Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


03.03.2022 | 10:04
Evo mali update koji pojašnjava sporo rusko napredovanje, tj. sporije nego bi ono, objektivno, moglo biti. I opet još jedan posredan dokaz da je Lovrić bio itekako u pravu u svojoj (pr)ocjeni stanja i opremljenosti Ruske vojske.
Sidenote za početak: kod dugoročnog skladištenja novih vozila prije nego se ona isporuče kupcima, gume su napumpane na cca 3,5 bara tlaka kako bi se minimizirao efekat zaležavanja gume na jednom mjesto što u vožnji može biti izvor vibracija (guma je defacto zaravnata na jednom mjestu). Da bi se taj efekat dodatno umanjio tj. izbjegao rizik njegovog nastanka, vozilo svaki mjesec treba pomaknuti kako ne bi stajala na istom dijelu gume.
Kamionska i ostala samohodna tehnika ima sustav centralne prilagodbe tlaka u gumama. To se vidi po glavčini iz koje ide metalna cijev prema ventilu na kotaču. Taj sustav pruža dvije prednosti. Prva je da se za sitne rupe (tipa metak) može kotač opskrbljivati dovoljnom količinom zraka da tlak u gumi bude dovoljan da je vozilo pokretno.
Drugi, važniji, omogućuje prilagodbu talak u gumama u skladu s terenom po kojem se ide. Sad se vraćamo na period godine i prohodnost, Kloba. Kad voziš po cesti, želiš da je tlak u gumama najviši mogući kako bi otpor kotrljanja bio što je moguće manji (ušteda u gorivu/veći doseg, veća brzina/pokretljivost). No, kad se siđe s ceste, želiš tlak u gumama smanjiti koliko je moguće da povećaš prianjanje tj. vučnu silu (laički ne zaglaviš u blatu).
Sva vozila negusjeničarskog tipa opremljena gumama bi trebalo mjesečno pomicati da se gume rotiraju malo iz sličnog razloga kao i gore. Osim toga, gume treba periodički mijenjati jer ih sunce uništava. One izgledaju besprijekorno, ali njihova konstrukcija nije više onakva kakva bi trebala biti. Vidite kud to ide: Rusi svoje gume nisu rotirali, a i periodička zamjena nije obavljana onako kako bi trebala biti (vrlo vjerojatno je tu bilo i korupcije na lokalnoj razini). Posljedice toga se sad pokazuju i zbog toga je nastao onaj konvoj od 60 km. Vojska ne može skretati s ceste, jer im gume pucaju od dotrajalosti ako se u njima spusti tlak (tad bočna stranica gume more prenositi veći dio opterećenja) pa moraju napredovati po cestama koje ukrajinci relativno lako brane i značajno usporavaju napredovanje. Tako je i nastao onaj megakonvoj kad se nekoliko konvoja spojilo u jedan zbog problema s gumama i sporim napredovanjem onih na čelu koje dočekuju ukrajinci sa protuoklopnim oružjem.
Kad to spojimo s onim sirotim ročnicima koje su poslali u flajšmašinu, postaju jasni oni izvještaji o napuštenoj ispravnoj vojnoj tehnici. Puno je oklopnih i ostalih vozila na kotačima koji upadnu u probleme s gumama, ostanu slabo pokretni/nepokretni i onda posada jednostavno napusti to vozilo i pobjegne.
Da je ovo sigurno istina pokazuju brojni izvještaji tj. prikazi po društvenim mrežama sa slikama i video zapisima. S druge strane, ruska bi strana vrlo rado prikazivala predaje ukrajinske vojske kad bi je bilo da potvrdi narativ kako Ukrajina ne želi na vlasti narkomane i naciste, ali toga jednostavno nema osim u monolozima KGBovog pukovnika wannabe cara Rusije.
  • Daddo
  • Posjetitelj
03.03.2022 | 10:29
Drugim riječima - Rusi nisu u stanju održavat konvencionalno naoružanje i tehniku?

Kako to, kako to?

A navodno su nuklearna sila. Zamislite samo u kakvom im je stanju nuklearni arsenal (ostao iz doba SSSR)?

A "civilne nuklearke"?

Kolika je to opasnost za jednu Poljsku recimo? Koja je u NATO-u pa svejedno nije tražila da Rusi ugase sve svoje što im počinje na N. A realno su opasnost samo takva, bez projektila balističkih s nuklearnim bojevim glavama.

I opet koristim "Davor-like" narativ i logiku zaključivanja:

Ceterum censeo, Rusiju bi trebalo u potpunosti demilitarizirati na isti način kao BiH...

U prilog sličnosti s BiH ide to ima svih vjerskih skupina ko i BiH.

Jedino što bi na granicama RSF trebalo izgradit NATO baze "Kosovo" tipa kako bi se spriječio bilo kakav oblik švercanja ičeg snažnijeg od lakog pješačkog naoružanja (i droge dakako po uzoru na onaj drugi A-stan).
03.03.2022 | 10:39
Zanimljivo kao i uvijek - Djuro.
Palac!
Nego, znam da ti ovo nije fah - no čisto da te pitam za mišljenje: što ti misliš zašto Putin koristi izraz narkomani? Za naciste mi je jasno, navodno da je bojna Azov (ako je vjerovati srpskim medijima proruske orjentacije) neonacistička - netko je i tu napisao "nešto kao HOS" ako se ne varam.
Moje objašnjenje za "narkomani" bi bilo da je FSB došao do informacije da je Zelenski (šou biznis je šou biznis) kao glumac možda neko vrijeme nešto koristio. Ili još i ranije, kao stand up komičar...
Ako ne on, netko iz vlade - nije da toga nema u politici.
No - to je moje mišljenje.
03.03.2022 | 10:42
Ovo je jako zanimjivo za problem s gumama i to je sigurno tako znajući za njihov mindset generalno, a baš se i Korlević osvrnuo na to zašto su ostajali bez goriva - jer su ročnici dok su čekali po selima prodavali gorivo seljacima za rakiju! Rusi!

No, vjerujem da nuklearni potencijal nije baš nešto što se daje ročnicima na upravljanje, Rusi jesu često pomaknuti, ali nisu toliko ludi, imaju vrhunske inženjere i stručnjake za većinu potrebnog. Taj dio kod njih treba uzeti vrlo ozbiljno.
03.03.2022 | 10:46
Kada pričamo o ruskom nuklearnom potencijalu - onaj podatak o triciju izvukao sam od čovjeka koji je ravnatelj našeg, e sada ne znam točan naziv pa ću blenuti - Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost. Ne mogu se sjetiti imena čovjeku, ali sada gostuje maltene svaki dan ili po dnevnicima, ili po noćnim emisijama tipa Otvoreno.
On je rekao i da nije točan podatak da Rusi imaju 6800 nuklearki, već 4500. Iako na netu piše 6800, jeli...
EDIT:
Isprika, riječ je o ravnatelju Laboratorija za nuklearnu fiziku Instituta Ruđer Bošković, no nikako da nađem čovjeku ime.
Eto, da točno napišem barem gdje radi.
Kada već dodajem da zaključim kako je rekao i da Ukrajina ima najveću nuklearnu elektranu u Europi.
Aktivnu, naravno.
Ni tome ne znam ime ali mi je ušlo u uho barem to.
03.03.2022 | 12:02
Kloba kaže:
Zanimljivo kao i uvijek - Djuro.
Palac!
Nego, znam da ti ovo nije fah - no čisto da te pitam za mišljenje: što ti misliš zašto Putin koristi izraz narkomani? Za naciste mi je jasno


Vjerujem da je to dio verbalnog nastupa u kojem treba potpuno depersonalizirati vodstvo Ukrajine na način da svako zaključi da oni nisu uopće ljudi i kao takvi vrijedni života, tj. kriminalci koje treba istrijebiti.
03.03.2022 | 12:17
dpasaric kaže:
No, vjerujem da nuklearni potencijal nije baš nešto što se daje ročnicima na upravljanje, Rusi jesu često pomaknuti, ali nisu toliko ludi, imaju vrhunske inženjere i stručnjake za većinu potrebnog. Taj dio kod njih treba uzeti vrlo ozbiljno.


Budimo precizni. Imamo dvije razine nuklearnog arsenala. Jedan je strateški (Doom's day), a drugi je taktički. Prvi je sasvim sigurno pod izravnom kontrolom samog državnog i vojnog vrha te zahtijeva višestruku istovremenu autentikaciju (barem dva ključa istovremeno).
Drugi taktičkog tipa je namijenjen okretanju ishoda neke bitke lokalnog tipa (to bi mogla biti ova okupacija) s bojevim glavama snage do 20 kt (prije sam napisao da mislim da je minimalna snaga temeljem kritične mase potrebne za pokretanje lančane reakcije, ali sam malo proučavao i vidim da postoji taktičko nuklearno oružje snage od 0,1 kt do 20 kt). Tu govorimo i o topovskim zrnima s nuklearnom bojevom glavom koje ispaljuje operater topa kao i klasičnu ili o krstarećim projektilima koji se lansiraju na pritisak gumba. Ne čini mi se logičnim da o takvoj primjeni odlučuje državni/vojni vrh izravno. Neizravno sasvim sigurno da u smislu autorizacije dostave tog oružja iz skladišta do lansirnog mjesta ili topničkog položaja s kojeg se puca, ali kad je već na položaju, onda je sigurno odobrena i njegova upotreba na usmenu zapovijed. Vjerujem da je upravo taj dio nuklearnog arsenala onaj o kojem se govorilo u smislu poluraspada tricija i upitne efikasnosti/funkcionalnosti tog oružja.
03.03.2022 | 13:07
Od sinoć sam od poznanika i prijatelja dobio zamolbe za humanitarnu pomoć koju prikupljamo mi obični ljudi, a organizirano se odvozi iz Zagreba za Ukrajinu.

Poslije posla odlazim u nabavku, a roba se predaje u Bikers Beer Factory, koja na koncu sutra putuje za Ukrajinu.

Prikuplja se:
-Instant tjestanina (ona što je dovoljno uliti vruću vodu za topli obrok)
- konzervirana hrana
- kuhala za vodu
- čaj/ instant kava
- jastuci
- deke
- vreće za spavanje
- jednokratni pribor za jelo i piće
- dezinfekcijska sredstva
- kutije ili setovi prve pomoći
- higijenske potrepštine za muškarce i žene, higijenski ulošci, četkice za zube, paste za zube, sapuni, toalet papir i sl.
- energetske pločice
- hrana za bebe
- pelene


Odazovite se koliko možete. Ja se nadam da će prikupljena pomoć doći u prave ruke
03.03.2022 | 13:37
JOHN kaže:
Od sinoć sam od poznanika i prijatelja dobio zamolbe za humanitarnu pomoć koju prikupljamo mi obični ljudi, a organizirano se odvozi iz Zagreba za Ukrajinu.

Poslije posla odlazim u nabavku, a roba se predaje u Bikers Beer Factory, koja na koncu sutra putuje za Ukrajinu.

Prikuplja se:
-Instant tjestanina (ona što je dovoljno uliti vruću vodu za topli obrok)
- konzervirana hrana
- kuhala za vodu
- čaj/ instant kava
- jastuci
- deke
- vreće za spavanje
- jednokratni pribor za jelo i piće
- dezinfekcijska sredstva
- kutije ili setovi prve pomoći
- higijenske potrepštine za muškarce i žene, higijenski ulošci, četkice za zube, paste za zube, sapuni, toalet papir i sl.
- energetske pločice
- hrana za bebe
- pelene



Odazovite se koliko možete. Ja se nadam da će prikupljena pomoć doći u prave ruke



Gdje da ti to pošaljemo u Zagreb? Adresa.
  • Daddo
  • Posjetitelj
03.03.2022 | 13:40
Bikers beer factory je u Zagrebu na adresi Savska cesta 150.
03.03.2022 | 13:51
tino1 kaže:
JOHN kaže:
Od sinoć sam od poznanika i prijatelja dobio zamolbe za humanitarnu pomoć koju prikupljamo mi obični ljudi, a organizirano se odvozi iz Zagreba za Ukrajinu.

Poslije posla odlazim u nabavku, a roba se predaje u Bikers Beer Factory, koja na koncu sutra putuje za Ukrajinu.

Prikuplja se:
-Instant tjestanina (ona što je dovoljno uliti vruću vodu za topli obrok)
- konzervirana hrana
- kuhala za vodu
- čaj/ instant kava
- jastuci
- deke
- vreće za spavanje
- jednokratni pribor za jelo i piće
- dezinfekcijska sredstva
- kutije ili setovi prve pomoći
- higijenske potrepštine za muškarce i žene, higijenski ulošci, četkice za zube, paste za zube, sapuni, toalet papir i sl.
- energetske pločice
- hrana za bebe
- pelene



Odazovite se koliko možete. Ja se nadam da će prikupljena pomoć doći u prave ruke



Gdje da ti to pošaljemo u Zagreb? Adresa.


Na žalost nema vremena za slanje, bar meni.
Javim ako bude kakva akcija za idući put.
Mi u zgradi prikupljamo do večeras, onda se vozi prema Bikers Beer Factory od kuda sutra ide za Ukrajinu. Tek sam se od kasno sinoć uključio.
Više sam ciljao na to da se uključite u akcije, u mjestima/gradovima gdje boravite, ako kao takve postoje
03.03.2022 | 15:36
Kloba kaže:
Isprika, riječ je o ravnatelju Laboratorija za nuklearnu fiziku Instituta Ruđer Bošković, no nikako da nađem čovjeku ime.
Eto, da točno napišem barem gdje radi.


Tonči Tadić
03.03.2022 | 17:28
Rusi generalno ne odrzavaju nista. Proslavili su se vojnom tehnikom koja je tehnicki pojednostavljena do maksimuma, jeftina za masovnu proizvodnju i ne trazi neko sofisticirano odrzavanje.

To se u praksi dosta puta pokazalo prakticno. Doduse u proslom stoljecu, u kojem su ocigledno i ostali

Ali iskustvo letenja iznad AFG planina sa pilotom Rusom koji je pijan, pusi neke smrdljive cigare, ocajno pjeva i koristi GARMIN navigaciju za cestovna vozila nije nesto sto zelite probati

U jednoj bazi smo imali mozda 20-30 ruskih MI-8. Unutra su SMB zeleni, a samo izvana obojani u bijelu boju. To je neka privatna ruska tvrtka dobila posao da nas voza gdje trebamo. Uglavnom gdje se NATO nije osjecao sigurno da leti.

Iz tog helikoptera koji klepece, zvecka i trese se, molis Boga samo da ziv izadjes Ali eto radili su posao.

Od 20 Blachawka na pisti, 5 je u hangarima sa iscupanim motorom. Stalno nesto servisiraju i provjeravaju.

Ovaj ruski yard, cujes cekic ponekad, gedore, objesi se pijani Rus na main rotor pa nesto kbjg balansira. Cisto da i oni eto nesto kao rade. I to je manje vise bilo to u sklopu redovitog odrzavanja...

Imali su par rashodovanih Mi-8, pa su kao na nekom auto otpadu cupali dijelove sa njih. Pokusat cu pronaci neke slike. Iako se nije radilo o zvanicnoj ruskoj vojsci, dovoljno da steknes dojam o mentalnom sklopu.
03.03.2022 | 18:00
twitter.com/carlbildt/status/14992174657...LQAxOLJa69_L-90TI_dA

Pikanje se nastavlja. Ovo je uobičajen obrazac ponašanja gdje se isprobava vrijeme reakcije i način na koji se reagira kad se netko nenajavljen približava zračnom prostoru.

Ista stvar i na drugom kraju svijeta, u Japanu.

twitter.com/jointstaffpa/status/14992683...LQAxOLJa69_L-90TI_dA

Ovdje je zgodno napomenuti da Japan ima , mislim, 6 prerađenih Boeinga 767 u AWACS (airborne warning and control system) izvedbe koje su sami pretvorili u AWACS-e (defacto, leteći radar) koji je napredniji od američkih AWACS-a koji se temelje na boingu 707. To znači u praksi da bi se Rusi gadno proveli da probaju bilo što na taj način, jer mu se jednostavno ne mogu dovoljno približiti da ga skinu, a on navodi lovce (Japan ima F15-ce koje je Mitsubishi lokalno sastavio) koji mogu pucati na ruske lovce bez aktivacije svojih radara (dakle ostaju nevidljivi) i ostati izvan dosega bilo kakvog njihovog oružja.

Švedska pak ima drugačiju doktrinu i oslanja se na ogroman teritorij (ako se Švedska 'preklopi' na karti preko Götteborga, dođe do Grenade, otprilike) te na brojne ceste kao priručne aerodrome s kojih bi operiralo njihovo zrakoplovstvo. Svi njihovi avioni (oni sami razvijaju i proizvode, SAAB i jest akronim za Švedsko dioničko društvo za proizvodnju aviona; Svenska Aero Aktiens Belaget) od Viggena nadalje (dakle JA37 Viggen i JAS 39 Grippen) mogu se spustiti i dići sa komada ceste kraćeg od 500 metara pa ih bi raštrkavanje po šumama učinilo gotovo nemogućim za detekciju i eventualno uništenje na tlu.

I F15 i JAS39 su po svojim značajkama i ugrađenim elektroničkim sustavima, posebno u sprezi sa AWACS-ima (Švedska nije u NATO-u, ali njihovi su avioni kompatibilni s NATO standardima) posve dorasli bilo čemu što Rusko RZ može poslati pred njih i takav bi sukob, vrlo vjerojatno, završio kao i slični prethodni u kojima je ruska tehnika bila potučena do nogu na područjima Sjeverne Afrike (Libija) i Bliskog istoka.
03.03.2022 | 18:06
I pogled s druge strane...

www.agents.media/rossijskie-vlasti-sanktsii/
03.03.2022 | 18:42
smayoo kaže:

Kao i obično, "Smayoo to the rescue".
Hvala ti još jednom!
03.03.2022 | 18:50
drlovric kaže:
Rusi generalno ne odrzavaju nista. Proslavili su se vojnom tehnikom koja je tehnicki pojednostavljena do maksimuma, jeftina za masovnu proizvodnju i ne trazi neko sofisticirano odrzavanje.
To se u praksi dosta puta pokazalo prakticno. Doduse u proslom stoljecu, u kojem su ocigledno i ostali

Nemam pojma o ovome, a pogotovo ne u obimu kakvom ti barataš. Ono što sam uspio pohvatati kada smo potpisali kupovinu Bradleya, pa sam išao uspoređivati finske Patrie sa srpskim Lazarom ili Lazanskim (znaš već takve video klipove kakve je radio pokojni Jan Ivanjek i to dosta dobro; ovi sada nisu mu do koljena).
Pa generalno i pristup načinu izrade ruskih oklopnih transportera naspram zapadnih.
Ono što sam uspio poloviti jest da oni (Rusi) imaju više mjesta, stane im deset umjesto sedam ljudi - ali to rade nauštrb oklopa koji je Amerikancima pa i općenito zapadnom pristupu razmišljanja u smislu zaštite vojnika jako važan (i Lynx je mrcina ogromna i moderna, o lovi da ne govorimo)...
Prije nego me korektiraš - znam da je riječ o njemačkom vozilu, ali reci mi ukoliko griješim - nije li Lynx njemačko/američki proizvod?
I to dugo očekivani upravo da zamjeni Bradley navodno?
Znači, ponavljam: ispravi me ako griješim - to bi bila ona prva, najosnovija razlika.
Rusi idu na veći broj ljudi u vozilu, Ameri na viši stupanj zaštite ljudi unutar istoga pa je njihov broj zato smanjen, jer je oklop deblji.
Točno?
EDIT:
Kada sam ti pročitao post do kraja, mislim da sam na dobrom tragu.
I ti imaš dara za opisivanje situacije...
Komično i zanimljivo štivo.
03.03.2022 | 19:02
Djuro genijalac kaže:
...SAAB i jest akronim za Švedsko dioničko društvo za proizvodnju aviona; Svenska Aero Aktiens Belaget)...

Jebate, još bum se u vojku počel kužit šta sve tu učim.
Svaka vam čast, svima. Najiskrenije.
03.03.2022 | 19:11
Iznimno dug thread, ali vrlo informativan za čitanje. Jako dobra analiza koja usporedama iz povijesti i posljedicama nekih odluka i događaja vrlo argumentirano dovodi u pitanje opći narativ da je pobjeda Rusa u Ukrajini samo pitanje vremena i zajamčena.

twitter.com/kamilkazani/status/149799336...L501PA_lOhsp5aZ8KVPA

I samo kao ilustracija problema s gumama, slika s twittera

gume.jpg
03.03.2022 | 19:19
Djuro genijalac kaže:
Iznimno dug thread, ali vrlo informativan za čitanje. Jako dobra analiza koja usporedama iz povijesti i posljedicama nekih odluka i događaja vrlo argumentirano dovodi u pitanje opći narativ da je pobjeda Rusa u Ukrajini samo pitanje vremena i zajamčena.

twitter.com/kamilkazani/status/149799336...L501PA_lOhsp5aZ8KVPA

Baš čitam.
Sada kada spominje Sergeja Šojgua sjetih se da mu Srbi pripisuju iznimno vojno znanje i stručnost, te da se neki njegovi vojni manevri izučavaju na West Pointu.
Ima li istine u tome, ostavljam tebi da prosudiš jer ja pojma nemam.
EDIT:
Jbt, viletina me po krovovima podsjeća na japanske pagode.
03.03.2022 | 19:32
Čovječe, pojma nisam imao.
Znači, ili mornarica ili vojska - super uspješno oboje nije moguće?
Dobar tekst, zanimljiv iako sam ga praktički preletio.
No, nije li onda SAD izuzetak koji potvrđuje pravilo (obzirom da ulažu koliko ulažu općenito u vojnu industriju, nije ni čudo)?
EDIT:
A znači zato također Ukrajina: zbog brodogradilišta u kojima se planira modernizirati mornarica...
Ha.
Ja to njet znal.
03.03.2022 | 19:35
Pa, mislim da je jasno da SAD ima mornaricu. Marinci su ionako mornaričko pješaštvo. Vojska im se nakon II. svjetskog rata nije baš iskazala u Vijetnamu, ne?
03.03.2022 | 19:39
Djuro genijalac kaže:
Pa, mislim da je jasno da SAD ima mornaricu. Marinci su ionako mornaričko pješaštvo. Vojska im se nakon II. svjetskog rata nije baš iskazala u Vijetnamu, ne?

Ufff, nisam ni razmišljao u tom smjeru.
Pripiši to mojoj naivnosti i neiskustvu u tematici.
Da, stvarno.
03.03.2022 | 19:55
Gledam Dnevnik NovaTV sada svaki dan. Ako ne live, vratim na početak.
Milijun prognaniih i izbjeglih je već sada. Rusi su uspjeli osvojiti prvi veći grad ja jugu zemlje - Herson, ako osvoje još Maripolj po kojem sada tuku bjesomučno to je to - baš radi tih luka o kojima ovaj čovjek kojeg si linkao piše.
Mislim da se ukupni broj žrtvava ovoga rata već sada iznosi puno više od trenutno dostupnih podataka.
Primjerice, kada se desio Pearl Harbour, New York Times je drugi dan imao na naslovnici da je poginulo oko 200 vojnika.
Da bi na koncu ispalo koliko, skoro tri tisuće?
Jadni ljudi...
EDIT:
Odgovor Zapada, osnivanje ICT-a u Haagu...
O ljudi moji, zar vas Jugoslavija nije ničemu naučila...
03.03.2022 | 20:04
Kada je Srbija ubijala po Hrvatskoj, svjetski moćnici su bili spremni 1/3 RH dati Srbiji samo da rat prestane.
Zašto sada ne primjene isti model u Ukrajini?
03.03.2022 | 20:34
@kloba:

Usporedi samo main battle tanks. Ruski izgleda kao neko nedonosce u usporedbi sa zapadnim tenkovima

Laksi su, brzi, slabije oklopljeni i opremljeni ali ih nastancaju 12000. Drugacija doktrina skroz.

Oni su trebali samo da protutnje kroz Europu u slucaju rata (zato je kao kontra mjera razvijen AH-64 i pogotovo avion A-10). Ili kao demonstracija sile u zemljama koji su protiv tog bloka.

To sto su slabije oklopljeni i sto posade cesce ginu je njima skroz prihvatljivo. Rusi uvijek imaju ogromne gubitke u svakom ratu. Nakon kojeg umiru od gladi, pa malo umiru od svoje vlasti, dok se opet ne zarati

To su Rusi. Jako tuzna nacija, sklona alkoholu, ali sa mozda najljepsim zenama na svijetu
03.03.2022 | 20:50
I Ukrajinke su im rame uz rame, po mom skromnom mišljenju. Samo one su češće plavuše, dok ruskinja zbog velikog teritorija ima u svim bojama i rasama. Curu iz Yakutska si vidio, tko voli istočnjački look. Za zapadnu Rusiju i izgled tipa Irina Shayk sve znamo...
03.03.2022 | 20:53
Koliko imamo ruskih nekretnina, jahti i hotela od Kvarnera do Dubrovnika - a naši još pojma nemaju što s time.
Tivat je primio onu jahtu koja je zaplovila prema Crnoj Gori.
Ne kažem da im treba oduzimati, ali da trebamo zauzeti stav - definitivno.
Ovaj kripl iz vlade na pitanje novinara tipa "Kako svi na zapadu plijene rusku imovinu, što po tom pitanju planira Hrvatska?" odgovara: "sada ste me zatekli, ne znam koliko ruskih bogataša što ima u Hrvatskoj..."
O majku ti blesavu, pa za šta plaću dobivaš...
03.03.2022 | 21:01
Kloba kaže:
I Ukrajinke su im rame uz rame, po mom skromnom mišljenju.


I na njih sam mislio, uopceno govoreci. Tu se slazem sa Putinom. To je u principu jedan narod.

Mene jednom sisao nekav iz Girkistana mislim. Kosook, a Rus. Kao da vidis kineza a prica ruski. Jako smijesno za vidjeti. Pojma nisam imao da ih ima i takvih
03.03.2022 | 21:06
Raspored nuklearnih bojevih glava prikazan u večerašnjem Dnevniku na Novoj:

Nuklearke.jpg
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 28 minuta
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Gjuroo, jura22, MacSlavko, Maxxy, Riba, tino1, Anonimci (477)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.37 Seconds

Provided by iJoomla SEO