|
Dobra vijest za vlasnike Mac Pro radnih stanica - od sada je i kod nas moguće naručiti toliko željeni upgrade grafičke kartice za sva novija Mac Pro računala, a ne samo za najnoviju "2008" seriju. Cijena je prihvatljiva i ne bitno veća od one u SAD, ali još uvijek dvostruko veća od kartice sličnih karakteristika za PC, no na to smo već navikli...
Bitno je reći da kod narudžbe valja pripaziti na specifikacije računala - strojevi proizvedeni 2008. uzimaju standardni upgrade, a oni stariji karticu s oznakom "1st Generation". Razlika je 32 i 64-bitnoj sabirnici za grafičku. Bez brige, razlika u brzini je marginalna jer je propusnost 32-bitne sabirnice još uvijek iznad mogućnosti današnjih kartica. Minimalni uvjet je da stroj ima sabirnicu na 1.33 GHz, dakle najstariji Mac Pro strojevi će se morati zadovoljiti s nekom starijom karticom. Moramo spomenuti i to da niti ATI ne spava - glasine kažu da spremaju svoju popularnu karticu Radeon HD 3870 u Mac verziji za kraj ovog mjeseca. To bi bila dobra vijest za korisnike Motiona i sličnih aplikacija u kojima se ATI uvijek pokazao kao brža solucija. Ako ste u slobodno vrijeme u Warcraftu, onda dileme nema - 8800 je pravi izbor! Inače, Appleova politika po pitanju grafičkih kartica doživjela je u zadnje vrijeme velike kritike. Naime, iako u startu Apple nudi uglavnom vrlo solidne opcije, kasnije im je ciklus ponude novijih kartica prespor. To ima svoju dobru i lošu stranu. Dobra je što to znači manji broj chipseta i različitih kartica znači i manje problema s kompatibilnošću i bugovima. Loša strana je ta što Mac korisnici kartice koje su "zadnji krik" u pravilu dobivaju na vrijeme jedino ako se termin izlaska kartice poklopi s objavom novog stroja. Ipak, kako to i ne pravi neku bitnu razliku - osim za igre, to i nije velik problem - pogotovo od kada sve PC kartice lijepo rade u Mac Pro računalima pod Windowsima - ako se netko baš toliko želi igrati. Pravi profesionalci kojima treba 3D za posao ionako će u startu kupiti nekakvu "mrcinu" od kartice (npr. Quadro FX 5600) po "popularnoj" cijeni s pet znamenki. :) |





Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
Komentari