eOI - opet diskriminacija
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

eOI - opet diskriminacija


02.05.2023 | 20:27
Hvala, ovo je korisna informacija. Koji macOS koristiš?
03.05.2023 | 08:01
smayoo kaže:
Hvala, ovo je korisna informacija. Koji macOS koristiš?

10.14.6 Mojave
Safari 14.1.2
Mobile IDi dalje ne možeš aktivirati
03.05.2023 | 09:19
Certilia Mobile ID? Zašto ne?
  • Daddo
  • Posjetitelj
03.05.2023 | 09:33
Jer ne možeš potpisati zahtjev za registracijom (nema eSigner modula za Mac).

www.certilia.com/kako-aktivirati-certili...-osobnom-iskaznicom/

(točka 3) - Pročitajte i potpišite zahtjev za izdavanje Certilia mobileID aplikacije i završite proces klikom na gumb “Registriraj se”. Unesite potpisni PIN i kliknite “OK”.
03.05.2023 | 09:39
Da, u pravu si. To sam napravio kroz windows virtualku, jednokratno, pa sam zaboravio na to. Sorry!
05.05.2023 | 16:31
Ja sam sa Certilia mobile ID zapravo skoro skroz rijesio nase “probleme”.
Mogu se prijavit u egrađani i u edozvolu, potpisivati zahtjeve, mogu i PDFove potpisivati.
Jedino sta jos potpisujem preko PCa su projekti, da mogu ja odredit poziciju i velicinu potpisa.

Sve ostalo ide preko Mobile ID.
I nije preskupo, mislim da slabih 10€ za dvije godine.

I dalje se slazem da je diskriminatorno prema Apple korisnicima, pa bi mozda bila privremena kompenzacija da nam batem tih 10€ poklone :/
01.10.2023 | 00:32

Prilog/zi 1.jpg nije/su pronađen/i


Možda mali update. Uspio sam potpisati jedan lokalni .pdf kroz FF na kojem je emulirana Rosetta. Logiram se na certilia.com i to baš s osobnom umetnom u čitač. Kad se logiram na Portal, odaberem Aplikacije, pa onda: "eSign Web". Tu učitam taj .pdf, upišem Ime i Prezime, OIB, te odaberem "Prijavi se za udaljeni potpis". Nakon toga, odaberem opciju "Potpiši udaljenim certifikatom". Tu mi se otvori pop-up, a odaberem certifikat i upišem lozinku i "VOILA!" imam potpisani dokument.
Prilozi:
01.10.2023 | 08:44
Zar to ne bi trebalo biti jednostavije?
01.10.2023 | 09:15
Je li to na Macu s Apple procesorom?
01.10.2023 | 15:10
Zato je obnova udaljenog (certilia) certa prava noćna mora na Apple SOCu, ili bilo čemu što nije x86 mašina, a i na njima je pain. Trebam obnoviti cert (nakon 2 godine) i sada imam mjesec dana to napraviti, a sve mi se čini da ću morati u PU to odraditi. AKD support preko remote supporta mi nije mogao pomoći tako da...super.
01.10.2023 | 16:24
@smayoo - 500
@rusty - ako je tebi nocna mora, onda dobro sa nisam nikad niti pokusao.
01.10.2023 | 18:16
Što - 500?
02.10.2023 | 01:48
smayoo kaže:
Što - 500?


501
02.10.2023 | 08:10
jura22 kaže:
@smayoo - 500
@rusty - ako je tebi nocna mora, onda dobro sa nisam nikad niti pokusao.


Mislim noćna mora je možda pretjerano jer setup inicijalni cijele eOsobne jer super kao i korištenje, ali sada ponovna obnova udaljenog certifikata je kao 91. Dakle samo x86 mašine (izgleda), što više windows to bolje radi midlewarea i sve ostalo (kao recimo ARM) ne dolazi u obzir.

Ja u domaćinstvu nemam x86 računala i eventualno mogu prenamjeniti jedan hypervisor stroj da mi bude privremeno "windows" stroj kako bi eventualno ovo napravio. Ova diskriminacija non-Win okolina je za poludit a da ne govorim da su zapeli u kamenom dobu po pitanju podrške drugih arhitektura. Mislim nije da je Apple SOC došao jučer jel?

Nabijem ih...
02.10.2023 | 08:22
I to da barem na Windowsima radi kako spada. I tamo ti samo određene kombinacije rade. Kolegi je uredno radilo potpisivanje kroz Chrome, izašla je nova verzija middlewarea i to je prestalo raditi. Vrati staru verziju, radi još par dana dok je nisu onemogućili. Vrati novu, ne radi. Zove podršku, cura mu kaže, nađite vi nekog informatičara da vam to složi i - poklopi slušalicu.
Ja mu kažem da proba s Firefoxom i pošaljem mu one prastare upute od AKDa kako Firefox jednokratno podesiti da zna povući plugin od AKD middlewarea - i proradi mu. Nazovem ja njihovu podršku da im objasnim problem, a oni meni "gospodine, prepustite vi podršku nama, vi se bavite svojim poslom".
Što bi rekli u Alanu Fordu, tiru liru pik pok...
02.10.2023 | 09:21
Ja sam dobio na supportu tipa koji je bio jako susretljiv ali nije riješio problem jer se osobna u Device Manageru ne vodi kao "AKD..." objekt nego unknown i kao to je sigurno issue. E sada, to ćemo vidjeti kada osposobim x86 stroj, ali ako i tada ne bude radilo, a dobijem tu "dotičnu" mislim da ću je prvo stjerat u k*** a onda ću joj pustit da mi pokuša pomoć.

Volim te 1st level support loud koi misle da znaju sve. Ovi rođeni nakon 2000. su pogotovo prgavi
02.10.2023 | 09:53
Sve je to problem krivo postavljenih očekivanja. Netko ih je uvjerio da su oni tu da rješavaju probleme, a zapravo nisu. Daleko su od dovoljno iskusnih da bi to mogli. Oni su tu da se nezadovoljni korisnici deru na njih preko telefona.
02.10.2023 | 13:28
Mislim stvarno se pitam kako taj neko ko je dobio natječaj da im složi tu uslugu nije već odavno poslan u pustinju. Godinama guslaju jednu te istu stvar i ne radi!? Dokazali su stvarno da su nesposobni.
A "pritisnite jedan, pritisnite dva - kako Vam mogu pomoći" su stvarno samo septička gdje se nezadovoljni mogu izrigati.

Ima li već > 10 godina da pokušavaju implementirati tu uslugu i nikako da uspiju? To je strašno! Nema se tu ništa dodati. Neka se jebu i oni i njihov potpis. Seronje jedne seljačke.
02.10.2023 | 15:12
Sreo sam jednog od tih ljudi igrom slučaja u neformalnoj atmosferi pa on cendra kako nisu oni krivi jer - jebu ih svi redom, Microsoft prvi, pa Adobe, pa ekipa koja radi browsere, pa Apple, pa... jer "stalno nešto mijenjaju".
02.10.2023 | 15:34
smayoo kaže:
Sreo sam jednog od tih ljudi igrom slučaja u neformalnoj atmosferi pa on cendra kako nisu oni krivi jer - jebu ih svi redom, Microsoft prvi, pa Adobe, pa ekipa koja radi browsere, pa Apple, pa... jer "stalno nešto mijenjaju".


To bi im Riba složio između dvije pive iz dosade.

EDIT:
Ja mislim, da im ovi nešto muljaju jer naši nisu kliknuli na pravom mijestu "slažem se". E nema usluge dok mi ne dobijemo od tebe "podatke" za naše algoritme. A naši glupi ko top i strah ih na im nešto ne uvale pa povlače sve što ima u bazama.
02.10.2023 | 17:49
Zamisli da odlučiš u životu biti taksist pa da cendraš kako ti putnici stalno hoće na neka druga mjesta ići...
02.10.2023 | 18:16
Ali kad gradiš kuću i naletio si na "K... Iskopi, ukopi i odvoz Gornji Zamet (za vlastite potrebe)" pa skužiš da tip pojma nema, pošalješ ga u tri pm, naplatiš što možeš za štetu i tražiš nekog drugog! Jebo ga ja! Ali ne! Isti diletanti seru neku glupu priču i zgrču lovu ko ludi.
02.10.2023 | 20:15
je smayo. MBP M2 i Sonoma gore. Ali, koliko su mi danas potvrdili, javni bilježnici ne priznaju ovaj potpis, tako da.....Apsurdistan ide dalje. Znači, na kupoprodajni ugovor, ako ga staviš, žali bože. Nebitno što je tvoj potpis deponiran u NIAS-u, što preko QR code-a možeš isti provjeriti. Džaba smo krečili!
02.10.2023 | 21:46
www.zakon.hr/cms.htm?id=39663
www.zakon.hr/z/923/Zakon-o-provedbi-Ured...Direktive-1999-93-EZ
Nisam pravni stručnjak, nisam detalje detalja proučavao, ali oni koji jesu, uputili su me da digitalno potpisan dokument ne treba više ovjeru bilježnika.
02.10.2023 | 22:50
gle....možda si i u pravu. Danas je kolegica zvala JB jer je inače oduševljena idejom i stoka s druge strane Mrtvo-ladno odrezala: "Sud to ne priznaje" i da je "takav zakon, da ga još nisu kao verificirali". Možda je stoka skužila da s time gubi značajan dio apanaže, pa onda namjerno muti vodu!!!?????


Što je najgore, koga pitati? Dal da zovem AKD sutra..ili NIAS?????
03.10.2023 | 06:51
Pa, ako već želiš nekog pitati pa da budeš siguran, onda valjda treba pitati ministarstvo pravosuđa, ili, ako postoji, neki info ured Zemljišno-knjižnog odjela (Gruntovnice), zar ne? Jer, ako JB kaže da "sud to ne priznaje", a ti sumnjaš u to, onda je sud instanca gdje treba provjeriti tko je u pravu.
Kako god bilo, osim za neke specifične situacije, u gruntovnici će te ionako maksimalno stimulirati da ideš rješavati prijenos vlasništva nad nekretninom - kod javnog bilježnika, tako da ćeš JBu svejedno platiti tu uslugu pa je više-manje svejedno hoće li ti naplatiti ovjeru potpisa na ugovoru ili uslugu upisa vlasništva nad nekretninom.
03.10.2023 | 08:23
našao nešto što bi se moglo ić u tom smjeru:

gov.hr/hr/koristenje-elektronickog-potpi...anja-i-odgovori/2475

"Vrijedi li el. potpis nakon što se dokument isprinta?
Ne.
Ispisom na papir se ne prenosi pravni učinak elektroničkog potpisa koji je bio ugrađen u elektroničkom obliku dokumenta. Ispis el. potpisa nema pravni učinak i dokument koji je bio potpisan u el. obliku, ispisom ne prenosi ta svojstva. Ako i postoji vizualizacija el. potpisa koja je vidljiva na ispisanom dokumentu, to i dalje ne znači da je taj dokument (ostao) potpisan. Ispisom se poništava pravni učinak el. potpisa.

Zašto el. zapis nakon ispisa ima pravni učinak i smatra se javnom ispravom, a elektronički je potpisan?
El. dokument koji ima el. zapis sukladno uvjetima iz Uredba o organizacijskim i tehničkim standardima za povezivanje na državnu informacijsku infrastrukturu (čl. 15) vrijedi i nakon ispisa, dok ispisani dokument s el. potpisom ne proizvodi pravne učinke.
El. dokument koji sadrži elektronički zapis (npr. potvrde HZMO-a, rodni list, domovnica) se generira i čuva u sustavu institucija koje su kreirale taj dokument – građanin ga nakon generiranja ispiše (isprinta) i takav isprintani primjerak vrijedi kao javna isprava i proizvodi pravni učinak. Takav dokument i u isprintanom obliku sadrži poveznicu putem koje se može „pozvati“ dokument iz državne baze iz koje je i generiran te se tako može provjeriti istovjetnost podataka (s isprintanog dokumenta u odnosu na izvornik u bazi državnog tijela). Zbog osigurane mogućnosti provjere, takav ispisani dokument koji sadržava el. zapis i el. potpis državnog tijela - ima i dalje snagu javne isprave i proizvodi pravni učinak i nakon ispisa (dokle god se el. dokument čuva u bazi) - no na primatelju ispisanog dokumenta je obaveza da provjeri istovjetnost putem poveznice na isprintanom dokumentu."


Onda i dalje neznam čemu guranje toga jer i dalje je printer "Početak i kraj" svega, kao i čekanje u redu.


Inače, evo još jedne zgodne instance koja meni radi. AKo treba, usnimim dokaz.

web.epotpis.rdd.hr
03.10.2023 | 08:38
Ne kužim što ti nije jasno. Digitalni potpis jamči nepromjenjivost digitalnog dokumenta. Ako u digitalno potpisanom dokumentu neku stranicu izbaciš, dodaš, izmijeniš... validacija digitalnog potpisa više neće proći i to je indikacija da je dokument mijenjan nakon što je digitalno potpisan. Ako validacija digitalnog potpisa prođe, to znači da je dokument točno onakav isti kakav je bio kad ga je potpisnik digitalno potpisao. I to vrijedi samo za dokument u digitalnom obliku. Isprintani primjerak je samo papirnata kopija jer, naravno, jednom kad dokument isprintaš, na isprintanoj kopiji nemaš više mogućnost validacije digitalnog potpisa.
Međutim, tko to kaže da je nužno digitalno potpisani dokument isprintati da bi bio služben?

Za ovaj web potpis - to je sve OK, ali isto ti treba raditi digitalno potpisivanje kroz browser da bi mogao potpisati na ovaj način.
03.10.2023 | 10:45
Odgovori si na pitanje je li Papir digitalan ili analogan? Ako je papir digitalan onda vrijedi digitalni potpis ako je pak analogan onda fino analognu olovku i šarni.
03.10.2023 | 16:21
JA sam susreo dvije vrste digitalno potpisanih dokumenata.
1. digitalno potpisani dokument koji se distribuira digitalno i jedino tako se može provjeriti izvornost, a kada se isprinta to je samo kopija i ništa više - projekti - imaju znak Acrobata i ime i prezime
2. digitalno potpisani dokumenti koji vrijedi i kao papirnati dokument koji ima QR kod i kada se skenira, dobije se PDF koji je onakav kakav je i kreiran - Potvrda o pravomočnosti rješenja (uporabne dozvole).

U prvom slučaju isprintani projekt ne možemo smatrati istovjetnim izvorniku jer se nešto može i mijenjati, dok Potvrdu o pravomočnosti jednosavno provjerimo ma recimo mobitelu.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 33 minuta
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, jura22, matiknez, Riba, rticic, smayoo, Anonimci (721)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO