Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


11.02.2024 | 19:04
dpasaric kaže:
Od prof. Mearsheimera, preko Scott Rittera i pukovnika Macgregora, pa do bivšeg CIA analitičara Johnsona...



Čovječe, kad samo nađeš slobodnih xx minuta od 1440 min za sve te intervjue i razglabanja tj propagandu?
11.02.2024 | 19:12
Yonkis kaže:
Ova objašnjavanja od strane Davora su duboko uznemiravajuća, bar za mene. Zvučiš jako razočaran u zapadnjački svijet, ne znam što te sprječava da zamjeniš potojeći kontinent sa nekim u skladu sa tvojim preferencama.


Nisam ja razočaran u naš zapad kao kulturu, ekonomiju, društvo, dapače, držim da je to najbolji dio naše suvremene civilizacije i sigurno ga ne želim mijenjati. Samo sam duboko razočaran u korupciju koja se dogodila do te razine da su moguće ovakve tragedije sada i na našem europskom tlu. Da licemjerni korumpirani političari mogu dozvoliti ovakve katastrofe kada su u interesu vojnog lobija, a još će rado okrenuti glavu na sve zločine koji isti taj tabor izvodi ili podržava drugdje u svijetu. Nedosljednost i dvostruka mjerila desetljećima.

Ja pak ne znam što tebe spriječava da se javiš kao dobrovoljac za Ukrajinu, ako si tako uvjeren da je ispravan put podržati rat u Ukrajini - umjesto pregovarati.
11.02.2024 | 19:19
dpasaric kaže:
Uz to, kao predsjednik Rusije, ima punu podršku svojih građana - što se ne može reći za Bidena, Trudeaoa, Sunaka, Sholza, Macrona...


A da vidis kakvu Kim ima podrsku u Sjevernoj Koreji. Ili Talibani u Afganistanu.

Oni odokativno opipaju puls nacije, nema potrebe da ljudi izlaze na izbore i maltretiraju se demokratskim trivijalnostima
11.02.2024 | 19:27
jura22 kaže:
@Djuro genijalac, o čemu ti pričaš?
Pa preko 2 milijarde ljudi nema pristup pitkoj vodi, a o pristupu toaletu da i ne govorim. www.tportal.hr/vijesti/clanak/vise-od-2-...stup-zahodu-20190618
U RH imamo problem s pitkom vodom, pa čak i u Zagrebu.
Zato ti argumenti nisu Bog zna što.

Nije problem u "boljem FUNKCIONALNOM konceptu kojem imamo priliku svjedočiti danas" jer svaki je više/maje dobar dok se ne počne zloupotrebljavati, a zloupotrebljava se.

Švetska, sustav super, a navukli su pod krinkom multi-kulti sranja da postoje "No-Go" zone u koje niti policija ne ide.

Svi serete po Mađarskoj, a Viktor brani mađarske interese, za razliku od našeg. Ni tu nije idealno.

NATO savez se po(za)kazao kada je vojni dron iz Ukrajine pao na Jarun.
Trump spočitava da NATO neće braniti EU jer je DE dužna (navodno) 400 milijardi dolara.

Ništa nije bitno osim novaca. Samo je pitanje gdje će završiti.


Ispričavam se, očito nisam bio dovoljno jasan. Zamolio sam te da mi ukažeš na djelatni koncept društva danas negdje na svijetu koji je bolji od zapadnog tipa demokracije. Jer demokracija je privid, ona ne valja, ovo-ono, pa te molim da budemo konkretni. Ako zapadi model ne valja, pokaži mi neki OSVJEDOČENO i AKTIVNO bolji pa da onda probamo krenuti u tom smjeru.
11.02.2024 | 19:31
drlovric kaže:
dpasaric kaže:
Uz to, kao predsjednik Rusije, ima punu podršku svojih građana - što se ne može reći za Bidena, Trudeaoa, Sunaka, Sholza, Macrona...


A da vidis kakvu Kim ima podrsku u Sjevernoj Koreji. Ili Talibani u Afganistanu.

Oni odokativno opipaju puls nacije, nema potrebe da ljudi izlaze na izbore i maltretiraju se demokratskim trivijalnostima


Haha, pa da, stoji, to je ono što WEF i Schwab žele napraviti i kod nas na zapadu! Hvalili su takav kineski sustav i još je sada u Davosu rekao da predlaže da se ukinu izbori jer da AI može temeljem analize "društvenog ozračja" unaprijed znati kakav bi ishod bio, pa tako možemo uštedjeti na izborima! Orwell u najboljem izdanju!

Ali na kraju ispada da je razlika tek kozmetička, kulisa demokracije - jer na zapadu stvar vode korporacije, bez obzira koju stranu izabrali na izborima, oni će opet naći dovoljno korumpiranih političara da to ostvare. I to je danas glavna razlika između istoka i zapada. Na istoku imamo totalitarne diktatore što je grozno, a kod nas imamo korumpirane političare koji će raditi ono za što ih "donatori" nagrade. Nije baš neka sreća - što smo vidjeli kako izgleda u pandemiji.

I naravno da ne očekujem utopiju, i bilo bi vjerojatno prihvatljivo imati nešto korupcije kao i svakom sustavu, ali ovo sada je postalo već lagano pretjerano, ne moramo daleko, ovo kod nas s Turudićem je katastrofa, to što gledamo je dekonstrukcija države, kako u institucionalnom, tako i u demografskom smislu.
11.02.2024 | 19:36
dpasaric kaže:
Yonkis kaže:
Ova objašnjavanja od strane Davora su duboko uznemiravajuća, bar za mene. Zvučiš jako razočaran u zapadnjački svijet, ne znam što te sprječava da zamjeniš potojeći kontinent sa nekim u skladu sa tvojim preferencama.


Nisam ja razočaran u naš zapad kao kulturu, ekonomiju, društvo, dapače, držim da je to najbolji dio naše suvremene civilizacije i sigurno ga ne želim mijenjati. Samo sam duboko razočaran u korupciju koja se dogodila do te razine da su moguće ovakve tragedije sada i na našem europskom tlu. Da licemjerni korumpirani političari mogu dozvoliti ovakve katastrofe kada su u interesu vojnog lobija, a još će rado okrenuti glavu na sve zločine koji isti taj tabor izvodi ili podržava drugdje u svijetu. Nedosljednost i dvostruka mjerila desetljećima.

Ja pak ne znam što tebe spriječava da se javiš kao dobrovoljac za Ukrajinu, ako si tako uvjeren da je ispravan put podržati rat u Ukrajini - umjesto pregovarati.


Na grobu stoji citat Charlesa Caleba Coltona: “Sloboda se neće spustiti na narod; narod se sam mora uzdići do slobode.“

Ukrajina to sad pokušava napraviti. Usprkos i unatoč svemu. I zato ih podržavam onoliko koliko mogu; deklarativno i konkretno.
Svi mi, duboko u sebi, znamo je li nešto pravedno ili nije. Ruska agresija nije, kako god pokušao bilo tko okrenuti spin da to opravda. I to je poanta svega.
11.02.2024 | 19:39
Yonkis kaže:
Čovječe, kad samo nađeš slobodnih xx minuta od 1440 min za sve te intervjue i razglabanja tj propagandu?


Možda nećeš vjerovati, ali YouTube algoritam mi ovo izbaci, što čak i mene ponekad začudi - jer to znači da njihova kontrola medijskog prostora još nije toliko usavršena da se nepodobni sadržaji "ghostaju" - kao što su mnogo toga sakrili u vrijeme pandemije. Dok sam za računalom radim druge rutinske poslove i pustim intervju u pozadini i slušam, kada vidim da je nešto zanimljivo i vrijedno da podjelim s vama ovdje - onda ostavim link.

Meni je zanimljiva druga stvar - kojim analitičkim aparatom je tvoj um ad hoc zaključio da je bivi analitičar CIA-e ruski propagandist? Pojasni mi tu metodu da ne moram slušati "1440 minuta", nego da odmah, kao ti, znam što je skrivena plaćena ruska propaganda!

Imaš li neki flow-chart za sve nas kako to znaš i tako brzo i uspješno detektiraš?
11.02.2024 | 19:42
@dpasaric:
"Ali na kraju ispada da je razlika tek kozmetička, kulisa demokracije - jer na zapadu stvar vode korporacije, bez obzira koju stranu izabrali na izborima, oni će opet naći dovoljno korumpiranih političara da to ostvare. I to je danas glavna razlika između istoka i zapada. Na istoku imamo totalitarne diktatore što je grozno, a kod nas imamo korumpirane političare koji će raditi ono za što ih "donatori" nagrade."

da li to priznajes da su to manje-vise iste stvari?
ako je tako, hajde sad reci onda:
- gde se onda bolje zivi?
- gde mozes da protestujes i da izrazis svoje nezadovoljstvo, bez obzira da li ces nesto postici ili ne? mada se vrlo cesto i postigne nesto. da li je moguce nesto kao afera watergate u tim istocnim sistemima - prvo sto mi palo na pamet? ili da Clinton zamalo izgubi posao zbog afere Levinski?
11.02.2024 | 19:49
Djuro genijalac kaže:
Svi mi, duboko u sebi, znamo je li nešto pravedno ili nije. Ruska agresija nije, kako god pokušao bilo tko okrenuti spin da to opravda. I to je poanta svega.


Ne radi se o pravdi - jer smo vrlo rano zaključili da svijet nije pravedan i ne funkcionira po tim načelima. Nemamo luksuz takve utopije.

Radi se o tome što je realno, a što nije. Je li bilo realno da Ukrajina pobjedi Rusiju? Nije, to je bilo očito u startu svakome tko to nije gledao emotivno, kao ti.

Je li pravedno? Sasvim sigurno nije za sve te sirote ljude tamo.

No, je li pravedno što će Izrael potamaniti sve Palestince u Gazi? Nije. Je li realno da će se spasiti? Teško.

Je li pravedno kada su Ameri rasturili Irak radi nepostojećeg "oružja masovnog uništenja"? Nije. Jesu li ga rasturili - jesu.

Je li pravedno kada je zapad napao suverenu državu Libiju zbog izmišljenog terorizma (a zapravo ih je bola nafta) i ubio im vođu nakon čega se Libija pretvorila u kaos od plemenske države koji do danas nije došao k sebi... i tako dalje, i tako dalje...

Pravde nema, moramo gledati samo ono što je realno.
11.02.2024 | 19:53
Ender kaže:
da li to priznajes da su to manje-vise iste stvari?
ako je tako, hajde sad reci onda:
- gde se onda bolje zivi?
- gde mozes da protestujes i da izrazis svoje nezadovoljstvo, bez obzira da li ces nesto postici ili ne? mada se vrlo cesto i postigne nesto. da li je moguce nesto kao afera watergate u tim istocnim sistemima - prvo sto mi palo na pamet? ili da Clinton zamalo izgubi posao zbog afere Levinski?


- Naravno da se na zapadu bolje živi, barem u većini aspekata.

- Naravno da su demokracije, pa makar bile i loše i korumpirane, bolje od potpuno totalitarnih režima.

Briga korumpiranu demokraciju što narod laje, što se tu i tamo otkrije neka afera, što tu i tamo smijene nekog političara. Takvom sustavu je samo bitno da tijek novca ide kako odgovara vladajućim, a ako je "osjećaj demokracije" prisutan, ako se ta kulisa dobro održava, to samo znači manje trenja za njih i manje problema - jer se pod tim prividom lakše upravlja novcem.
11.02.2024 | 19:55
i jos nesto sto sam zaboravio da dodam oko one primedbe da su zapadne imperije to sto imaju ostvarile osvajanjima. tacno. a sta je SSSR na pocetku II sv. rata uradio sa Poljskom, pa onda i sa Finskom - pogotovo sa njom, jer im odatle nije pretila nikakva opasnost. a na kraju rata sa onim japanskim ostrvima oko kojih se i dalje spore.
sta je Kina uradila sa Tibetom 50.-ih godina. i zasto sada prete da ce napasti Tajvan. i da ne nabrajamo dalje. verovatno su to sve neki njihovi potezi za dobrobit tih zemalja i naroda, da ih spase zapadnog uticaja i da ih ne osvoje i ne kolinizuju imperijalisti.
svi ratovi se vode uglavnom zbog nekih materijalnih interesa. cak i krstaski ratovi za oslobodjenje hristovog groba, su u stvari bili obicni pljackaski pohodi.
tako da se tu radi samo o tome ko je bolji u toj igri, i na kraju krajeva ko ti ostavlja nekog prostora ili iluzija da mozes da zivis slobodno i pristojno.
11.02.2024 | 19:57
[quote="dpasaric" post=220667]Ender kaže:


Briga korumpiranu demokraciju što narod laje, što se tu i tamo otkrije neka afera, što tu i tamo smijene nekog političara. Takvom sustavu je samo bitno da tijek novca ide kako odgovara vladajućim, a ako je "osjećaj demokracije" prisutan, ako se ta kulisa dobro održava, to samo znači manje trenja za njih i manje problema - jer se pod tim prividom lakše upravlja novcem.


da li toga ima u istocnim demokratijama? da li je to zamislivo da mozes da 'lajes' slobodno?
11.02.2024 | 19:59
dpasaric kaže:
Meni je zanimljiva druga stvar - kojim analitičkim aparatom je tvoj um ad hoc zaključio da je bivi analitičar CIA-e ruski propagandist? Pojasni mi tu metodu da ne moram slušati "1440 minuta", nego da odmah, kao ti, znam što je skrivena plaćena ruska propaganda!

Imaš li neki flow-chart za sve nas kako to znaš i tako brzo i uspješno detektiraš?


A kako ti znaš da nije? Koliko sam dosad uhvatio, ti, isprika ako griješim, stvari promatraš u relativno postotnom iznosu. Pogledajmo jedne, pogledajmo druge i onda je istina u sredini. Već sam jednom napisao, malo znanja može biti jako opasno, jer nisi u stanju procijeniti njegovu vrijednost i njegov STVARNI utjecaj na nešto (sjeti se moje priče o čeličnoj radilici, a čelik hrđa...)

Evo da ovisi, štajaznam, vlasništvo nad prostorima gdje se nalazi Kreativni o tome kakva je komora izgaranja na Mercedesovom (Ferrarijevom, bilo čijem, nebitno) motoru? Kako bi to riješio? Ideš googlat. Ili ti youtube izbaci svojim algoritmima 10-ak videa u kojima likovi poput Russela Branda se unose u kameru i autoritativno ti govore je prostor izgaranja u klipu, a druga polovica da ima pretkomoru. I kako ti možeš znati što je istina? A ured ovisi o tome, ostat ćeš bez svega....? A ti u startu (bez uvrede, nagađam) nemaš pojma kako bi trebala izgledati tj. koje su prednosti jednog, drugog rješenja, postoji li treće koje nitko ne spominje...?
A supernička strana, koja želi tvoj prostor unajmi 100 studoša da krenu izvore kojima se ti služiš zatrpavati informacijama koje idu njima u prilog. I gledano postotno, to prevladava, ergo, to je istina...

Ponavljam još jednom, zadnji put danas, svi mi u dubini duše znamo je li nešto ispravno ili nije. Borba naroda za svoju slobodu je ispravna stvar i ne treba ni tebi, ni bilo kome drugom neko da mu objašnjava. Ako netko krene objašnjavati zašto netko drugi NEMA pravo na to da živi kako on želi (a da to ne ugrožava nekog drugog; da te odmah preduhitrim ne vidim kako to Ukrajina ugrožava Putina kao što ni RH svojim postojanjem ne ugrožava Mađarsku, Italiju, Srbiju, Albaniju, Crnu Goru itd..) onda tu suštinski puno toga ne štima.
Eto, moje dvije lipe, tj. 2c
11.02.2024 | 20:14
A kakvo opravdanje imaja Amerila za svijih 100 ratova iza WWII?
Ovo je glupo i traziti.

Ako je drzava trula, zasto bi bilo i obrazovanje?

I ovo zadnje je krajnje nekulturno da odredjujes nekome gsjw bude zivio.
Ako ne moze kritizirati, to znaci da je demokracija mrtva nacisto.

I da, HDZ dobiva izbore.
11.02.2024 | 20:23
Čuj, sjećamo se svi, ti si vjeran glasač HDZa pa je normalno da agitiraš za njih, ali baš zato i nema neku težinu.
11.02.2024 | 20:31
Prije par stranica u ovoj temi, Davor se je složio s mojim mišljenjem da se svaki rat vodi radi teritorija i resursa, kao i da će nalazi mnogih satelita koji istražuju rudna i mineralna bogatstva, odrediti buduće ratove, a politika će naći prigodan okvir da to opravda. Sad ako ovo sve zna, onda o čemu mi ovdje pričamo ?

Čemu vađenja mnogih linkova i raznih intervjua, ako zna da su to samo kulise dolazile s bilo koje strane ! Ostaje motiv koji nije razjašnjen.
11.02.2024 | 21:01
jura22 kaže:
A kakvo opravdanje imaja Amerila za svijih 100 ratova iza WWII?
Ovo je glupo i traziti.

Ako je drzava trula, zasto bi bilo i obrazovanje?

I ovo zadnje je krajnje nekulturno da odredjujes nekome gsjw bude zivio.
Ako ne moze kritizirati, to znaci da je demokracija mrdva nacisto.

I da, HDZ dibiva izbore.


Jura, ovo si ponovio, već puno puta. Uglavnom kako se vodi argumentacija u ovoj temi, kad tvoji argumenti dođu u sljepu ulicu ti spominješ ovo !! Kako je rekao tvoj Plenki, to je netema

Nitko ti ne spori da otvoriš ovu boldanu temu i ja ću rado sudjelovati u njoj

Ne Kudi majka sina što se je kockao, nego što se je vadio
11.02.2024 | 21:14
jura22 kaže:
A kakvo opravdanje imaja Amerila za svijih 100 ratova iza WWII?
Ovo je glupo i traziti.


A kakvo je opravdanje za rusko uplitanje u regionalne sukobe, recimo u Siriji? ili pre toga SSSR u Afganistanu, njihovo prisusustvo na Kubi do 1990., prisustvo u Angoli, Vijetnam i Koreja pre toga sa direktnim ukljucenjem njihovih ljudi i tehnike, dalje naoruzavanje raznoraznih oslobodilackih pokreta ukljucujuci i dokazane teroristicke organizacije (Jel onaj Karlos-Sakal bese njihov ucenik, i kasnije imao njihovu zastitu?).
Koje je opravdanje za kinesko ucesce i u korejskom i u vijetnamskom ratu, i kasnije kad su napali vijetnam, posto je pre toga vijetnam napao tadasnju kampuciju (tj. kambodzu)?
11.02.2024 | 21:53
Zagrijalo se, koliko vidim.
Ajde, barem nije dosadno.
Samo da dodam - mislim da ako bi itko trebao znati, to je ekipa s Jabučnjaka (i siguran sam da i zna).
Davore, algoritam ti puca dodatni sadržaj na temu onoga što gledaš.
Vidi da gledaš proruske stavove i šiba ti još.
Nema zle namjere - to je program.
Onaj tko gleda druge teme (auti, kompovi, PlayStation, uradi sam - izleće mu dodatni sadržaj tih tematika).
Ili ja - najtupiji član Jabučnjaka što se informatike tiče - moram podsjećati na to?
Uglavnom, kako je rekao Galeb jednom - taj algoritam će nam svima doći glave (podcast o AI).
PS: Ne očekujem repliku na ovo, retoričko pitanje odnosno podsjetnik na stvar koju svi znamo a bitna je za sadašnji tijek rasprave.
Čovječe, sada se osjećam krivo jer sam ja započeo s tim intervjuom.
Nije poanta da je to bio monolog špijunčine idiotu.
Poanta je bila da ga se konačno čuje šta će reć.
I sudeći po svim medijima, pa i portalu o Appleu - tip je uspio posvađati sve.
11.02.2024 | 22:07
@Ender, Jedno zlo se ne moze opravdati drugim zlom!
U sustini velesile se ponasaju slicno. Zasto zamjerati Rusiju, kad ne zamjeramo Americi.

Treba napomenuti da u RH vlada demokracija?
11.02.2024 | 22:21
Ender kaže:
da li toga ima u istocnim demokratijama? da li je to zamislivo da mozes da 'lajes' slobodno?


Naravno da nije, tamo ako laješ ideš u gulag, dobiješ prigodan čaj ili padneš kroz prozor.

Na zapadu, dok laješ po sitno ok, ali kada ozbiljno ubodeš u istinu, onda te u najmanju ruku strpaju u doživotni zatvor, dakle zapravo vrlo slično, samo imaš malo veću slobodu ako si malen i nebitan.

Koliko su zapadna društva otvorena za ozbiljnu kritiku vlasti najbolje vidimo na primjeru Snowdena i Assangea.

Evo Neil Oliver na tu temu:

  • Air
  • Korisnik
  • 72
11.02.2024 | 22:23
jura22 kaže:
@Air, kako?


Tako kak sam objasnio.

Ako ti neki dio nije jasan pojasniti ću ti, ali navedi koji dio ti nije jasan.

Ja ti sad tvrdim da će HDZ pobijediti na izborima, i na onima iza i onima iza.


To ti je OK procjena. Meni ne znači ništa jer su i lijevi i desni i oni u sredini isti (bez obzira kojima ti pripadaš, ako pripadaš).

ALI, ja ti nisam pisao niti spominjao njih pa ne kužim svrhu tvoga spominjanja njih. U ovoj priči nema HDZ, SDP ili bilo kojeg drugog imena.

To što ti misliš da možeš išta promijeniti, varaš se.


Ja ti, opet, ne pisah o tome da ja mogu nešto promijeniti nego ti pišem kako demokratsko uređenje omogućava da sve iz temelja promijenimo na sljedećim izborima. To je poanta i vrijednost demokracije.

To što za takvu promjenu većina ljudi (ona koja je potrebna za promjenu) treba imati odgovarajuća znanja (a danas ih nema) to je drugi dio priče koji nije bio tema. Ako će ti biti razumljivije: sada pričamo o autu i na koji način je on koristan, sada ne pričamo raznim mamlazima koji kad sjednu u taj auto pretvore ga u smrtonoso oružje.

Iz moje perspektive, ja vidim da ti ne razumiješ bit i vrijednost demokracije, a posljedično ne razumiješ niti obaveze koje demokracija nosi za svakog njenog glasačkog člana.


Ništa nije prepušteno slučaju.
Sloboda je u koroni ukinuta ili jako ograničena, zar se ne sječaš?


Sloboda u koroni je samo posljedica razine obrazovnog stanja građana sa prethodnih izbora.
11.02.2024 | 23:52
jura22 kaže:
@Ender, Jedno zlo se ne moze opravdati drugim zlom!
U sustini velesile se ponasaju slicno. Zasto zamjerati Rusiju, kad ne zamjeramo Americi.

Treba napomenuti da u RH vlada demokracija?


daleko od toga da pravdam jedne ili druge. ili da napadam.
jednostavno, svet je takav kakav je, stvoren ja tako daleko pre nas i tako funkcionise i mi ne mozemo mnogo toga da menjamo. nije sve crno-belo, postoje i nijanse.
"svet je pakao, samo treba naci u njemu svoje mesto da se ogrejes a da ne izgoris".
11.02.2024 | 23:56
Djuro genijalac kaže:
A kako ti znaš da nije? Koliko sam dosad uhvatio, ti, isprika ako griješim, stvari promatraš u relativno postotnom iznosu. Pogledajmo jedne, pogledajmo druge i onda je istina u sredini.


Uopće nije tako banalno, to bi onda bio jednostavni matematički model - i model koji bi lako manipulirao onaj s više novca za propagandu. Evo, tu je čak i Putin odgovorio Tuckeru u tom smislu kada ga je pitao zašto nije iskoristio situaciju s Nordstreamom za ruski PR, pa mu je ovaj odgovorio da je medijska borba vrlo skupa i da ne bi imali šanse protiv zapadnih medija.

Meni je bilo čudno kada su Rusi šutjeli o svemu, krivo sam mislio da se namjerno prave blesavi kako bi mogli vratiti istom mjerom Amerima (npr. cvikanjem optike u Atlantiku), ali sam se prevario. No, kada znamo da su ruski portali cenzurirani na zapadu, vjerojatno je imao pravo da na to ne gube vrijeme.

Moja prvo pravilo je pratiti tijek novca - tko ima koristi od nečega, kome nakon što se maknu razne društvene i moralne kulise ide novac. To je uvijek najbolje mjerilo. U ovom ratu se ponavlja uzorak koji je davno objasnio Snowden koji je sve jako dobro vidio kao insider.

Znači nije bitno dobiti rat, nije cilj pobjeda, nego je cilj što trajniji sukob kako bi što više poreznog novca išlo u industriju oružja. I imamo li sada isti uzorak u Ukrajini? Imamo, znači "check"!

Drugo pravilo je provjeriti dosadašnju povijest izvora ili osobe. Npr. ako je netko svjetski poznat i nagrađen novinar koji cijeli život prati svjetsku politku, kao npr. Seymour Hersh, onda takav čovjek kod mene ima snažan startni bonus da govori istinu. Uvijek treba prije vjerovati provjerenim nezavisnim novinarima koji iza izrečnog stoje svojim imenom i časti, nego usklađenom narativu korporativnih medija koji su u vlasništvu istih tih interesnih skupina koje su i dovele do ovog rata.

Ako je netko poznati američki profesor koji je u stanju gotovo desetljeće unaprijed predvidjeti što će se dogoditi u Ukrajini, kao prof. Mearsheimer, onda i takav čovjek kod mene ima startni bonus da mu treba vjerovati jer je vrijeme dokazalo da dobro poznaje situaciju i zna što govori.

Ako je netko čuveni pisac i velik intelektualac, filozof i dobrim dijelom sociolog, netko tko je napisao preko 100 knjiga, onda je to čovjek čiju mudrost valja poslušati, nemamo ih mnogo s preko stotinu knjiga na ovom planetu, naravno mislim na Noama Chomskyog.

Ako nekoga UN, u periodu dok se UN još smatrao kredibilnim, odredi da će biti vojni inspektor za oružje kada je u pitanju arbitriranje nejasnih situacija, ako je to još ex-američki časnik, onda i njega mislim uzeti za ozbiljno i poslušati što kaže, mada bih tu očekivao da naginje svojoj, američkoj strani. No, kada takav čovjek kaže kakva je situacija, onda to ima svoju težinu. Naravno, mislim na Scotta Rittera.

Ako je netko stara američka vojničina i očigledno američki patriot po svemu što govori, pukovnik koji je osobno vodio bitke u Iraku, pa bestraga, koje su šanse da je takav čovjek ruski špijun? Sada kada je u mirovni (koja sigurno nije mala), koji bi njegov motiv bio da laže za Putina? A što je najbolje, sve što je govorio od početka sukoba je ispalo - istina. I zato i to što on kaže za mene ima veliku težinu. Naravno mislim na pukovnika Douglasa Macgregora.

Ne znam kako vi koji zagovarate da je istina zapravo suprotna, sebi objašnjavate to što oni govore? Jesu li svi oni zaista na platnoj listi Kremlja koji im tajno dostavlja zlato u neku švicarsku banku? Je li to ta vaša vjerojatna istina? Ili je vjerojatnije da su pošteni ljudi koji su prošli sve u životu i jednostavno imaju svoje "ja" i kažu istinu onako kako im je na srcu?
12.02.2024 | 01:22
"Koliko su zapadna društva otvorena za ozbiljnu kritiku vlasti najbolje vidimo na primjeru Snowdena i Assangea."

Ponovo ova dvojica, koji se pojavljuju po stoti put, kao i Jurin argument, a šta je radila Amerika. S druge strane tih Snowdena i Assangea, ima na stotine i tisuće, od novinara oporbenjaka do drugih javnih ličnosti koji se protive autornom režimu. Koliko znamo ova dvojica su još uvjek živi, što se ne bi moglo reći za drugu stranu koju sam nabrojao.

"Moje prvo pravilo je pratiti tijek novca"

Ali samo onog tijeka koji ide s zapada, koji zbog same strukture tog zapada je moguće ponekad i otkriti, jer bi trebalo biti transparentno, kaj ne ?

Tijek novca gdje Putin ima onaj grad kod Moskve ( gdje ima u podrumu pravo hokejaško igralište i mnoštvo raznih zapadnih đinđa ) me ne zanima, jer je on lider i vodi brigu o svom narodu, koji ga podržava i da se njih pita, on je to zaslužio. Kao i mnoštvo oligarha s svojim jahtama od stotina miliona. Rusima su zamrzuta sredstva od 370 milijardi dolara, koje su imali vani. Tko je tu lovu imao vani, Ruski građani ?

Po meni tko god nastoji opravdavati ovo zlo iz Ruskog režima, KGB_ove naftne stanice s nukama, je isto kao da opravdava malog Kim_a...i on ima nuke.
12.02.2024 | 07:51
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
A kako ti znaš da nije? Koliko sam dosad uhvatio, ti, isprika ako griješim, stvari promatraš u relativno postotnom iznosu. Pogledajmo jedne, pogledajmo druge i onda je istina u sredini.


Uopće nije tako banalno, to bi onda bio jednostavni matematički model......na srcu?


Davore, stvar je gotovo dijametralno suprotna. Ti imaš formiran stav i onda tražiš njegovu potvrdu po netu, a algoritam te fila s tim tj. sadržajem koji gura taj narativ, jer si ga tražio.

Evo eksperimenta, ako si voljan. Znam da ti je BMW zadnji auto na svijetu, pa te molim da pogledaš ovo (zanimljivo je, nema politike, frajer je OK u izričaju i lijepo je vidjeti vrhunski motor, a možda i naučiš nešto, bez uvrede, recimo o brtvljenjima motora )



Nakon što odgledaš sastavljanje motora, pruži priliku kanalu M539 i pogledaj ugradnju i prvi start motora pa onda i vožnju i nakon toga nasumično odaberi još neki video. I odjednom će ti jubito početi nuditi sadržaj o autima, zapravo BMW-ima, koje dotad nisi uopće doživljavao. Ako ustraješ u tom praćenju toga će biti sve više, a ti ćeš se uloviti u razmišljanju da je BMW oduvijek znao napraviti odbar motor, da je M3 oduvijek bio bomba od auta.
Uz to pogledaj na mobile.de malo cijene BMW-a i da vidiš...
12.02.2024 | 08:38
To je sve točno što si napisao. A tebi sadržaji koje ti pratiš dolaze nekako drugačije ili isto tako? Dakle, formirao si stav i tražiš njegovu potvrdu po internetu.
12.02.2024 | 09:21
cariblanco kaže:
Ponovo ova dvojica, koji se pojavljuju po stoti put, kao i Jurin argument, a šta je radila Amerika. S druge strane tih Snowdena i Assangea, ima na stotine i tisuće, od novinara oporbenjaka do drugih javnih ličnosti koji se protive autornom režimu. Koliko znamo ova dvojica su još uvjek živi, što se ne bi moglo reći za drugu stranu koju sam nabrojao.

"Moje prvo pravilo je pratiti tijek novca"

Ali samo onog tijeka koji ide s zapada, koji zbog same strukture tog zapada je moguće ponekad i otkriti, jer bi trebalo biti transparentno, kaj ne ?


Jesam li ikada ovdje rekao da Putin "good guy"? Od mene se samo moglo pročitati da je autokratski tiranin koji svoje političke oponente baca kroz prozor. On ima svoje brutalne metode kako tu ogromnu državu držati pod kontrolom. I pitanje je u koji bi se kaos pretvorili da je situacija drugačija, možda bismo imali fragmentiranu državu pod vlastima lokalnih oligarha ili plemenski kaos koji je nastao u Libiji nakon što im je zapad demokratski ubio vođu. Razlika bi samo bila u toj sitnici što imaju najveći nuklearni arsenal na svijetu.
  • Air
  • Korisnik
  • 72
12.02.2024 | 10:23
Djuro genijalac kaže:
Ponavljam još jednom, zadnji put danas, svi mi u dubini duše znamo je li nešto ispravno ili nije. Borba naroda za svoju slobodu je ispravna stvar i ne treba ni tebi, ni bilo kome drugom neko da mu objašnjava. Ako netko krene objašnjavati zašto netko drugi NEMA pravo na to da živi kako on želi (a da to ne ugrožava nekog drugog; da te odmah preduhitrim ne vidim kako to Ukrajina ugrožava Putina kao što ni RH svojim postojanjem ne ugrožava Mađarsku, Italiju, Srbiju, Albaniju, Crnu Goru itd..) onda tu suštinski puno toga ne štima.
Eto, moje dvije lipe, tj. 2c


Ovo je suština situacije u Ukrajini.

Ukrajina je kao što je Putin rekao odavno njegova meta / cilj.

Već su dio Ukrjine okupirali i samo je bilo pitanje vremena kada će ostatak.

Ukrajinci to znaju u svakoj svojoj stanici i ne žele se vratiti pod čizmu Rusije, zato su iskoristili pomoć / intervencije (od Zapada) bez koje ne bi mogli ništa.

U toj igri svaki igrač ima svoj cilj / interes, nitko ne gleda interes drugog igrača.

Neki misle kako se Ukrajinci trebaju pokušati izboriti za svoju slobodu između interesa igrača koji su uključeni u toj igri.

S druge strane neki misle kako su Ukrajinci trebali biti pokorni i zatomiti svoje osjećaje, svoje želje i strahove i prihvatiti Putinovu igru - jer eto to logika promatrača sa strane tako kaže.

Volio bih vidjeti Chomskyog da živi pod Putinovom čizmom jer me jako zanima kakve bi knjige tada pisao i kakav bi mu stav tada bio. (bez obzira na ovo cjenim ga kao autora).
12.02.2024 | 11:55
Politika je interes, tu ljubavi nema.
Posebice vanjska politika, točnije - geopolitika.
Stoga se slažem sa gornjim postom potpuno.
No, kako ja volim pogledati i stand up komičare, algoritam mi je dunuo već zaboravljenog (od strane mene, ne javnosti) Jima Jeffriesa i njegovo legendarno komentiranje američkog 2. amandmana.
A sada je komentirao i under age cuganje. Svi znamo da je Amerika zemlja di se "kao" ne smije cugati prije 21. godine.
Da se malo nasmijete, ako vam se da - dva videa.
Prvi ima veze s temom, samo je star šest godina.

Drugi sam stavio tek tako, da vidite tu njegovu priču sa oružjem u USA. Također star klip.
Ali smiješan do bola.

PS:
Under age cugu nisam stavio.
Evo i to, ispričavam se na offtopicu:
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 7 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, tino1, Anonimci (441)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.66 Seconds

Provided by iJoomla SEO