A1
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

A1


14.02.2022 | 23:28
Da čujem što misle laici i stručnjaci na temu maloljetnog klinca koji je provalio u IT sustav A1 telekoma.

Da, znam, nije to prvi put i, da, znam što sve može talentirani klinac s ciljem i pred izazovom. Ali ipak mi je zabavno i volio bih biti muha na zidu u toj sobi za sastanke gdje netko pokušava objasniti kako je ipak uspio zaje*ati stotine debelo plaćenih stručnjaka, IT specijalista i subspecijalista za ovo i ono područje...
14.02.2022 | 23:53
Ma koji stručnjaci, oni pravi su davno oteti od velikih kompanija i rade u Irskoj. Ovi su "lako ćemo" i easy i "to nije moja odgovornost" i zato uopće nisam iznenađen. Takvih stvari ima kod nas posvuda i na razne načine. To je bilo samo pitanje vremena.
  • Daddo
  • Posjetitelj
15.02.2022 | 00:14
Mislim da smo pred dvoznamenkast broj godina imali klinca iz Zadra koji je provalio u Pentagon.
15.02.2022 | 01:13
Bilo kako bilo, mali će imati što napisati u CV kad bude tražio posao u IT sektoru,... zapravo, možda ga zaposli i A1 jer je kod njih prijemni već prošao
15.02.2022 | 06:56
Bertone kaže:
Bilo kako bilo, mali će imati što napisati u CV kad bude tražio posao u IT sektoru,... zapravo, možda ga zaposli i A1 jer je kod njih prijemni već prošao


da sam ja A1 ja bi ga zaposlio.
15.02.2022 | 08:26
I onda kad mi netko kaže kako su podaci sigurni i da ulažu veliki novac u sigurnost!
100kn/godišnje?
15.02.2022 | 09:06
Ne vidim što je ovdje čudno.

Apple je od A1 veći i financijski snažniji za par redova veličine, ulaže u sigurnost više od A1, ima bolje stručnjake, i tako dalje i tako bliže, pa im je opet jedan maloljetnik uspio provaliti zaštitu iOS-a, i napraviti Jailbreak.

Uostalom, da nije bilo jailbreak scene, pitanje je kada bi se Apple sjetio napraviti AppStore na mobitelu (prije jailbreak-a instalacija softvera je išla isključivo preko iTunes-a tj. desktop računala spojenog kabelom na iPhone).

Uopće nije pitanje da li je moguće probiti neki informatički sustav, nego je pitanje vremena kada će se to dogoditi.
A isto tako je pitanje vremena kada će uhvatiti onoga tko je u sustav provalio, jer uvijek ostane dovoljno tragova za praćenje.
15.02.2022 | 09:19
Ja vidim u tome veliki problem. Smatram da korisnici trebaju biti adekvatno obeštećeni
15.02.2022 | 09:58
Neće korisnici nikad doznati što je točno od njihovih podataka iscurilo, a kamoli da će biti obeštećeni.
  • Daddo
  • Posjetitelj
15.02.2022 | 10:16
smayoo kaže:
Neće korisnici nikad doznati što je točno od njihovih podataka iscurilo, a kamoli da će biti obeštećeni.


Sreća pa to što je iscurilo (bar u mom konkretnom slučaju) nije točno. Ali je i dalje kažnjivo. I nanijelo mi je štetu. Koliki je opseg iste i koliko duboko, otkrit ću vjerojatno do kraja ove godine kad mi ističe ugovorna obveza.

Problem je u tome što su svi operateri na tržištu jednako (ne)sposobni i nude usluge iste kvalitete pa iz vreće kad zagrabiš - kako te zapadne.
15.02.2022 | 10:52
tino1 kaže:
Bertone kaže:
Bilo kako bilo, mali će imati što napisati u CV kad bude tražio posao u IT sektoru,... zapravo, možda ga zaposli i A1 jer je kod njih prijemni već prošao


da sam ja A1 ja bi ga zaposlio.


Volio bih da grijesim i da se nesto ovih godina promijenilo, ali mnogim kolegama kao i meni samom otkrivanje propusta domacim kompanijama nije donijelo profit.

Kod nas se takvo nesto ne cijeni, mnogi se nisu udostojili odgovoriti na mail kako bi se zahvalili, dok su drugi cak bili i bezobrazni pa smo imali priliku da dobijemo mail u kojem stoji "hakuj nas ako si haker". Nas mentalitet... (da se razumijemo, nisam nikad radio ucjenu ili nesto slicno tome, nisam se krio nego sam prijavljivao propuste koristeci mail adresu koju mi je fakultet dodijelio)

Dugo vremena je propuste bilo bolje prodati na crnom trzistu nego ih prijaviti kompaniji, pogotovo kad znas da kolege u USA za takav propust dobiju poprilicnu svotu novca.
15.02.2022 | 15:15
smayoo kaže:
Neće korisnici nikad doznati što je točno od njihovih podataka iscurilo, a kamoli da će biti obeštećeni.


Možda!

www.index.hr/vijesti/clanak/haker-koji-j...ica_vijesti_ostalo_d
15.02.2022 | 15:33
TuxFan kaže:
tino1 kaže:
Bertone kaže:
Bilo kako bilo, mali će imati što napisati u CV kad bude tražio posao u IT sektoru,... zapravo, možda ga zaposli i A1 jer je kod njih prijemni već prošao


da sam ja A1 ja bi ga zaposlio.


Volio bih da grijesim i da se nesto ovih godina promijenilo, ali mnogim kolegama kao i meni samom otkrivanje propusta domacim kompanijama nije donijelo profit.

Kod nas se takvo nesto ne cijeni, mnogi se nisu udostojili odgovoriti na mail kako bi se zahvalili, dok su drugi cak bili i bezobrazni pa smo imali priliku da dobijemo mail u kojem stoji "hakuj nas ako si haker". Nas mentalitet... (da se razumijemo, nisam nikad radio ucjenu ili nesto slicno tome, nisam se krio nego sam prijavljivao propuste koristeci mail adresu koju mi je fakultet dodijelio)

Dugo vremena je propuste bilo bolje prodati na crnom trzistu nego ih prijaviti kompaniji, pogotovo kad znas da kolege u USA za takav propust dobiju poprilicnu svotu novca.


Ako je sve ovo istina što si naveo, onda je to naša velika sramota. Moj ti je savjet, da se povedeš za kolegama u USA.
15.02.2022 | 20:58
TuxFan kaže:
Dugo vremena je propuste bilo bolje prodati na crnom trzistu nego ih prijaviti kompaniji, pogotovo kad znas da kolege u USA za takav propust dobiju poprilicnu svotu novca.


Ako je to jedina škola koja im funkcionira, onda je i zaslužuju, pak ti lijepo zaradi na svom znanju, a oni će svoje neznanje ovako ili onako platiti.
15.02.2022 | 22:02
Kad smo kod bountyja, evo bas je Saurik (tko je pratio Jailbreak scenu u pocetku mora znati to ime) nedavno dobio $2 mil nagrade za neki Etherum hack sto je otkrio
16.02.2022 | 11:21
smayoo kaže:
TuxFan kaže:
Dugo vremena je propuste bilo bolje prodati na crnom trzistu nego ih prijaviti kompaniji, pogotovo kad znas da kolege u USA za takav propust dobiju poprilicnu svotu novca.

smayoo kaže:
Ako je to jedina škola koja im funkcionira, onda je i zaslužuju, pak ti lijepo zaradi na svom znanju, a oni će svoje neznanje ovako ili onako platiti.



Kako sam studirao IT, od takve prakse sam odustao kada sam postao svjestan da cu fax zavrsiti i da mi ne treba nesto takvo u dosijeu, jer mi valja sutra naci posao u struci...

Ali tvrdim da ce veoma mali broj domacih kompanija, uputiti zahvalnicu ili dati poklon osobi koja im pomogne u tom pogledu. To je jos i super ako se desi, mnogi te cak i prijave za neovlasteni pristup jer "od kud tebi pravo da nam trazis greske u sistemu?". (Znam, znam, znam da dozvolu za takvo nesto treba imati ukoliko ste white hat hacker, ali na neke stvari se slucajno naleti jer si mozda klijent te kompanije pa zelis da zastitis sebe kao i druge korisnike).

Onda se dovedes u situaciju gdje moras ici na sud i pokusati opravdati svoje aktivnosti zahvaljujuci kojima kompanija nije bila hakirana, ako ovo jednom prodjete vjerujte da vam drugi put nece pasti na pamet da budete dobronamjerni. #ZivioDarkWeb

hacker.PNG
17.02.2022 | 09:35
U HR se ne isplati prijavljivati propuste (pogotovo ako si zaposlen u firmi gdje si našao propust).
Dva puta sam našao propust (prvi nije bio nešto poseban no drugi je bio grdi jer sam mogao pristupiti bilo kojem korisniku i promijeniti mu password i koristiti se tuđim accountom) i taj drugi put sam naučio lekciju jer umjesto "super, hvala kaj si to našao, bumo odmah popravili" je bilo "tko ti je dao ovlasti da intranetu možeš pristupiti izvana i što si još tražio, gledao i vidio",... ma fuj
17.02.2022 | 10:28
Ako prijavis propust, propust si - ti.
17.02.2022 | 10:39
  • Air
  • Korisnik
  • 64
18.02.2022 | 10:01
Riba kaže:
Ako prijavis propust, propust si - ti.


Ili kako bi netko rekao: "Tko izgubi dobitak, dobije gubitak"
18.02.2022 | 11:09
Air kaže:
Riba kaže:
Ako prijavis propust, propust si - ti.


Ili kako bi netko rekao: "Tko izgubi dobitak, dobije gubitak"


Taj "netko" je Grunf iz TNT grupe ("Alan Ford"), i nije rekao, nego je napisano na majici.
18.02.2022 | 13:08
Tko leti, vrijedi
Tko vrijedi, leti
Tko ne leti, ne vrijedi



I, moj najdraži:

Kad vidite duha,
napijte se PIH piva do uha

18.02.2022 | 17:42
A bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega...ili tko hoda ne trči
  • Air
  • Korisnik
  • 64
18.02.2022 | 20:27
m@xym kaže:
Air kaže:
Riba kaže:
Ako prijavis propust, propust si - ti.


Ili kako bi netko rekao: "Tko izgubi dobitak, dobije gubitak"


Taj "netko" je Grunf iz TNT grupe ("Alan Ford"), i nije rekao, nego je napisano na majici.


Odrastao sam i mladost i starost uz Alan Ford.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 47 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, zeljacveseljac, Anonimci (703)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.24 Seconds

Provided by iJoomla SEO