Neispravna WiFi kartica ???
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Neispravna WiFi kartica ???


20.07.2019 | 17:22
U igri je MB Pro 2011 sa karticom a-b-g-n 2.4 i 5GHz.
Ruter ima dual Wifi, radi se o MikroTiku. Sa MB-om se spajam isključivo na 5GHz zbog brzine prijenosa u mreži koja mi je na A standardu više od duplo brža nego na N standardu.
Na ruteru je namješten kanal 36, 20/40MHz fiksno.
No pred par dana mi se javio jedan specifičan problem.
Odjednom mi se veza prebacila na 2.4, pošto su nazivi oba SSID-a isti.
Išao sam na info o sustavu i tamo su mi se prikazali podržani kanali bez kanala 36.
On je u range UNII-1. (prilog)


Slikazaslona2019-07-19u21.34.11.png



Prebacio sam na ruteru kanal 165 i ponovno se spojio.
Drugi dan sam opet bio na 2.4 a prikaz podržanih kanala se promijenio. Sada nema kanala 165 a ima opet kanal 36. (prilog)


Slikazaslona2019-07-20u06.25.21.png



Išao sam na SMC reset, bez uspjeha, reset mrežnih postavki, bez uspjeha.
Napominjem da se sa ostalim uređajima na ruter spajam bez problema na bilo koji 5GHz kanal koji namjestim.
Znači li to da možda je sama WiFi kartica na izdisaju?
20.07.2019 | 20:01
Možda, ali nije nužno. Promijeni SSID 5GHz mreži pa ćeš lakše pratiti je li problem samo u spajanju ili u održavanju kvalitete veze.
20.07.2019 | 20:17
Promijenio i SSID jučer, pa opet isti problem. Muče me ovi "podržani kanali".
I na jednom i drugom infu nedostaje cijela grupa UNII. Čak na prvom infu stoji kod države "CN". Na ruteru mi stoji HR standard a kad sam htio kanal 165, postavio sam na US.
Znači kine nema nigdje
20.07.2019 | 20:30
Nije poanta što je opet isti problem, nego je bitno da skužiš KADA se problem događa. A to ćeš lakše ako ti se ne prebacuje sam s jednog pojasa na drugi.

Znači, izoliraj 5GHz, probaj i isključiti router na 2,5 GHz, samo za potrebe testiranja, da prisiliš Mac da se spaja na 5GHz ili ni na što.
Onda prati da li se uopće ne uspijeva spojiti, ili se spoji pa izgubi vezu, itd.
I ne prčkaj s tim kanalima jer to možda uopće nema veze s problemom.
20.07.2019 | 21:47
Kad isključim 2,4 Mac ne vidi kanale 5GHz mreže koji nisu navedeni u infu. To znači da moram prebaciti na kanal koji je naveden i onda se spoji. Sam od sebe se neodspaja, to se dogodi kod sleepa i restarta.
Ipak mislim da je do kartice, jer nije normalno da malo pokazuje podržane jedne kanale, malo druge, ali tražim drugo mišljenje.
21.07.2019 | 13:47
Ako se ne odpaja sam od sebe, s wifi karticom je vjerojatno sve OK. Tim više što, da je neki problem s karticom, nakon buđenja iz sleepa bi ti se prije dogodilo da ti kaže "hardware not present" i ne spoji se ni na koju mrežu, ni na 2,45GHz. Prije nego doneseš konačni zaključak, bilo bi ipak dobro da probaš kako funkcionira s nekim drugim routerom (kod susjeda ili tako nešto), ili s nekim drugim WiFi access pointom.
21.07.2019 | 14:42
Nitko u susjedstvu nema 5GHz mrežu nažalost.
smayoo, hvala na trudu, možda se još netko javi sa kakvom idejom.
22.07.2019 | 09:56
Evo jedan pokušaj "na blef" ;

Probaj postaviti kanal na 1 ili 11, i 20 MHz, pa vidi kak je sad. (Možda su neke smetnje prisutne)
22.07.2019 | 10:30
Zdravac kaže:
Evo jedan pokušaj "na blef" ;

Probaj postaviti kanal na 1 ili 11, i 20 MHz, pa vidi kak je sad. (Možda su neke smetnje prisutne)


Sa 2.4GHz bandom nemam problema, ovdje se radi o kanalima na 5GHz (36-165)
22.07.2019 | 11:10
A koliku brzinu interneta imaš po ugovoru i kod koga ako imaš problem s netom, a ako je problem sa kućnom mrežom onda zanemari pitanje.
22.07.2019 | 13:46
Bertone kaže:
A koliku brzinu interneta imaš po ugovoru i kod koga ako imaš problem s netom, a ako je problem sa kućnom mrežom onda zanemari pitanje.


Nisam napisao da imam problem sa netom niti sa kućnom mrežom. Ovdje je u pitanju spajanje Maca na ruter u A standardu, t.j. na 5GHz.
22.07.2019 | 14:10
Bertone pita zašto ti je uopće toliko bitna 5GHz brzina na wifi-ju jer za promet prema internetu vjerojatno nije (osim ako imaš fiksni optički priključak na internet).
23.07.2019 | 09:40
Naravno da je bitna brzina, prvenstveno unutar mreže.
Brzina koju ostvarim prema van na 5GHz je 160/100 a na 2.4GHz samo 80/40.
Kod pristupa unutar mreže brzina prebacivanja podataka iznosi cca 26Mb/s odnosno kod 2.4MHz samo 6-8MB/s. To nije zanemarivo ako pristupam NAS-u ili streamam između kompjutera (svi spojeni na gigabitnu mrežu).
Naravno da guglam problem već neko vrijeme, nemojte mislit, nisam pasivan da pitam samo na našem forumu. Naišao sam na sličan problem na par mjesta, ali nažalost bez rješenja.
23.07.2019 | 10:08
Jesam li dobro shvatio - ako isključiš 2.45, onda veza na 5GHz radi u redu? Ili se nakon buđenja iz sleepa ne može uopće spojiti?
23.07.2019 | 11:52
smayoo kaže:
Jesam li dobro shvatio - ako isključiš 2.45, onda veza na 5GHz radi u redu? Ili se nakon buđenja iz sleepa ne može uopće spojiti?


Ne!
Pogledaj ova dva screenshota što sam poslao.
Nakon sleepa ili restarta kartica mijenja karakteristike sama od sebe.
23.07.2019 | 17:23
Rekoh ti, ne prčkaj po tome, možda uopće nema veze s problemom. Možda i ima, ali najprije probaj sve ostalo.

Za potrebe testiranja batali sve svoje eksperimente i pojednostavi do kraja. Isključi 2,45, ostavi samo 5, stavi automatski odabir kanala. Daj mi potpun odgovor. Kad TOČNO nastupaju problemi? Ako se ne uspijeva spojiti, što napraviš da ti se spoji? Jednom kad se spoji, kad OPET nastupe problemi? Jesu li problemi isti i ako isključiš WPA2 enkripciju?

Ajde, koncentriraj se. 4 pitanja, daj 4 suvisla i cjelovita odgovora...
23.07.2019 | 21:36
Evo odgovora:

Isključeno 2.4, automatski odabir kanala, isključena bilo kakva enkripcija. Spojen na 5GHz. Nakon restarta ne vidi više mrežu.
Idem na info i prikaže:

1.png


Nakon 3 restarta opet se spoji na mrežu i info prikaže:

2.png
24.07.2019 | 08:02
A na routeru je ostao fiksiran neki kanal, ili je isto automatski?
24.07.2019 | 08:08
smayoo kaže:
A na routeru je ostao fiksiran neki kanal, ili je isto automatski?


Automatski
06.08.2019 | 09:21
Update.
Evo, riješeno. Radilo se o tome da nakon zadnjeg ažuriranja MikroTika vjerovatno se nešto poremetilo, možda neki bug.
Uglavnom na ruteru sam promijenio odabir zemlje na "no_country_set" i ostavio automatski odabir kanala i sada je sve OK.
06.08.2019 | 10:31
Pratio sam thread, baš me zanimao ishod, drago mi je da je sređeno! Obično i budu takve gluposti, cijeli taj hardverski dio je sam za sebe danas postao dosta pouzdan.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 46 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.14 Seconds

Provided by iJoomla SEO