Smart indikatorska sklopka
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Smart indikatorska sklopka


17.04.2023 | 16:21
Mislim da nas vecina na hodnicima ima onaj ruzni prekidac za bojler, grijac, ventilator, perilicu. Obicno su to jaki prekidaci 15-20A.

Ja bi kupio takav u smart varijanti. Potrebno da radi sa Homekit, ili barem HA.

Moze li me neko uputiti na neku radnju gdje bi to bilo? Thx.


Screenshot2023-04-17at11.20.42.png
17.04.2023 | 20:32
To je opasno, nemoj se zajebavati s nekakvim điđama neprovjerene kvalitete. Vrlo je velik požarni rizik na sklopnom elementu koji prekida toliku struju na kućnim instalacijama.
18.04.2023 | 14:34
Imam doma izvedeno nesto sitno sa Sonoff stvarima (rolete, neke podne lampe, led trake i sl.).
Trebali bi raditi sa Homekitom (nemam iskustva).
Znam da imaju smart prekidace do 25A
sonoff.tech/product/diy-smart-switches/powr3/

Da li to spada u điđamiđe neprovjerene kvalitete zaista neznam.
18.04.2023 | 15:29
Sam proizvođač daje na tim stranicama test report kineskog laboratorija
sonoff.tech/wp-content/uploads/2021/07/S...ty_Test_Report_1.pdf
Taj test report, ako ne sumnjaš u njegovu autentičnost, kaže da je sve OK. I to je OK. Ali kineski proizvođač ne može biti odgovoran za kvalitetu i sukladnost (EU propisima) svog proizvoda plasiranog na tržište EU.
To znači da:

1. ako si proizvod naručio online iz Kine (ili USA, ili odnekud drugdje izvan EU), onda si ti sam uvoznik i sam snosiš tu odgovornost. U ekstremnom primjeru, ako ti se kuća zapali jer je proizvod bio neispravan i izrađen na način da ne prevenira ovakav događaj, sam si kriv, ali si i kazneno odgovoran za ugrozu koju je taj požar izazvao trećim osobama.

2. ako si proizvod kupio u EU (npr. preko njemačkog Amazona), onda je uvoznik u EU (neki EU distributer) odgovoran za kvalitetu i sukladnost te mora svim kupcima omogućiti dostupnost dokumentu kojim on tu odgovornost jamči i prihvaća (tzv. "Izjava o sukladnosti", odnosno "Declaration of Conformity"). Dakle, ako ti ta izjava nije dostupna za download PRIJE nego si kupio taj proizvod, dobavljač je sumnjiv, a time i proizvod.
18.04.2023 | 19:07
Dobio sam slican savjet da ne diram to nista dok ne naletim na smart sklopku renomiranog proizvodjaca, bas radi opasnosti od pozara.
18.04.2023 | 19:11
drlovric, ja da sam na tvom mjestu, zamjenio bi ove postojeće sa grebenastim sklopkama. Možda ćeš morati malo oštemati zid, da stanu.

...i onda staviš mehanički "pomakivać", nešto ovog tipa ko sa slike samo za grebenaste sklopke!

Nema požara 100%

Prilozi:
18.04.2023 | 19:18
O... Bože...
18.04.2023 | 21:02
Cuti Zdravac ionako sam se gotov razveo radi smart home integracija

Nemaju zene razumijevanja
19.04.2023 | 13:59
smayoo kaže:
2. ako si proizvod kupio u EU (npr. preko njemačkog Amazona), onda je uvoznik u EU (neki EU distributer) odgovoran za kvalitetu i sukladnost te mora svim kupcima omogućiti dostupnost dokumentu kojim on tu odgovornost jamči i prihvaća (tzv. "Izjava o sukladnosti", odnosno "Declaration of Conformity"). Dakle, ako ti ta izjava nije dostupna za download PRIJE nego si kupio taj proizvod, dobavljač je sumnjiv, a time i proizvod.


EU izjava o sukladnosti (DoC) obavezan je dokument koji proizvođač ili njegov ovlašteni zastupnik moraju potpisati. Na taj način izjavljuju da su proizvodi u skladu sa zahtjevima EU-a. Potpisivanjem izjave o sukladnosti preuzimaju punu odgovornost za sukladnost proizvoda s primjenjivim propisima EU-a.

Izjava je dostupna na stranici proizvodjaca (koji preuzima odgovornost).

Nemam nista sa navedenom firmom.
19.04.2023 | 19:39
Oprosti mi, ali sve si pobrkao i pomiješao. Nije čudno, to rade i ljudi koji su profesionalno u tom poslu, ali moram te ispraviti jer si na moj post (u kojem se trudim točno objasniti što je čija odgovornost) stavio odgovor koji je u cijelosti netočan, ili barem - neprecizan - i opet unio zabunu.

1. govorimo o sukladnosti propisima unutar EU. Drugdje u svijetu možda vrijede drugačija pravila, ali to nam za ovu raspravu nije relevantno.

2. Izjava o sukladnosti (eng. Declaration of Conformity) je dokument koji utvrđuje i definira ODGOVORNOST (u krajnjoj konzekvenci, i kaznenu) za ispravnost i sukladnost proizvoda propisima u smislu sigurnosti korištenja (za samu funkcionalnost se pozivamo na jamstvo).

3. Proizvođač može (i mora) preuzeti odgovornost za sukladnost svog proizvoda samo ako ima sjedište UNUTAR EU. Ako mu je sjedište izvan EU, onda je nedostupan EU pravnom sustavu te ga se, u tom smislu, ne može smatrati odgovornim (jer ne može odgovarati u slučaju da se pokaže nesukladnost). Ako mu sjedište jest (igdje) u EU, onda proizvođač i samo proizvođač potpisuje Izjavu o sukladnosti, a ne nikakav "ovlašteni zastupnik", "uvoznik" (trgovac koji kupi nešto u Italiji i proda to u Hrvatskoj od 2013. godine više nije "uvoznik", nego obični trgovac).

4. "Ovlašteni zastupnik" je poslovna uloga koja ne postoji u kontekstu EU pravnog okvira odgovornosti za sukladnost. Neka firma može možda imati poslovni ugovor s nekim proizvođačem takav da je imenuje "ovlaštenim zastupnikom", ali to je beznačajno i ništetno u smislu odgovornosti za sukladnost.

5. Za proizvod kojeg je proizveo netko izvan EU, odgovornost za sukladnost mora preuzeti (bilo koji, odnosno svaki) uvoznik, tj. pravna ili fizička osoba koja uvozi taj proizvod (bilo da se radi o jednom komadu ili o 100.000 komada) u EU, bez obzira da li je krajnji kupac taj proizvod kupio od nje, ili od nekog preprodavača. Uloga svih eventualnih preprodavača koji stoje između uvoznika u EU i krajnjeg kupca je, u smislu odgovornosti za sukladnost - NEBITNA.

6. U tom smislu, EU izjava o sukladnosti jest obavezan dokument, kojeg sigurno ne potpisuje "ovlašteni zastupnik" (tko god to bio), nego ga potpisuje ili proizvođač (ako je iz EU), ili uvoznik u EU. I nitko treći.

7. Bez obzira na to gdje je sjedište fizičke ili pravne osobe koja potpisuje izjavu o sukladnosti, za stavljanje proizvoda u promet u Hrvatskoj, ta izjava mora biti napisana na hrvatskom jeziku. Naravno, ako kupiš proizvod online iz npr. Njemačke, trgovac nije dužan imati Izjavu o sukladnosti na hrvatskom, nego samo na njemačkom jeziku.

Par primjera da probam pojasniti:

1. Kupiš pametnu sklopku u dućanu u Hrvatskoj. Proizvedena je u Kini, proizvodi je firma koja se zove npr. "Jedan". U EU je distribuira neka trgovačka firma iz npr. Poljske, neka se zove "Dva". Ugovorni subdistributer u Hrvatskoj je hrvatska firma "Tri", a firma u čijem si je dućanu ti kupio se zove "Četiri". Znači, kupio si proizvod iz četvrte ruke. Izjavu o sukladnosti na hrvatskom jeziku MORA potpisati odgovorna osoba firme "Dva", a ne firme "Tri", bez obzira što se firma "Tri" deklarira i predstavlja kao "ovlašteni zastupnik" ili "uvoznik u Hrvatsku" i sl.

2. Kupiš pametnu sklopku od firme "Tri" iz Hrvatske, koja je nabavila 10000 kom. tog proizvoda od proizvođača iz Kine (ili od trgovca iz SAD, nebitno je). Izjavu o sukladnosti na hrvatskom jeziku mora potpisati odgovorna osoba firme "Tri". Jednostavan primjer koji je relativno rijedak u praksi.

3. Kupiš pametnu sklopku od električara koji ti ju je ugradio, obrtnika Hrvoja Horvata, fizičke osobe. On ju je kupio od firme "Tri", a ova ju je kupila od proizvođača, firme "Uno" iz Italije. Izjavu o sukladnosti na hrvatskom jeziku MORA potpisati odgovorna osoba firme "Uno", a ne firme "Tri", bez obzira što se firma "Tri" deklarira i predstavlja kao "ovlašteni zastupnik" ili "uvoznik u Hrvatsku" i sl.

Nadam se da je sada jasnije. Možeš primjetiti kako ni u jednom slučaju izjava koju je potpisao proizvođač iz Kine - ne vrijedi ništa, čak i da je na hrvatskom.
20.04.2023 | 05:50
Ima igra oko izjave o sukladnosti. Ona moze i ne mora biti povjerena trecoj strani da proizvod ispita.
Da li je to sto pise na izjavi tocno ili netocno, to mislim nitko ne provjerava dok se nesto ne desi.
20.04.2023 | 09:40
Kako rekoh, Izjava je dokument koji definira odgovornost u slučaju nesukladnosti (nekvalitete, uvjetno rečeno). Izjava kao takva ne jamči tu kvalitetu.
21.04.2023 | 18:22
smayoo kaže:
Oprosti mi, ali sve si pobrkao i pomiješao. Nije čudno, to rade i ljudi koji su profesionalno u tom poslu, ali moram te ispraviti jer si na moj post (u kojem se trudim točno objasniti što je čija odgovornost) stavio odgovor koji je u cijelosti netočan, ili barem - neprecizan - i opet unio zabunu.

Nije mi bila namjera unositi zabunu. Cijenim tvoj trud, ali i dalje nisam siguran u ono što tvrdiš te bih volio da pokušamo ustanoviti što je to pobrkano i pomiješano.

1. govorimo o sukladnosti propisima unutar EU. Drugdje u svijetu možda vrijede drugačija pravila, ali to nam za ovu raspravu nije relevantno.
2. Izjava o sukladnosti (eng. Declaration of Conformity) je dokument koji utvrđuje i definira ODGOVORNOST (u krajnjoj konzekvenci, i kaznenu) za ispravnost i sukladnost proizvoda propisima u smislu sigurnosti korištenja (za samu funkcionalnost se pozivamo na jamstvo).

OK
3. Proizvođač može (i mora) preuzeti odgovornost za sukladnost svog proizvoda samo ako ima sjedište UNUTAR EU. Ako mu je sjedište izvan EU, onda je nedostupan EU pravnom sustavu te ga se, u tom smislu, ne može smatrati odgovornim (jer ne može odgovarati u slučaju da se pokaže nesukladnost). Ako mu sjedište jest (igdje) u EU, onda proizvođač i samo proizvođač potpisuje Izjavu o sukladnosti, a ne nikakav "ovlašteni zastupnik", "uvoznik" (trgovac koji kupi nešto u Italiji i proda to u Hrvatskoj od 2013. godine više nije "uvoznik", nego obični trgovac).

I dalje mislim da sjedište proizvođača nije nužno bitno.
4. "Ovlašteni zastupnik" je poslovna uloga koja ne postoji u kontekstu EU pravnog okvira odgovornosti za sukladnost. Neka firma može možda imati poslovni ugovor s nekim proizvođačem takav da je imenuje "ovlaštenim zastupnikom", ali to je beznačajno i ništetno u smislu odgovornosti za sukladnost.

Mislim da ovo nije točno. Citat sa An official website of the European Union
AUTHORISED REPRESENTATIVE-Irrespectively of whether he is established in the EU or not, the manufacturer may appoint an authorised representative in the Union to act on his behalf in carrying out certain tasks.
Depending on the conformity assessment procedure and the Union harmonisation act in question, the authorised representative can also, for instance, be appointed to perform tasks such as:
—affix the CE marking (and where relevant other markings) and the notified body's number to the product,
—draw up and sign the EU declaration of conformity.
eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?...6.272.01.0001.01.ENG
5. Za proizvod kojeg je proizveo netko izvan EU, odgovornost za sukladnost mora preuzeti (bilo koji, odnosno svaki) uvoznik, tj. pravna ili fizička osoba koja uvozi taj proizvod (bilo da se radi o jednom komadu ili o 100.000 komada) u EU, bez obzira da li je krajnji kupac taj proizvod kupio od nje, ili od nekog preprodavača. Uloga svih eventualnih preprodavača koji stoje između uvoznika u EU i krajnjeg kupca je, u smislu odgovornosti za sukladnost - NEBITNA.

Ja i dalje mislim da odgovornost može preuzeti proizvođač neovisno o tome da li je izvan EU.
6. U tom smislu, EU izjava o sukladnosti jest obavezan dokument, kojeg sigurno ne potpisuje "ovlašteni zastupnik" (tko god to bio), nego ga potpisuje ili proizvođač (ako je iz EU), ili uvoznik u EU. I nitko treći.

Na linku koji sam postao piše da ga može potpisati i ovlašteni zastupnik? Uvoznik u isto vrijeme može biti i ovlašteni zastupnik.
7. Bez obzira na to gdje je sjedište fizičke ili pravne osobe koja potpisuje izjavu o sukladnosti, za stavljanje proizvoda u promet u Hrvatskoj, ta izjava mora biti napisana na hrvatskom jeziku. Naravno, ako kupiš proizvod online iz npr. Njemačke, trgovac nije dužan imati Izjavu o sukladnosti na hrvatskom, nego samo na njemačkom jeziku.

Slažem se s tobom. Na zadnjem uređaju koji sam kupio (powerbank) izjavu je potpisao prozivođač iz Kine. Izjava da je proizvod sukladan je na hrvatskom jeziku.
Par primjera da probam pojasniti:
...
Nadam se da je sada jasnije. Možeš primjetiti kako ni u jednom slučaju izjava koju je potpisao proizvođač iz Kine - ne vrijedi ništa, čak i da je na hrvatskom.

Nije baš jasnije. Možda na konkretnom primjeru.
Na papirima unutar ambalaže proizvoda (powerbank) koji sam nedavno kupio u hrvatskom dućanu (fizičkom) imam izjavu proizvođača na hrvatskom jeziku "da je oprema u skladu s važećim direktivama i europskim normama i izmjenama. Potpuni tekst EU izjave o sukladnosti dostupan je internetskoj adresi www.mi.com/...."
Na proizvodu piše i da je uvoznik neka firma iz Osijeka (nije ova u kojoj sam kupio proizvod). Uvoznik nije priložio nikakvu izjavu? Nitko drugi osim proizvođača nije dao nikakvu izjavu o sukladnosti.
Kako to?
21.04.2023 | 20:15
Ispričavam se, pretpostavka je majka svih zajeba. Meni se nešto podrazumijevalo, a tebi možda (vjerojatno) ne.

Naime, pričali smo o komadu elektroinstalacijske opreme. Taj konkretno komad (kao i sva električna oprema koja može biti opasna po život i zdravlje) predmet je smjernice (direktive) EU

DIREKTIVA 2014/35/EU EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA od 26. veljače 2014.
o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na stavljanje na raspolaganje na tržištu električne opreme namijenjene za uporabu unutar određenih naponskih granica


možeš je pronaći ovdje (na svim EU jezicima):
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/...i=CELEX%3A32014L0035

Hrvatska je (kao i ostale članice) preuzela kompletnu stečevinu i sve obvezujuće odredbe ove smjernice Pravilnikom o električnoj opremi namijenjenoj za uporabu unutar određenih naponskih granica (objavljen u NN 43/2016).

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluz...2016_05_43_1122.html

"Određene naponske granice znači, konkretno, sva oprema koja radi na naponu (istosmjernom ili izmjeničnom) ili proizvodi napon od 50 do 1000V. Takozvani "niski napon". Pri tom "niski" napon ne znači "bezopasan". Bezopasan napon je tzv. "mali napon" (manji od 50V, na engleskom ELV - extra-low voltage) i "sigurni mali napon" (manji od 25V, na engleskom SELV - safe extra-low voltage).

Oprema preko 1000V je isključivo profesionalna i za nju vrijede drugačije norme i kriteriji.

U tom smislu, power bank kojeg si spomenuo, kao takav, ne podliježe ovom pravilniku. Ali punjač koji se uštekava u zidnu utičnicu - podliježe.

Elem, članak 7 Pravilnika definira što može (smije) raditi tzv. ovlašteni zastupnik. Možeš vidjeti da to ne uključuje potpisivanje izjave o sukladnosti u ime proizvođača. Idući članci definiraju što mora odraditi uvoznik, a što mora, može i smije odraditi distributer (koji nije uvoznik).

Članak 2 definira pojmove:

5. »uvoznik« je svaka fizička ili pravna osoba s poslovnim nastanom u Uniji koja električnu opremu iz treće zemlje stavlja na tržište Unije;

6. »distributer« je svaka fizička ili pravna osoba u opskrbnom lancu, različita od proizvođača ili uvoznika, koja stavlja električnu opremu na raspolaganje na tržištu;

Građevni proizvodi općenito (strojarske instalacije, vodovodne instalacije, građevinski materijal...) i roba široke potrošnje općenito ne podliježu ovom specifičnom pravilniku, jer te npr. vodokotlić ili čarapa ne mogu ubiti ako su neispravni.

Prijenos kaznene odgovornosti s proizvođača na uvoznika proizlazi iz nekog općeg zakona, ne znam točno kojeg. Isto je vrijedilo i ranije, samo je ranije "uvoznik" bio *I* onaj koji npr. kupi u Italiji i proda u Hrvatskoj, a od ulaska u EU, "uvoznik" je onaj koji uvozi u EU.
22.04.2023 | 08:28
smayoo kaže:
jer te npr. vodokotlić ili čarapa ne mogu ubiti ako su neispravni.


A ako je visoko montirani vodokotlic i otpadne dok kenjas i zvekne te u glavu?
22.04.2023 | 08:46
E, to su nekad bili problematični oni limeni, emajlirani. Ovi novi, plastični, obloženi stiroporom, oni ne bi mogli ubiti više ni hrčka. Jedino ako netko poželi one talijanske, porculanske, montirati visoko...
22.04.2023 | 15:00
smayoo kaže:
Ispričavam se, pretpostavka je majka svih zajeba. Meni se nešto podrazumijevalo, a tebi možda (vjerojatno) ne.

Smayoo,
puno si napisao, ali nisi puno rekao.
Ispričao si se za pogrešku, ali zapravo i nisi (nije jasno zbog čega se ispričavaš) jer i dalje guraš po svome.
Meni ova tema nije od profesionalne i osobne važnosti, ali bi ju možda ipak trebalo dalje razjasniti.
I dalje stojim iz onog što sam napisao u prošlom postu.
Tvoje citiranje podzakonskih akata (pravilnika) na način da citiraš članke za koje smatraš da ti govore u prilog nije dobar način.
Niti tvoje tumačenje pravilnika u smislu što netko može/mora/smije nije točno.
Ne razumijem koji je tvoj cilj u ovom postu.
Već sam ti pokazao da Izjavu o sukladnosti može potpisati proizvođač (bez obzira na sjedište u ili izvan EU). Može ju potpisati i ovlašteni zastupnik iako ti svojim tumačenjem pravilnika tvrdiš da ne može.
Sklopka, koju sam linkao, ima CE oznaku na kućištu proizvoda i na ambalaži (postavio ju je proizvođač, a ne uvoznik).
Što ti tu vidiš kao problem?
22.04.2023 | 16:26
t_burgund kaže:
smayoo kaže:
Ispričavam se, pretpostavka je majka svih zajeba. Meni se nešto podrazumijevalo, a tebi možda (vjerojatno) ne.

Smayoo,
puno si napisao, ali nisi puno rekao.
Ispričao si se za pogrešku, ali zapravo i nisi (nije jasno zbog čega se ispričavaš) jer i dalje guraš po svome.


Ispričao sam se što nisam odmah jasno napisao da govorim o električnim proizvodima koji rade unutar određenih naponskih granica (od 50 do 1000V), a ne općenito o bilo kojim proizvodima, jer pravila nisu sasvim ista.

I dalje stojim iz onog što sam napisao u prošlom postu.
Tvoje citiranje podzakonskih akata (pravilnika) na način da citiraš članke za koje smatraš da ti govore u prilog nije dobar način.


U krivu si, ali to je tvoje pravo. Ako misliš da nije dobar način ukazati na pravni temelj, ne znam, reci koji način smatraš dobrim?

Niti tvoje tumačenje pravilnika u smislu što netko može/mora/smije nije točno.


A u čemu griješim?

Ne razumijem koji je tvoj cilj u ovom postu.


Cilj je ukazati na činjenicu da za sukladnost kineskog električnog proizvoda koji se prodaje u EU nije odgovoran kineski proizvođač, nego uvoznik u EU.

Već sam ti pokazao da Izjavu o sukladnosti može potpisati proizvođač (bez obzira na sjedište u ili izvan EU).


Svatko *MOŽE* potpisati dokument kakav god želi. Smije li, to je druga stvar, a još je treća ima li takav dokument ikakvu pravnu vrijednost.

Može ju potpisati i ovlašteni zastupnik iako ti svojim tumačenjem pravilnika tvrdiš da ne može.


Vidi gore.

Sklopka, koju sam linkao, ima CE oznaku na kućištu proizvoda i na ambalaži (postavio ju je proizvođač, a ne uvoznik).
Što ti tu vidiš kao problem?


CE oznaka otisnuta na proizvodu i ambalaži je obavezna, ali nije dokaz ničega. Izjava o sukladnosti koju potpisuje pravna osoba koja snosi odgovornost je nešto što se pravno prihvaća kao dokaz. CE oznaka na proizvodu (koju je, naravno, tamo stavio proizvođač) je samo obavezna oznaka, kao brza informacija korisniku, iako se, nažalost, jako često falsificira. Zato i nije dokaz.

Nisam uopće napisao da postoji neki problem, nego sam samo skrenuo pažnju da EU trgovac nudi proizvod za prodaju online unutar EU, a ne daje na uvid valjanu izjavu sukladnosti online. To ne znači da je nema i da je nećeš dobiti kad kupiš proizvod, samo sam skrenuo pažnju da je nema na uvid prije kupnje.
  • Daddo
  • Posjetitelj
22.04.2023 | 21:10
eu.switch-bot.com/pages/switchbot-bot

@drlovric - nema na čemu.
23.04.2023 | 09:07
Hahaha, ovo kao da sam ja smislio!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 50 minuta
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.
  • drlovric: Plenkovic je porucivao Hrvatima kome nije dobro neka ide u DE. Bis bald. A danas drzava daje pare povratnicima jer kapital su ljudi. Ako nas KGB sve rastjera odavdje, ovaj forum ce sam sebi biti svrha :)
  • Air: Mislim da je uvreda za članove jabučnjaka koji su aktivni u političkim temama na jabučnjaku uspoređivati ih sa ekipom koja “troši” takve teme na drugim portalima. Iako smo svakodnevno na forumu neke od tih politički tema nemaju upisa po nekoliko dana. To znači da ekipa nije “ovisna” o tome da non-stop nešto serucka nego se upisuje kad netko nešto ima.
  • Air: Na osnovu ovoga dolazimo da je vrijednost ovog foruma u ljudima koji su svakodnevno aktivni na forumu, a to je uz pomoći ovih političkih tema.
  • Air: Druga vrijednost je već navedena, a to je što je forum sa takvim temama bio aktivan, i ljudi su tada bili prisutni pa su češće otvarali tehničke teme i više pomagali. Danas, a pogotovo u skoroj budućnosti više neće biti potreba za ovakvim tehničkim forumima jer će ljudi pomoću AI-a brže i učinkovitije naći rješenja svog problema.
  • Air: Nije poanta tih tema da netko “ispadne” upravu, niti da se netko uvjeri u neku od teorija koje smo ovdje secirali. Poanta je da su mnogi članovi na osnovu smayoo-ovog angažmana korigirali svoje izražavanje i prepucavanje. Ja sam prvi među njima.
  • Air: Prva vrijednost naših politički tema je: kažu “željezo se kuje dok je vruće” po tom principu ja vidim velike promjene na mnogim članovima koji su aktivni u tim temama. Neće se netko naučiti komunicirati i promišljati o svojoj dosadašnjoj negativnoj komunikaciji kada nema “vatre” i aktivnog korektiva (u našem slučaju smayoo-ta).
  • Air: dok sam došao doma teme je već zaključana pa ću ovdje dodati… tino1 je većinu toga lijepo napisao. Dodati ću da mislim da ove “političke” teme nisu bile uzalud.
  • Bertone: Smanji veličinu slika i trebalo bi proći ili sačekaj da se javi Riba ili Davor, oni znaju kak je podešen forum i što prolazi, a što ne.
  • Yonkis: Htio sam odgovoriti na temu izgubljenih slušalica sa screenshotovima iz mobitela pa je bilo nekih 5-6 slika i nije prolazilo.
  • Bertone: Na poslu koristimo phpBB i u admin postavkama je postavljeno da je max veličina slike 2560 × 1440 pix ili 3 Mb i ako korisnik pokuša napraviti upload veće slike dobije takvu obavjest o grešci,... isto je tak orecimo i sa slikom avatara, propisali smo maksimum od 512x512 pix i ako je veća nema uploada. Gdje ti dobivaš grašku?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.62 Seconds

Provided by iJoomla SEO