Ventilator puše kao usisivać
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ventilator puše kao usisivać


14.01.2010 | 21:30
Nakon što sam tezeci tisini promjenio ventilator koji mi je napokon stigao iz USA, usput sam stavio i 1GB memorije na factory slot, dozivio sam neugodno iznenadjenje da mi sada ventilator puse kao usisivac i stvra poprilicnu buku iako se on sam ne cuje u radu.

Pomislio sam da bih mogao staviti i novu termalnu pastu pa sam ponovo otvorio Lampu, ocistio spojeve i stavio novu pastu ali je opet isto. Tijelo kompjutera je na dodir hladno, HD ima temperaturu od 34 C a prije promjene je imao 40. Bojim se da se mozda CPU ne pregrijava a on izgleda nema svoj senzor pa mu ne znam temperaturu. Ipak, ako je CPU on je u pocetku hladan pa ne bi odmah ventilator poceo divljati ... Stalno pratim Activity Monitor ali ne primjecujem nista neobicno u smislu zderanja CPU ili memorije iako mi se cini da mi sve radi pomalo sporije nego prije.

Proguglao sam par foruma, ima slicnih problema ali nisam nasao rjesenje...

Ponestaje mi ideja osim da vratim stari ventilator... ako to uopce bude rjesenje jer ovaj novi je po deklaraciji identican.

Ima li tko na umu nekako rjesenje ?
14.01.2010 | 21:44
Resetirati power management unit ako lampa ima tako nesto? PRAM i Open Firmware isto? Da se CPU pregrijava onda bi se smrzavao, ovako je vjerojatno nesto do ventilatora.
14.01.2010 | 21:59
Da nije neka glupa fora? Obratno spojen polaritet ventilatora?
14.01.2010 | 22:18
PRAM sam vec pokusao i samo mi je poremetilo datum a ostalo se nije nista promijenilo. Ne znam sta je Open Frimware i sto s tim ?

Tesko je naopako ukopcati ventilator jer konektor ima svoje vodilice tako da se samo na jedan nacin mogu spojiti. Dok ovo pisem CPU je opterecen 20 do 30 % s tim sto imam download za upgrade iStat a ventilator puse li puse ...

Probat cu ujutro sve ponovo otvorit pa cu javiti.
15.01.2010 | 01:05
Open Firmware reset:
- dok ukljucujes maca drzo stisnuto Alt, Command, O i F
- pojavit ce ti se Open Firmware command prompt
- napisi reset-nvram
- napisi reset-all
- mac ce se rebootati
15.01.2010 | 02:39
Čuj, ne znam da li je glupo, ali u PC-u smjer ventilacije odaberem načinom montaže ventilatora. Ne znam da li je to moguće primijeniti na tvoj slučaj, da ga odšarafiš, obrneš, pa zašarafiš?
15.01.2010 | 13:01
Izvrsio sam opisani Open Frimware test ali se nije nista promijenlo.
Smjer ventilacije se ne smije i ne moze promijeniti pa to nisam ni pokusavao.
Otvorio sam Lampu ponovo i provjerio kako je spojen konektor i to je bilo cini mi se OK.

Starom ventilatoru sam dosao do osovine i uspricao dvije kapi WD-a a odozgo stavio i mrvicu kolomasti i zacepio gomicom kako je i bilo i vratio naljepnicu preko svega. Skinio sam novi i stavio stari ventilator. Obavezno je kod ovakvih zahvata staviti termalnu pastu na oznacene spojeve.
Ukljucio Lampu - ventilator puse lagano kako i treba medjutim malo mi se cuje ka na brodski motor. Okrenuo Lampu naopako 2-3 minuta kako bi ono podmazivanje krenulo niz osovinu - zvuk motora se izgubio ali se jos uvijek cuje blagi sum ventilatora u radu ali ipak znatno je tisi od onog "usisivaca".

Ne znam kako ovo objasnit obzirom da na onoj okrugloj naljepnici na ventilatoru i pisu identicne oznake na oba i proizvela ih je ista kineska tvornica. Pise slijedece : SUPERRED
DC 12 V 0,43 A
CHA 9212FS-TF
CHENG HOME ELECTRONIC

Bocno je jos bila naljepnica na kojoj je pisalo da je ventilator namijenjen za 20" iMac G4 sa serijskim brojem iz specifikacije 922-6215 sto tocno odgovara prema ovoj shemi ep.yimg.com/ca/I/lovemacs_2086_564192776 prema cemu sam i izvrsio narudjbu.

Razmisljam sta bi moglo biti jer je mala vjerojatnost da ventilator ima "urodjenu" manu. Mozda mi spoj na konektoru nije dobro zakacio ali ne bih podnio jos jedno otvaranje-barem za sada. Ako netkome treba ventilator i zeli ga ispitati na svojoj Lampi ja sam ga spreman posuditi pa ako radi dogovorit cemo se a ako ne radi ili puse kao kod mene onda ga moze vratiti bez obaveza i troskova.
15.01.2010 | 13:10
Mozda jednosatvno radi na vecim okretajima...iako nema nekog smisla. Jesu li lopatice istog oblika? Naime ventilatoru se rangiraju prema CFM (cubic feet per minute) protoku zraka. Mozda ovaj drugi radi na vecim okretajima zbog drugacijeg dizajna? A mozda je jednostavno neispravan...
15.01.2010 | 14:05
Jedina razlika koju sam primjetio na prvi pogled da je ovaj novi napravljen od crne plastike dok je stari bijel.
Ostalo je naizgled i prema natpisu identicno na oba ventilatora.
15.01.2010 | 14:45
I ja sam već neko vrijeme u potrazi za tim ventilatorom (Lampa 20”). Ovi vulgarisi iz Ve-Mila i sl. doista pušu kao fen za kosu, a neki ultra tihi Xillence koji sam nabavio iz Njemačke jednostavno nije imao dovoljno FCM (samo 24) pa se iMac HD grijao nekih 20-ak ºC više od uobičajenog. Jest da je bio nečujan, ali sam zbog povišene temperature vratio nazad stari vent.
Taman sam mislio naručiti isti ovaj kao Antunov - kad ono ne radi kako treba, tj. prebučan je?!
Međutim, ako je po specifikacijama isti - trebao bi i raditi jednako. No, proizvod je vizualno drukčiji (crna plastika), a na webu im je slika od originalnog bijelog Superreda pa to više nije isti Original Apple Part 922-6215 kao što navode na stranici...
Možda bi sad trebalo probati onaj ne-original, ali barem novi (i jedini koji, osim Superreda, ima one bočne proreze na četvrtastom statičnom dijelu kućišta) od drugog proizvođača: www.bluestarusa.com/items/apple-mac/fan-.../922-6215-detail.htm
Taj barem ne košta puno (25$), pa kad već ovaj ”original” nije kako treba, ja bih probao tu varijantu...
Ide li netko uskoro u USA?

15.01.2010 | 15:25
Nisam stručan, ali znam da se može ubaciti/zalemiti odgovarajući elemenat na kabel ventilatora i prilagoditi broj okretaja. Elektroničari će to znati napraviti. Možda i netko tu na forumu može riješiti problem.
17.01.2010 | 10:12
Antune, imaš li mogućnost "na stolu" probati spojiti oba ventilatora na stabilizirani izvor napajanja (DC 12V) pa provjeriti kako se ponašaju?

Možda novi ventilator Macu potegne veću (ili manju) struju nego što ovaj očekuje pa mu Mac automatski "prilagodi" napon radi čega se ovaj vrti brže?
17.01.2010 | 10:39
Mogao bih pokusati ali sto kad otkrijem da novi ventilator vuce previse struje i zato se prebrzo vrti ?
Njlogicnije bi mi bilo nekim otpornikom smanjiti dovod struje za cca 60% pa probati.
Moram priznati da namjeravam pokusati jos jednom ali se moram dobro priprmiti za taj zahvat.
17.01.2010 | 20:54
Ne baš tako. Ventilator vuče više struje kad je preopterećen i to je obično povezano s tim da se sporije vrti. Logično bi bilo očekivati da ti stari ventilator vuče više struje radi potrošenog ležaja.

Prebrzo bi se vrtio ako je predviđen za manji napon pa mu je postojeći previsok i, da, dodavanjem nekog otpornika u seriju bi ga usporio, ali ako je ventilatorski izlaz reguliran, to može imati i neočekivane posljedice.
13.02.2010 | 23:12
Na SilenXovoj stranici se pojavio novi ventilator; neki s ”Thermisterom”? Ako sam dobro shvatio, to je model s normalne 3 žice, a 4. je neovisna, ne upikne se u konektor nego na svom kraju ima senzor koji se može postaviti na željeno mjesto te on otada regulira brzinu vrtnje...

Ja sam imao SilenXa, ali od 9 dB, tj. 24 CFM. To je bilo preslabo pa se iMac grijao te sam vratio stari (bučni) original ventilator. No, ovo bi moglo biti rješenje?

Evo linka pa me prosvijetlite; www.silenx.com/ixtremaprofans.asp?sku=ixp-64-14t
14.02.2010 | 00:22
To bi ti moglo biti rješenje ako ti je maksimalni airflow tog ventilatora dovoljan za hlađenje kritične komponente. Ako nije, zakucat će ga u maksimum i opet se pregrijavati.
14.02.2010 | 00:39
Pretpostavljam da bi to bilo dovoljno. Na onom originalnom SuperRedu nema podataka o max. CFM, a nisam ih nigdje ni na Internetu pronašao, no pretpostavljam da će duplo više (48) od prethodnog SilenXa (24) koji sam imao unutra biti dosta...
14.02.2010 | 01:23
Pogledao sam stranicu i cijene. Cini mi se da je jeftiniji 4 puta od orginala pa mi nece biti problem da ga nabavim i probam. Javit cu o dojmovima a na prvu bih rekao da bi to moglo biti TO.
14.02.2010 | 02:13
OK, i ja ga nabavljam (stiže iz Njemačke za 20-ak dana).
Sljedeće pitanje je: gdje postaviti taj senzor? Možda će biti nekakvih uputa na kutiji, no kako se ovdje radi o specifičnom računalu koje se prestalo proizvoditi davno prije nego je ovaj ventilator proizveden, sumnjam da će to biti navedeno...

Ako ga stavim negdje kod HeatSinka (iznad CPU-a), moglo bi mu biti prevruće pa će stalno pičiti na max. brzini. Ako ga nalijepim na olovno kućište iznutra (koje preuzima toplinu od HeatSinka), moglo bi mu biti hladno pa da ventilator ni ne potjera kako treba...

Pitam zato da smanjim broj otvaranja/zatvaranja Lampe... No, nešto mi govori da će to biti igra pokušaja i pogreške, tj. eliminacije
14.02.2010 | 09:47
Instaliraj si odmah unaprijed iStat pa prati koji ti je element najtopliji. Ja pretpostavljam da će to biti procesor - dakle onda bi termistor trebalo zalijepiti na pasivno hladilo procesora.
14.02.2010 | 19:47
Meni je instaliran iStat Pro ali nazalost od svih mogucih mjerenja temperature pokazuje samo temperaturu Hard disk-a pa mi se cini da on nema ugradjenih temperaturnih osjetnika na drugim mjestima kao npr. na CPU. To ostaje otvoreno pitanje koje cemo morati rjesiti isprobavanjem. Inace, temperatura HD nikad nije presla 43°C sa sadasnjim ventilatorom.
14.02.2010 | 20:55
U tom slučaju, ja bi počeo od heat sinka.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 18 sati, 22 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.49 Seconds

Provided by iJoomla SEO