Coronavirus / COVID-19
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Coronavirus / COVID-19


  • Daddo
  • Posjetitelj
25.10.2021 | 20:52
Pedijatrica nije ta koja izriče mjeru (samo)izolacije. Odgovornost za izricanje mjera je na epidemiološkoj službi. Provjera pridržavanja mjera je u domeni MUP RH. Tvoj izabrani liječnik će te samo obavijestiti o tome što je epidemiolog odlučio (ako to ne napravi sam epidemiolog, bilo telefonski bilo mailom).
25.10.2021 | 21:12
Daddo kaže:
2. Ok, simptomi idu dalje - zašto već u petak se nije javio svom izabranom liječniku, pojma nemam - bolestan je 2 dana?


Jer je i inače spor u odlukama Zvao je dr u četvrtak popodne jer je tada radila, i ispalo je da je na porodiljnom ili nešto i da mora zvati zamjenu koja je u drugoj smjeni. Hence petak popodne za poziv.

4. Ok, kum je nakon 4 dana definitivno pozitivan i kreće 10 dana njegove izolacije. Vama ostalima kreće samoizolacija - subota 23.10.


E sad, zašto subota 23.10.? Od utorka je prošlo 4 dana?

Masku će nosit i distancu držat.
Četvrti razred. Ne nose maske i ne drže distancu. Nećemo se lagati

Što je nelogično u tome? Epidemiolog je onaj s najtočnijim podacima i jedini zna "status kontakata". Liječnik te neće poslat na PCR dok nemaš simptome, a BAT ima smisla radit jedino direktnim kontaktima (no s obzirom na to da je nepouzdan i opet će PCR trebat). Tebe ne testiraju jer imaš antitijela i bit ćeš pozitivan. Serološki ti neće radit.


Evo, kako je Smayo rekao, svatko piša na svoju stranu. Kad bi svi kao ti jasno i trezveno postavili odgovore. I da su svi tu negdje, a ne da se razlikuju.

I da podsjetim kad sam već tu, prije godinu dana - ja sam se razbolio, testirali me, pozitivan, svi u samoizolaciju - 14 dana je onda bilo. E sad, moje curke sve imale simptom jedan dan, otprilike u isto vrijeme... lagana temp kratko, pun nos i to je to... I doktori ih slali jednu po jednu u samoizolaciju... Ali pazi, prvo ženu pošalju tjedan dana nakon mog testiranja i pozitivna je, produže nam svima samoizolaciju 7 dana. Tjedan do 10 dana poslije pošalju mlađu, pozitivna je - produže nam svima 10 dana. Dan prije isteka kolektivne samoizolacije pošalju stariju na testiranje, pozitivna je - 14 dana dodatne samoizolacije. Pa ono, koji kurac? Meni je bilo ravno jer sam bio u bunilu i paralelnom svijetu tih prvih 3 tjedna, ali cure potpuno zdrave su izluđivale u zatvorenome.

No ne zamjeram jer je onda bilo previše nepoznanica pa su igrali na sigurno. Danas im to ne bi prošlo.
25.10.2021 | 21:12
smayoo kaže:
Antitijela ti ne znače ništa u smislu ograničenja (jedino ti znači ako si evidentiran da si bio pozitivan prije manje od godinu dana), samo u smislu stvarnog imuniteta, ali kažu (stručnjaci, imunolozi, što slušam na radiju i čitam po internetu) da, čak i ako nemaš više antitijela (nakon preboljenja), ne znači da nemaš imunitet jer u tijelu postoje memorijske stanice (T-limfociti, čini mi se, ali možda sam nešto pobrkao) koje potaknu proizvodnju novih antitijela kad detektiraju prisutnost istog virusa u organizmu, tako da se u dan-dva krvotok ispuni visokom koncentracijom antitijela, kad ona zatrebaju.

Tako da, ispada da količina antitijela koja ti pokaže serološki test nije neki općenito relevantan podatak za išta, osim kao indikator da si zaista nedavno bio u kontaktu s virusom (ali koliko nedavno, to se ne da odrediti jer jako varira od čovjeka do čovjeka)


Smayoo svjestan sam ja svega. Naravno da mi taj podatak ne znači ništa po pitanju ograničenja. Ja ih u stvari ni nemam. Moj život se ionako svodi na kuća-posao, razvažanje djece po teninzima, vikendom škola, šetnje i sportske aktivnosti.
26.10.2021 | 04:03
smayoo kaže:
Ne postoji znanstveno istraživanje (rekao bih, ne postoji niti razrađena metoda) koje bi moglo potkrijepiti takvu tvrdnju (da će virus kružiti "mnogo manje", što god to značilo, a osobito da će "zaraznost" biti manja, što god pak *to* značilo).

Nitko nije ni za ovu, niti za ikoju virusnu bolest ranije radio istraživanje u kojoj mjeri virus kruži među cijepljenom populacijom. Jednostavno, ako je masa ljudi cijepljena, više se ne pobolijeva od te bolesti i svi su zadovoljni pa nitko ne istražuje koliko ima zdravih ljudi koji u tijelu nose i prenose neki virus.

Tako da - što bi tu trebalo shvatiti? Ti si odabrao vjerovati u tu predodžbu iako za nju ne postoji neki konkretan dokaz. To što porastom broja cijepljenih opada broj oboljelih - ne govori baš ništa o intenzitetu kolanja virusa među populacijom, samo o - broju oboljelih.

Jao logike! Boli me k..ac intenzitet kolanja virusa! Virus se razmnožava u infekciji, to znači ako se krene umnožavati u stanici. Cijepljenje sprječava infekciju, antitijelima! Time smanjuje razmnožavanje virusa i on je potisnut pa dolazi do puno manje infekcija i razmnožavanja (to je fakt). Ali i ako je manja količina virusa, manje će sranja napraviti i neće imati vremena mutirati i ugroziti sve one koji su se cijepili (to je fakt). Zato ne serite gluposti. Čuli dokaz o intenzitetu kolanja! To je isto ko nešto je bilo bijelo a sad je crno i ti tražiš dokaz da ga je neko pofarbao.

EDIT
Cijepljeni prenose virus (to je fakt!) ali puno manje nego Mazlumi. I to puno kraće vremenski (jer ne prolazi inkubaciju i dolazi do infekcije). Time sprječavaju mutaciju a i ozbiljna oboljenja. .
  • Daddo
  • Posjetitelj
26.10.2021 | 05:21
Vanjuška kaže:

E sad, zašto subota 23.10.? Od utorka je prošlo 4 dana?


Bolest COV-19 čiji je uzročnik SARS-COV-2 virus se utvrđuje svud u svijetu jednim jedinim kriterijem - PCR testom. Osnove za PCR test nemaš dok nemaš simptome. U startu su simptomi slični bolestima koje smo dosad poznavali i dok ne obaviš PCR nitko ne može znati da li imaš koronu.

Ponovit ću što sam pisao ranije u temi, 3 su testa kojom se detektira SARS-COV-2:

1. Brzi antigen test (BAT) - utvrđuje da li je ispitanik došao u kontakt s virusom SARS-COV-2 odnosno istom bio izložen - možeš ga napraviti bilo kad imao simptome ili ne - rezultat je odmah vidljiv no pozitivan test ne znači nužno da si zaražen i da imaš COV-19

2. PCR test - utvrđuje prisutnost onog jebenog proteina šiljka u organizmu koji daje nalog virusu za razmnožavanje - ne samo da si bio izložen nego je virus ušao u organizam i fino se množi i plodi - radi se samo kod onih osoba sa simptomima (ili i kod onih bez, u nekim specijalnim slučajevima kad bi promašena zaraza napravila kaos - primjerice asimptomatski medicinski radnik u nekom domu / bolnici - zato se ili bi se trebali određeni radnici prije povratka na posao a nakon preboljenja opet testirati ). PCR testom se isključuje mogućnost da su simptomi koje imaš uzrokovani nekom drugom bolesti. Problem s PCR-om je da je vremenski osjetljiv - dakle trebaš pogodit vrijeme kad je virus već dovoljno jak, a opet rezultati testa se mogu čekati između 24 i 48 sati pa tek "6. dan" imaš potvrdu da je netko bolestan, a on je potencijalno zarazan od prvog dana (utorak 19.10.)

3. serološki test - utvrđuje prisutnost antitijela za virus SARS-COV-2 - potvrđuje da si bio bolestan i da je organizam reagirao na virus. Nema ga smisla raditi odmah nakon preboljenja, idealno ga je napraviti 6 (do 8 čini mi se) tjedana nakon jer je to razdoblje najpogodnije za ustanoviti koliko je imunološka reakcija bila dobra/jaka. Ovaj test bi trebali napraviti svi oni koji su preboljeli a žele se cijepiti, prije cijepljenja. I zato je važno "dobit službeni papir da si prebolio" a ne tretirat simptome kao gripu koju "preležiš" i ideš dalje. Da ti cjepivo ne napravi kaos jer cjepivo potiče imunološki odgovor organizma.

Dakle, odgovor na tvoje pitanje je - kum je službeno 23.10. potvrđen kao zaražen. Vama od tog dana ide prvi dan izolacije od 10 dana. Nekad je to bilo 14 upravo radi ta 3-4 dana kad je zaražena osoba zarazna a bez simptoma. Sad kad znamo više (a i virus je drugačiji i brže ispoljava simptome) tih 10 je dosta, obzirom da će kontakt unutar 4-7 dana razviti simptome (ili biti asimptomatski).

Masku će nosit i distancu držat. Četvrti razred. Ne nose maske i ne drže distancu. Nećemo se lagati


Nosit će masku i držat distancu. Jer je kontakt. Na isti način zašto u samoizolaciju ne idu oni koji su preboljeli ali se moraju pojačano pridržavat mjera 5-7 dana (maska i distanca i dezinficiranje ruku) bez obzira na to gdje su i kakva su interna pravila (za škole ili neke druge ustanove) i pratit tjelesnu temperaturu i eventualnu pojavu simptoma.


Evo, kako je Smayo rekao, svatko piša na svoju stranu. Kad bi svi kao ti jasno i trezveno postavili odgovore. I da su svi tu negdje, a ne da se razlikuju.

I da podsjetim kad sam već tu, prije godinu dana - ja sam se razbolio, testirali me, pozitivan, svi u samoizolaciju - 14 dana je onda bilo. E sad, moje curke sve imale simptom jedan dan, otprilike u isto vrijeme... lagana temp kratko, pun nos i to je to... I doktori ih slali jednu po jednu u samoizolaciju... Ali pazi, prvo ženu pošalju tjedan dana nakon mog testiranja i pozitivna je, produže nam svima samoizolaciju 7 dana. Tjedan do 10 dana poslije pošalju mlađu, pozitivna je - produže nam svima 10 dana. Dan prije isteka kolektivne samoizolacije pošalju stariju na testiranje, pozitivna je - 14 dana dodatne samoizolacije. Pa ono, koji kurac? Meni je bilo ravno jer sam bio u bunilu i paralelnom svijetu tih prvih 3 tjedna, ali cure potpuno zdrave su izluđivale u zatvorenome.

No ne zamjeram jer je onda bilo previše nepoznanica pa su igrali na sigurno. Danas im to ne bi prošlo.


Ponovit ću - najjače oružje koje imamo u borbi s ovim sranjem u smislu ljudi zaduženih za sprečavanje širenja virusa jesu epidemiolozi. Epidemiolog je taj koji izriče mjeru izolacije i samoizolacije na temelju rezultata testa/vlastite procjene konkretnog slučaja. Pritom uzima u obzir opće stanje na terenu za koji je zadužen. Zato i jesmo imali kad smo imali različite mjere za pojedine županije i gradove i zato smo imali lokalna žarišta gdje su mjere bile daleko strože nego samo par km dalje. Na stranicama HZJZ je generalni i opći okvir koji pomaže nama koje izoliraju ali i običnim liječnicima da znamo kako se ponašati i koliko će mjera trajati. Da li će ti mjera biti izrečena, to odlučuje epidemiolog imenom i prezimenom u sklopu podataka koje je prikupio od tebe (tiču se mobilnosti, mjesta rada, doticaja s drugim osobama) i općih podataka o broju slučajeva koje ima na svom području (koliko virus cirkulira).

I dalje imamo previše nepoznanica, ne zato što nismo ništa naučili ili jer nas nije briga, nego jer SARS-COV-2 mutira. Danas to što navodiš ne bi prošlo ne zato što je neizvedivo, nego jer je besmisleno. Prije godinu dana nije bilo cjepiva, danas ga ima. Prije godinu dana varijanta virusa je bila puno manje "agresivna" nego je danas. Misliš da se ikom forsira treća, četvrta ili N-ta doza cjepiva iz zafrkancije i jer imaju viška istih (rok trajanja cjepivu je ograničen)?

I dalje je kaos na van (i na unutra). To nije zato što nemamo sustav ili zato što je politički nekakav interes takav da nam kaos odgovara. Jednostavno znamo to što znamo i imamo to što imamo, a broj epidemiologa i liječnika je takav kakav je - ne možemo s ceste ili burze dovuć nove da pojačamo popunjenost. U ratu kad ti fali vojske... pošalješ poziv za mobilizaciju i popuniš redove. U ovome - svi su već mobilizirani (ili u pričuvi). Nemaš dodatnih ljudskih resursa pa da stvar možeš odradit brže nego možeš. A sve ti ovisi o HUMINT-u. Zato i ispada da ti tvoj liječnik kaže jedno, ženin drugo a epidemiolog treće. Ti kao potencijalno bolestan informaciju hoćeš SAD i ODMAH. Po PS-u tvoj i ženin liječnik bi trebali reć - čekaj epidemiologa i čuči kući. I tako svakome. I jbt urota - zašto svi doktori šute? Zašto ne rade svoj posao?

I onda ti vele ono što je njima logično jer ti nešto MORAJU reći i u konačnici su oni zakonski odgovorni za tebe. Ti ako si dovoljno kreten ćeš napravit različito od onog što ti kažu pa se ne pridržavat rečenog... ili ćeš poslušat. Ili ćeš pričekat epidemiologa ako ti tako veli. Ili ćeš ako misliš da doktor ti nije dao točnu informaciju nazvat dežurnog epidemiologa (a teže ih je dobit nego doktore da ti napišu recept ili da te naruče za termin neki) i pitat ga što i kako.

Brojevi epidemiologa su javno dostupni (evo ih primjerice ovdje: www.hok.hr/koronavirus-novosti/telefonsk...sluzbi-po-zupanijama )

Čak i da ne znaš broj epidemiologa kojem pripadaš, imaš 113 koji možeš nazvati od 8-21 i koji će te informirati tko ti je nadležni epidemiolog.

Može li bolje od svega ovog gore? Naravno da može. I mora.

Ali je lakše i brže to pretrest sa susjedom/prijateljem/poznanikom/kolegom s posla koji eto zna nekog i čuo je.

Sustav "šuti". A šuti jer radi. Šuti jer nema podataka. Jer HUMINT je najvažniji dio priče. Ljudi se ponašaju kao tvoj kum, bilo jer ih nije briga ili jer ne znaju... ili si jbg ne mogu priuštit bit bolesni u izolaciji i samoizolaciji. I time nesvjesno doprinose još većem sranju i nagađanju.

Cijepljenima je problem prijavit nuspojave. Čak i one koje su napisane da jesu. A važno je. Bez obzira što u 6 od 10 slučajeva je moguć proljev... i što ga dobiješ i već je poznata nuspojava - prijavi ga. Onda nećemo na 3 i pol milijuna utrošenih doza imat samo 6000 nuspojava. Imat ćemo "bolja i zdravija" cjepiva. Samo se to nikom ne da, jer već će netko drugi i netko drugi će bit odgovorniji od mene... a za mene.
26.10.2021 | 10:53
Čisto par zanimljivosti:

Ljudska populacija 1800. oko 1 milijarda ljudi
Ljudska populacija 1850. 1,263 milijarde ljudi
Ljudska populacija 1900. 2 milijarde ljudi
Ljudska populacija 1950. 2,5 milijarde ljudi
Ljudska populacija 2000. 6 milijardi ljudi
Ljudska populacija 2020. 7, 794 milijardi ljudi
Procjena da će do 2100. populacija narasti na 10 milijardi i tada će se rast populacije zaustaviti.
Kako, zašto?
Nisam istraživao.


Populacija.png
26.10.2021 | 10:59
Istraživanja se rade, prikazuje to i ovaj dokumentarac kojeg sada konstantno spominjem.
Iako, nisu rađena u vrijeme 1918. i tadašnje pandemije već su napravljene procjene, konkretnije vođenje podataka počinje nakon WWII.

Pa tako imamo i graf koliko je znanosti trebalo da napravi prvo eksperimentalno cjepivo nakon što je primjećen novi zoonotički virus koji je skočio na čovječanstvo u 21. mileniju.

Bitno je imati na umu da se, što je vrijeme bliže prezentu, u priču uključuje globalno selo, superračunala i naravno da do rješenja dolazi brže kada na pronalasku istih radi veći broj stručnjaka potpomognutih najmodernijom informatičkom i medicinskom tehnologijom.

Graf za posljednje četiri epidemije:

Grafprvog.png


Kao što vidimo: eksperimentalno cjepivo sa COVID-19 razvijeno je 65 dana nakon što se struka uključila u priču.
Uz napomenu da se neće znati da li ono radi godinu i pol nakon distribuiranja populaciji..
To je otprilike ovih dana, ako ne i par mjeseci kasnije?
I tu se rađa, potpuno legitimno, antivax stav dijela populacije planete.
E sada uloga WHO-a u svemu je jako mala.
To nije organizacija koja ima brdo aviona, znanstvenika, stručnjaka, stotine laboratorija.
Ima nešto, ali s obzirom na to koju ulogu obavlja - jako malo.
Razlog tomu su financije.
WHO funkcionira na temelju dobrovoljnih doprinosa.
Znači, ovo ne znam već pretpostavljam - nešto uplaćuju nekoliko najbogatijih država svijeta, nešto uplate najbogatiji ljudi svijeta koji vjeruju u funkciju te institucije, NGO-i i filantropi; no to je to, a to je jako malo.

Koliko smo mi zagadili planetu, i koliko kao ljudi nezdravo živimo (čast izuzecima kojih ima i na ovom forumu, ne kažem ništa), tipa pušimo, pijemo, drogiramo se, pijemo lijekove više nego što nam je propisano - ne bavimo se niti rekreativno nekim sportom čim nađemo životnog partnera - sve to utječe na našu individualnu imunološku sliku.

dpasaric je napisao da bi bilo zanimljivo vidjeti kako su Kina i Rusija to riješile.
Tu je Daddo dao odgovor.
Južna Koreja je iskorjenila COVID-19.
Kako?
Masovnim testiranjem.
Ako su negativni, ljudi su sutradan mogli ići raditi i tako održavati ekonomiju države koja je uložila ogroman novac na tisuće testova dnevno.

Sve više zemlja primjećuje da to je zapravo najjednostavniji recept, ali iziskuje novac od država i volju građana.
Ljude se testira brisevima nosnih sluznica koje im medicinari pošteno zabe u nosnice.
Navodno nije nimalo ugodno, ali barem traje jako kratko.

A bilježenja ranijih epidemija i pandemija donekle postoje.
Kao i predviđanja.
Mjesečnik WHO-a je u devetom mjesecu 2019. upozoravao na zoonitički virus.
No što ti to vrijedi kada se desilo sljedeće:
Kina je 01. 01. 2020. čestitala građanima Novu godinu govorom Xi Jinpinga kompletno prenesenim javnosti, te na kraju TV Dnevnika u deset sekundi objavila kako je uhapšeno osmero ljudi u Wuhanu zato što su širili dezinformacije o novoj bolesti.
Kasnije se ispostavilo da su svi redom bili liječnici koji su na privatnom chatu tipa WhatsApp međusobno razgovarali kako im dolaze ljudi koji imaju neki novi zoonotički virus.
Svi su morali u Policiji potpisati da više neće "uznemiravati javnost".
Pokretač grupe je preminuo dvadeset dana kasnije od Korone.
Mladi, možda ranije i zdrav (ne znam) kineski liječnik.
Danas ga u Kini slave, žao mi što ne znam ime čovjeku - objavili su mu i sliku i ime kada je bio zdrav i kada je bio intubiran, no još klasičnim strojem za disanje jer mu kolege nisu znali s čime se bave.
Procjene su da je Kina primjenila upozorenja tih ljudi i počela samo dva tjedna ranije sa karantenom provincije, kako bi se širenje pandemije smanjilo za 95 posto.
Ovako je prvo bjesnio u Kini; kada se Kina zatvorila počeo je bjesniti u Italiji; kada su se oni zatvorili počeo je bjesniti u SAD-u.
A tamo Trump na vlasti koji ne vjeruje da se radi o ozbiljnom virusu i predlaže - nije šala - idiotarije tipa izbjeljivača, tako nešto...
No, to je ovaj video.
Može govoriti istinu, može biti zapadna propaganda.
Iskreno bih volio da ga netko pogleda jer je izuzetno informativan.
Ograđujem se od toga što jest, a što nije istina - to je razlog 2. zašto bih htio da ga netko vidi čisto da čujem kakav ta osoba ima dojam o pogledanome.
Što se Hrvatske i plivanja naše struke u ovoj pandemiji tiče, najbolje pokazuje kako za treće cjepivo više nije rok osam, već šest mjeseci nakon primanja druge doze.
Rekla mi je sestra moje opće prakse.
Poslije Svih svetih u DZ-e dolazi i klasično cjepivo protiv gripe, trenutno se trećom dozom na Velesajmu može cjepiti samo srijedom i petkom do 13 sati.
No, Markotić kaže kako ne treba raditi vremenski razmak između jedne (obična gripa) i druge vrste cjepiva (COVID-19; nebitno koja doza) - moja sestra odlučuje da će taj razmak ipak napraviti.
Stvarno šibaju odluke koje sami pobiju nakon izuzetno kratkog vremena.
26.10.2021 | 14:52
Daddo kaže:
Pedijatrica nije ta koja izriče mjeru (samo)izolacije. Odgovornost za izricanje mjera je na epidemiološkoj službi. Provjera pridržavanja mjera je u domeni MUP RH. Tvoj izabrani liječnik će te samo obavijestiti o tome što je epidemiolog odlučio (ako to ne napravi sam epidemiolog, bilo telefonski bilo mailom).


Rekao bih da ti živiš u nekom drugom svemiru. U ovom svemiru u kojem ja živim, u epidemiološkoj službi ZJZ ne možeš doći ni do koga, ni uživo, ni telefonom, ni mailom, ni da koristiš Silu, pedijatrica kaže (otprilike) 7 plus 10 je 22 jer je 22 valjda ja znam, a kad (preko veze ) pitam u MUP RH kad moja kćer, a kad mi smijemo izaći iz kuće, dobijem odgovor da nas uopće nema u evidenciji. Prije toga sam pokušao od MUP RH dobiti informaciju "bez veze" i službeni odgovor (telefonom) je bio "khm, gospodine, ne dajemo te informacije telefonom" (a kamo da se javim pismeno - ne znaju).
  • Daddo
  • Posjetitelj
26.10.2021 | 15:44
smayoo kaže:
Daddo kaže:
Pedijatrica nije ta koja izriče mjeru (samo)izolacije. Odgovornost za izricanje mjera je na epidemiološkoj službi. Provjera pridržavanja mjera je u domeni MUP RH. Tvoj izabrani liječnik će te samo obavijestiti o tome što je epidemiolog odlučio (ako to ne napravi sam epidemiolog, bilo telefonski bilo mailom).


Rekao bih da ti živiš u nekom drugom svemiru. U ovom svemiru u kojem ja živim, u epidemiološkoj službi ZJZ ne možeš doći ni do koga, ni uživo, ni telefonom, ni mailom, ni da koristiš Silu, pedijatrica kaže (otprilike) 7 plus 10 je 22 jer je 22 valjda ja znam, a kad (preko veze ) pitam u MUP RH kad moja kćer, a kad mi smijemo izaći iz kuće, dobijem odgovor da nas uopće nema u evidenciji. Prije toga sam pokušao od MUP RH dobiti informaciju "bez veze" i službeni odgovor (telefonom) je bio "khm, gospodine, ne dajemo te informacije telefonom" (a kamo da se javim pismeno - ne znaju).


I što da ti ja na to kažem?

Odseli u Švedsku (ona je navodno drugi neki svemir po tvojim upisima u temi tu?) pa ćeš živjet normalno i bez mjera?

Uopće se ne radi o tome gdje ja živim a gdje ti živiš. Ovo što pišem su službene i javno dostupne informacije i način na koji stvari funkcioniraju. I tako jest. Na papiru. U praksi je sasvim druga stvar. Ali ja ne pričam o praksi. Jer o njoj "ne smijem" pričat. A sve i kad bih htio - ne bi mi vjerovao, pa ti ionako ništa ne bi značilo.
26.10.2021 | 17:58
Rasističke i seksističke domislice izbrisane. Stvarno? Ovdje na Jabučnjaku? Na nekim ste tabletama ili...?
26.10.2021 | 19:23
Opet sam propustio zabavni dio teme
27.10.2021 | 17:06
Interesantno je da se jabučari, koji su u pravilu iznad prosječni ljudi po intelegenciji, skoro pa zakrve po ovom pitanju. Cilj, jedne i druge strane je vjerujem isti, kako da prebolimo ovu pošast. Sad ako imamo cilj, pitanje je kako do njega stići ? Do tog cilja sigurno nećemo stići, ako bilo koja strana brani svoje stavove pod "must have". Nije me bilo 5-6 dana i pročitao sam sve napisano, a bilo je i brisanog teksta, što dokazuje svu žestinu ove rasprave, a po meni je najveći problem taština koji svi posjedujemo. Mi bi svi trebali nekakvu "istinu" oko ovog problema, a do nje možemo doći jedino ako ama baš svi istinito pišemo o ovom problemu. Zato molim sve da iznose točne podatke za ono što znaju.

Počet ću od sebe, dva puta sam cijepljen s pfizer, a nisam imao nikakve nuspojave. Moja firma od cca 500 zaposlenih je cijepljena s modernom i nakon prve doze skoro nitko nije imao neke nuspojave, dok nakon druge doze skoro njih cca.30 % je imalo razne tegobe, pa su neki imali i dan dva bolovanja. Te su tegobe nestale nakon dan ili dva i nitko nema neke trajne posljedice. Znači radim u dosta velikoj firmi i poznam dosta ljudi i van firme i ja još za niti jednog cijepljenog ne znam, koji je imao trajne probleme nakon cijepljenja.

Nemojmo se loviti oko oko priča da netko zna jednog koji će imati problema, možda od godinu dana, nakon cijepljenja, a taj isti ne poznaje njih tisuću koji nemaju nikakvih problema. Idemo pričati o krugu ljudi gdje se krećemo, tako ćemo doći do najpravilnijeg nekog odgovora.

@Dado, onaj sajt koji sam naveo da pratim iz hobija, sigurno nije najbolji izbor i najvjerodostojniji, ali kako mi netko može objasniti kretanje corone trenutno u ; Rusiji, Rumunjskoj ili u Ukrajini. Kako mi netko može objasniti stanje u indoneziji ( gdje sam bio za vrijeme najveće pandemije i bili su broj 1 u svijetu ) da danas imaju manje oboljelih i umrlih, nego Hrvatska, a ima ih 285 miliona ? Da li razolg tome da su oni u zadnje dane kad sam izlazio iz te zemlje, cijepili dva miliona ljudi dnevno, ili je to sve kolo sreće ?
  • Daddo
  • Posjetitelj
27.10.2021 | 17:36
Provjeri kad je tko počeo s cijepljenjem i kolika je procijepljenost, te koje su sve dobne skupine cijepljene. Tu ti se krije odgovor na puno tvojih "kako". Pogledaj koje su mjere bile na snazi prije cijepljenja i za vrijeme cijepljenja.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
27.10.2021 | 19:57
Evo moje iskustvo sa Covidom.
Nedjelja ujutro dijete se žali da ju malo boli grlo. Ok, našpricamo grlo sa pripravkom od eteričnih ulja i to u 99 posto slučajeva zaustavlja razvoj bolesti u samom početku. Nedjelju od 11 do 15 provodimo na Sljemenu (šogorica, nećak, supruga, dijete i ja), završavamo zajedničkim ručkom i partijom Rizika. Nedjelja na pon. dijete dobiva temp. a mene trese zimica. Po noći odmah dijete i ja počinjemo sa terapijom češnjaka. Cijeli pon. Dijete ima povremeno temp.
Meni je ok u ponedjeljak. Nastavljamo sa terapijom češnjaka. Utorak se dijete osječa odlično, napisala zadaću i spremna za školu. Ja ipak ne želim ju poslati u školu bez konzultacije sa doktorom. Doktor zove u utorak 19:30 i naravno odmah piše dvije uputnice za testiranje.
Srijeda ujutro ja i dijete se osjećamo odlično. Od 11 sati ja se počinjem osjećati sustavno sve lošije. Do navečer me boljelo cijelo tijelo. Tada sam znao da je to Covid.
Noć na četvrtak sam spavao 2 sata. Ostatak provodim u nekoj poluagoniji.
U četvrtak ujutro smo na testiranju u 14 sati imamo nalaz 2x POZITIVAN.
Suprugu smo odmah u utorak izdvojili u drugu sobu. Pa je ona naknadno razvila simptome.
U nedjelju na Sljemenu supruga i šogorica su otišle u šetnju a ja sam se zezao i valjao sa djecom. A kad spavamo ja spavam u sredini a dijete s jedne strane da se supruga može naspavati jer dijete nemirno spava i non stop jaše po meni ili zabije svoju glavu uz moju tako da nisam imao teorije izbječi zarazu.
Četvrtak ide još jedna neprospavana noć.
Po danu također ne spavam.
Dijete više nije imalo temp. ali se osjeća iscrpljeno. U petak je puno bolje i svakim danom sve bolje i bolje. Osim kada treba očistiti oko svog kunića tada ju odmah uhvati umor. ????
Suprugu postepeno hvataju isti simptomi. U četvrtak je i ona u krevetu. Naručen na testiranje u subotu.
Za nju sam se najviše brinuo jer ne zna disati u normalnoj situciji kamoli pod opterećenjem. Diše super plitko.
Sva sreća da sam prije mjesec dana naletio na Wim Hofa i njegovu vježbu disanja (stavio sam i link tada na jabučnjak) koju smo odmah krenuli uvježbvati. I koliko toliko dočekali smo Covid spremniji. U dva tri navrata je suprugu uhvatilo plitko disanje ali se izvukla tako da nije eskaliralo.
Meni se stanje u subotu i nedjelju poboljšava ali me bol u abdomenu spriječava u spavanju jer spavam u dnevnoj sobi na nekom prodrobljen kauču na razvlačenje.

Supruga je svoje odradila do nedjelje i tada je išlo prema bolje. Pošto su za Covid presudni 7.-9. dan nije bilo popuštanja dok to nije prošlo.

Ja sam završio potpuno slomljen i iscrpljen. Od nedjelje do nedjelje ja sam svaki dan proveo 4-5 sati oko priprave hrane i lijeka (češnjaka). Trebalo je 4 puta dnevno, svakih 4-5 sati dići se, očistiti češnjak, narezati ga punu jušnu žlicu za suprugu, dijete i mene. Pored toga zamutiti lijek od kurkume. Sama priprava lijeka je trajala sat vremena.
Vjerujem da niti mene ne ovako slomilo da sam imao navedene stvari servirane.
Koliko me je slomilo?
Trebalo mi je neko vrijeme da shvatim da mi se od malog napora - prevrtanja po krevetu nekad javlja osjećaj mučnine i oblije me hladni znoj po cijelom tijelu.
Primjer jutros: Pokušao odrezati krišku avokada, u sekundi me je uhvatila mučnina, dok sam došao do kupaone cijelo tijelo mi je bilo mokro. Lice mi je bilo prekriveno kapljicama znoja, vlasište također. Kao da me netko zalio vodom. Sve to u neki 15-20 sekundi. Nisam mogao vjerovati da tijelo može u 15 sekundi ispustiti toliki količinu vode iz tijela, kao da nemam kožu nego nekakvo cjedilo.

Uglavnom ja sam super zadovoljan cijelim obiteljskim učinkom za prvi susret sa Covidom.

Ne razumijem zašto nismo dobili obavijest o kojem Covidu je riječ Alfa ili Delta?

Pored terapije češnjakom koristili smo svakodnevno:
D3 vitamin 20.000 UI
K2 dvije tablete prema koncentrciji D3
C vitamin 1000 mg
Cink 25 mg
I dosta limuna i natrij askorbta jer je bit u tih par dana dići PH iznad 8,5 jer ne odgovar niti virusima niti bakterijama.

Ja znam da mi je puno pomogla vježba disanja prema Wim Hof-u u onim neprospavanim noćima.

Kao što je Klobin frend rekao ovaj virus je podmukao.
Slažem se. Usporedio bih ga sa lukavim pitbulom, zagrize i ne pušta. S vremenom više ne osjetiš bol i pomisliš da sve prolazi. Ali li te iznenadi kad se najmanje nadaš i spreman te je raskidati ako više nemaš obrambeni gard.

Jedno iskustvo sa HR kretenizmom.
U petak me nazove lik da mi saopći sve o izolaciji i kaže treba za to 10-15 min.
Ja taman rješavao nešto oko juhe i ručka i reko nazovi za 30 min. Mislim si što ima govoriti toliko vremena.
Nazove lik za 30 min. a ja već prilićno iscrpljen od svoje prethodne aktivnosti. Priredio ja OIB kako me je uputio.
Pročitam mu ja OIB kad on počeo mene isprivati sve druge osobne podatke. Samo što me nije pitao da li sam obrezan ili ne. Ja poludio.
Za testiranje sam morao ispuniti papir sa svim tim podacima koje me je ispitivao.
Žena mi kaže da nisam trebao biti onako grub. Samo sam mu komentirao taj kretenizam da on na osnovu OIB-a nema sve moje podatke.
Kretenizam mi je bio već pisanje tih podatak prije testiranja jer sam došao preko uputnice tako da imaju sve moje podatke osim e-maila i simptoma koje smo imali.
Na kraju mi je krivo bilo što mu nisam poklopio slušalicu pa nek šalje policiju a ja ću novinare.

EDIT: u konačnici svi smo zaraženi. Od svih nas samo šogorica je cijepljena 2x. Danas je i ona bila na testiranu zbog simptoma. Još nisam sazno njen rezultat. Dopišem ga naknadno.

Ako sam u nečemu bio nejasan ispričavam se, ispraviti ću qko mi ukažete. Post Covid

EDIT: šogotica je također pozitivna i ona je jedina izgubila osjet mirisa.
  • Daddo
  • Posjetitelj
27.10.2021 | 20:32
Čekaj... znači 5 od 5? I naravno, obzirom da ste proglašeni pozitivnima testirani ste PCR testovima.

Podsjetit ću te na tvoje ranije upise o tome kako je 90% testova lažno pozitivnih... po tome bi ispalo da je od vas 5 zapravo 4 lažno pozitivno?

Drago mi je da vam simptomi nisu takvi da bi trebali tretman van kuće. I super je što si možete sami pomoći prirodnim pripravcima.

Razumijem frustraciju na tipa koji te telefonom zove i ispituje, ali čovjek samo radi svoj posao i svaka info koju mu daš o svom kretanju i općem stanju njemu pomaže u nekoj procjeni rizika i eventualnoj potrebi da nazove još nekog i kaže mu da pojačano se prati i pridržava mjera.

Obzirom da ste već navodno prošli onaj "peak", vjerujem da iz ove situacije će samo na bolje.

Držite se i dan po dan svi skupa hrabro. Bit će sve ok.

Ako je ženi problem disanje može pokušat s ovim na slušalicama: youtu.be/-j6TEK3UEu4
27.10.2021 | 21:51
Air kaže:
Trebalo je 4 puta dnevno, svakih 4-5 sati dići se, očistiti češnjak, narezati ga punu jušnu žlicu za suprugu, dijete i mene.


Je li neki konkretan razlog zašto ga moraš rezati, a ne možeš protisnuti kroz ručnu prešu?
27.10.2021 | 23:17
@Air, sad kad sam pročitao kako je Vama bilo moram se zapitati jesmo li mi (najstariji sin, supruga i ja) upoče imali koronu

Uglavnom, super kaj nije bilo gorih posljedica i kaj ste sad dobro
28.10.2021 | 04:58
@air
isto tako je bilo kod mene. Samo što sam ja izgubio miris. Još uvijek mi se nije vratio skroz (nakon 9 mjeseci). Što znači od Korone imam "dugoročne posljedice". A nakon cijepljenja nisam imao nikakve ozbiljne posljedice, pa sam siguran da sam izborom cijepljenja napravio najbolje što je moguće, jer bolest nije zajebancija i niko ne zna kakve dugoročne posljedice će još od nje izviriti. Kad čujem argumente da cjepljenje nije istraženo, pitam se jeli bolest istražena?
Kako napraviti kalkulaciju i pri tome biti toliko siguran sa samo nepoznanicama?

Ako cjepljenjem imamo i najmanju šansu da se toga govneta riješimo onda mi nije jasno o čemu Mazlumi seru? Bolest je opakija od cjepiva (to je fakt!)
28.10.2021 | 05:02
Upravo to je ono što cijelo vrijeme pokušavam objasniti. Polje nesigurnosti je jako veliko, ljudi koji bi trebali biti uzor povjerenja lažu da to nije tako (i time se diskreditiraju), a ljudi donose odluku na temelju iracionalnih motiva (po osjećaju, po tome što čuju po susjedstvu i od kolega na poslu, ili po tome što kaže njihov omiljeni internet influencer)
28.10.2021 | 05:13
smayoo kaže:
Upravo to je ono što cijelo vrijeme pokušavam objasniti. Polje nesigurnosti je jako veliko, ljudi koji bi trebali biti uzor povjerenja lažu da to nije tako (i time se diskreditiraju), a ljudi donose odluku na temelju iracionalnih motiva (po osjećaju, po tome što čuju po susjedstvu i od kolega na poslu, ili po tome što kaže njihov omiljeni internet influencer)


Koda ti je to prvi put da te neko slagao. Čemu ti mora uopće neko nešto sugerirati? Nepoznanice su tu i na jednoj i na drugoj strani. Ali kolektivni pristup je sada bitan. To da ćeš od bolesti pravo najebati je vjerojatnoća velika a od cijepljenja daleko manja.
Idi na manji rizik.
28.10.2021 | 06:00
Zbog svih lazi mutan je rizik.
Shvatili smo da sve kombinacije igraju.
Nejasno je koliki je rizik od smrti od korone cjepljenih i necjepljenih i koliki je kratkorocni i dugorocni rizik cjepljenih.
Sve se da izracunati, ali podatci se skrivaju.
U zadnjih par mjeseci pumpa se koliko je NEcjepljenih umrlo. Zar je to toliko vazno, osim za svrhu povecanja cjepljenja?
28.10.2021 | 06:18
jura22 kaže:
Zbog svih lazi mutan je rizik.
Shvatili smo da sve kombinacije igraju.
Nejasno je koliki je rizik od smrti od korone cjepljenih i necjepljenih i koliki je kratkorocni i dugorocni rizik cjepljenih.
Sve se da izracunati, ali podatci se skrivaju.
U zadnjih par mjeseci pumpa se koliko je NEcjepljenih umrlo. Zar je to toliko vazno, osim za svrhu povecanja cjepljenja?


Sve je jasno. Cijepljeni, ako popuše virus, obolijevaju ali ne završavaju na intenzivnoj. Rizik od smrti je kod ne cijepljenih daleko veći nego kod cijepljenih (to je fakt).
Ako se svi cijepe smanjiva se prostor za mutacije (to je najvažnije).
Zato je samo ispravno i nužno da se što više cijepi. Ako tome nasuprot stoji alternativa, lažu nas i cijepljeni imaju istu Golgotu kao i ne cijepljeni onda je Mazlum onaj koji ne zna usporediti rizike i odlučiti se za manji barem po svim sada prisutnim saznanjima, druga nemamo! Nagađanja su nelogična a i štetna.
28.10.2021 | 07:33
Sad si baš otkrio toplu vodu

Što misliš od čega kladionice žive, ako ne od toga što ljudi ne znaju usporediti rizike?
  • Daddo
  • Posjetitelj
28.10.2021 | 07:51
Kladionice žive od onih koji svjesno i namjerno se ne educiraju i onda gube svoju lovu.

A tako dugo dok svjesno i namjerno se ne cijepiš (a nemaš neki medicinski razlog za to) a trošak respiratora plaća netko drugi i odgovornost za tvoj život preuzima netko treći kog nisi htio poslušat... to veze s "procjenom rizika" nema - nego s osobnom odgovornosti.

Dakle, možeš ne htjet i to je skroz legitimno i na to imaš potpuno pravo ali ne o tuđem trošku i bez da si za to što nećeš odgovoran baš eto - ti. :*

U tom smislu eto friških vijesti - www.index.hr/vijesti/clanak/sve-zagrebac...vnica_vijesti_prva_d

Uvodi se 24-satni dispečer, bolnice moraju javljati stanje četiri puta dnevno

Dogovoren je i dispečer u zagrebačkoj Hitnoj koji će 24 sata nadzirati smještajne kapacitete, i kad je riječ o Objedinjenom hitnom medicinskom prijemu (OHBP) i kad je riječ o hospitaliziranima.

Dogovoreno je i da bolnice obevazeno prijavlju stanje u 8, 14, 19 i 24 sata.


Zamisli tek sad poziva i idiotskih pitanja... i živčanih a samoizoliranih koji imaju samo onu gripu koja je nestala.
28.10.2021 | 08:05
de Smayoo, ne seri. Rizik od posljedica oboljenja, ako si ne zaštićen, je daleko veći od posljedica cjepiva (to je fakt!). Tu je barem lako procijeniti rizike. Po gotovo što se većina složila (ili poslušala epidemiologe) time, da će to biti kolektivno rješenje u borbi protiv boleštine! Po meni je ne cijepiti se asocijalno! Sve jedno što ko o tome mislio! Trebalo bi upogoniti covid putovnice i ko želi nek izvoli. Ovako mi svi strepimo od neke nove varijante, dok se Mazlumi napucavaju ko je koga kad slagao. Jebô takvu slobodu, koja drugoga ugrožava!
28.10.2021 | 08:15
Ajmo na temu.
Čitao sam sve, ovo obrisano mi nije zapelo za oko no nije niti bitno.
Drago mi je da je Air dobro.
Mora se prepoznati da se čovjek zaista bori kako zna i umije, bez kemije.
I da izlazi na drugu stranu, što je najbitnije.
Ovo sada postaje n-ti val (izgubio sam pojam koliko smo ih već prošli) koji je najgori, u to sumnje nema.
Po 4500 zaraženih u danu do jučer nismo imali.
I virus roka podjednako staro, mlado, necijepljeno, cijepljeno...
Ovo je osobni dojam, pa molim ljude sa antivax stavom da se ne naljute jer nema zle namjere.
Imam dojam, utisak, mišljenje - nazovimo to kako hoćemo - da cijepljeni ipak prolaze malo "lakše" - u nedostatku boljeg izraza.
Ali da i tu ima slučajeva zaraze, pa i smrti - ima.
Umro neki poznanik od 45 godina, nije jasno da li je bio cijepljen ili ne.
Nebitno.
Umro je čovjek.
Stvarno pokušavam vratiti fokus na objektivu, i puno mi lakše nego prije tjedan dana - ali za nas "oštećene" (ubrajam i sebe ovdje jer sam plućni bolesnik sa 20 godina staža pušenja) ja ne vidim dobru sliku ako bi nas zakačila ta boleština ovako kako je zakačila tog mog susjeda koji ju je opisao kako sam prenio Airu, i kako ju je i sam Air pobrao - pa potvrdio da je bolest zaista takva pa se i on, iako zdrav toliko muči da mu moraš skinuti kapu.
Podmuklo đubre od boleštine.
Susjed je imao soj Alfa, Air je u fazi preboljevanja soja Delta Plus.
A struka trenutno nema drugih rješenja osim cjepiti populaciju ovim cjepivima koja, ispada - nešto i rade, ali definitivno ne dovoljno.
Ameri propisuju i četvrtu dozu šest mjeseci nakon treće.
Znači sada je već sigurno, mi koji smo se odlučili na cjepivo - ćemo se pikati svakih pola godine.
www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/americki-...ebao-dobiti-15113818
Ludilo.
Da mogu vratiti vrijeme - živio bih kao Air.
Ovako, jbg.
Šta će biti od posljedica sa nama koji smo se cjepili, a doznat ćemo i to...
  • Daddo
  • Posjetitelj
28.10.2021 | 08:21
Nakon Černobila i osiromašenog urana iz bombi u susjedstvu, razmišljati o tome koliko i da li će nam cjepivo naštetit za 20-30 godina... po meni je razmišljati "predaleko" unaprijed. S onim što znaš ideš dan po dan... i hop - rođendan.

Nije neka naročito pametna strategija niti je dugoročno održivo ali je realna opcija i jedina "moguća".
28.10.2021 | 08:27
Daddo kaže:
Nakon Černobila i osiromašenog urana iz bombi u susjedstvu, razmišljati o tome koliko i da li će nam cjepivo naštetit za 20-30 godina... po meni je razmišljati "predaleko" unaprijed. S onim što znaš ideš dan po dan... i hop - rođendan.

Nije neka naročito pametna strategija niti je dugoročno održivo ali je realna opcija i jedina "moguća".

Potpisujem.
To je i po meni sva mudrost.
Kada sam pisao o oštećenoj planeti, poanta mi je bila da smo i mi sami "oštećeni" i ne živimo zdravo kao naši djedovi, bake.
Tu mislim primjerice (uzmimo samo hranu) da jedna prosječna jabuka iz 1960-ih ima nutrijenata (mislim da mi je ovo baš Air i potvrdio) koliko i; (bubam jer sam zaboravio ali je više od 10 sigurno) - 16 GMO jabuka, bez sranja koje GMO usputno upucava u to voće.
Naravno, ima ljudi koji žive zdravo i u ovom modernom vremenu i njima svaka čast.
Pokušavaju odoljeti svemu, nalaze domaće trgovce hranom, štošta takvoga osim sporta i zdravoga života - no to danas zahtjeva izuzetan trud pa to radi i manji broj ljudi.
A ima i ljudi koji su se izborom oštetili (kao ja pušenjem na u startu lošija pluća, kripl) pa si smanjili šanse za ostati zdrav bez neke vanjske pomoći.
I to je to.
Nikakav vax, antivax.
Točno ovo napisano.
28.10.2021 | 08:38
Kloba kaže:
Daddo kaže:
Nakon Černobila i osiromašenog urana iz bombi u susjedstvu, razmišljati o tome koliko i da li će nam cjepivo naštetit za 20-30 godina... po meni je razmišljati "predaleko" unaprijed. S onim što znaš ideš dan po dan... i hop - rođendan.

Nije neka naročito pametna strategija niti je dugoročno održivo ali je realna opcija i jedina "moguća".

Potpisujem.
To je i po meni sva mudrost.
Kada sam pisao o oštećenoj planeti, poanta mi je bila da smo i mi sami "oštećeni" i ne živimo zdravo kao naši djedovi, bake.
Tu mislim primjerice (uzmimo samo hranu) da jedna prosječna jabuka iz 1960-ih ima nutrijenata (mislim da mi je ovo baš Air i potvrdio) koliko i; (bubam je sam zaboravio ali je više od 10 sigurno) - 16 GMO jabuka, bez sranja koje GMO usputno upucava u to voće.
Naravno, ima ljudi koji žive zdravo i u ovom modernom vremenu i njima svaka čast.
Pokušavaju odoljeti svemu, nalaze domaće trgovce hranom, štošta takvoga osim sporta i zdravoga života - no to danas zahtjeva izuzetan trud pa to radi i manji broj ljudi.
A ima i ljudi koji su se izborom oštetili (kao ja pušenjem) pa si smanjili šanse za ostati zdrav bez neke vanjske pomoći.
I to je to.
Nikakav vax, antivax.
Točno ovo napisano.


Potpisujem.

Stvarno je groteskno razmišljati o cjepivu (koji btw. u 50 sati nestaje bez traga iz tijela) a istovremeno utrpavati sav ovaj skriveni šećer i razno razne dodatke hrani. Pogledaj Argetu paštetu i reci mi da sa sigurnošću znaš šta je u njoj i dali je to u bilo kojem smislu štetno za tebe!
28.10.2021 | 08:43
Još samo ovo pa ću prestati sa svojim pametovanjem.
Mislim, imam dojam - ovo mi se sviđa pa ću češće stavljati takve ograde da ne ispadne da nešto tvrdim sa znanjem stručnjaka - da smo u ovom modernom vremenu počeli zaboravljati katastrofe od tolike buke informacija.
Černobila se svi sjećamo.
Jer nam se utuvljavao u glavu još godinama nakon što se desio.
Manje pričamo o Fukushimi, SARS-u, MERS-u.
Što se katastrofe više bliže prezentu, više ih relativiziramo.
Svaki dan krađe, ubojstva, sjekire, bankomati, pa sponzoruše, idiotarije - i onda kada uleti prava vijest tipa - u Wuhanu osmero ljudi "najavilo" novu vrstu SARS virusa, to prođe ispod radara.
Znači ne samo da zaboravljamo, već nam je ta buka informacija oduzela sposobnost da razaznamo koje su vijesti bitne, a koje nebitne.
Tu velika krivnja spada na novinarsku struku, nekada sedmu silu, danas "sedmog jahača apokalipse".
Prijašnja rečenica potpuni osobni dojam i osobna "pjesnička sloboda", molim da me se razumije.
Jednostavno, živimo u vremenu kada za najnormalnije stvari, tipa živi zdravo, razaznaj pravu informaciju - ljudima treba puno više vremena i energije nego nekada.
I onda se ponašamo kako komu dođe, ništa čudno zapravo.
A onda dolazimo do drugog paradoksa - da ljudi žele naći konkretnu informaciju - i da im moderno doba ne daje jedan odgovor nego njih stotinu.
U formi slike, pisanog teksta, dokumentarnog ili igranog filma.
Čovjek ostane paraliziran izborom, jbt...
Znam da su slično doživljavali Dražen, Divac, Rađa i Kukoč kada bi se 90-ih se zaželjeli čokolade u SAD-u.
Tu su imali jednu, dvije na izboru.
Tamo ih je doslovce zbunio izbor od 30 vrsta čokolada u dućanima.
Kompletni post je osobni dojam.
EDIT:
Molim da me se shvati.
Nikakvo žaljenje za prošlom državom.
Samo primjećujem kako nam sve više izbora naizgled daje mogućnost odabira prave informacije - ali kako da mi skužimo koja je prava?
Samo to, ništa drugo.
Tu sam se sjetio košarkaša.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 28 minuta
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.56 Seconds

Provided by iJoomla SEO