|
Iako je Jabučnjak osnovan u srpnju 2003. godine, tek od 2005. godine vodimo urednu statistiku broja posjeta. Dok ovo pišem trebali bismo doći do dva milijuna posjeta, tj. "unique visitors - posjetitelja s jedinstvene adrese". Ako računamo i dvije godine prije uključenja statistike, odavno smo prošli tu, za ovako skroman web, lijepu brojku. Posebno nas veseli stalni trend rasta. 2005. godine završili smo godinu s 252,475 posjeta, iduću godinu s 306,752, a 2007. godinu s 403,168 posjeta. U tekućoj godini dogurali smo do skoro 300,000, pa bismo je ovim tempom mogli završiti na oko 470,000 posjeta. Nije iznenađenje da je uvjerljivo najpopularniji browser među Jabučnjak publikom Safari - s preko 52% udjela, a slijede verzije Firefoxa s 36%, zatim Internet Explorer s 9%, a ostali pretraživači su zastupljeni tek 3%. Iako bismo takvim brojem posjeta mogli ponešto zaraditi i od banner oglašivača, suzdržavamo se od komercijalizacije. Jabučnjak je začet kao neprofitabilan projekt, zamišljen je kao ležerno, nenametljivo i prijateljsko mjesto za Mac entuzijaste, a reklame često mogu pokvariti taj dojam. Broj posjeta može zavarati - netko bi zaključio da imamo stalan rast zbog više sadržaja, kvalitetnih prikaza, reklama u novinama, na radiju i TV ili pak radi stalnih nagradnih igara - kao u prve dvije godine. Nažalost, daleko od toga - danas je uredništvo rastrgano obavezama, a rast posjeta možemo zahvaliti sve većem broju Mac korisnika i sadržajnom forumu na kojem se gomilaju informacije i savjeti već pet godina. Iako nam je žao da više ne možemo biti toliko aktivni, drago nam je da smo u samom početku, kao prvi veći Apple orijentirani web - ne samo u Hrvatskoj, već i na prostoru bivše Jugoslavije, uspjeli probiti led i dokazati da Mac i kod nas ima svoje mjesto. Bilo bi nam mnogo teže i osjećali bismo veću odgovornost i pritisak da se u međuvremenu nije pojavio Mac korisnik. Kolege su krenule taman u trenu kada smo mi usporili i danas pružaju kvalitetan i dnevno ažuran Apple orijentiran web koji zaslužuje sve pohvale. Mnogo vijesti koje bismo objavili, jednostavno preskočimo jer znamo da ih odgovorna i pedantna ekipa Mac korisnika neće zaobići. Svakako preporučujemo! "Stara garda" već osjeća puls Jabučnjaka - uglavnom pišemo o onome što se ne može naći drugdje, o našim projektima ili o posebno važnim vijestima koje smatramo vrijednim komentara. Možda vremenom dođe i nova "mlada krv", pa ponudimo nešto više sadržaja, a do tada sve pozivamo da se priključe raspravama u forumu - ili jednostavno zatraže pomoć ako imaju problem. |





Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
Komentari