Apple je danas osvježio ponudu svojih stolnih i pro računala izbacivši dvije verzije Minija, četiri verzije iMaca i dvije verzije Proa.

Nama najdraži Mini očekivano dolazi s Nvidia 9400 grafikom (i podrškom za dva ekrana) čime se svrstava uz bok najslabijoj inačici iMaca uz procesore na 2.0 i 2.26 GHz.

Ponuda iMacova je zaista šarolika s varijacijama u grafičkom podsustavu od Nvidie 9400, preko Nvidie 120 i 150, pa sve do Radeona 4850. Procesori novih iMacova su u rangu od 2.66, preko 2.93, sve do 3.06 GHz uz LCD ekrane veličine 20” i 24”.

Mac Pro je prešao na Nehalem CPU arhitekturu s trokanalnim memorijskim kontrolerom ugrađenim u CPU i hyperthreadingom (virtualno udvostručen broj jezgri) te dolazi u dvije inačice - quad (2.66 i 2.93 GHz) i 8-core (2.26, 2.66 i 2.93 GHz) s Turbo Boost dinamikom koja omogućava spontani overclock procesora ovisno o opterećenju. Grafika na Proovima je ili Nvidia GF120 ili ATI 4870 (KONAČNO).

Cijene u SAD su očekivane, cijene u Hrvatskoj, baš kao i dobavljivost, još nepoznate.

 

Komentari  

Breed
03-03-2009 | 16:20
Radeon 4870 lalalalalalalal alalalaalaaaaa :-D
MacSin
03-03-2009 | 20:02
''Cijene u SAD su očekivane, cijene u Hrvatskoj, baš kao i dobavljivost, još nepoznate.'' ---- da mi je bas znat koliko ce biti kn jer imaju dosta na zalihama starih.
Cudno iMac je i dalje na duo, nadao sam se i7
lex
03-03-2009 | 20:16
Mislim da je apple čak imao namjeru da imac bude na 4 jezgrem al mislim da im smeta skuob nvidie i intela...
dpasaric
03-03-2009 | 21:00
Ufff... Ovo danas je zbilja malo veći update. Trebalo mi je sat vremena samo da pročitam sve nove karakteristike i opcije. Rekao bih "mixed bag". Još je najbolje prošao Mac mini. On je taman što se očekivalo. I to je sada baš fini kućni stroj za one koji žele ući u svijet Maca na jeftin način.

iMac... ne znam, iskreno, očekivao sam više. Očekivao sam quad-core u high-endu, makara kao opciju. Na kraju su procesori ostali praktično isti, a jedinu razliku rade veći diskovi i brže grafičke. No, niti tamo nije neka dramatična razlika - Radeon serije 4 jest brži, ali ne toliko bitno od prošle 8800 opcije iz stare serije.

Mac Pro... e tu sam čak razočaran. Da, nova arhitektura, bla-bla, ali razlike su male. U taktu su čak išli dolje, a testovi brzine baš i nisu neka velika razlika u odnosu na prošlu seriju (pogotovo jer najbolje rezultate stave prve, a ostale sakriju iza). Čak su išli uspoređivati novi stroj sa starim G5 procesorima! To govori koliko je G5 bio dobar procesor... stroj iz 2004-te je još uvijek dobar za usporedbu s najnovijim čudom od Intela. Izgleda da su udarili u granicu. Ja sam očekivao 16 jezgri u top modelu. Dobra vijest su nove grafičke, ali dok BareFeatsi ne objave nezavisne testove suzdržati ću se od komentara. Ono što me zanima je što zapravo leži iza "Turbo Boost Technology"(!!! ) priče. Koliko sam shvatio onako nabrzake - procesor ima na raspolaganju ukupnu količinu energije koju može trošiti (inače se pregrije i padne), a onda kada ne rada sve jezgre na 100% on može dinamički relocirati energiju na one jezgre koju rade i raditi real-time overclock sve do 3.33 GHz. Kako to benchati? Ovo će biti zanimljivo...
=db=
03-03-2009 | 22:09
Ja se upotpunosti slažem s Davorom, stvarno je i mene razocarao Mac Pro, ali u drugu stranu i razveselio :-) pošto je moj star nešto više od pola godine bila bi šteta da je ovaj novi baš puno-puno bolji :-) Kako bilo svima koji trebaju Mac Pro je ovo možda idealna prilika da kupe stariji kad dođe do sniženja!
Vanjuška
04-03-2009 | 00:07
Sve si nešto razmišljam o combou: Radeon 4870 za 315E + 24 Cinema LED kao drugi monitor 850E, pa za manje od 9k kuna imam jebenu grafulju, jebeni dodatni monitor, kameru na njemu i ine djidje.... Wuhuhu!
dpasaric
04-03-2009 | 00:34
Izgleda da je ovaj Radeon 4870 oko 60% brži od 8800GT. Isto tako trebalo bi da je Nehalem 8-core 2.66 (barem u teoriji) brži od 8-core 3.2 stare generacije, ali nekako sam jako rezerviran po tom pitanju. Također, ima kvaka s memorijom i treba biti složena u trojkama da bi bilo optimalno (3, 6, 12...) Čitam po netu što kaže ekipa i uglavnom nisu baš pohvale... svi su se složili da je trenutačno najbolja kupovina "refurbished" Mac Pro 3.2 serija 2008. Daje najviše snage za najmanje novca. Nakon ove objave sam još sretniji s mojim 8-core 3.0 strojem jer vidim da ne propuštam ništa bitno... jedino me kopka grafička, ali tu ćemo vidjeti rasplet situacije...
Miks
04-03-2009 | 15:52
drago mi je sto na minija nisu stavili atom :D
threadNo245
04-03-2009 | 15:59
Nesto zbog nuzde (krepala ploca), nesto zbog potrebe kupio sam nedavno 2 x 2.8 GHz Quad Core te se takodjer mogu sloziti s misljenjem da Nehalemi nisu ponudili osjetno vise. Mozda kroz neko vrijeme ponude 16-core verzije. To bi moglo popraviti stvari.
Anonimac
04-03-2009 | 17:11
Glavno pitanje je da li ce nova arhitektura imati vece performanse u odnosu na generaciju 2008 sa Snow Leopard. Sa svim tim pricama o turbo boost technology.
Da li ce procesor sa 4 jezgre moci koristiti multithreading ili samo oni sa 8 jezgri?
Ako su sve price istinite onda MP iz 2008 i nece izgledati tako dobar deal kao sto izgleda trenutno.
Limony
04-03-2009 | 17:13
Za koliko otprilike će refreshati ponudu naš apple store? Neznam kako je prije bilo, par tjedana/dana?
dpasaric
04-03-2009 | 18:49
Sada će polako opet početi priče o "Megahertz myth". I da, istina je da zaista mnogo znači, ali to je veliku razliku radilo između tadašnjih bitno različitih RISC i CISC arhitektura, a koliko su ove optimizacije pomogle kod ove današnje, zapravo hibridne arhitekture, je pitanje. Treba sačekati testove više stvarnih aplikacija. To što oni sada imaju 2.4 puta brži pristup memoriji je super, ali i čak i pretprošla serija, pa čak i G5 su imali sjajan bandwidth spram RAM-a i nikada to nije bilo usko grlo na Pro strojevima. Ja sam nekako skeptičan da bi 8 jezgri na 2.26 moglo biti brže od 8 jezgri na 3.0 GHz uz sve moguće optimizacije. OK, vjerujem da je top model na 2.93 brži od Harpertowna na 3.2, ali hej - taj novi stroj je 6000 eura... onda ispada da si prije dobio 30" Cinemu besplatno. :-) Ne znam, čekam da malo prašina sjedne i da počnu prve isporuke vani, pa da vidimo što kažu sami korisnici.

Za naš Apple Store polako - ako budu poznate cijene za 5 do 10 dana, super, a isporuke sigurno neće ubrzo. Moram podsjetiti da još nisu počeli dolaziti niti novi MacBook Pro 17", a oni su krenuli u prodaju u USA prije 2 tjedna... također, ne treba očekivati nikakve "akcije" za stari lager dok novi strojevi ne budu fizički raspoloživi.
vicko
05-03-2009 | 23:13
Ima li šanse da ikada više vidimo mat monitor na iMacu?!
dpasaric
05-03-2009 | 23:29
Da, mat ostaje kao pro solucija. Npr. MacBook Pro 17" se uz doplatu može naručiti s mat ekranom. Isto tako Cinema 30" je i dalje mat.

Inače, cijene za nove strojeve su definirane i za Hrvatsko tržište, objaviti ćemo ih u sklopu tjednog pregleda sutra uz komentare...
_RUS_
06-03-2009 | 11:25
A jel mi moze neko objasnit zasto su cijene u nas toliko vece nego u Italiji , Austriji i dr. u Europi ??
..zar se Mac zajednica ne bi povecala da su cijene pristupacnije ??
...zar nije u interesu zastupnika da bude sta uspjesniji na trzistu ??, da ima vecu zajednicu korisnika i da mu ne kupuju u susjednim drzavama ??
dpasaric
06-03-2009 | 17:54
Već smo imali dosta široku raspravu o tome na forumu. Cijene su takve velikim dijelom zato jer smo malo tržište. Moraš imati gotovo istu infrastrukturu i fiksne troškove prodao ti 1000 ili 10000 strojeva. Naravno da ona tržišta koja prodaju više mogu i dobiti bolje uvjete od Applea, a i mogu imati nižu maržu jer im se fiksni dio troška ne mijenja... Sumnjam da će se tu išta brzo promijeniti, cijene će vremenom biti niže, ali tek onim tempom kojim se bude širilo tršite.
smayoo
06-03-2009 | 22:16
Pa i nije baš tako. Sigurno je da je to dio priče. Ali dio je i to da su procijenili da mogu ostvariti ovoliko prometa s toliko visokim cijenama uz manje rada, nego da rade s npr. duplo manjom razlikom u cijeni pri čemu bi za isti profit morali raditi recimo 30% više.

Nijemac bi tu npr. izračunao da sa 60% rada više može na taj način ostvariti dvostruki profit i da se to, naravno, isplati. Ali nama je ovdje bliži onaj prvi način razmišljanja. :-)
dpasaric
06-03-2009 | 22:56
Možda ovaj "mediteranski" način razmišljanja ponekad i nije loš, ali to već otvara novo filozofsko poglavlje! ;-) Idem pisati pregled tjedna, pa možemo komentirati nove cijene... ima svega - i super vijesti i onih ne baš super...
_RUS_
06-03-2009 | 22:56
Pa da ,smayoo :-) ...

..."Sumnjam da će se tu išta brzo promijeniti, cijene će vremenom biti niže, ali tek onim tempom kojim se bude širilo tršite."

...ako snize cijene(marzu), trziste ce im se povecat!?, a onda mogu dobit bolje uvjete od Applea :-)
_RUS_
06-03-2009 | 22:59
...ja npr. poznam osobno samo 6 ljudi koji imaju Mac-a, i niko od njih nije kupija Mac-a u Hrvatskoj !! :-)
lex
07-03-2009 | 01:36
Mene najviše smeta što ne postoji mogučnost kupovine apple care-a u Hrvatskoj, mislim da je to nepravedno!!
dpasaric
07-03-2009 | 02:08
Većina ljudi koje ja znam su ga kupile kod nas - najviše radi garancije i zato jer se najčešće računala uzimaju za potrebe firme ili obrta, a onda je cijena sasvim ok.

AppleCarea nema jer bi to tražilo AppleStore razinu usluge, a toga neće biti dok Apple ne dođe u Hrvatsku baš kao Apple, a ne putem ovlaštenog zastupnika, a to neće biti skoro jer smo malo tržište i tako se vrtimo u krug. No, ne trebamo biti nezadovoljni, gle - Slovenci nemaju čak niti iPhone. Dakle, čaša je za mene polupuna! ;-)

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 8 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO