Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


03.02.2023 | 18:40
drlovric kaže:
Jucer me zvao friend iz Bakhmuta. On kaze da je Wagnerovaca tamo sve manje i da sve cesce vidjaju regularne ruske trupe na mjestima gdje ih ranije nije bilo.

Moguce da je Wagner izgubio puno ljudi u Bakhmutu ili da ce realocirati polje djelovanja negdje drugdje, tko zna.

Ono sto znam iz prve ruke, od ucesnika sukoba tamo, da Wagner ima dvije vrste vojnika. Jedni su full sposobni vojnici koji itekako znaju sta da rade, i ukrajinska vojska ih jednstavno prepozna po kretnjama na terenu. Prebacuju se, krecu, pokrivaju jedni druge kao profi vojna formacija. Direktan sukob s njima, Ukajinci izbjegavaju kad mogu. Ti vojnici uopce nisu sa podsmijeh i podcjenjivanje.

Drugi soj su susta suprotnost. Ljudi pogubljeni i nesnadjeni. Vidis golom okom da pojma nemaju ni sta da rade, niti kako to treba da urade. Preptostavljam da su to ti osudjenici. Netko ko je bio u celiji 23h dnevno, imao sat dnevno setnju, ne moze za mjesec dana postati fizicki spreman vojnik.

Srljaju naprijed i ginu bezveze. Posalju ih 15-20 u neki suludi frontalni napad, da bi Ukrajinci pucajuci otkrili svoje pozicije, koje kasnije zasipaju artiljerijom. I to je sva mudrost ratovanja tamo.

Nekako imam dojam da je sva svrha Wagnera samo da bi Rusija kao drzava na kraju ovog rata imala manje zvanicne gubitke. Poginulo je 100K Rusa u specijalnoj vojnoj operaciji, a sto je poginulo jos toliko u nekoj privatnoj kompaniji, koga briga. To nece pisati u povijesnim knjigama, jer to su na neki uvrnuti nacin poslovni podaci, ne javni.

Wagner s druge strane se isto tako ne sikira puno. Oruzje, opremu, uniforme, dobije uglavnom besplatno iz vojnih magacina. Vojnici dolaze sami ili ih dobije od rezima. Sto ih vise pogine, manje ljudi ostane na platnom spisku. To je win-win za Putina i njegovog kuhara.


Oni rade u valovima po 7 boraca. Prvi val su dobro obučeni i opremljeni vojnici. Drugi val 7 malo lošije i tako dalje. Prvi Val mora u vatru dok god dublje mogu, stavljaju neki znak (zastavu, krpu ili bilo što) i onda ostali punim do te zastave i nema nazad. Sve jedno što se dešava, jer nazad je samo smrt. Planirano je u 3 vala zauzeti položaje i ukopati se što brže.Ali nekad im treba i do 30 valova. Kažu da je u obuci ukopavanje do savršenstva uvježbano. Što ukazuje na 1 svjetski rat.
To je strašno.
03.02.2023 | 20:33
Prvi put sam te samoubilačke napade vidio ko klinac u filmu The big red one, Lee Marvin, Mark Hamil i kompanija. Nije baš ovo što rade Rusi, a ni okolnosti nisu previše usporedive ali svejedno. Vojnik koji ide naprijed i zna da su mu šanse vrlo male.

Početak napada od 97 sekunde pa nastavak:

youtu.be/OWUetKD6cWM?t=97

youtu.be/xvpvQYO6RVM

Čitao sam neki dan da se predalo desetak marinaca iz elitne 155 mornaričke divizije jer su danima jurišali ko muhe na ukrajince dok im nije prekipjelo. Mislim da je to tamo gdje je izbila pobuna kak je napisao Djuro, kod Vuhledara.
03.02.2023 | 21:05
Nakon mnogo natezanja, odgađanja i otezanja, Ukrajina dobiva zapadne tenkove. U isporuci će biti 120-140 tenkova tipa Challenger 2, Leopard 2A5/6 i M1A1/2 Abrams. Svaki od njih je noviji, moderniji, teži i veći od bilo kojeg ruskog/sovjetskog tenka koji Rusija koristi u agresiji na Ukrajinu.

FngInGDXEAMCr4C.jpeg


FngInCzX0AEwgy5.jpeg


Abrams je teži od T-72/T-80 za 15 do 20 tona. Da to stavimo u kontekst; Abrams na vagu donosi gotovo 75 tona u svojoj posljednjoj inačici ako je opremljen oklopom s osiromašenim uranom. O tome sam već pisao; SAD nisu NITI jednom kupcu Abramsa dosad isporučili taj oklop i sumnjam da će ga imati ovi isporučeni Ukrajini. Tako će i masa Abramsa pasti ispod 70 tona, ali to je još uvijek uvjerljivo najteži tenk na svijetu. No, zato je on, baš kao i Challenger ili Leopard puno bolje zaštićen i njegova posada (4 člana) ima puno veće šanse za odlazak s bojišta u komadu, nego ruske tročlane posade u tenkovima sovjetskog dizajna (T-72, T-80). Naime, pored većih dimenzija (dodatni član posade, posebna smještaj topničkog streljiva) zapadni tenkovi su teži upravo na račun svojeg oklopa.
Sovjetski tenkovi se oslanjaju na lijevani oklop koji je moderniziran upotrebom reaktivnih modula izvana koji trebaju pružiti određeni stupanj zaštite od ručnih PO oružja. No, sam oklop na tim tenkovima je pročitana knjiga. U Iraku su ih Bradleyi masakrirali svojim topom promjera 25 mm do te mjere da su zrna prolazila kroz cijeli tenk i izlazila van an drugoj strani; na početku sukoba se pješaštvo skrivalo iza tenka, no ubrzo su naučili da on u tim situacijama ne pruža apsolutno nikakvu zaštitu i pješačke snage su radije ostajale na otvorenom terenu; to im je pružalo veće šanse za preživljavanje; tenkovi su bili kao sir.
S druge strane, Zapad tvrdi da ruski protuklopni projektili koje njihovi tenkovi imaju u svojem naoružanju s udaljenosti većih od 2 km ne mogu probiti oklop ni na jednom od ovih tenkova koji dolaze u Ukrajinu. Ne tvrdim ni da je to istina, ni da nije, iako sam sklon vjerovati da su tijekom godina nakon kraja Hladnog rata i usporedbenim analizama na Zapadu dobro utvrdili činjenično stanje. Uostalom, T-72 je tenk koji je konstrukcijski star preko 50 godina i bilo bi zbilja porazno da u to vrijeme nije napravljeno ništa bolje.
Za početak, jedan od navjećih nedostataka ruske strane u Ukrajini je postao očit već u napadu na Kijev. AFU su već tad imale moderne zapadne sustave za noćno osmatranje koje ruskim snagama nedostaje. To je jedna od glavnih prednosti zapadnih tenkova: mogućnost opažanja ciljeva s velike daljine.
Drugi detalj o kojem sam već natuknuo tiče se posade. Sovjetski tenkovi imaju posadu od tri člana i sustav automatskog punjenja topa. Zrna su na karuselu ispod kupole i bilo kakav pogodak ili požar u kabini neminovno dovodi do njihove eksplozije. U tom procesu kupola u pravilu (12 tona koja je na tenku smještena samo svojom masom) odleti u zrak, a posada stradava. Zapadni tenkovi upravo iz tog razloga imaju spremište streljiva izvan kabine u kojoj je posada i pune se ručno. Ako se dogodi eksplozija streljiva, postoji okno za odušak koje izlijeće i tamo se ispušta tlačni udar. Šanse za preživljavanje su tako puno veće. Još jedan detalj značajno razlikuje sovjetske i zapadne tenkove. Naime, maksimalna brzina T-72 unazad je 4 km/h; T-80 je 10 km/h, a za T-90 6 km/h. To znači da u slučaju panike nemaju šanse za napuštanje bojišta. Naime, okretanje ih izlaže dodatnoj opasnosti, jer je oklop sa stražnje strane puno slabiji nego s čela pa logika nalaže da se povlače vožnjom unazad, a ona je toliko spora da će ih dotad topništvo druge strane dohvatiti.
No, sam tenk na bojištu nije dovoljan. Uz njega u napredovanju sudjeluje dodatna emhanizacija.
Ova slika sjajno ilustrira o čemu se radi.

Fn-Z-FRWAAEwIty.jpeg


Ovdje vidimo leopard i njegove radne izvedenice koje služe kao podrška napadima. Tenk je visoko pokretan, ali nije svemoguć. Zato ga u napdanim djelovanjima na razini psotrojeb prati i nekoliko oklopnih vozila koja imaju logističku namjenu. Jedno nosi sklopivi most za forsiranje manjih rijeka. Drugo je defacto buldožer koji poravnava protutenkovske rovove i istovremeno probija put kroz protuoklopni minsko polje, a treće služi izvlačenju oštećenih tenkova s bojišta. U pravilu je omjer 1:1:1:15-20 gdje se posljednji broj odnosi na tenkove.

Evo još par slika servisnih oklopnih vozila.

FngJ8yTXEA4rIuQ.jpeg


FngKC8zWIAEFuuD.jpeg


I na koncu i vlastita PZO za snage u napredovanju.

FngKEzfXEBQeIs8.jpeg


Svi ti segmenti snaga u napedovanju moraju biti koordinirani i znati gdje je tko, tko što mora raditi i djelovati usuglašeno. To je nešto što ruske snage dosad nisu pokazale ni u tragovima, a s gubitkom obučene profesionalne vojske i dolaskom mobiliziranih snaga s jedva (ako) obavljenom temeljnom pješačkom obukom ovakvi koordinirani nastupi niti neće biti mogući.
03.02.2023 | 22:09
Ja sam mjesecima prizeljkivao da dodju zapadni tenkovi, jos kada se o tome i nije javno pricalo. Geek u meni zeli da vidi taj okrsaj tehnologije, jer duboko vjerujem u superiornost zapadnog dizajna.

Ideologije dizajna su dijametralno razlicite.

Rusi idu na sto jeftinije rjesenje koje mogu niskokvalificirani radnici stancati u velikim serijama i to se pokazao kao uspjesno u 2 svjetskom ratu. Kvantitet je nekada kvalitet, sam po sebi

Zapadni tenkovi su tezi, kompleksniji, skuplji i vise se "trude" da im posada ostane ziva.

Vidio sam snimak Abramsa koji je gadjao jedan T-72, projektil je samo proletio kroz taj tenk i unistio i drugo vozilo koje bilo iza tenka. Rusi su te vec vidjene nedostatke pokusali nadomjestiti sa modulima aktivnog oklopa. Djelomicno uspjesno rjesenje, ali bolje nego kad ga nema.

Osnovna prednost zapadnih tenkova po meni su elektronicke komponente (nisani, laseri, termalni uredjaji, komunikacije, umrezenost sa ostalim postrojbama) i voznja unatrag (razlika je 4-5-6x u odnosu na ruske mjenjace).

Svaki tenk ima svoje slabe strane i svaki ce biti unisten prije ili kasnije, ako mu das dovoljan radni staz na bojistu. Ja bi recimo uvijek radije odabrao da budem obican vojnik s puskom, nego tenkista. Previse mi je to klaustrofobicno okruzenje i samo cekas da te nesto lupi

Mi ne smijemo zaboraviti da je Ukrajina bila druga tenkovska sila, odmah nakon Rusije. Imali su sigurno par tisuca tenkova. Gdje su ta vozila? Ako su ti tenkovi bili ispravni i operativni, pa im Rusi sve to unistili, malo je onda utopijski razmisljati da ce 200 zapadnih tenkova napraviti ono sto nije moglo 2000 sovjetskih
03.02.2023 | 22:18
Mislim da sam neki dan vidio da je broj oborenih aviona s obje strane otprilike jedank a Rusi su izgubili do sad oko 2000 tenkova i sličnih vozila ali ne mogu naći za Ukrajinu podatak. Možda je i tu brojka otprilike jednaka.

Nadopuna: Bome nije. Oryx vidi 453 izgubljena tenka dokumentirana, znači ukupno je ispod 700 koliko vidim kako drugi procjenjuju ukupan broj u odnosu na Oryx, tj. plus 30% za ukupan broj uništenih Ruskih tenkova pa valjda vrijedi isti princip i za Ukrajinske gubitke.

www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-...nting-ukrainian.html
03.02.2023 | 23:54
Čitam vaše razgovore i analize i samo pred očima imam Starcraft i optimistične terrane kako razvijaju iduću razinu high-tech oklopa, povećavaju domet, ubrzavaju jedinice... a sve to je uzaludno jer će ih sirovi, jednostavni i brutalni zergovi pregaziti bez obzira na svoje gubitke.

Mnogi od nas su sve to već gledali, ali vi vjerojatno niste jer prilično naivno vjerujete da će to pomoći.
04.02.2023 | 09:07
dpasaric kaže:
Čitam vaše razgovore i analize i samo pred očima imam Starcraft i optimistične terrane kako razvijaju iduću razinu high-tech oklopa, povećavaju domet, ubrzavaju jedinice... a sve to je uzaludno jer će ih sirovi, jednostavni i brutalni zergovi pregaziti bez obzira na svoje gubitke.

Mnogi od nas su sve to već gledali, ali vi vjerojatno niste jer prilično naivno vjerujete da će to pomoći.


I ti se moraš odlučiti... Hoće li Rusija ostvariti zadana ciljeve zato što su razvijena terranska nuklearna velesila ili su oni ipak primitivna zergovska vrsta kojoj cilj opravdava slanje u smrt valove i valove zerglinga?
04.02.2023 | 09:19
Gjuroo kaže:
dpasaric kaže:
Čitam vaše razgovore i analize i samo pred očima imam Starcraft i optimistične terrane kako razvijaju iduću razinu high-tech oklopa, povećavaju domet, ubrzavaju jedinice... a sve to je uzaludno jer će ih sirovi, jednostavni i brutalni zergovi pregaziti bez obzira na svoje gubitke.

Mnogi od nas su sve to već gledali, ali vi vjerojatno niste jer prilično naivno vjerujete da će to pomoći.


I ti se moraš odlučiti... Hoće li Rusija ostvariti zadana ciljeve zato što su razvijena terranska nuklearna velesila ili su oni ipak primitivna zergovska vrsta kojoj cilj opravdava slanje u smrt valove i valove zerglinga?


U toj zamišljenoj partiji Ukrajna su terrani, a Rusija su zergovi, ali nije paralela sasvim moguća, ovdje sam prije svega mislio na brojčani odnos snaga. Možda bi prikladnija usporedba bila da su u Ukrajini malobrojni hi-tech protossi, a s druge strane terrani s nuklearnim oružjem i brojnim siege tenkovima uz kontrolu zraka i s velikom mapom iza sebe punom resursa. U svakom slučaju, ono što sam mislio na početku ovog rata mislim i sada - Rusi će ostvariti što su naumili i svaki novi dan bez da se krene u pregovore je samo novi gubitak ljudi i teritorija.
04.02.2023 | 09:51
Svatko ima pravo na svoje mišljenje. Sve ostalo je fašizam.
04.02.2023 | 10:29
Tako je.

Ali, nema svako mišljenje jednaku težinu.

Davor bi bio u pravu kada bi ovo bio rat samo Rusije sa samom Ukrajinom.
Bez HIMARS-a, haubica i municije koju su do sada dobili, Ukrajinci bi danas bili u puno težoj situaciji, i Rusija bi ih, kad tad pobijedila pa makar i uz žrtve u ljudstvu kakve nisu viđene od 2. svjetskog rata, ako ni zbog čega, a ono zbog toga što imaju velike resurse i neometanu pozadinu.

Ali ovo je de-facto rat Rusije sa SAD-om i EU, i Rusija im tu ne može parirati niti resursima, niti kvalitetom naoružanja.
To što Rusija ima nuklearno naoružanje, a Ukrajina ne, čini razliku, jer Rusija se uvijek može odlučiti na eskalaciju sukoba na novu razinu, ali nuklearno oružje imaju i SAD i EU, a i ostali veliki igrači, koji su već dali do znanja da takva eskalacija ne bi bila previše pametan potez.
04.02.2023 | 10:37
dpasaric kaže:
Čitam vaše razgovore i analize i samo pred očima imam Starcraft i optimistične terrane kako razvijaju iduću razinu high-tech oklopa, povećavaju domet, ubrzavaju jedinice... a sve to je uzaludno jer će ih sirovi, jednostavni i brutalni zergovi pregaziti bez obzira na svoje gubitke.

Mnogi od nas su sve to već gledali, ali vi vjerojatno niste jer prilično naivno vjerujete da će to pomoći.


I ti se moraš odlučiti... Hoće li Rusija ostvariti zadana ciljeve zato što su razvijena terranska nuklearna velesila ili su oni ipak primitivna zergovska vrsta kojoj cilj opravdava slanje u smrt valove i valove zerglinga?


U toj zamišljenoj partiji Ukrajna su terrani, a Rusija su zergovi, ali nije paralela sasvim moguća, ovdje sam prije svega mislio na brojčani odnos snaga.


Upravo ovo boldano sam i ja htio reći.
U početku napada na Ukrajinu Rusi su bili terrani, onda su postali zergovi, a sad već dolazimo do toga da ih možemo početi uspoređivati s nekom igricom gdje se ljudi bore protiv zombija.

Možda bi prikladnija usporedba bila da su u Ukrajini malobrojni hi-tech protossi, a s druge strane terrani s nuklearnim oružjem i brojnim siege tenkovima uz kontrolu zraka i s velikom mapom iza sebe punom resursa. U svakom slučaju, ono što sam mislio na početku ovog rata mislim i sada - Rusi će ostvariti što su naumili i svaki novi dan bez da se krene u pregovore je samo novi gubitak ljudi i teritorija.


Pitanje je jedino - što su Rusi naumili? Svima je već jasno da nisu ušli u Ukrajinu zbog humanitarnih razloga.
Također je jasno da stanje na terenu određuje bolju ili lošiju pregovaračku poziciju. I jedni i drugi će potrošiti još ljudi i resursa dok god misle da bi im to moglo donijeti neku korist za pregovaračkim stolom.

Za što uopće pregovaraju? Općenito možemo reći da se Ukrajina bori za svoj teritorij i pregovarat će za svoj teritorij. Međutim, ruski ciljevi su nam još uvijek potpuno nepoznati. Prvo su rekli da se idu boriti protiv nacista. Od tebe sam dobio informaciju da pregovorima žele doći u posjed trenutno okupiranih područja + Odessa + Transnistrija. Kakve pak to ima veze sa ukrajinskim nacizmom? Zašto Rusi od početka invazije prijete Poljskoj, Finskoj, baltičkim zemljama, Kazahstanu, cijeloj Europi...? Kakve upoće veze ima Kazahstan u cijeloj priči? Jesu i oni nacisti? S kojim razlogom misle napasti Kazahstan? Misliš li da bi Kazahstanci trebali dati dio svog teritorija Rusiji kad bih i sada Rusija lijepo zamolila? Ono, dajte nam što želimo jer nema smisla ratovati. Resistance is futile.

Eto... Ako mi itko može reći koji su ciljevi ovog ruskog rata, bio bih mu zahvalan.
04.02.2023 | 12:00
[quote="Gjuroo" post=211911][quote="dpasaric" post=211906]


Eto... Ako mi itko može reći koji su ciljevi ovog ruskog rata, bio bih mu zahvalan.


Pošto ovaj odgovor nećeš dobiti, niti od Rusa ili nekog na forumu, osim mene ja ću reći da su njihovi ciljevi pravedni

edit, upravo svira neka sirena za neku uzbunu, to je vježba ili ?
04.02.2023 | 12:01
dpasaric kaže:
Gjuroo kaže:
dpasaric kaže:
Čitam vaše razgovore i analize i samo pred očima imam Starcraft i optimistične terrane kako razvijaju iduću razinu high-tech oklopa, povećavaju domet, ubrzavaju jedinice... a sve to je uzaludno jer će ih sirovi, jednostavni i brutalni zergovi pregaziti bez obzira na svoje gubitke.

Mnogi od nas su sve to već gledali, ali vi vjerojatno niste jer prilično naivno vjerujete da će to pomoći.


I ti se moraš odlučiti... Hoće li Rusija ostvariti zadana ciljeve zato što su razvijena terranska nuklearna velesila ili su oni ipak primitivna zergovska vrsta kojoj cilj opravdava slanje u smrt valove i valove zerglinga?


U toj zamišljenoj partiji Ukrajna su terrani, a Rusija su zergovi, ali nije paralela sasvim moguća, ovdje sam prije svega mislio na brojčani odnos snaga. Možda bi prikladnija usporedba bila da su u Ukrajini malobrojni hi-tech protossi, a s druge strane terrani s nuklearnim oružjem i brojnim siege tenkovima uz kontrolu zraka i s velikom mapom iza sebe punom resursa. U svakom slučaju, ono što sam mislio na početku ovog rata mislim i sada - Rusi će ostvariti što su naumili i svaki novi dan bez da se krene u pregovore je samo novi gubitak ljudi i teritorija.


Tako je Davore, aj molim te nazovi ga i reci mu da se nađemo na kavi i da se dogovorimo više. Ili daj meni broj da ga ja zovem. Pa da se prekine taj rat.
P.S. Zna li neko koji je to cilj koji gospodin smrti naumio.
04.02.2023 | 12:15
cariblanco kaže:
Eto... Ako mi itko može reći koji su ciljevi ovog ruskog rata, bio bih mu zahvalan.


Pošto ovaj odgovor nećeš dobiti, niti od Rusa ili nekog na forumu, osim mene ja ću reći da su njihovi ciljevi pravedni


U to ne sumLJam

edit, upravo svira neka sirena za neku uzbunu, to je vježba ili ?


Subota, podne. To je doba kada znaju malo ispuhavati sirene. No sikiriki. To se radilo i prije rata.
04.02.2023 | 12:45
m@xym kaže:
Tako je.
Ali, nema svako mišljenje jednaku težinu.


Svjedočili smo da su liječnici lagali i da su nas lažima doveli u životnu opasnost. Oni, kojima bi trebalo vjerovati i čije mišljenje bi trebalo imati veću težinu prodali su se kao kurve za novac.

Ovo je medijski rat. Imamo dvije države (koje su potpuno jednake) koje su se sukobile, a Ukrajina je trenutno ploča za igru.

Računalne tehnologije dozvojavaju manipulaciju svačim.

Ovaj rat će stati kada to odluči ili Rusija ili Amerika, a ukrajina je gubitnik od prvog dana (ili će je sravniti ili pokrasti).
04.02.2023 | 12:58
[quote="jura22" post=211917]m@xym kaže:


Ovo je medijski rat. Imamo dvije države (koje su potpuno jednake) koje su se sukobile, a Ukrajina je trenutno ploča za igru.



Predpostavljam da misliš na Rusiju i USA, pa te molim za pojašnjenje kako su te države potpuno jednake ?
04.02.2023 | 13:14
[quote="Gjuroo" post=211914]cariblanco kaže:
Eto... Ako mi itko može reći koji su ciljevi ovog ruskog rata, bio bih mu zahvalan.


Pošto ovaj odgovor nećeš dobiti, niti od Rusa ili nekog na forumu, osim mene ja ću reći da su njihovi ciljevi pravedni


U to ne sumLJam

[quote]

Moj lektore, imaš palac za ovo, ja sam to već i zaboravio, ali da jest, jest
  • Daddo
  • Posjetitelj
04.02.2023 | 13:24
[quote="cariblanco" post=211918]jura22 kaže:
m@xym kaže:


Ovo je medijski rat. Imamo dvije države (koje su potpuno jednake) koje su se sukobile, a Ukrajina je trenutno ploča za igru.



Predpostavljam da misliš na Rusiju i USA, pa te molim za pojašnjenje kako su te države potpuno jednake ?


Wagner i Black Water ti je isti Q.

Jedino što Rusi nemaju crnaca kojima mogu klečat po vratovima pa moraju bijelim Ukrajincima.

I vjerojatno Čečeni ne bi provalili u DUMU tako lako kao što su to oni Trumpovi u Kongres.

Što se pak ovih sirena tiče, meni je nevjerojatno da vi stručLJaci koji putujete svijetom i znate sve i svakog po postrojenjima i u sustavima vitalnim niste u stanju informirat sebe o tome kako i zašto sirene funkcioniraju.

civilna-zastita.gov.hr/znakovi-za-uzbunjivanje/143

civilna-zastita.gov.hr/UserDocsImages/DO...nje-stanovnistva.pdf
04.02.2023 | 14:04
Svi odrasli znaju zašto se ratovi vode, tu se između ostalog ubace nekakvi motivi ili neka ideologija, koja je kliše za maloumne, jer se i taj dio populacije mora zadovoljiti, ono da budemo svi jednaki prema zakonu

Ajmo sad na ideologiju, koja je sekundarna u ovom sukobu. Po meni je tu Rusija debelo popušila, jer je to sve retro, kao i njena vojska i doktrina. Probalo se je s nekakvim nacizmom ? Pa koga to zanima nakon 80 i kusur godina.

Po meni da su probali ( ideološki ) da su protiv; LGBTQ zajednica, protiv davanja djece istim, protiv transeksualnosti i zabrane mjenjanje spola, protiv rodne ideologije i sl. stvarima, možda bi polučili više rezultata, nego s retro-nacizmon.
04.02.2023 | 14:38
Potpuno su im jednaki modus operandi.
Jedino sto Amerika laze o tome.
Rusija je isla u rat da oslobodi Rusku manjinu u Ukrajini.
Amerika ise u rat da provede demokraciju (koju usput doma uopce nema, samo je deklarativna).
  • Air
  • Korisnik
  • 64
04.02.2023 | 14:40
cariblanco kaže:
Svi odrasli znaju zašto se ratovi vode, tu se između ostalog ubace nekakvi motivi ili neka ideologija, koja je kliše za maloumne, jer se i taj dio populacije mora zadovoljiti, ono da budemo svi jednaki prema zakonu


+1
04.02.2023 | 17:31
jura22 kaže:
Potpuno su im jednaki modus operandi.
Jedino sto Amerika laze o tome.
Rusija je isla u rat da oslobodi Rusku manjinu u Ukrajini.
Amerika ise u rat da provede demokraciju (koju usput doma uopce nema, samo je deklarativna).


Pa bilo bi im jeftinije i svima bolje, da su te ugrožene Ruse iz Ukrajine izvukli u Rusiju...nije vrag da nema mjesta u Rusiji
04.02.2023 | 17:40
jura22 kaže:
Rusija je isla u rat da oslobodi Rusku manjinu u Ukrajini.


Je, kak su i Miloševiću na srcu bili Knin, Vojnić itd...
05.02.2023 | 08:45
jura22 kaže:

Rusija je isla u rat da oslobodi Rusku manjinu u Ukrajini.


jura22 kaže:

Svjedočili smo da su liječnici lagali i da su nas lažima doveli u životnu opasnost.


Evo i ja mislim da bi ti bilo zdravije više vjerovati liječnicima a manje Putinu

twitter.com/aseyevstanislav/status/1621991615756640256

> If you haven't read Orwell's "1984" yet, don't rush to do it. Just listen to this Russian propaganda for children: "War is victory. War is love. War is friend. War is the future of the world".
05.02.2023 | 10:01
(Ne)Nastavno na temu starcrafta (koji nisam nikad zaigrao i ne znam tko je tko u njemu). Pretpostavljam (to sam već jednom pitao, nije bilo odogovora) da sve snage BEZ pogovora idu kud ih se (po)šalje i koordinirano izginu do zadnjeg prije nego dođu novi?
Procurila je vijest (s ruske strane) da je iz Luganska vraćeno u Rusiju preko 600 mobiliziranih vojnika koji su se odbili boriti za Rusku stvar. To se fino nadovezuje na prekid napada u Vuhledaru (moguće da se mjesto zapravo zove Ugledar ili Vugledar; ali na Google mapsima piše Vuhledar pa nastavljam s tim dalje) zbog 'lošeg vremena'.

Pojavila se sinoptička slika tog lošeg vremena. Čini se da je bila u pitanju HIMARS ciklona o kojoj se baš ne priča (više).

FoLhcIhXgAUAy5T.jpeg


AFU nije u interesu objavljivati ovakve informacije, jer na taj način pružaju besplatnu (ako se posljedice mogu smatrati besplatnim) obuku ruskim snagama, a Rusija ne želi previše pričati o ovakvim događajima, jer to za sobom povlači problem motivacije ljudstva.

Navlas identična situacija kao u Makijevki. Snage za napad se lijepo smjestile u velike upravne zgrade cca 14 km od linije bojišta. AFU to saznala i ode ruska mast u propast. Broj stradalih se procjenjuje između 50 i 200 u jednom udaru.
Slike prikazuju prije (lijevo) i nakon (desno).

I sad se slika upotpunila: nakon tog udara je ostatak ruskih snaga odbio dalje sudjelovanje u napadima, postrojbe su došle na rub pobune i iz Moskve su pod hitno došli specijalci da primire stvari. No, ofanziva je propala i stoji. Moskva o tome ne govori, ali siguran sam da vojnici koji su mobilizirani znaju što se dogodilo i da je ta vijest doprla do svih ili barem većine napadnih postrojbi.
A u idućem paketu pomoći stiže GLSDB (Ground Launched Small Diamater Bomb) oružje koje ima domet od cca 150 km.

GroundLaunchedSmallDiameterBombGLSDB.jpeg


FoEQIp7WIAEZ31R.jpeg


FoEDI7NWQAg9yFA.jpeg



Stvar je idejno genijalna i dokazuje da su ju osmislili Skandinavci (Saab). Na raketni motor se pribolta bomba koju se sa zemlje ispali u zrak. Kad dosegne svoju najvišu točku, iskaču krila i ona dalje nastavlja kao jedrilica koja je precizno navođena (GPS, Laser). Preciznost? Citiram: 's udaljenosti od 150 km može pogoditi kotač.'
Što to znači za taktičku situaciju na bojištu?

ScreenShot2023-02-03at20.03.05.png


To znači da je sad u dometu GLSDB-a gotovo cijeli okupirani teritorij Ukrajine s iznimkom Krima. Ruske snage su se prilagodile do određene mjere na HIMARS i sad sva pretovarna skladišta streljiva i opreme smještaju cca 80-ak km iza linije bojišta tj. točno na rub dometa HIMARS-a. No, sad to više neće biti dovoljno. Već sad je dobava svega na prvu liniju bila za rusku stranu vrlo riskantna zbog HIMARS-a, a sad se stvar dodatno komplicira za njih. 150 km je jako daleko (usporedbe radi, Rijeka je od Zagreba udaljena cestom cca 165 km, zračna udaljenost je cca 135 km) za prevaliti po poljima, prašnjavim putevima i uz izbjegavanje glavnih prometnica (uz pretpostavku da one uopće postoje u željenom smjeru prema bojištu) te je realna pretpostavka da takva kolona putuje brzinom do 40 km/h. Dakle, neprijatelj ima gotovo 4 sata vremena da ju uoči, presretne i uništi.

Boeing koji je uskočio u razvoj sa Saabom tvrdi da ima oružja na lageru dok neki izvori govore da ga tek treba proizvesti. Također, moram priznati da mi je nejasan operativni status GLSDB-a. Neki izvori govore da je još u ispitnoj fazi (pa zato ni nema oružja na zalihama), a drugi govore da je operativan. Možda će dr. Lovrić znati više?
Također, neki spominju zasebne lansere, drugi tvrde da se postojeći HIMARS lanseri mogu koristiti i za GLSDB.

Za kraj o proizvodnji topovskih zrna. Njemački Rheinmetall je obznanio da su njegovi proizvodni kapaciteti 240 tisuća komada godišnje zrna promjea 120 mm (za tenkove) i 450-500 tisuća komada zrna promjera 155 mm (za haubice) što je 'više nego su svjetske potrebe'. Sad je samo stvar odluke hoće li se pokrenuti proizvodnja tog opsega.
05.02.2023 | 10:46
Djuro genijalac kaže:
(Ne)Nastavno na temu starcrafta (koji nisam nikad zaigrao i ne znam tko je tko u njemu). Pretpostavljam (to sam već jednom pitao, nije bilo odogovora) da sve snage BEZ pogovora idu kud ih se (po)šalje i koordinirano izginu do zadnjeg prije nego dođu novi?


Tako je. I taj slučaj imamo i ovdje i to govorim od početka. A to je tako jer Rusija ovaj rat ne smije izgubiti, a ima sve potrebno da ga ne izgubi bez obzira što druga strana činila. I to je bila sasvim jasna Starcraft mapa od početka.
05.02.2023 | 11:42
Poslušajte što je Jimmy Dore kao "lijevi" rekao kod Tuckera, koji je "desni":



Najbolja misao: "Mi ne shvaćamo tko je naš najveći neprijatelj, a to nisu niti Rusi niti Kinezi, nego vlastita korporativna industrija oružja."
05.02.2023 | 12:10
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
(Ne)Nastavno na temu starcrafta (koji nisam nikad zaigrao i ne znam tko je tko u njemu). Pretpostavljam (to sam već jednom pitao, nije bilo odogovora) da sve snage BEZ pogovora idu kud ih se (po)šalje i koordinirano izginu do zadnjeg prije nego dođu novi?


Tako je. I taj slučaj imamo i ovdje i to govorim od početka. A to je tako jer Rusija ovaj rat ne smije izgubiti, a ima sve potrebno da ga ne izgubi bez obzira što druga strana činila. I to je bila sasvim jasna Starcraft mapa od početka.


A jebi ga Davore, onda nema potreba da ga zovemo na Kavu i dogovorimo se o miru. Već sam se radovao da će biti mirovni sporazum. Ništa onda Leopard.
05.02.2023 | 12:14
dpasaric kaže:
Poslušajte što je Jimmy Dore kao "lijevi" rekao kod Tuckera, koji je "desni":



Najbolja misao: "Mi ne shvaćamo tko je naš najveći neprijatelj, a to nisu niti Rusi niti Kinezi, nego vlastita korporativna industrija oružja."


Kako da ne. Bolje vjerovati Ruskim i Kineskim propagandistima nego svojim očima.
Što nam je činiti? Kako riješiti začaranu situaciju? Jebo te kinezi i rusi jedini pravedni u ovome krvoproliću.
Dobra vijest je da nas kinezi ne mogu napasti sa zapada jer bi pali sa zemlje u svemir i onda jebi ga.
05.02.2023 | 12:20
Djuro genijalac kaže:
(Ne)Nastavno na temu starcrafta (koji nisam nikad zaigrao i ne znam tko je tko u njemu). Pretpostavljam (to sam već jednom pitao, nije bilo odogovora) da sve snage BEZ pogovora idu kud ih se (po)šalje i koordinirano izginu do zadnjeg prije nego dođu novi?


Imaš tri vrste koje međusobno ratuju... Terrani (zemaljci u svemiru), zergovi (životinje) i protossi (tehnološki i mentalno / duhovno napredna civilizacija).
Terrane i protosse ne šalješ u smrt tek tako (barem ja pazim da mi svaka jedinica preživi).
Zergovi imaju tu jednu osnovnu jedinicu koji se zovu zerglinzi. Njih pak u kratkom vremenu možeš proizvesti u relativno velikom broju. Oni u kratkom vremenu mogu napraviti znatnu štetu zbog brojnosti i brzine, ali lako i zginu. Oni su cannon fodder. Naštancaš ih jednu gomilicu, pošalješ ih u napad i više ne razmišljaš o njima. To je ta trenutna ruska taktika na frontu.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 57 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.48 Seconds

Provided by iJoomla SEO