijek biti ispred svog ostalog kvazitehološkog smeća...
uzzy
30-03-2007 | 19:37
MAK-lipo si ovo napisa,svaka cast
Drazen-nisu svi propali muzicari postali kriticari,neki su postali producenti,novi nari,arhitekti, bravari,trgovci ..........
Anonimac
31-03-2007 | 21:09
Sviđa mi se iPhone, i imam cijelu prezentaciju na kompjuteru.
Međutim da je iPhone OS 5 godina ispred bilo čega to se ne slažem. Ljudi moji 5 godina je u svijetu elektronike jako puno. Možda je nešto malo ispred, ali ne puno. Prema prezentaciji nema bog zna što u telefonu što je Apple "izmislio" a to što ga predstavljaju kao reinventing the phone je pizdarija, jer se sve odlike koje ima mogu naći u jednom ili drugom već postojećem telefonu. Koristim SE P910i i npr. mp3 player (ne govorim o iPodu) imam (svrha je slušati muziku a ne pregledavati naslovnice albuma), video player također, na memory sticku imam nekoliko epizoda star treka, nekoliko filmova i hrpu različitih klipova, dalje konferencijsku vezu mogu ostvariti i ja ako mi davatelj usluge nudi uslugu, karte gradova kao aplikaciju imam, na internet mogu (opera npr. nudi i skaliranje stranice ako treba). Što to dakle nudi iPhone? Za koji dan imat ćemo Nokiu N95 na tržištu, imati će integriranu 5 megapikselnu kameru (jel iPhone ima kameru takve rezolucije?), imat će GPS (opet iPhone fali) imati će HSDPA tehnologiju i 3G opet iPhoneu nedostaje. I dakle što to točno iPhone nudi što već sad ostali nemaju osim appleovog loga na pozadini? I još jedna stvar da je nešto ranije predstavljena LG Prada mobilni telefon (koji je također bio dugo u razvoju) apple ne bi mogao ni dizajn nešto previše isticati
Anonimac
01-04-2007 | 13:25
E sad mi je već dosta. Izgleda da oni koji kritikuju iPhone i nisu bas upućeni u njegove tehnologije. Kao prvo navešću OS koji je oslabljena verzija Mac OS X. Dakle, OS X na iPhone ima ugrađen Core Aniamtions koji omogucava sve one 3D efekte koje ste vidjeli (primjera radi LG Prada koristi Flash tehnologiju za vizuelne efekte što naravno nije ni do koljena Core Animationsu). Sam koncept uredjaja se razlikuje od svega do sada viđenog. Dakle, ekran od 3,5 incha sa MULTI-TOUCH tehnologijom i rezolucijom od 160 ppi (to ste zaboravili pomenuti kritičari) zajedno sa Core Animations omogućava razvoj nevjerojatnih aplikacija (ako ste kreativna duša...možete to zamisliti). Onda ona tri senzora ako se sjećate (proximity sensor,ambient light sensor i accelerometer - da li je i to deja vu na telefonima !?). GPS modul nije neophodan na iPhone-u iz razloga što postoji nešto mnogo bolje na istom, a to je Google Maps . Sledeća stvar je integrisan iPod koji pruža nevjerojatno iskustvo slušanja glazbe (Cover Flow), zatim gledanje spotova,serija, filmova a sve to možete pohraniti na 4GB ili 8GB integrisane memorije. Želim pomenuti i dizajn uređaja....Appl e je još jednom odlično uradio homework i pokazao ko je lider u industrijskom dizajnu...sve ovo gore navedeno su 'strpali' u uređaj dimenzija 115x61x11.6mm i težine 135 g što je udnosu na BRICKbar dizajn Nokija zaista nevjerojatno. Apple iPhone ima još nekoliko sitnica koje bih trebao pomenuti (widgeti,visual voice mail i još ponešto) ali želim da kažem da je Apple novi igrač na tržištu mobilne telefonije i da mu treba vremena da pokaže pravu snagu (Steve nije na Keynote-u ništa pričao o kamerici koja je očigledno u razvoju.... iiii....još je obećao da će 3G na iPhone-u biti podržan u roku od godinu dana). Eh da, još i cijena....prihvatljivo.

h0logram_HPi0529 (problemi sa logovanjem....)
dpasaric
02-04-2007 | 18:05
Dvorak je osvjedočeni kritičar-gubitn ik koji nije u stanju čak niti pohvatati sve potrebne činjenice da bi napisao nešto suvislo. Gore kolumne piše valjda još jedino OM ;-). Siguran da će iPhone biti nevjerojatan uspjeh jer prvi nudi na jednom mjestu tehnologije, koje su do sada bile raspršene, na ergonomski prihvatljiv način. I to ne nudi nitko drugi, a ne bih se iznenadio da ih u tome nitko ne stigne i tih rečenih 5 godina. Microsoftu, koji ima neiscrpne resurse, je otprilike trebalo toliko da kao sustigne Mac OS X, a i to nisu uspjeli u potpunosti, a Leopard je pred vratima...
Anonimac
02-04-2007 | 18:49
Jos samo da s tim iPhone-om integriraju neki dobar kalkulator tipa HP48GX (naravno neusporedivo brzi i s daleko boljom grafikom) i kupujem odmah.
MAK
03-04-2007 | 14:18
Grafika ti treba da bi izračunate brojke bile 3D? :-)
Meni definitvno fali 3G. A ako se mogu pisati widgeti, puno je toga riješeno... Mislim da će "zatvorenost" OS-a biti lako provaliti kao što je provaljeno sve život na AppleTV-u.

PS - Ja i dalje mislim da je svijet mnogo trodimenzonalni ji jer postoji Dvorak (npr. on je prvi - ja svjedok - Appleovu zajednicu upozorio da The Big Enemy nije IBM nego Microsoft). On je dobro shvatio da negdje mora postojati crni Šejtan na kojega će pravovjerni bacati kamen... A čopor upravo tako reagira, što se vidi i gore... No, na Dvoraku sam češće upotrijebio mozak nego na mnogim drugim autorima.
campo
04-04-2007 | 23:15
Ja mislim da je on potpuno u pravu..ako ste pozorno pratili pitanja novinara nakon predstavljanja iPhona, moglo se vidjeti mnogo toga nedovrsenog.... .a ono sta mi najvise smeta je prodaja sa Cingularom to je znak da ce svaki VOip biti odstranjen..
Anonimac
07-04-2007 | 15:02
8

Cinjenica je da Apple od ponovnog dolaska ne prelazi 1 znamenku svog udjela na trzistu. Cinjenica je da sama platforma, osim eksplozivnih najava i pocetnih uvodjenja novih modela uopce tome ne doprinosi. Ono sto imamo su Ipod igracke i kojekakve distrakcije koje nemaju nikakve veze sa onim glavnim : Apple platformom. ( http://tinyurl.com/2bekkh )

Mislim da Apple treba nekog novog Scully-a, jer od Jobs "vizionarstva" Apple se nikad nece pomaknuti sa ovog velebnog procenta udjela na trzistu. iPhoneu? What art thou good for? U mediokritetnom sustavu vrijednosti Apple-a, zaboli me briga za te konzumentske ispljuvke. Mene zanima platforma a tu nevidim nista novo. Kad god procitam nase kometare, uvjek se covjek
"update-a" u HR sustav nakon kraceg odsustva iz HR. Cemu uvjek ta dezurna potreba pljuvanja po svemu i svacemu? Slagao se ili ne slagao sa nekim? Cemu ta balkanska doza potrebe da se svakog smjesti na njegovo mjesto? Posebno me Herr Pasaric cudi?
Uporedjuje sa Mastrukom? Pa tko to uopce cita? Svasta.
Zvonimir
13-04-2007 | 02:07
Kad bolje razmislis, Dvorak je jedini pravi pristasa one legendarne Appleove kampanje "Think Different".
U biti, ako je itko drukciji, to je on.
Zato, svaka pohvala njegovom pisnaju -- tip je zakon. I sebi je izborio posebno mjesto u informatickom novinarstvu. Vrlo mastovit, drukciji, sa stilom, podbada, izvrce fakte, ali pise sta stilom i konzistentnom razlicitoscu od drugih. Naglasavam ono "sa stlom" i dodajem jos "s iskustvom", sto ga izdvaja iz mora seratora popot Olega Mastruka i ostalih bezimenih bloggera ili pak oceana bezlicnih novinara koji namah pisu svi podjednako i konstatiraju "fakte" koje ionako svi znamo.
Stoga John Dvorak ima posebno mjesto u povijesti. Nije dubokouman, ali je ostrouman. NIje dubok jer zna da pise za one koji to nikad ne bi ni shvatili pa je stoga, svojom ostroumnoscu, shvatio da je bolje biti drukciji i ostati mudro na povrsini, poput pravog morskog predatora, gdje jato gladnih i glupih riba jedva ceka da ih netko smaze.

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 49 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.37 Seconds

Provided by iJoomla SEO