Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


08.02.2023 | 15:47
Snowden retvitnuo:

seymourhersh.substack.com/p/how-america-...-out-the-nord-stream

Fascinatna tekst starog istraživačkog novinara, vrlo zanimljivo za pročitati.
08.02.2023 | 16:07
tino1 kaže:
Dobra vijest je da nas kinezi ne mogu napasti sa zapada jer bi pali sa zemlje u svemir i onda jebi ga.


E, moj Tino, suze mi idu. Evo i lajka
08.02.2023 | 16:43
Vanjuška kaže:
tino1 kaže:
Dobra vijest je da nas kinezi ne mogu napasti sa zapada jer bi pali sa zemlje u svemir i onda jebi ga.


E, moj Tino, suze mi idu. Evo i lajka


Možeš slobodno palac i kad ti ne idu suze.
08.02.2023 | 18:29
dpasaric kaže:
Snowden retvitnuo:

seymourhersh.substack.com/p/how-america-...-out-the-nord-stream

Fascinatna tekst starog istraživačkog novinara, vrlo zanimljivo za pročitati.


Fascinantan odgovor najboljeg istraživačkog tima današnjice (Bellingcat)

http://
09.02.2023 | 08:13
Evo, netko je odgovorio prvi da nisam ja. Davore, ovo što je napisano je krasan scenarij za film. K vragu, uz par zahvata bi mogao proći pod nešto što bi napisao Tom Clancy (Hunt for Red October, Summit of all fears, Clear and Present Danger, The bear and the Dragon, Cardinal of Kremlin itd, da spomenem samo neke od njegovih naslova). Ostavljam temeljnu premisu po strani, ali ono što mene smeta kod ovakvih priča koje žele biti velika otkrića koja bi trebala uzdrmati nekog/nešto uz općenite usputne opaske tipa: Svi Norvežani mrze Ruse, netko iz neke strukture vlasti (da, razumijem koncept tajnosti izvora informacija, ali ovako je cijela priča rekla-kazala), a dio koji je meni osobno baš onako holivudski i što ne mogu progutati je premišljanje u zadnji čas i zahtjev da se sve prolongira NAKON što je već sve spremno i k tome omogući aktivacija na daljinu što u startu nije bio plana. Ako to nije scenarij za film da se on rastegne još 20 minuta, onda ne znam što jest.
Ovo je doslovce scenarij nekog filma. Evo, povlačim paralelu s Kardinalom Kremlja od Clanciya koji iz Rusije izvlači osobu koja špijunira SSSR u korist SAD-a u jeku Hladnog rata. Jasno, peripetije, KGB za petama, bla-bla-bla truć, a izvlačenje je zamišljeno preko Jugoslavije pomoću podmornice koja će doći u Jadran. I tako ide knjiga i kad konačno pobjegnu iz Mađarske u Jugu, dočekala ih je podmornica i za pola sata su bili sigurni. Mi koji tu živimo znamo da je 1980. od Mađarske granice do Zagreba trebalo dobrih 4 sata vožnje do Zagreba. Ako si išao nekud u smjer Virovitice, još gora situacija, a onda moraš proći ili kroz Bosnu (dakle cijeli dan putovanja) ili opet okolo kroz Hrvatsku što je opet barem 6 sati vožnje do obale. I onda si došao na obalu koja je kod nas naseljena, imamo djelatnu policiju i RM i baš me zanima kako bi neka podmornica (dakle nuklearka, jer odmah juri izravno u SAD) prišla obali da to baš nitko ne primjeti (kolika je dubina Jadrana?) ovi se ukrcaju na nju i odu. Ali, to je u knjizi zbrzano na jednu stranicu i kraj, happy end, googd guys spasili Kardinala. Upravo tako meni izgleda ovaj tekst, od početka do kraja. Ona dogovaranja gdje SAD manipulira vladama nekoliko zemalja kako hoće (oni svi samo skoče, lupe petama i kažu evo sve za SAD), a sve treba ostati deep, deep undercover?
Eto, ne znam to su detalji koji mene osobno jako muče. A odgovor na tvoje pitanje zašto bi netko uništavao nešto što mu donosi zaradu nije na mjestu, jer Nordstream 1 nije radio ni približno koliko je trebao, a dvojka nije nikad ni puštena u rad. Pritom, a o ovome smo već pisali opširno, ali to prigodno zaboravljaš, firma koja je vlasnik tih plinovoda je 51% Gazprom, 49% još 4 tvrtke iz Njemačke, Francuske i Nizozemske što se navodi i u članku. I kako Rusi posluju (model HDZ-a, ukratko) uvjeren sam da je investicija bila barem većimdijelom prevaljena na ovih 49 posto vlasništva, a 51 Gazproma će doći u vidu plina. Dakle, tu Rusija nema nikakvih gubitaka, osim dotoka novca koji je ionako prestao prije toga.
09.02.2023 | 09:37
Djuro genijalac kaže:

Eto, ne znam to su detalji koji mene osobno jako muče. A odgovor na tvoje pitanje zašto bi netko uništavao nešto što mu donosi zaradu nije na mjestu, jer Nordstream 1 nije radio ni približno koliko je trebao, a dvojka nije nikad ni puštena u rad. Pritom, a o ovome smo već pisali opširno, ali to prigodno zaboravljaš, firma koja je vlasnik tih plinovoda je 51% Gazprom, 49% još 4 tvrtke iz Njemačke, Francuske i Nizozemske što se navodi i u članku. I kako Rusi posluju (model HDZ-a, ukratko) uvjeren sam da je investicija bila barem većimdijelom prevaljena na ovih 49 posto vlasništva, a 51 Gazproma će doći u vidu plina. Dakle, tu Rusija nema nikakvih gubitaka, osim dotoka novca koji je ionako prestao prije toga.


Ovo je izvrsno opažanje (teza) i vrijedno dubljeg istraživanja. Ne bi me uopće začudilo da je Rusija u praksi najmanji gubitnik (short/mid term) zbog uništenja NordStreama.
09.02.2023 | 10:28
Ma sama premisa da legenda novinarstva objavljuje nešto što je možda najveće novinarsko otkriće godine na svom blogu prilično dobro ukazuje o kakvom se "istraživačkom novinarstvu" radi.

Objavljivale su se svakakve neugodne priče po zapadnim medijima, zašto bi netko odbio objaviti ovu?

Ah da, jer se bazira na priči jednog anonimnog izvora kojeg nitko drugi ne potvrđuje
09.02.2023 | 19:47
Jel možemo potragu za onim tko je zapalio žito staviti na stranu i čuti što ima novo a čini se da se puno toga dešava?

Rusi su opako potučeni kod Kremine i Vuhledara... a spremaju se za novu ofenzivu do kraja mjeseca. To bi trebalo biti masovno, novih 300.000 ljudi i gomila opreme. Nije mi jasno od kud to vade pa će biti zanimljivo.

Isto tako, Zelensky je bio u Londonu i Briselu. Avioni, tenkovi, sad je sve moguće. Ima li netko nekakav sažetak događanja ovih par dana, čitao sam samo naslove pa nisam baš u toku?

Jedino što sam pročitao je članak koji veli da su onog lika što je mahao s lubanjom izgleda ubili Ukrajinci. S druge strane, članak analzira Rusku sposobnost kriminalnog djelovanja unutar EU i Amerike. Putinovi špijuni, ubojice i mafija, zajedno u ratu protiv disidenata, kritičara i onih koji pomažu Ukrajinu.

www.vice.com/en/article/v7vwa9/russia-as...ns-putin-ukraine-war

> One point of comfort for any future Russian attacks abroad, writ-large, is evidence of some of the spectacular failures of Russian intelligence operations to kill some of its targets in the past. Case and point, the summer of 2020 attempted murder of Alexei Navalny, largely considered the biggest political challenger to Putin’s leadership in Russia, was so botched by government assassins one of them was duped into admitting to it in a phony call from Navalny himself—and that plot all unfolded within the borders of Russia, let alone in a country unfriendly to the Kremlin and its agents. Then in September last year, assassins shot at dissident journalist Vladimir Osechkin, who publishes Gulagu.Net (which exposes Kremlin misdeeds), in his home in Biarritz, France where he was given asylum, but failed to kill him. Osechkin had been told through sources that a criminal hitman contracted by Russian security services was trying to kill him.
09.02.2023 | 20:01
Foim5SQXoAIJMYD.png


Foim6PVWcAYlvuH.png


FoimqEtWIAALpiI.png


FoimqxwXoAkCDO9.png
09.02.2023 | 20:05
IgorD kaže:
Jel možemo potragu za onik tko je zapalio žito staviti na stranu i čuti što ima novo a čini se da se puno toga dešava?


U principu ti ovo još uvijek stoji. Koji metar lijevo-desno, ali načelno se nije ništa promijenilo.

Djuro genijalac kaže:
Dok Galaktička policija ne uvede reda, evo nekog pregleda situacije.

situacija.jpg


Ovako nekako, isprostačeno rukom (tj. mišem) izgleda crta bojišta trenutno. Na jugu je u principu zatišje, osim nekih pokušaja ruske strane da terorizira Herson. Dosad su nekoliko puta pokušali preko Dnipra prebaciti neke postrojbe, najvjerojatnije diverzantskog tipa, ali svaki put su dosad otkrivene prije nego su uopće došle do polovice rijeke i ti su pokušaji svi završili u suzama. Očito lokalno stanovništvo dobro pamti radosti života pod ruskom okupacijom i nije baš raspoloženo vratiti se pod okrilje Majke Rusije.

Označeno s 1 je bojište Svatove-Kremina. AFU tu žele napredovati kako bi prekinule ruski željeznički dobavni pravac dalje prema jugu koji je sad dublje u ruskoj pozadini. AFU jest prije nekog vremena zauzela onu uzvisinu o čemu sam pisao, ali zbog nedostatka oružja (primarno streljiva) su usporili tj. zaustavili napredovanje. U međuvremenu su Rusi dovukli tu pojačanja i sad je situacija u relativno stabilnoj ravnoteži snaga.

Srednji krug (2) je Bahmut. O tom Bahmutu se priča mjesecima i to je područje gdje je Wagner slao osuđenike na klanje. Izašle su priče (s ruske strane!) o taktici valova u kojima je Wagner napadao (obratiti pozoronost na perfekt, bit će bitno za koju sekundu) položaje AFU. svaki val se sastojao od 10-15 ljudi koji su tjerani prema naprijed ili im je prijetilo streljanje na licu mjesta. AFU ih zove zombiji. Nakon 4-5 tih valova, ako nije bilo nekog napretka, napad bi u pravilu prestao, ali bilo je situacija u kojima bi bilo poslano svih 14-15 valova (toliko ljudi je bilo na njihovoj strani boojišta u datom trenutku). Ako to nije definicija flajšmašine, ne znam što je. Prije cca 2 tjedna gubici Wagnera su dosegli takvu razinu da više nije bilo snaga s kojima bi mogli u napad. Ostatak je poslan na drugo bojište prema Zaporižju gdje je mirnije, a regularne ruske snage su preuzele ove položaje. I dalje nije napravljen napredak s ruske točke gledišta, ali AFU je tu jako napregnuta.

Konačno, donji krug (3) je zanimljivo mjesto. Vuhledar. Rusija tu posljednjih dana vrši veliki pritisak. Zašto? Ruske snage žele potisnuti AFU unatrag za 30-ak km kako bi njihovo topništvo izbacili iz dometa pruge koja ide dalje prema jugu. Ruski izvještaji govore o tome da AFU bez osobitih problema drže položaje, dok im nanose velike gubitke. To je kulminiralo neki dan kad su ruske snage došle zbog svojih visokih gubitaka do ruba pobune i iz Rusije su stigle specijalne postrojbe da to spriječe. Na djelu je gotovo identičan obrazac zapovjedništva koji smo vidjeli kod Bahmuta. I dok bi hladna logika donekle mogla opravdati slanje robijaša osuđenih ne teške zatvorske kazne/smrt u frontalne napade, takvo masakriranje vlastitih MOBILIZIRANIH snaga je van pameti. Posljednji izvještaji govore o zatišju na ovom bojištu, jer ruske snage jednostavno odbijaju ići u daljnje napade tj. ne gine im se bezveze. I Ruska vojska je službeno objavila da su prekinuli ofanzivu u Vuhledaru 'zbog lošeg vremena'. Big lajk za njihovu terminologiju i eufemizme umjesto: satrali smo sve što smo imali i nismo napredovali ni metra pa sad moramo prestati dok ne dođe novo topovsko meso.

Ovaj izvještaj (švicarski izvor) govori o gubicima ruske strane dosad i pokazuje trend posljednjih mjeseci da se tehnika koliko je moguće štedi na račun ljudskih života.

Fn4MgoRWIAQxQoU.png


Ono što bi mene, da sam na ruskoj strani, brinulo je gradijent krivulje koji cijelo vrijeme postojano raste. Njih to očito ne brine. To je, IMHO, odraz i dolaska sve veće količine modernih NATO oružja u rat koja se pokazuju izuzetno efikasna (o novim pošiljkama i tenkovima pripremam jedan post koji će biti ovih dana). S druge strane, ruski blogger Rybar (i tu smo ga puno puta navodili kao izvor informacija) je javno ustvrdio da su elitne ruske zračno-desantne VDV postrojbe lani do rujna pretrpile ukupne gubitke veće od 50 posto. Kad se uzme u obzir rusko pretjerivanje tj. umanjivanje vlastitih gubitaka to potvrđuje navode ukrajinske strane da su te postrojbe defacto uništene (oni govore o gubicima od cca 90%). U međuvremenu Rusija gomila mobilizirane snage za pripremu ofanzive koja će, očito, izgledati kao bitka iz Prvog svjestkog rata, barem u prvim valovima. Potpuno ludilo, IMHO.
09.02.2023 | 20:48
> U principu ti ovo još uvijek stoji. Koji metar lijevo-desno, ali načelno se nije ništa promijenilo.

Znam da se linija ne pomiče, mislim više na novosti vezane uz putovanje Zelenskog u London, Pariz i Brisel. Koliko su izgledni avioni i dalekometne rakete? A vezano uz borbe, samo ako ima koja nova vijest vezana uz glavne točke?

Ah da, i neke novosti vezane uz novu ofenzivu. Nekako si mislim da od toga neće biti ništa ali možda ima novih informacija. Jako me podsjeća na Aredene 1944. i zadnji Hitlerov pokušaj. Ako krene mislim da bi to čak ubrzalo Ukrajinsku protuofenzivu kad se Rusi ispušu za mjesec-dva.
09.02.2023 | 21:17
IgorD kaže:
Jedino što sam pročitao je članak koji veli da su onog lika što je mahao s lubanjom izgleda ubili Ukrajinci.


Prema članku iz Jutarnjeg, lik je iz neposredne blizine upucan u glavu pištoljskim metkom 9x19mm Parabellum pod kutem od 45°. Po tako preciznom opisu, reklo bi se da je to bila čista egzekucija. Međutoa, NAKON TOGA, objavljene su fotografije njegovog pokušaja liječanja u bolnici. Da su ga Ukrajinci htjeli koknuti i da su imali priliku, teško da bi lik završio u bolnici. Jednako tako mi je čudno da je završio u bolnici čak i da su ga Ruje (Prigožin) likvidirali.
Mislim da ne bi bilo nikakvih fotki iz bolnice da su ga Ukrajinci koknuli.
09.02.2023 | 22:38
korisnik kaže:
Ma sama premisa da legenda novinarstva objavljuje nešto što je možda najveće novinarsko otkriće godine na svom blogu prilično dobro ukazuje o kakvom se "istraživačkom novinarstvu" radi.

Objavljivale su se svakakve neugodne priče po zapadnim medijima, zašto bi netko odbio objaviti ovu?

Ah da, jer se bazira na priči jednog anonimnog izvora kojeg nitko drugi ne potvrđuje


Sve bi to možda imalo smisla da Biden nije osobno u dva navrata otvoreno rekao da će ga uništiti!

A mo'š mislit' što bi Rusi gradili plinovod da ga onda sami sebi unište, pa nije to šaneraj u Trstu, ne izvode se takvi mega-projekti da bi se što - možda naplatilo od osiguravajuće kuće jer nitko ne želi prošlogodišnji model kožnih jakni? Europa žeđa za jeftinim plinom i Rusi su sve činili da ga ponude, a znamo koga je to najviše smetalo.

Meni je daleko intrigantnije, a to slabo komentirate, to što su Rusi tako 'ladno prešli preko toga. A to nikako nije dobro, to znači da je bilo "piši jedan, pamti dva", i da samo čekaju vratiti milo za drago ako bude trebalo. A mogu napraviti mega krkljanac izuzetno lako na više mjesta i s daleko većom štetom po nas.
09.02.2023 | 23:45
Vuhledar u kratkim crtama:



Moram priznati da me čudi kako ti Ukrajinski dronovi slobodno lete iznad cijele kolone Ruskih tenkova a još čudnije je da se Rusi ovako grupiraju i stvaraju jednostavnije i skupocjenije mete za neprijateljsku artiljeriju. Ako će ovako izgledati najavljena ofanziva, ajoj.
10.02.2023 | 07:45
dpasaric kaže:
A mo'š mislit' što bi Rusi gradili plinovod da ga onda sami sebi unište, pa nije to šaneraj u Trstu


Davore, nisu ga oni gradili. Pa to ti govorim cijelo vrijeme. Oni nisu u stanju izvući naftu iz zemlje bez vanjske pomoći/investicije. Onih 49 posto zapadnog suvlasništva je bilo u kompaniji n aračun infrastrukture koju treba izgraditi. Ajmo logično kak ti voliš. Rusija ima plin. Zapad ga treba. Zašto bi onda Rusija dala pola kompanije nekom tko TREBA njen plin, ako mogu zadržati svih 100%? Ideš kupiti auto u salon, i onda ti BMW da 1% svojih dionica, jer kupuješ auto od njih?
Oni su imali plin, ali ga nisu imali kako dopremiti. Nemaju novaca za ulaganje u ovakav projekt, a ni znanja, ni sposobnosti za provedbu. I onda se udruže i tako dođe do plinovoda koji njih nije koštao ništa.
K vragu, Kerčki most su napravili Nizozemci, a ne Rusi.
10.02.2023 | 08:34
Rusi koji su poslali prvog čovjeka u svemir i najveća su nuklearna velesila, da su baš toliko nesposobni da ne znaju sve potrebno za jedan plinovod - ne drži mi vodu. A još manje to da su ga oni sami sebi uništili. To stalno omalovažavanje suparnika, umanjivanje njegovih sposobnosti, resusa i mogućnosti je i dovelo do ovog rata + velika pohlepa američkog vojnog klana.

I već vidim izlaznu PR strategiju za tragični fijasko u ovom ratu: "Da, izgubili smo, ali zapravo dobili jer Rusi su to ostvarili uz potpuno sulude gubitke, izgubili su 10x više svega od nas, tko je mogao misliti da su toliko ludi žrtvovati se!"

Evo, samo gledaj, neka ostane zapisano, pa ćemo vidjeti...
10.02.2023 | 10:44
Davore, mi smo (ex YU) napravili u tom trenutku najveći lučni betonski most na svijetu, onaj prema Krku. Čuo sam od jednog čovjeka koji zna o čemu priča da smo mi u Zagrebu bili sretni da onaj dron nije pao na Jadranski most, jer ga više nitko u Hrvatskoj ne bi mogao popravljati/izgraditi. Izgubili smo potrebna znanja i vještine koji su se nekad podrzaumijevali: most prema Pelješcu su radili Kinezi. Na isti način je i Rusija izgubila potrebna znanja i mogućnosti, jer se ništa ne isplati raditi i sve se samo kupuje. Ponavljam, nije li ti čudno Rusija nije gradila Kerčki most prema Krimu, nego Nizozemci?
Zašto Rusija sama ne eksploatira naftna polja u Arktičkom krugu, nego se mora udruživati s nekim sa Zapada tko onda gradi naftovode i ostalu infrastrkturu? Nitko ih ne omalovažava, nego su to činjenice.
Slažemo li se da bi Rusija kao globalna velesila, kakvom se predstavlja, trebala imati barem nekoliko nosača aviona? Ajmo zbrojiti koliko ih ima u operativnoj upotrebi. Brojim, pamti jedan, prenosi 3 .... Sve skupa - nula.
OK, ali grade ih... U gradnji ih imaju, opet pamti 3, prenosi 1, ovaj tamo, ne zaboraviti daleki istok.. sve skupa - nula. Jedan je na popravku već godinama i to je sprdnja od nosača (Kuznjecov). Slažemo li se oko toga? BDP Rusije je na razini Italije. A ti bolje od svih znaš koliko Italija ima stanovnika, površinu i kakve prirodne resurse na raspolaganju.
10.02.2023 | 11:39
Djuro genijalac kaže:
Slažemo li se da bi Rusija kao globalna velesila, kakvom se predstavlja, trebala imati barem nekoliko nosača aviona? Ajmo zbrojiti koliko ih ima u operativnoj upotrebi. Brojim, pamti jedan, prenosi 3 .... Sve skupa - nula.


Potpuno krivo, nosači aviona su danas besmisleni osim za maltretiranje slabijih. Imaju smisla samo ako napadaš daleko slabijeg neprijatelja, pa sjeti se kako je prošao u stvarnom ratu onaj britanski na Falklandima. A Argentnici nisu baš neka vojska. Nosači aviona, kolikogod da ih je, i gdjegod da su, bili bi svi potopljeni u prvih tjedan dana ozbiljnog rata.

Nosači su nepotrebni Rusiji jer imaju drugu filozofiju i svoju vojsku ne rade da bi bili globalni siledžija koji maltretira slabije kako mu dođe i bez suglasnosti UN-a, nego čuvaju svoj teritorij i brinu o neposrednim prijetnjama u blizini (ideja NATO-a u Ukrajini). Tako da se stvarna snaga velesile ne mjeri na taj način. Ono što je danas najvažnije je imaš li hipersonični projektil koji može roknuti gdjegod i koju količinu jeftinih dronova možeš poslati neprijatelju. To je novi vid ratovanja.
10.02.2023 | 12:09
> nepotrebni Rusiji jer imaju drugu filozofiju i svoju vojsku ne rade da bi bili globalni siledžija koji maltretira slabije...

War is peace, freedom is slavery, and ignorance is strength.
10.02.2023 | 13:43
dpasaric kaže:
Nosači su nepotrebni Rusiji jer imaju drugu filozofiju i svoju vojsku ne rade da bi bili globalni siledžija koji maltretira slabije kako mu dođe i bez suglasnosti UN-a, nego čuvaju svoj teritorij i brinu o neposrednim prijetnjama u blizini (ideja NATO-a u Ukrajini).


Jbt, pa po ovom treba Rusiju nominirati za Nobela za mir. Tako su fini i dobri da ih na ranu možeš metnuti...
10.02.2023 | 14:46
Djuro genijalac kaže:
dpasaric kaže:
Nosači su nepotrebni Rusiji jer imaju drugu filozofiju i svoju vojsku ne rade da bi bili globalni siledžija koji maltretira slabije kako mu dođe i bez suglasnosti UN-a, nego čuvaju svoj teritorij i brinu o neposrednim prijetnjama u blizini (ideja NATO-a u Ukrajini).


Jbt, pa po ovom treba Rusiju nominirati za Nobela za mir. Tako su fini i dobri da ih na ranu možeš metnuti...


Znači - ono što rade ameri je o.k. (i cijeli (zapadni) svijet šuti), a kad isto naprave rusi je to kriminal. I to je ono, što mene najvijše smeta u cijeloj priči.
10.02.2023 | 14:58
accom kaže:
Znači - ono što rade ameri je o.k. (i cijeli (zapadni) svijet šuti), a kad isto naprave rusi je to kriminal. I to je ono, što mene najvijše smeta u cijeloj priči.


Tako je. Licemjerje i kulise, za njih jedna pravila, za sve druge - druga.
10.02.2023 | 15:06
accom kaže:
Znači - ono što rade ameri je o.k. (i cijeli (zapadni) svijet šuti), a kad isto naprave rusi je to kriminal. I to je ono, što mene najvijše smeta u cijeloj priči.


Koliko sam ja primjetio, na ovom forumu nitko ne podržava ni američke ratove.
10.02.2023 | 15:08
dpasaric kaže:
Potpuno krivo, nosači aviona su danas besmisleni osim za maltretiranje slabijih. Imaju smisla samo ako napadaš daleko slabijeg neprijatelja


Jeli to neka nova, Starcraftovska vojna strategija?!
A kako bi se ti branio ili napadao, svejedno, od neprijatelja koji te napada sa oceana?! Ogromne udaljenosti, nepostojanje aerodroma, pa čak i ravnog tla pogodnog za slijetanje...
Rat na Pacifiku je de facto riješen sa nekoliko bitaka u kojima su ključnu riječ sa obje strane vodili nosači aviona.

pa sjeti se kako je prošao u stvarnom ratu onaj britanski na Falklandima. A Argentnici nisu baš neka vojska. Nosači aviona, kolikogod da ih je, i gdjegod da su, bili bi svi potopljeni u prvih tjedan dana ozbiljnog rata.


Sheffield je bio razarač, a ne nosač aviona, a razarači su znatno manji brodovi, namijenjeni za pratnju i zaštitu većih brodova.
BTW U Falklandskom ratu nije bio potopljen niti jedan nosač aviona, a kada su britanci potopili argentinsku krstaricu, čitava flota (Argentinska) se povukla u matične luke.

Koliko je američkih nosača aviona potopljeno od 2. svjetskog rata do danas?
10.02.2023 | 15:21
[quote="dpasaric" post=212125]Djuro genijalac kaže:


Potpuno krivo, nosači aviona su danas besmisleni osim za maltretiranje slabijih. Imaju smisla samo ako napadaš daleko slabijeg neprijatelja, pa sjeti se kako je prošao u stvarnom ratu onaj britanski na Falklandima. A Argentnici nisu baš neka vojska. Nosači aviona, kolikogod da ih je, i gdjegod da su, bili bi svi potopljeni u prvih tjedan dana ozbiljnog rata.

.


HMS "Sheffield" je potopljen takoreci slucajno, u pitanju je bila Exoset raketa koju je brodski sistem prepoznao kao 'prijateljsku' i nije dao upozorenje, jer u softveru nije bilo predvidjeno da ce se na engleski brod pucati zapadnom raketom. tako da je bilo upozorenje, mozda brod ne bi bio potopljen.
Ovo je sto sam ja davno procitao.

Sto se tice nosaca aviona, nikad ni jedan nosac ne ide sam, uvek su u pratnji i podmornice i avioni i jos neka prateca flota manjih brodova za zastitu. Sam nosac je laka meta.
10.02.2023 | 16:14
m@xym kaže:
Rat na Pacifiku je de facto riješen sa nekoliko bitaka u kojima su ključnu riječ sa obje strane vodili nosači aviona.


Nažalost, konačni zaključak rata na Pacifiku nije bio jasno na vidiku niti 2 mjeseca nakon što je rat u Europi završio, već je rat na Pacifiku riješen nuklearnom kataklizmom u Hiroshimi i Nagasakiju. I za tu se čisto civilnu tragediju neusporedivu s ičim drugim u povijesti ratnih zločina nitko nikad nije čak niti ono - simbolično - ispričao.
  • Air
  • Korisnik
  • 65
10.02.2023 | 16:17
dpasaric kaže:
accom kaže:
Znači - ono što rade ameri je o.k. (i cijeli (zapadni) svijet šuti), a kad isto naprave rusi je to kriminal. I to je ono, što mene najvijše smeta u cijeloj priči.


Tako je. Licemjerje i kulise, za njih jedna pravila, za sve druge - druga.


Pa bi vi sada dali pola Ukrajine Rusiji i time pokazali kako niste licemjeri?
  • Air
  • Korisnik
  • 65
10.02.2023 | 16:26
m@xym kaže:
dpasaric kaže:
Potpuno krivo, nosači aviona su danas besmisleni osim za maltretiranje slabijih. Imaju smisla samo ako napadaš daleko slabijeg neprijatelja


Jeli to neka nova, Starcraftovska vojna strategija?!
A kako bi se ti branio ili napadao, svejedno, od neprijatelja koji te napada sa oceana?! Ogromne udaljenosti, nepostojanje aerodroma, pa čak i ravnog tla pogodnog za slijetanje...


Pa zar nisi shvatio super duper Rusku strategiju? Ona kaže kad nemaš oružja pošalji stotine, tisuće, ako treba i milione ljudi i pobjeda je neizbježna, samo je pitanje vremena.

Tako će i ovdje poslati ljude u čamcima ili bez njih, koliko god ih treba dok ne naprave kopno do tog protivničkog čamca sa aviončekima.
10.02.2023 | 17:13
Bio sam malo na skijanju, udjem u temu da uhvatim novosti. Bolje da nisam

Ovaj nas Davor je veci Rusofil od pokojnog Lazanskog. Oprala ga ruska propaganda, da svjestan nije. Ja nemam nacin da dodjem do Putina, ali znam covjeka koji je jako blizak sa Miloradom Dodikom. Pokusat cu po toj liniji da Davoru isposlujem kakvu plaketu, ordencic, priznanje, nesto. Cisto da mu se, na bilo kakav nacin, barem simbolicno ozvanici ta pristrasnost

Cuj Rusi nemaju nosac aviona jer im ne treba. Nemaju ga jer ga nisu znali napraviti!! Kao sto nisu znali ni nuklearku, vec su kasnije uhvaceni spijuni odradili svoj dio posla. I tu svako palamudjenje prestaje.

Danasnja Rusija nema zive veze sa nekadasnjim SSSR. To znanje iz tog vremena je nestalo, nije sacuvano. Kao sto ni BiH danas ne moze proizvoditi ni 10% onoga stom je mogla u sklopu bivse YU.

Ona skalamerija Kuznjecov na mazot je ziva sprdacina. Mornari nisu imali pitku vodu na njemu, WC nisu imali. Kvario se cim bi isplovio. Nije imao katapult, nego onu pistu kao skija. Oblak dima iz auspuha se vidi kilometrima na horizontu. Zapoceli su proizvodnju dva komada, kad su skontali da ne znaju, jedan su prodali Kinezima i oni su ga uspjesno zavrsili. Ovaj drugi, ruski, nece isploviti vise nikada.

Ja se slazem da je danas puno lakse pogoditi nosac aviona nego ikada ranije, ali daleko od toga da je to jednostavna meta. Taj brod ne ide nikada sam, nego iskljucivo u sklopu borbene grupe (carrier battle group) i ima svoje jako napredne obrambene mehanizme. A nije bas ni da stoji na jednom mjestu i ceka...

Ova fotografija ispod pokazuje kako to otprilike izgleda. K tome dodati jos sav zracni potencijal u letjelicama koje nose, satelitski nadzor i ostale operativne podatke. Operativno/strateski gledano, jedna ovakva borbena grupa je jaca nego snaga kompletnih armija velikog broja drzava na svijetu.

Samo onih nekoliko podmornica koje se cak niti ne vide na fotografiji, a dio su grupe, ima potencijal da Trident raketama kompletno devastira drzave koje bi se eto usudile da ovaj vojni kompleks napadnu. Plus bezbroj Tomahawk raketa koje mogu lansirati prateci brodovi, bez da ijedan avion sa nosaca ode na borbenu misiju.

I samo usput da napomenemo da USA ima 11 ovakvih grupa To je globalna projekcija sile bez presedana, koju nema niko osim njih.

2872050bfc17f84b168e7efd88a1c982.jpg
10.02.2023 | 17:19
Amerikanci su stvarno napravili ljigav zločin u Japanu i za to bi se trebali ispričati. Ali to je izvedeno nakon što se Japan nije nikako dao ukrotiti, a Japan je tada bio jedan od uzroka II svjetskog rata, koji je trebao završiti? Ili?
Niko nije ni slutio koje posljedice/razmjere će imati ta bomba. To ne opravdava Amerikance, oni su je bacili i treba da se u najmanju ruku iskreno pita oprost, ali za to bi oni morali biti svjesni toga a nisu. Amerikanci imaju svoj način i taj je kaubojski. To je istina. Ali nisu nikad napali neku zemlju da je prisvoje. Uvijek je bilo nešto drugo razlog.
Ovaj rat mora završiti! Sljedeća bitka je odlučujuća. Vjerujte mi ovdje ide all in.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 39 minuta
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.46 Seconds

Provided by iJoomla SEO