Kupnja starog Mac Pro 5,1?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja starog Mac Pro 5,1?


23.07.2022 | 16:08
Ajoj, taman sam si lijepo složio jedan lijepi MacBook Pro 15 iz 2008. Ugradio novi SSD, očistio ga četkicom, stavio novu termalnu pastu, svježi OS X El Capitan.

Da, znaju se ventilatori zaletiti, dobro zna kuriti, taman za jaje na oko spržiti. Kako se Davore zove taj app koji mjeri temperaturu, baš bih provjerio situaciju. U kući nemam klimu, i da vruće je, jako.
23.07.2022 | 17:23
Pa napisao je - Macs Fan Control
23.07.2022 | 17:39
crystalidea.com/macs-fan-control

Odličan softver, a za Macove pod Windowsima zapravo obavezan jer često Windowsi ne znaju ispravno upravljati Mac hardverom i onda i ventilatori ne rade optimalno. I zato - better to be safe than sorry!
23.07.2022 | 17:43
Zar i unatoč Bootcamp driverima?
23.07.2022 | 21:24
^SuperUnknown^ kaže:
Zar i unatoč Bootcamp driverima?


Boot Camp driveri nisu baš neka sreća niti inače, a pogotovo ako se radi o Windowsima 10 na Petjedinici - jer to tamo uopće nije službeno podržano. Možda na Šestjedan ili Sedamjedan radi ok, ali nema do Macs Fan Control. Oba sina mi vise gomilu vremena na Windowsima radi igara i onda imam dosta iskustva s tim.
24.07.2022 | 15:56
Evo, instalirao sam Macs Fan Control. Koliko sam skužio on mora cijelo vrijeme biti pokrenut kako bi regulirao vrtnju ventilatora, možda je glupo pitanje, ali ne znam, pa pitam.

Podesio sam "Vrijednost bazirana na senzoru / CPU diode" "58c - 90c"
24.07.2022 | 18:30
Da, imaš u prefsima opciju "start minimized on boot" ili tako nešto, pa to uključi. I onda možeš dodati da ti u menu baru pokazuje temperaturu nekog senzora koji ti je kritičan.

Da, ovo si ok podesio ako on ima jedan ventilator, ono što možda možeš je malo spustiti gornju vrijednost na 85, tako da mu je raspon manji i da malo ranije počne jače hladiti kada su vanjske temperature visoke. Sve ovisi kako ti se sada ponaša i koje su ti vrijednosti u radu.
24.07.2022 | 19:25
Radi sve pet, spustiti ću gornju vrijednost na 85 kako si savjetovao, a ovo da se diže sa sustavom sam već podesio, iako Mac nikad ne gasim u potpunosti. Inače prikazuje dva ventilatora i hajca ga na nekih 75 u prosjeku.

Kao što sam ranije rekao, nanio sam novu termalnu pastu prema YouTube uputama, isčetkao ga mekom četkicom, stavio novi SSD… Poslužiti će me do novog Minija, čekam jesen.

Ali ovo računalo za kompletno uloženih 890 kn (računalo, novi SSD, termalna pasta i BT jeftikaner miš) se isplatilo, barem meni.
05.08.2022 | 14:38
Imam još jedan savjet iz prve ruke, ali to sam već čuo i od gomile drugih 5,1 vlasnika...

Ako primjetite da vam Northbridge čip stalno prelazi 70 °C i da pod punim opterećenjem može doći i do 90 °C, to je vjerojatno znak da je pukla jedna plastična kopča s oprugom koja drži Northbridge hladnjak!

To je čest kvar nakon desetak godina, jednostavno se eko-plastika raspadne i popusti pod pritiskom.

Proces je dosta jednostavan, morate samo imati dugački ključ za hladnjake, termalne paste, alkohola, štapiće za uši i prikladne rezervne vijke za pričvrstiti hladnjak.



Morate skinuti oba CPU hladnjaka da biste došli do Northbridge hladnjaka koji je dijelom ispod velikog CPU hladnjaka. Slično važi i za single-CPU strojeve.



Kada sve skinite, morate daughterboard odšarafiti od aluminijske ladice da biste dobili pristup donjoj strani. Sve radite vrlo pažljivo i pazite da nema statičkog elektriciteta na radnoj površini i vama.

Trebalo mi je oko dva sata jer sam radio polako i najviše vremena mi je oduzelo naći pogodan zamijenski vijak, ali sada je situacija super - u idle načinu rada Northbridge je na samo 60 °C, a pod opterćenjem oko 70 °C.

  • Dijete
  • Posjetitelj
05.08.2022 | 21:55
Svojedobno sam kupio paket i zamijenio na dosta njih preventivno... (bijele plastiše sa federom)

drago mi je vidjet da ih je ostalo jos ponesto za zamijenit na ovih par koji dolaze sljedeci tjedan... <3



rivets.jpg
06.08.2022 | 07:47
[/quote]

Pitanje, Namjestio sam sve kao na fotki, ali mi pri botanju sa Mac-a na Win zavrti na max ventilatore, kada se logiram u windoze sve bude OK, da li se to i vama dogadja?
06.08.2022 | 23:52
To je ok!
01.09.2022 | 10:54
Obećano - učinjeno!

Napisao sam članak o OpenCoreu! Naravno, to ima najviše smisla na našim Petjedinicama, ali mislim da će i mnogi drugi to iskoristiti za svoje starije Macove!
01.09.2022 | 15:48
Odlican clanak!
01.09.2022 | 16:19
78 stupnjeva, moram zasukati rukave.
Click for large view - Uploaded with Skitch][/url]
19.09.2022 | 15:18
Audio jack mi je otišao i sad pitanje jel moguće zamjena samo ulaza ili mijenjat cijelu prednju ploču?

Ili ima li tko pametnije rijesenje? Vidio sam na macforum da postoji verzija s 4 USB 3.0
Jel ima tko iskustva s tom ili da ima tko od vas originalnu ploču za prodati?
Hvala
19.09.2022 | 20:40
Obično ode USB na njima, a rijetko audio jack. Siguran sam da se može samo on zamijeniti, ali treba naći spretnog majstora. Možda bi neki servis mobitela odradio taj dio finog lemljenja.

Najlakše ti je kupiti komplet i zamijeniti. Čuo sam i ja da je netko proizveo panel s USB 3.0, to bi bilo jako cool, idem baš vidjeti imaju li to na AliExpressu...
20.09.2022 | 07:54
dpasaric kaže:
Obično ode USB na njima, a rijetko audio jack. Siguran sam da se može samo on zamijeniti, ali treba naći spretnog majstora. Možda bi neki servis mobitela odradio taj dio finog lemljenja.

Najlakše ti je kupiti komplet i zamijeniti. Čuo sam i ja da je netko proizveo panel s USB 3.0, to bi bilo jako cool, idem baš vidjeti imaju li to na AliExpressu...


Ne traži li to i zaseban kontroler, propusniji bus i sve ostalo? Nije li fizički utor zamalo identičan?
20.09.2022 | 13:37
Spoji se na PCI bus i tako radi, što je super za brzinu, ali nije za bootanje s USB-a jer to ne ide preko PCI sabirnice. To je dobro za nekoga tko stalno nešto prebacuje tim putem od naprijed.

Meni se čini kao bolje rješenje onda uzeti USB 3.0 karticu i samo staviti jedan produžni do naprijed!
21.09.2022 | 21:12
Jel može netko pomoći kako spojiti wifi karticu? Nije mi jasno gdje ide ova treća žičica?
21.09.2022 | 21:27
Našao na netu, zaboravite
21.09.2022 | 21:38
Koliko se sjećam 1 i 3 ti idu rubno, a 2 se ne spaja!
22.09.2022 | 19:50
Uglavnom neće Mac da upali. Blica crvena lampica na ploči ( ispod diska 1)
Šta napraviti?
Jel moguće da je ploča otišla?
22.09.2022 | 20:31
Dijagnostički LED-ovi ti kažu gdje je problem!

Prva dva su ti za temperaturu procesora. Ako svjetle, to znači da senzor kaže da je toliko vruće da ne želi upaliti stroj. Ako to nije slučaj jer računalo nije pregrijano, onda je vjerojatno samo senzor, ali prije da je vod s CPU boarda na matičnu jer teško da bi oba senzora krepala, a kako sigurno nisu oštetio sam vod (čisto sumnjam) to znači da je vjerojatno problem u samom konektoru CPU boarda i matične.

Ali zanima me kako se to dogodilo, pa nije iz čista mira? Je li nakon što si ugrađivao Airport karticu?

Možda ti nešto nije leglo dobro, prije da je to nego da je ploča otišla tek tako. Probaj i memoriju prebaciti u druge slotove. Uglavnom za početak izvuci cijeli CPU board van. Sve dobro ispuši i vrati nazad.

Također, može ti biti i do mrtve baterije - ako stroj ima 12-13 godine, stavi novu.
23.09.2022 | 06:53
Sramota me reći, al reći ću…
Bluetooth me zezao i idem pogledat unutra i onda vidim prašinu koja se zavukla. Kad sam vraćao “tacnu” a prethodno nisam zavidao vodilice naravno da su se dva pina savila. Upalim ga ja tako i krenuli ventilatori na max, jedno 3-4 sek, potom su se smanjili i potom se ugasio ( tako mi se čini) Uspio sam pinove ispraviti i sad je tu di je. Promjenio sam i bateriju na ploči, ništa.
Da naručim nove procesore? Ionako sam ih htio zamjeniti s jačima.
23.09.2022 | 11:17
Za početak, izvadi to što si nadodao i taj nesretan bluetooth i pokušaj bootati bez toga. Novi procesori ti neće pomoći.
24.09.2022 | 06:52
Ostavio sam ga preko noći bez napona, jutros uključujem kabel u napajanje i gle čuda proradio. Hvala ti Bože
24.09.2022 | 10:09
Moguce da mu je to resetiralo SMC pa se dobio Zilave su te mrcine, nece to samo tako krepati
16.10.2022 | 08:40
Samo da dodam svoje iskustvo s open coreom koje je bilo vrlo negativno. Start je izgledao ovako: macpro flashan na 5.1, dual core s upgradeanim procesorima (Dual proc) i RX580 (dakle, nema boot screena što je dosta bitno). Na njemu su redom: NVMe na kojem je Mojave i SATA SSD na kojem je High sierra da bi bio moguć bootcamp. Bootcamp HS podržava WIN7 i to je gore. To je komp od malog koji je u FSB racing teamu (radi na razvoju ovjesa) i trebao je preći na posljednju verziju solidworksa koja zahtijeva minimalno WIN10. HS to ne dopušta, Mojave preko svojeg Bootcampa na tako starom stroju ne dopuštaju instalaciju na MacPro 5.1
Ajde, idemo probati s ovim: dortania.github.io/OpenCore-Legacy-Patcher/
Kupio jedan disk od 6 TB, formatirao ga i dvije particije po 3 TB. Na jednoj napravio Time Machine backup Mojavea, jer je on primarni sistem kompa. Fileovi od WIN7 su ionako na zasebnom HD od 160 GB na kojem nema sistema.
Na drugu particiju od 3 TB naumih instalirati Big Sur pa ćemo onda ići dalje.
Držao se uputa dortania.github.io/OpenCore-Legacy-Patcher/ do zanjdeg slova, naparvio instalacijski USB BiG Sura i krenuo. Krenula instalacija i ide sve kako treba do trenutka kad on treba napraviti prvi restart i nastaviti. Restart se nije dogodio. I sad kreće kalvarija. Ne mogu više ništa pokrenuti, komp izbacuje neki plavi ekran kao da su windowsi u pitanju i grešku. I nema instalacije, nema boota, ničeg. Jedino što digne je recovery mod. Ako uštekam SSD i NVMe, onda sve stoji, nikud.
Na kraju na laptopu napravio instalacijski USB za Mojave, turio ga u komp, preko ovog recovery modea, preformatirao iznova onu particiju na hardu i tamo normalno instalirao Mojave. OK, sad imam OS na stroju i on radi (BTW, jako dugo traje dizanje sistema preko klasičnog harda, odviknuo se skroz!). SSD spojio preko USB porta kao vanjski disk da mi ne petlja bootanje u sistem, jer onda komp zaglavi i obrisao ga. Ionako na njega treba ići WIN10. Obrisao ga, formatirao u apple, pa u FAT32 format da budem siguran da je sve s njega nestalo.
Dobrodošli u crystalidea.com/blog/classic-mac-pro-and-windows
To je zapravo skraćena verzija ovog: forums.macrumors.com/threads/how-to-boot...page-9#post-26689280
Na poslu posudio WIN10 instalacijski DVD (i onda netko veli optika je mrtva!) i odradio ovu proceduru kako je tu opisana. WIN10 instalacija traje kratko, moram reći i radi doista dobro. Dapače, sad su na microsoftovoim stranicama otkrili combo update što mac ima godinama pa nije potrebno paljenej i gašenje cijeli dan.
Odabrao Educational WIN10, jer za nejga mali i ima activation key od faksa i sve je prošlo vrlo brzo i lako.
Pojavila se dolje ikona Bootcamp, pokazala je i MacOS, ali nije htio komp odići Mojave, stalno se vrtio WIN10. Alt+CMND+P+R i sve je proradilo kako treba. Mojave radi, migration assist je povukao sve s TM backupa, ali je još uvijek na HDD. Pun zebnje, uključujem sad NVMe i plan mi je da dignem stroj u Target modu i onda preformatiram NVMe, prije nego spriječi boot stroja.
Na nesreću, imam samo jedan FW400-FW800 kabel dugačak 25 cm. Stari powerbook G4 ide u akciju, jer on ima FW400 port, MacPro je FW800. GRbim se pod stolom, palim komp, pa se dižem stisnuti T, ali sam prespor i ne hvatam na vrijeme, ali komp se digne normalno u mojave s HDD-a i prikazuje ovaj NVMe. Ok, briga manje. Sad njega brišem, tri puta uzastopce formatiram u različite formate da budem siguran da je posve nuliran tj. svi podaci nestali. Potom pokrećem Carbon Copy cloner koji sad ovu funkcionalnu verzij mojavea sa svim podacima seli na NVMe. On to odrađuje vrlo brzo i sad imam konačno djelatan kompjuter kako treba. Mojave radi kako treba. U Startup disku mogu odabrati Windows bootcamp i onda digne WIN10 i iz prozora se mogu normalno vratiti natrag u Mac OS.
WIN10 je proradio s nekim svojim driverima za grafičku, ali sam instalirao ATI pro verziju za CAD i slično, ubacio macfans control i sad sve radi.
Dakle, zaključak: ako imate Mojave na MacProu 5.1, MOŽETE gore zveknuti samo WIN10 da radi preko bootcampa slijedeći ovaj naputak s macrumorsa.
16.10.2022 | 10:18
Djuro genijalac kaže:
Dakle, zaključak: ako imate Mojave na MacProu 5.1, MOŽETE gore zveknuti samo WIN10 da radi preko bootcampa slijedeći ovaj naputak s macrumorsa.


Dopuna: to sve važi za strojeve koji nemaju GPU s boot screenom, znači radi se samo o tome da se može lako iz Windowsa selektirati "povratni OS". Inače nema baš nikakve zapreke da se na bilo kojem 5,1, bez obzira koji MacOS imao (može biti i totalno bez), instalirati Windowse 10. Moj sin ima High Sierru i Windowse 10, ali ima GPU s boot screenom i to radi bez problema.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 22 minuta
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

ammadeus, Gen, JKnoxville, MacSlavko, Riba, Anonimci (389)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.19 Seconds

Provided by iJoomla SEO