Uvijek kada se pojavi nova Mac generacija, rani kupci prolaze kroz isto slatko-ljuto iskustvo čekanja prvih isporuka. Zadnje takvo je bilo početkom godine kada su mnogi dugo čekali svoje iMac 24" ljubimce. Sada su to novi MacBook Pro modeli. Ipak, vijesti su dobre - isporuke su počele, iako "na kapaljku".

No, sada nešto zanimljivo i iznenađujuće - iako je daleko veća novost od MacBook Pro modela bio temeljito obnovljeni MacBook, koji je i daleko povoljniji, tržište je reagiralo prilično neočekivano - na uzorku kojim mi raspolažemo, 100% kupaca ga je preskočilo u korist punokrvnog 15" MacBook Pro modela! Izgleda da vladino "stezanje remena" nije popularno među Apple korisnicima. ;-) Šalu na stranu, najgore što se može učiniti je štedjeti na vlastitom alatu za posao, pa je ova odluka kupaca razumljiva. Opet, možda bi mnogi od njih bili zadovoljni i 13" modelom da nije izgubio FireWire? Koji biste vi kupili?

MacBook Pro Unibody

 

Komentari  

Tomi
29-11-2008 | 01:00
hm.. da kupujem sad, definitivo bih uzeo Macbook 13'3. jer imam ovu prijasnju generaciju i mogu vam reci da mi je presavrsen.
i mislim da bi mi 15'4 bio malo prevelik.. :-/

uzeo bih 17' Pro da ga ne prenosim tolko kolko sad.. :-p

ali, sve ce doci na vrijeme.. :-)
Tomi
29-11-2008 | 01:04
ofkors kad izade 17' .. :-P
hal9000
29-11-2008 | 02:46
definitivno i uvijek pro.
flare
29-11-2008 | 09:05
s obzirom da mi treba racunalo koje je lagano i "pokretno" uzela bih MacBook 2,4 (samo zato sto ima backlit tipkovnicu, inace bi mi i 2.0 bio ok). Mac imam spojen na 20 " Cinema display tako da mi nije potreban veci ekran :-). I pase mi takvo malo racunalo koje mogu bez probelma nanasat sa sobom :-). FireWire sam koristila mozda 3 puta u 2 godine tako da mi to nije od presudne vaznosti.
john_st
29-11-2008 | 10:35
naravno MB 2.4 radi backlit keyboarda. PRO ne jer mi 2" više i ekstra grafička ne trebaju
dpasaric
29-11-2008 | 11:50
Srećom da mi ne treba notebook jer ne znam koji bih sada odabrao - svi su dobri. Vjerojatno je za ono što meni treba najbolji Air, a njega imamo u firmi, pa ga posudim kada mi treba. FireWire na terenu nam je trebao možda 1-2 puta i to jer tada nismo imali mali zgodni color preview monitor, pa smo preko kamere to pucali na PowerBook da vidimo kakve su boje i kontrasti. Opet, netko tko nema tuce Macova oko sebe i radi video bi vjerojatno tražio all-in-one soluciju, a tu je onda MacBook Pro 15" odličan u smislu dobiveno/cijena . Novi MacBook 13" Unibody mi se pak čini kao najbolji izbor za one koji nemaju dva Maca, žele prenosivost, ne rade profi video i ne žele potrošiti previše. Zapravo, za svakog ponešto. Još sam znatiželjan kako će ispasti uživo novi MacBook Pro 17" kada i njega obnove.
Timylicous
29-11-2008 | 14:46
Late 2008 MbPro mi je pvi mac i sveukupni dojam je:

Once you go mac you never go back..
Anonimac
29-11-2008 | 18:23
PRO jer imam 2 vanjska firewire diska. inače bez razmišljanja book u kombinaciji sa cinemom. kada radiš u studiju book cinema i mislim da bi to pokrilo sve moje potrebe. za put, po doma i prezentacije samo book. ili i za pezentacije book cinema ;-) da proslini auditorij...
ecvis17
29-11-2008 | 20:00
trebam firewire .. dakle pro.
Iako mislim da bih mozda uzimao i 17" jer su mi stari ljepsi, a i sad su uzasno jeftini ovi na zalihama. :D
dpasaric
29-11-2008 | 20:15
Ljepši možda, stvar ukusa, meni je još najcool onaj prvi Titanium bio. No, ovi novi imaju bitno bolju tastaturu, a i novi trackpad nije nebitan.
Piko
29-11-2008 | 23:01
Da nisam nedavno nabavio MacBook bijeli uzeo bih novi MacBook ..... ovak mi se ne isplati ... FireWire imam na Miniju pa bi ga i tamo koristio tako da mi je taj nedostatak riješen :-)
smayoo
30-11-2008 | 09:55
MBpro. Još se uvijek mislim da li 15 ili 17". Još samo da nađem nekog tko bi mi ga platio... :-)
Belerphone
30-11-2008 | 12:21
pre mala je razlika u cijeni između jačeg MB i slabijeg MBP i mislim da je to jedan do glavnih razloga za "preskok" ;-)
ecvis17
30-11-2008 | 21:03
slažem se da je trackpad dobar ... nekako je prirodno radit sa njime.
Keyboard je također bolji ... a i nekako mi paše jer je jako sličan alu keyboardu koju koristim na iMacu ...
No eto sve te invacije/predno sti koje novi MBP donose meni nisu osobito važne, važnija mi je manja cijena i firewire.
Stvar potrebe, ukusa ... svakako.
Ja bi samo bio sretan da malo vise drže do mogučnosti izbora svojih korisnika. Prije su macbooci dolazili u mat i glossy verziji ... i to mi je kul ...a i nemoraju baš sve portove povadit kako bi bili clean look ;-)
MacSlavko
30-11-2008 | 21:50
Meni je 13" malo, pa zato Pro... Inače mi ne trebaju 2 grafičke i ostalo, ali mi treba veći monitor (MB 2.4 24" Cinema je prejaka, ali i preskupa kombinacija). Također, mislim da su mogli ostaviti matt opciju na MBP, a ni 3 USB utora ih ne bi ubilo, no dobro...
Bill
01-12-2008 | 15:03
Ja sam uzeo MBP jer ekran ne da je samo veći već je i puno kvalitetniji.
dpasaric
02-12-2008 | 03:03
Evo, danas sam imao prilike malo se poigrati njime, obaviti instalacije i ostalo... trackpad je sjajan! Zbilja je odličan, ali najviše me dojmila izrada - stroj izgleda zbilja kao da je proizveden u nekoj SF tvornici, više mi po izradi liči na opremu za kirurge nego na notebook za "the rest of us". Ekran super, tastatura kao na Airu - znači teško da može bolje, a detalji poput LED-ica za kontrolu baterije su šećer na kraju. Evo, dugo nisam vidio ovako dobar Appleov pro-notebook - valjda još od prvog G4 Titaniuma. :-)

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 dana, 5 sati
  • dpasaric: Nema indoor mapa kod nas AFAIK.
  • Yonkis: Jeste li znali za bolji anti-reflective sloj na 17ici? [link]
  • Yonkis: Ima li u Rijeci ili igdje u HR ovo implemetirano? [link]
  • Yonkis: Novi AirTag: [link]
  • Yonkis: Bijah u Smart Doctoru, zamjenska je 100€ a originalna je 170€
  • smayoo: @Yonkis, pitao si kome vjerujemo :)
  • marioart: @Yonkis ovisno o aparatu koji imas, nije ti zgorega ni provjeriti cijene u sluzbenom servisu... ja sam u mediamarktu u njemackoj platio zamjenu za 13pro 88eura ... spojis ugodno sa korisnim i u Graz u shoping i servis
  • Yonkis: A ovi u Rijeci, Smart Doctor? Evo linka:[link]
  • Yonkis: Novi firmware ako nekome treba: [link]
  • Yonkis: Nevjerovatno da je cijena skočila na 150€ a znam da je prije 2 godine bila cca 70€. Prestrašno!
  • smayoo: @Yonkis - nažalost, u Rijeci više nikom. :( U Zagrebu je Davor više puta spomenuo da ima dobra iskustva s Agramservisom
  • VanjusOS: pa ti vratim
  • VanjusOS: ako imaš kabl kojeg trebaš isprobati možeš poslati meni da isprobam spojiti Mac pro
  • VanjusOS: i ja tražim već thunderbolt 2 kabel, iz Osijeka sam
  • zoranowsky: Jel ima netko u ZG za posuditi thunderbolt 2 kabel? Imam issue sa minijem M4 i thunderbolt 27 displayem pa trebam testirati neke kombinacije...
  • Yonkis: Kome vi u Rijeci vjerujete za zamjenu baterije na iPhonu jer u iStyleu je 150 € i čeka se par tjedana
  • Yonkis: :(
  • smayoo: [link]
  • smayoo: RIP Scott Adams :(
  • Gjuroo: Za sad to može zvučati i kao Affinity priča. Not great but not that bad.
  • Soffoklo: Za to vrijeme Apple se lagano pretvara u Adobe - [link]
  • drlovric: Sve je bolje od ove blamaze sa Apple AI i cekanja pametnije Siri koja nikako da dodje :)
  • IkoIko: Apple i Google sklopili ugovor o korištenju Gemini AI... Zanimljiv razvoj situacije
  • ZeljkoB: Spigen - [link]
  • Riba: Moza zato da mozes koristiti BT tipkovnicu i mouse i dok je zaklopljen?
  • user: glupo: zatvorim laptop, BT i dalje upaljen, što ne bi trebalo ovo **** se ugasit kad ga poklopim
  • rusty: date hack je samo na par sekundi. vratiš datum, startaš app čisto da se digne i vratiš datum opet. To je to. Čisto da loada profile i postavke
  • smayoo: Date hack nisam htio raditi jer potrga druge stvari. Krenuo sam instalirati staru verziju LogiOptions preko homebrewa, ali riješili su problem prije nego sam dospio to napraviti
  • rusty: Osobno mislim da je 12h predugo za cert problem I nisam mogao doć na sebe kakav su problem napravili. Ono što je još gore, ovo im nije prvi put za taj isti slučaj. Dakle kako ne naučiš nešto iz ovoga. Dodano, date hack rješava problem da se ne mora drugi put čekati 12h
  • Bertone: A jučer nisam koristio MBP nego T14s pa nisam iskusio veselje sa certifikatima :D
  • Bertone: Imam MXMastera već godinama [link] i jedina dobra stavr kod njega je što ga mogu koristiti sa MBP, Tnink Padom i desktop računalom bez pretjeranog petljanja, no da je (pre)skup za ono što nudi, je.
  • smayoo: I, na kraju, ako za neki komad hardvera koji sam u životu kupio mogu reći da NIJE preskupo plaćen, to je sigurno Logitech MX Master 3. Jučer ujutro jesam bio spreman popi... na njih, ali činjenica je da su problem riješili unutar cca 12h otkad se pojavio.
  • smayoo: Osim toga, hardver radi s bazičnim postavkama, ali svi tweakovi i custom podešenja - ne.
  • smayoo: Radi se o softveru koji mora dobiti dozvolu korisnika da zakopa dosta duboko pod haubu radi komunikacije s periferijom.
  • smayoo: Ne mora biti spojeno na internet. Sigurnosni certifikat aplikacije je bio istekao i Apple ga je blokirao, a Logitech nije pazio na datum isteka certifikata i nije izdao update s novim certifikatom na vrijeme
  • Bertone: Ček malo, preskupo plaćeni hardver ne dela na Apple računalu ako računalo nije spojeno na internet (na stranu sad istekli certifikat) ili sam propustio nešto
  • smayoo: Da, jučer sam imao natezanje oko toga. Ali moram im priznati da su brzo riješili.
  • Yonkis: [link]
  • smayoo: @mrobert, forum, tema "eOI - opet diskriminacija"
  • stefanjos: SRETNA NOVA!
  • drlovric: [link]
  • signout: Sretna Nova!
  • zoranowsky: Sretna Nova!
  • dpasaric: Sretno nam svima! :)
  • Borisone: Sretna vam 2026-ta godina!
  • Gjuroo: Sretna i berićetna 2026.!
  • smayoo: SRETNAAAAAAAA!!! :D
  • Borostef: Sretna Nova godina!!! :)
  • Air: Sretna i uspješna nova!
  • drpongrac23: Sretna nova 2026. svima!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.61 Seconds

Provided by iJoomla SEO