Što sa starom klimom i zabranjenim plinom?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Što sa starom klimom i zabranjenim plinom?


14.08.2019 | 11:38
Oprostite na neumjesnoj temi, ipak smo na Jabučnjaku, no kako sam ovdje dobivao jako dobre odgovore za raznorazna pitanja moram vam postaviti i ovo.
Uglavnom, imam LG klimu iz cca 2003. godine, tada plaćenu (s montažom) 13000 kuna jer se radi o multi split sustavu (jedna vanjska sa dvije unutarnje jedinice), od kojih jača ima 3,5 kW, a slabija 2,7 kW.
Danas mi je bio čovjek iz Vaillant servisa (servisirao je kupaonski bojler i peć za grijanje), no rekao je da nam klimu može samo očistiti unutarnje jedinice, ali ne i napuniti plin, jer njihova trvrtka uopće nema nikakve plinove za klime.
Nazvao sam LG zastupništvo i legalan servis, javila mi se žena i čim je čula da je klima stara 16 godina, pitala je radi li se o (R2? - tako nekako) plinu, ja reko da (misleći na onaj najstariji koji nije eko), da bi mi ona praktički odbrusila da mi oni ne smiju tu klimu nadopunjavati plinom jer je zabranjen, i ukoliko ih se uhvati da to rade mogu zakonski najebati full.
- No što će vam neke manji serisi reći, u to ne ulazim - zaključila je i završila razgovor.
Ljudi, pomoć!
Ima li ikoga da zna nekoga na području grada Zagreba a da se bavi servisom klima uređaja, i da ima taj plin. Navodno ju ne mogu napuniti tim novijim plinom, iako mi frend kaže da njemu jesu...
Inače, žena mi kaže da se sada (kao i kod bojlera koji se uvode potpuno novi) sada uvode nove klime po najnovijim EU regulativama sa još "čišćim" plinom.

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_1e83.jpg


UNADJUSTEDNONRAW_thumb_1e94.jpg


UNADJUSTEDNONRAW_thumb_1e85.jpg


Tako to izgleda, na gornjoj slici je jača (i veća), na donjoj slici je slabija unutarnja jedinica.
A što se serijskog broja tiče, ne znam da li je ovaj koji stoji na naljepnici moje unutarnje jedinice:

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_1e81.jpg
14.08.2019 | 12:08
Kloba - ima li razloga zasto bi "punio plin"? Naime to se radi ako je isti iscurio, a ako je iscurio onda postoji problem koji prvo treba rijesiti. Inace novi plin koji je legalan je istovremeno zapaljiv sto je vrlo zgodno.

Uglavnim javim ti se sa preporukom za servis cim dobijem povratnu informaciju od osobe od povjerenja.
14.08.2019 | 12:11
Iskreno Riba, nemam ti pojma. Da hladi - hladi. Samo kužim sada kada sam si našao neki fuš da tamo imamo klimu na koju kada staviš miminum (17 stupnjeva) za sat vremena se smrzavaš iako je vani 30, a ja imam minimum 18 (znam ga držati i 6 sati u komadu) a temperatura prostorije mi se spusti na minimalnih 22 stupnja.
Činjenica jest da sam u potkrovlju jako stare kuće (1938. godina). Ali mijenjali smo krov pa smo izvana stavili staklenu vunu prije nego što su majstori išli stavljati OSB ploče itd...
Činjenica je i ovo:
Da se veća trebala staviti na kat, jer ja hladim i svoju sobu i hodnik pa i stepenište prema dolje, dok stara ima mrcinu u svojoj sobi koja (kada je upali) puše drito u nju pa je ne pali uopće...
14.08.2019 | 12:18
Mene zanima zasto ljudi misle da ce klima bolje hladiti ako stave termostat na 17 stupnjeva, ili ti zaista zelis prostor rashladiti na tu temperaturu?
14.08.2019 | 12:19
Kloba, radna tvar (tzv “plin”) je R22. To bi bilo i za očekivati s obzirom na godište. On je već CFC-free i nije zabranjen. Jedino je možda nedozvoljen za nove sustave s razloga energetske efikasnosti, ali za servis tvoje klime ne bi smjelo biti prepreka .
Nisam 100% siguran, provjerit ću. Ali ponajprije ovo što Riba kaže - plin se puni ako imaš jasan razlog, a to je da ga fali. Ako ga fali, negdje je iscurio. Dakle, najprije uvtrditi gdje pušta, pa popraviti, pa onda puniti.
14.08.2019 | 12:22
Riba kaže:
Mene zanima zasto ljudi misle da ce klima bolje hladiti ako stave termostat na 17 stupnjeva, ili ti zaista zelis prostor rashladiti na tu temperaturu?


Nitko ih nikad nije poučio.
Umjesto da mijenjaš temperaturu, pojačaj ventilator. I ne gasi je. Neka radi cijelo vrijeme, dan i noć, dok ne prođe ljeto. Manje troši struje, a temperatura je ugodnija

A mama neka smanji venitlator na najslabije.
14.08.2019 | 12:26
Pa mislim da ne pušta nigdje.
Samo zaista sam se prije morao pokriti poplonom ako bi brijao na cjelodnevno klimatanje a ja u boksericama. Sada više ne klimatam toliko dugo jer me pola dana nema doma, ali da je potkrovlje i da je jako loša izolacija - uvjerite se i sami.
Doduše, imam i knauf u svom dijelu kata, no nikakve nove prozore - stare drvene sa griljama, kao na moru.
Ovo je rađeno u jesen 2016. godine:

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_91a_2019-08-15.jpg



UNADJUSTEDNONRAW_thumb_947.jpg



UNADJUSTEDNONRAW_thumb_937_2019-08-15.jpg



UNADJUSTEDNONRAW_thumb_92b.jpg


Mislim da je jednostavno klima preslaba za prostor koji ja hladim. Cijeli gornji kat (polovicu koja je uređena, hodnik, i stubište prema dolje do vrata za donji hodnik. Mogo bi i te slike priložiti ali ispala bi galerija...

Ma, samo sam htio očistiti valjak od moje klime (ja se ne usudim to razmontiravati, i da ga pošprica sa onim sredstvom protiv gljivica), a koliko je imam - dva sam puta imao servis i oba puta je trebalo nadopunjavati moju jer ja puno trošim, dok je od stare bila dupkom puna. Danas takve klime imaju zajednički "rezervoar" plina... To sam saznao od ove iz LG-a.
Prilozi:
14.08.2019 | 12:36
Riba kaže:
Mene zanima zasto ljudi misle da ce klima bolje hladiti ako stave termostat na 17 stupnjeva, ili ti zaista zelis prostor rashladiti na tu temperaturu?

Ma naravno da ne želim. Želim normalu, 23, 24 - samo ako je vani 30+ meni ti se temperatura čim se klima ugasi počne penjati. Isto tako i zimi, čim se prestane "hajcati s grijanjem" počne spuštanje temperature...
14.08.2019 | 12:39
smayoo kaže:
Kloba, radna tvar (tzv “plin”) je R22. To bi bilo i za očekivati s obzirom na godište. On je već CFC-free i nije zabranjen. Jedino je možda nedozvoljen za nove sustave s razloga energetske efikasnosti, ali za servis tvoje klime ne bi smjelo biti prepreka .
Nisam 100% siguran, provjerit ću. Ali ponajprije ovo što Riba kaže - plin se puni ako imaš jasan razlog, a to je da ga fali. Ako ga fali, negdje je iscurio. Dakle, najprije uvtrditi gdje pušta, pa popraviti, pa onda puniti.

Smayoo, bilo bi IZVRSNO da je to zaista tako, ali kažem ti šta mi je žena iz ovlaštenog LG Hrvatska servisa rekla. I ja sam ostao paf. S tim da sam ostao zbunjen jer mi je frend koji je doma radio istu stvar na kraju napunio klimu ali s novim plinom iako je ona rađena za stari (ili je on krivo skužio pa je meni krivo prenjeo), a ova ženska mi veli da ako mi je klima za taj plin, nikakav drugi u nju ne ide.
EDIT:
Što se nadopunjavanja plina u klima uređajima tiče, ja sam do tvog posta držao da je to najnormalnija stvar. Da nije stvar u puštanju, već upotrebi klime. I kada bih ima servise klime, dečki bi se ljestvama popeli do vanjske jedinice, nekim uređajem očitali koliko plina ima jedna jedinica, koliko druga - i moja bi uvijek ispala ta koja se puno troši (što je istina).
14.08.2019 | 12:51
Stvarno - svugdje (pa i na ovom linku od foruma BUG-a) kažu da nadopunjavanje freonom nije potrebno, samo u slučaju loših instalacija i sličnih neispravnih pi.darija koje naprave pri montaži.
No, mislim da ja taj problem nemam.
www.bug.hr/forum/topic/ostalo/klima-urea...e/268096.aspx?page=1
14.08.2019 | 13:33
Kada si posljednji put ocistio filtere u tim klimama? Moguce je i da su jednostavno nedorasle prostoru kojeg treba rashladiti i tu ti nikakav servis nece pomoci.
14.08.2019 | 13:41
Stvar je jednostavna. Ispravna klima koja je tek uključena u zagrijanom prostoru ispuhuje zrak temperature cca 7-8 ili možda 10-12°C. Ako ti je temperatura zraka u ispuhu takva, količina plina je ok.
To možeš izmjeriti bilo kakvim kućnim zidnim termometrom. Samo ga provizorno objesi točno pred ispuh i daj mu vremena desetak minuta da se stabilizira prije nego ga očitavaš.
Dobro su ti rekli, radnu tvar nije baš jednostavno zamijeniti. Ako je klima napravljena za R22, stavlja se R22 unutra.
14.08.2019 | 13:44
Riba kaže:
Kada si posljednji put ocistio filtere u tim klimama? Moguce je i da su jednostavno nedorasle prostoru kojeg treba rashladiti i tu ti nikakav servis nece pomoci.

Filtere očistio neki dan. Ali samo ove mrežice i spužvice. Sada sam opet zvao dečka iz Vaillant servisa da mi u petak napravi pošteno čišćenje unutarnje jedinice, skine plastičnu masku, očisti valjak koji je gotovo crn, pospreja sve sa sredstvom protiv gljivica i basta...
14.08.2019 | 13:47
zabac kaže:
Legalno se ne mogu nikako nadopuniti.


Ne slažem se. Da ne piskaram, evo ovdje piše detaljno:

www.tehnoelektronik.hr/savjeti-4.html

Plin vremenom malo po mali po malo izlazi i onda klima ne “hladi” dobro.


Bez obzira izlazi li malo po malo ili puno po puno, to je zato što negdje pušta pa to treba popraviti prije dopunjavanja
14.08.2019 | 13:48
zabac kaže:
Boze dragi. Mudrost sakupljati u BUG-u! Sa su racunala, ali klima!!!

Žabac, ukucao na Google, pogledao BUG. A tebi bi pametnije bilo da se malo uhvatiš gramatike...
Kako vidim iz priložene (trebala bi biti jednostavna) rečenice "Sa su racunala, ali klima!!!" - još te muči "mobitel".
Pa tipkaj na računalu, tabletu, nečemu...
Diktiraj u krajnjem slučaju...
14.08.2019 | 13:55
Kako bilo, dečki hvala puno - klima je jednostavno stara i za to godište hladi čisto OK, ali definitivno je i protivno logici da hladi kao prije 10 godina. Očistit ću tu jednu, unutarnju jedinicu - a u sobi se nikada nije pušilo da bi ona bila ne znam kako prljava (još) od dima. Ima tu prljavštinu od prašine koja se nakupila kroz jedno četiri godine koliko nisam zvao servisera da očisti jedinice.
Smayoo, isprobat ću ovu tvoju foru, mada mislim već sada da će ispasti u redu jer ima JET funkciju, na koju počne maksimalno jako puhati i stavlja temperaturu na 18. Tako može raditi maksimalno pola sata, a onda ostaje na 18 stupnjeva, ali prestaje divljati sa fenom.
Uglavnom, kada se stavi ta funkcija, ili se čisto spusti temperatura ispod 20, definitivno iz nje puše hladni zrak koji osjetim kada stojim ispred nje, udaljem par desetaka centimetara, pola metra maks.
Žabac, bez ljutnje ali ako mi možemo pisati o svemu i svačemu ne vidim zašto forum BUG-a ne bi mogao isto...
EDIT:
Smayoo:
izgleda da plina ne fali, držao sam 10 minuta termometar pred klimom na JET funkciji - temperatura je 8 stupnjeva
EDIT 1:
Ma eto, spustila se i na 6.5

MAgDwBuITSSTitE8y8x7JQ_thumb_1e9e.jpg


Znači, plin - pišem kvačicu!
14.08.2019 | 14:21
smayoo kaže:
Stvar je jednostavna. Ispravna klima koja je tek uključena u zagrijanom prostoru ispuhuje zrak temperature cca 7-8 ili možda 10-12°C.


Ne znam za kućne uređaje, ali vjerujem da je vrlo slično ili identično: temperatura zraka na izlazu iz otvora u autu kad je klima uključena bez reheat funkcije (narodski rečeno, hlađenje maksimalno) ne smije biti niža od 12°C.

Neka legislativa EU ili tako nekako....
14.08.2019 | 14:26
zabac kaže:
Plin vremenom malo po mali po malo izlazi i onda klima ne “hladi” dobro.


Točno, s vremenom se događaju mikropropuštanja na spojevima, kroz materijal elastičnih crijeva (ako postoje, a uvijek postoje) i hladnjak(e). Koliko je sve dobro napravljeno, i koliko je kvalitetan materijal diktira tu propusnost koja je neizbježna.
Na isti način i hladnjak s vremenom počne gubiti efikasnost, ali u manjem opsegu i manje se osjeti jer je on ipak dobro izoliran
14.08.2019 | 15:18
kloba,

Nisam stručnjak za ovo područje, ali sam nedavno imao sličan problem (doduše kod mene je došlo do stvarnog kvara u radu jedne unutrašnje jedinice), pa ti mogu dati prilično precizan odgovor.

Dakle, imaš klimu koja koristi plin R22. Takav plin se više ne može (bolje rečeno ne bi se smio) naći na tržištu, iako ga navodno ima za nabaviti u susjednoj nam državi. Zamjena za plin R22 je R417a i može se bez problema naći i kod nas i njime napuniti bilo koji tip klime koji koristi R22 plin (tj. rashladni medij).

Zašto ti je žena iz LG zastupništva rekla to što je rekla, ne znam, vjerojatno iz neznanja, ili iz namjere da te obeshrabri u popravljanju stare klima i eventualno nagovori na kupnju nove.

Problem sa zamjenom plina je u tome što provo moraš pronaći uzrok puštanja plina i sanirati kvar, kao što je smayoo rekao, a tek onda možeš nadopuniti plin. Drugi problem je u tome što je samo punjenje plina relativno skup trošak (ne sjećam se sad točno, ali mislim da se radi o iznosu od cca. 2000 Kn), pa je klime stare 15-ak godine pametnije zamijeniti, ukupni trošak jest veći, ali si onda miran idućih 10-15 godina, a u slučaju 'popravka' stare klime, i dalje postoji mogućnost kvara elektronike, koja je onda u pravilu nepopravljiva, jer nabavka dijelova nije tako trivijalna stvar (obično preko e-bay-a jer službeni servisi tako stare dijelove više nemaju).

Kod mene se dogodilo to da je jedna od dviju unutarnjih jedinica prestala hladiti/grijati, (imam Samsung-ov split sistem - jedna vanjska jedinica, i dvije unutrašnje) najvjerojatnije zbog curenja plina, dok druga jedinica uredno radi (vanjska jedinica ima dva zasebna kompresora). S obzirom da se radi o još starijoj klimi nego što je to kod tebe slučaj, i s obzirom da taj prostor iznajmljujem, odlučio sam se na ugradnju nove klime (dvije zasebne klime) jer ne mogu riskirati da mi se opet nešto pokvari.
I upravo dok pričamo o ovome, meštri mi ugrađuju novu klimu, trebali bi biti gotovi dok dođem doma sa posla.
14.08.2019 | 20:49
Kloba, evo odgovor od čovjeka:

"Neće mu se nitko petljat u to. R22 je zabranjen, ekološka zamjena je 10% lošija, košta bar 1400 kn dvije kile koje idu u taj dual, netko treba doć i napuniti, ali najbitnije od svega, prvo treba nać propuštanje. A to je ozbiljan posao, nesigurnog izgleda"
14.08.2019 | 23:16
Kloba, mislim da ti je dugoročno isplativije kupiti dvije nove jedinice (ne moraš odmah obje kad ti mater ionako ne pali klimu) i miran si opet xy godina, ali nađi si nekog normalnog majstora da ti izračuna potrebnu snagu za prostor koji namjeravaš hladiti i da ti dolaskom u stan (kuću) s obzirom na razmještaj prozora/vrata/hodnika i razmještaj namještaja u sobi pomogne u optimalnom smještaju klime da ne bi opet bila postavljena da puše za vrat.

Ako ti nije hitno, ja sam prije 20-ak dana kupio dvije Fujitsu klime (za kuhinju i boravak, koji su točno modeli sad me ubi) i ponudu sam dobio nakon što su vidjeli kako sam zamislio razmještaj jedinica i veličinu prostora. Dobio sam dvije ponude (u nekom financijskom okviru koji sam u mogućnosti platiti) i obje su bile bile s manjom snagom od one koju trenutno imam (a mislio sam da mi treba za moj prostor/stan), a razlika u ponudama je bila samo da li hoću modele sa WIFi-em ili ne.
Uvjet da uzmem baš te klime je bio i njihova garancija za (preporučenog i pouzdanog) majstora koji će mi naknadno te uređaje i servisirati i sad čekam da dođe to postaviti pa kad bude gotovo mogu ti dati više informacija iz prve ruke.

Likovi koji su mi ugrađivali Samsunga prije 15-ak godina su sfušali kaj su mogli sfušati, a bili su iz tada razvikane firme no kasnije ih izganjati da poprave sfušano je bila živa muka i kidanje živaca.

*******

Edit:
Sad sam pročitao tvoj zadnji post pa ako ti klima radi ok (hladi), a ne može ohladiti prostor onda nije problem da li je ispravna ili ne nego u premaloj snazi za prostor koji treba ohladiti
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 9 minuta
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.
  • Kloba: PS5, isprika...
  • Kloba: Prešao na Telemach EON TV. Uzeo Premium paket. Jako zadovoljan. I sada, hoću malo na PS%, kada ono, pao im server...
  • rusty: GRAVIS.DE je kapitulirao (od danas). Zatvaraju... :(
  • drlovric: Ja imam USA account za Apple jer bosanski niti ne postoji. Prodaju te iPhione a tjeraju te da odaberes drugu drzavu za nalog, i nikom nista.
  • drlovric: Zasto Turcin koji zivi ili radi u EU ili USA ne bi mogao placati Adobe pretplatu u svojoj zemlji? :)
  • drlovric: Ma sve je to siva zona i ljudi to koriste masovno. Ja sam godinama koristio indijski YT, nikada problema. Poceo sam placati bosanski samo raid glazbe. Jer ubijao me YT sa indijskim prijedlozima i artistima :) Sa $2.5 mi je pretplata skocila na 5 eura, al prezivio sam taj finacijski udarac :)
  • Zdravac: To nije uopće legalno. Za profesionalnu primjenu smatram da ipak treba kupiti i računati kao poslovni trošak.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO