|
Još svega nekoliko dana od predstavljanja novog iPhonea. "Hype" raste svakog trena, a svaki Appleov treptaj prate tisuće tehnofila i svaki detalj koji procuri pokušava se objasniti. Appleu zaista ne treba velik proračun za reklamu uz ovoliku famu koju generiraju sami korisnici. Dok se na stotinama foruma raspravlja o tome da li će novi iPhone biti milimetar tanji ili milimetar deblji, da li će imati 16 ili 32 giga i slično, inženjeri i dizajneri pripremaju se za svjetlu iPhone budućnost...
Land Rover je predstavio koncept svog novog terenca - model LRX. Na stranu što vozilo izgleda sjajno i ima fantastične performanse, ono što oduševljava je briga o detaljima i razmišljanje o budućnosti. Za koju godinu, onaj tko u džepu nosi ključeve automobila, biti će smatran "penzićem zapelim u vremenu" ili "okorjelim mrziteljem tehnologije". Biti će dovoljno imati uz sebe iPhone koji će enkriptiranom vezom otključati vozilo čim se približite - ili uz neki drugi uvjet, sve ovisno o postavkama. Za pokretanje vozila potrebno je proći i drugi korak - smještanje iPhonea u dock na centralnoj konzoli. Nakon uspješnog "uparivanja" s vozilom, pojavljuje se veliko "START" dugme na iPhoneu i spremni ste za vožnju! Naravno, sva biblioteka kontakata i multimedije sinkronizirat će se u trenu, a GPS podaci i rute moći će se razmjenjivati u oba smjera prema želji. Iako većina te tehnologije u sličnom obliku postoji i danas u visokoj klasi vozila, "kvaka" je u elegantnoj integraciji i ugodnom korisničkom sučelju - a barem tu iPhone nema konkurencije.
Ah, da... "one more thing"... nadam se da, kada to vrijeme dođe, neće biti lako nabaviti "Jailbreak" za auto! ;) |





Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
Komentari
Zato sam ja siguran da ovo neće biti ništa više nego lijepo integriran multimedia centar za auto (nakrcaš si na njega n neštobajta muzike, filmova i igrica za klnce, ovog, onog i onda to slušaš/gledaš u bilo kojem autu u kojem sjedneš) te eventualno navigacija, sredstvo za plaćanje cestarine, goriva, parkinga (full automatski, ne kao ovo danas s SMS-ovima), automobilov izlaz na Internet, po updates (Land Rover 18.3.5
Ali samo otključavanje, odnosno autorizacija za korištenje auta će sigurno biti biometrijska (scan mrežnice oka i boje glasa npr.). Već je sada prilično jasno da je to tehnička konvergencija uređaja koji se danas kolokvijalno naziva "ključ".
Naravno, govorimo o nekoj ne baš sasvim bliskoj budućnosti (danas ti uređaji još nisu dovoljno pouzdani ako govorimo o rangu cijene koji može biti masovno prihvatljiv), ali sigurno o onoj budućnosti koju će većina nas doživjeti.
Jasno, postoji i ona "mračna" vizija budućnosti, u krugovima koji se bave zaštitom privatnosti poznata kao "stakleni čovjek" - svakom se implantira pod kožu ili u lubanju transponder s jedinstvenim identifikacijsk im kodom i onda se jednostavno negdje pojaviš i to je dovoljno da si nešto otvorio, platio, pokrenuo, zaustavio... To su stupice tehnološkog napretka...
Onaj set od 5 dvd-ova je planuo u trenu, mislim da sam vidio u Nacionalu kako je netko pametan odlučio da je 200 komada za Hrvatsku dovoljno - tako da nisam uspio kupiti ga.
Pitanje, ima li ovdje netko taj set da ga samo na dan-dva posudiom?
Potpisujem