MacBook Pro se ne zeli bootati
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MacBook Pro se ne zeli bootati


08.12.2011 | 23:54
Uglavnom, ne znam je li losa karma ili sto... Prvo prije par dana crkne bakin iMac G5, ekran. OK, star je... Onda crkne mamin punjac od bijelog Macbook-a. OK, događa se... Na poslu mi se zadnjih nekoliko dana par puta zblesio moj iMac...

Maloprije radim na svom MacBook Pro-u starom 2 godine i zblesi se. OK, događa se... Ubijem ga i ponovno upalim i - ništa!
Siva jabučica i vrti se, nakon nekog vremena - onaj znak kao da je "prazno", umjesto jabučice i dalje vrti, ventilator puše. U trenutku zblesiranja bio je upaljen safari, mail i skype.

Ja moram raditi večeras, a sve mi je na tom laptopu!!! :o((( Ovo pisem s 10 godina stare lampe...

Ima li neka dobra dušica s idejom? Probao sam restart sa X,option i shift... ništa. Da iskopam negdje instalacijske dvdove?

Zašto, zašto se to događa na tako skupim strojevima!

Pozdrav svim dobrim ljudima, ma gdje bili...
09.12.2011 | 00:07
Baci u target disk mode (drzis T nakon paljenja), pa spoji Firewireom na lampu i vidi jel disk na mjestu. Inace je ovo simptom crknuca diska. Inace, diskovi kao da u zadnje vrijeme ubrzano krepavaju u Appleovim lapovima, nikad ih nisam vise zamijenio u tako kratkom roku ili vidio umirucih ili umrlih. Evo nekidan zamijenio Hitachia od 500 GB u 17" MBP, godiste tvoga, prepun bad sectora i malo-malo je blokirao sistem.
09.12.2011 | 00:12
Smrdi na problem s diskom. Bootaj s DVD-a i prvo provjeri disk u Disk Utilityiju. Ako si na Lionu, onda ti ne treba, nego s ALT/OPT sačekaš da ti pri bootu ponudi alternative, pa odabereš Lion Recovery Disk na kojem je Disk Util.

Dakle, prvo to...
09.12.2011 | 00:12
MacBook Pro ima firewire 800, a lampa 400. Nemam adekvatni kabel...

Imam TM backup od ženinog laptopa na vanjskom disku. A da njega prikljucim, bi li se trebao dignuti njen sistem ili nešto? Ili bolje da probam s instalacijskim diskovima, samo da ih nađem...

aaaa, koja krasna noćna zabava... ako mi je crko disk, ubit ću se. zamjena skupa?

hvala na savjetima.
09.12.2011 | 00:13
Vi u kreativnom ne spavate? :o)

Probat cu dakle prvo s DVD-om, ja sam na SL-u.
09.12.2011 | 00:24
Uključi ga sa Command+V da vidiš uopće što se događa. Vjerojatno je disk, što je dobro jer su jeftini a backup naravno imaš.
09.12.2011 | 00:33
Kad ga uključim s Command+V, odradi nešto stvari i onda kaže: Still waiting for root device... SATA warning: Enable auto-activate failed...

Hm, pretpostavljam da nije dobro... s DVD-om mi nije uspjelo bootanje, probat ću opet.

Imam neki backup od prije nekoliko dana s TM. UF, sva sreća da imam... bar nešto.

Ako dijagnoziramo da je disk, koje su mi opcije? Ima li itko u Splitu ko ih mijenja, a da zna što radi, i koliko bi to bilo dlakavih životinjica?

UStvari, nadam se da nije najgore... možda se do sutra nekim čudom oporavi. Sto puta sam vidio tako nešto u DR. House-u... :o)
09.12.2011 | 00:37
U unibody Macovima je disk zamijeniti jedno 10 minuta posla ako bas prvi put radis. Krajnje jednostavno. Skines zadnji poklopac (10-ak sarafa) i disk ti je odmah nadohvat ruke. Imas na iFixit detaljni postupak.
09.12.2011 | 00:43
Fakat, izgleda krajnje jednostavno. Pretpostavljam da bi prvo trebao nekako ustanoviti da je sigurno disk krepao. To ću sutra.

Drugo, trebao bi mi neki savjet koji disk da stavim unutra? Ne treba mi puno prostora, glavno da je neki malo kvalitetniji da ne crkne opet...

Ima li kakvih preporuka, da ne otvaram novu temu?

Hvala svima, obavijestim vas o razvoju situacije... znam da sve može crknuti, ali tri stvari u nekoliko dana!!!
09.12.2011 | 00:59
SSD Bez zezancije. Ako ne trebas puno prostora to je vrhunski upgrade. A mozes izbaciti i optiku i umjesto nje ugraditi veci klasican hard, a optiku uvaliti u USB kuciste.
09.12.2011 | 01:00
Mozda netko ima drugacije misljenje, ali diskovi su danas tehnologija na zalasku i potrosna roba. Kupi neki koji ti je dostupan i radi backupe, ostalo je lutrija....iduci ce ti i tako vjerojatno biti SSD.
09.12.2011 | 11:35
Priključio sam laptop u target mode i pokrenuo disk utility. Bilo je dosta nekih stvari u crvenom (invalid) itd. Napravio sam repair, kazao je da sada "disk appears to be OK". Ali nije, i dalje se ne boota. Ocito je crko, no mogu pristupiti podacima preko findera, znači nije crko skroz. Kako imam TM backup, neću gubiti vrijeme na kopiranje podataka.
Idem pronaći novi disk...

Hvala na pomoći!
09.12.2011 | 11:36
Dobro je, spasi podatke i uzmi novi disk - za taj novac se ne treba puno premišljati.
09.12.2011 | 13:09
Nalazim samo ovaj disk po povoljnoj cijeni:

www.optimum-online.hr/detalji_proizvoda....-8mb-wd2500bpvt.aspx

Pretpostavljam da je taj OK.
09.12.2011 | 13:16
Ovaj je jos vise OK, a neznatno skuplji

www.optimum-online.hr/detalji_proizvoda....16mb-wd2500bekt.aspx
09.12.2011 | 13:36
Dobar! Upgrade na 7200 rpm!

Probat ću reći ženi da ga nađe negdje sutra u Zagrebu.
09.12.2011 | 14:05
Za te pare koliko ja vidim na nabava.net imaš bez problema diskova od 500GB.

Mislim da nisi baš odabrao jeftine cijene a ni dučane.
09.12.2011 | 16:34
Velejaj, ako znaš dobar disk po povoljnoj cijeni, molim konkretni prijedlog dućana. Često nabava.net zna dati netočne podatke.

Naime, većina diskova na internet shopovima se ispostavi da nije dostupna, tj. nema ih za kupiti.

Ako znate za dobar disk za cca. 600 kuna, molio bih link. Nije mi uopće bitan kapacitet, nego ako je ikako moguće "kvaliteta"/brzina.

Pozdrav svima!
09.12.2011 | 17:44
Ovo odgovara cijeni: www.links.hr/?naziv=tvrdi-disk-320-0-gb-...d_artikl=051.515.107 , jedino kaj je garancija samo 24 mjeseca,… iako, kad te već snašlo zlo da u ovo za kupnju HDD-a skroz nepovoljno vrijeme moraš zbog kvara kupiti novi HDD, i ako ti kapacitet doista nije toliko bitan ja bih se bolje malo rastegnuo za 150 kunića i uzeo ovo: www.links.hr/?naziv=ssd-60-0-gb-mushkin-...d_artikl=051.400.058 , a kad tvornice HDD-a ponovno prorade kako treba i kad ove prenapuhane cijene padnu, uzmeš jedan normalni HDD i ubaciš ga umjesto optike kako je SuperUnknown već rekao
11.12.2011 | 14:11
Operacija uspjela, ali pacijent nije bolje... :o(((

Zamijenio sam disk ovime: www.links.hr/artikl-051.515.091

Pokrenem instalacijski DVD, odem na disk utility i ništa, nema diska...

Zamijenim diskove sa ženinim laptopom. Njen vidi moj novi disk, sve ok, moj ne vidi njen disk... banana.

Pretpostavljam, sa svojim ograničenim znanjem hardwarea, da to znači da nije crko samo hard disk...

Ideje? Što mogu još pokušati prije slanja u servis (kojeg vjerujem u splitu nema)? U čemu još može biti kvaka...
11.12.2011 | 14:39
Možda uopće nije bio disk. Čitam da nekima zna otići SATA kabel. Probat ću zamijeniti taj kabel između dva laptopa. Valjda je isti, moj je mid-2009, a njen kraj 2010.

Javim se, u međuvremenu se vrti extended hardware test, kratki nije pokazao ništa.
11.12.2011 | 14:41
Ovako kako si sve napravio izgleda kao da je SATA kontroler za disk otišao u vječna lovišta, a ne samo disk. Možda još jedino da probaš spojiti disk umjesto optike pa da vidiš da li će onda raditi s obzirom da si uspio pokrenuti instalacijski DVD. Svakako provjeri i da je sata kabel dobro spojen na konektor na ploči.

U slučaju da spojiš disk umjesto optike jedino je problem što bi ti za pokretanje sa DVDa trebala neka vanjska optička USB jedinica. Postoji i mogućnost korištenja optike drugog stroja samo nisam nikada probao pa ne znam detalje kako, no google obično ima odgovore na takva pitanja, a mislim da se spominjalo nešto slično i ovdje na jabučnjaku.
11.12.2011 | 15:01
A da probam prvo s kablom? Mislim, ako je otišao kontroler, nema mi druge nego odnijeti na servis... mislim da to izlazi van mojih mogućnosti.
11.12.2011 | 16:08
Ipak je SATA kabel. Stavio sam kabel iz drugog stroja i sada uredno prepoznaje hard. Sami kablovi se nesto razlikuju, vljda su skuzili da se ovi stariji kvare...

Eto, super da nije neki teži kvar (možda i nije bilo do harda, nego je samo kabel crko...). A i naučio sam rastavljati laptop, hehe.

Uglavnom, sada treba naći drugi kabel. Vidim ima nešto na e-bayu, ali su svi polovni za 50 dolara... možda ih imaju u Zagrebu na servisu nove, nazvat ću sutra.
11.12.2011 | 16:12
Meni je nedavno na mbp (2007) otisao taj sata kabel, u Zagrebu me zamjena kostala nekih 300-tinjak kuna...
11.12.2011 | 16:20
Eto, ko bi reko da kabel more krepat. Ali bolje kabel nego kontroler na ploči. Ovi na e-Bayu se onda ne čine puno jeftiniji nego u Zg.
11.12.2011 | 16:23
...u toj cijeni je uracunat i rad, naime sam sam mijenjao disk, a nakon sto stvar nije proradila nakon zamjene, odnio sam ga gore....
11.12.2011 | 16:48
Onda mene ne bi trebalo puno doći, ako mogu samo naručiti od njih taj kabel da mi pošalju poštom. Rad ću obaviti sam, sad kad sam se ispraksirao. ;o))

Kome sve mogu poslati upit? Apcom, iStyle, Filex?

Poslat ću svima po redu.

Hvala svima na savjetima, a eto, ako itko bude imao sličan problem, neka provjeri kabel...
11.12.2011 | 17:07
Sank kaže:
Eto, ko bi reko da kabel more krepat. Ali bolje kabel nego kontroler na ploči. Ovi na e-Bayu se onda ne čine puno jeftiniji nego u Zg.


Oooo, kako da ne.... Svojedobno, nam je na PPC stroju prve klase iz čista mira u Photoshopu nakon sejvanja nzalo biti dva tri reda pixela jednostavno pomaknuto u stranu... Sve smo probali, reinstalacije, novi sistemi, novi hardovi... a kad ono, scsi interni kabel... Majku mu njegovu
13.12.2011 | 08:38
kajman kaže:
Onda mene ne bi trebalo puno doći, ako mogu samo naručiti od njih taj kabel da mi pošalju poštom. Rad ću obaviti sam, sad kad sam se ispraksirao. ;o))

Kome sve mogu poslati upit? Apcom, iStyle, Filex?

Poslat ću svima po redu.

Hvala svima na savjetima, a eto, ako itko bude imao sličan problem, neka provjeri kabel...


Ista stvar dogodila se i meni.
otisao kabel, al u servisu to nisu znali prepoznat nego su rekli da je maticna. istyle ne prodaje samo dijelove, zamjena na mbp 13 kosta cca 500 kn.
na ebayu 20 dolara polovni kabel, radi super.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 22 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.42 Seconds

Provided by iJoomla SEO