Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


24.02.2024 | 14:34
Kibic koji prati ruske gubitke i glorificira ukrajinske pobjede.
Na pocetku rata odabrao si stranu za razliku od nas malobrojnih koji nismo jer rat nije opcija.
24.02.2024 | 14:43
Kolika je moć propagande i kako od nje nisu imuni, niti vrhunski stručnjaci u svojim domenama. Imate intervju s gospođom Milom Alečković, vrhunskim psihijatrom. Ona je Spkinja, koja je živila u Rusiji, Francuskoj.Kanadi. Govori Francuski,Engleski,Ruski i sama prevodi svoje knjige koje su dosta cijenjene i na zapadu. Odgedao sam cijelu emisiju i bilo je interesantno i dosta vremena je posvjetila Vučiću i dala je njegovu dijagnozu. Pogledajte od 1.25.40 emisiju. Analizirala je sve poznate ličnosti i sve predsjednike i tada se je došlo do Putina te možete vidjeti šuplja opravdavanja Putinove ličnosti. Isplati se pogladati. Za Davora prije tog naznačenog vremena, ima desetak minuta zanimljivog razgovora oko korone virusa.

24.02.2024 | 15:27
Haha, ajde da ne bude da ignoriram što šalješ, a vidim da voliš pratiti "stranu preko", poslušao sam što gospođa Mila govori - i nije loša, mnogo toga što je iskomentirala stoji, a i nasmijala me kada je rekla za Gatesa da je "kreten" koji čini zlo čak i svojoj naciji.
24.02.2024 | 15:35
dpasaric kaže:
Gjuroo kaže:
Ne kakaj, da prostiš. Tema je otvorena i ima da filozofiramo koliko hoćemo dok nas Rusi ne ukinu


Znači frka, papala maca jezik kada treba biti konkretan. Kako komentiraš da se moja prva poruka ovdje, od prije dvije godine, pokazala točna?
Ako si tako uvjeren u svoje stavove jer ih zasnivaš na činjenicama koje si sam analizirao i zaključio da kada ih staviš u zadane odnose i jednadžbe dobivaš taj i taj rezultat, gdje je onda problem reći kako vidiš Ukrajnu 1. 7. 2024. godine? Ili znaš da si samo još jedan od "navijača" i da iz tebe govore emocije, a očigledno sve polarizrano medijima koje vode interesni lobiji koje uopće ne zanima dobrobit ukrajinskog naroda.
Vidim da nama ovdje fali jedan Mr. Spock, ali imamo hrpu nogometnih navijača.


Nemam komentara. Popapala maca jezik
24.02.2024 | 17:19
dpasaric kaže:
Kako ti vidiš taj slom? Što će se dogoditi? Hoće li Rusija tada imati strašan poraste nezaposlenih? Hoće li doći do hiperinflacije? Nestašice osnovnih proizvoda? Što očekuješ konkretno da će se tamo slomiti?


Slomit će se banke i velike kompanije koje posluju s državom ali ne rade u vojnom sektoru nego pružaju civilne usluge i proizvode.

Država će sve više kasniti s plaćanjem računa, penzija i plaća liječnika i nastavnika, malo manje policije i vojske ali onda će i oni početi trpiti.

Ni jedna ekonomija ne može izdržati 35% budžeta za vojsku. Vidiš da bogate zemlje imaju problem sa 2% i nešto se natežu da bi to bilo možda i 2,5% ali tko zna kada. Ulaganje u vojsku je spaljivanje novaca.

Normalne države spaljuju novce ovako: Tvornica duhana proizvede kutiju cigareta za 30 centi, država nalijepi markice i poreze na 3-4 € i trgovci uzmu još nešto i krajnji kupac to kupi za 5€ i spali. Glupost, ali država izvuče svojih 75% od ukupne cijene i sretna je. Slična stvar i s alkoholom.

Kod proizvodnje tenka država uloži recimo 10 miliona € od kojih milio ode na plaće radnika i profit vlasnika tvornice a pošto je to Rusija još toliko ode na korupciju i podmićivanje državnih službenika da dobiješ posao i onda kasnije da ti plate.

Tenk izađe iz tvornice, ode u neko skladište u kojem hrđa idućih 50 godina ili ga odvezu u Ukrajinu i tamo vozaju pa još troši obilje nafte ili ga Ukrajinci roknu pa zatim hrđa na nekoj livadi. Taj tenk ulazi u BDP, ali matična ekonomija nema nikakve koristi od proizvodnje tenkova osim tih plaća radnika i novca koji se tu izvukao a koji se zatim troši na uvozni luksuz, jahte i automobile. 10 Miliona € a nije zadovoljena neka potreba ljudi poput hrane ili odjeće a nije niti proizvedeno nešto što će dalje utjecati na rast ekonomije poput alata i strojeva.

Čisto spaljivanje novaca i kad je to 2% državnog budžeta to je puno a 35% je enormno. Ni jedna ekonomija to ne može izdržati dulje od par godina bez nekakvih posljedica. Zatim još par godina i sav novac i radna snaga su izvučeni iz realnog sektora i zaposleni su u masovnom spaljivanju novaca što iam za posljedicu da najprije banke a zatim i svi ostali ostanu bez kapitala. Nakon toga ide kolaps.
24.02.2024 | 17:45
IgorD kaže:
Čisto spaljivanje novaca i kad je to 2% državnog budžeta to je puno a 35% je enormno. Ni jedna ekonomija to ne može izdržati dulje od par godina bez nekakvih posljedica. Zatim još par godina i sav novac i radna snaga su izvučeni iz realnog sektora i zaposleni su u masovnom spaljivanju novaca što iam za posljedicu da najprije banke a zatim i svi ostali ostanu bez kapitala. Nakon toga ide kolaps.


Ima logike to sto pricas, ali nije to bas uvijek tako. Recimo USA i UK su za vrijeme drugog svjetskog rata trosile 40-50% svog GDP na "war effort", pa ne vidim da su bankrotirale radi toga

Izrael recimo ima taj problem o kojem ti pricas. Izvukli su ljude sa posla u vojsku i sada im cijeli industrijski sektor trpi. Oni to financijski mogu podnijeti, ali vec danas osjete probleme sa GDP. A radi se svega o par mjeseci rata.

I ne bih se slozio da je 2% za vojsku previse. Drzave sa malim proracunima bi trebale biti na min 5%, cisto da zadovolje svoje sigurnosne potrebe.
24.02.2024 | 17:46
Dobro, argumentacija ti je solidna, a sada ostaje da vrijeme pokaže tko će bolje prognozirati.

Pričao sam nedavno o tome (generalno, ne direktno u vezi Rusije) s jednim uglednim doktorom ekonomije. I on mi kaže da novac u dobu koje dolazi postaje sve manje važan, pogotovo jer je devalviran kroz nekontrolirano tiskanje kako bi se financirali ovi ili ovi interesi političkih i koporativnih skupina. Ispričao mi je i jednu anegdotu iz industrije koju dobro poznaje gdje je zapad želio kupiti xyz rijetkih sirovina od Rusije i nudili su premium cijenu. Rusi su ih odbili i rekli da ih ne zanimaju njihovu "šareni papirići" i da dolazi u obzir samo zamijena za lijekove koje sami ne proizvode.

Općeinto, prirodni gospodarski rast je oko 5% i tu negdje bi trebalo i tiskati ako želimo da novac ostane slične vrijednosti i bez inflacije. Ovo što sada radi US, a i EU, je put u hiperinflaciju, a tu može biti i prikrivenih ciljeva (npr. guranje CBDC-a).

Što ostaje važno? Svega par stvari:

1) tko proizvodi hranu
2) tko proizvodi energente
3) tko ima sirovine
4) tko proizvodi lijekove
5) tko proizvodi high-tech

A iz iskustva s arapskim zemljamo znamo da čak i oni koji nemaju ništa nego energente, itekako dobro žive, a kamo li jedna velika Rusija koja ima potpuno pokriveno od 1 do 3, u 4 su solidni, a 5 dobivaju sada od Kineza umjesto sa zapada i time je zapad izgubio jedno veliko tržište.

I zato mislim da će kod njih sve biti u najboljem redu + trgovina oružjem je uvijek unosna.

Ništa, čekamo jesen!
24.02.2024 | 18:34
drlovric kaže:
Recimo USA i UK su za vrijeme drugog svjetskog rata trosile 40-50% svog GDP na "war effort", pa ne vidim da su bankrotirale radi toga


Amerika je posebna kad je WW2 u pitanju, oni su nekako i profitirali zbog svega pa ne bih davao neki površni sud o njihovoj ratnoj ekonomiji.

Znam samo iz filma Flags of our Fathers kako je sve ovisilo o prodaji ratnih obveznica i kako je masovan napor uložen da se to prodaje jer su ljudi nakon 3 godine rata bili umorni od svega i postojala je šansa da država neće moći dovoljno investirati u rat.

S druge strane, UK. Oni su prije WW1 bili najjača sila na svijetu. Kolonije su se prostirale na svim kontinantima i bili su zaista nesrazmjerno najveća pomorska i ekonomska sila. Dva rata kasnije i izgubili su sve kolonije i danas su ekonomija veličine Francuske ili Njemačke. Na neki način jesu bankrotirali

Ne znam ima li smisla i naciste sad uvlačiti, ali Hitler je bankrotirao Njemačku od 1933. kad je došao na vlast pa do negdje 1938. kad su prestali plaćati inozemne kredite i kad im je centrana banka spala na 100 miliona $ deviznih rezervi. Onda su prispojili Austriju i maznuli im iz centralne banke oko 700 miliona $. To su potrošili za 6 mjeseci pa su skočili na čeških 500 miliona $ pa Poljskih itd. Uglavnom, i oni su masovno investirali u vojnu proizvodnju i tako naizgled eliminirali nezaposlenost ali su nakon samo 5 godina na vlasti ostali bez novaca uz sve one Ponzi šeme kojima su se financirali. Kad su Hitleru predložili da prestane ulagati toliko u naoružanje jer si Njemačka to ne može priuštiti on je krenuo pljačkati susjede a zatim i ostatak svijeta.
24.02.2024 | 18:36
jura22 kaže:
Kibic koji prati ruske gubitke i glorificira ukrajinske pobjede.
Na pocetku rata odabrao si stranu za razliku od nas malobrojnih koji nismo jer rat nije opcija.


Zbilja me nije sram javno priznati da sam glup i da ne razumijem. Što znači da rat nije opcija, ako je realnost?

Da ne bude zabune, ne navijam ja za rat, ako si to mislio implicirati, nego smatram da u NAMETNUTNOM ratu Ukrajina ima PRAVO na samoobranu i želim im da pobijede. Nisam vidio da su snage AFU ušle u Rostov na Donu ili St. Peterburg, nego su ruske snage na teritoriju Ukrajine.

Kad me već vučeš za jezik (ostavimo po strani 'glorificiranje ukrajinskih pobjeda') trenutno, iz moje pozicije kibica 'koji prati ruske gubitke i glorificira ukrajinske pobjede' gledamo strateško stvaranje preduvjeta za proljetni pokušaj AFU da stvari pomaknu s mrtve točke. Kako? Istjerali su Crnomorsku flotu iz Crnog mora i sad rade sličnu stvar s RRZ koje pokušavaju (i ovi gubici u proteklih tjedan dana pokazuju da uspjevaju) izgurati iz prostora koji je pod okupacijom ruskih snaga. Zašto? Zato da imaju prevlast u zraku kad opet krenu tj. da taj dio neba bude čist za RZ AFU za obavljanje CAS misija. Otprilike kao u šahu, razmještaj figura prije kretanaj u napad. Hoće li uspjeti? Nadam se da hoće, i nije me to sram priznati, ali to ne znači da će im to i poći za rukom.
24.02.2024 | 18:42
dpasaric kaže:
Ništa, čekamo jesen!


Kao što sam i napisao gore, mislio sam da će izdržati do iduće jeseni, 2025. ali pošto u zadnje vrijeme dolaze neki čudni signali polako mi se čini da je ova jesen možda izglednija. Vidjet ćemo.
24.02.2024 | 18:59
Samo za Davora

24.02.2024 | 19:09
Za MENE rat nije opcija a ovdje smo svjedocili navijacima i huskacima rata.
“Ukrajinci su nanjeli drugoj strani XY gubitaka i pogino je Z Rusa” sve tako u pozitivnoj konotaciji.
Za dobar dio vas kada Ukrajinci ubijaju Ruse to je pozitivna stvar, e za mene NIJE.
24.02.2024 | 19:26
IgorD kaže:
Ne znam ima li smisla i naciste sad uvlačiti, ali Hitler je bankrotirao Njemačku od 1933. kad je došao na vlast pa do negdje 1938. kad su prestali plaćati inozemne kredite i kad im je centrana banka spala na 100 miliona $ deviznih rezervi...


Nije to baš usporedivo ni na kojoj razini danas, a vidi što kaže jedan propagandni CNN (znači totalno orijentirani protiv Rusije)... a ako oni to kažu, onda znamo da je ozbiljno:



Meni ovo izgleda čak i suprotno, da će im ići jako dobro. No, pričekajmo jesen!
24.02.2024 | 19:41
cariblanco kaže:
Samo za Davora


Ah, naš najveći štovatelj srpskih medija, pa ti sve živo tamo pratiš! Nije čudo da stalno izvlačiš Srbe u ovu raspravu! Pogledam kada budem imao vremena...
24.02.2024 | 21:27
Izgleda da su oba ruska AWACS-a A-50 roknuta dorađenim S200 projektilima koji nakon ukrajinskih modifikacija imaju domet od 240 km. To znači da je cijelo Azovsko more, a bome i dobar dio ruskog teritorija postao vrlo opasno mjesto za ovakav tip zrakoplova kojih Rusija ima još samo sedam komada na raspolaganju.
Bez ovakvog sustava navođenja iz zraka bilo kakve letne operacije RRZ su vrlo otežane, tj. gube preciznost i postaju znatno izloženije PZO AFU.
Također je i Kerčki most puno jače ugrožen bez ovakvog sustava ranog uzbunjivanja iz zraka.
25.02.2024 | 15:23
Gysi predlaže:

Zapad bi, u dogovoru s ukrajinskom vladom, mogao reći: "Privremeno, u sljedećih 48 sati, nećemo slati oružje Ukrajini, ako se Rusi u 48 sati slože na primirje."
Gysi nastavlja:

"Ako Putin kaže 'ne', time on kaže: 'Nastavite slati oružje.' To će mu biti teško reći. Ako kaže 'da', tada imamo primirje. A onda moraju započeti pregovori."
Ukratko:

Gysi predlaže privremenu obustavu slanja oružja u Ukrajinu u zamjenu za primirje s Rusije.
Cilj je postići pregovore i mirno rješenje sukoba.

Ako ništa drugo, ovo je prvi put da sam od nekog čuo konkretan prijedlog za počimanje pregovora.
25.02.2024 | 17:20
Evo, ovo obećaje da postoji trunka razuma!

A Amerikanci se sprdaju sami sa sobom oko slanja oružja u Ukrajinu, satirični Bayblon Bee:

babylonbee.com/news/congress-warns-if-we...ne-the-war-might-end
25.02.2024 | 22:38
Nego da se malo vratimo na "teorija zavjere bio-labovi" priču o kojima je "smiješno i pričati" - iako se o njima govorilo i u Kongresu i koji su svečano otvarani uz američke zapovjednike što su onda prenosili američki vojni portali... Evo vam sada prava poslastica, a ne dolazi od Russia Today nego od - pazi sad - New York Timesa!

Moram priznati da je to i mene malo zbunilo, valjda okreću pilu naopako kako bi dobili nekakvu izlaznu strategiju? Jer inače koja bi logika bila u ovakvim medijskim objavama koje zapravo pravdaju postupak Rusije?

www.nytimes.com/2024/02/25/world/europe/...ine-fight-putin.html

Kome se ne čita, ukratko to bi vam bilo ovo:

"A network of spy bases with 12 secret facilities was created by the CIA along the Russian-Ukrainian border. American intelligence helped train a new generation of Ukrainian spies operating inside the Russian Federation, throughout Europe, and also in Cuba.

Cooperation between the SBU and the CIA began after the Maidan in 2014. This partnership with American intelligence agencies is not a "wartime creation." It turned Ukraine into an "intelligence gathering center."

The Americans began training elite Ukrainian special forces, where one of the officers was the current head of the Main Intelligence Directorate, Kirill Budanov, the newspaper notes."

Je li i to teorija zavjere? Da je situacija obrnuta, da je Rusija u Meksiku napravila mrežu od 12 špijunski baza, bi li Amerika to mirno gledala? Ili bih ih potaracali bez pitanja?
26.02.2024 | 00:34
Mene samo zanima jedno, evo ako uzmemo i da su ti labovi, postojali. ŠTA SU ONI PROIZVODILI ??? Sad mi samo reci da su gađali Ruski dna i da kad pošpricaju neko mjesto s nekim otrovom umru samo Rusi...ono fakat sam glup i ne kontam svisao tih labova. Svi znamo da svaka veća sila raspolaže s kemijskim i biološkim oružjem, pa tako i Rusija.
26.02.2024 | 00:56
cariblanco kaže:
Mene samo zanima jedno, evo ako uzmemo i da su ti labovi, postojali. ŠTA SU ONI PROIZVODILI ??? Sad mi samo reci da su gađali Ruski dna i da kad pošpricaju neko mjesto s nekim otrovom umru samo Rusi...ono fakat sam glup i ne kontam svisao tih labova. Svi znamo da svaka veća sila raspolaže s kemijskim i biološkim oružjem, pa tako i Rusija.


A kako ćemo to znati? Nulandica je na saslušanju u Kongresu samo rekla da su "jako zabrinuti jer bi svašta tajnoga moglo pasti u ruke Rusa", a naravno da nije specificirala što. Ono što su u jeku te afere novinari bili iskopali su dozvole koje su bile potrebne za otvaranje, mislim da sam to čak bio linkao ovdje kada se prvo pojavilo, a uglavnom laboratoriji su imali dozvolu i za proizvodnju bojnih otrova i antraksa. To je specifično pisalo u dozvoli, toga se sjećam kada sam to čitao. Ok, slažem se da to nije baš nešto novo, ali teško da bi išta detaljnije i pisalo na formalnim dozvolama.

No, da je i samo to - previše je i nije nešto što bi SAD ili Velika Britanija dozvolile na svojoj granici, zar ne?

A hipoteze su razne - od onih da su dio "wuhanske proizvodnje" odrađivali u Ukrajini (ne dajem tome baš neke šanse, to mi nema mnogo smisla), zatim da su neka od bio-oružja testirali na lokalnom stanovništvu pod maskom nečeg drugog (za to navodno ima nekih dokaza u Mariupolju), a neki su spominjali da su se bavili životinjskim bolestima kako bi zarazili stoku preko granice. Uglavnom Ukrajina im je bila savršen poligon iz više razloga: 1) zakoni ne dozvoljavaju takve laboratorije u SAD-u, zato je Fauci i slao lovu u Wuhan, 2) vlast koju su postavili je njihova i ne moraju brinuti o ničemu, dobit će lako sve dozvole i podršku i 3) u nesporednoj su blizini Rusije i mogu tamo slati svaki eksperiment direktno - putem životinja, zračnim putem i na druge načine. Rusi pak o svemu malo pričaju, kada sam tražio informacije "preko plota" došao sam samo do toga da su "uspješno neutralizirani".
26.02.2024 | 01:11
Gle sve mi je to nekako nategnuto, ako pratiš "preko plota" to bi nam najbolje mogao objasniti prof. Nestorović

Kako god da bilo drago mi je da nitko u dvogodišnjem sukobu nije upotrebio nešto od kemijskog oružja. Ako ga nije bilo u WWII, zašto bi bilo danas.
26.02.2024 | 05:50
Proizvodili su aspirine!
26.02.2024 | 12:26
Rusi i njihova bojaznost od nekih kemijskih spojeva koji se proizvode u nekim labovima? Uhmm, tko je ono bio otrovao onog ruskog lika u Salisburyu?
26.02.2024 | 12:33
dpasaric kaže:
www.nytimes.com/2024/02/25/world/europe/...ine-fight-putin.html

Kome se ne čita, ukratko to bi vam bilo ovo:

"A network of spy bases with 12 secret facilities was created by the CIA along the Russian-Ukrainian border. American intelligence helped train a new generation of Ukrainian spies operating inside the Russian Federation, throughout Europe, and also in Cuba.

...



I te kako se isplati čitati, pravi triler, meni je samo čudno da ti ovo linkaš i "vjeruješ" u bilo što napisano u tom članku.
26.02.2024 | 12:38
dpasaric kaže:
korisnik kaže:
Ne navijati za Ukrajinu u ovom ratu je kolaps i tragedija ljudske moralnosti.


Već glagol "navijati" je kolaps zdravog razuma!

Jer navijanje nije utemeljeno na stvarnosti, na činjenicama, na logici, već samo na emocijama. Samo navijanje je isprazno i jalovo, ne donosi nikakvu novu vrijednost - osim možda na sportskom terenu gdje se tako ponekad može omesti protivnička momčad, ali to ne funkcionira u ratu.


Da, navijam za onu stranu koja je moralno na pravoj strani povijesti. Kao što bih '37 navijao za Republikance, a ne za Frankiste, bez obzira što su Republikanci ubili na desetke svećanika i drugih političkih protivnika.

Navijam, jer su s jedne strane vrijednosti koje volim i dijelim, a s druge sve ono što prezirem i što je kroz ljudsku povijest donosilo smrt i patnju.

Navijam, jer je alternativa pobjedi Ukrajine ponovo padanje u mrak 20-og stoljeća za dobar dio Europe, uključujući nas. Navijam, jer mi nije problem platiti skuplji plin, struju i benzin, umjesto da gledam kratkoročni benefit.

I konačno, navijam, jer mi se gade kukavice i dvolična ekipa koja serucka kontra liberalnog zapada, tzv. "Samomrzeći zapadnjaci" , a istovremeno uživaju u svim benefitima koje nam je ta ista dekadentna civilizacija dala.
26.02.2024 | 14:51
Zove me vozac iz USA maloprije. Necu, kaze, imati konekciju narednih sat-dva. Zamisli vozis dva sata autocestom bez interneta, samo kaktusi oko tebe i one crvene stijene.

I onda ce americke sluzbe otvarati tajne labove tamo u nekoj Ukrajini, tik pored ruske granice

Kao da USA ili na kraju dana i sama Ukrajina, nemaju neke zabiti gdje bi se to moglo diskretno raditi u tajnosti.

Sve te price o bio-labovima su mi retardirane na toliko levela. Jedina svrha im je da prave bombasticne naslove u novinama.

Ta vijest mi je u rangu "bacaju srpsku djecu lavovima".
26.02.2024 | 15:13
Znači sada smo došli do toga i da je New York Times lažljivi proruski medij?

Idem ja malo sa strane, dok se dim ne raščisti...
26.02.2024 | 15:22
korisnik kaže:
Da, navijam za onu stranu koja je moralno na pravoj strani povijesti. Kao što bih '37 navijao za Republikance, a ne za Frankiste, bez obzira što su Republikanci ubili na desetke svećanika i drugih političkih protivnika.


I opet - čim "navijaš", umjesto da kritički razmišljaš, veća je vjerojatnost da ćeš takvim ispraznim navijanjem prije otklizati na "krivu stranu povijesti". Jer ne može se navijanjem i emocijama doći do toga koja je "prava strana povijesti". Jedini savjet koji mogu dati je da kada te zbuni propaganda koja ima svoju verziju "prave strane povijesti", onda samo matematički prati tijek novca, to uglavnom dovede od istine.

Reci mi kako gledaš na genocid u Gazi, koja je tamo prava strana povijesti?

Kako ti vidiš Ukrajinu 1. 7. 2024. - koja bi bila prava strana povijesti za taj datum iz tvoje perspektive?
26.02.2024 | 16:12
dpasaric kaže:

I opet - čim "navijaš", umjesto da kritički razmišljaš, veća je vjerojatnost da ćeš takvim ispraznim navijanjem prije otklizati na "krivu stranu povijesti". Jer ne može se navijanjem i emocijama doći do toga koja je "prava strana povijesti". Jedini savjet koji mogu dati je da kada te zbuni propaganda koja ima svoju verziju "prave strane povijesti", onda samo matematički prati tijek novca, to uglavnom dovede od istine.

Reci mi kako gledaš na genocid u Gazi, koja je tamo prava strana povijesti?

Kako ti vidiš Ukrajinu 1. 7. 2024. - koja bi bila prava strana povijesti za taj datum iz tvoje perspektive?


Navijanje ne isključuje kritičko razmišljanje. Iako, evo, ti ne navijaš, ali vidim i da vrlo ne-kritički lijepiš linkove na stranice koje osnovnu kritiku ne mogu podnijeti.

Trag novca je odličan, posebno kad pratiš trag ruskog novca i posljedice tog traga na stavove koji se na zapadu ponekad zauzimaju.

Vidiš, što se tiče Gaze, i što se tiče općenito Bliskog Istoka, nisam 2001. imao problem razumijeti zašto su Arapi zabili avione u WTC. Imam problema razumijeti bedaste teorije zavjere jer kritičko razmišljanje ne poistovjećujem sa "što gluplje - to kritičkije" Mogu razumijeti obje strane u tom sukobu, ali 2024. godine moje nekadašnje razumijevanje za Palestinu i Arape općenito se otopilo. Ne, ovo što se dešava u Gazi nije genocid jer nema elemente koji trebaju postojati za genocid. Da je ratni zločin, to jest. Prava strana povijesti su dvije države u granicama iz 1993., odricanje od nasilja obiju strana i prihvaćanje koegzistencije.

I za Ukrajinu i za svaku drugu državu na svijetu, prava strana bi bila da sami odaberu što žele. Isto vrijedi i za Ruse, nek u Rusiji rade što žele i s kim žele. Nemam problem da Kinezima daju bazu u Kaliningradu. Eto.
26.02.2024 | 16:16
dpasaric kaže:
Znači sada smo došli do toga i da je New York Times lažljivi proruski medij?

Idem ja malo sa strane, dok se dim ne raščisti...


Ah, šteta što nisi odgovorio na moje pitanje jer je taj tekst vrlo udaljen od stvari koje tu razvlačiš zadnje dvije godine.

Ukratko, bio labovi se uopće ne spominju a suradnja Ukrajina - CIA počinje tek dosta nakon Maidana i to u početku vrlo bojažljivo jer su Ameri očekivali da će se ovi opet preokrenut i naslonit na Moskvu. Tek kad su Ukrajinci počeli Amerima isporučivati prvoklasne tajne vezane uz Rusiju ovi su se oslobodili i zaista počeli pomagati Ukrajini.

U prvom redu treningom Ukrajinskih specijalnih snaga i treniranjem špijuna koji će operirati u Rusiji, Venecueli, na Kubi itd. gdje bi za njih suradnja s CIA operativcima bila izdaja Rusije/Kube itd ali suradnja s Ukrajincima je ko razgovor između dva frenda.

NYT je pod pay blokadom ali ima dostupna verzija:

news.yahoo.com/spy-war-cia-secretly-helps-172754832.html
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 20 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.67 Seconds

Provided by iJoomla SEO