Kupnja starog Mac Pro 5,1?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja starog Mac Pro 5,1?


  • Dijete
  • Posjetitelj
05.10.2021 | 03:45
Djuro genijalac kaže:
Ajde, prevedite nama, ne toliko verziranima? Ako sam dobro pohvatao/shvatio sad je moguće izravno bootanje u Big sur bez onih kemija iz High Sierre?
I radi boot screen pa je moguć odabir particije izravno na alt?



Vec dugo je moguce ic u Big Sur bez ilakvog kemijanja nakon sto instaliras efi bootloader zvan open core. Prilikom startanja kompa prilaze ti bootabilne particije bez drzanja Alta - nakon odabranog intervala, defaultni je 10 sekundi, dize sistem…
Moze se napravit i da ne polazuje bootloader, pa drzanje tipke ESC nakon paljenja kompa, pokaze particije..

Ovaj zadnji OpenCore nam je omogucilo da updejtamo sistem iznad 11.2.3…
05.10.2021 | 14:28
Treba ti funkcionalna Mojave instalacija iz koje se instalira OpenCore koji omogucuje nativni update na Big Sur. Naravno, preporuka je klonirati postojeci Mojave disk i raditi sve na drugom, potpuno odvojenom disku jer uvijek moze nesto poci po zlu. I preporuka je naravno imati neku recentniju ATi graficku, poput RX570/580 preko koje onda dobijes i boot screen. Instalacija je objasnjena ovdje:

youtu.be/NOVkn7StlEQ
10.10.2021 | 16:19
Evo upravo sam apdejtao drugog 5,1 na 11.6, sve je proslo savrseno glatko

10.10.2021 | 18:00
Ovo je odlično. Čim se otkačim od nekih starih 32-bitnih aplikacija mislim da ću to napraviti!

Reci mi kako ide povratak iz Windowsa na Mac particije? Onaj Boot Camp Assistant nekada radi, pa ne radi, pa radi, uglavnom 7-ici je bilo ok, a na 10 baš i ne nego sam morao CMD+P+R.

Thanks na feedbacku!
10.10.2021 | 20:14
Pa posto imam funkcionalni boot selector (zadnja slika), odaberem macOS i to je to. Cak niti ne moram, s obzirom da je defaultni izbor
11.10.2021 | 20:45
Evo i najrecentniji video koji detaljno i jednostavno objasnjava problematiku apgrejda sa Mojave na kasnije verzije kao i sami OpenCore

youtu.be/1UutNDuO4MU
08.11.2021 | 10:42
Evo i video kako apgrejdati na Monterey

youtu.be/yM2hiKjV2n8
08.11.2021 | 11:16
SuperUnknown, moze pomoc? Jesi li i sam isprobao, je li ovo stabilno. Jos sam na Mojave, a volio bi ici na upgrade jer zenu pocinje zezati neki programi. Pa bi kao trebali updejt. A kad vec ide, neka ide na monterey
08.11.2021 | 12:16
Nisam jos, ali evo upravo pripremam jedan SSD za test Pa javim kak je proslo, no sudeci po iskustvima drugih stvar je poprilicno straightforward i uspjesna. Naravno, svakako provjeri kompatibilnost programa sa Montereyom jer se radi o dosta friskom OS-u. Mozda ti je sigurnija varijanta 11.6. I naravno, preporucam da to sve radis na kloniranom disku.
08.11.2021 | 14:47
Evo, OpenCore apdejtan na 0.7.5, OS na 12.0.1, sve je proslo bez problema i zasad se sve cini ok



09.11.2021 | 00:39
Ovo je sjajno!

Puno ti hvala na izvješću i potvrdi da radi ok!
  • Dijete
  • Posjetitelj
26.11.2021 | 23:33
Dosao je trenutak da se oprostim od MacProa. Stavljen je na oglas i za 5 dana ide baj baj. Vjerojatno cu ponovit nesto sto sam vec rekao, pa skuzajte…

Stavio sam u njega svojedobno 5700 XT i jednostavno nije iskoristavao punu snagu te kartice pa sam odlucio slozit PC za igre i 3D da iskoristim tu karticu.
Kupio sam Asrock B450m, Ryzen 5600x, 32gb rama i neko malo, kakti tiho kuciste. Instalirao windowse i koristio tu makinu za igre i malo posla.

Zadnjih godinu dana mi je M1 bio glavno racunalo za posao (osim za Avid) tako da sam drzao MacPro iskljucivo za Avid dok se ne odluce dodat M1 podrsku.

Po zavsetku projekta, odlucio sam se rijesit MPa jer mi - samo zauzima mjesto pod stolom. Pa sam stavio Avid na windowse misleci da ce mi to bit to, dok ne stigne podrska za Avid na M1, ali Nikako Nikako Nikako nisam uspio narihtat ctrl klik da mi bude desni klik misa (jebga, tak radim) i to mi je bio dealbreaker….

Uzeo sam si dan slobodnog i instalirao Big Sur na PC kantu. Open Core rula i sve je bolji i bolji. Potrosio sam ukupno 3 sata na instalaciju, testiranje, prebacivanje diskova.
Tako da trenutno, dok ne stigne podrska za M1 (i dok u posti ne stigne M1 Max) Ryzentosh mi je glavno Macos racunalo za rad.
Uspio sam postelat sve iz macosa da radi (airdrop, continuity, imessages, Tv, Music…) To mi je stvarno ispalo kao najbolje privremeno rjesenje.
Vec 10 dana ga ganjam i - nula problema. Sumnjam da bi takva konfiguracija mogla izdrzat puno godina. Mozda u nekom vecem kucistu sa puno ventilatora… kad smo kod ventilatora, narucio sam jos par za svaki slucaj… bu al nis drugo hladilo komp dok igram Death Stranding

Prekjucer su nam dostavili prvu betu Avida koji je za sad na Rossetti 2, i bugovit je, ali zato smo ti da ih izmlatimo u da sve radi kak spada…

Falit ce mi imat aluminij pod stolom,, ali vrijeme je tranzicije na iskljucivo laptope… dok ce kanta bit konzola i 3d…. Eto…
  • Daddo
  • Posjetitelj
27.11.2021 | 06:08
Dijete kaže:
Dosao je trenutak da se oprostim od MacProa. Stavljen je na oglas i za 5 dana ide baj baj. Vjerojatno cu ponovit nesto sto sam vec rekao, pa skuzajte…

Stavio sam u njega svojedobno 5700 XT i jednostavno nije iskoristavao punu snagu te kartice pa sam odlucio slozit PC za igre i 3D da iskoristim tu karticu.
Kupio sam Asrock B450m, Ryzen 5600x, 32gb rama i neko malo, kakti tiho kuciste. Instalirao windowse i koristio tu makinu za igre i malo posla.

Zadnjih godinu dana mi je M1 bio glavno racunalo za posao (osim za Avid) tako da sam drzao MacPro iskljucivo za Avid dok se ne odluce dodat M1 podrsku.

Po zavsetku projekta, odlucio sam se rijesit MPa jer mi - samo zauzima mjesto pod stolom. Pa sam stavio Avid na windowse misleci da ce mi to bit to, dok ne stigne podrska za Avid na M1, ali Nikako Nikako Nikako nisam uspio narihtat ctrl klik da mi bude desni klik misa (jebga, tak radim) i to mi je bio dealbreaker….

Uzeo sam si dan slobodnog i instalirao Big Sur na PC kantu. Open Core rula i sve je bolji i bolji. Potrosio sam ukupno 3 sata na instalaciju, testiranje, prebacivanje diskova.
Tako da trenutno, dok ne stigne podrska za M1 (i dok u posti ne stigne M1 Max) Ryzentosh mi je glavno Macos racunalo za rad.
Uspio sam postelat sve iz macosa da radi (airdrop, continuity, imessages, Tv, Music…) To mi je stvarno ispalo kao najbolje privremeno rjesenje.

Vec 10 dana ga ganjam i - nula problema. Sumnjam da bi takva konfiguracija mogla izdrzat puno godina. Mozda u nekom vecem kucistu sa puno ventilatora… kad smo kod ventilatora, narucio sam jos par za svaki slucaj… bu al nis drugo hladilo komp dok igram Death Stranding

Prekjucer su nam dostavili prvu betu Avida koji je za sad na Rossetti 2, i bugovit je, ali zato smo ti da ih izmlatimo u da sve radi kak spada…

Falit ce mi imat aluminij pod stolom,, ali vrijeme je tranzicije na iskljucivo laptope… dok ce kanta bit konzola i 3d…. Eto…


Može nekakav tutorial i priča o podebljanom - kako?

Ne mogu se otarasit Win stroja a volio bih kad ga već moram nabavljat, nabavit nešto novije i solidno za par godina (na čemu ću vrtit i MacOS "za doma" kad mi treba nešto jače od Minija 2014).

TY. Može i na PM da ne spamamo temu. Nije ni hitno ni bitno...
  • Dijete
  • Posjetitelj
27.11.2021 | 08:04
Daddo kaže:


Ne mogu se otarasit Win stroja a volio bih kad ga već moram nabavljat, nabavit nešto novije i solidno za par godina (na čemu ću vrtit i MacOS "za doma" kad mi treba nešto jače od Minija 2014).

TY. Može i na PM da ne spamamo temu. Nije ni hitno ni bitno...


Imao sam amd plocu i proc tako da mi je izvor dodatnih informacija bio www.amd-osx.com

dortania.github.io/getting-started/ je odlican vodic koji ne samo da objasnjava kako - vec i zasto, tako da je lijepo stivo za ucenje.

Nemam nazalost vremena za pisanje vodica, ali nema ni potrebe jer odlican vodic vec postoji.
09.01.2022 | 01:14
Marko, daj mi reci imaš li OpenCore instaliran na klasičnom SATA disku ili na nekon NVMe SSD-u? Vidim da se spominje da ne radi na nekima?

I da li je zapravo bitno gdje je sam OpenCore instaliran? Mogu li ga staviti na bilo koji SATA disk, a onda za boot odabrati NVMe ili nešto drugo po želji?
  • Dijete
  • Posjetitelj
09.01.2022 | 01:33
dpasaric kaže:

I da li je zapravo bitno gdje je sam OpenCore instaliran? Mogu li ga staviti na bilo koji SATA disk, a onda za boot odabrati NVMe ili nešto drugo po želji?


(skoro)Nije bitno gdje

ali za boot sa NVMe ti treba opencore.

Dakle stavis na bilo koji SATA disk (ili usb disk) OC i onda bootash sto god ti je bootabilno na kompu ukljucujuci i NVMe jer OC do tog trenutka ucita modul za NVMe boot podrsku.


P.S. u medjuvremenu je Avid izbacio podrsku za M1 tako da mi je Max sada glavno racunalo, a hackintosh nisam palio 10 dana, osim za boot u Windows za Half-Life: Alyx....
09.01.2022 | 10:18
Dijete tnx! Da li se SIP ostavi isključen ili ga je bolje kasnije uključiti nazad?
  • Dijete
  • Posjetitelj
09.01.2022 | 12:51
Ja sam ga drzao iskljucenim. Al ne znam koji su pro et contra.
11.01.2022 | 01:01
Svejedno je gdje je OpenCore instaliran, ali najbolje da je na SATA disku (tako imam na svim masinama). Moze biti i na USB sticku
08.04.2022 | 23:55
Konačno sam našao vremena i instalirao OpenCore i Big Sur na 5,1! Sve je išlo glatko i lijepo radi, čak sam uz onaj mali hack bezbolno uključio wifi i BT podršku.

Čak i hardverski HEVC radi!

Ovi 5,1 strojevi su zaista neunišitivi. Dođe mi uzeti Mac Studio, ali nemam opravdanja!
09.04.2022 | 00:34
Welcome to the club! Uz HEVC radi i AVC (H.264) akceleracija. Isao si na OCLP ili na paket od Martin LO-a?

Btw, ovakva je situacija trenutno kod mene i mislim da dovoljno govori o fleksibilnosti i benefitima OpenCorea

09.04.2022 | 01:25
Martin Lo paket, iznenađujuće lako je išlo!

I sada malo gledam koliko bih samo love morao potrošiti da sustignem hardver koji imam:

Xeon 12-core 3.46 GHz, 128 GB ECC RAM, Radeon 5700 XT, 16 TB interne pohrane!

Otprilike takav Mac Studio bi me došao 50.000 kn!
09.04.2022 | 10:27
Da, tesko je opravdati toliki skok u cijeni, osim ako covjek ne radi bas svakodnevno sa 8K ili 12K videom
Ja sam isto gledao neke varijante, ali previse mi je kompromisa oko tog Mac Studia Morao bih kupovati enclosure za diskove, pa donglove, pa novi Blackmagic interface itd.
Ceka se novi Mac Pro, makar znam da cu se smrznuti od cijene. Do tad ce me identicna konfiguracija (samo sa RX 580) sluziti jako dobro
10.04.2022 | 21:51
Reci mi jesi li za Monterey kupio neki posebni kompatbilni Bluetooth i wifi modul ili radiš bez toga?
10.04.2022 | 23:24
Moram ovo ovdje staviti jer me to posebno veseli!



I sada pitanje za Pet-jedinaše - znate li možda koristi li Plex server sada hardversko enkodiranje i dekodiranje? Jer u postavkama servera postoji opcija da se to uključi.
11.04.2022 | 02:34
dpasaric kaže:
Reci mi jesi li za Monterey kupio neki posebni kompatbilni Bluetooth i wifi modul ili radiš bez toga?


Ne koristim niti BT niti WiFi tako da se nisam s time zamarao

dpasaric kaže:
I sada pitanje za Pet-jedinaše - znate li možda koristi li Plex server sada hardversko enkodiranje i dekodiranje? Jer u postavkama servera postoji opcija da se to uključi.


Nisam siguran za to posto u Plexu koristim DirectPlay (telka odradjuje dekodiranje), ali ako Plex koristi macOS-ov VideoToolBox onda radi i akceleracija
11.04.2022 | 08:59
Mogao bih i ja bez toga jer sam na Ethernetu, ali volim imati takvu opciju, bilo bi mi recimo super da mi radi AirDrop.

A za BT mi je važno zbog tipkovnice i trackpada koji su na kabelu samo kada ih punim svakih par mjeseci.

A ovo za Plex, imaš pravo, vjerojatno to koristi za lokalni play na kompu, nisam išao za tim jer isto sve gledam preko TV-a.

Tnx!
  • Dijete
  • Posjetitelj
11.04.2022 | 09:08
Meni je Orico Usb BT radio ko vekerica za Matias tastaturu. Imam viska jednog al nema smisla da saljem, ili?

Za plex ne znam odgovorit jer je meni server Mini iz 2011.
11.04.2022 | 09:33
Dijete kaže:
Meni je Orico Usb BT radio ko vekerica za Matias tastaturu. Imam viska jednog al nema smisla da saljem, ili?


Joj ma ne, hvala ti! Nije problem nabaviti USB BT, samo ja sam ti malo poremećen oko toga, čistunac sam - ako on u sebi ima modul koji to radi, onda želim da to i dalje radi unutar njega, a ne kao USB perfierija. Koliko sam vidio ima takvih modula za kupiti, naći ću ja već što je, samo sam mislio da je netko ovdje možda to već prošao, pa da ne otkrivam toplu vodu.
  • Dijete
  • Posjetitelj
11.04.2022 | 10:09
dpasaric kaže:
. Koliko sam vidio ima takvih modula za kupiti, naći ću ja već što je, samo sam mislio da je netko ovdje možda to već prošao, pa da ne otkrivam toplu vodu.


kupio sam ja bio bt/wifi modul (neko vrijeme sam gurao dva cMPa) ali nije imao konektor za ugradjenu antenu (hm zicu) vec malo veci pa sam na njega prikacio zicu i antene koje su dosle uz njega.
i onda sam onako NE cistunski probusio jednu vecu rupu da provucem zice iz kucista jer mi signal nije bio dobar…

sve me sram ipa sam za drugog ubo usb koji mi je bio pristekan otraga i vidio ga sve je radilo (na tom drugom stroju je wifi radio bez kemijanja)
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 23 minuta
  • Zdravac: To nije uopće legalno. Za profesionalnu primjenu smatram da ipak treba kupiti i računati kao poslovni trošak.
  • t_burgund: Za tursku cijenu potrebno je koristiti VPN. Koliko je to legalno za profesionalnu upotrebu?
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO