Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


21.09.2022 | 11:50
Ne znam sto ti je cudno, ni moje dijete ne zna dovoljno hrvatski jezik da bi moglo ici u hrvatsku skolu bez osjetnih poteskoca. Bilo bi bolje da nije tako, ali nemamo vremena ni resursa aktivno ga uciti jezik. Govor nije toliko problem ali pisanje i citanje je.
21.09.2022 | 12:00
Riba kaže:
Jedna zanimljiva crtica iz zivota...

S mojim sinom u razred ide mali Talijan. Krajem prosle skolske godine su se on i majka namjeravali vratiti u Italiju i tamo nastaviti zivot i skolovanje.

Pocne nova skolska godina, kad evo njega natrag.

Pitam oca kako je doslo do tog preokreta, kaze "nije bilo mjesta za njega ni u jednoj medjunarodnoj privatnoj skoli jer su sve zauzela djeca Rusa".


Zato treba Rusima zabraniti ulazak u zemlje EU i šire, naročito zbog najavljene mobilizacije.
21.09.2022 | 12:10
JOHN kaže:
Riba kaže:
Jedna zanimljiva crtica iz zivota...

S mojim sinom u razred ide mali Talijan. Krajem prosle skolske godine su se on i majka namjeravali vratiti u Italiju i tamo nastaviti zivot i skolovanje.

Pocne nova skolska godina, kad evo njega natrag.

Pitam oca kako je doslo do tog preokreta, kaze "nije bilo mjesta za njega ni u jednoj medjunarodnoj privatnoj skoli jer su sve zauzela djeca Rusa".


Zato treba Rusima zabraniti ulazak u zemlje EU i šire, naročito zbog najavljene mobilizacije.


Bolje ih je pustiti u EU kao nuklearni stit.
21.09.2022 | 12:14
Jedan detalj o ovoj mobilizaciji, tj. ukazu VV-a koji otkriva sve. Ukaz automatski produljuje SVE ugovore DVO (djelatnim vojnim osobama) na neodređeno vrijeme. Ruska vojska je profesionalna vojska koja potpisuje ugovore o služenju, najčešće na trajanje između 3 i 6 mjeseci. VV-u je očito prinešeno pažnji da će ostati bez vojske, jer nitko ne planira produljiti ugovor, nitko ne želi ići u Ukrajinu, a masovno ih raskidaju i prije isteka pa je preko noći donešen ovaj zakon i sve ostalo. Vjerujem da će ovo činiti čuda za motivaciju ruskih snaga u Ukrajini... To samo dokazuje da je ovo sve primarno namijenjeno domaćoj upotrebi.
21.09.2022 | 12:14
Riba kaže:
JOHN kaže:
Riba kaže:
Jedna zanimljiva crtica iz zivota...

S mojim sinom u razred ide mali Talijan. Krajem prosle skolske godine su se on i majka namjeravali vratiti u Italiju i tamo nastaviti zivot i skolovanje.

Pocne nova skolska godina, kad evo njega natrag.

Pitam oca kako je doslo do tog preokreta, kaze "nije bilo mjesta za njega ni u jednoj medjunarodnoj privatnoj skoli jer su sve zauzela djeca Rusa".


Zato treba Rusima zabraniti ulazak u zemlje EU i šire, naročito zbog najavljene mobilizacije.


Bolje ih je pustiti u EU kao nuklearni stit.


Obzirom na to kako se Putin obračunava sa svojim domaćim neistomišljenicima.......nisam baš siguran
21.09.2022 | 12:38
Djuro genijalac kaže:
I još jednom, ali sad zadnji put, ću te pitati bi li bio tako benevolentan prema okupaciji tuđeg teritorija kad bi ti se VDV postrojba spustila na Grobnik sa zadatkom da izbije dolje na obalu i pričeka desantne snage ruske mornarice?


Pokupio bih se i otišao pod štit neke nuklearne sile, sigurno se ne bih samoubilački borio s drugom nuklearnom silom. To je kao da skočiš pred dolazeći vlak.
21.09.2022 | 13:02
U Rusiji će se večeras u 19 sati održati protest protiv djelomične mobilizacije u svim većim gradovima:
meduza.io/en/news/2022/09/21/no-to-mo-ki...against-mobilization
Kako sami prosvjednici kažu: "ne želimo slati sinove, braću, očeve u vašu mašinu za mljevenje mesa"...
21.09.2022 | 13:10
dpasaric kaže:
Ne trebaju niti opremati vojnike kada situaciju misle raščistiti s taktičkim nuklearim jer im je dosta konvencionalnih gubitaka dok proračunate SAD i naivna EU dolijevaju ulje na vatru.


Pa ne bi onda uopce radili mobilizaciju da smiju/planiraju koristiti nukes. One se, znas, pucaju iz daleka. Ne treba ti vojnicka cizma na terenu pa da i njih unistis skupa sa neprijateljem
21.09.2022 | 13:16
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
I još jednom, ali sad zadnji put, ću te pitati bi li bio tako benevolentan prema okupaciji tuđeg teritorija kad bi ti se VDV postrojba spustila na Grobnik sa zadatkom da izbije dolje na obalu i pričeka desantne snage ruske mornarice?


Pokupio bih se i otišao pod štit neke nuklearne sile, sigurno se ne bih samoubilački borio s drugom nuklearnom silom. To je kao da skočiš pred dolazeći vlak.


To znači da bi pitao koga da te brani? USA ili Kina? Mislim kad bi mogao birati.
Ali hajdemo pretpostaviti da te niko ne želi braniti! Što onda?
21.09.2022 | 13:17
dpasaric kaže:
Uopće to nije stvar "misaonog procesa", to je stvar real-time-strategy varijabli, opet, vama je to smiješno, ali svodi se na Starcraft. Rusija je ovdje u prednosti od početka i ta partija će završiti točno kako je i izgledalo.


Talibani su nabubali dvije svjetske super sile. U sandalama, na magarcima.

Al dobro, to je mozda prije nego je izasao najnoviji patch za taj tvoj Starcraft

Nikada, ali nikada, nemoj podcjenjivati protivnika koji nema sto da izgubi. Tu sve tvoje jednadzbe padaju u vodu.
21.09.2022 | 13:21
FdKRUdWWYAEZL1p.jpeg

drlovric kaže:
dpasaric kaže:
Ne trebaju niti opremati vojnike kada situaciju misle raščistiti s taktičkim nuklearim jer im je dosta konvencionalnih gubitaka dok proračunate SAD i naivna EU dolijevaju ulje na vatru.


Pa ne bi onda uopce radili mobilizaciju da smiju/planiraju koristiti nukes. One se, znas, pucaju iz daleka. Ne treba ti vojnicka cizma na terenu pa da i njih unistis skupa sa neprijateljem


Jes vala Lovriću. Logično nije baš neka jaka strana teoretičara zavjere. Palac jer si me nasmijao kao nikad.
21.09.2022 | 13:36
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
I još jednom, ali sad zadnji put, ću te pitati bi li bio tako benevolentan prema okupaciji tuđeg teritorija kad bi ti se VDV postrojba spustila na Grobnik sa zadatkom da izbije dolje na obalu i pričeka desantne snage ruske mornarice?


Pokupio bih se i otišao pod štit neke nuklearne sile, sigurno se ne bih samoubilački borio s drugom nuklearnom silom. To je kao da skočiš pred dolazeći vlak.


A ako te ni jedna ne primi?
  • Daddo
  • Posjetitelj
21.09.2022 | 16:17
Ideja “pokupio bih se” je super. Realizacija bi mogla malo štekat jer naravno može ti se desit da ti susjed u kvartu naoružan i opasan sjeDe znanje i spraši metak u glavu jer si kukavica. Ili ti predsjednik pošalje one s pendrekom da ti izbiju bježaniju iz glave.

Svaka logika prestaje kad sranje dohvati ventilator a ti si u dosegu istog.
21.09.2022 | 16:40
Ova je poznata po kvaliteti života i slobodi govora.
FdMARM4XoAAcFHn.jpeg
21.09.2022 | 18:37
Bertone kaže:
Tebi su te taktičke nuke neki fetiš? Koliko ih spominješ ispada da jedva čekaš da neka rokne,... ono kako piroman koji jedva čeka da dođu vatrogasci pa da ih gleda kako se bore sa vatrom/požarom


Nimalo me ne zabavljaju nuklearne bombe, nego samo logično razmišljam:

1) Ako netko ne ubije Putina, on će svakako učiniti sve da dobije ovaj rat. Je li njemu opcija da odustane? Znamo da nije. Znači, ovo je sukob koji će se istjerati do kraja na ovaj ili onaj način.

2) Kako zapad pumpa konvencionalno naoružanje punom snagom na bojišnicu, to je sada vojna vaga između cijelog zapada i Rusije. Ako zapad nastavi pumpati Ukrajinu i niti mobilizacija u Rusiji ne bude dovoljna, znamo što ide iza toga. Putinu se ta igra ne igra, a i ne mora je igrati jer je nuklearna sila.

3) Znači da imamo situaciju u kojoj ili dobiva to što želi ili će uništiti Ukrajinu taktičkim nuklearnim pa tko živ tko mrtav.

Ako netko vidi neki drugi scenario, slušam!


Ili kako američki novinari koji nisu MSM komentiraju:

"The new Ukraine situation is a predictable result of a political environment in which "We demand total military victory and unconditional defeat of our opponent" and "Send in the tanks, fighter jets, heavy artillery, and long-range missiles" are not considered "pro-war" positions."
21.09.2022 | 18:40
Djuro genijalac kaže:
A ako te ni jedna ne primi?


Selim na Kubu.
21.09.2022 | 20:51
Daddo kaže:
Ideja “pokupio bih se” je super. Realizacija bi mogla malo štekat jer naravno može ti se desit da ti susjed u kvartu naoružan i opasan sjeDe znanje i spraši metak u glavu jer si kukavica. Ili ti predsjednik pošalje one s pendrekom da ti izbiju bježaniju iz glave.


Kukavica? Ajde ti lijepo odi do pruge malo i pričekaj prvi teretni, a može i putnički, mislim, ako nisi kukavica!

Kada čujem ovakvo "mudrovanje" moja prva asocijacija je Indiana Jones!

21.09.2022 | 22:06
dpasaric kaže:

Nimalo me ne zabavljaju nuklearne bombe,...


Tješiš ili muljaš mene ili sebe?


dpasaric kaže:

... nego samo logično razmišljam:

1) Ako netko ne ubije Putina, on će svakako učiniti sve da dobije ovaj rat. Je li njemu opcija da odustane? Znamo da nije. Znači, ovo je sukob koji će se istjerati do kraja na ovaj ili onaj način.


Slažem se,... sa ovim zadnjim: "ovo je sukob koji će se istjerati do kraja na ovaj ili onaj način".


dpasaric kaže:

2) Kako zapad pumpa konvencionalno naoružanje punom snagom na bojišnicu, to je sada vojna vaga između cijelog zapada i Rusije. Ako zapad nastavi pumpati Ukrajinu i niti mobilizacija u Rusiji ne bude dovoljna, znamo što ide iza toga. Putinu se ta igra ne igra, a i ne mora je igrati jer je nuklearna sila.


Ne, ne znamo što će biti, ti nagađaš/pretpostavljaš da će VVP ostvariti svoje prijetnje i roknuti par nuki na Ukrajinu čime će pobijediti u Ukrajini, a ostatku svijeta će utjerati strah u kosti za idućih 50-100 godina,.. ja imam premalo informacija da bi mogao igrati igru pogađanja. To što je Rusija nuklearna sila ne znači ništa jer nije jedini ili samo jedan od dvoje, ima još zemalja koje su nuklearna sila i imaju uz konvencionalno oružje i nuke.


dpasaric kaže:

3) Znači da imamo situaciju u kojoj ili dobiva to što želi ili će uništiti Ukrajinu taktičkim nuklearnim pa tko živ tko mrtav...


VVP je svjestan toga da ne može dobiti to što želi, pa ako mu se ne igra kako si napisao pod 2., zašto već nije ispalio koju nuku?


dpasaric kaže:

Ako netko vidi neki drugi scenario, slušam!
...


Po meni će rat potrajati još godinu ili dvije i na kraju će sami Rusi svrgnuti svog cara (ako prije sam ne umre od svoje ruke, ruke nekog bliskog koji je skriveni pretendent na mjesto budućeg cara ili starosti/bolesti) kako su već kroz povijest svrgavali svoje careve i carice.

Ako i odluči ispaliti koju nuku, ne vjerujem da bi ista stigla napustiti prostor Rusije (ok, možda one koje su na podmornicama i bi).
Zar u tvojoj "Starcraft strategiji" ne misliš da NATO (pa i Kina, Sjeverna Koreja, Indija koji trenutno malo gledaju sa strane) ne znaju od kuda Rusi mogu ispaliti nuku i da nemaju već spreman prst na okidaču da ih presretnu i sruše,... ili i puste jednu da prođe (ok, naježiti će xy Ukrajinaca i dio teritorija će na xy godina biti ograničeno kontaminiran) ali potom imaju izgovor/opravdanje da sravne sa zemljom sve Ruske baze kako ne bi mogli ispaliti druge, a kad se jednom umiješaju nema te mobilizacije koja može spasiti Rusiju i VVP.
21.09.2022 | 23:28
Bertone kaže:

Ne, ne znamo što će biti, ti nagađaš/pretpostavljaš da će VVP ostvariti svoje prijetnje i roknuti par nuki na Ukrajinu čime će pobijediti u Ukrajini, a ostatku svijeta će utjerati strah u kosti za idućih 50-100 godina,.. ja imam premalo informacija da bi mogao igrati igru pogađanja. To što je Rusija nuklearna sila ne znači ništa jer nije jedini ili samo jedan od dvoje, ima još zemalja koje su nuklearna sila i imaju uz konvencionalno oružje i nuke.

VVP je svjestan toga da ne može dobiti to što želi, pa ako mu se ne igra kako si napisao pod 2., zašto već nije ispalio koju nuku?

Po meni će rat potrajati još godinu ili dvije i na kraju će sami Rusi svrgnuti svog cara (ako prije sam ne umre od svoje ruke, ruke nekog bliskog koji je skriveni pretendent na mjesto budućeg cara ili starosti/bolesti) kako su već kroz povijest svrgavali svoje careve i carice.

Ako i odluči ispaliti koju nuku, ne vjerujem da bi ista stigla napustiti prostor Rusije (ok, možda one koje su na podmornicama i bi).
Zar u tvojoj "Starcraft strategiji" ne misliš da NATO (pa i Kina, Sjeverna Koreja, Indija koji trenutno malo gledaju sa strane) ne znaju od kuda Rusi mogu ispaliti nuku i da nemaju već spreman prst na okidaču da ih presretnu i sruše,... ili i puste jednu da prođe (ok, naježiti će xy Ukrajinaca i dio teritorija će na xy godina biti ograničeno kontaminiran) ali potom imaju izgovor/opravdanje da sravne sa zemljom sve Ruske baze kako ne bi mogli ispaliti druge, a kad se jednom umiješaju nema te mobilizacije koja može spasiti Rusiju i VVP.


Naravno da neće bacati nuklearke dok imaju drugi izbor koji im nije preskup u ljudstvu i oružju. No, ako zapad bude dalje gurao taj sukob u nedogled, postoje šanse da im vođenje ovog rata na konvencionalan način postane preskupo i presporo. I onda slijedi ono što je Putin otvoreno rekao danas. I rekao je i da ne blefiraju, a mislim da mu treba vjerovati po tom pitanju.

Ovo dalje što navodiš mi se sve čini irelevantno. Kakve veze što ima drugih nuklearnih sila? Kao što? Pakistan će napasti Rusiju? Indija? Kina? Što s tim? Tko bi se želio miješati u taj sukob na taj način?

Nisu do sada koristili jer prije svega tamo ima mnogo njihovog stanovništva. Računali su da će ostvariti cilj konvencionalno, da mogu provesti brzu obnovu i reintegraciju tih područja, ali tu su se i dobrano preračunali. Zato je i smijenjeno mnogo kadra i sada se, nažalost, ide na onaj gori scenario.

Ako ispale nuklearne projektile i netko se ide u to petljati, to je bye-bye... slijedi armagedon. Pa Rusi su sami rekli da uopće ne trebaju nikoga niti napasti, dovoljno je da sve što imaju detoniraju sami kod sebe i imamo Game Over za planet. A čisto sumnjam da baš niti jedna od njihovih 6.000(!!!) nuklearnih bojevih glava ne bi završila kod suparnika, da su ne znam koliko pijani, nesposobni i zastarjele tehnologije.

A moš' misliti što bi netko sa strane išao gađati ruski nuklearni projektil koji leti za Ukrajinu... kako je Putin rekao Macronu - samo jedan projektil s TSAR-om i cijela Francuska je down, u trenu. Tako da ne vjerujem da će se itko miješati u nuklearni konflikt u Ukrajini ako bude na čisto taktičkoj razini.
22.09.2022 | 06:19
Sorry, ali ja neću dozvoliti takav ton ni stil komunikacije na Jabučnjaku. Tko ne zna diskutirati argumentima, ima po internetu mjesta za pljuvačinu i uvrede koliko hoćeš
22.09.2022 | 06:58
To se na mene odnosilo?
Vidim da mi je nestao komentar na njihove prosvjede….
Pa ću ponoviti ako je do mene…..
Gledam prosvjede i ne mogu se oteti dojmu koliko je to jadan i inertan narod kada dopuštaju da ih odvode jednog po jednog bez ikakve značajne reakcije. Trebaju se snažno oduprijeti toj vladavini kriminala i ubojica, a “policija” koja ih odvodi ne zaslužuje ništa drugo nego batine.

Nadam se da je sada zadovoljilo nedefiniranu razinu slobode govora/kritike prema nekome ili nečemu u komentarima jabučnjaka
22.09.2022 | 07:30
dpasaric kaže:
...Ovo dalje što navodiš mi se sve čini irelevantno. Kakve veze što ima drugih nuklearnih sila? Kao što? Pakistan će napasti Rusiju? Indija? Kina? Što s tim? Tko bi se želio miješati u taj sukob na taj način?...

Rusija ratuje sa zemljama NATO pakta, od kojih su nuklearne sile SAD, UK i Francuska.
Zemlje koje si naveo su zemlje sa kojima Putin pokušava ući u neki novi savez, pa ne znam zašto si baš njih spomenuo.
Ni jedna od navedenih zemalja nije baš siromašna modernim "konvencionalnim" naoružanjem također.
Koliko te tri zemlje ukupno imaju nuklearnih bombi?
Evo graf iz siječnja ove godine:
Nukes.jpg

Znači naspram ruskih 5977 ove tri imaju 5943. Znači, 34 nuklearne bojeve glave manje.
Nisu baš u neravnopravnom položaju, zar ne?
Ako se pogleda o kojim se brojevima radi - 34 manje više i nije nešto.
dpasaric kaže:
A moš' misliti što bi netko sa strane išao gađati ruski nuklearni projektil koji leti za Ukrajinu... kako je Putin rekao Macronu - samo jedan projektil s TSAR-om i cijela Francuska je down, u trenu. Tako da ne vjerujem da će se itko miješati u nuklearni konflikt u Ukrajini ako bude na čisto taktičkoj razini.

Pa već se miješaju. A to Putinovo "bacit ćemo bombu, imamo bombu!" postaje kao ona iz dječjih knjiga "Vidi vuk! Vidi vuk!".
Na kraju mu nitko više ne vjeruje.
A ako i vjeruju, sigurno imaju svoje planove koje javnost (mi, jeli) ne zna.
I ne trebamo znati.
No da će ostale nuklearne sile stajati po strani dok Rusi izvađaju "Apokalipsu danas" - čisto sumnjam.
Pa i spomenuta - Francuska...
22.09.2022 | 07:40
dpasaric kaže:
kako je Putin rekao Macronu - samo jedan projektil s TSAR-om i cijela Francuska je down, u trenu.


A ti znaš da imaju Cara u raketnoj izvedbi? I znaš da je on ispravan? To je JEDNA jedina bomba koja je bila testirana 1961. Masa joj je 27 tona, duljina 8 m, a promjer 2,1 metara. I kad smo već kod toga, prouči malo bombu, to je, u smislu radijacije ispuštene, bila najčišća bomba ikad dizajnirana. Ne velim da zračenja ne bi bilo, nego da je, za tu snagu (50 Mt, btw) bila iznimno čista. No, posve nebitno. Imaš, ako postoji, bombetinu od 27 tona staru 60 godina koja, s vremenom poluraspada tricija gotovo sigurno ne bi upalila drugi stupanj termonuklearne eksplozije (ako bi uopće detonirala; pročitaj, ako nisi, The Sum of all fears od Toma Clancyja koji jest fikcija, ali temeljena na fizikalnim činjenicama).
I opet te upućujem na činjenicu da Putin NEMA crveni gumb koji pritisne kad mu se sprdne i sve ode u tri materine. Postoji puno razina autoriziranja okidanja termonuklearnog oružja koje je, prema ruskoj doktrini, zadnja mjera kad je ugrožena opstojnost same ruske države i to dobro znaju svi uključeni u taj lanac (istovremene paralelne autorizacije itd...). Stvaranje zuluma po Ukrajini i pritom dobivanje noge u guzicu i raskrvarenog nosa nije baš prijetnja opstojnosti ruske države.
Tak da, ono, smanji malo tu nuke spiku. Ona je mogućnost sad, kako je bila i prije 6 mjeseci kad je Rusija dobila po p..i kod Kijeva.
Jer ovaj argument, jedna bomba i cijela Francuska je down, u trenu radi i u kontra smjeru: i Francuska ima nuklearno oružje koje može bez problema dohvatiti Rusiju, kad smo već kod toga. To i jest osnovni i jedini princip nuklearnog odvraćanja.
22.09.2022 | 08:00
Nastavak na moj posljednji post:
a što to sve vrijedi, kada mu vlastiti narod bježi?
Vučić je jučer u UN-u (ili prekjučer, nisam sada siguran) rekao kako na crnom tržištu avionska karta Moskva - Beograd dostiže cijenu i do 9000 €.
A kako su se Rusi bacili u bežaniju u svim smjerovima kugle zemaljske otkako je Kremlj naložio mobilizaciju, to se može vidjeti i na našim stranicama.
Tako da ono - na kraju će ostati vladati nad kime?
O tome se radi također.
Sve i da "pobijedi" - izgubio je.
Barem ja to tako vidim.
22.09.2022 | 08:44
Ovi koji bježe mu i tako ne trebaju, tj. ti bi samo radili nerede i smetali, što se toga tiče.
Nego, upada u oči koliko je samopromociju pojačao šef Wagnera Prigozin, jer je nanjušio krv. Čini se da bi on mogao polagati pravo na tron VVP-a...
22.09.2022 | 09:09
@Kloba - brojati nuklearne glave baš i nije neki business ako počne tarapana. Rusi imaju dovoljno da "potope brod".

Karte su sada takve da Rusi imaju manje toga za izgubiti i mogu se ponašati kako se ponašaju.

Kada su nuklearne ucjene u pitanju - to je ona situacija kada su Lada Niva i novi Mercedes S klase u raskrižju, po propisu Mercedes ima prednost, ali pušta Ladu jer zna da je vozač lud i da ga boli ona stvar hoće li ogrebati auto.

I Rusi su takvi. Njihova logika je možda huliganska, ali je jednostavna - "SAD može napadati koga hoće po svijetu, a mi ne možemo? E pa možemo i mi. Ako vam se ne sviđa da smo ravnopravni u zločinima, onda neka svi krepamo."

I to vam je to u dvije rečenice, kvartovski objašnjeno.
22.09.2022 | 09:59
Paa, nije baš tako...

twitter.com/sotiridi/status/157256878274...BjKywSNm06nz9yt2HHDA

Kolona na finskoj granici je 35 km i raste. Slično je na granici s Gruzijom (Georgijom). Dakle, nisu baš svi huliganski raspoloženi...
  • Air
  • Korisnik
  • 64
22.09.2022 | 10:36
dpasaric kaže:
Karte su sada takve da Rusi imaju manje toga za izgubiti i mogu se ponašati kako se ponašaju.


Ovo je po meni eksponencijalno predimienzionirano.

Putin je diktator koji uživa u svojoj sili u svojoj državi.
Možda je Putin fanatik a možda i nije.
Ali sklon sam vjerovati da velika većina oko njega nisu fanatici i da im je njihov život najdragocjeniji.
Vjerujem da velika većina oko Putina ne doživljava ovaj rat na razini svog ego tripa na način da misli da za njih nema života ako Rusija izgubi u Ukrajini.
Tako da mislim da nikako ne stoji ta tvrdnja da Rusi nemaju što izgubiti.

Ali u ovu jednadžbu neminovno ide, vjerujem, činjenica da lansiranje bilo koje nuklearke ne ovisi o jednom čovjeku. Pa o tome je snimljen i film na osnovu krize iz doba hladnog rata kada je "obični" zapovjednik podmornice odbio izvršiti lansiranje nuklearke na osnovu osobne procjene.
22.09.2022 | 11:35
dpasaric kaže:
@Kloba - brojati nuklearne glave baš i nije neki business ako počne tarapana. Rusi imaju dovoljno da "potope brod".

Imaju. Bez daljnjega. No imaju i ovi drugi, to sam htio reći. Praktički bombu za bombu.
No dobro. Shvaćamo se.
Shvaćam i što želiš poručiti sa Mercedesom i Ladom, ali ovo što je Djuro napisao o tome koliki je to postupak je dokazano i u praksi.
Jedan Rus je za Hladnog rata spriječio nuklearnu katastrofu.
Kremlj je za nešto (da li zvijezdu padalicu, pojma više nemam) pomislio da je nuklearka koja ide sa američke sfere utjecaja na SSSR-ovu.
Pa su naredili da se uzvrati.
Sam proces traje oko 10 ili 15 minuta, zaboravio sam već.
I jedan lik - samo jedan od njih ne znam ni sam koliko - je zaključio da se ne radi ni o kakvoj bombi, već o najobičnijoj grešci na radaru koji krivo očitava realno stanje stvari (ajmo reći da se radilo o zvijezdi u padu)...
I šlus.
Spasio Rus čovječanstvo od - Rusa...
PS:
en.wikipedia.org/wiki/Stanislav_Petrov
Evo, to je on.
Vjerojatno sam detalje pomiješao skroz, pa to zanemari - ali bit je ista.
Stvarno je čovjek spasio stvar.
To spominjem jer Putin ima već dovoljno ljudi u svojoj vojsci koji obavljaju naredbe mimo svake volje.
Pa zaista sumnjam da se ne bi našao neki ovakav i u današnjoj situaciji.
Zato to spominjem.
22.09.2022 | 12:05
Air kaže:
dpasaric kaže:
Karte su sada takve da Rusi imaju manje toga za izgubiti i mogu se ponašati kako se ponašaju.


Ovo je po meni eksponencijalno predimienzionirano.

Putin je diktator koji uživa u svojoj sili u svojoj državi.
Možda je Putin fanatik a možda i nije.
Ali sklon sam vjerovati da velika većina oko njega nisu fanatici i da im je njihov život najdragocjeniji.
Vjerujem da velika većina oko Putina ne doživljava ovaj rat na razini svog ego tripa na način da misli da za njih nema života ako Rusija izgubi u Ukrajini.
Tako da mislim da nikako ne stoji ta tvrdnja da Rusi nemaju što izgubiti.

Ali u ovu jednadžbu neminovno ide, vjerujem, činjenica da lansiranje bilo koje nuklearke ne ovisi o jednom čovjeku. Pa o tome je snimljen i film na osnovu krize iz doba hladnog rata kada je "obični" zapovjednik podmornice odbio izvršiti lansiranje nuklearke na osnovu osobne procjene.


Ovo! Riba, trebamo gifove na jabučnjaku, recimo sad neki klap-klap-klap..!

Btw, evo posljedica odluke o mobilizaciji: širom Rusije su počeli izbijati požari po vojnim odsjecima. Naime, Rusija još uvijek, u 21. stoljeću, čuva gotovo sve podatke o vojnim obveznicima u papirnatim arhivama lokalnih vojnih odsjeka... Let that sink in.

twitter.com/igorsushko/status/1572903391...lPSPE_INXOgAiWrWhtUA
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 12 minuta
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.45 Seconds

Provided by iJoomla SEO