Upomoć! eMac (G4) s bolesnim kondenzatorima
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Upomoć! eMac (G4) s bolesnim kondenzatorima


  • BB
  • Korisnik
14.10.2010 | 17:25
E, ovako: imam dva eMaca G4, 1GHz oba sa simptomima bolesnih kondenzatora. Jedan se više uopće ne da upaliti, a drugi se pali nakon nekoliko pokušaja, ali bojim se da će i taj uskoro skroz otići.

Simptomi su inače bili tipa sve se smrzne, pa neće spavati, pa se neće probuditi, a ovaj koji se ne pali čak i kad je zaspao, budio se na paljenje svjetla...

Po onome što sam našla tu na forumu (a i drugdje na webu), mislim da su kondenzatori...ili možda PSU?

Tražim nekoga tko bi bio voljan pogledati i srediti te eMacove (uz kavu, štapiće, ćevape...).

Nalaze se na dvije lokacije u Zagrebu.

Thx!
[img size=150][/img]
250px_EMac.jpg
14.10.2010 | 21:36
Javi se Marku iz iServisa. www.iservis.hr, 091iservis. On je zakon....
14.10.2010 | 22:19
A da probaš prvo sa baterijama, ovo bi prije bilo to, nego kondezatori, barem na ovo tipu stroja
  • BB
  • Korisnik
15.10.2010 | 16:33
Hvala Djuro, čula sam za Marka, samo je to ona varijanta "probati nešto drugo prije nošenja u servis"... Ako kažeš da je zakon, vjerujem ti

aco, hvala i tebi. I ja sam pomislila da su možda baterije, ali ne znam gdje da nađem takve kod nas.
15.10.2010 | 22:25
Baterijski centar u Đorđićevoj.
15.10.2010 | 23:50
BB je napisao:
Hvala Djuro, čula sam za Marka, samo je to ona varijanta "probati nešto drugo prije nošenja u servis"... Ako kažeš da je zakon, vjerujem ti

aco, hvala i tebi. I ja sam pomislila da su možda baterije, ali ne znam gdje da nađem takve kod nas.


Marko djelomice i JEST zakon zato kaj on dođe po komp, ako si u Zagrebu......
  • BB
  • Korisnik
16.10.2010 | 14:46
Hvala svima!

Probat ću onda prvo baterije, pa javim rezultat
16.10.2010 | 15:33
Baterija kosta 50 -70kn ako se dobro sjecam. mozda cak i vise. imaju u chipoteci, ali ako eMac cuva postavke vremena i datuma nema potrebe za mijenjanjem baterije uz napomenu da imam eMaca koji je imao praznu bateriju i normalno se palio, ali bi se svako toliko smrzno. Promijenio kondenzatore (40kn set n ebayu i ostalo mi jos vise od pola) i od onda radi kao da je iz 2008, a ne 2004.
  • BB
  • Korisnik
16.10.2010 | 23:28
Evo, probala sam staviti bateriju iz eMaca koji se još da upaliti u drugog koji se ne da, i ništa! I dalje mrtav, samo škljocne...

Defou, hvala na infu. Bila sam i inače happy s tim eMacom, samo sam malo memorije dodala i vozio je Leoparda bez problema. Dok se nije počeo joguniti sa spavanjem, a onda nije više htio ni svaki put dići sistem. Na koncu, eto, ni da se upali.

Drugi ima manje memorije, i baš sam je mislila povećati i staviti i njemu Leoparda, kad i on počeo zafrkavati.
Kad sam išla večeras iz njega izvaditi bateriju, bio je još upaljen. Pitam se, kad tu bateriju vratim, hoće li i on odustati...

Po svemu sudeći, treba probati s kondenzatorima. Pretpostavljam da i njih ima kod nas?

Thx!
17.10.2010 | 04:15
Nije da sam pretjerano trazio, ali nisam uspio naci kod nas. Kupio sam preko ebaya iz Kine. Cak ih i reklamiraju kao eMac capacitor repair kit.
Ubiti kad malo bolje razmislim 2 razlicita kapaciteta. Jedan sam kupio u chipoteci, a drugi iz kine. 20kom 40kn. ostalo mi jos 8kom ja mislim.
17.10.2010 | 11:31
Kondenzatora ima kupiti i kod nas, recimo Chipoteka ili slične trgovine. Možda www.kronos.hr/ je još i bolji izbor. Ako nemaju identične vrijednosti možeš koristiti i one sa većim kapacitetom i nazivnim naponom.
  • BB
  • Korisnik
17.10.2010 | 14:56
Defou, fakat nije skupo, thx.
Riba, hvala na linku.

Logično mi je da ima kod nas, i tu se ljudi bave elektronikom

I ponosno izjavljujem da sam proučila i tekstove i filmiće na webu, pa znam da smiju biti i jači. Također ću ponosno dodati da znam i lemiti , ali ipak ne bih sama prčkala...

Srećom, eto, javio mi se jedan vitez sa Jabučnjaka, pa će danas doći pogledati jednog od pacijenata. Pa kad skužimo jesu li kondenzatori ili nešto drugo, javim se i izvijestim.

Ah, baš volim Jabučnjak i sve vas ovdje
17.10.2010 | 17:26
Lako za kapacitet Riba, ali velicina je bitna jer su oni svi lijepo poredani ako su veci nema sanse da ih zamijenis. Najbolje original i kod nas u Rijeci u Chipoteci nemaju. Ni u Holexu.
17.10.2010 | 19:01
Nemaju, ali ja sam majstor improvizacije. Ne znam doduše kako je to u eMacu, ali sam veće ugurao u tijesno iMac napajanje...
  • BB
  • Korisnik
17.10.2010 | 19:54
Evo me...

Veliko hvala Aci na oživljavanju eMaca

Nisu kondenzatori, nego ipak baterija. Ali, da ne ureknem, tko zna, možda i ti kondenzatori samo čekaju da zeznu

Sutra ću staviti novu bateriju i u onog drugog, pa će se možda unormaliti.

A ako ne bude ok, ili ako opet počnu zezati, opet ću zvati u pomoć.

Hvala svima!
18.10.2010 | 00:44
Evo ja cu dat cu Aci karmu. Ne razumijem zasto i kako baterija, ali nema veze. Svaka cast na dijagnozi.

Riba. Ako nije zurba ja volim kad je sve po specifikacijama
  • BB
  • Korisnik
18.10.2010 | 01:37
Pa, ja sam čak i resetirala onu pinkicu na PSU, piknula na 10 sekundi kako sam pročitala, ali tad je bila prazna baterija unutra. Poslije sam stavila bateriju koja nije bila prazna, ali nisam opet to resetirala... Čini se da je tu negdje nešto štekalo, ali ne znam točno ni reći ni opisati, jer nisam cijelo vrijeme gledala kaj Aco radi (kuvala kavu).
Možda Aco bude imao volje i vremena objasniti čaroliju.
Uglavnom, nije ga trebalo ni skroz rašarafljivati...i sad radi. Vidjet ćemo kad ga ugasim i opet pokušam upaliti (moram ga premjestiti). A i da ga Leopard umara...pa ću ga vratiti na 10.4 (ako bude i dalje radio )
  • BB
  • Korisnik
18.10.2010 | 18:19
Huh! Evo me opet...drugi eMac u banani, nova baterija niš koristi, a danas sam saznala i kakve je smetnje zapravo imao. I ima još uvijek (jer očito nije baterija bila problem).
Dakle: povremeno se ne dogodi ništa pri uključivanju, ali ako se prisloni uho na njega, čuje se da radi ventilator. U drugim, pak, zgodama, napravi neki krc i droing, i upali se lampica pa počne blinkati, a u trećim zgodama pak pri paljenju bipka...

Ekran, jasno, mrak u svim slučajevima. Bi li to bio disk? Ili grafička?

Thx.
18.10.2010 | 19:57
Bipkanje je znak HW kvara i bitno je pobrojati koliko puta je bipnuo:

If you experience one of these beeps, you may call your Apple Authorized Service Provider for additional troubleshooting assistance.

1 beep = no RAM installed

2 beeps = incompatible RAM types

3 beeps = no good banks

4 beeps = no good boot images in the boot ROM (and/or bad sys config block)

5 beeps = processor is not usable

In addition to the beeps, on some computers the power LED will flash a corresponding number of times plus one. The LED will repeat the sequence after approximately a 5-second pause. The tones are only played once.

Note: In this case, a flash is considered to be 1/4 second or 250 ms or greater in length.
  • BB
  • Korisnik
19.10.2010 | 00:08
Hvala, Smayoo! Srela sam se već prije s bipkanjem, na drugom starom Macu, kad mu je ispala memorija, ali nisam znala ovo sa brojem bipova.
Na žalost, nisam brojala...od cca 10-ak pokušaja paljenja, bipkao je možda u tri pokušaja. U večini slučajeva se samo čuo ventilator (i to samo ako prisloniš uho na komp), a par puta je zastrugao, zarondao i zašuštao na zvučnike. I je, blinkao je, tri ili više puta.
Zbog tog rondanja i struganja mislim da je možda disk, a prvi i drugi slučaj nisu, jer taj RAM ima otkad je kupljen, ništa mijenjano ni dodavano.

Uglavnom, ako je disk, onda je banana skroz? Isplati li se uopće kopati i/ili mijenjati disk?
19.10.2010 | 09:51
BB je napisao:

Uglavnom, ako je disk, onda je banana skroz? Isplati li se uopće kopati i/ili mijenjati disk?


Ha, to je relativno - ako ti je komp toliko vrijedan da ulozis u njega jos cca 300kn za IDE hard disk, onda se isplati...
Osobno sam prije par mjeseci, uz pomoc savjeta kolega sa jabucnjaka zamijenio hard u svom eMacu i komp mi je ozivio - procedura je malko komplicirana ali nista spektakularno. Skines sa weba onaj eMac dissasembly guide kako se ono vec zove, i lijepo, polako, korak-po-korak...
Naravno, ako je uopce stvar u hardu... ove simptomi koje si opisala su mi nepoznati - moj hard je prije rikavanja uzrokovao da komp radi jaaako usporeno.
Ove tvoje simptome ce bolje znati netko od kolega objasniti.......
  • BB
  • Korisnik
22.10.2010 | 03:17
Hvala svima,
Opet je Aco preuzeo stvar, pa će ustanoviti kaj se događa.
Kad saznam, javim.
Lp
  • BB
  • Korisnik
23.10.2010 | 00:18
Evo dijagnoze: otišao procesor
Pa će i taj eMac u penziju.

A jadan, plakao i bipkao da mu nije dobro...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 35 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.45 Seconds

Provided by iJoomla SEO