Tomislav Ribičić 09.12.08

Na sreću, ovo se ne odnosi na većinu ljudi koji nas posjećuju, ali iako je potpuno jasno i nedvosmisleno sljedeće istaknuto kod prijave, i dalje postoje ljudi koji se uporno prijavljuju pod izmišljenim i lažnim imenima:

Molimo buduće korisnike da upišu svoje stvarno ime, prezime i email. Nastojimo forum održati ugodnim i korisnim mjestom, a iskustvo je pokazalo da "bezimeni" korisnici prečesto zlorabe svoju anonimnost.

U samom forumu vidljivo je samo Vaše slobodno izabrano korisničko ime. Podaci u našoj bazi nikada se neće zlorabiti ili ustupati trećoj strani, stoga će sve prijave koje koriste izmišljena ili lažna imena biti izbrisane - hvala na razumijevanju.

Pitam se da li je gornji tekst nejasno napisan? Treba li ga još jače istaknuti? Upornim lažnim prijavama takve nam osobe samo zadaju dodatni posao, a kako se radi o nečemu što i tako radimo bez ikakve novčane naknade, biti ću slobodan reći da se radi o čistom nedostatku elementarne pristojnosti.

Stoga vas iskreno molim, predstavlja li vam gornja zamolba problem, *nemojte* se prijavljivati. Iako imamo načina stati tome na kraj, to nećemo učiniti kako korisnici koji se mogu pridržavati tog jednostavnog pravila ne bi patili. I do sada smo bilo kakvim restrikcijama pribjegavali samo kada bismo bili satjerani u kut, što se do sada nažalost prečesto događalo.

 

Komentari  

janimir
10-12-2008 | 01:56
u potpunosti se slažem s ovim stavom, i sam sam postavio na fotozinu isto pravilo iz istih razloga, a muku oko "kontrole" sam rješio tako da prihvaćam bez problema korisnike s imenom i/ili prezimenom u samoj e-mail adresi (naravno, pod uvijetom da se podudara s prijavom, barem prezimena). oni pak potencijalni članovi koji se prijavljuju s adrsama slobodnih servisa jednostavno moraju imat preporuku nekog "starijeg" člana… znam da tako vjerojatno odbacujem neke potencijalno mirne i "korisne" članove, ali sam barem rješen glavobolja. možda uvedem "probni rok" da i onima s gotovo anonimnim adresama dozvolim suradnju, no o tom bum još par puta promislil.
samo to. "moja 2 centa" podrške :-)
Anonimac
10-12-2008 | 15:55
Dečki NHF ali mislim da ovo odbija dosta ljudi od registracije, ipak se radi o internetu i ipak se radi o osobnim podatcima koji su SVIMA dostupni, ne postoji način da vi garantirate da netko neće te podatke zloupotrijebiti . Prvo što su svima dostupni http://www.jabucnjak.hr/index.php?option=com_userlist&Itemid=113 , pa ne možete garantirati nikome ništa dakle bilo tko se može prošetati i popisati mailove i imena i prezimena, a zloupotreba je... hm od phisinga, indentity thefta, pa sve do spam lista itd.. u današnje doba je za većinu ljudi ipak određena doza anonimnosti nužna.
Riba
10-12-2008 | 17:10
Odlicno, argumentirana rasprava. Naravno da ne postoji nacin da ikome ista garantiramo, no ja recimo nisam nikad imao problema zbog svojeg imena. Ne znam je li itko drugi imao problema zbog toga sto mu se ime nalazi na Jabucnjaku? S druge strane, itekako ih je bilo zbog ljudi koji se kriju iza svoje anonimnosti, tako da je izbor bio dosta jednostavan; tim vise sto vucemo dugogodisnje iskustvo sa ljudima koji iz bilo kojeg razloga zele kriti svoj identitet. Janimir je morao pribjegnuti i drasticnijim metodama. Na linku kojeg si naveo nisu dostupni svi podaci, vec samo ime i prezime. e-mail adrese nece nikad i ni u kojem slucaju biti dostupne, a ime i prezime je ipak neki minimum koji je do sada osigurao mir i red ovdje. Sto se mene tice, mozemo ukloniti vidljivost imena i prezimena svugdje na Jabucnjaku, tako da ne budu javno dostupni, da li bi to rjesenje bilo prihvatljivo svima?
Pa cak i sampion paranoje smayoo ne gundja sto mu je ime vidljivo! :-)
dpasaric
10-12-2008 | 18:37
Ako do sada oko 2000 korisnika nije s time imalo problem, ne vidim zašto bi imali od sada. Anonimici i lažnjaci su u manjini, a dovoljno ti ih je 10 da nastane opći kaos.
smayoo
10-12-2008 | 23:07
Evo, da i ja kao... hm... "šampion paranoje" :-) izrazim svoj stav. Slažem se da ime i prezime predstavlja minimum autentičnog identiteta koje svaki član ove zajednice treba dati kao zalog svoje ozbiljnosti i netiquette.

U svojih 15 godina aktivnog korištenja interneta sjećam se velikog broja ovakvih istih diskusija. Zastupatelji anonimnosti uvijek izmišljaju neke razloge zašto trebaju ostati anonimni. Za mene je osoba koja ističe stavove i mišljenja sakrivena iza svoje anonimnosti isto što i osoba koja izvikuje "Živija!" i "Doli!" iz bezimene mase auditorija.

Tko nije spreman stati iza onog što govori (piše), meni osobno nije niti interesantan kao sugovornik. Pa se ni ne mora registrirati na ovaj forum. QED.
janimir
11-12-2008 | 00:20
Anonimac, meni se pak čini da je baš na Internetu skrivanje imena i prezimena suluda stvar. Barem ako je riječ o aktivnim osobama. Većini osoba s kojima na mreži komuniciram se može nać i više od imena i prezimena na pregršt mjesta. I slažem se sa smayoom da saznanje tko se krije iza nadimka podiže vrijednost napisanog. Ako mi "žmujox" napiše da se proizvod xyz isplati za posao yzx, nebum se odveć osvrnul kao da to napiše netko s imenom i prezimenom čije iskustvo, potom, tragajući baš za imenom i prezimenom, lako mogu provjeriti. I to ne zato da bih se igrao "Velikog Brata", već da se uvjerim u preporuku, savjet, što li već tražim.
Što se pak sustava zaštite osobnih podataka tiče, u idućoj inačici programa za fotozine bum složil da sam član bira hoće li mu i koji podaci biti dostupni svima, samo registriranim članovima, ili samo grupi znanaca koju je sam stvorio… Eto, još nekaj Ribi za gruntanje, za V.2.0.1 ;-)
joskocurkovic
11-12-2008 | 13:05
Tko ima potrebu javno istaći svoje mišljenje, minimum pristojnosti nalaže da se predstavi. Pretpostavljam da je "problem anonimnosti" vezan za korisnike mlađe dobi, pa bi o tome trebalo voditi računa i u tim situacijama djelovati odgojno. Ekipa s Jabučnjaka taj test polaže svakodnevno i ovom prilikom bih to istaknuo i pohvalio.
Razlog zbog kojeg sam se javio je ovaj link: http://www.aclu.org/pizza/index.html?orgid=EA071904&MX=1414&H=1 koji, možda, nije u potpunosti u skladu s namjerom ove rasprave, ali je svakako nešto o čemu trebamo razmišljati. Ili je za to već prekasno?
Anonimac
11-12-2008 | 14:29
A ja bome mislim da ste svi poludjeli što inzistirate na tome, po mojem mišljejnu potpuno kontraproduktiv no. Nisam paranoican nego oprezan, pogotovo u danasnjem dobu gdje se informacije o ljduima sakupljaju, biljeze arhiviraju i razmjenjuju izmedju korporacija, vlada a da ne pricam o black hat stvarima, a osim toga ime i prezime ne namjeravam javno davati na internetu iz osobnih razloga i imam osjecaj da nisam jedini. Da li se predstavljam kao Marko Trajkovski ili SubZero mislim da je moje pravo da odlucim, a ne da me netko prisiljava na to. Opet vi ste vlasnici jabucnjaka i vase je pravo inzistirati na punom imenu i prezimeeo i ogranicavati registraciju.

Meni je iskreno taj pristup totalno elitisticki i pomalo bahato, oprostit cete na iskrenom misljenju, u konacnici ovime odbijate dosta korisnika, al mozda vam je to i cilj. Uglavnom ja cu kao nedavni konvertit i dalje pratiti, ali kao gost anonimac, jer cini se da nemam alternative, a nisam pozeljan sugovornik.

Fora je u tome da iako to radite iz ljubavi i entuzijazma imam osjecaj da ste potpuno pobrkali uloge. Nismo mi tu radi vas nego je jabucnjak tu radi korisnika, ili sam u krivu pa vam je ovo osobna igracka? Neznam al ne svidja mi se pristup niti malo i cini se da cu morati posegnuti za stranim forumima kad budem imao problema, jer ne namjeravam davati ime i prezime.

Molim da ovo ne shvatite kao poziv na svadju ili pljuvanje sa moje strane, iznosim osobni stav i dojam koji prosjecna osoba koja je nedavno zaplivala dobiva kada krene istrazivati i naleti na probleme jer se nikad nije susreo sa nicim slicnim. Kao da sam gradjanin drugog reda naspram starih iskusnih korisnika, mozda se varam ali dojam je upravo takav. Eto hvala i pozdrav
Riba
11-12-2008 | 14:38
Procitaj ponovno sto sam napisao. Nema tu nikakvog elitizma, mi smo bili prisiljeni na to. Problem je sto su normalni ljudi poput tebe velika manjina. I ja bi bio najsretniji da mozemo svakoga pustiti "unutra", no to se jednostavno pokazalo neizvedivo. Vecina ljudi se ponasa kao divljaci kada se kriju iza anonimnosti, a nama zadaju dodatni posao za koji iskreno niti imam vremena niti volje. Za sve ostale naci cu i jednog i drugog i vise nego sto treba. No ako nisi jos shvatio postoji i jedan worakround - s obzirom da mi ne provjeravamo da li je netko izmislio ime ili ne, prijavi se kao Milica Fucak ako ces se tako osjecati ugodnije. :-) ...samo nemoj molim te kao Pajo Patak i slicno.
smayoo
12-12-2008 | 20:09
Anonimac, jako, jako, jako, JAKO si naivan ako misliš da čini ikakvu razliku što ti daješ ili ne daješ svoje pravo ime i prezime na ovom ili nekom drugom forumu. Znaš zašto? Zato što tvoji osobni podaci, ime, prezime, jmbg, mjesto rođenja, školska sprema, pa i više od toga, tvoji PRIVATNI I INTIMNI podaci (o bolestima koje si imao ili imaš, o tvojim školskim ocjenama ako ideš u školu ili na faks, o tvojim prekršajima u prometu, itd.) plutaju slobodno i nekriptirano internetom i svatko ih može pokupiti samo ako želi, zato što javne službe, kao i mnoge državne i privatne firme u ovoj zemlji, ushićene time što se služe čudima tehnologije 21. stoljeća razmjenjuju čitave baze podataka preko nezaštićenih ili loše zaštićenih web aplikacija i slijepi su i gluhi na upozorenja stručnjaka.

Ono što sigurno može učiniti razliku je da ne ostavljaš svoje osobne dokumente i podatke naokolo po internetskim serverima tipa mobile.me ili facebook jer time omogućuješ da od poluprazne slike o tebi netko stvori gotovo 100% sliku o tebi i vrlo uspješno - ne ukrade, već u potpunosti EMULIRA tvoj identitet - toliko uspješno da te može koštati godine muke, novca i truda da dokažeš koje je tvoje stvarno "ja" i što jesi, a što nisi učinio. A to nema veze s par tupana koji bi se uvlačili u guzu gazdi od šefa pa rade rusvaj među fejsbukerima, nego s nekim puno puno puno ozbiljnijim igračima koji nemaju skrupula i ne boje se negativnog publiciteta lokalne televizije jer za njih ionako nitko ne zna.
evil.xander
14-12-2008 | 11:10
Anonimac, bojim se da su tvoji podaci odavno poznati svima koji to zele ili ne zele, ime i prezime na jabucnjaku ne cini apsolutno nikakvu razliku. Stoga, ukoliko te to muci, mozes nelagodno spavati od trenutka kada si se prvi put spojio online i ostavio ikakvog pisano traga negdje.
MLADJO
14-12-2008 | 12:56
Moje mišljenje je da je anonimnost na stranicama Jabučnjaka potpuno bespotrebna. Jasno mi je da neki zele zadrzati svoju anonimnost na internetu ali u ovom slučaju za tako nešto ne vidim potrebu. Zelim vjerovati da je Jabucnjak kao i njegov forum mjesto kojega posječuje ipak jedan malo drugačiji tip ljudi i ja si utvaram (kao što bi Ćiro rekao) da tu nema i ne bi trebalo biti nikakvih negativnih vibracija s bilo čije strane.
Anonimac
14-12-2008 | 19:47
janimir,
imaš zaista čudnu logiku,zbog vlastite komocije ti selektiraš po principu:
ako u deset njh ima jedan kriv - nema veze; LIKVIDIRAJ svih deset i rješio si svoj problem.
i sam sam bio žrtva na tvom siteu zbog ovakve logike. preporučitelja nisam imao jer u HR ne poznajem nikoga
od tvojih "odabranih", a na moje izravne e-mailove tebi nikada nisam dobio odgovor.
ovo je ipak nešto sasvim drugačije i nadam se da neće primjeniti tvoje potpuno odbacivanje javnh servisa,
već će iznači bolji način za eliminaciju "anonimaca" (postoje li takvi uopće) koji mogu terorizirati (ako im moderator to DOPUSTI)
hdogan
17-12-2008 | 00:21
Nije li jednostavnije *ne zamarati* se moderatorima i eliminacijom anonimaca, vec jednostavno zahtijevati od ljudi onaj minimum medjuljudske komunikacije - da se predstave imenom i prezimenom, i svojim imenom i prezimenom stoje iza svojih rijeci? Na Internetu sam prisutan preko 15 godina, i nikad, *ni u jednom trenutku* mi nije palo na pamet da sakrivam svoje ime. Zapravo, bljuje mi se od ekipe koja pod krinkom anonimnosti skida inhibicije i cini stvari koje se ne usudi ciniti u "akreditiranom" svijetu.

Bojis se ostaviti svoje ime i prezime, anonimce? Sto te konkretno brine, na koji konkretno nacin mislis da bi se podatak o tvom - pazi sad - imenu i prezimenu mogao iskoristiti? Vrlo rado cu kontrirati apsolutno svakom primjeru koji mozes smisliti. Pa i Smayoo ti je vec lijepo rekao: Ako netko *zeli* saznati nesto o tebi, to ce i uciniti, koliko god se ti skrivao iza krinke kvazi-anonimnos ti nekog Web portala. Podaci su dostupni, podaci su otvoreni, i podaci se prenose mrezom. Samo je pitanje tko ima ovlasti ili zelju pristupiti im.

Krenimo polako, vec si naveo tri stvari do sada:

Phishing: Tvoje ime i prezime je ionako dostupno na mnogim registrima, vrlo vjerojatno se moze i lako izgenerirati, a u Hrvatskoj jos nisu registrirani ozbiljniji phishevi. Vjerujem i da, posto se znas sluziti Internetom i ocito si sasvim dovoljno pismen, ne bi nasjeo na phishing napad.

Identity theft: Come on, get real. Identity theft je lijepi buzzword, i hype koji je prosiren Internetom. Ciljevi identity thefta su visokoprofilira ni pojedinci od kojih se moze vrlo brzo steci vrlo velika (i tesko pratljiva) korist. Identity theft je vrlo tesko napraviti, i vrlo se brzo detektira, prema tome zlikovac bas nema puno vremena na raspolaganju (a vrijeme pripreme je itekako veliko). Ukratko - ne isplati mu se ako nije neka velika igra

Spam liste: Posto mi ovo placa kruh svagdasnji, odgovorno tvrdim da je to najobicnija glupost. Jednim pametnim dictionary napadom spammer ce generirati neusporedivo vise hitova nego harvestanjem *imena i prezimena* (!!) ljudi na Internetu. Primijeti da mailova u popisu - nema.

Imas pravo, to *jest* problem svojevrsnog sukoba generacija izmedju "starih" i "novih" korisnika Interneta. Onima novima je prodana neka glupa fora da je to ultimate anonimni medij (i floskula da anonimnost pruza zaklon za bilo sto), a stari vrlo dobro znaju da anonimnost ne postoji. Moje je misljenje da je primjerenije *educirati* novu generaciju, nego podrzavati takve mitove.

Koji je tvoj *konkretan* problem s iznosenjem vlastitog imena i prezimena? Sramis se sto si Mac korisnik? :-)
Anonimac
17-12-2008 | 14:59
anonimac koji je pisao JANIMIRU se zove zvonimir gerber iz karlovca je,
ima preko 65 godina i jedini njegov "problem" je što ga "otkantavaju"
jer je korisnik javnog servisa yahoo (koji posebno još i plaćam);
što baš i nije neka anonimnost. internet koristim od
vremena dok večina današnjih korisnika nije niti znala da postoji slovo "i".
ovdje sam se morao prijaviti kao anonimac jer (u zadnje vrijeme mi sva ta logiranja etc. idu na živce)
samo pratim događanja i ne sudjelujem aktivno - osim u posebnim slučajevima kao što je po
mojom skromnoj ocjeni ovaj.
s tobom se inače u potpunosti slažem - samo ne znam da li si i ako jesi; mislio na konkretne osobe.
ne sramite se ljudi svojega imena i svojega identiteta dok sudjelujete u raspravama - bez međusobnog
vrijeđanja ako netko ima drugačije mišljenje. za odstupanja bi se ipak trebali pobrinuti administratori - moderatori

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 3 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.61 Seconds

Provided by iJoomla SEO