Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


14.09.2023 | 00:02
Interesantan je ovaj spoj Putina i Kima. Nakon što je Kina odhebala Putina, jer je u velikim problemima, kao nikad do sad u svojoj novijoj povijesti( mislim na Kinu) i ne pada joj na pamet da podrži Putina i ugrozi svoju trgovinsku razmjenu s USA, koja je par milijardi na dnevnoj osnovi. Sad Kinezi čekaju rasplet situacije i onako iz prikrjarka šacaju Sibir.

Sad se je Putko okrenuo Kimu, jer mu je on jedini preostao koji ima granate koje mu pašu, jer je sve naoružanje Sjeverne Koreje, kopija oružja bivšeg SSSR_a. Ima Putko još jedan adut u rukama, razija lasersko super-oružje, koje su ameri davno razvili i imaju već te laserske topove na nosačima aviona, snage od 300 KW. Sve me ovo podsjeća na 1943 godinu, kad su svi već znali da je Hitler izgubio rat, i on je sanjao neko super- oružje ,ali se je rat otegao dvije godine još.

Mislim da je i sadašnji rat u Ukrajini na toj 1943 godini i da znamo ishod, samo treba proći još neko vrijeme da se to potvrdi. Gledajući realno, fronta u Ukrajini je duža od tisuću km i da baš nigdje druga vojska svijeta, ne može napraviti neki pomak ?
14.09.2023 | 15:36
Pa napravili su pomak fronte od 1,5 km prema zapadu (pričam o liniji zapadno od Novofedorivke (Robotyne theatar) sa 8.9. na 9.9. i od tada to drže. Tako da eto, ide im. Drže to. deepstatemap.live/en#13/47.4727/35.9337
14.09.2023 | 16:33
Sinoć su AFU uništile još jednu bateriju S-400 sustava PZO na Krimu u Jevpatriji...

Bome, zbilja svi kupci tog sustava mogu početi tražiti novce natrag. Naime, S-400 je skinut dalekometno, krstarećim projektilima Neptun vlastite ukrajinske proizvodnje nakn što su dronovi izbacili radare iz igre...
16.09.2023 | 08:22
Lugansk neki dan, ruska vojna cisterna zgazi čovjeka na pješačkom i nikom ništa:

twitter.com/bayraktar_1love/status/1702732753689575897

Video diže tlak garantirano pa najbolje da ga ne gledate ako ste malo osjetljiviji na ovakav vid ljudskog ponašanja.
16.09.2023 | 14:07
Taj lik baš nema sreće, em je užurbano stigao na križanje, zadnji, prvo ih je dvoje a onda dođe neki koji nije na kraju ni prešao, i on dolazi sa desne gornje strane. A ženska ispred njega sigurno sluša TBF Ništa mi neće ovi dan pokvarit jer se nije ni okrenula niti zaustavila. Samo se onaj prvi lik malo zaustavio i primio za čelo. I dalje na posao. Očigledno nitko nema vremena u tom mjestu, svi žure dalje svojim poslom. Čitao sam negdje da ako u Rusiji staneš i pomogneš čovjeku u nevolji da te policija može optužiti za pomaganje tj liku se trebala desiti nesreća ili šteta a ti mu onda pomogneš i sjebeš cjeli koncept sudbine (sudbine by FSB) Doduše, ovaj je mrtav, ne znam tko mu može pomoći ikako.
19.09.2023 | 07:48
Bahmut i okolica:

telegra-ph.translate.goog/Pobeda-VSU-yuz...=en&_x_tr_pto=sc

> These Russian units lost almost all of their senior command staff within a few days. According to information from the Russian and Ukrainian military, the commander of the 31st brigade Andrei Kondrashkin was killed, the commander of the 85th brigade was allegedly killed (military unit 40321, the brigade was recruited in the LPR, but in 2022 was transferred to the control of the Russian Armed Forces), the chief of intelligence was killed 72nd Brigade and three battalion commanders. Among the missing, according to Russian staff officers,


> It is still impossible to accurately calculate personnel losses. Russian headquarters sources say they cannot establish the whereabouts and status of the 1,300 soldiers, sergeants and officers stationed in Kleshcheevka and Andreevka or sent there to assist the 72nd Brigade

> The situation around Bakhmut, which has faded into the background in the information field due to the offensive of the Ukrainian Armed Forces in the south, may affect the course of hostilities as a whole. The loss of combat effectiveness of four brigades and the defeat of the fifth significantly weakened the positions of the Russian Armed Forces in the Bakhmut direction. The group's headquarters have not yet fully understood the scale of the defeat, but assess the situation as close to critical. The risks of the RF Armed Forces are not only the loss of Bakhmut, which was only a matter of time, but the much more frightening prospects of the loss of Gorlovka and the exit of the Armed Forces of Ukraine to Popasnaya and Stakhanov,
20.09.2023 | 16:39
Hajde Djuro, gdje si nestao, nije posao da će uteći
20.09.2023 | 17:13
Pa ne događa se bogznašta na frontu.
Sa zaporoškog bojišta nema nekih vijesti. Vjerojatno AFU utvrđuje zauzeti teren da bi eventualno mogli krenuti dalje.
Malo se nabacuju "kamenjem" na Krim i to je to...

Čekamo da Đekna (Kadirov) umre, a kad će - ne zna se

Eto ti mrvice dok Djuro ne dođe s PPT prezentacijom
21.09.2023 | 10:16
Sori, imam ludnicu na poslu (uvodim novog djelatnika u posao da ga preuzme od mene,a ja idem na drugi), pa sam se i razbolio (doma ležim ili u nekoj virozi ili opet u koroni)...

Dakle, ajmo ovako: velikih pomaka linija nema, ali ono što jest bitno da AFU jest zbilja probila Surovikinovu liniju i sad čisti položaje u i oko nje prije nego krenu dalje. To se događa na potezu Robotino - Verbova (zaporiški dio bojišta).

F6iNoAHWMAA0AQ0.jpeg


Ovo bi se moglo činiti kao nipta posebno, to su riješili prije nekoliko tjedana, ali sad je pouzdano sigurno da je i oklop i mehanizacija prošla kroz ovaj prostor i da tu postoji mostobran.

Kod Bahmuta je Kliščivka sad i službeno u rukama AFU koje su sve raščistile.

AFU su sigurno prešle Dnipro i šire svoj teritorij na njegovoj lijevoj obali. Tu još uvijek govorimo o malim postrojbama bez prave mehanizacije (pješaštvo s onim što mogu nositi sa sobom), jer im podršku daje njihova artiljerija s druge strane obale.

Pritisak na Krim raste svakim danom i stalno se lupa po njemu, pa to neću sad poimence nabrajati, ali sve je u igri. Od aerodroma do mornarice u Sevastopolju; svaki dan nešto rusko dobije svoju porciju. Da stvari ne idu dobro po njih vidi se po njihovom odgovoru; ovu noć su opet udarili po Kijevu. Kad god Rusija udari na Kijev, to je obično u znak odmaazde, jer im je nešto na bojištu opako na_ebalo (zapovjedništvo mornarice u Sevastopolju, aerodrom na Krimu s avionima na njemu itd...)

Zapovjednik GRU-a Kyrilo Budanov koji je dosad APSOLUTNO sve pogodio i predvidio u ovom ratu je dao zanimljiva predviđanja koja ću sad navesti.
1. Rusija više nema apsolutno nikakve strateške rezerve. Jedinice koje stižu na bojište su u najboljem slučaju ljudski popunjene do 80%, a opremljene i ispod 50%.
2. Rat će potrajati maksimalno do 2025. a onda slijedi apsolutni kolaps Rusije (ako rat i prije ne završi)
3. Do kraja godine bi Ukrajina mogla presjeći zemaljski koridor koji Rusija drži prema Krimu.
4. Ukrajina ima još cca mjesec dana prije nego se vrijeme pogorša, ali neće zaustaviti protuofanzivu. Ako oklop bude onemogućen u napredovanju (blato) nama, onda će biti onemogućen i njima.
5. Razvijamo kapacitete za daljinske udare po Rusiji. Ove zime neće moći nekažnjeno udarati po našoj infrastrukturi, jer će uslijediti naš odgovor i oni to znaju.

Eto, toliko od mene
21.09.2023 | 11:12
Djuro genijalac kaže:
Sori, imam ludnicu na poslu (uvodim novog djelatnika u posao da ga preuzme od mene,a ja idem na drugi), pa sam se i razbolio (doma ležim ili u nekoj virozi ili opet u koroni)...


Ccccc... opravdanja, izgovori... Te posao ovo ono, te bolest... Djuro, moraš posložiti prioritete.
21.09.2023 | 11:37
U pravu si, slab sam, priznajem....
21.09.2023 | 19:47
www.kyivpost.com/post/21852

> Very Depressed Russian Soldier Claims Drunk Superiors Beat Them For… Being Drunk
22.09.2023 | 16:34
Vanjuška kaže:
Hajde Djuro, gdje si nestao, nije posao da će uteći


Pozdrav kolega, drago mi je da si i ti pozelenio ( po karmi ), jel se to Jura smekšao, ili je to do plime i oseke
22.09.2023 | 19:55
Ukrainian Storm Shadow/Scalp ALCM hitting the Russian Black Sea Fleet headquarters:

twitter.com/Osinttechnical/status/1705272408620277986

Zatim:

twitter.com/berlin_bridge/status/1705282007398252841

> I have unofficial confirmation from ???????? sources: Black Sea Fleet commander Admiral Viktor #Sokolov was killed in today’s strike in #Sevastopol.

> Sokolov personally ordered missile strikes on civilian targets in #Ukraine & would’ve been indicted as a war criminal had he survived.
24.09.2023 | 02:03
Sad kad si ga trigerirao ne bum još dugo zelen ????
24.09.2023 | 08:09
Vanjuška kaže:
Sad kad si ga trigerirao ne bum još dugo zelen ????

Aj da oćeš.
24.09.2023 | 08:41
Prilično zanimljivo, na tragu dosadašnjih rasprava o artiljeriji ali temeljita analiza i prilično dobro obrazloženo:

Russia was unprepared for a modern artillery war

www.dailykos.com/stories/2023/9/23/21941...modern-artillery-war

> With sufficient ammunition, sufficient number of guns, sufficiently trained crews, sufficient reconnaissance and counterbattery radar assets, the Russian army could bring a fearsome amount of firepower down on Uranian positions. That’s why Ukraine’s first request of its Western partners was artillery, and that’s why American M777 howitzers were the first heavy Western system delivered. Few observers would dispute the idea that Russian artillery maintained a significant advantage over their Ukrainian counterparts on most engagements, and at some points, Ukraine pegged the disparity at 10:1, with Russia firing up to 50,000 shells per day.

> However, beginning in the summer of 2022, then more rapidly in 2023, this Russian advantage began to disappear. By this summer, at the start of Ukraine’s counteroffensive, Russian observers were warning of a “genocide” of Russian artillery units.

> Ukraine frequently uses GMLRS rocket artillery’s 70km range to destroy Russian guns. Those rockets, launched from either HIMARS or M270 launchers, so badly outrange Russian weaponry that Ukraine has yet to lose a single confirmed launcher—despite being in theater since last June, over a year ago, and being one of Russia’s highest priority targets.

> Furthermore, while Russian artillery must generally sustain a barrage for several minutes to bring sufficient weight of firepower on a target to destroy it, Ukrainian artillery can quickly and effectively respond with small numbers of guided munitions to take out their opposing counterparts with ruthless accuracy. Not only are these strikes more precise (and require fewer shells), the engagement phase is merely the time to load and fire a single precision round—as little as 15-20 seconds.

> As if things weren’t bad enough for Russia, the arrival of cluster munitions has made things even worse. Ukrainian artillery are making nearly constant use of cluster munitions shells against Russian soft targets (trucks, troops, trenches, anything without armor or concrete). A RUSI analysis showed that U.S. conventional shells required 13.6 rounds to obtain a hit, but a DPICM cluster munition—which scatters grenade-like bomblets over a wide area—could strike a target every 1.7 shells.

> As Ukraine continues to severely degrade the Russian artillery corps—to the tune of 30-40 guns per day—its advantage is likely to only continue to grow.

> This degradation of Russian artillery will have a more dramatic impact on the eventual success of Ukraine’s counteroffensive than counting square kilometers thus far liberated.
24.09.2023 | 16:26
Evo i male analize proteklih nekoliko tjedana, armchair general tipa. Ako želite stručnjaka, zovite Banožića, ja nisam dorastao toj razini....

Dakle, imamo tri zone velikih akcija u kojima se stvari odvijaju u najvećem mjerilu. Udaljene jedne od drugih, ali u konačnici ipak povezane.
Krenimo od Zaporiškog bojišta. AFU su probile Surovikinovu liniju i dalje šire svoj klin na potezu Robotino-Verbove. Tehnika je prošla kroz liniju i nastavlja dalje prodor u rusku pozadinu. Tu je cilj sasvim sigurno Tokmak. Ključno logističko središte za ovaj dio bojišta koje drži liniju obrane prema Krimu. Sami Ukrajinci su priznali da bi ovu protuofanzivu 2023. smatrali uspješnom osloboađanjem Tokmaka. On se nalazi na autocesti koja je već dugo vremena u dometu AFU.
U praksi možemo očekivati okruženje Tokmaka i njegovu izolaciju, jer je on, na gotovo srednjovjekovni način potpuno opasan lokalnom varijacijom Surovikinove linije.

JUg.jpg


Druga zona je Bahmut. Ta je fiksacija Rusiju koštala izuzetno puno dosad i nakon njegova osvajanja, sad bi bila PR katastrofa da ga izgube. Zbog toga oni i dalje šalju posve nerazumno velike snage na to područje samo kako bi održali Bahmut. AFU svejedno napreduje i sa sjevera i sa juga polako radeći obuhvat, a topništvom zasipa ostatke ovog nesretnog grada i dodatno uništava ruske snage koje dolaze u njega da bi ga 'obranile'. AFU će to nastaviti raditi jer tako tu veže snage koje bi inače mogle otići u pomoć na jug, tj. zaporiško bojište. A tamo ruskim snagama itekako treba pomoć o čemu svjedoče svakodnevne objave po ruskim društvenim mrežama.

Bahmut.jpg


Što nas dovodi do Krima. Napadi na Krim su sad svakodnevica, sve su jači, sve su brojniji i nanose sve veću štetu. Sjetimo se da je tu sve počelo i to je teritorij koji Rusija smatra svojim više nego onu sirotinju koju je Girkin nahuškao rotiv Kijeva iz Luhanska i Donjecka. U oči upadaju sistemtski napadi AFU na PZO na Krimu. I to svim sredstvima, upadima komandosa po noći, dalekometnim udarima dronova i krstarećih projektila do sabotera iz redova lokalnog stanovništva. Ono što je posljedica toga je da narušena PZO (o tome sam već pisao u dva navrata) sad ima sve više rupa i udarci su sve jači i neugodniji po rusku stranu (BTW, o onom napadu na zapovjedništvo Crnomorske flote i gubitak admirala u ruskim sredstvima priopćavanja nije bilo objavljeno niti jedno slovo). Ukrajina na ovaj način neće osloboditi Krim, ali ako Rusiju natjera da povuče PZO sustave tamo s linije bojišta, onda se cijeli posao isplatio, a RZ AFU može pružiti bolju podršku svojim snagama u napadu bez ozbira je li dolje blato ili ne. Dakle, rekao bih da se AFU priprema za vrlo aktivnu jesen i zimu na jugu.
A sad tek stižu loše vijesti po ruske snage; ATACMS definitvno stiže (domet 300 km, ali samo s glavam s kazetnim punjenjem koje će biti sasvim dobre za uništavanje PZO sustava, ali nisu dorasle rušenju Kerčkog mosta), a nakon njega vjerojatno i njemački Taurusi (isti princip kao s Lepoardima; SAD je objavil da šalje Abramse, pa je Njemačka krenula s isporukama Leoparda). Dotad se pokazuje da ruski PZO sustavi nisu dorasli Storm Shadowu (nisu srušili niti jedan; jedan koji je izgubljen je srušen vizualno PZO topom), tako da je Kyrilo Budanov bio u pravu kad je proučio Rusima: It will only get worse...!
24.09.2023 | 18:36
Imao sam danas preko sat vremena dug razgovor (video call) sa 2 prijatelja iz Ukrajine. Sjedili su skupa u nekom podrumu pa su dobacivali i ljudi onako sa strane. Ljudi koje ja direktno ne poznajem, ali su tamo na terenu, pa vide sta se desava.

Ukratko, oni kao direktni ucesnici imaju dojam da situacija nije bas tako dobra po Ukrajinu. Momentum je nestao. I optimizam. Gubici su brutalni, neke jedinice samo na papiru postoje, sa realnim gubicima 70-80%.

Konacno mi je neko rekao da su natjerani tu da budu. Mobilizirani su nasilno i dovedeni na prve crte, jer postrojbe obucene po zapadnim centrima nisu vise prisutne u tolikom broju. Ne znam koliku i kakvu obuku su imali prije slanja na bojiste. Sve ih je vise u odnosu na profesionalne formacije.

Ako si na Bakmhutu kazu ti da se specijalne postrojbe u rezervi oko Rabotine i da ce se vratiti. Medjutim ako si na jugu, kazu da su te ultra popularne udarne postrojbe u okolici Bakhmuta i da tamo napadaju.

Normalno da nece bas svakome pricati gdje ti ljudi zive i spavaju, ali eto dragovoljci su stekli dojam da te jedinice vise i ne postoje. Tj. da su izbacene iz stroja, jer ih niko ne vidja na terenu.

Nikome normalnom nije jasno zasto Ukrajina kojoj je primarni cilj jug, trosi resurse na beznacajni Bakhmut. U redu je da vezes neke ruske snage, ali ne moras imati tolike gubitke forsirajuci napad na strategijski nebitan grad. Napad se moze i simulirati, bacati svakodnevno Ruse u iscekivanje a ne srljati i ginuti.

Kao sto su Rusi trebali Bakhmut za kakvu takvu PR pobjedu, tako ga ocigledno treba i Ukrajina. Cisto eto da bi prikazali svom narodu i zapadnim partnerima barem nekakav uspjeh.

Udari na Krim dodatno govore tome u prilog. Jedna unistena podmornica ili pogodjena neka zgrada, to na TV izgleda mocno, ali u praksi ne pomaze tvojim momcima koji masovno ginu u minskim poljima.

Danima se izvjestava da su Ukrajinci konacno probili prve crte i da su prosla i oklopna vozila. Da je to tako rasirili bi se na bokove i zauzeli neki teritorij, jer tamo iza kazu nema mina ni jedinica po dubini. Za dva dana tenkovska bojna ce iz Zupanje doci do Sombora, ako je neprijatelj u tolikom rasulu kao sto se prica za Ruse.

A Ukrajinci jos uvijek sanjaju Tokmak koji treba samo da bude odskocna daska do Melitopolja, kojeg onda treba zauzeti u gradskim borbama. Pricamo o gradu negdje velicine Splita

Ne bih da mracim, ali imam osjecaj da ce crte na frontu ostati ovdje negdje gdje su i sada, i da ce se lagano spin prebacivati na neku novu proljetnu ofanzivu.

Do tada ce Rusi zakopati jos par stotina tisuca mina...
25.09.2023 | 15:48
Kao prvo, normalno je da ti vjerujemo ovo što si napisao. Kao uvjek u svakom ratu, vojnik nikad nema pravu i realnu sliku zbivanja na terenu, mislim na širu sliku, koju ima uvjek vrh zapovjedanja neke vojske. To je njihova lokalna slika i sugurno je ispravna.

Kako čitam i Ruske blogere, rekao bi da vojnici imaju iste probleme. Mnogi se Rusi žale, koji su mobilizirani, da ih se šalje na prvu crtu, a rečeno im je da će čuvati neku pozadinu. Šalje ih se s nedovoljno vode ( Jedan litar ), a i druge im potrepštine nedostaju. Žale se da nemaju dovoljnu topničku podršku i da ih se šalje pod mus u neki juriš. Ruski gubici su isto tako strahoviti. Jednima i drugima nedostaje još ljudi za nekakve veće operacije, bar kako ja sad vidim stvari.
25.09.2023 | 17:54
Osvrnuo bi se malo na nedavni napad na Sevastopolj, u kojem je pogunilo puno visokih Ruskih časnika...jedan citat s neta ispod.

"Admiral Viktor Nikolajevič Sokolov, zapovjednik Crnomorske flote, se već ohladio. Zajedno sa njim zapovjednik ruske vojske za Zaporošku regiju i još jedan zapovjednik sa generalskim činom. Ukrajinci su zasta moćni. Prvo su uništili ruske S 400, a sada ih lupaju kako im padne na pamet. Nije im bio cilj sružiti zgradu već pogoditi u trenutku kada se unutra održava sastanak najviših oficira, što zahtijeva fantastičan obavještajni rad."

Sad svi znamo da u ratu, prvo strada istina i da ima dosta propagande. Pa zar nije najbolji način da se ta propaganda utiša, da tu trojicu koji su navedeni u citatu, neki Ruski novinar, sutra pita koji je današnji datum i kako se osjećate ? Nakon toga sva propaganda pada u vodu, ali mislim da to nećemo vidjeti.

Tako su Rusi tvrdili da Žaluznom fali pola glave, a Budanova su ubili, već 5-6 puta

Ako se ovo potvrdi kao istinito, onda Putin ima jako puno problema s "dubokim grlima" jer se bez njih ovo nije moglo odigrati. Možda i neko "duboko grlo" ima želju imati igralište za hokej ispod zemlje, jahte vrijednije od mornarice i zlatne wc-školjke.

Možda Putinu ostaje Staljinov metod, da sve to pošalje u neke gulage ili neku čajanku, ali nakon toga će morati voditi rat s "keramičarima i konobarima ( poštujem ta zanimanja i uopće ne vrijeđam ljude te profesije, nego su uzeti u kontekstu ), a svi znamo kako je Staljin prošao, kad je napravio čistku u vojsci i kad je bio napadnut...da nije bilo jenkija, davno bi bio rahmetli.

Možda mi svi premalo poznajemo Rusiju, koja nije država, nego zadnja imperija...ili kako kaže Nenad Čanak, to je mafija s teritorijom. Zato vam šaljem jedan za mene super dokumentarac, gdje je Francuz bio glavni šef kremlja za vrijeme Medvjedeva...neznam da li je i danas.

27.09.2023 | 18:58
Od ranog jutra telegram gori od ruskih objava o djelovanju artiljerije AFU 'apokaliptičnih razmjera' u smjeru Tokmaka. Nepotvrđene vijesti govore o velikim pokretima AFU koja je, navodno, sve što ima na raspolaganju sad bacila u ovaj smjer. Challengeri, Bradleyi, Maraderi, Leopardi, izgleda da je sve krenulo: To bi mogao biti onaj veliki pokret koji su svi čekali.
Istovremeno, i opet od ruskih izvora, se pojavila vijest da Gerasimov razmišlja o tome da se ruske snage povuku iz Tokmaka iz dva razloga.
Prvi je da mogu reći da su se povukle, a ne da su ga izgubile, a drugi jer 'im prijeti uništavajući poraz' nakon čega se cijela ta linija bojišta ruši kao kula od karata, a onda je i Krim gotov.
To su vijesti, vidjet ćemo što će od svega biti.
28.09.2023 | 11:17
Potomak Red Barona kupio i dopremio ambulantno vozilo u Ukrajinu:

twitter.com/Gerashchenko_en/status/1707111953590517806
28.09.2023 | 17:34
Evo što kaže jedan "umjereni" Rusofil.

t.me/s/aleksandr_skif

"Jučer sam imao priliku prisustvovati treningu jurišnika iz redova oslobođenih “kolonista”. Bolničari su ih naučili kako pružiti prvu pomoć, pokazali im kako koristiti podveze - čak i staviti IV. Bilo je volontera koji su davali svoje vene za dobrobit stvari - kakav je to bio spektakl... Sami kolonisti bili su s Dalekog istoka - šarolika gomila ljudi teško poraženih životom: stari i još uvijek mladi, zbijeni i mršavi. ..

Podijeljeni u grupe radi metodološke koristi, pažljivo su slušali instruktore, postavljajući pitanja kada im nešto nije bilo jasno. Puno ovisi o asimilaciji ovog materijala ... U kutiji prve pomoći trebali biste imati rukavice, ali mislio sam da ovaj kontingent vjerojatno neće "smetati", iako će među njima sigurno biti ljudi s HIV-om i hepatitisom. Naći će se na mjestu gdje se uobičajeni životni rizici iznenada povlače u drugi plan. Gledajući prerano ostarjele muškarce, ja sam, naviknut na specijalne postrojbe, mislio samo jedno: glavno je da mitraljez u njihovim rukama radi svoj posao. Drugo mi je zapelo za oko: svi su nosili iste uniforme, iste kacige i pancire. U prvim mjesecima rata čak su i ugovorni vojnici ponekad dijelili jedan pancir na trojicu, ali ovdje je sve bilo normalno - to je bilo ugodno. Pa neka preživi više njih, onih koji su čvrsto odlučili ostatak života provesti kao ljudi."
29.09.2023 | 10:22
cariblanco kaže:
Kao prvo, normalno je da ti vjerujemo ovo što si napisao. Kao uvjek u svakom ratu, vojnik nikad nema pravu i realnu sliku zbivanja na terenu, mislim na širu sliku, koju ima uvjek vrh zapovjedanja neke vojske. To je njihova lokalna slika i sugurno je ispravna.


Mi ovdje glumatamo neke internet generale i stratege, gledajuci na rat iz pticije perspektive. I kada vidis da na mapi fizickih pomaka nema, a oni tvrde da pobjedjuju u ratu, malo ti se mozak zbuni

I onda ti covjek sa lica mjesta prica da su se par dana tukli oko 3-4 razrusene kuce i neke limene garaze/stale. U toj garazi je nesto toliko smrdilo da nisu mogli niti uci unutra. Raspadalo se.

Imas mrtve i ranjene za te rusevine. Osvojio si to i sta sad? Ne mogu posluziti cak ni kao zaklon. Moras ici dalje. U mine, pod granatama.

I tako mic po mic treba doci do Tokmaka i zauzeti ga. Rusi tamo postavili masivnu kruznu obranu. Kada i to uspiju, to je samo 20km prostora osvojeno.

Daleko je Krim...
02.10.2023 | 17:31
Nedavni događaji na Kosovu, koji možda imaju pozadinu Ukrajinskog rata. Zanimljiva emisija, koja otvara nove dvojbe.

02.10.2023 | 20:04
Sad sam zbog ovog otišao na r/serbia i nije mi žao:

old.reddit.com/r/serbia/comments/16xrj31...na_drzava_od_kosova/
08.10.2023 | 11:20
djuro genijalni, gdje si?
14.10.2023 | 18:56
Uf, evo me nakon puno vremena. Neću se izgovarati, nego kratko i konkretno.

Mali car je poželio neku pobjedu nakon cijelog ljeta u kojem je dobivao po pi_ci kud god se okrenuo. I tako su on, Gerasimov i Šojgu zaključili da bi bilo zgodno BAREM Donjeck zauzeti do kraja da bi barem nešto mogli prodati svojoj javnosti kao ostvarenje ciljeva SVO koja je za 72 sata trebala završiti padom Kijeva.
Pa su tako ruske snage pokrenule veliku ofanzivu na Avdiivku. Ali ono, baš veliku, pravu ofanzivu kakva od ruske strane nije viđena od početaka rata.

F8LSogvWEAAXPZh.jpeg


Odlučili su se za proboj iz dva smjera. Prvi dan su ostvarili nešto pomaka na štetu AFU, a onda je nastao pokolj, destkovanje, masakr, kako god to želite nazvati. Sjećate se Vuhledara? Ovo je ista stvar, ali još malo gora po rusku stranu. Govorimo o tisućama poginulih (ruski izvori donose vijesti da nedostaje vreća za mrtva tijela onih koji su izginuli), dosad valjda 50 tenkova i preko stotinu oklopnih transportera.
Kad bi u jednoj slici trebalo dočarati tijek ruske ofanzive na Avdiivku, onda bi to bila ova:

F8ZtWh7XUAARc9k.jpeg


Uništen tenk, pokraj njega oklopnjak i prepuno poginulih pripadnika ruskih snaga.
Rusi i dalje dovlače snage na ovo područje (sve skupa dosad nekoliko brigada napada) i opet napadaju mjesto za koje vojno ni logički nema baš nikakvog smisla ulagati toliko truda i toliko žrtava da se osvoji. I opet, politička odluka, sve upućuje na Bahmut 2.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 7 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

dpasaric, petros, tino1, Anonimci (462)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.68 Seconds

Provided by iJoomla SEO