eOI - opet diskriminacija
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

eOI - opet diskriminacija


04.03.2022 | 10:57
Aha, hvala na pojasnjenju…ima smisla
Eto nadam se da ce i Archicad i Autocad uskoro prilagoditi, pa da pocnu koristiti sav potencijal novog M1 procesora…
(nisam siguran ali Autocad su mozda vec prilagodili…)
04.03.2022 | 11:29
Nisu. Radi preko Rosette2. Ali radi OK, koliko sam imao prilike vidjeti.
25.03.2022 | 12:39
Upravo sam instalirao novi EIDclient v 3.3.0 www.eid.hr/datastore/filestore/10/eIDMid...are-3.3-20210801.pkg i ponovo mi uredno radi potpisivanje u Acrobat Readeru DC na Mac Mini M1
28.03.2022 | 13:24
pokušao sam sada, i dalje ne mogu uopće loudati pkcs11 modul u Acrobat...
28.03.2022 | 20:04
baka kaže:
Upravo sam instalirao novi EIDclient v 3.3.0 www.eid.hr/datastore/filestore/10/eIDMid...are-3.3-20210801.pkg i ponovo mi uredno radi potpisivanje u Acrobat Readeru DC na Mac Mini M1


A eSigner za FireFox?
29.03.2022 | 09:39
smayoo kaže:
baka kaže:
Upravo sam instalirao novi EIDclient v 3.3.0 www.eid.hr/datastore/filestore/10/eIDMid...are-3.3-20210801.pkg i ponovo mi uredno radi potpisivanje u Acrobat Readeru DC na Mac Mini M1


A eSigner za FireFox?


Na M1 nisam instalirao parallelse tako da ne znam :/
29.03.2022 | 10:20
Pa ne... Mislio sam - na macOS? Probaj radi li potpisivanje kroz browser
29.03.2022 | 20:42
Ne znam?! Projekte potpisujem u Acrobat Readeru, a Firefoxom se na macOSu mogu logirati na eDozvolu, ali mi Signer nikada nije radio pa moram predaju zahtjeva uvijek na kraju potpisati na Windowsima. Ne znam ni da se mogao ovaj završni potpis odraditi na macOSu?! Udaljeni potpis još nisam aktivirao.
29.03.2022 | 20:45
Malo sam zbunjen sada… to sta si napisao vec znamo da radi s tim da na M1 nece.
Meni i dalje nece ma da sam instalirao tvoj update..
29.03.2022 | 20:45
Pa, dovraga , ako su izdali novu verziju i potpisivanje dokumenata sada radi na Apple silicon Macovima, možda su u toj novoj verziji (napokon) omogućili i potpisivanje kroz browser na Macu. Probaj, molim te.
29.03.2022 | 20:59
Čekaj... verzija middleware 3.3.0 je još od prošlog ljeta. Zar ti s tom verzijom radi PDF potpisivanje na Apple silicon Macu?
23.04.2022 | 09:05
Pozdrav svima, budući da mi je u nekoliko navrata knowledge base s ovog foruma bio od koristi (mac user 10+ godina), možda ovim putem mogu vratiti uslugu.

Dobio sam upit da pomognem oko instalacije/podešavanja potpisa i logina od strane jednog odvjetničkog ureda, te sam uspio napraviti ono što im treba, da se prijave u usluge.pravosudje.hr/komunikacija-sa-sudom/ te da mogu potpisati pdf dokument. Stvar radi i nemaju više problema.

Budući da sam podešavao remote pristupom, nisam imao previše vremena dokumentirati sve, ali vidim da je ionako svima jasno o kojim se problemima radi.
Bilo bi mi drago dobiti povratnu poruku, ako nekome proradi s ovim verzijama.

macOS 12.13.1. Monterey, M1 iMac 24

Adobe Acrobat DC
AcroRdrDC_2100120155_MUI.dmg

Firefox
Version: 78.15.0esr (64-bit)
Prilozi:
23.04.2022 | 09:37
Hvala ti na dobroj volji, ali fali nam najbitniji podatak. Koji su potpisni cetifikati (kartice) u pitanju i koja je verzija middlewarea? A i koji čitač koriste, ako znaš?
30.04.2022 | 07:37
Pokupio sam što sam mogao od podataka budući da nije baš cool kopati po tuđem računalu.

akdcaroot.cer
kidka.cer

eIDMiddleware-3.3.-20210801.pkg
AKDeID-3.10-20200316.pkg

Moguće je da vam ovo i dalje ništa ne znači, ali nažalost ne mogu više pomoći od ovog. Sretno!
Prilozi:
30.04.2022 | 08:48
Hvala!
29.08.2022 | 15:04
Pozdrav svima!

Pokušavam se ulogirati putem gov.hr stranice koristeći eOI iskaznicu (uredno aktivirana) ali mi nikako ne otvara stranicu za odabir certifikata. Kada probam na Certalia portal tamo piše da MacOS nije podržan...

Čitač kartica uredno radi i mogu pristupiti kartici kroz eID Client aplikaciju i učita podatke istog trena.

OS je Monterey 12.3.1, Intel procesor, Safari verzija 15.4

Probao sam i putem Chromea i Firefoxa ali uvijek isto.

Da li je netko imao takav problem? Moram naručiti neke dokumente i htio bih izbjeći čekanja u redu ali ako mi je jedini izbor Win stroj ondak ću radije čekati.

Unaprijed hvala svima!
29.08.2022 | 18:28
Ne može Safari. Za Chrome nisam siguran, ali Firefox radi. Samo je potrebno jedamput inicijalno pokazati mu na mjesto gdje mu se nalazi middleware za eOI. Te sam upute već bio linkao ovamo. Ne nalazim ih sad na siteu od Certilije, evo ih ovako...
(upute su stare, za stariju verziju Firefoxa i macOSa, ali i dalje vrijede)
29.08.2022 | 18:29

Datoteka za prilog:

Naziv datoteke: FirefoxKorisnickeupute.pdf.zip
Veličina datoteke: 459 KB
29.08.2022 | 18:30
Napomena: na macOS radi samo prijava (login) na e-građani (ili e-poreznu, ili e-dozvolu, itd.), ali potpisivanje zahtjeva kroz browser NE RADI. Potpisati se na macOS može samo PDF dokument, off-line.
29.08.2022 | 22:08
Za M1 još uvijek ništa?
29.08.2022 | 22:33
Reklo bi se da ne.
30.08.2022 | 10:04
Ok, hvala. Znači idem na redomat, ne da mi se kupovati win mašina samo za to. Super su to osmislili kao da je Mac neka egzotika...

smayoo kaže:
Napomena: na macOS radi samo prijava (login) na e-građani (ili e-poreznu, ili e-dozvolu, itd.), ali potpisivanje zahtjeva kroz browser NE RADI. Potpisati se na macOS može samo PDF dokument, off-line.
30.08.2022 | 11:13
Ne trebaš kupovati win mašinu, ako ti je intel Mac, možeš instalirati linux ubuntu ili windowse na virtualni stroj (ja koristim besplatni VirtualBox).

Trenutno se dopisujem s tehničkom podrškom AKD-a , tvrde da se certilia mobilnom aplikacijom (koja se mora inicijalizirati chipom, vjerojatno opet s windowsa) može potpisivati web zahtjeve. Nisam još provjerio.
  • Daddo
  • Posjetitelj
30.08.2022 | 11:58
Provjereno može. Ali certilia mobilni app je samo za eOI druge generacije. eOI druge generacije se može aktivirati odmah u PP gdje je dižeš. Napomena, nije trivijalno, upute su za kiki, trebalo mi je skoro sat i pol tamo.

Možete i od doma na win stroju, ali ne preporučam.

@smayoo - specijalno za tebe, Certilia app je ista priča i princip kao sa onim FINA certifikatom "potpis u oblaku".
30.08.2022 | 15:38
Za Mac ne postoji eSigner tako da se ne može ništa potpisati kroz browser, ali prijava i potpis pdf-a kroz Acrobat radi i na M1, samo je bitno za Firefox namjestiti da se otvara kroz Rossetu jer inače ne prolazi niti prijava.
  • Daddo
  • Posjetitelj
30.08.2022 | 16:49
Ponovit ću, potpis na eZahtjev radi i na Macu (neovisno o platformi Intel ili ARM) u pregledniku ako imaš eOI druge generacije i aktiviran kvalificirani elektronički potpis. Aktivacija elektroničkog potpisa znači da si na mobilni uređaj preuzeo Certilia app i takav potpis se ponaša kao “udaljeni potpis u oblaku” gdje se jedan autoriziran uređaj koristi kao dio PKI infrastrukture.

eOI prve generacije ne podržavaju Certiliu. I zato ne rade.

Na isti način se eZahtjev može potpisati s bilo koje platforme (tablet s ipadOS-om ili androidom, linux, win…) jer je ključan uređaj za potpisivanje onaj s instaliranom certiliom a ne eSigner modulom ili pak eID aplikacijom.

I prijava u sustav ide kroz Certiliu.
07.11.2022 | 15:21
Eto ako netkoga zanima prošao sam kroz proceduru upravo maloprije..

Kupio USB čitač na pošti, 79kn
osobna od žene, 2 generacija

Instalirao client aplikaciju - aktivirao osobnu, postavio one šifre

Treba Fireforx staviti da ga otvara preko Rosete, instalirati onaj PKCS!1 modul i sve šljaka
Prijava na eGrađani bez problema izvršena...

Sad samo moram čekati da moja dođe za koji dan pa da probao onu START aplikaciju radi koje sam i krenuo u ovu priču da mogu otvoriti doo, pa javim kako je to prošlo
07.11.2022 | 16:24
Sorry,
Moze malo detaljnije.
Koji macOS, koji procesor, kako insralirati FF preko Rossete odnosno da se otvara preko Rossete (mada mislim da je Rosseta 2), od kuda se instalira PKCS!1?
07.11.2022 | 16:40
Eto, sad si me podsjetio da i ja prijavim, Certilia (AKD) mobile.id aplikacija (sada) zaista upotrebljivo funkcionira (iako je i dalje traljavo sklepana u smislu ergonomije i intuitivnosti, ali, kad se ispoštuje taj njen nakaradni workflow, radi pouzdano). Zahvaljujem @Daddo, što si mi skrenuo pažnju na njih, i prvi put, i sad nedavno opet, a također i što si me uputio u iščašeni način razmišljanja autora aplikacije .
Nakon malo više od mjesec dana testiranja, mogu potvrditi da se navedenom mobilnom aplikacijom može ispravno i funkcionalno potpisivati PDF dokumente, prijavljivati na E-građane i slične usluge, a također i potpisivati online zahtjeve poput onih na e-dozvoli (za arhitekte, odnosno projektante općenito) i sve to samo uz pomoć mobitela. Nije potreban više čitač kartice, niti ovaj ili onaj browser (OK, to s browserom može ovisiti o konkretnoj usluzi, tj. web aplikaciji), niti ovaj ili onaj OS, CPU i uopće više nije potrebno imati karticu (eOI ili korporativnu ID karticu, kao npr. od neke inženjerske komore, javnog bilježnika i sl.).
Sam postupak se nije baš ubio od intuitivnosti, a AKDova tehnička podrška je, hm... eto... uslužna i brza na odgovoru, ali ipak u značajnoj mjeri - mutava (u nedostatku bolje riječi), ali jednom kad se cijela stvar inicijalizira i postavi, onda uistinu radi.
Naglašavam da se ta Certilia mobile.id usluga DODATNO PLAĆA! Iznos nije neki užasan, 70 kn/god. Siguran sam da netko kome to trenutno treba jednom ili nijednom godišnje (jer većinu e-građani usluga može koristiti bankarskim tokenom, kao jednu razinu niže sigurnom vjerodajnicom) možda i ne želi to plaćati, ali nama koji prirodom posla digitalno potpisujemo 1 ili više dokument dnevno, a na razne digitalne servise se prijavljujemo i češće, ovo je ogromno olakšanje.

Uglavnom, sama aplikacija besplatna za download i instalaciju, a onda, interakcijom aplikacije s jedne strane, te fizičke kartice, čitača i browsera na računalu s druge strane, treba inicijalno (jednokratno) "ubaciti" digitalni certifikat s kartice (e-osobne ili koje druge) u mobile.id aplikaciju te u toku tog postupka u jednom koraku online platiti navedeni iznos od 70 kn.

Daddo kaže (ja nisam probao jer mi je čip na eOI otišao u ocat nakon cca 20 digitalnih potpisa, još prije 2 godine) da eOI prve generacije ne rade s mobile.id aplikacijom, nego samo ove novije eOI, koje se izdaju od prošle godine. Ja mogu jedino potvrditi da kartica ovlaštenog inženjera komore izdana prošle godine radi uredno sa mobile.id.

Aplikacija zna koristiti biometrijsku identifikaciju iphonea, tako da ne treba unositi password svaki put.

Istu instancu mobile.id aplikacije (na istom mobitelu) može se "povezati" s više od jedne kartice (npr. s eOI, s karticom komore, s nekom trećom korporativnom), pretpostavljam ne bilo koje, nego neke od ovih što je izdala Certilia (AKD).

Dalje, da bi se potpisalo PDF dokument, treba ga fizički prebaciti na mobitel (ja imam iPhone i Mac pa to funkcionira AirDropom vrlo bezbolno i brzo - unutar app Datoteke sam na iPhoneu kreirao folder Certilia koji mi služi da ulazne PDF dokumente koje potpisujem). Kad se pokrene procedura za potpisivanje, najprije se odabere PDF dokument, onda se odabere mjesto gdje će se postaviti grafički prikaz digitalnog potpisa:

- "Potpiši" će kreirati dodatnu stranicu na kraju dokumenta i tamo staviti grafički prikaz digitalnog potpisa
- "Potpiši s lokacijom" će ponuditi na svakoj stranici jednu od 12 predefiniranih pozicija. Ja sam naslovnice svojih projekata prilagodio tako da mjesto predviđeno za grafički prikaz digitalnog potpisa točno odgovara, lokacijom i dimenzijama, onom što nudi Certilia mobile.id aplikacija.

Nakon odabira lokacije i potvrde, treba pričekati (od par sekundi do 20-30 sekundi, ovisno o veličini PDF dokumenta i brzini internetske veze) prije nego se prikaže potpisani dokument.

E, sad, tu je važno ODMAH piknuti "Podijeli" pa potpisani dokument Airdropom vratiti na Mac ili kako god drugo poslati nekamo s telefona, jer kad se jednom napusti ovaj prikaz, potpisani dokument je i dalje prisutan u Certilia aplikaciji, ali više nema nijednog načina da ga se (kasnije, naknadno) eksportira ikamo. AKDov šampionski programerski tim obavio je super posao.

Što se tiče prijave na e-građani i druge servise, kao i on-line potpisivanja raznih zahtjeva na tim servisima, stvar radi push notifikacijom, samo u browseru kao vjerodajnicu treba odabrati Certilia osobni mobile.id (ili poslovni mobile.id, ako se radi o korporativnoj ili komorskoj kartici). Nakon što se odabere, treba u browseru utipkati svoj OIB i password, kliknuti dalje, na mobitel dođe push notifikacija kroz certilia mobile.id, otvori je se, faceid provjera, pikne se potvrda i to je to. Osobno provjereno, radi za prijavu na e-građani i za potpis zahtjeva na e-dozvoli (dozvola.mgipu.hr).

To je to od mene. Ako nekog nešto zanima ili mu negdje zapne, molim neka pita ovdje, a ne privatnom porukom jer upute napisane ovdje su korisne nebrojeno više puta od onih poslanih privatnom porukom.
07.11.2022 | 16:45
igorsumonja kaže:
Sad samo moram čekati da moja dođe za koji dan pa da probao onu START aplikaciju radi koje sam i krenuo u ovu priču da mogu otvoriti doo, pa javim kako je to prošlo


Bojim se da ti to neće proći (tako, eOI čipom, čitačem i Macom) jer online digitalno potpisivanje na Macu ne radi (ni na Intel, ni na Apple siliconu). Radit će ti ovo što sam opisao, preko mobile.id aplikacije s mobitela.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 25 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO