Davor Pasarić 01.08.08

Iako bi ovakva informacija bila primjerenija kakvom PC webu gdje mnogi korisnici pokušavaju složiti svoj "dream machine" - birajući i testirajući komponente tjednima i mjesecima, napravit ćemo iznimku - evo i jedne modifikacije Maca, i to high-end modela. Appleov hardver je gotovo uvijek dovoljno kvalitetno složen da se korisnik uopće ne mora zamarati bilo kakvim modifikacijama (izuzev dodavanja RAM memorije), ali u nekim nestandardnim slučajevima Mac entuzijasti ipak pribjegnu modifikaciji...

psDoom

Radi se o zamjeni hladnjaka grafičke kartice. Oni koji prate forum mogli su prije nešto više od mjesec dana pročitati moj pokušaj upgradea koji je neslavno završio povratkom na originalni hladnjak.

Zašto uopće mijenjati hladnjak? Zato jer je originalni hladnjak zamišljen tako da zauzima minimalno mjesta kako bi svi slotovi za proširenja ostali slobodni. Naravno, to u jednom trenu mora značiti kompromis na drugom mjestu, a kompromis je taj da je ventilator malen, a kada je malen, mora se vrtiti brzo, a brzo znači i glasno! Obzirom da je Mac Pro toliko dobro opremljeno računalo da velikoj većini korisnika dodatne kartice nisu potrebne, ima smisla odustati od slobodnih slotova za proširenje kako bi se ugradio veći hladnjak koji će biti potpuno tih.

Moj prvi pokušaj bio je "mission aborted", ali kako se ne volim lako predavati, nisam tek tako odustao. Ukratko, na kraju sam ipak uspio, ali ovu modifikaciju ne mogu nikome preporučiti - preskupa je i prekomplicirana. Koga ipak zanima cijela priča, evo detalja...

Inicijalni problem je bio u tome što je gigantski hladnjak svu toplinu ispuštao u nesporednu okolinu, umjesto da je izbacuje van kao neki DHE (Direct Heat Exhaust) hladnjaci. Iz meni nepoznatog razloga, gotovo svi proizvođači aftermarket hladnjaka odustali su od tog dizajna i prešli na doslovno monstruozne hladnjake koji onda ovise o snažnom protoku zraka kroz kućište. To vjerojatno nije problem u DIY "domaći složenac" PC-iju gdje u Borg-stilu kućni majstori instaliraju gomilu dodatnih ventilatora, čak postoje ventilator-kartice i slična čudesa.

Naravno, jasno je da to nije opcija na "state-of-the-art" Mac Pro stroju koji izunutra izgleda bolje i urednije nego većina PC-ija izvana (pun intended!). ;-) Zato sam inzistirao na štreberskom rješenju koje će biti uredno i bez improvizacija. Iako bi moj prvi pokušaj instalacije vjerojatno prošao na stroju koji ima samo jedan ili dva diska, s četiri velika diska i grafičkom koja je pod stalnim stresom zbog velikog monitora to nije bila opcija.

Naručio sam "preko bare" Aero Slot covere koji obećavaju 70% ventilacijske propusnosti u expansion bayu. Nevjerojatno da takav trivijalan komad hardvera (ako se to uopće može tako nazvati) nije nabavljiv u Hrvatskoj! Koliko god stvar izgledala banalno, nadao sam se da će ipak pomoći protoku zraka i da će se hard diskovi prestati pregrijavati. Bingo! :-) Temperatura u expansion bayu je značajno opala i sada je bila tek dva stupnja viša nego s originalnim hladnjakom. Temperatura diskova je također bila tek 1 do 2 stupnja viša. To je već prihvatljivo i kao dugotrajno rješenje!

Iduća modifikacija bila je više u domeni tokara nego informatičara - zatezači hladnjaka bili su toliko visoki da su deformirali samu karticu kada se ugura u kućište. To, naravno, nije prihvatljivo jer bi vjerojatno vremenom neki od delikatnih vodova na tiskanoj pločici popucao. Samo brušenje vijaka potrajalo je sat vremena dok je sve bilo savršeno po mjeri. Očigledno su zatezači konstruirani za "šlampava" PC kućišta gdje centimetar gore-dolje ne znači previše, a ako ti nešto smeta - jednostavno savineš.

Slijedi komplikacija s ventilatorom. Moderne grafičke kartice koriste 4-pinske PWM ventilatore. Radi se o inteligentom sustavu koji daje povratnu informaciju firmwareu grafičke kartice koja onda regulira brzinu vrtnje, a time se smanjuje razina buke i potrošnja energije. Nije problem nabaviti PWM ventilator (ja sam koristio Arctic Cooling 92 mm PWM model), ali je neugodno iznenađenje da konektor nije kompatibilan s onim na kartici. Kod "domaćeg složenca" kolege PC-ijaši to "partizanski" rješe tako da ventilator jednostavno spoje na prvi slobodni Molex konektor i puste ga da radi konstantno na jednoj brzini. Oni pedantniji spoje stvar na PWM konektor na matičnoj ploči i onda reguliraju stvar prikladnim softverom.

Niti jedno niti drugo nije opcija na Macu. Slobodni Molex bi se još našao ako bi stavili jednu skretnicu na onaj u "optičkom hangaru", ali to nije uredno niti zvučno i energetski optimalno. Jedino što preostaje je uredno prelemiti originalni NVIDIA mini-PWM konektor. Tu treba biti oprezan jer je vrlo delikatan, a boje su (ne'š ti standardizacije u 21. stoljeću!) žica izmješane! Za hardverske entuzijaste ti detalji se mogu naći u prikazu koji je upravo objavio legendarni XLR8YourMac:

http://www.xlr8yourmac.com/Graphics/8800GT_TR_HR-03_with_Fan.html#storytop

Kada je ventilator spojen na PWM način, softver kartice ga održava na minimalnom broju okretaja (tada je zaista potpuno nečujan), a ubrzava ga tek kada temperatura jezgre grafičkog procesora pređe 70-ak stupnjeva. To je u normalnom radu jako rijetko, a i tada se 92 mm ventilator jedva čuje. Sva testiranja napravio sam u "lošim uvjetima" - dakle, neklimatizirani prostor (31 oC), 4 vruća diska koji rade i zahtjevni NVIDIA demoi u maksimalnoj 2560x1600 rezoluciji. Razlika između maksimalnog opterećenja i stanja mirovanja je 14-15 stupnjeva. Razlika u odnosu na originalni hladnjak je preko 10 stupnjeva - no, mnogo važnije je to da je sada grafička kartica nečujna čak i pod punim opterečenjem. Ako cijela instalacija izdrži tjedana dana po ovim ljetnim temperaturama, vjerujem da će to biti potvrda da je sve u redu.

 

Evo i rezultata testova: 

NVIDIA 8800GT Stock cooler (in °C)

Hard drive bays: 39, 37, 38, 38

Hard disks: 48, 48, 48, 49

Expansion slots: 44

GPU core, GPU memory, GPU ambient (u mirovanju): 70, 54, 58

GPU core, GPU memory, GPU ambient (pod opterečenjem): 85, 77, 79

 

Thermalright HR-03 Plus + Arctic Cooling 92 mm PWM fan + Silverstone Aero Slots

Hard drive bays: 40, 38, 39, 40

Hard disks: 49, 48, 49, 50

Expansion slots: 46

GPU core, GPU memory, GPU ambient (u mirovanju): 61, 53, 57

GPU core, GPU memory, GPU ambient (pod opterečenjem): 75, 67, 69 

 

Usputno, evo i jedan minus Appleu - iako Mac Pro ima ni manje ni više nego 58(!) senzora koji se mogu očitati, u driverima za seriju 8800 nije uvršten kod za sistemsko očitavanja senzora. Iako u normalnim uvjetima za takvo što nema potrebe jer sama kartica brine o tome, uvijek do sada je očitavanje tih senzora bilo omogućeno (temperatura jezgre, memorije i neposredne okoline). Zbog toga sam za sva testiranja morao koristiti Windowse. To je za mene bilo grozno iskustvo, već sam zaboravio kakav je to osjećaj. Bio je to šok kao kada nakon života u centru mirnog visokorazvijenog zapadnoeuropskog gradića odjednom uletiš u prljavu, opasnu i ružnu četvrt kakvog megapolisa. Nadam se da neću to iskustvo morati uskoro ponoviti! ;-)

 

Komentari  

Breed
02-08-2008 | 10:48
"kao kada nakon života u centru mirnog visokorazvijeno g zapadnoeuropsko g gradića odjednom uletiš u prljavu, opasnu i ružnu četvrt kakvog megapolisa."

A otkud ti znaš kako je to živjeti u centru mirnog visokorazvijeno g zapadnoeuropsko g gradića ? :DDDD
dpasaric
02-08-2008 | 11:48
Uopće nisi pjesnički raspoložen! :-) Uključi malo maštu! Najgori su mi akviziteri i prosjaci u megapolisu - samo se okreneš i potežu te za rukav i dave! Toga nema u mom mirnom gradu...

Jedan takav Windows davež me pitao nevjerojatno pitanje: "Izgleda da imaš neke objekte na desktopu koje ne koristiš, želiš li da pozovem Službu Za Uklanjanje Nepotrebnih Objekata Na Desktopu?"! Nevjerojatno, taj Microsoft zaista tretira svoje korisnike kao potpune budale. Žalosno.
dpasaric
05-08-2008 | 01:14
Kopajući po webu u cijeloj toj 8800 priči, saznao sam i gomilu drugih korisnih stvari. Možda će drugim vlasnicima 8800GT biti zanimljiva informacija da PC alat NiBiTor (NVIDIA BIOS editor) uredno vidi i "poštuje" Macov EFI dio EPROM-a i kada se njime rade izmjene brzine jezgre, memorije i shadera, sve se na kraju može uredno zapakirati nazad na karticu. No, pravo iznenađenje je da Macova strana prezuima taj dio postavki s "PC strane" što znači da tako izmjenjen firmware na PC strani važi i pod Macom! Drugim riječima, možete uživati u svojoj 8800 overclockanoj i na Macu! Do sada nisam našao slučaj da je netko imao manji overclock jezgre od 700 MHz (serijski je 600 MHz), a neki idu i do 800 uz dobre hladnjake. Time ta kartica prelazi u klasu iznad, što je svakako zanimljiv besplatan bonus. Da ipak sve ne bude tako bajno - vlasnici starijih strojeva (pre-2008) moraju se strpiti jer NiBiTor ne vidi stariju 32-bitnu verziju Macovog firmwarea na tzv. "1st gen" seriji kartica.
dpasaric
10-08-2008 | 12:41
OK, evo još novosti... iako nisam mogao napraviti stalni overclock jer NiBiTor to još ne podržava, napravio sam session overclock s RivaTunerom. Jezgra ide bez problema sa 600 MHz na 700, shaderi na 1750, memorija na 1000. Maksimum koji sam postigao je 740, ali tu se stvar srušila nakon 15-ak minuta. Na 720 radi bez greške sa shaderima na 1900, a vjerojatno bi išlo i na 730 ili mrvicu više. Koliko sam čitao to je negdje i maksimum do kojega se može ići bez da se diže voltaža. Kada budem mogao "zapeči" postavke, ići ću na konzervativnu 700/1750/900 opciju jer je više nego velik upgrade, a još uvijek ima značajnu sigurnosnu marginu. Temperatura jezgre nikada nije prešla 78 stupnjeva.

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 19 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO