Slučaj Zambija
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Slučaj Zambija


03.06.2023 | 16:19
Ova tema me generalno nije zanimala i zato sam rijetko ovdje išta komentirao, niti pratim tko tu koga, niti je li Pernar lud ili nije, niti ja mogu znati je li zaista u DR Kongo na snazi zakon koji ne dopušta posvajanja ili se samo radi o velikom pravnom neredu u Africi. No, sada mi je nešto privuklo pozornost i na to ću reagirati:

"Hrvatsko novinarsko društvo (HND) uputilo je u subotu apel novinarima i medijima koji izvještavaju o povratku hrvatskih državljana iz Zambije da se suzdrže od senzacionalizma te da izvještavaju u skladu s postulatima novinarske struke."

I to bi bilo lijepo da nisu tim potezom pokazali da su licemjeri par excellence - jer kako to, da se dvije godine tijekom trajanja "epidemije", nitko nije prisjetio postulata novinarske struke? Kako to da se nitko ne poziva na postulate novinarske struke povodom izvještavanja o ratovima u svijetu, onda kada (auto)cenzurom selektivno programiraju javnost?

Znači, čak i jedno takvo "vrhovno" stručno tijelo koje bi trebalo biti mjera profesionalosti, pravde, istine i objektivnosti, zapravo je politizirano i čini i komentira ono što im naredi ili zabrani lobi koji ih financira. Jer ne možeš po jednim pitanjima izdavati apele, a po drugim pitanjima okretati glavu.
03.06.2023 | 16:28
Davore u pravu si. Za mene je preosjetljivo da komentiram naše medije. Toliko su mi se zgadili, da ne zaslužuju bilo kakvu kritiku i nisu vrijedni riječi koje bi natipkao za njih
03.06.2023 | 17:00
Evo što je bit stvari, to je rekla Vučemilović, što bi mogao potpisati.

"Vučemilović upozorava – imamo ozbiljne propuste

Predsjednica Odbora za obitelj, mlade i sport Vesna Vučemilović naglasila za HRT je da su unutar djelovanja Odbora doneseni važni zaključci i smjernice, ali i da je pravni sustav potrebno reformirati.

– Djelovala sam putem odbora kojim predsjedam i mislim da smo dali vrlo vrijedan doprinos kroz zaključke i tematske sjednice kako se ovakve situacije više ne bi ponovile. Taj slučaj je pokazao da imamo ozbiljne propuste u pravnom sustavu i da nešto moramo učiniti, rekla je.

– Kao što nikada ne komentiram pravne procese, to nisam radila ni u ovom slučaju jer kao saborska zastupnica smatram da to ne bi trebalo raditi, nastavila je.

Ustvrdila je da ovakvi događaji stavljaju potencijalne posvojitelje u opasnost te da narušavaju međunarodni ugled Republike Hrvatske.

– Ključno je urediti naš pravni zakonodavni okvir kako nam se ovakvi slučajevi više ne bi događali. Vidimo da su to vrlo opasne i nesretne situacije za posvojitelje, situacije u kojima se narušava ugled Republike Hrvatske, dodala je. S druge strane ne smijemo zaboraviti da u cijelom procesu posvajanja interes djece mora biti na prvom mjestu, a on se u ovom slučaju potpuno izgubio, zaključila je."
03.06.2023 | 17:32
Kaže naš ministar slijedeće...

"Malenica: Sve je čisto

Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica rekao je da posvojitelji u Hrvatskoj neće prolaziti dodatne postupke jer im je priznata inozemna sudska odluka, djeca imaju dokumente i vraćaju se u Hrvatsku kao hrvatski državljani.

"Što se tiče postupka u Hrvatskoj, njima je priznata strana sudska odluka, djeca imaju hrvatske dokumente i vraćaju se u Hrvatsku kao hrvatski državljani i, što se tiče toga, ne može im se to osporavati", rekao je Malenica."

Ministre, nije baš to tako, sutra se tipkamo
04.06.2023 | 09:29
Sve ovo je počelo oko 2010, kad je bila afera s gospođom Sučić, bivšom zaposlenicom naših obaještajnih agencija. Više o dotičnoj gospođi na linkovima ispod.

www.startnews.hr/news/tko-je-adriana-suc...svajanje-u-hrvatsku/
www.vecernji.hr/vijesti/posvojiteljica-u...-mala-bolesna-944278
www.vecernji.hr/vijesti/lazna-humanitark...ecu-iz-afrike-931206

U to vrijeme su postojale neke agencije koje su se bavile problematikom usvajanja djece iz DR Konga, taj su još bila dozvoljena usvajanja. Na linku ispod iskustva bivšeg saborskog zastupnika Marka Sladojeva iz mosta, kad je posjetio jednu takvu agenciju i ubrzo su on i žena odustali od "posvajanja", kad su shvatili da je novac glavna misao vodilja te agencije, a ne dobrobit djece. Svako dijete je imalo svoju tarifu, s obzirom na godine, spol i zdravstveno stanje.

teleskop.hr/hrvatska/marko-sladoljev-o-s...nciju-za-nekretnine/

Bila je mala afera oko ove problematike i sve je se primirilo jedno vrijeme. U međuvremenu je DR Kongo 2017 zabranio posvajanja, postavši svjestan te pošasti.

Nakon tog zabranjivanja posvajanja mi smo postali svjetski rekorderi po broju usvojene djece iz Konga i možemo reći da imamo te djece oko stotinu. Točan broj nezna nitko jer razna ministarstva barataju s oprečim bojevima, pa sam napisao oko stotinu.

Osnovana je udruga Marijina Farma, gdje su djecu dovodili na socijalizaciju i pripremu za novu životnu sredinu. Ta farma, nije bilo nikakvo sirotište, nego jako fino uređeno mjesto, gdje su djeca imala sav luksuz, koji njihovi vršnjaci mogu samo sanjati. Što reći na činjenicu da je tu farmu čuvala vojska ? Nakon nekog provedenog vremena u toj farmi, djeca koja su bila dodatno socijalizirana su odlazila diljem svijeta, a najviše u Hrvatsku.

Zašto je ta farma napravljena blizu granice Zambije i grada Ndola ( koji ima međunarodnu zračnu luku ), pa iz razloga gdje su se i naši ljudi našli i od kud su mislili otputovati s djecom.
Jedno vrijeme su ljudi odlazili iz Kenije s istim nakanama, pa je to vjerovatno prekinuto i sad je otkrivena Zambija. Pa to traje godinama i vjerovatno je netko to primjetio u Zambiji i rekli su sad je dosta. Ne žele da njihova zemlja bude ruta u takvim rabotama. Možda je i ovo suđenje bilo potaknuto s tom namjerom i baš me zanima kako će se stvari ubuduće odvijati i da li će još ljudi ići u Zambiju, po djecu iz DR Konga....možda je ovo bila pokazna vježba ?

Kućni prijatelj mi je kolega s posla koji je usvojio djete, pa mi je pričao o edukaciji koju je morao proći, te kontrole njegove rodbine i susjeda i svega ostalog što su morali proći. Nakon dobivene potvrde su dobili poziv da ima jedna mala tek rođena curica i došli su u jedan grad blizu zg. Podnjeli su zahtjev i obavli razgovore s nadležnim službama, te je po njemu visilo pitanje u zraku, koje nije nitko izrekao, ali se je očekivalo da oni ponude nekakav novac ! Pošto mu je žena s Brača, to nije dolazilo u obzir Nakon drugog poziva iz jednog drugog malog mjesta blizu zg, gdje su bili normalni ljudi, oni su usvojili malu curicu.

Ima i ovdje ljudi na forumu koji su isto prošli svu muku da dobiju potvrdu da postanu posvojitelji. Jedno pitanje za njih, s obzirom što su sve prošli, kako oni komentiraju bračni par Subašić, koji je tu potvrdu dobio u Sisku ? Ono manji su troškovi, kad moraju dolaziti socijalni radnici iz Siska i provjeravati rodbinu, prijatelje i susjede ! Ili su samo došli u Sisak po papir, što vi mislite ?

Za te ljude koji su se našli u toj situaciji, možda je par % ljudi želilo da ih se osudi na dugogodišnju zatvorsku kaznu. Mislim da se svi možemo složiti da oni nisu trgovci djecom i da su djecu kupili za sebe. Oni su ipak tamo bili 7 mjeseci i nemojte mislite, da se tamo nije pratilo njihovo ponašanje. Mišljenja sam da je i sudkinja koja je donjela ovu odluku bila na tragu te misli i možda je donjela ne baš lege artis odluku, ali u interesu pravde. Drago mi je da je u ovom slučaju pravda iznad prava

Kad pogledamo kako je ovo popraćeno u tiskovinama i pogledamo komentare ljudi ( gdje je to dozvoljeno, pa i na indexu ) onda se može vidjeti bijes ljudi, prvenstveno zbog toga što ih se tretira kao ovce i gdje se mnogi smisleni komentari brišu. Brani se neobranjivo, po bilo koju cijenu i onda tko nije na tom tragu je lešinar i hijena. Slična je stvar s Beogradskim protestima gdje primjera radi ovakav nastup predsjednika skupšite Orlića, izvede još par desetina ljudi na ulice. Koliko je to degutantno, možete vidjeti na linku ispod.



Slično kao izjava našeg ministra Malenice iznad ovog posta. Možemo bit svi zahvalni Bogu, da je završilo kako je zavrišlo, svi skupa se poklopimo po ušima i da popravimo zakone, da se to više nikad ne dogodi.

Ako netko želi polemizirati i brani ovo gdje je baš sve čisto 100 %, slobodno neka istupi i neka mi odgovori samo na jedno pitanje smisleno, pa možemo pitanja i proširiti.

Pitanje glasi ; da li je vama normalno da posvojenu djecu iz DR Konga čekate u Zambiji ?
04.06.2023 | 10:01
Samo napomena zašto sam par puta usporedio ovu tragediju u Srbiji s ovom temom. Samo zato što nitko ne želi preuzeti bilo kakvu odgovornost i gdje vlasti obje zemlje tvrde, da sistem nije zakazo.
17.06.2023 | 10:02
Kako se kaže u svakom zlu nešto i dobro. Ipak smo promjenili neke stvari u našim zakonima i ovakve se stvari više neće događati i neće biti više sivih zona. To je najbolje što će nam se desiti, nakon sretnog završetka s našim građanima

Kome se neda gledati sve, bitne stvari oko izmjene zakona su u prvih desetak minuta.

18.06.2023 | 09:39
Uvredljivi i svađalački postovi, kao i oni koji su uslijedili kao odgovor na takve, izbrisani. Ispričavam se, trebao sam to odmah napraviti.
19.06.2023 | 18:27
smayoo kaže:


I jesi li pogledao emisiju...neki komentar ?
20.06.2023 | 19:30
cariblanco kaže:
smayoo kaže:


I jesi li pogledao emisiju...neki komentar ?


Znači nema nekog komentara, sve je čisto, to je potvrdio sud u Zambiji, kaj ne?

Da ja ne bi pisao kako izgledaju sve te presude, koje su naši sudovi usvajali i kako je jedna sudkinja iz Zlatara rješila 15 predmeta (od ukupno 23 na tom sudu ) koji su se random dodjeljivali, ja bi preporučio toj sudkinji, da proba s Lotom. Meni je muka opet ovdje pisati, jer su to super osjetljive stvari, za forum koji ima ogromnu empatiju prema svemu, samo nema prema meni. Pa evo draga gospodo empatični, sad možete pljuvati malo po novinarima, a mene ostavite na miru. Imate linkove pa udrite po novinarima.

www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/otkriva...eba-platiti-15347539

www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/vrhovni...-podsjetimo-15347333

www.index.hr/vijesti/clanak/vrhovni-sud-...z-konga/2473066.aspx

www.index.hr/vijesti/clanak/zastupnica-s...-djecom/2473067.aspx

www.index.hr/vijesti/clanak/selak-raspud...z-konga/2472738.aspx
20.06.2023 | 19:53
Da ne bude da sam skroz bez linije, jadan članak iz jutarnjeg (nekad našeg lista ) o pravim stvarima

www.jutarnji.hr/globus/kultura/maja-buzd...i-muskaraca-15347657

Na prijašnjih postovima s indexa, možete čitati i komentare, koji su jako znakoviti i koji ovo sve revitiliziraju s pedofilijom u RKC i sličnim stvarima, zato sam i stavio tri posta s indexa. To je jako znakovito, da vidimo u kojem nam se smjeru kreće društvo, nažalost.
20.06.2023 | 20:02
cariblanco kaže:
Da ne bude da sam skroz bez linije, jadan članak iz jutarnjeg (nekad našeg lista ) o pravim stvarima


O kakvim "pravim stvarima"? Kakve veze ima taj članak s ovom temom? I uopće nije članak, nego samo naslov, podnaslov i fotografija.

Na prijašnjih postovima s indexa, možete čitati i komentare, koji su jako znakoviti i koji ovo sve revitiliziraju s pedofilijom u RKC i sličnim stvarima


Što ti znači "revitaliziraju"? Odnosno - što ti misliš da to znači? Jer ja ne razumijem što si htio reći (i kakve to veze ima s "pravim stvarima"?).
20.06.2023 | 20:29
cariblanco kaže:
cariblanco kaže:
smayoo kaže:


I jesi li pogledao emisiju...neki komentar ?


Znači nema nekog komentara, sve je čisto, to je potvrdio sud u Zambiji, kaj ne?


Strpljenja, strpljenja...

Slušao sam čovjeka vrlo pažljivo, i u prvih 55 minuta, i u nastavku. Nije sam sebi ušao u kontradikciju ni u jednom času, niti se je izmotavao i izbjegavao direktne odgovore. Sve, uključivo i mišljenje njihovog zambijskog odvjetnika koje je prenio (kako se zapravo radi o propalom pokušaju iznude od strane zambijske imigracije), zvuči vrlo moguće i zapravo i jest najjednostavnije moguće objašnjenje.

Osobno sam 100% uvjeren da ti ljudi nisu imali nikakve kriminalne namjere, nego su autentično željeli posvojiti dijete u vrlo ranoj životnoj dobi, čemu se nisu mogli nadati ovdje. Je li to znači da je u proceduri kod nas (sud u Zlataru itd.) sve bilo lege artis? Ne, ne znači. Možda jest, možda i nije. Jesu li zato oni trebali završiti u istražnom zatvoru u Zambiji? Ne, sigurno nisu. Smatram da itekako ima smisla istražiti te postupke suda i ostalih tijela u Hrvatskoj kako se u budućnosti ne bi dogodilo opet da netko ovako ispadne žrtveno janje.

"Empatija" je riječ koja se izrazito bagatelizira, mnogi se njome nabacuju koji ne znaju što ona zapravo znači pa je upravo zato ne želim koristiti jer nisam siguran da zaista mogu osjećati što osjećaju ljudi koji su se našli u takvoj životnoj situaciji. Jedino što jesam siguran jest - da se meni tako život okrenuo da nisam imao sreće pronaći ženu koja želi i može roditi mi djecu (za što sam svojoj supruzi doživotno dužan i zahvalan) ili da je sam ne mogu imati - nema toga što ne bih pokušao da budem makar udomitelj, ako ne posvojitelj. U tom smislu, ne mogu tim ljudima baš ništa zamjeriti.
20.06.2023 | 20:53
@cariblanco,

Što je po tebi stvarna pozadina ovoga slučaja?

Da li se ovdje radi o trgovini djecom?
Ili se radi o tome da se ova djeca nasilno otimaju iz svojih obitelji i prodavaju strancima?!
Ili je u pitanju nešto treće, ako da, što točno?!

Odgledao sam cijelu emisiju na TV-u i nisam stekao dojam da se radi o osobi koja bi bila upletena u takve radnje.
Čak je i onoga "lešinara" Pernara sasvim suzdržano opisao, kao nekakvu usputnu crticu u svim tim događajima.
21.06.2023 | 08:26
Opet "padam s Marsa" u ovu temu, ali mjesecima iskače posvuda u medijima, pa se pitam nije li rješenja toga (mislim generalno, kao koncept za inače) jednostavno: uz djecu koja će biti posvojena postoji identifikacijski karton i jasna potvrda oba roditelja da žele da se njihovo dijete usvoji uz neki državni dokaz vjerodostojnosti cijele isprave. Nije li to neki minium minimuma da se spriječe kriminal i trgovina djecom? Uostalom zar UNICEF nema neko tijelo koje bi oko toga pomoglo i donekle uredilo to u zonama gdje recimo afričke države ne funkcioniraju, pa da se takva djeca mogu zbrinuti putem njih i da se oni pobrinu za vjerodostojne papire?

Evo, sada ću biti nehuman u usporedbi, ali ako kao država (i cijela EU) možemo vrlo jasno i strogo aplicirati zakon o uvozu automobila i njihovoj registraciji u Hrvatskoj, a mislim da će se svako složiti da je hrpa lima sigurno manje važna od jednog ljudskog bića, zašto je problem isti taj set pravila primijeniti "kod uvoza i promjene vlasnika" u ovom slučaju?

Za auto moraš imati prometnu dozvolu, homologaciju, trag vlasništva i kupoprodajni ugovor, ne možeš dovesti bilo što i registrirati. Zašto je problem imati i takvu minimalnu razinu administracije za nešto toliko bitno kao što je dijete?

A ako toga nema, ulazimo u zonu mogućeg kriminala, to je jasno... zamislimo samo kako bi izgledalo tržište automobila da nije tako uređeno.
21.06.2023 | 08:42
Automobil je proizvod za kojeg je prirodno da se njime trguje (za to je proizveden). U tom smislu, oko auta nemaš bojazni da netko njime pokušava trgovati (svatko njime trguje, to je normalno i očekivano) kao kod djece.

To što bi dijete imalo identifikacijski karton, u smislu autentičnosti:

- samo po sebi ne jamči da i sami roditelji nisu ti koji su na to trgovanje pristali (da ne ulazimo u dubinu etičnosti i moralnosti takvog postupka) jer jednostavno imaju više djece, nego što ih mogu hraniti pa prodajom jednog djeteta ostaloj osiguravaju egzistenciju

- upitno je kako bi osigurao sljedivost takvog kartona, u smislu da si siguran da je dijete na koje se karton odnosi - uistinu dijete na koje se odnose podaci (o roditeljima itd.) napisani na kartonu

Slažem se s tobom da bi trebao postojati neki ustrojeni i pouzdan, kontroliran sustav. Hoću samo reći kako tvoja zamisao zapravo ne čini neku bitnu razliku u smislu zaštite od kriminalnih radnji trgovine djecom.
21.06.2023 | 13:13
m@xym kaže:
@cariblanco,

Što je po tebi stvarna pozadina ovoga slučaja?

Da li se ovdje radi o trgovini djecom?
Ili se radi o tome da se ova djeca nasilno otimaju iz svojih obitelji i prodavaju strancima?!
Ili je u pitanju nešto treće, ako da, što točno?!

Odgledao sam cijelu emisiju na TV-u i nisam stekao dojam da se radi o osobi koja bi bila upletena u takve radnje.
Čak je i onoga "lešinara" Pernara sasvim suzdržano opisao, kao nekakvu usputnu crticu u svim tim događajima.


Ljudi moji vi opet o posvajateljima. Nisu oni bit ove priče i svatko zna da nisu kupili djecu zbog nekog iskorištavanja. U prvom postu je napisano da se tema najviše otvara zbog institucija i medija, tako da molim neki komentar na to. Što nitko ne čita serijal u jutarnjem, gdje novinari imaju te dokumente o posvajanju. Mislim, ajmo opet malo o transrodnoj osobi, koja zanima sudstvo !!!
21.06.2023 | 14:05
Pa ja sam ti komentirao što mislim o tome više puta. Ima li tu korupcije? Da, vrlo vjerojatno ima. Treba li to počistiti? Da, treba. Mislim li da tu stvarno postoji neki organizirani lanac trgovine djecom iz Afrike koji bi, od svih zemalja EU, išao baš preko Hrvatske (a ne preko npr. Rumunjske ili Bugarske koje nas još uvijek šiju po pitanju korumpiranosti sudstva i javne uprave, a puno su veće pa se u njihovim bespućima Apsurdistana takve stvari lakše "utope")? Ne, ne mislim. Je li nemoguće? Ne, nije nemoguće, samo mi se čini da nije baš vjerojatno.
21.06.2023 | 15:27
Vidiš Vučemilović ima drugačije mišljenje. Kad govorimo o tom lancu koji kod nas postoji, dobra je stvar da je Hrvatska krajnje odredište. Pa i Zoki je u emisiji rekao da je razgovarao s Kabongom, prije svog odlaska u Afriku. Mnogi drugi su ga spominjali i viđali ovdje kod nas. Ispada da je taj Kabongo u zadnjih desetak godina bio u Hrvatskoj, više nego ja u Švedskoj...a bio sam cca 15 puta

www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/u-hrvat...je-slucajno-15347564

Malo o pranju djece

www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/spisi-p...lucaj-zasto-15347760
21.06.2023 | 21:23
@cariblanco

Ljudi moji vi opet o posvajateljima.


Pa, koliko se meni čini, afera nije bila o krijumčarenju automobila iz Njemačke, nego o posvajanju djece iz Afrike, a u emisiji je sudjelovao jedan od roditelja te posvojene djece, pa mi je nekako logično da pričamo o tome, a ne o nekoj "pravoj" temi, za koju izgleda jedino ti znaš koja je točno.

To što si boldao nije poanta moga pitanje, nego ovo:

Što je po tebi stvarna pozadina ovoga slučaja?

Dakle, možeš li na ovo konkretno pitanje dati neki konkretni odgovor, ili će "prava" tema ostati visjeti u zraku?!
21.06.2023 | 23:07
To se zove pozitivna trgovina djecom.
22.06.2023 | 09:16
m@xym kaže:
@cariblanco

Ljudi moji vi opet o posvajateljima.


Pa, koliko se meni čini, afera nije bila o krijumčarenju automobila iz Njemačke, nego o posvajanju djece iz Afrike, a u emisiji je sudjelovao jedan od roditelja te posvojene djece, pa mi je nekako logično da pričamo o tome, a ne o nekoj "pravoj" temi, za koju izgleda jedino ti znaš koja je točno.

To što si boldao nije poanta moga pitanje, nego ovo:

Što je po tebi stvarna pozadina ovoga slučaja?

Dakle, možeš li na ovo konkretno pitanje dati neki konkretni odgovor, ili će "prava" tema ostati visjeti u zraku?!


Pa pozadina ovog slučaja je višeslojevita, nije moguće dati jednoznačni odgovor. Možemo je podjeliti u 4 sloja. Da krenemo od prvog političkog i izjava naših vrlih političara.

Benčić-Onaj tko napada ovo ljude je novo dno dna.
Radman-Mi znamo da su ovi ljudi optuženi, ali oni ništa krivi.
Plenković-Mi znamo da su posvajanja iz DR Konga zabranjena, ali mi tražimo neke druge mogućnosti, gdje je to dozvoljeno.
Milanović-Ja sam zvao mnoge ljude,ali niti moja moć nije svemoguća...onda kaže, ja znam neke ljude koji su tamo išli posvojiti dvoje djece, a vratili su se s njih četvero...šta ćete to vam je život ?

Institucije su sljedeće u nizu.

Ministarstvo obitelji isocijalne skrbi-Mi nemamo nikakvu obvezu prema prema djeci koja dolaze iz "trećih zemalja", znači onih koje nemaju usvojenu Hašku konvenciju oko posvajanja djece. Nije nas briga za njih niti ih pratimo koliko ih je i gdje se trenutno nalaze

Ministarstvo pravosuđa, Malenica- Njihov ministar mi više ne odgovara na pozive ?

Ministarstvo uprave- Mi baš neznamo koliko je djece usvojeno , ali je brojka oko stotinu ?

Sljedeći u nizu su mediji. Mogu reći da skoro ne pamtim kad su svi glavni mediji (osim početnog prešućivanja slučaja )svi tako zdušno stali na jednu stranu, pa i taj Jutarnji koji sad ovaj serijal objavljuje.

Gledao sam i ja Zokija kod Ace i već mi je u prvoj minuti emisije, postalo malo degutantno pratiti ostatak. Naime on kaže, da je kod njega gostovala Tanja Budimir, koja je i samo posvojila petero djece i spasila ih od gladi. Znači za novinara Stankovića, nije bitno što kaže zakon te zemlje, gdje se navodi da je moguće posvojiti najviše troje djece ( zamislimo da nije došao zakon o zabrani posvajanja iz te zemlje ) i to što je ona samica, a nema pravo na to, nego bračni par mora biti minimalno tri godine u braku i djeca mogu izaći samo s aerodroma glavnom grada. Takvu njegovu konstantaciju, bi recimo mogao reći ja u ovoj temi, ali on je ipak novinar i trebao bi voditi računa o čemu priča.

Na htv u otvorenom je gostovao stanoviti gosp. Ričković, koji je sam sudjelovao u "spašavanju" jednog djeteta s nekim crnim vitezom. Našim institucijama ovo ništa ne zvoni ? Znači javno priznanje na tv o ilegalin radnjama i to nikoga ne zanima, ali zato nije problem napisati prijavu protiv one naše budaletine, znate o kome mislim, neću mu izgovoriti ime, nego ću reći samo nepomenika ( kako pojedini u Srbiji nazivaju Vučića ).

Šta tko god mislio o ljudima, ljudi ipak nisu ovce i nemožeš im plasirati samo jednu stranu priče, a s druge strane naši čame sedam mjeseci u zatvoru ? Zbog toga je nastalo ogorčenje ljudi, pa i mnogi neprimjereni komentari, koje su političari samo čekali i spinovali su to po svojim željama, kad se već nitko od njih nije usudio progovoriti o meritimu stvari...izgleda da su super-osjetljivi na te stvari, kao i naš forum

Zadnje je neovisno pravosuđe.

Kako je nekome muka pisati u ovoj temi, meni je muka pisati o pravosuđu, koji bi najrađe ukinio

Na sudovima se vodi izvan-parnični postupak, gdje jednu stranu nitko ne zastupa, pa kad posvojitelj dobije presudu, on se ne žali na nju i ona postaje pravomoćna..jel treba još nešto reći ?

Pustimo sad na stranu nadovjeru tih dokumenata, imam pitanje sudkinju Jasminu, koja je rješila 15 slučaja...kako joj nije palo na pamet da su te sve strane odluke gotovo identične, samo su promjenjena imena u presudi ?

Vrhovni sud je izvršio inspekciju svim tih sudova i nije našao nikakve nepravilnosti !!!

Imao bi toga još za reći, ali me lovi muka.


Na kraju par rječi o posvojiteljima, koje ja mogu samo moralno osuditi i na njima samim bi trebalo biti pitanje, da li su oni to odradili po svojoj savjesti i spavaju li mirne savjesti s svojom posvojenom djecom. Ti ljudi koji imaju političku ili materijalnu moć, su samo iskoristili ono što im sistem pruža i zato su po meni najmanje krivi.

Ja ( večina nas ) kad kupujemo neki tehnički proizvod, ili auto, proguglamo sve o karakteristikama, cijenama i sl. Ali naši posvajatelji ne guglaju o stanju u DR Kongu, jer im je Kabongo rekao da je sve po zakonu. Ako postoji zubić vila, onda i ova priča može proći.
22.06.2023 | 09:57
Možeš raditi kakvu god analizu. Ona 4 para platila su "nekome" da dobiju djecu.
Samo je pitanje da li su djeca oteta od roditelja ili su ih roditelji dobrovoljno (pro)dali.

A pitanje potvrda o autentičnosti, tebali bi svi (kao i teorija urote i zavjere nalaže) biti čipirani (oni cjepljeni već jesu) pa ne bi bilo zabune.
22.06.2023 | 10:35
Gle jura22, glavna stvar u cijeloj ovoj priči je da je naš sistem zakazao. Ovo se događa već više od desetljeća i nema nikoga, da ukaže na problem, čak niti jedne od stotinu ne-vladinih udruga ? Onda čovjek dođe do saznanja da je sve to ok, kad se nitko ne buni i ne postavlja nikakva pitanja.

Ajmo sad jednu paralelu na tragedije u Srbiji. Onu od onog malog iz škole, neću komentirati, jer malo tko u svijetu je kompetentan za to, da bude na tragu neke istine.

Ali ova tragedija, onog majmuna u Milanovcu, je bila itekako predvidljiva. Naime, on je godinama zlostavljao te ljude, iz kalašnjikova ubijao pse iz objesti i sl. Neke su prijave podnesene protiv njega, ali je sin utjecajnog oca, pa je sudstvo zakazalo i sad imamo to što imamo. Nakon svega politički vrh Srbije tvrdi da sistem nije zakazao ?

Kod nas za sada nije tragedija ( neznamo za niti jedno djete koje je van Hr. ) ali je isti obrazac ponašanja vlasti, koji govori da sistem nije zakazao. Kako to nije zakazao, ako se mjenjaju neki zakoni i pravila oko tih posvojenja.

Ali tko zna, možda je naš Zdravac u pravu i nešto nije u redu u mojoj glavi, a sve drugo je pet i ne treba mjenjati.
22.06.2023 | 10:40
jura22 kaže:
A pitanje potvrda o autentičnosti, tebali bi svi (kao i teorija urote i zavjere nalaže) biti čipirani (oni cjepljeni već jesu) pa ne bi bilo zabune.


Zato mi cijepljeni imamo bolji 5G signal.
Evo, ja sam cijepljen i imam 5G signal i na 4G mobitelu spojenom na baznu stanicu koja emitira samo 3G, znači "win-win" situacija.
22.06.2023 | 10:46
cariblanco kaže:
Ministarstvo obitelji isocijalne skrbi-Mi nemamo nikakvu obvezu prema prema djeci koja dolaze iz "trećih zemalja", znači onih koje nemaju usvojenu Hašku konvenciju oko posvajanja djece. Nije nas briga za njih niti ih pratimo koliko ih je i gdje se trenutno nalaze


Da bi to ministarstvo moglo prihvatiti odgovornost brige i nadzora oko djece koja iz trećih zemalja dolaze u Hrvatsku, morala bi imati neki pouzdani sistemski izvor informacije da takvo dijete uopće postoji, za svako takvo dijete ponaosob. Ako ga nemaju, naravno da ne može nitko od njih tražiti da to prate. A ionako će ih primiti u evidenciju i nadalje pratiti kad ih posvojitelji prijave kod nekog pedijatra, upišu u vrtić, školu, itd.

Sljedeći u nizu su mediji. Mogu reći da skoro ne pamtim kad su svi glavni mediji (osim početnog prešućivanja slučaja )svi tako zdušno stali na jednu stranu, pa i taj Jutarnji koji sad ovaj serijal objavljuje.


I to je neko jamstvo istine? Mediji (osobito glavni) su za mene odavno izgubili kredibilitet. Vijest iznad svega, pa makar i istinita.

Gledao sam i ja Zokija kod Ace i već mi je u prvoj minuti emisije, postalo malo degutantno pratiti ostatak.


Meni nije. Ne znam ni zašto bi. Sve tvoje izjave ovdje zvuče kao da si ti već formirao i utvrdio svoj stav i uopće ne pokušavaš sagledati stvari objektivno, niti poslušati što tko drugi kaže.

Naime on kaže, da je kod njega gostovala Tanja Budimir, koja je i samo posvojila petero djece i spasila ih od gladi. Znači za novinara Stankovića, nije bitno što kaže zakon te zemlje, gdje se navodi da je moguće posvojiti najviše troje djece


Na temelju kojeg izvora ti tako točno i pouzdano znaš što kaže zakon te zemlje?

Na htv u otvorenom je gostovao stanoviti gosp. Ričković, koji je sam sudjelovao u "spašavanju" jednog djeteta s nekim crnim vitezom. Našim institucijama ovo ništa ne zvoni ? Znači javno priznanje na tv o ilegalin radnjama


Kojim ilegalnim radnjama? Pričamo o nekom kongoanskom zakonu kao da smo ga svi pročitali, a nitko nema pojma što točno u tom zakonu piše. Subošić je u emisiji rekao kako su ga u cijelom procesu uputili da postoje iznimke od navedene zabrane posvojenja i da su oni te iznimke ispunili. Dakle, nije uvijek ilegalno.

Osim toga, ako odeš u Amsterdam i napušiš se trave u coffee shopu, to tamo nije ilegalno. A onda nije ilegalno ni ovdje, ako si to učinio tamo. Tako da... ne znam što zapravo hoćeš. Kad doma narežeš pršuta s društvom, svi ste zaradili kazneno bičevanje u Saudijskoj Arabiji. Što im se nisi otišao predati da te kazne?

Na sudovima se vodi izvan-parnični postupak, gdje jednu stranu nitko ne zastupa, pa kad posvojitelj dobije presudu, on se ne žali na nju i ona postaje pravomoćna..jel treba još nešto reći?


I to je problem jer...? Kako bi ti točno htio da to ide? Imaš neki izvanparnični postupak na sudu. Na primjer - poželio si promijeniti svoje ime, odnosno prezime.

{U mojoj široj obitelji imamo slučaj gdje su dva sina rođeni s prezimenom svog oca, koji je posvojen poslije 2SR kao ratno siroče (posvojio ga je brat moje bake, uz izričitu želju da njegov posinak zadrži svoje prezime, jer je smatrao da je to ispravno, iako je sam posinak htio uzeti prezime svojih posvojitelja). Kad je brat moje bake umro, njegovi su ("posvojeni") unuci podnijeli zahtjev na sudu da promijene prezime iz onog s kojim se njihov otac rodio, u prezime njegovih posvojitelja (dakle, njihovih djeda i bake).}

I tako, oni podnesu, svaki svoj podnesak sudu, s molbom za promjenu prezimena i pratećom dokumentacijom. Vanparnični postpuak. Dobiju rješenje, pozitivno (dozvoljava im se promjena prezimena), naravno, ne žale se, i rješenje postane pravomoćno te s njim odu na policiju po novu osobnu.

Što sad tu tebe muči? Što nije mogao s Marsa pasti bilo tko treći s ulice i žaliti se na to? Ono... Tko? Možda sam ja trebao doći i žaliti se da ne želim da oni nose djevojačko prezime moje bake? WTF?

Pustimo sad na stranu nadovjeru tih dokumenata, imam pitanje sudkinju Jasminu, koja je rješila 15 slučaja...kako joj nije palo na pamet da su te sve strane odluke gotovo identične, samo su promjenjena imena u presudi ?


A kakve bi trebale biti nego - identične? Zar bi trebali za istovrsan predmet svaki put iznova sastavljati literarni uradak?

Vrhovni sud je izvršio inspekciju svim tih sudova i nije našao nikakve nepravilnosti !!!


Kakve si točno nepravilnosti priželjkivao?

Na kraju par rječi o posvojiteljima, koje ja mogu samo moralno osuditi


Što si sebi umišljaš? Koji si ti faktor da ih "moralno" osuđuješ?
22.06.2023 | 10:51
Ok smayoo, sad znam da je problem samo u mojoj glavi, sve je jasno...što se mene tiče zatvori temu da ne trujemo jabučnjak.
22.06.2023 | 16:10
cariblanco kaže:
Gle jura22, glavna stvar u cijeloj ovoj priči je da je naš sistem zakazao.


Zasto bi zakazao? Zato jer je HDZ na vlasti?
Prije mi se cini da je iz DR Konga dosao falsifikat u cije kreiranje je upletena njihova drzavna administracija. Netko fusa s vlasinim memorandumima.
22.06.2023 | 18:05
Jeli stoji teza da hrvatski državljanin nije mogao na legalan način posvojiti dijete iz DR Kongo?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 36 minuta
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.69 Seconds

Provided by iJoomla SEO