Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


10.06.2024 | 00:52
dpasaric kaže:
Kada sam ovdje u startu, koliko sada već ima, skoro dvije godine, govorio da zapad nije lud poslati F-16 tamo unatoč PR bullshitu, onda ste to ismijavali kao putinofilsku glupost...


Al ga dramiš... I ja sam u startu, i dan danas stojim iza toga, tvrdio da F-16 neće doći u Ukrajinu prije nego što rat završi. Dakako, treba uzeti u obzir da posoji mogućnost da Ukrajina više i ne postoji nakon što rat završi.
Za Ruse je ovaj rat bio par dana da padne Kijev i mjesec-dva da Ukrajina više ne postoji kao samostalna i suverena država. Eto nas dvije godine nakon toga... Ukrajina postoji i ratuje protiv Rusije.
Premda nisam očekivao da će Ukrajina dobiti odobrenje da sa zapadnim oružjem udara po teritoriju Rusije. Zadnji dani su me razuvjerili po tom pitanju.
Sad čekam i taj famozni srpanj da vidim hoće li F-16 zbilja poletjeti iznad Ukrajine. Bit će mi drago ako je moj skepticizam bio neutemeljen.

...pa evo sada, s malom latencijom da citiram Index (a on je njihov, koporativni medij) pa onda znate koliko je sati:

"Kako se sa svakim novim uništenim Abramsom u Ukrajini smanjuju šanse da će naći nove kupce, General Dynamics je pokrenuo medijsku kampanju s bivšim američkim časnicima koji tvrde da nije problem u tenkovima, već u nesposobnim ukrajinskim posadama. Sigurno je pak da više nijedan Abrams neće put Ukrajine. Barem ne ako se pita ekipu iz General Dynamics Land Systemsa.
Lockheed Martin se nikako ne bi htio naći u istoj situaciji pa snažno lobira protiv isporuka F-16 Ukrajincima." - Index
Stara dobra Excel tablica čini svoje...


Clickbait je clickbait. Za nekog tko se "toliko opire" propagandi, previše se oslanjaš na citiranje clickbaitova. Samim time pokazuješ i jako veliku podložnost propagandi.
Za mjesec, mjesec ipo dana ćamo znati "for a fact" lete li F-16ice po Ukrajini. Ne vidim razlog da sada špekuliramo o tome kad ćemo u skoroj budućnosti imati konkretnu informaciju. S obzirom da je ruski blitzkrieg propao kao ideja, sad imamo dovoljno vremena za promatranje razvoja stanja na bojištu u Ukrajini. Da je ruski blitzkrieg prošao u Ukrajini, sad bismo se vjerojatno više brinuli o opstojnosti vlastite zemlje. Svi imaju Xcel tablicu. To zbilja nije neko biblijsko otkrivenje.
11.06.2024 | 09:46
dpasaric kaže:


Lockheed Martin se nikako ne bi htio naći u istoj situaciji pa snažno lobira protiv isporuka F-16 Ukrajincima." - Index

Stara dobra Excel tablica čini svoje...


LM nemre prodati F-16 koliko ih se traži. Puni su za idućih pet godina, ako se dobro sjećam. A napravljeno i prodano ih je preko 4600. Prodat će ih možda još 100-200 jer avion leti već 50 godina i to je to Al ta prodajna brojka je veća od zbira svih sovjetskih i ruskih 4-gen lovaca
11.06.2024 | 12:58
Bas tako. I Hrvatska je trebala kupiti F-16 pa kada se vidjelo koliko se dugo cekaju na isporuku, dodjose Rafali.

Da je Amerima toliko stalo da ih prodaju, rekli bi evo vam 10 komada na koristenje iz neke konzervirane rezeve. Cisto da imate dok cekate nove i HR vlada bi jako rado pristala na taj deal.
11.06.2024 | 14:48
Poanta Excel tablice je da se puni, a ne da im loša reklama nakon što bi Rusi poskidali te F-16 uništi prodaju. Zato ništa od toga...

BTW, kada korporativni BBC kaže da Rusiji ide odlično bez obzira na sankcije, onda to treba uzeti ozbiljno:

11.06.2024 | 14:59
dpasaric kaže:
Poanta Excel tablice je da se puni, a ne da im loša reklama nakon što bi Rusi poskidali te F-16 uništi prodaju. Zato ništa od toga...


Zamisli F-16 kao Alfa Romeo Giuliu, ali s tržišnim uspjehom. Quadrifoglio je "Auslaufsmodel", tko ga je naručio, dobit će ga u idućim mjesecima, tko nije, više ga nema.

Da svima isporučenima od 2016. u idućih tjedan dana prohrđaju pragovi, to na tržišni uspjeh više nema nikakvog utjecaja. Što se prodalo, prodalo se...
11.06.2024 | 15:05
Sve se svodi da Rusi Kini i Indiji prodaju energente za 1/3 cijene koju su do prije 3 god prodavali u Europi.

Ostalu industriju nemaju, jer ne znaju nista niti napraviti ni proizvesti.

Pa ti skontaj koliko im dobro ide

Da mi je dozivjeti da u BILO KOJOJ DRZAVI NA SVIJETU vidim red ljudi ispred ruskog konzulata dok cekaju vize da idu tamo da zive i rade
11.06.2024 | 18:59
drlovric kaže:
Sve se svodi da Rusi Kini i Indiji prodaju energente za 1/3 cijene koju su do prije 3 god prodavali u Europi.

Ostalu industriju nemaju, jer ne znaju nista niti napraviti ni proizvesti.

Pa ti skontaj koliko im dobro ide

Da mi je dozivjeti da u BILO KOJOJ DRZAVI NA SVIJETU vidim red ljudi ispred ruskog konzulata dok cekaju vize da idu tamo da zive i rade


Za ovo boldano, kako si se izjasnio da si Hajdukovac, jedna paralela...tuđi čovjek nikad neće razumit
12.06.2024 | 00:23
dpasaric kaže:
Poanta Excel tablice je da se puni, a ne da im loša reklama nakon što bi Rusi poskidali te F-16 uništi prodaju. Zato ništa od toga...


Padaju i Sukhoi iznad Ukrajine, pa ne možemo reći da su to loši avioni i da ih ruski partneri neće kupovati jer, eto, kakvi su to avioni koje je moguće srušiti. Rat je i ratna tehnologija je tu da se troši. Excel tablica će reći da je srušeno toliko-i-toliko aviona, ali su sve skupa napravili puno veću štetu protivničkim snagama. Ergo, isplati se kupovati i Sukhoje i F-16 bez obzira što će poneki biti srušen u akciji. Ne pričamo tu o nekom XF-40 eksperimentalnom avionu kojeg Ameri reklamiraju kao avion budućnosti, sa ne-znam-kakvim specifikacijama, pa ispadne da je to bilo mrtvo slovo na papiru. F-16 već dovoljno dugo postoji u operativnom smislu i više se ni ne mora reklamirati jer svi zainteresirani kupci već znaju koje su kvalitete i mane tog borbenog zrakoplova. Također, svi zainteresirani znaju da avion može biti srušen u ratu. U Xcel tablici to se vodi kao prihvatljiv gubitak.

Danas sam na internetima naletio na ideju da postoji mogućnost da ukrajinske F-16ice čak ne moraju biti stacionirane u Ukrajini. Npr. Poljska ili Rumunjska dozvole Ukrajini da svoje avione drži na njihovom teritoriju. Avion poleti iz Poljske, roka po Ukrajini, vrati se nazad u Poljsku. Sve legitimno. Na taj način Rusi neće moći gađati avione dok su hangaru / aerodromu ili će morati napasti zemlju u kojoj su ti avioni "parkirani".
12.06.2024 | 01:27
"Rastu stranke koje se protive sankcijama Rusiji"

"Stranke koje se protive sankcijama Rusiji rastu na izborima za EU", napisala je danas propagandistička medijska platforma RT, koja je blokirana u europskom eteru. Istaknuto je da je Macronova politička protivnica Marine Le Pen protiv toga da Ukrajina koristi zapadno oružje za izvođenje napada na ruski teritorij te se izjasnila protiv sankcija.

U međuvremenu AfD je, nastavlja se u članku, "opetovano prigovarao zapadnim sankcijama Rusiji i protivio se vojnoj pomoći Ukrajini" nagovještavajući da bi politički poremećaji u dvije moćne europske zemlje mogli koristiti Moskvi.

www.index.hr/vijesti/clanak/stigla-prva-...slovnica_izdvojeno_d

Onda netko govori da samo Amerika širi "demokraciju", a jadni se Rusi nigdje ne mješaju, čak niti oko Trumpa ? Rast desnice u Evropi, nema nikakve veze s Putinom i to bi se desilo i bez njega

Svakim danom su sve jasnije pozicije i slijed događaja koji slijedi, ali ovdje još prolazi priča oko neke igrice i excel tablica...čemu sram ?
12.06.2024 | 07:06
Rusija se bori protiv nacizma tako što financira naci fašističke stranke po svijetu. Valjda ih želi udaviti u novcima ili tako nešto.
12.06.2024 | 14:54
Ako se netko pita gdje su možda završile donacije?
Evo mogućeg odgovora…… novi set guma, a možda i nove zvijerke u garaži
www.jutarnji.hr/autoklub/aktualno/strada...tu-u-kijevu-15470812
12.06.2024 | 16:49
Ah, mene više ne čude Ukrajinci u RH sa svojim dobrim autima, nisam vidio još ni jednog VW osim ako nije neki novi terenac. Ili da voze Hyundai. Ili Peugeota. Tako da ovi što izvode bijesne gliste u Kijevu, nije ni čudo. Koliko se samo milijuna € i $ slilo u Ukrajinu i koliko ih je zamračeno, nismo ni svjesni. Kako se samo kod nas "kralo" a gle nas koliki smo naspram njih i koliko je RH dobila "pomoći". :/
12.06.2024 | 19:52
Veliki problem nakon tog rata ce biti i svima lako dostupno oruzje na crnom trzistu.

Rat u YU je bio smijesan u usporedbi sa ovim pa i dan danas se u pljackama po EU nadje ponesto iz JNA arsenala

E sad zamisli sada visoko korumpiranu drzavu u kojoj za jedan polovan auto dobijes Javelin ili AA raketu i bez problema to kroz Poljsku dofuras u Berlin ili Pariz.

P.S. Nadjem jednom nekog lika u oglasima da mi ugasi DPF na Pezou. Stupim u kontakt s njim, momak skroz OK. Student. Odem ja njemu. Taman pocnemo raditi to kodiranje, nestade mu struje u selu. On vadi agregat, imas kaze produzni kabel u onoj supi.

Ja u supu po kabel, kad iza vrata minobacac. Zeleni se. Nije niti sakriven. U supi stoji, pored alata

Da sam mu ponudio par stotina eura, dao bi mi ga 100%.

Zamisli samo ce sve ostati po ukrajinskim supama...
12.06.2024 | 21:24
Projekt Veritas je neki dan objavio tajne snimke dužnosnika iz State Departmenta gdje se on sam iščuđava koliko love ide tamo, rekao je da su to "suludi iznosi" i da ih ne kontroliraju kako bi trebalo i da ima gomila zloraba. Kasnije je rekao da se radi 25 milijardi(!) $ koji su poslani tamo i da sada šalju još 20 ljudi da pomogne timu od 50 ljudi koji su već tamo koji ne baš uspješno pokušavaju nadzirati gdje taj novac sve ide.

A znam koliko smo mi u Hrvatskoj kreativni kada treba nešto "zamračiti", a onda možemo samo nagađati kako je to u zemlji koja je bila "bolja" od nas u razini korupcije.
12.06.2024 | 23:23
dpasaric kaže:
Projekt Veritas je neki dan objavio tajne snimke dužnosnika iz State Departmenta gdje se on sam iščuđava koliko love ide tamo, rekao je da su to "suludi iznosi" i da ih ne kontroliraju kako bi trebalo i da ima gomila zloraba. Kasnije je rekao da se radi 25 milijardi(!) $ koji su poslani tamo i da sada šalju još 20 ljudi da pomogne timu od 50 ljudi koji su već tamo koji ne baš uspješno pokušavaju nadzirati gdje taj novac sve ide.


Sve je to dio eXcel tablice.
12.06.2024 | 23:32
To si dobro rekao, zaista i jest. Izračunali su da im to ima smisla i da će na kraju velik dio toga završiti u njihovim džepovima.
13.06.2024 | 00:22
dpasaric kaže:
To si dobro rekao, zaista i jest. Izračunali su da im to ima smisla i da će na kraju velik dio toga završiti u njihovim džepovima.


Ratovi su uvijek stvarali prilike za makinacije. Sirotinja i domoljubi ginu, bogati se još više bogate, kamiondžije i kuhari preko noći postaju ugledni građani sa zavidnim investicijskim mogućnostima.
Tu i tamo poneki Prigožin zaboravi da je samo dobro plaćeni kuhar i pomisli da je s gomilom novaca postao dio elite. Big mistake.
13.06.2024 | 06:42
dpasaric kaže:
Projekt Veritas je neki dan objavio tajne snimke dužnosnika iz State Departmenta gdje se on sam iščuđava koliko love ide tamo, rekao je da su to "suludi iznosi" i da ih ne kontroliraju kako bi trebalo i da ima gomila zloraba. Kasnije je rekao da se radi 25 milijardi(!) $ koji su poslani tamo i da sada šalju još 20 ljudi da pomogne timu od 50 ljudi koji su već tamo koji ne baš uspješno pokušavaju nadzirati gdje taj novac sve ide.

A znam koliko smo mi u Hrvatskoj kreativni kada treba nešto "zamračiti", a onda možemo samo nagađati kako je to u zemlji koja je bila "bolja" od nas u razini korupcije.


Ajde, molim te, daj prouči kako ide mehanizam. Ukrajina dobiva vojnu pomoć u VRIJEDNOSTI XYZ novaca, a ne GOTOV novac. Čim si ovo napisao, projekat Istine (Veritas) mi je postao totalno nezanimljiv, jer očito šire neistine.

Dakle, Joe Biden potvrdi odluku Kongresa koji je odobrio vojnu pomoć od štajaznam 6 milijardi baksa. AFU imaju želje i potrebe pa pošalju u Washington excelicu (evo, da ti priča ima neku excelicu, kad je to tak bitno) sa popisom OPREME koja im treba. Tamo se nalazi 300.000 granata 155 mm, 1500 HIMARS raketa, 20000 pari čizama, itd itd itd.
Uncle Sam onda pogleda po svojim skladištima i nađe tu opremu i onda iz tog fonda plati tu opremu koja je zavedena na stanjima po nekoj knjigovodstvenoj vrijednosti. Pritom plaće dobivaju ljudi koji rade na utovaru itd itd... Ta lova ostaje u SAD, oni su sami sebi prodali tu opremu, a onda za taj iznos preko Land Lease programa terete Ukrajinu (ili se ide u otpis opreme i potraživanja; ovisi kako su se dogovorili).
Tako da ukrajinska kreativnost može doći do izražaja samo ako uspiju zamračiti Abrams i prodati ga nekom na crno; čisti novac do njih ne dolazi.

Mislim da je ovo treći put da ti objašnjavam mehanizam dostave pomoći Ukrajini; odbijam povjerovati da ti to nije jasno?
13.06.2024 | 06:47
Well, oni tvrde da nije tako i da se tim novcem financira čak i dio državnog aparata - koji bi inače stao jer su prihodi teško poremećeni, što se meni čini više nego logično da jesu.
13.06.2024 | 07:36
Project Veritas is an American far-right activist group founded by James O'Keefe in 2010. The group produces deceptively edited videos of its undercover operations, which use secret recordings in an effort to discredit mainstream media organizations and progressive groups. Project Veritas also uses entrapment to generate bad publicity for its targets, and has propagated disinformation and conspiracy theories in its videos and operations.


source: en.wikipedia.org/wiki/Project_Veritas
13.06.2024 | 07:40
Americkoj vojnoj industriji trebaju ratovi da bi odrzala postojeci nivo poslovanja. Afganistan/Irak je zavrsena prica, pa je Ukrajina tu dosla odlicno da popuni tu trzisnu prazninu.

To bi, po meni, bio razlog broj 1 ovolike podrske Ukrajni.

Razlog 2 je motiviran krilaticom "neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj"

Briga USA za Ukrajinom, gurnut ce ih nizbrdo prvom prilikom. Americi je jedino bitno da napakosti Rusiji i osveti se za neke stvari iz proslosti.

Tek smo zagrebali povrsinu sta se sve moze poslati Ukrajini, ukoliko konstantno nanose gubitke Rusiji dinamikom koja Zapadu odgovara.

Dokle god Ukrajina nanosi ovolike gubitke Rusiji pomoc ce stizati. Na sve moguce legalne i polulegalne nacine.

Od Land Lease programa,
direktne pomoci u oruzju i opremi,
sigurnosno/obavjestajnih podataka,
specijalnih postrojbi na terenu,
pilota,
kes novca za place vojnicima i drzavnim uposlenicima u Ukrajini (veliki dio toga USA vec placa da bi drzava uopce funkcionirala),
gotovine u torbama/vrecama za kupovinu stvari na crnom trzistu i podmicivanja.

Kao da je nepoznato da su USA operativci na Bliskom istoku imali vrece sa milijunima dolara i koristili taj novac na terenu. Postoje dokumentarci na tu temu, gdje sami sudionici svjedoce o tim aktivnostima.

Ja sam bio direktan sudionik nekih od tih ratova i gledao sam svojim ocima kako se blatantno trosi novac americkih poreznih obveznika na ratne igre po svijetu.

Normalan covjek to ne moze ni zamisliti niti razumjeti. Al tako stvari funkcioniraju i ocigledno je da sve to mogu financijski podnijeti.
13.06.2024 | 07:42
dpasaric kaže:
Well, oni tvrde da nije tako i da se tim novcem financira čak i dio državnog aparata - koji bi inače stao jer su prihodi teško poremećeni, što se meni čini više nego logično da jesu.


Ovo je 100% tocno. USA vec jako dugo financira veliki dio ukrajinskog drzavnog aparata, ukljucujuci vojsku i sve ostale budzetske korisnike.

Cak se lobira u smjeru da se povecaju place i benificije vojnicima da bi se motivirali mladji ljudi (koje ne hvata zakon o mobilizaciji) da idu u vojsku. Naravno da ce USA i to platiti
13.06.2024 | 09:15
m@xym kaže:
Project Veritas is an American far-right activist group...


Haha, tko još puši te "far-right" fore? Ja koji sam cijeli život za sebe držao da sam komunjara po svjetonazoru sada sam odjednom preko noći postao "far-right"!

To je FUD ovih na vlasti protiv svakoga tko želi razotkriti njihovu korupciju i zločine. Tako je Veritas bio "far right" kada je izvukao ona svjedočenja iz Pfizera (sve s pokazalo istina), pa onda imamo Hunter Bidena koji je blagi užas (i opet se sve pokazalo istina, od laptopa nadalje), ali eto, ako kažeš nešto protiv Bidenova sina onda si "far right". Elon Musk je postao "far right" kada je uklonio cenzuru s Twittera.
13.06.2024 | 09:28
Primjera nerealnog trošenja novca u ratovima ima oduvijek. Ne vidim zašto se sad lijepiti na takve primjere.

Kad je Rusija prije 100 i nešto godina ratovala s Japanom taj rat ih je toliko unazadio da su morali od Francuza tražiti kredit od 2 milijarde Rubalja da pokriju gubitke i to nakon što su ih Nijemci, Švicarci i Englezi odbili. Francuzi su tada, negdje 1907 ili 1908 rekli ok, nema frke, ali tražimo i stratešku alijansu gdje ćete vi sada prekinuti vaše partnerstvo s Njemačkom i postati naš saveznik.

Ha, ha, dobar tajming.

A ostali su bez para svega par godina nakon što je tadašnji ministar financija došao Caru i rekao da je potajno u zadnjih deset godina uštedio oko 2 milijarde rubalja koje planira investirati u proizvodnju čelika i razvoj elektro i željezničke mreže koja je otprilike u to doba dobila ekspanziju u razvijenom svijetu. U Rusiji tada nije bilo struje skoro nigdje osim u bogatim djelovima Moskve i StPetera.

Naravno, idiot car Nikolaj je na to skočio i rekao, 2 milijarde? Pa točno toliko mi treba jer razmišljam da bismo trebali zauzeti Port Arthur, to će biti naša topla luka na istoku. I tako je počeo rat gdje su Rusi izgubii cijelu flotu a transfer opreme preko trans Sibirske pruge pa brodovima sa zapada gdje se sve proizvodilo na krajnji istok gdje se to trošilo je koštao otprilike 100 puta. Ne 100% nego 100 X.

Metak koji je koštao u proizvodnji oko 2 kopejke je koštao ministarstvo obrane oko 2 rublje kad bi bio dovezen u Port Arthur, naravno da su neki masno zarađivali na svemu. Korupcija je tada bila na vjerojatno i višem nivou nego danas. Port Arthur su izgubili i navukli manjak u blagajni na gore spomenutu cifru.

Ameri su izgradili ad-hok dok za iskrcavanje pomoći Gazi koji je koštao oko 300 miliona dolara da bi stvar bila uništena nakon par tjedana i sad ga treba obnoviti.

Kao kod bolesti, u ratu ne pitaš koliko nešto košta već sve plaćaš, imao ili nemao novaca. Nitko nije Putina tjerao da započne ovaj rat a mislim da će na kraju Rusija sa svojom ogromnom zalihom novaca spasti na ogroman dug i to u prvom redu prema Kini kojoj će biti dužna toliko da je sve ovo što Ukrajinci troše potpuno zanemarivo. Kina će postati vlasnik Sibira. Možda ne na zemljopisnim kartama ali svakako u zemljišnim knjigama
13.06.2024 | 09:41
dpasaric kaže:

Haha, tko još puši te "far-right" fore? Ja koji sam cijeli život za sebe držao da sam komunjara po svjetonazoru sada sam odjednom preko noći postao "far-right"!


Tzv. Horseshoe

13.06.2024 | 10:03
IgorD kaže:
Nitko nije Putina tjerao da započne ovaj rat a mislim da će na kraju Rusija sa svojom ogromnom zalihom novaca spasti na ogroman dug i to u prvom redu prema Kini kojoj će biti dužna toliko da je sve ovo što Ukrajinci troše potpuno zanemarivo. Kina će postati vlasnik Sibira. Možda ne na zemljopisnim kartama ali svakako u zemljišnim knjigama


upravo tako. boreci se protiv zapadne dominacije i 'okupacije', rusija ce na kraju biti u gorem polozaju pod kinom. vec sada su ili ce uskoro biti ne kina, nego kineske firme vlasnici ili suvlasnici nekih sibirskih nalazista gasa ili nekih ruda. kineska logika je jasna, a rusi im sami hrle u celicni zagrljaj.
13.06.2024 | 10:11
dpasaric kaže:
Haha, tko još puši te "far-right" fore? Ja koji sam cijeli život za sebe držao da sam komunjara po svjetonazoru sada sam odjednom preko noći postao "far-right"!


Ne razumijem. Ti si taj koji stalno Ukrajince proglašava nacistima a sad su to fore?

Imaš savršen primjer iz US kongresa kad famozna luđakinja MTG Ukrajince zove nacistima a kad joj kažu da se druži sa otvorenim fašistima onda kaže da ne voli etiketiranje. Klasika.

13.06.2024 | 10:20
Ender kaže:
upravo tako. boreci se protiv zapadne dominacije i 'okupacije', rusija ce na kraju biti u gorem polozaju pod kinom. vec sada su ili ce uskoro biti ne kina, nego kineske firme vlasnici ili suvlasnici nekih sibirskih nalazista gasa ili nekih ruda. kineska logika je jasna, a rusi im sami hrle u celicni zagrljaj.


Evo baš čitam, u Rusiji je danas neka frka sa stranim valutama, kupovni za € je 50 rubalja a prodajni je 200. Ako se uzme u obzir da tamo sve firme koje izvoze moraju odmah prodati stranu valutu a onda je kupovati kad im zatreba ispada da se jednostavno ne isplati raditi ako ti ovako uzmu 75% vrijednosti izvezene robe. Nek ovo potraje koji mjesec i Rusija će definitivno vrlo skoro bit u financijskoj banani.
13.06.2024 | 10:42
znaci zafalilo sve vise cvrste monete.
pre godinu i nesto sam se video sa kolegom iz rusije - zajedno radimo za jednu stranu firmu. nije mogao da podigne svoje eure sa racuna, jedino da mu plate euro po 50 rubalja, a zvanicni kurs je bio oko 65, a na ulici je bio veci. sad je izgleda situacija jos gora.
13.06.2024 | 11:11
Vidim da su najveće banke prekinule s isplatama štednih uloga. Ljudi ne mogu doći do svojih novaca (najvjerojatnije jer ih nema i već su potraćeni na poljima Ukrajine).
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 11 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Djuro genijalac, Ender, tino1, Anonimci (639)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.78 Seconds

Provided by iJoomla SEO