Tomislav Tomašić 06.07.07

Izvješća koja su procurila iz AT&T, govore da je aktivirano 1 milijun iPhonea. Izvor ove vijesti je zaposlenik AT&T Mobilty’s Commerce Group, koji je želio ostati anoniman. Ukoliko su ove brojke točne iPhone postaje najbrže prodavan proizvod u povijesti Applea i jedan od najpoželjnijih gadgeta današnjice.

 

Komentari  

dpasaric
07-07-2007 | 22:31
Ili kako kaže naš časopis BUG - "Razočarenje!". Vjerojatno su trebali lansirati leteći tanjur ili perpetuum mobile da oni ne bi bili razočarani.
campo
07-07-2007 | 22:39
nije razocaranje ali da ima nedostataka ima
kkurilj
07-07-2007 | 22:43
Članci u BUG-u su redovito anti Apple nastrojeni. Očito nitko od njih nikada nije u živo vidio i doživio Apple na djelu. No dok god je BUG plaćena reklama Microsofta ignorirati ću ga kao i do sada.
vanja2
08-07-2007 | 21:44
Zbog ovakvih ispada ja recimo Davora uopce ne shvacam ozbiljno kad su u pitanju Apple proizvodi. Nema MMS, nema 3G, a kamoli HSDPA, necu sms da mi bude chat-a-like (jer sms po prirodi to ni nije). OS X na njemu je tezak vise od 500 MB, a nije otvoren za developere... Itd itd.
Na kraju ispada da je ok zamjena za ipod jer ima usputnu mogucnost telefona. Usputnu, naglasam, jer mu fale najosnovnije funkcije koje imaju Nokie od 200 kuna.
dpasaric
08-07-2007 | 22:38
Vanja2, za ljude koji ne vide što je iPhone, ja kažem da imaju nedostatak vizije i ogorčeno-ignora ntski pogled na svijet. Vrijeme će pokazati da li sam opet bio u pravu - kao i 2004. kada sam rekao da je GUI na mobilnim telefonima generalno katastrofalan i da će, ako ga netko napravi kako treba, to sigurno biti Apple. I bilo je logično da se to dogodi jer je i Jobsa smetala ista stvar, a svi koji su tada govorili "nema šanse" i "za takvo što moraš biti u toj industriji godinama" sada imaju što vidjeti.

iPhone JEST revolucionarni proizvod i da ima i tri puta više mana, bio bi fantastičan jer je uspio napraviti kvantni skok u tehnološkom segmentu koji je prezasićen, trom, neljudski komercijalan, da ne kažem frustrirajuće odvratan. Koliko je zapravo iPhone velik vidjelo se čak i prije nego je izašao - po desetinama imitacija, po panici među tradicionalnim proizvođačima i po hypu koji je generirao. Hype ne dolazi bez razloga niti pravi hype možeš platiti parama. Hype oko iPhona je došao iz entuzijazma svih onih ljudi koji su imali isti problem s mobitelima kao i ja.

iPhone mijenja igru. I to NITKO ne može opovrgnuti, a za nešto što mijenja igru samo blesan može reći da je "razočaravajuće ", a ti mene ne moraš shvaćati ozbiljno. :-)
dpasaric
08-07-2007 | 23:54
Da još nadodam - nema 3G dobro znaš zašto, u Europi će ga imati, MMS nema iz istog razloga, a to što je SMS iChat-like je meni strava, nitko te ne tjera da kupiš iPhone. Uživaj u svom postojećem mobitelu. A za OS X na njemu bih rekao da je LAGAN samo 500 MB, a isto tako dobro znaš gdje su povukli crtu za developere i zašto. I to su napravili zato jer su pametni i iskusni i potez je odličan. Sve drugo bi značilo kompromitiranje primarne funkcije telefona - vjerojatno baš onda kada ti najviše treba.
komar
09-07-2007 | 00:51
htio bih da malo usporite sa komentarima, dok netko ne uspije probati iPhone u zivo...
mozda su odredjeni ljudi na ovom forumu malo previse nekriticki nastrojeni prema appleu
(sto je mozda i razumljivo, ipak je ovo jabucnjak)
iako vjerujem da je iPhone genijalan proizvod (kao i svi apple proizvodi, vjerojatno ima stotine "caka" koje zivot cine laksim, sto je i jedan od razloga zasto zelim kupiti maca), moram ostati suzdrzan i pricekati barem jos dva-tri mjeseca da se stanje koliko-toliko iskristalizira.
koliko vidim, cijena nije nebeska (koliko sam racunao, oko 3500kn kada se pretvori u kune), mogucnosti su sjajne(wlan, ekran, software)
ima nekih stvari koje mi uopce nisu vazne na mobitelu (gledanje videa i koristenje ugradjenog fotoaparata)
ono cega me je strah da ce se pokazati negativno jest veliki ekran koji guta bateriju, spora navigacija unutar gui-a (znam puno brzih kombinacija tipki na svom mobitelu koje mogu stisnuti u sekundi, ali ne znam bas koliko bi to vrijedilo na touchscreenu, kao i pisanje poruka, gdje zapravo i ne moras gledati u ekran na klasicnom mobitelu jer mozes nauciti gdje je koja tipka, sto puno teze ide na glatkom touchscreenu)
ono u sto polazem velike nade jest potpuno otkljucavanje iPhone-a od strane nekog "hakera", sto bi moglo donijeti velike mogucnosti i omoguciti da iPhone postane jedan univerzalan "stroj" koji bi usput mogao sluziti za telefoniranje i sms.
stvari koje bih najvise volio da budu dodane su GPS, glasovno "pisanje" poruka :-), podrska za flash kartice.

nadam se da ce za godinu dana iP biti dostupan i kod nas, i da ce se do tada nadodati jos neke korisne funkcije.
ovo je moje misljenje i ne zelim nikome nametati misao.
stovise, volio bih kada bi se stvorile dvije struje koje bi objektivno, uz agumente, bile za ili protiv iP-a.
tako bi neodlucni profitirali i znali sto ce kupiti :-)
iMan
09-07-2007 | 22:45
Mozda jesam cjjepidlaka, al mislim da se pojam kvantni skok nemoze primijeniti na tehnoloske napredke :-).
vanja2
10-07-2007 | 03:54
Ja sam probao iPhone pa ne pricam napamet. Doduse nisam bio svjedok problema oko aktivacije kojih je ruku na srce bilo.
I mogu reci da sto se tice GUI-a, Apple je obavio standardno dobar posao. To nikad nije bilo diskutabilno i bilo koji proizvod od Applea zapravo nema vec duze vrijeme upitnik nad sobom po tom pitanju. Tu je revolucionaran!
Medjutim, potrebno je svega pola sata - sat da se shvati, da takvo sucelje ipak po pitanju ergonomije nije doraslo jednoj Nokiji, SE-u ili slicnim etabliranim tvrtkama. Mozda se vecina nece sa mnom sloziti, ali koliko god volim sve sto izadje iz Apple-a, svjestan sam da nije savrseno. Jedan od primjera koji je ostao u sjecanju je ostvarivanje poziva - probudi uredjaj, otkljucaj (ovo koliko god dobro izgleda pitam se cemu ako uredjaj vec ode u sleep?), odi na home ekran ako nije tamo, Phone, odabir iz Favorites ili vec neke liste, Dial. Koliko na jednom smartphoneu treba da se obavi takvo sto? Otkljucavanje tastature, Call List i Dial.
Uredjaj izgleda STRAVA. Ali onda skuzis da packe ostaju ko lude. Ista stvar i sa prvim iPod Photo! Bio je prekrasan, ali se grebao u dzepu rezerviranog samo za njega. Dobro, ovo je navodno otporno na ogrebotine. Ali isprobaj dvije funkcije i vec je iPhone Babe!
Moj opceniti je dojam: EVOLUCIONARNO! Ok je, kome treba za sminkicu. Browser koliko god je dobar, podsjetio me sto znaci EDGE.... I da, to NIJE smartphone. Google Maps nije GPS! Dummy phone koji prokleto dobro izgleda. Da bih ga imao u kolekciji - bih, ali nikako kao prvi telefon. Ali se nadam se bi iPhone 2G mogao :-)
Sto se tice GUI-a, svi mi Macovci patimo za tim. Ja sam mijenjao P900, telefon koji me je godinama sluzio besprijekorno za drugi jer mi je sucelje postalo pre starinsko. P990 - lose, N80 - malo bolje, ali qwerty... da bih se zaustavio na HTC TyTN-u. Da, na Windowsima! I prezadovoljan sam. Mogu sve nadoknaditi 3rd party aplikacijama, ima HSDPA, ima pravu qwerty tastaturu. Multi touch na iPhoneu me se nije bas dojmio, ali vjerujem da je to vise stvar prakse.
vanja2
10-07-2007 | 04:23
Davore, da se nadovezem - u pravu si kad kazes da je iPhone donio revoluciju (iako bih ja prije rekao evoluciju). No, koliko god gledamo "vizionarski", ti si end-user i taj proizvod placas. Prema tome, na kraju uvijek vrijedi ona usporedba sto mi ovaj proizvodjac i pod kojom cijenom nudi u odnosu na nekog drugog. Svatko zna za sebe najbolje, medjutim, misljenja sam da za ljude koji ce staviti to na papir, iPhone u vecini slucajeva nece biti pobjednik. Ali ono sto Apple proizvod donosi je svojevrsni kult i "prica" pa me uopce ne cude redovi pred AT&Tem.
dpasaric
10-07-2007 | 11:52
Nigdje nisam rekao, niti itko od reviewera, da je iPhone u prvom izdanju savršena stvar, ali da netko može nasloviti tekst u u BUG-u "Razočaranje!" je suludo. Apple je uletio s klupe u prvi red i SVIMA povisio ljestivcu. Svi su nekako reagirali i svi će se morati prilagoditi - dakle, na kraju ćemo profitirati mi korisnici. Obzirom da još nismo na razini da imamo Star Trek badge-komunikat ore, ovo je prilično napredno kako god okreneš. Mnogi su komentirali da je uopće čudno koliko malo problema ima za prvu generaciju jednog toliko kompleksnog uređaja kojeg samo GUI čini jednostavnim, a najbolji dio cijele priče je što se cijeli softver može drastično promijeniti samo jednim downloadom. Kako je Jobs rekao - tipke na Nokiji će uvijek biti tamo štogod ti radio, trebaju li ti ili ne. Dakle, budi bez brige da će im biti opsesija kako GUI ispolirati do kraja. Drugi će pokušati imitirati stvar, ali imati će jako težak zadatak jer niti jedna kompanija nema u džepu vlastiti operativni sustav kvalitete Mac OS X-a. Na kraju se opet sve svodi na Mac OS. Sjećam se kada je Steve pri povratku u Apple rekao: "Apple is about Mac OS!". I zaista je, bez njega ne bi bilo niti iPhona.
Adam-Luka Turjak
11-07-2007 | 00:20
sms a la iChat je nesto sto meni skroz odgovara i to sam dobio na bb-u..

kaj se tiče ajfona, vjerujem da će već prvi software update donijeti toliko poboljšanja da će biti dovoljno da se pokaže da je to uređaj koji je vrlo fleksibilan u korištenju i da ima dulji vijek trajanja od običnih telefona.. na normalnim mobitelima firmware u većini slučajeva služi za krpanje rupa i propusta koji se događaju, a mislim da će apple sa vremenom uređaj koji korisnik ima činiti sve korisnijim i bit će - dugotrajan..

mene i dalje oduševljava kako mašina koja mi je prvi apple proizvod i nakon 6 godina izvodi radnje kao i prvi dan.. i zbog tog vjerujem u ajfonkao dobar proizvod..
vanja2
11-07-2007 | 01:06
GUI je vec odlican, ali kako vec rekoh - ergonomija je rijec koja ce jos duze vrijeme iritirati inzinjere iPhonea. Bilo bi odlicno kada bi upgrade firmwarea donio pregrst novih featurea, ali sve mi se cini da ce novi featurei doci tek s drugom generacijom. Zivi bili pa vidjeli :-)
Ono za sto skidam kapu Appleu je da je uspio posramiti sve velike face u ovom biznisu sa svojim prvijencem!! Sve u svemu, ljubomoran sam ljudima kojima ne treba smartphone jer bi sada furao iPhone u dzepu :-)
MAK
11-07-2007 | 03:17
Ježim se od subverzivne pomisli na iChat na njemu: adio SMS bezobrazne tarife (i ograničenja), adio telefoniranje bez IP-a... Treba samo imati neku bežičnu vezu. Ako to ne otvori Apple, otvorit će DVD Jon ili netko kao on.

Nokia N95 je, uz sve što nudi, duplo skuplja, a ne može se baš dograditi puno.
U iPhoneu sve to postoji, ali još spava, jer papci preko oceana nemaju raširen G3.

Netko će htjeti utvrditi standard G4 da bi NAPLAĆIVAO ono što već sad postoji na WiFi mrežama badava - ali nisu raširene.
Vidjet ćemo što će brže napredovati... ali meni se čini da u iPhoneu i OS-u još postoji jako puno rezervi za srušiti cijeli bahati svijet koji za ringtone još naplaćuje 2,5 puta više nego Apple za jednu cijelu stvar u ITMS-u...

Ovo je tek početak.
bassland
11-07-2007 | 19:03
Naravno da je ovo početak. Do europske (a nadasve hrvatske) premijere mnoge će se stvari još doraditi i poboljšati. Ja u to ne sumnjam, kao i što nisam sumnjao kad sam se switchao na Maca. OS X mi je tada definitivno vratio vjeru u kvalietan operativni sustav. Ili kao što je rekao jedan moj frend (danas također ponosni vlasnik maca): '' znao sam da je na svijetu morao postojat kompjuter koji radi kako treba i na kojemu je tako gušt radit''. Iphone će također, vodeći se tim riječima, biti telefon kojeg će isto biti gušt imat u džepu. Osobno uopće nisam ni očekivao da će odma sve radit kako treba i da propusta neće biti ali usprkos tome, ovo je veliki korak.
U mome će džepu sigurno biti.
Vanjuška
11-07-2007 | 20:41
Na Ars Technica siteu ima zanimljiv review, u detalje.
dpasaric
12-07-2007 | 01:37
Ars Technica tradicionalno ima odlične prikaze i testove. Objektivni su i temeljiti.
Anonimac
09-08-2007 | 16:23
samo je pitanje vremena kad ce sve hackeri sredit i bit ce moguceradit sve,pa i vise od zeljenog..ja sam narucio jednog iz Amerike,a problem ce bit to sve otkodirat i pripremit za rad..sve u svemu,svaka promjena je dobrodosla,koli ko god bilo njih za i protiv njega...a na kraju krajeva,sve ide u korist nas malih korisnika koji cemo uzivati u iphone ili ko zna kakvom novom futuristickom modelu jednog dana

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 42 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO