Pitanje RAM memorija
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Pitanje RAM memorija


17.12.2011 | 14:26
Pozdrav
Prije par mjeseci sam upgradeao rame na svom late2008 unibody macbooku. Tvornički je došao sa 2x1GB SO-DIMM DDR3 1066MHz ramima. Kupio sam Transcendov "keks" od 4GB iste brze, tipa itd i zamjenio njime jedan "tvornički". Dakle, sada imam 5GB s tim da je svaki keks drugog proizvođača. Do sada sve radi u redu, brzo i ne radi mi nikakve probleme, barem ja to ne vidim.
Pitanje moje je, pošto planiram kupit još jedan keks od 4GB, dali da gledam da je isti kao i trenutni koji imam , Transcendov ili nema puno neke veze od kojeg je proizvođača sve dok su brzina, tip i kapacitet isti ?
Transcenda mi je malo teže naći tj našao ga samo u jednom dućanu u ZGu, dok u svom gradu imam 2-3 dućana koji drze iste rame samo drugog proizvođača, što mi je daleko jednostavnije za nabaviti.

ps. Ima tko Kingston memoriju u svom macbooku ?
17.12.2011 | 15:33
Kod Late 2008 memorijski kontroler ti podržava do 6 GB, dakle možeš dodati samo 2 GB.

Različit proizvođač ne bi trebao biti problem. Ja sam nedavno stavio 8 GB Kingston u jedan MBPro, radi savršeno.
17.12.2011 | 15:55
Evo sto sam ja nasao na everymac :
Standard RAM: 2 GB Maximum RAM: 8 GB*
Details: 2 GB of RAM is installed as two 1 GB modules, no slots free.

*Apple officially supports a maximum of 4 GB of RAM. Originally, this model was only unofficially capable of stably supporting 6 GB of RAM, but as confirmed by site sponsor OWC, it is capable of supporting 8 GB of RAM if updated to Boot ROM Version MB51.007D.B03 and running MacOS X 10.6 "Snow Leopard" or higher.

www.everymac.com/systems/apple/macbook/s...8-unibody-specs.html
blog.macsales.com/9102-secret-firmware-l...-08-macbooks-use-8gb
17.12.2011 | 16:29
Ja imam 5,1 i isto sam razmišljao o napumpavanju RAM-a. Kako se uopće flasha boot rom na MBP?
17.12.2011 | 16:33
Mislim da sve pise u ovom zadnjem linku kojeg sma pasteao. Posto je moj MB51.007D.B03 , kolko sam shvatio ne bi trebao nista dodatno flashat.
17.12.2011 | 16:59
Ja sam sebi za iMac nabavio memoriju na ovoj stranici: eshop.macsales.com/shop/memory/Apple_Mac...ook_Pro/Upgrade/DDR3

Mislim da se može vidjeti koja memorija odgovara za određeno računalo. Također mislim da su cijene povoljne, ako netko zna za povoljnije, neka me ispravi.
17.12.2011 | 17:20
Uff, ovo se cini ultra jeftino cak pomalo nemoguce
17.12.2011 | 17:38
Zašto nemoguće? To je cca ista cijena kao kod nas. www.ventex.hr Samo što je kod nas teško naći DDR3 na 1066 MHz.
17.12.2011 | 19:39
Hm, onda gledam krive ducane, jer tamo di gledam 4GB nije ispod 250kn , tako da mi je i ovo ultra jeftino .www.ventex.hr/ProductDetails.aspx?id=0130864&pg=G0300404.
Mislim da cu od njih i uzet, thnx. Nadam se da ce podrzavat 8GB i sve bit ok
17.12.2011 | 19:53
Eto...
17.12.2011 | 20:45
Tko danas nema 8 GB u Macu koji to podržava zbilja je lijen ili super-škrt. Cijena je toliko povoljna, da to treba kupiti ako ništa drugo zato da se računalo kasnije lakše proda (jer RAM ima tendenciju da kada zastari postane 5 x skuplji i da ga je teško nabaviti). Kod notebooka štedi i bateriju, jer se swap i rad diska svodi na minimum.

Gotovo svi sada koji kupuju iMac (koji dolazi s 4 GB ) uzmu još dva keksa po 4 i slože tako ukupno 12 GB što je milina za raditi, pogotovo ako se koristi i neki virtualni OS u isto vrijeme.
18.12.2011 | 03:06
Takoder i kod mene MacBook Pro late 2008 i bas jucer stavio 4 GB od Kingston-a i sve radi 5.
Bitno bolje nego prije s obzirom da sam vrtio Lion na 2 GB te mi je prilikom otvaranja vise aplikacija ili PDF-a od nekoliko MB znao zastekati.
U Activity-u sam pratio redovito i uglavnom slobodnih RAM-a je bilo 15-20 MB pa nije ni cudo na je trokirao, sada je free nesto vise od 2GB i zadovoljan
18.12.2011 | 11:18
Kolko si memorije ubacio tj koliko sad imas? Jedan keka od Kingstona ili dva ..ili svaki od svogj proizvođača ?
18.12.2011 | 11:48
Može li se povećati Memory od 4 GB na računalu karakteristika:
Hardware Overview:
Model Name: MacBook Pro
Model Identifier: MacBookPro4,1
Processor Name: Intel Core 2 Duo
Processor Speed: 2,4 GHz
Number of Processors: 1
Total Number of Cores: 2
L2 Cache: 3 MB
Memory: 4 GB
Bus Speed: 800 MHz
Boot ROM Version: MBP41.00C1.B03
SMC Version (system): 1.27f3
18.12.2011 | 13:01
dpasaric kaže:
Tko danas nema 8 GB u Macu koji to podržava zbilja je lijen ili super-škrt...


Eto ga sad, a ja sebe uvjeravam da mi je 4 GB dovoljno (MBP 13" early 2011, i5 2,3 GHz) tj. da nema opravdanja ulagati u više.

Obzirom da povremeno imam potrebu pokrenuti prozore u virtualki idem i ja u nabavu, pretpostavljam da ovo odgovara:

Memorija SO DIMM PC-10666, 8 GB, G.SKILL F3-10666CL9D-8GBSQ, DDR3 1333 MHz, kit 2x4 GB

u linksu 279 kuna, pa ako može potvrda da je to TO!
18.12.2011 | 13:08
Gledao sam isto u Linksu, al nisam nasao na netu bas nesto o tom G.Skill-u. Isto nude i :
Memorija SO DIMM PC-8500, 4 GB, MUSHKIN Essentials, 991644, DDR3 1066MHZ
185kn
18.12.2011 | 13:13
Mactracker za tvojega piše ovako:
16 GB (Actual) 8 GB (Apple)
Type of RAM Slots 2 - 204-pin PC-10600 (1333 MHz) DDR3 SO-DIMM

Reklo bi se da je to TO.

Ali, naravno, kupuješ na vlastitu odgovornost!
18.12.2011 | 17:14
martyn kaže:
dpasaric kaže:
Tko danas nema 8 GB u Macu koji to podržava zbilja je lijen ili super-škrt...


Memorija SO DIMM PC-10666, 8 GB, G.SKILL F3-10666CL9D-8GBSQ, DDR3 1333 MHz, kit 2x4 GB

u linksu 279 kuna, pa ako može potvrda da je to TO!


Evo ovo mi je prvi post hehe, nadam se da ču pomoči.

Vlasnik sam iMac-a 27" mid2010, i pošto sam se odlučio na nadogradnju memorije prije jedno dva mjeseca i naravno da nisam kupovao originalnu memoriju jer mi je bila pre skupa.
Odlučio sam se na baš taj komplet iz Linksa, pa ako radi super a ako ne, heb.. nisam imao sreće.
Tada je koštala 350kn.
iMac je upalio od prve sa 2x2gb originalne memorije +
2x4gb g-skill.
I eto radi odlično. Tako da mogu potvrditi da bi to bilo TO.

P.S. prekjučer sam naručio još jedan par jer mu je cijena pala:laugh:
18.12.2011 | 17:32
Mylo182 kaže:
Gledao sam isto u Linksu, al nisam nasao na netu bas nesto o tom G.Skill-u. Isto nude i :
Memorija SO DIMM PC-8500, 4 GB, MUSHKIN Essentials, 991644, DDR3 1066MHZ
185kn


Ovu sam memoriju, i to 2 keksa nedavno kupio za svoj MBP 13 (prvi model) i radi ko sat.
19.12.2011 | 11:01
john_st kaže:
Mylo182 kaže:
Gledao sam isto u Linksu, al nisam nasao na netu bas nesto o tom G.Skill-u. Isto nude i :
Memorija SO DIMM PC-8500, 4 GB, MUSHKIN Essentials, 991644, DDR3 1066MHZ
185kn


Ovu sam memoriju, i to 2 keksa nedavno kupio za svoj MBP 13 (prvi model) i radi ko sat.


Mislis na MBP 5.5, mid 2009?

U njega ide i 1333 MHz RAM, tak da ne morate trazit prilicno rijedak 1066, bez obzira sto je to brzina s kojom dolazi.
19.12.2011 | 11:12
Hvala svima na odgovorima. Upiknuti ću taj G.Skill čim nađem malo cajta, pa javim rezultat.
19.12.2011 | 11:17
U moj nejde brza. Ja cu vjerovatno uzet mushkin u Linksu, mislim da nebi trebalo bit problema nikakvih.
19.12.2011 | 12:11
@Mylo182 Sve dok odgovara specifikacijama, nemas problema.
19.12.2011 | 14:36
Ma muci ne samo taj proizvođač i valjda ce se slagat sa Transcendovim keksom.
19.12.2011 | 15:30
Stvarno ide i 1333 Mhz u 5,5 MacBook Pro? Dakle pretpostavljam i u mid2009 i mid2010...

Pa to je vrlo primamljivo - 2 x 4GB od tog G.Skilla za 300 kuna!!!

Još ako je ta memorija OK... dolazim u iskušenje.
19.12.2011 | 15:35
@kajman
Evo baci oko: discussions.apple.com/thread/2774174?start=0&tstart=0
19.12.2011 | 15:45
Hm ocito da i 1333mhz radi na late 2008, ali pitanje dal je brze.
Ja cu vjerovatbo uzet iz linksa jedno od ta 2 proizvođača, 1066mhz, pa imat uz transcendov
19.12.2011 | 16:02
kajman kaže:
Stvarno ide i 1333 Mhz u 5,5 MacBook Pro? Dakle pretpostavljam i u mid2009 i mid2010...

Pa to je vrlo primamljivo - 2 x 4GB od tog G.Skilla za 300 kuna!!!

Još ako je ta memorija OK... dolazim u iskušenje.


Mislim da je mid 2010 MBP 7.1

Evo bas pisem s 5.5ice s tocno tom memorijom iz linksa. Radi na 1333 MHz, bez ikakvih problema vec mjesec-dva. Nije da je nesto primjetno brze, ali malo brze sigurno je, a i bilo je jeftinije nego 1066.
19.12.2011 | 19:41
Kupih 8 GB G.Skill-a, ovaj iz Linksa:

Memorija SO DIMM PC-10666, 8 GB, G.SKILL F3-10666CL9D-8GBSQ, DDR3 1333 MHz, kit 2x4 GB

i evo potvrda da radi:

Screen_shot_2011_12_19_at_6.png


Originalno je unutra bilo 2 x 2 GB Hynix-a.
19.12.2011 | 19:49
Uzeo danas namjerno 1333 za Mac mini 2010 koji je deklariran kao 1066. Ne samo da radi, nego ga je prepoznao kao 1333 i izgleda da koristi punu brzinu. Dakle, ako je RAM kvalitetan sve štima. Iz mojeg iskustva nikada niti na jednom Macu nije smetalo da se stavi brže deklariran RAM.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 22 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.51 Seconds

Provided by iJoomla SEO