Kupnja starog Mac Pro 5,1?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja starog Mac Pro 5,1?


13.04.2022 | 01:05
Uh što volim vidjeti sve ove Mac Pro senzore na hrpi!



No, na stranu zezancija, imam ozbiljno pitanje za nekoga tko je dodavao nepodržani hardver putem kextova!

Znam da postoji driver za Thunderbolt karticu, pretpostavljam da se taj kext stavljao u OpenCore "Kexts" folder na EFI particiji, ali me zanima da li onda OpenCore to čita automatski ili je potrebno negdje navesti novi kext u config.plisti?

I pitanje za standardne Appleove kextove koji više nisu dio sistema - znači npr. iSight.audio kext, da li ga guram u originalni audio plugin folder od samom OS-a na disku ili ga stavljam na EFI particiju u OpenCore Kexts folder?

Pitam li previše?
13.04.2022 | 08:38
A da ti tu lijepo objaviš jedan how-to, korak po korak, sa linkovima, slikama i svim ostalim da onaj ex-tvoj macpro dignem na moderniji OS i maknem ono petljanje s dvije Mac OS particije da bi radili windowsi itd itd itd..?
13.04.2022 | 09:54
I hoću kada sve to izučim do kraja. Ima tu mnogo slijepih ulica, lako se zeznuti ako ne paziš i ne znaš kako je što povezano.

Meni je sve to bilo lakše jer sam imao jedan "rezervni" Mac Pro na kojem sam se mogao igrati, koji mi nije za posao, pa sam tamo "ispekao zanat", ali još uvijek nisam sve posložio kako treba - recimo sada me muči što mi stari FireWire iSight nije podržan, a siguran sam da postoji način, pa guram taj problem u OpenCore zajednici.
13.04.2022 | 11:06
dpasaric kaže:
I hoću kada sve to izučim do kraja. Ima tu mnogo slijepih ulica, lako se zeznuti ako ne paziš i ne znaš kako je što povezano.

Meni je sve to bilo lakše jer sam imao jedan "rezervni" Mac Pro na kojem sam se mogao igrati, koji mi nije za posao, pa sam tamo "ispekao zanat", ali još uvijek nisam sve posložio kako treba - recimo sada me muči što mi stari FireWire iSight nije podržan, a siguran sam da postoji način, pa guram taj problem u OpenCore zajednici.


Znam, zato i tražim definitivni vodič da ne bi potrošio 3 dana i onda na kraju vraćao na staro, a malom treba komp... Ajde ti to istraži na tom stroju koji imaš ubera pa nije nitko zakinut...
13.04.2022 | 16:14
Djuro genijalac kaže:
dpasaric kaže:
I hoću kada sve to izučim do kraja. Ima tu mnogo slijepih ulica, lako se zeznuti ako ne paziš i ne znaš kako je što povezano.

Meni je sve to bilo lakše jer sam imao jedan "rezervni" Mac Pro na kojem sam se mogao igrati, koji mi nije za posao, pa sam tamo "ispekao zanat", ali još uvijek nisam sve posložio kako treba - recimo sada me muči što mi stari FireWire iSight nije podržan, a siguran sam da postoji način, pa guram taj problem u OpenCore zajednici.


Znam, zato i tražim definitivni vodič da ne bi potrošio 3 dana i onda na kraju vraćao na staro, a malom treba komp... Ajde ti to istraži na tom stroju koji imaš ubera pa nije nitko zakinut...


Pridružujem se željama, 10.13.6 još uvijek kod mene, a koristim i iSight i ostalo...
13.04.2022 | 19:36
Vanjuška kaže:
Pridružujem se željama, 10.13.6 još uvijek kod mene, a koristim i iSight i ostalo...


Ti možeš bez beda na Mojave, samo ti treba Metal kompatibilna kartica, Mojave je čak od Applea formalno podržan OS na 5,1. Na Mojaveu ti radi iSight normalno, prvi problem nastaje s Catalinom koja izbacuje 32-bitnu podršku. Možeš i na nju bez OpenCorea, samo uz jedan mali patch, ali ako već nabaviš Metal karticu, onda odi do Big Sura, to je najsretnija kombinacija za sada koliko sve pratim. Jedino taj iSight da sredimo.

Inače, Monterey radi isto ok, ali traži ful novi BT i wifi modul, a meni se s time nije zezalo, pa sam stao na Big Suru, na njemu još rade stare putem OpenCore workarounda.
  • Dijete
  • Posjetitelj
14.04.2022 | 07:05
Ja sam upogonio iSight na Big Suru, probat cu pogledat kako kad sjednem za komp. (Na godisnjem sam). Bilo je kemijanje neko, nasao upute na netu, probao i upalilo je.
14.04.2022 | 10:06
Dijete kaže:
Ja sam upogonio iSight na Big Suru, probat cu pogledat kako kad sjednem za komp. (Na godisnjem sam). Bilo je kemijanje neko, nasao upute na netu, probao i upalilo je.


Molim te pogledaj da ne otkrivam toplu vodu, ja nisam uspio s onim što sam našao na netu, jučer sam to kopao do 3 ujutro.

Imaš cugu kada se vidimo!
16.04.2022 | 11:35
uzeo za "smjesne" pare 5.1... 2,93 mid 2010... system modeler od wolframa.. .rapid miner studio (sve sto koristi sirovu snagu procesora) radi savšeno.. i reda radi... jos 64 gige rama moram uzet.. tek toliko da popunim sve
16.04.2022 | 16:50
Ja sam nakon 13 godina pomislio "ok, ajde, izašao je Mac Studio, možda izdržim još godinu dana na starom 5,1 dok Mojave ne postane prestar, a onda selim na Studio...", ali onda, kada sam skužio koliko lijepo radi Big Sur na njemu, ja vidim u tom "besmrtnom Macu" još 5 godina života! Nevjerojatno kakav je to Mac!

On će umrijeti tek kada se prestanu kompajlirati Intel aplikacije, a to je mislim tih još 4-5 godina koliko će inercija tekućih modela to tražiti.

I nije to čak stvar novca, da baš jako želim Mac Studio jeo bih sardine pola godine i kupio ga, ali mene brine što on nije potpuno rješenje moje informatičke infrastrukture doma. Meni sadašnji Mac Pro ima U SEBI preko 16 TB kapaciteta. I sve mi to treba. Pola je sadržaj, a pola je backup. Unutra je sve - od obiteljskih fotografija, pa do mediateke koju koristi cijela obitelj, unutra mi je dobar dio posla kada sam morao raditi od doma. Znači meni Mac Studio uopće ne nudi opciju za tako nešto bez kupovine nekakvih eksternih solucija, a od toga iskustveno zazirem i radije bih to izbjegao ako mogu.
23.04.2022 | 00:16
@Dijete - jesi li se vratio s odmora? Jako me kopka ovo za iSight, molim te pogledaj mi to!
  • Dijete
  • Posjetitelj
23.04.2022 | 08:49
Jok, doma sam kasno navecer za prvi maj…
23.04.2022 | 15:01
Dijete kaže:
Jok, doma sam kasno navecer za prvi maj…


Strpljivo ću pričekati, odmori i uživaj!
  • Dijete
  • Posjetitelj
24.04.2022 | 22:23
Fala

Trebat ce mi odmor od odmora, ali napokon sam dosao negdje gdje ima vrganja u sumi…

Kako vise nemam mac pro, ovo ce biti forenzicki pokusaj trazeci po disku sto sam skinuo, sto sam instalirao - imam taj sistemski disk pa ca vjerojatno biti lako.
24.04.2022 | 23:40
Mnogi u Mac Pro 5,1 zajednici će biti zahvalni - imam to otvoreno u forumu na Mac Rumorsima i u Facebook grupi za OpenCore on 5,1. Mnogo ljudi ima stari iSight i baš je blesavo da ne radi, a sigurno tehnološki može.

Unaprijed hvala!
25.04.2022 | 00:22
Imam ga i ja, ali ga više ne koristimo jer je slika zaista loša za današnje standarde. Mislim - dobra je svjetlosno, ali vrlo je male rezolucije.
25.04.2022 | 00:32
smayoo kaže:
Imam ga i ja, ali ga više ne koristimo jer je slika zaista loša za današnje standarde. Mislim - dobra je svjetlosno, ali vrlo je male rezolucije.


Apsolutno si u pravu po pitanju kvalitete slike! To je sada hardver star gotovo dva desetljeća! No, ako je svjetlo u prostoriji dobro, još uvijek je to upotrebljiv hardver za razne Zoom i slične sastanke. Mene najviše uz njega drži dizajn i elegantni magnetni nosač.

Ali možda i više od toga želja da se neki hardver koristi dok god je to tehnički moguće!
  • Dijete
  • Posjetitelj
25.04.2022 | 09:51
Davore, provjerio sam disk... (provjerio sam bio EFI foldere dok sam bio na godisnjem - jer ih kao hrcak cuvam iCloudu i za hackintosha i za cMP ak se vratim jednog dana na taj put)...

Izgleda da nisam nista dodavao osim iSightAudio.drivera, nikakve kextove.. jedino sto sam imao extra je bio driver za Titan-Ridge (SSDT-TBOLT3.aml)... jbga, nisam od pomoci...

(ne mogu nac firewire400 u 800 da prikljucim kameru na minija da vidim koji je FW gore)....
03.05.2022 | 08:53
Hm. Gdje si na kraju "spustio" iSightAudio.driver? U koji Library? Oko toga ima više teorija - kao gdje po novome sistem gleda da je taj library, neki kažu da nije isto mjesto, što je meni čudno?

Sumnjam da je driver za Titan-Ridge pomogao, to ne bi trebalo imati veze, ali tko će ga znati, ako bi to kod tebe radilo, zaista bih se zamislio!
  • Dijete
  • Posjetitelj
04.05.2022 | 02:21
u Root Library - /Library/Audio/Plug-Ins/HAL/

Sistem definitivno gleda to mjesto (govorim o Big Sur) jer je tamo bio i Motu M4 driver i Zoom pedala...

S time, ponavljam, ne sjecam se da li je audio radio ili ne, jer koristim externi mikrofon na stalku kad sam doma...

Titan-Ridge je bio pocetak lanca, u njega je bio ustekan OWC TB3 Dock -> TB3 u TB2 -> TB2 u FW800 -> FW800 Muski u FW400 zenski (koji ne mogu nac sad pas mater) i na kraju iSight...


Nevjerojatno je kako me su me M1 i M1 Max odvukli od sentimenta 5,1... Tisina masina je stvarno nesto sto cijenim dok radim. Ona 5700 XT kad bi se zapuhala, sve me sram bilo puse ko luda, a ne da ni pola snage sto moze u windowsima... stoji u Win/Hackintosh masini i nisam ju imao potrebe palit vec nekoliko mjeseci <3 <3
04.05.2022 | 12:03
Dijete kaže:
Titan-Ridge ... OWC TB3 Dock -> TB3 u TB2 -> TB2 u FW800 -> FW800 Muski u FW400 zenski ... iSight...


Ovo je zapravo nevjerojatno da je radilo
04.05.2022 | 12:39
Nevjerojatno, ali je radilo upravo zato jer je išlo preko toga, a ne direktno putem FireWirea. Zato mu je i radilo. Imam i ja primjere gdje su ljudi to upogonili preko niza adaptera, ali nitko direktnim spajanjem na FireWire. A vjerojatno se može, samo bi to trebao osposobiti netko tko kuži stvari na toj razini.

Vidjet ćemo što kaže Martin Lo.
  • Dijete
  • Posjetitelj
04.05.2022 | 22:26
dpasaric kaže:
Nevjerojatno, ali je radilo upravo zato jer je išlo preko toga, a ne direktno putem FireWirea. Zato mu je i radilo. Imam i ja primjere gdje su ljudi to upogonili preko niza adaptera, ali nitko direktnim spajanjem na FireWire.



Jesi li probao pokrenut SSDT-TBOLT3.aml driver bez obzira sto nemas Titan-Ridge? Mozda je u tome neka voodoo kvaka... Vrijedi pokusat, jer se nece sistemu nista desit ako ne nadje karticu u pci-e slotu - tj. ne bi se trebalo nista desit sistemu

ubacis file SSDT-TBOLT3.aml u EFI/OC/ACPI i u config.plist ubacis ovo dole (tj. pod <key>Add</key> jer header vec imas...



<key>ACPI</key>
	<dict>
		<key>Add</key>
		<array>
			<dict>
				<key>Comment</key>
				<string>Thunderbolt 3</string>
				<key>Enabled</key>
				<true/>
				<key>Path</key>
				<string>SSDT-TBOLT3.aml</string>
			</dict>
		</array>
05.05.2022 | 15:19
Na tren sam to i pomislio, pa sam sam sebi rekao "ma ne, budala si...", ali sada kada vidim da si i ti to pomislio, baš ću probati!
  • Dijete
  • Posjetitelj
06.05.2022 | 01:17
Al ja jesam budala
06.05.2022 | 07:16
Oscar Wilde je rekao: "Hvala Bogu što postoje luđaci jer među normalnima nisam sreo baš nikog zanimljivog."
07.05.2022 | 12:52
Evo da se pohvalim, imam dva komada X5680 koji veselo kuckaju u stroju zahvaljujući stefanjosu koji je obavio transplataciju!
Sada još samo ubacim 96GB rama i miran sam
09.05.2022 | 21:01
zoranowsky kaže:
Evo da se pohvalim, imam dva komada X5680 koji veselo kuckaju u stroju zahvaljujući stefanjosu koji je obavio transplataciju!
Sada još samo ubacim 96GB rama i miran sam


Nema na cemu! Jabucanjak kolegijanost i na djelu!
10.05.2022 | 22:29
Inače, imam jedan solidan 5,1 "viška", napucan, 5690x2, 5700 XT, RAM-a od 32 sve do 128 GB... ako vam netko od poznatih cilja na nešto tog tipa, preporučite me...
10.05.2022 | 23:13
Koliko novaca?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 3 minuta
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.
  • drlovric: Plenkovic je porucivao Hrvatima kome nije dobro neka ide u DE. Bis bald. A danas drzava daje pare povratnicima jer kapital su ljudi. Ako nas KGB sve rastjera odavdje, ovaj forum ce sam sebi biti svrha :)
  • Air: Mislim da je uvreda za članove jabučnjaka koji su aktivni u političkim temama na jabučnjaku uspoređivati ih sa ekipom koja “troši” takve teme na drugim portalima. Iako smo svakodnevno na forumu neke od tih politički tema nemaju upisa po nekoliko dana. To znači da ekipa nije “ovisna” o tome da non-stop nešto serucka nego se upisuje kad netko nešto ima.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.48 Seconds

Provided by iJoomla SEO