MBP 17 ili rMBP 13 - Molim brzinsku pomoć
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MBP 17 ili rMBP 13 - Molim brzinsku pomoć


26.08.2013 | 00:56
Pozdrav ekipa. Evo, molio bih brzinsku pomoć. Sutra trebam uzeti prijenosnik i imam dvije opcije. Prva je Retina MBP 13, 2.5Ghz i5, Intel HD 4000 sa 768 MB grafičke memorije, 8 GB RAM, 256 GB SSD = 10.000 kn. Druga je opcija MBP 17, 2.2. Ghz i7, 750 GB HD, 4 GB RAM-a i Radeon 6750 sa 1GB dedicated graafičke memorije= 11.000 kn.

Radim grafički i web dizajn, najčešće Illustrator i Photoshop, Dreamveawer.After Effects dosta rijetko koristim. Dosta često radim u Final Cut Pro X, a sa tim mi je situacija sljedeća . Naime, najčešće imam na kameri dva do tri sata snimljenog materijala i nakon što to importam, dosta se materijala isječe, ali finalni video export bude cca 30 minuta. Eto, to su uglavnom poslovi koje radim. Molim profi znalce da kažu svoje savjete. Uglavnom, sutra idem po jednog od ta dva.

Pozdrav, zahvaljujem...
26.08.2013 | 01:29
Bez trenutka dvojbe, MBP. Prostora na ekranu, i7 proc i dedicirana graficka. rMBP tu ni nebi trebao biti kao opcija. Jedino bi jos u MBP stavio 4GB rama jer ovi programcici su gladni...

Ne znam sto jos imas od externog HW, ali u slučaju da nemaš externi disk, 256GB SSD je daleko premali. Ovaj rMBP, zaboravi za tvoje potrebe. Nekim slučajem da se odlučiš za rMBP, provjeri koji ekran ima. Da nebi zapeo ko dosta njih sa poluispravnim ekranom.
26.08.2013 | 12:15
Ako ti veličina i težina nisu primarni problem onda svakako MBP 17" od ova 2.
Veći ekran (za grafiku važno), jača grafika, lakša i veća mogućnost naknadne nadogradnje (RAM, HDD/SSD).
Isto s vremenom gledaj nadograditi RAM s 4 GB na 16 GB (kako je i @bkavas preporučio) i život će ti biti zahvalniji
26.08.2013 | 12:34
17" bez razmisljanja. Brzi, jaci, veci. Ionako je vanjski monitor pozeljan.
26.08.2013 | 12:35
I ja da mogu birati definitivno bi se odlučio za MBP 17"
26.08.2013 | 23:24
Ja bi na tvom mjestu razmislio o RMBP 15'.
Ima mislim oglas na MacKorisnik forumu.
To je omjer performansi za tebe.
27.08.2013 | 04:58
Josip R. kaže:
Ja bi na tvom mjestu razmislio o RMBP 15'.
Ima mislim oglas na MacKorisnik forumu.
To je omjer performansi za tebe.


Potpisujem.

Na cetvrtini ekrana imas FullHD preview (pixeli 1:1) i jos dovoljno pixela za sve ostale alate. Snage joj ne nedostaje, jedino bi usko grlo bio kapacitet diska, ali u video produkciji ionako to se uglavnom radi sa externih diskova.

Ali ako se izbor sveo na ta dva, ja bi uzeo Retinu 13 + externi monitor. Prakticnija je za put od 17" i dugorocono gledano bolja investicija.
27.08.2013 | 08:08
I s 13-icom se dobije govno od grafike. Po meni retina ima samo jednu prednost, a to je Q-faktor. Čovjek radi na kompu, a ne drka po njemu.
27.08.2013 | 08:55
Da da zabac, nisu rMBP za nikakav posao. U stvari Retine su samo za drkanje

Oni koji ih imaju drkaju po njima, a oni koji nemaju drkaju zamisljajuci ih
27.08.2013 | 23:52
Opet izvrgavaš riječi! Hočeš reći neka uzme s retinom i nek se hvali po birtijama, a psao nek zaboravi.
@forcemac radi na kompu, ne igra se, radi! 13" - drek, HD4000 - drek, i5 - drek (u odnosu na i7).
28.08.2013 | 04:55
Retina 13" ima puno vecu rezoluciju od 17" modela (jos sam napisao da uzme veci externi monitor).

Procesor i5 je i VISE NEGO dovoljan za web design, jer znam ljude koji web stranice i aplikacije od kojih voda ide na usta, a rade recimo na Air.

Ali to je samo moje misljenje, jer ja ne bi kupio model kojeg se i Apple odrekao

Meni je MBP 15.4 zlatna sredina i ja se toga drzim godinama.

Covjek ce na koncu kupiti sta on zeli...

P.S. Sad si me malo bacio na razmisljanje. Pokusavam se sjetiti koji konkretni zadaci se NE BI mogli odraditi na rMBP 13". Ne ide mi bas najbolje
28.08.2013 | 08:38
Da, i auto od 120KS je OK, a zašto ljudi kupuju jače?

@forcemac je postavio točno određeni i nedvosmisleno pitanje, a ti fantaziraš o "više nego dovoljnoj" grafici. Ti si samo vidio WEB dizajn, a on je naveo da radi "Radim grafički i web dizajn, najčešće Illustrator i Photoshop, Dreamveawer. ... Dosta često radim u Final Cut Pro X ...."
Pa zar će veća rezolucija ubrzati Photoshop ili FCP X?

PS I Fiček bude odvozil 24 sata Le Mans-a! On je sposoban za to, kao i ovaj tvoj 13" koji je sposoban.
28.08.2013 | 10:15
Ja sam jedan od onih koji ne vidi razliku, odnosno ne vidi što je to toliko bolje u retina displayu. To što deklarativno ima tako veliku rezoluciju vrlo malo znači kad je ekran tako malen. Meni, barem.
28.08.2013 | 14:08
Pozdravljam Vas prijatelji dragi...
Evo, kupih uređaj, bio sam na putu i bez neta, tako da nisam mogao odmah odgovoriti i zahvaliti svima ponaosob na savjetima.
Dakle ovako. MBP 17 mi je u startu otpala, jer čovik koji ju je prodavao otišao na put i nije ga bilo nekoliko dana u Zagrebu. Ostao mi je rMBP kao jedina logična opcija i njega sam uzeo. Ovako. Apsolutno sve što radim, testirao sam i probao. Mogu reći kako mi je malo bila frka, ali stroj bez prblema odrađuje apsolutno svaku operaciju koju sam mu zadao... od PS, ILL, pa sve do FCX Pro alata. Eksportam van gotov film u 720p i sve fluidno i čisto radi. Za moje potrebe dosta. Nisam primjetio nedostatke u Intel HD 4000 i njenih 768 MB koje uzme od 8 GB RAM-a. Stvarno nisam.

To je što se tiče snage. Glede Retina display-a, uopće nemam komentara, jer poslagao samna stol MBP 17, MBP 15, MBA, 13 i u sredinu stavio ovaj rMBP. Razlika među ekranima je ne samo očita, nego drastična.

Uglavnom, oduševljen sam i zadovoljan.

Još se jednom zahvaljujem svima na pomoći i savjetim i želim nam svima još dugog i ugodnog druženja ovdje na Jabučnjaku.
28.08.2013 | 14:26
Cestitam na stroju

Normalno da ce sve da radi. Zasto ne bi radilo?

Kopiraj cijeli post pa posalji poruku da Zabac ima

Ja imam rMBP 15 i ekran je jednostavno predivan. Ne bi se ja vise vracao na "obicne rezolucije"
28.08.2013 | 15:48
"Ja imam rMBP 15 i ekran je jednostavno predivan. Ne bi se ja vise vracao na "obicne rezolucije" "

Potpisujem.
28.08.2013 | 18:55
OK, @drlovric!
Mislim kako je loša kupovina, ali nije moje, pa me briga.
Ja sam se vodio sa slijedećim:
rMBP 13" vs. MBP 17"
8GB nepromjenjivo - 4GB koje idu do 16GB
256GB SSD - 750GB disk gdje se može staviti SSD umjesto optike
2560x1600 na 13" - 1920x1200 na 17" ?!?!
HD 4000 (512MB ) - ATI HD 6750M (1GB ) -> ATI je dupo brža od Intela!!
i5 2.5GHz s 2 jezgre - i7 2.2GHz s 4 jezgre -> i7 je 50% brži od i5 ili je i5 33% sporiji od i7 (kako vam drag)
13" 1,62kg - 17" 2,99kg
13" 0xFireWire - 17" 1xFireWire 800
13" TB 2x - 17" TB 1x
Baterije im isto traju!
To bi bilo otprilike to. Kupio je 33% sporiji komp s 50% sporijom grafikom koji ima max. 8GB RAM-a bez mogućnosti nadogradnje, ali zato 1.000kn jeftiniji. 17" ima dosta više mogućnosti proširivanja od 13", ali ako to nije važno...
28.08.2013 | 20:45
Je, zabac, potpuno se slažem s tobom.
Ja svog 17" nebih mijenjao za nikakav 13"rMBP, ipak je razlika u veličini. Još da ima 17" retina, e to bi bio pravi izbor
A o proširivosti da ne pričam. Izvadio DVD i ubacio SSD. Leti!
29.08.2013 | 04:58
Mozemo mi razglabati koliko hocemo ali covjek je kupio i zadovoljan je. rMBP obavlja sve sto mu treba.

Nije mene poslusao vec su nam se misljenja igorm slucaja poklopila

Za Retine je nekakav standard 7h na bateriji, zar i MBP 17 moze izdrzati toliko?
29.08.2013 | 08:09
7 sati deklarirano za oba od strane Apple-a. I naravno da je zadovoljan.
Sto znaci, "obavljati sve sto mu treba."? Imas gore losu primjedbu vezanu uz ficeka!
30.08.2013 | 07:18
Eto Zabac za tebe je rMBP Fico a za mene Aston Martin, a za Apple i ostatak svijeta perjanica ponude. I smijer u kojem ce se razvijati SVI OSTALI laptopi. Fizicki manji modeli, sa velikim rezolucijama, bez pokretnih dijelova (osim ventilatora)...

Retina MBP je vjerojatno (a u vrijeme predstavljanja definitivno) najbolji laptop kojeg pare mogu kupiti, samo je za tebe konzerva na kojoj ne mozes sloziti website ili obraditi video

Osim cijene i nemogucnosti popravka od strane korisnika, taj laptop realno gledano nema mane (pogotovo 15" model sa 16GB RAM, koji ima sasvmi pristojnu graficku karticu).

Ali na kraju dana, jedino je bitno da je covjek zadovoljan svojim odabirom.
30.08.2013 | 17:46
Halo, jesi ti uopće čitao prvi post?????
@forcemac je postavio nedvosmisleno i točno određeno pitanje, a ti sad "bajaš" o 15" rMBP sa 16GB memorije i GT650 (koja je 40% brža od Radeon 6750)!!!?!!!
Ja bi sigurno radije stariji Mercedes E klase, nego novi A klase!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 19 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.45 Seconds

Provided by iJoomla SEO