Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


23.09.2022 | 11:40
Air kaže:
Sorry na offtopicu.


Nema problema, vraćamo se on topic. Izgleda da je Ukrajina krenula u drugu ofanzivu na području Luhanska i Donjecka. Ukrajina nastavlja s vojnim operacijama u značajnom opsegu istočno od Oskila. Dolaze izvještaji o napredovanjima koja su Liman skoro potpuno okružila. Prema još nepotvrđenim izvještajima (uglavnom iz ruskih izvora) izgleda se urušava cijela njihova obrambena linija na tom području koju su na brzu ruku uspostavljali nakon onog prodora iz smjera Harkiva i mnogobrojnih povlačenja na istok. Ruski general koji je (bio) zadužen za taj dio bojišta je jučer ranjen u napadu HIMARS sustava na njegovo zapovjedno mjesto u Svatovima. Napredak ukrajinskih snaga u smjeru Svatova će prisiliti Ruse da snage iz Bahmuta (gdje je bio naglasak njihovih djelovanja proteklih (tje)dana) prebaci na to područje.
BTW, jučer je Ukrajina oslobodila Drobiševe. Kako ovo ide, ove mobilizirane snage neće imati baš neku liniju bojišta za čuvanje (kako je, vrlo logično, predvidio Lovrić).

EDIT: da nije smiješno, bilo bi žalosno i obratno. Ovako čovjek na aerodromu u Tbilisiju dočekuje putnike iz Rusije:
Pozdrav ruskim dezerterima!


tbilisi.jpg
  • Air
  • Korisnik
  • 59
23.09.2022 | 11:40
JOHN kaže:
Gledam ove snimke mobilizacije. Ti ljudi, svi skupa, zaista nisu normalni. Do te mjere, da to postaje zabrinjavajuće.
Ne znam koji su gori, ovi koji ih skupljaju ili ovi koji plačući odlaze.
I onda kad mi smayoo i slični kažu da su oni ok. E pa nisu ok jer je evidentno da nešto ne štima u tim glavama.
Svaka čast onima koji se suprostave ubojicama, to su Rusi!


Meni tu ništa nije novo. Taj mentalni sklop se razvija u Europi zadnjih 30 godina.
Situacija nije ništa drugačija niti kod nas.

Meni je neshvatljiv mentalni sklop policajaca koji "odrađuju" taj i takve slične zadatke koji su suprotni zdravom razumu.
Pa među tim prosvjednicima mogu biti i jesu njihovi rođaci, braća, prijatelji, susjedi...
23.09.2022 | 11:49
A evo, da popratimo i referendume... Kako je ono netko rekao u Srbiji 90-ih? Ako se izbori dobro organizuju, narod ni ne mora da glasa..?

twitter.com/wartranslated/status/1573242...4wMzfJCHjWPlpEyi8VLg

Što moram zaokružiti? Da ili ne?

Zaokružite da...!

Ovom silovanju civilizacije zbilja mora doći kraj.
23.09.2022 | 12:20
Ispričavam se unaprijed na offtopicu, ovo me podsjetilo Markićkinog referenduma protiv istospolnih brakova koji je svugdje imao više-manje očekivan ishod, osim neke (ne sjećam se koje) lokalne sredine u Dalmatinskoj Zagori gdje je ogromna većina bila PROTIV (toga da se u Ustav unese da je brak isključivo zajednica muškarca i žene). Istraživanje (novinara) je pokazalo da je to zato što se neki lokalni "šaljivdžija" našalio s ekipom i polijepio naokolo plakate "Zaokruži PROTIV smrdljivih peder*ina" (otprilike, ne sjećam se točno).
Svaka vlast najviše voli da im je stanovništvo u što većem postotku - cijepljeno od razmišljanja. Oni koji preferiraju da im se kaže što da rade umjesto da sami misle, uvijek su najposlušniji. Naravno.
23.09.2022 | 12:27
smayoo kaže:
Svaka vlast najviše voli da im je stanovništvo u što većem postotku - cijepljeno od razmišljanja. Oni koji preferiraju da im se kaže što da rade umjesto da sami misle, uvijek su najposlušniji. Naravno.


Nesto poput Starcraft jedinica, kliknes i svi bas do jednog idu tamo?
23.09.2022 | 13:47
Rusija je u rat poslala cca 180K ljudi. Daleko premalo za ciljeve kakve su imali. Da je Ukrajina tada imala oruzje koje ima danas, napad na Kiev bi bio dugo nevidjen vojni masakr i blamaza. Ne smijem ni zamisliti sta bi Himarsi i M777 uradili onoj 40km zaglavljenoj koloni.

Danas, neka im je eto pola izbaceno iz stroja, Rusima je ostalo 100000 vojnika. Ne mogu ni njih logisticki pokriti, jer svega im nedostaje na terenu. Mozda 80-90% cijele logisticke snage koriste na dopremu grad raketa i artiljerije. To konstantno rokanje na terenu daje privid neke mocne armije, a vojnici im cijelo ljeto ratovali u zimskim uniformama. Jedu hranu isteklog roka. Kradu po ducanima i kokosinjcima, da bi se prehranili. U ruskim telegram grupama ljui skupljaju pare da vojnicima kupuju duge gace i medical kitove.

Zamislimo da Rusi nekom magijom preko noci dodaju jos 300K ljudi. Kako ce to opskrbiti? To je 4 puta vise hrane. Vise goriva, pitke vode. Vise raketa, granata, metaka.

To nisu vojnici koji znaju ratovati. Oni ce se zakopati u bunkere, cekati da ruska artiljerija sravni sve ispred sebe da bi oni usetali i "oslobodili" neko selo. Ali takav nacin ratovanja zahtijeva logistiku koju Rusi nemaju. Izgubili su neke vitalne pruge u Harkivskoj oblasti i dodalno osakatili su logisticku mrezu.

Velike transportne avione ne mogu koristiti, jer ne kontroliraju nebo. Ispravnih kamiona vec odavno nemaju dovoljno. Helikopteri ce tu morati raditi najveci dio posla, ali tesko je na taj nacin nanijeti dovoljno raketa za Grad bateriju, a imaju ih stotine koji pucaju svaki dan.

Mozda ce na kraju morati poceti koristiti strategijske bombardere. Po cijenu da izgube odredjen broj, imaju ih opet dovoljno da izvrse razaranja neophodna za bilo kakvo njihovo napredovanje. Drugacije ne znaju i ne mogu. Mozda ce na taj nacin pokusati premostiti logisticke nedostatke. Ko zna
23.09.2022 | 18:02
Nekima je ovdje rat kao igrica na PC-u ili izgubljene figure na tabli Rizika. Kao ono pa šta onda, ionako im to nije dovoljno i sl.
PREVIŠE JE i još jedan glupi Rus koji uzme pušku i puca u tuđoj zemlji.
Od 10 novih retarda, jedan će sigurno nekome oduzeti život!
23.09.2022 | 18:11
Air kaže:
JOHN kaže:
Gledam ove snimke mobilizacije. Ti ljudi, svi skupa, zaista nisu normalni. Do te mjere, da to postaje zabrinjavajuće.
Ne znam koji su gori, ovi koji ih skupljaju ili ovi koji plačući odlaze.
I onda kad mi smayoo i slični kažu da su oni ok. E pa nisu ok jer je evidentno da nešto ne štima u tim glavama.
Svaka čast onima koji se suprostave ubojicama, to su Rusi!


Meni tu ništa nije novo. Taj mentalni sklop se razvija u Europi zadnjih 30 godina.
Situacija nije ništa drugačija niti kod nas.

Meni je neshvatljiv mentalni sklop policajaca koji "odrađuju" taj i takve slične zadatke koji su suprotni zdravom razumu.
Pa među tim prosvjednicima mogu biti i jesu njihovi rođaci, braća, prijatelji, susjedi...


Kod nas ima popriličan broj maloumnih ljudi, ali ne vidim takav level da te iste netko tjera i da isti uzimaju oružje za ubijanje/sakaćenje/silovanje u nekoj drugoj zemlji. To je šljam
23.09.2022 | 19:01
JOHN kaže:
Nekima je ovdje rat kao igrica na PC-u ili izgubljene figure na tabli Rizika. Kao ono pa šta onda, ionako im to nije dovoljno i sl.


Pa mani se forumskih analiza onda care. Idi tamo na teren, uradi nesto korisno. Mogu te ja uvezati i uputiti gde tocno da ides i kome da se javis
23.09.2022 | 19:17
drlovric kaže:
Rusija je u rat poslala cca 180K ljudi. Daleko premalo za ciljeve kakve su imali. Da je Ukrajina tada imala oruzje koje ima danas, napad na Kiev bi bio dugo nevidjen vojni masakr i blamaza.


Kume, da je onda Ukrajina imala HIMARS i 777 haubice, Rusi nebi ušli u Ukrajinu dublje od 30 km. Kakav Kijev...
23.09.2022 | 19:36
Kako će te silne ljude dovesti na front? Kad su im Ukrajinci porušili mostove? Pa nije to jedan autobus!
23.09.2022 | 21:09
drlovric kaže:
JOHN kaže:
Nekima je ovdje rat kao igrica na PC-u ili izgubljene figure na tabli Rizika. Kao ono pa šta onda, ionako im to nije dovoljno i sl.


Pa mani se forumskih analiza onda care. Idi tamo na teren, uradi nesto korisno. Mogu te ja uvezati i uputiti gde tocno da ides i kome da se javis


Daj podatke! Idem ih sve porokat.
23.09.2022 | 23:52
JOHN kaže:

Daj podatke! Idem ih sve porokat.


Mislio si "Daj mi link"?
24.09.2022 | 07:12
duba kaže:
Kako će te silne ljude dovesti na front? Kad su im Ukrajinci porušili mostove? Pa nije to jedan autobus!


Ruska logistika (i Rusija kao država) životno ovisi o željeznici. Apsolutno sve se transportira vlakovima kad god je i nije moguće. Upravo zato je ukrajinsko oslobađanje Kupjanska izuzetno bitno, jer je to čvorište SVIH željezničkih pruga prema jugu. Sad je jedini dostupan željeznički pravac iz Rusije prema Hersonu i tom području preko Krima, ali koliko znam, ta pruga i prestaje na Krimu, tj. nije (barem bila, moguće da sad jest, iako po svemu dosad viđenom sumnjam) povezana s ostatkom željezničke mreže Ukrajine (što je nakon ruske okupacije Krima i bilo logično).
Problem sa željeznicom je, iako ona odjednom može prevesti jako puno robe/ljudi jest što je to vrlo primamljiv i lako dosežan cilj za HIMARS sustave te se zbog vrijednosti takvog tereta itekako isplati potrošiti koju raketu po 150 tisuća dolara.
Neki dan je Ukrajina izrokala vlak koji je dovozio pojačanja u tenkovima (sve T-62, BTW) i svi su oštećeni/uništeni. Neki izravnim pogocima, drugi uslijed prevrtanja vlaka. Kad smo već kod toga, zanimljvo je primjetiti da vlakovi dolaze puni ruske borbene tehnike i odlaze puni također; udio neispravne tehnike koja je poslana na bojište je u prosjeku 50 posto. Tijekom one ofanzive kod Harkiva, zarobljeni tenkisti su pričali o tenkovima koji dolaze na bojište; postojali su tenkovi koji su nepokretni pa su ih koristili samo kao topove, a bio je nezanemariv broj onih koji su pokretni, ali im je top neispravan.
Nego, da se vratimo na vijesti: sve je više vijesti da se Putin osobno uključio u vođenje borbenih operacija o čemu sam već pisao. Najnovija ijest kaže da on osobno ne dopušta snagama kod Hersona povlačenje kako mu stožer sugerira u pokušaju da ih (zajedno s vojnom tehnikom) sačuva i prebaci na druge linije obrane, jer je ovo, to je svima jasno, trenutno izgubljena stvar. No, on to tvrdoglavo odbija, vjerojatno zbog straha od još jednog javnog priznanja poraza na bojištu.
BTW ova mobilizacija koju Rusija provodi. Uzimaju doslovce sve; meni je jasno da u svakoj promatranoj skupini uvijek postoji Gaussova raspodjela pa je 5% potpuno beskorisnih, i da se to potencira objavljenim videima, ali kad se prisjetim vlastite regrutacije i vojnog roka gdje smo svi bili (barem) mladi znam da bi izginuli ko zečevi u bilo kakvom ozbiljnijem sukobu. A ovo su u fizički zapušteni ljudi preko 50 godina, većina ih je (polu)ovisna o alkoholu. Moje jedino objašnjenje ove taktike je da VVP računa na ideju da on može poslati više ljudi da pogine, nego Ukrajina ima streljiva pa će na koncu oni prevladati, jer Ukrajinci neće imati čime pucati.
24.09.2022 | 09:13
Djuro genijalac kaže:

BTW ova mobilizacija koju Rusija provodi. Uzimaju doslovce sve;...


Neki komentatori tvrde da se točan broj ljudi koji će biti mobiliziran zapravo i ne zna, a neki spominju broj od 1.000.000 mobiliziranih. Sudeći po svemu što je Putin do sada govorio i naglašavao (u ovom slučaju to je: "ograničena mobilizacija", to bi mogla biti i istina.

Ako je to točno, onda je Putin stvarno očajan, i očekuje da će velikim brojem poginulih vojnika odnijeti prevagu.

U drugom svjetskom ratu Rusi su ginuli k'o muhe, i pobijedili su, ali tada nisu napadali tuđi teritorij, nego branili svoj, i nisu bili demotivirani kao današnji Rusi (i neRusi koji žive u Rusiji).
24.09.2022 | 12:07
To je stara ruska taktika, još iz bitke za Staljingrad. Ruski vojnici nisu imali oružja pa su jurišali na Njiemce u više redova, a samo oni u prvom redu su imali puške. Oni iza su trebali uzeti pušku svog prethodnika, kad bi ovaj pao pogođen. A sasvim iza su bili oficiri NKVD-a koji su pucali u ruske vojnike koji bi poželjeli okrenuti se i pobjeći.
24.09.2022 | 13:40
smayoo kaže:
To je stara ruska taktika, još iz bitke za Staljingrad. Ruski vojnici nisu imali oružja pa su jurišali na Njiemce u više redova, a samo oni u prvom redu su imali puške. Oni iza su trebali uzeti pušku svog prethodnika, kad bi ovaj pao pogođen. A sasvim iza su bili oficiri NKVD-a koji su pucali u ruske vojnike koji bi poželjeli okrenuti se i pobjeći.


Ah, početak Enemy at the gates.

Film ima svakojake komentare na imdb-u. Ruski veterani su čak tražili da ga se zabrani u Rusiji jer je takav prikaz netočan i vrijeđa njihove osjećaje. No onda su se pojavili Ukrajinski veterani koji su priznali da se ipak tako ratovalo, pogotovo početkom rata prije nego što su Ameri krenuli slati pomoć - famozni lend-lease.

Gore je link naštiman na trenutak relevantan za ovu priču o pušci za jednog ali tko nije vidio cijeli početak filma i te kako se isplati krenuti od prve sekunde.
  • Air
  • Korisnik
  • 59
24.09.2022 | 15:03
Djuro genijalac kaže:


To su jesenski modeli.
Kada požuti i posmeđi lišće ovo su najbolji kamuflažni primjerci. To su raritetni modeli jer su morale godine proći da dobiju ove kamuflažne uzorke od hrđe.
24.09.2022 | 16:08
FdYxLtgWQA0X_ZM.jpeg
24.09.2022 | 16:52
IgorD kaže:
smayoo kaže:
To je stara ruska taktika, još iz bitke za Staljingrad. Ruski vojnici nisu imali oružja pa su jurišali na Njiemce u više redova, a samo oni u prvom redu su imali puške. Oni iza su trebali uzeti pušku svog prethodnika, kad bi ovaj pao pogođen. A sasvim iza su bili oficiri NKVD-a koji su pucali u ruske vojnike koji bi poželjeli okrenuti se i pobjeći.


Ah, početak Enemy at the gates.


Film interpretira ono što su zapisali časnici SS-a u svojim izvještajima. Netko je prije nekoliko postova napisao rečenicu koja je upravo odande - otprilike: "Ima ih bezbroj. Uzalud je što su nenaoružani. Nemamo dovoljno metaka da ih sve pobijemo."

Slične taktike (na drugim bojištima) je opisao i Aleksandar Solženjicin, koji je bio časnik Crvene armije za vrijeme drugog svjetskog rata, prije nego ga je Staljin dao poslati u gulag, kao i stotine tisuća drugih.
24.09.2022 | 19:07
Ok, dosad sam se suzdržavao od nekih velikih predviđanja, ali uz ovu mobilizaciju i činjenicu da se spominje da bi VVP mogao uvesti policijski sat (iako, sumnjam da će on biti na snazi u Moskvi i St. Petersburgu), sad riskiram i tvrdim da je mobilizacija početak kraja ruskih snaga u Ukrajini. Ovo što se događa, kakvu opremu daju ljudima, kako je to sve skupa (ne)organziirano, ti nesretnici koje će poslati na bojište će izginuti ko muhe. I ne, nema ih toliko da ukrajinska strana neće imati dovoljno metaka, ali će ih biti dovoljno da brojke poginulih budu strahovite.
Zapovjednik ukrajinske vojske je smireno primjetio najveću istinu dosad koja je prošla relativno nezamijećeno: 'Pobijedili smo profesionalnu rusku vojsku, sad ćemo pobijediti i neprofesionalnu.'
Mobilizacijski centri su, u najboljoj ruskoj tradiciji, gledali kako što prije ispuniti kvote koje se od njih traže pa su poslali veliki broj poziva i na adrese preminulih ljudi. Potom, uopće se ne vodi računa o zdravstvenom stanju tih ljudi. Jako veliki broj ljudi iz zabačenih ruralnih područja je bolestan ili na granici kroničnog alkoholizma. I sad zamislite da ste u jedinici s nekim tko je kronično u cugi; kad mu treba cuga, a nema je, napravit će sve da ju dobije i ugroziti cijelu postrojbu ili otkriti njezin položaj.
A možda ti ni ne treba kroner da vas oslabi, kako pokazuje vijest da su na području Mikolajeva ruski vojnici stupili u kontakt s ukrajinskim snagama i ponudili im na prodaju oklopno vozilo TIGR za 5000 USD. Transakcija je normalno obavljena, ruski vojnici su se vratili u svoju postrojbu. I onda, malo istraživanja otkriva da ovo nije izoliran slučaj i da na telegramu postoji i cjenik!
Pa tako tenk (nije specificiran tip, nego samo tenk) ide za 50000 USD, BVP je 25000 USD, VBR je 15000 USD, samohodni top je 10000 USD, a oklopna vozila su 5000 USD. Vojska (profesionalna!) koja prodaje svoju opremu neprijatelju u tolikoj mjeri da postoji i (ne)službeni cjenik za to ne može pobijediti u kokošinjcu, nekmoli u Ukrajini.
Tamo je sve trulo baš kao i kalašnjikovi koje u podijelili mobiliziranim ljudima; od vrha do posljednje postrojbe.
Za kraj, naišao sam na ovu sliku kao još jedan primjer opreme koja se izdaje; ako je ovo istina, onda Rusija kreće iznova u Prvi svjetski rat.

FdWIP7VWIAARp6B.jpeg


EDIT: Ona videa o hrđavim kalašnjikovima su istina. Evo dolje potvrde od ruske strane. Lovrić i ja smo već pisali o dugoročnom skladištenju tenkova i topova tamo prije nekoliko mjeseci i što se s tim događa, ako se to ne konzervira i ne provjerava...

FdbykH_WAAA-FM5.png



Fdbyj0uX0AMK9FU.png
24.09.2022 | 23:06
Ja osobno nemam nista protiv regruta/rocnika, niti bi htio umanjivati snagu takvih jedinica. Kada sagledas realno, puno drugacije ratujes sa 18-19 godina kada nemas nista osim nekih djecackih snova. Tada srljas, ne razmisljas, ne bojis se, dokazujes se ekipi oko sebe. Takvi vojsci i trebaju.

S druge strane, dodje neki formiran covjek, 35-40 godina. Ima zenu, djecu, privatni biznis, ljubavnicu... On zeli da ostane ziv i da uziva u plodovima svog rada i nakon ratnih nedaca koje su ga zadesile.

Ali ovo sto Rusija salje je najgore od ta dva primjera. Tjeraju neopremljene i neobucene ljude u rat. U rat u kojem ne znaju ni za sta se bore. U rat u kojem ne postoji jasan cilj. Prioriteti i politicki narativ operacije se stalno mijenjaju.

To je u samom startu osudjeno na neuspjeh i ti ljudi ce ginuti u jako velikom broju nazalost, bez da ce napraviti ikakvu bitnu prevagu na terenu.
25.09.2022 | 08:40
[quote="Air" post=208109]dpasaric kaže:
Air kaže:
Djuro genijalac kaže:
Prije nego svi odmahnu rukama, prisjetio bih se one analize CIA-e (o kojoj se onda pričalo u Jugi, a JNA se zgražala nad tim/sprdala) koja je predvidjela raspad SFRJ gotovo u mjesec točno nekih 5 godina unaprijed....


Ja sam shvatio tu priču o CIA predviđanjima da nije u pitanju "predviđanje" nego plan i program a pitanje je samo da li će ga uspješno izvršiti.


Tako se i meni čini. Jer oni turpijaju po Rusiji gdjegod mogu i kadgod mogu financirajući svakoga tko može Rusima raditi nevolje. Sve u svemu, ako tako gledamo situaciju, onda ispada da Putin i ne govori ništa krivo da je sve ovo američki plan da se Rusija raskomada i onemoća.


[b]CIA u ovom slučaju igra (u rukama drži karte) sa temeljnim istinama (pravima i slobodama ljudi) a Putin im je servirao puno materijala da oni budu u pravu. Posljedično nitko tko je za istinu u ovom slučaju ne može stati na stranu Putina. Smola za Putina.[/b]/quote]

Od kad je svijeta i vijeka, velike sile su se vodile poštenjem, pravdom, uvažavanje drugoga ? Ti su odnosi bili odnosi moći, ništa više. Postavlja se pitanje, tko je Putinu napunio glavu da ima jaku i moćnu vojsku ? Vjerojatno do tog zaključka nije došao gledajući ih na onim paradama na dan pobjede, netko je za to kriv.
25.09.2022 | 08:59
Jučer je bio osobito težak dan za RRZ. Izgubili su 4 aviona i helikopter, mislim da je to najviše od početka agresije, i to sve kvalitetne letjelice. Pouzdan znak da im na terenu ne ide ni izbliza kako bi htjeli i šalju avione u misije bliske zračne podrške (CAS) gdje ih Ukrajinci skidaju Stingerima i ostalim PZ oružjima. Kad u jednom danu izgubiš 4 Suhoja (dva Su-25, Su-30 i Su-34) i jedan Ka-52, to su gubici koji nisu održivi.

twitter.com/PaulJawin/status/15736905231...4qN-lVkB4U7iammwHajQ

twitter.com/UAWeapons/status/15737876177...4qN-lVkB4U7iammwHajQ

No, htio sam malo bolje elaborirati prethodni post da svjedočimo početku kraja ruskih snaga Ukrajini. VVP je naredio, sad je to jasno, defacto opću mobilizaciju. Bolji dokaz da stvari ne idu po planu (koji god on bio, čini mi se da je plan da nema plana i da zapravo gledamo samo istu priču s prodavanjem krize i ugroze vlastitoj javnosti kao što to i Vučić čini u komšiluku kako bi se održao na vlasti, samo u većem mjerilu) od ove mobilizacije nije potreban.
No, radio sam malo analizu o zamoru materijala u smislu vojske na bojištu i naletio na ovaj službeni izvještaj za američku vojsku u II. svjetskom ratu.

FdKsOeAWAAEjlAZ.jpeg


Ta studija zaključuje da vojnik na bojištu ima vrhunac svoje efikasnosti nakon cca 90 dana i nakon toga njegove borbene sposobnosti padaju da bi nakon 140-180 dana (ovisno o položaju i čovjeku) postao potpuno beskoristan. Ova agresija je krenula 24.02. i to je dan od kojeg su elitne, profesionalne ruske snage (VDV i ostale postrojbe) neprekidno na bojištu na ovom ili onom mjestu, dakle preko 200 dana. Polagani kolaps bojišta oko Hersona i onaj defacto trenutni istočno od Harkiva je pokazatelj premora ruskih snaga (mala digresija: djed mi je prošao Križni put i kao 17 godišnjak preživio i strijeljanje kod Zidanog mosta. On mi je pričao o ovom, kako u jednom trenutku jednostavno nastupi moment kad kažeš da ti je svejedno i odustaneš od svega. On je bio stolarski šegrt koji je bio mobiliziran '44. od strane snaga NDH kao stolar da im napravi neka vrata i prozore za neku zgradu i onda je natjeran na Križni put kad je došlo oslobođenje kao kolaboracionist. Uglavnom, preživio je masovno strijeljanje, pao u jarak, po noći se probudio i posijedio preko te noći da bi ga kasnije spazio jedan suseljan u tim oslobodilačkim snagama, izvukao iz kolone i poslao kući. Dakle, taj zamor, ta rezigancija koja te obuzme u jednom trenutku, jer se tijelo više ne može nositi sa stresom je stvarna, i ovaj to izvještaj potvrđuje; kraj digresije).
Tu je bitno napomenuti da iako se ova studija odnosila primarno na pješatvo u II. svjetskom ratu, danas se ona itekako odnosi i na rusko topništvo. Naime, s modernim sustavom povratne paljbe koji je Ukrajina razvila, te primjenom HIMARS sustava i dronova, posade topničkih sustava u ruskoj pozadini su jednako izložene smrtnoj opasnosti kao i pješačke snage na prvoj crti, ako ne i više. Isto se odnosi i na posade PZO koje su sad itekako ugrožene od strane HARM projektila koje je Ukrajina uspješno integrirala na svoje Migove i Suhoje. Razina stresa kod tih posada je izuzetna, jer je svako ispaljivanje ovih projektila (HIMARS i HARM) kako veli Lovrić siguran pogodak SVAKI PUT. A to su obučeni stručnjaci koji se ne stvaraju preko noći i čiji je gubitak teško nadoknadiv i izaziva veće gubitke ostalih snaga (stvara se tzv. spirala gubitaka).
Ukrajina je o ovom od početka vodila računa i dozira svoje snage. Kad je počela agresija imali su cca 250 tisuća ljudi i odmah su mobilizirali još 750 tisuća te snage redovito rotiraju na bojištu. Ljudi redovito odlaze kućama na odmore, posjete obitelj, prijatelje i onda se vraćaju na bojište odmoreni, sa dodatnom motivacijom, jer znaju za što i za koga se bore. Dakle, tu je Rusija odmah u startu izgubila rat, a ovo je tek početak.
Sad mobilizirani ljudi prolaze ubrzanu obuku od dva tjedna i onda ih šalju na bojište. Svi koji su odslužili bilo kakvu vojsku znaju da se u dva tjedna ne postaje vojnikom. Osnovna pješačka obuka ima nekoliko ciljeva (Lovrić, nadopuni me po želji). Prvi je da se vojnik ne nauči koristiti, nego STOPI sa svojim oružjem. Između ostalog, to znači da ga mora znati i moći rastaviti i sastaviti u potpunom mraku kako bi otklonio neki eventualni zastoj ili uklonio neku nečistoću iz mehanizma koja ga je učinila neefikasnim.
Druga je da stekne određenu razinu fizičke forme koja će mu trebati i možda spasiti glavu u kritičnim trenucima (kad treba pretrčati 600-700 metara brisanog prostora u 10-ak sprinteva po 50 metara ispresijecanih bacanjima i zalijeganjima). I treća, vjerojatno najbitnija, da stekne povjerenje u sebe i svoje suborce, da nauči djelovati pod stresom, da se stvori kohezivna skupina ljudi koji brinu jedni o drugima i slijede zapovjedi osobe koja zna što čini i ostavlja takav dojam.
U dva tjedna obuke ovi nesretnici će naučiti rastavljati AK-47, eventualno s njega ukloniti hrđu i možda ispucati koji spremnik streljiva i to je sve. Neće doći u formu, neće steći povjerenje ni u koga i neće biti EFIKASNA borbena postrojba.
Dodatni problem: zapovjedni kadar. SVE što je imala, uključujući i dočasnike (koji su kralježnica svake vojske, a koji su potpuno zapostavljena kategorija u ruskoj vojsci) Rusija je već poslala na bojište. Ti su stručnjaci već izmoreni, pregorjeli, izginuli; ukratko neupotrebljivi ili ne postoje, a oni su ti koji bi trebali ove nesretnike pripremiti za rat. Govorim o ljudima tipa onih narednika iz Full Metal Jacket ili Oficer and a gentleman.
Potom, ove mobilizirane snage trebaju popuniti POSTOJEĆE postrojbe koje su u nekim slučajevima tako deetkovane da je od njih ostao pokoji vojnik (6-7 od originalnih 65-70). Tu sigurno nema discipline, ali nema ni mehanizma u koji bi se pridošlice uklopile. Ako na 50 ljudi dođe njih 10-15, vide uhodan sustav, onda se relativno brzo prilagode ili ih postrojba na to natjera (svi se sjećaju sapuna i deke/ćebeta...). Ako dođe rulja koja je brojčano nadmoćna starosjediocima i to puta 10, onda rulja uspostavlja pravila ponašanja.
I sad dolazimo do, u ovom ratu se pokazalo tako, ključnog detalja cijelog ovo sranja VVP-a: logistike. Rusija nije bila u stanju logistički opsluživati POSTOJEĆE snage u Ukrajini kako valja, a sad očekuje da će im barem utrostručiti broj na bojištu (ako ne i više) i to će klapati? Pa postojeće snage nisu imale za jesti pa su morale kokošariti uokolo. tj. 'živjeti od zemlje'. A kad se to dogodi, onda organizirana vojna formacija postaje nakupina lopova i pljačkaša koji se međusobno bore oko plijena što smo već vidjeli puno puta kroz povijest, a posebice u Ukrajini. Tu su još i razne frakcije o čemu sa već pisao kad sam opisao nakupine snaga u Ukrajini koje nastupaju u ime RF i zašto se one ne mogu zvati Ruskom vojskom.
25.09.2022 | 09:16
> Govorim o ljudima tipa onih narednika iz Full Metal Jacket ili Oficer and a gentleman.

A što je sa Clintom Eastwoodom?

> Ako dođe rulja koja je brojčano nadmoćna starosjediocima i to puta 10, onda rulja uspostavlja pravila ponašanja.

Ovo čak nije nužno. Nas je bilo krajem 7. mjeseca 1995. relativno malo u jedinici da bi se napuhali 5-6 puta u roku par dana netom prije Oluje pa je svejedno sve štimalo

Doduše, to su sve bili klinci ispod 25 godina uz par iznimaka, bez pijanaca i kroničnih bolesnika definitvno. Meni su tada svi preko 30 izgledali staro tak da sad ne mogu niš tvrditi sa sigurnošću, ali mislim da je bio i jedan stariji čovjek. Sijeda kosa i sijedi brkovi, okolica Karlovca, vjerojatno preko 50 ali ne mogu biti siguran. Uglavnom, on je dobio neispravnu PAPovku s kojom je par puta preko bio i na straži. Smijurija, možda i više od toga da je tada postojao Twitter ili TikTok.
25.09.2022 | 09:19
IgorD kaže:
> Govorim o ljudima tipa onih narednika iz Full Metal Jacket ili Oficer and a gentleman.

A što je sa Clintom Eastwoodom?


Sori, i hvala na ispravku. Da, on je odličan, zapravo i najbolji primjer.

EDIT: Procurio je izvještaj o uspješnosti Wagnerovaca s kažnjeničkom bojnom. To su oni kriminalci koji su bili osuđeni i ponuđen im je oprost u zamjenu za 6 mjeseci službe u Ukrajini. Tisuće njih su stradale u nekoliko (tje)dana. Sretniji među njima su poginuli, ostatak je ostao bez ruku i nogu u borbama. Izvještaj zaključuje da je njihov borbeni doprinos na bojištu: nula.
Otprilike ista stvar će se dogoditi i ovim mobiliziranim nesretnicima.

EDIT: ruski izvještaj situacije oko Limana

FdebzOoX0AABsMK.jpeg
25.09.2022 | 09:37
Jedan drugačiji osvrt na ovaj sukob. U Usa ili najrazvijenijim zemljama zapada 9 od 10 najbogatijih ljudi su inžinjeri. Ti su ljudi svojim znanjem, patentima i radom unaprijedili svijet. U Rusiji 9 od 10 najbogatijih ljudi su pripadnici KGB_a kojim su dati Ruski resursi na upravljanje. Ti isti KGB_ovci, kupuju ; jahte, avione, aute, one koji su razvili zapadni inženjeri. Mislim da ne treba više crtati. Ja bi želio s Mavrovićem u ring...ima li tko kakav savjet za mene ?
25.09.2022 | 10:14
cariblanco kaže:
U Usa ili najrazvijenijim zemljama zapada 9 od 10 najbogatijih ljudi su inžinjeri.


Otkud (ili od kad) je taj podatak? Ne djeluje mi vjerojatno.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 6 minuta
  • t_burgund: Za tursku cijenu potrebno je koristiti VPN. Koliko je to legalno za profesionalnu upotrebu?
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.44 Seconds

Provided by iJoomla SEO