Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


18.05.2023 | 06:55
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
Čuj, pa zar ti ZBILJA misliš da sustav kontrole paljbe ne razlikuje iranski Shahed od 30-40 kila koji putuje brzinom od 100-njak km/sat i Kinžal od vjerojatno dvije do dvije i pol tone koji juri štajaznam, brzinom od 8 Macha i onda naredi ispucavanje PATRIOT raketa na Shahed? To ti se čini realna mogućnost, ali ono, baš vjerojatno?


No, pa gledali smo snimke ukrajinskih blogera kako Patriot roka i ispaljivali su rakete kao ludi na *nešto*. Znači da je to *nešto* bila dovoljna prijetnja da se Patriot aktivira. Mislim da ih je netko izbrojao 16 ili više ispaljenih projektila. Štogod to bilo, sigurno nisu bili Kinžali. Ako je vjerovati ruskoj strani, tamo je poslan samo jedan.


Ti iz noćne snimke tragova raketa koje idu u zrak raspoznaješ radi li se o Patriotu ili IRIS-T, sustavu, recimo? Ako da, svaka čast, ja to ne mogu znati. S druge strane, očito je da su se Rusi zalijepili na PATRIOT kao muhe na drek. Ako se oni sad opsesivno trude uništiti PATRIOT samo zato da bi mogli reći da su ga uništili (strong Bahmut vibes) i pritom NE PUCAJU po drugim ciljevima koji bi im donijeli više koristi i zato Ukrajinci ne ginu, onda bih rekao da PATRIOT radi svoj posao odlično, taman da poneki dio sustava Rusi i unište, zar ne?

No, ono što je po meni bitno važnije je vijest koju je IgorD objavio da su tri vodeća čovjeka projekta Kinžal uhićena pod optužbom veleizdaje. Rusija nikad ne razočara po tim pitanjima; uvijek indirektno potvrde vijesti. Sama činjenica da su ih uhitili meni je dovoljan dokaz da PATRIOT doista presreće Kinžale i da to nije oružje kakvim su ga smatrali. I sad se traži Pedro koji će visiti.

U međuvremenu, u Švedskoj je završila obuka motorizirane brigade AFU (3000 do 5000 ljudi) koja je opremljena Leopardima i švedskim oklopnim vozilima CV90. Po opremi koja je iz kategorije najmodernije u sastavu AFU ovo je jedna od najmoćnijih postrojbi te se čekalo s njenim priključivanjem snagama za ofanzivu.
18.05.2023 | 11:00
dpasaric kaže:
... da dozvoli Kijevu da sjednu za pregovore...


Aj, sad, kad si spomenuo pregovore, podsjetilo me da ponovo postavim pitanje-dva na koje mi još nitko ovdje nije dao odgovore...

1. - Zašto je Rusija napala Ukrajinu? (Ako je moguće da u startu preskočimo odgovore poput "denacifikacija" i "biolabovi". Ak ne, daj šta daš)
2. - Koji su bili krajnji ciljevi Ruske vojske u startu "specijalne operacije"?
18.05.2023 | 12:19
Gjuroo kaže:
Aj, sad, kad si spomenuo pregovore, podsjetilo me da ponovo postavim pitanje-dva na koje mi još nitko ovdje nije dao odgovore...

1. - Zašto je Rusija napala Ukrajinu? (Ako je moguće da u startu preskočimo odgovore poput "denacifikacija" i "biolabovi". Ak ne, daj šta daš)
2. - Koji su bili krajnji ciljevi Ruske vojske u startu "specijalne operacije"?


Svi mi možemo nagađati što se sve tu ispreplelo, ali neke stvari su prilično očigledne (ne kažem da ih nema još).

1. Američke tajne službe su marljivo radile da uklone rusku marionetu s vlasti, pa su onda stavili svoju! Što rade i inače i to je kod njih redovna procedura u raznim stranim zemljama gdje imaju svoj interes, ali ne baš na ovaj način i u dvorištu Rusije. Rusi su na to frktali i upozoravali godinama, a NATO je dalje gurao svoje i financirao dio nazi ekstremista koji su godinama izvodili incidente u istočnoj Ukrajini gdje prevladava ruska manjina. Tko to nije pratio, ima dokumentaraca i novinarskih izvješća o tome sve od 2014. do 2022., a raspravljalo se o tome i EU parlamentu. Kada ni to nije bilo dosta, počele su priče o ulasku u NATO i izgradnja vojnih biolaboratorija u blizni ruske granice. To nije ruska PR laž, o tome se javno raspravljalo u američkom Kongresu. Samo zamislimo kako bi SAD reagirale da Rusi otvore vojne biolaboratorije u Meksiku. Imali su i sporazum koji je potpisala Merkelica, a ispada da je držala figu u džepu.

2. Koliko sam pratio cilj im je da Ukrajina bude neutralna zemlja, nikako članica NATO-a, cilj im je da ruska manjina ima svoja prava, jezik i slobodu u pokrajnama gdje žive i neku vlast koja neće biti antiruska jer to ne bi na svojoj granici dozvolila niti jedna nuklearna velesila. I to su pravila igre. E sada, ima li tu i pohlepe za resursima, sigurno da ima, pogotovo sada kada su već krenuli u takav negativan scenario, ali i tu samo zrcale SAD koje to rade cijelo vrijeme, znači nisu baš različiti... Logika "ako možete vi, možemo i mi".
18.05.2023 | 12:24
Djuro genijalac kaže:
U međuvremenu, u Švedskoj je završila obuka motorizirane brigade AFU (3000 do 5000 ljudi) koja je opremljena Leopardima i švedskim oklopnim vozilima CV90. Po opremi koja je iz kategorije najmodernije u sastavu AFU ovo je jedna od najmoćnijih postrojbi te se čekalo s njenim priključivanjem snagama za ofanzivu.


Čekamo 26. 5. da vidimo tko je imao bolje predviđanje...

Moje viđenje je da ta motorizirana brigada ne znači ništa. Ako se pokažu previše opasni, samo će ih roknuti s nečim zaista ozbiljnim. Starcraft mapa.
18.05.2023 | 13:43
Budući raspravljamo; imamo iza sebe sad već dovoljno ovih napada Rusije na Kijev dalekometnim sredstvima uništenja (krstareće rakete, dronovi i balistički projektili). Posljednja dva napada su spriječena u 100 postotnom ishodu i to mi se, posebno uzevši u obzir povijest PATRIOT-a kako ju je tu lijepo razložio doktor Lovrić, čini nevjerojatnim. Za početak, ostavit ću po strani raspravu o tome radi li se o 100 posto ili 90 posto uspješnosti PZO, jer je to u krajnjoj liniji nebitno. AFU kaže da su posljednja dva napada spriječena u potpunosti. Čak ako i posumnjamo u tu tvrdnju, ostaje činjenica da nema razaranja koja bi bila prispodobiva s udarom rakete koja nosi 400 kg eksploziva. 400 kila eksploziva je vrlo ozbiljna brojka i to bi se jednostavno negdje moralo vidjeti. Dakle, evidentno ruske rakete nisu nanijele štetu koju su trebale. Jesu li sve oborene? Dobro pitanje, jer postoji mogućnost i da su zakazale. No, da bi baš u dva napada uzastopno sve rakete masovno otkazivale i ni jedna ne bi odradila svoju primarnu namjenu, to mi se čini malo vjerojatnim.
Od čega se sastoji raketna PZO Kijeva? Prema dostupnim informacijama, radi se o tri PZO sustava: njemački IRIS-T, norveško-američki NASAMS (Norveška odradila razvoj, Ameri se učipili na cijelu priču koja koristi defacto AIM120 AMRAAM rakete zrak-zrak) i američki PATRIOT. Evidentno je sustav vrlo efikasan i dobro umrežen čim se o njemu govori u kontekstu ispunjavanja ciljeva u 100%-nom obimu. Posebno u svjetlu činjenice da su posljednja dva napada bila viševektorska (iz raznih smjerova) i uz jasan cilj da se izazove saturacija PZ obrane što se nije dogodilo.
Nakon toga imamo prvu reakciju Kremlja: tri vodeća stručnjaka koji su vodili razvoj Kinžala su optuženi za veleizdaju i u kućnom su pritvoru dok im prijeti doživotan zatvor. Ako to nije dokaz da je PZO Kijeva doista dosad oborila sve Kinžale koji su tamo poslani, ne znam što jest.
Kinžal, navodno, postiže terminalnu brzinu od 9 Macha i to se, očito, uspješno presreće. Siguran sam da ovaj razvoj situacije itekako pozorno prate sva zapovjedništva snaga sa strateško odvraćanje (čitaj nuklerani balistički projektili) čija oružja nisu tako brza i imaju puno predvidiviju putanju u spuštanju, jer se karte iznova miješaju njima pred očima.
18.05.2023 | 13:44
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
U međuvremenu, u Švedskoj je završila obuka motorizirane brigade AFU (3000 do 5000 ljudi) koja je opremljena Leopardima i švedskim oklopnim vozilima CV90. Po opremi koja je iz kategorije najmodernije u sastavu AFU ovo je jedna od najmoćnijih postrojbi te se čekalo s njenim priključivanjem snagama za ofanzivu.


Čekamo 26. 5. da vidimo tko je imao bolje predviđanje...

Moje viđenje je da ta motorizirana brigada ne znači ništa. Ako se pokažu previše opasni, samo će ih roknuti s nečim zaista ozbiljnim. Starcraft mapa.


Pa nije ona jedina...
18.05.2023 | 15:16
dpasaric kaže:
Gjuroo kaže:
Aj, sad, kad si spomenuo pregovore, podsjetilo me da ponovo postavim pitanje-dva na koje mi još nitko ovdje nije dao odgovore...

1. - Zašto je Rusija napala Ukrajinu? (Ako je moguće da u startu preskočimo odgovore poput "denacifikacija" i "biolabovi". Ak ne, daj šta daš)
2. - Koji su bili krajnji ciljevi Ruske vojske u startu "specijalne operacije"?


Svi mi možemo nagađati što se sve tu ispreplelo, ali neke stvari su prilično očigledne (ne kažem da ih nema još).

1. Američke tajne službe su marljivo radile da uklone rusku marionetu s vlasti, pa su onda stavili svoju! Što rade i inače i to je kod njih redovna procedura u raznim stranim zemljama gdje imaju svoj interes, ali ne baš na ovaj način i u dvorištu Rusije. Rusi su na to frktali i upozoravali godinama, a NATO je dalje gurao svoje i financirao dio nazi ekstremista koji su godinama izvodili incidente u istočnoj Ukrajini gdje prevladava ruska manjina. Tko to nije pratio, ima dokumentaraca i novinarskih izvješća o tome sve od 2014. do 2022., a raspravljalo se o tome i EU parlamentu. Kada ni to nije bilo dosta, počele su priče o ulasku u NATO i izgradnja vojnih biolaboratorija u blizni ruske granice. To nije ruska PR laž, o tome se javno raspravljalo u američkom Kongresu. Samo zamislimo kako bi SAD reagirale da Rusi otvore vojne biolaboratorije u Meksiku. Imali su i sporazum koji je potpisala Merkelica, a ispada da je držala figu u džepu.

2. Koliko sam pratio cilj im je da Ukrajina bude neutralna zemlja, nikako članica NATO-a, cilj im je da ruska manjina ima svoja prava, jezik i slobodu u pokrajnama gdje žive i neku vlast koja neće biti antiruska jer to ne bi na svojoj granici dozvolila niti jedna nuklearna velesila. I to su pravila igre. E sada, ima li tu i pohlepe za resursima, sigurno da ima, pogotovo sada kada su već krenuli u takav negativan scenario, ali i tu samo zrcale SAD koje to rade cijelo vrijeme, znači nisu baš različiti... Logika "ako možete vi, možemo i mi".


Prvo boldano. Zašto Rusija nije prijavila ama baš niti jedan takav zločin, ako je istina, nadležnim tjelima ? Nisu se valjda ufurali u spiku...tko to prijavljuje, to je za slabiće, mi smo ipak sila.

Drugo boldano je najveća zamka u koju se je upecala Rusija. Pa nemože se Rusija ama baš s ničim uspoređivati s USA. To bi bilo isto da ja svoj Dinamo uspoređujem s Manchester City.

Treće boldano je najobičnija laž i Ruska propaganda. Ljudi najnormalnije pričaju Ruski i u Kijevu, Harkivu i drugim mjestima širom Ukrajine.


Ali pustimo sve to na stranu, mi i dan danas nakon godinu i nešto dana, neznamo ciljeve tog rata...bar se Moskva nije po tom službeno oglasila. S druge strane već nam je pun kufer, tih njihovih crvenih linija. Sjetimo se početka rata i priče Putina, da ako se netko umješa u SVO, da će dobiti zastrašujući odgovor, od kojeg se neće oporaviti...danas u Ukrajini; Patrioti,zapadni tenkovi, najmodernije haubice i ostala oprema ?

Sad si gruntam da je glup kao Gadafi, kojeg su Ameri nagovorili da okupira Kuvajt, pa su ga posle istjerali da popune excel tablice !

Ali mi to ne pije vode, jer ipak ne vjerujem da je Putin Američki igrač. Odgovor se krije u sistemu koji vlada u Rusiji. U bilo kojem pogledu ti ne smiješ reći istinu, ako ona može biti pogubna za tebe...tako je s s svim znanstvenicima koji rade na hipersoničnom oružju, do raznih generala, bilo kojeg roda, koji lažu da očuvaju svoju poziciju. Opet se postavlja pitanje, tko je stvorio takav sistem u kojem je kritika zabranjena, pa normalno da je on, sad nek kusa ono što je stvorio.

Za kraj, ostaje još pitanje obavještajnih službi. Da li su one radile s istom mantrom, da se caru dodvore ili je tu bilo zlouporabe da ga se navuče...ali to ćemo znati za jedno desetak godina.
18.05.2023 | 15:50
dpasaric kaže:
Aj, sad, kad si spomenuo pregovore, podsjetilo me da ponovo postavim pitanje-dva na koje mi još nitko ovdje nije dao odgovore...

1. - Zašto je Rusija napala Ukrajinu? (Ako je moguće da u startu preskočimo odgovore poput "denacifikacija" i "biolabovi". Ak ne, daj šta daš)
2. - Koji su bili krajnji ciljevi Ruske vojske u startu "specijalne operacije"?


Svi mi možemo nagađati što se sve tu ispreplelo, ali neke stvari su prilično očigledne (ne kažem da ih nema još).

1. Američke tajne službe su marljivo radile da uklone rusku marionetu s vlasti, pa su onda stavili svoju! Što rade i inače i to je kod njih redovna procedura u raznim stranim zemljama gdje imaju svoj interes, ali ne baš na ovaj način i u dvorištu Rusije. Rusi su na to frktali i upozoravali godinama, a NATO je dalje gurao svoje i financirao dio nazi ekstremista koji su godinama izvodili incidente u istočnoj Ukrajini gdje prevladava ruska manjina. Tko to nije pratio, ima dokumentaraca i novinarskih izvješća o tome sve od 2014. do 2022., a raspravljalo se o tome i EU parlamentu. Kada ni to nije bilo dosta, počele su priče o ulasku u NATO i izgradnja vojnih biolaboratorija u blizni ruske granice. To nije ruska PR laž, o tome se javno raspravljalo u američkom Kongresu. Samo zamislimo kako bi SAD reagirale da Rusi otvore vojne biolaboratorije u Meksiku. Imali su i sporazum koji je potpisala Merkelica, a ispada da je držala figu u džepu.


"Ruske tajne službe u marljivo radile da uklone pro-zapadnu marionetu s vlasti, pa su onda stavili svoju! Što rade i inače i to je kod njih redovna procedura u raznim stranim zemljama gdje imaju svoj interes." Jel tako?

Kao što rekoh, ne bih ulazio u "biolabove", "denacifikaciju" i "borbu za prava manjina" jer su to samo floskule i dobri materijali za propagandu i "opravdavanje" agresije.
Nisam popušio ni "War on terrorism", pa bih se zbilja osjećao glupo da 20 godina nakon toga popušim ovu priču.
Da ne pričam kako je Milošević prije 30ak godina korisio istu doktrinu "zaštite srpskih interesa i srpskog naroda gdje-god-oni-bili" da bi mogao upogoniti ratnu mašineriju bivše JNA u cilju zauzimanja teritorija na području Hrvatske i BiH.

2. Koliko sam pratio cilj im je da Ukrajina bude neutralna zemlja...


Teško da cilj vojnog napada na jednu zemlju može biti taj da ta zemlja postane neutralna.

...nikako članica NATO-a, cilj im je da ruska manjina ima svoja prava, jezik i slobodu u pokrajnama gdje žive i neku vlast koja neće biti antiruska jer to ne bi na svojoj granici dozvolila niti jedna nuklearna velesila. I to su pravila igre. E sada, ima li tu i pohlepe za resursima, sigurno da ima, pogotovo sada kada su već krenuli u takav negativan scenario, ali i tu samo zrcale SAD koje to rade cijelo vrijeme, znači nisu baš različiti... Logika "ako možete vi, možemo i mi".


Upraf tako. Isto sranje, drugo pakovanje.
18.05.2023 | 16:32
cariblanco kaže:

Sad si gruntam da je glup kao Gadafi, kojeg su Ameri nagovorili da okupira Kuvajt, pa su ga posle istjerali da popune excel tablice !


Misliš Saddam Hussein, a ne Gadafi?
18.05.2023 | 16:50
Pressica State Departmenta i američki novinar koji ne guta prazne izjave:

www.facebook.com/TheScoop.Politics/video...now/788218236229074/
18.05.2023 | 17:16
m@xym kaže:
cariblanco kaže:

Sad si gruntam da je glup kao Gadafi, kojeg su Ameri nagovorili da okupira Kuvajt, pa su ga posle istjerali da popune excel tablice !


Misliš Saddam Hussein, a ne Gadafi?


ok, lapsus
18.05.2023 | 17:53
dpasaric kaže:
Pressica State Departmenta i američki novinar koji ne guta prazne izjave:
www.facebook.com/TheScoop.Politics/video...now/788218236229074/


Vrijeme je pokazalo da ta izjava uoće nije bila toliko (is)prazna koliko god da je nevješto prezentirana.
Dokazi, koje je novinar tražio, su se ubrzo sami objelodanili.
18.05.2023 | 18:55
Gjuroo kaže:
2. Koliko sam pratio cilj im je da Ukrajina bude neutralna zemlja...


Teško da cilj vojnog napada na jednu zemlju može biti taj da ta zemlja postane neutralna.


Vjerojatno je bio typo, mozda je cilj neutralizirana zemlja.
18.05.2023 | 22:03
Riba kaže:
Gjuroo kaže:
2. Koliko sam pratio cilj im je da Ukrajina bude neutralna zemlja...


Teško da cilj vojnog napada na jednu zemlju može biti taj da ta zemlja postane neutralna.


Vjerojatno je bio typo, mozda je cilj neutralizirana zemlja.


Ha ne znam... Svima bi nam bilo lakše da je Rusija na početku rata napisala i javno objavila neki statut sa svojim željama, ciljevima, motivima i misijom.
Možda je Ukrajina zbilja trebala samo biti neutrala dok Rusi prođu i sve je moglo proći bez incidenata
19.05.2023 | 06:37
Gjuroo kaže:
Riba kaže:
Gjuroo kaže:
2. Koliko sam pratio cilj im je da Ukrajina bude neutralna zemlja...


Teško da cilj vojnog napada na jednu zemlju može biti taj da ta zemlja postane neutralna.


Vjerojatno je bio typo, mozda je cilj neutralizirana zemlja.


Ha ne znam... Svima bi nam bilo lakše da je Rusija na početku rata napisala i javno objavila neki statut sa svojim željama, ciljevima, motivima i misijom.
Možda je Ukrajina zbilja trebala samo biti neutrala dok Rusi prođu i sve je moglo proći bez incidenata


A možda nisu ništa napisali i objavili jer ih boli kurac jeli Ukraina neutralna ili nije. Nego važno im je da je pod 1. kazne jer nije prihvatila njihovog satelita.
pod 2. kazne je pokazala želju da se pridruži EU. (to bi bilo ekonomski savez a ne vojni)
pod 3. Jer ima svašta dobrog od repromaterijala. (za ovo im treba inteligencije i strateške sposobnosti koje evidentno nemaju. Tako da im ovo i nije bilo nešto najvažnije.)

Ukraina je dala zahtjev za NATO poslije Maidana! Majdan se desio jer Janukovič nije htio (ili smio) potpisati ugovor o slobodnoj trgovini s EU. Ali taj zahtjev je odbijen! Tako da nema govora o opasnosti za Rusiju zbog NATO na granicama i gluposti. U međuvremenu je NATO dozvolio Rusiji da parkira nuklearno u Kaliningrad- može li bliže?
Pa i Ukraina se odrekla nuklearnog naoružanja za zamjenu da ih Rusija štiti ako dođe do bilo kojeg sranja. Kad ono...
19.05.2023 | 08:24
Yahoo news je došao do procjene sposobnosti ukrajinskih pilota koji su proveli tri tjedna u ožujku u Arizoni. Jasno, radi s o F-16 avionima. Dva ukrajinska pilota (jedan pilot Su-27 i jedan od MiGa-29) su bila tamo kao dio programa procjene njihove sposobnosti da bi se dobili neki konkretni podaci o trajanju njihove eventualne preobuke na F-16. Dosad se barata(lo) procjenom da bi obuka trebala trajati 18 mjeseci čime eventualna isporuka F-16 AFU ne bi stigla (bitno) utjecati na trenutni rat.
No, ovaj niz testova u trajanju od 3 tjedna je pokazao da su ukrajinski piloti vrlo sposobni i da bi mogli postići operativnu sposobnost korištenja zrakoplova u samo 4 mjeseca, dakle bitno prije nego su govorile prijašnje paušalne procjene.
Prije ulaska u simulatore, niti jedan od ova dva pilota nije imao nikakvu formalnu izobrazbu, nego samo kratko pojašnjenje o F-16 kako bi se dobila realna ocjena. Piloti su bili u simulatoru devet puta svaki, uz ukupno pojedinačno vrijeme 'u zraku' od 11,5 sati. Sposobnosti pilota su procjenjivala četiri iskusna zapovjednika USAF-a od kojih svaki ima vrlo veliko iskustvo u upravljanju F-16.
Izvještaj, između ostalog, naglašava da su Ukrajinci nakon samo jedne demonstracije uspješno 'prizemljili' F-16 u simuliranoj situaciji otkazivanja motora što se smatra 'relativno zahtjevnim manevrom' koji piloti F-16 redovito prakticiraju tijekom karijere.
Najvećim problemom se pokazala jezična barijera, jer su svi sustavu u F-16 na engleskom, ali izvještaj navodi da se engleski Ukrajinaca poboljšao u ta 3 tjedna. Pojavio se problem u letačkoj taktici, jer su Ukrajinci trenirani po svjetskim standardima i stoga su im nepoznati američki (NATO) standardi. No, izvještaj zaključuje da bi obuka u trajanju 4 mjeseca bila dovoljna da piloti AFU uspješno ovladaju F-16.
Na to se nadovezuju vijesti po kojima SAD (više) neće blokirati isporuku F-16 Ukrajini ukoliko to netko od korisnika tih aviona napravi. To je veliki zaokret u dosadašnjem stavu SAD na ovu temu. Ukoliko se ne varam, Nizozemska je već izrazila spremnost da isporuči određeni broj F-16 Ukrajini. Velika Britanija se obavezala da će pronaći način da omogući školovanje ukrajinskih pilota i isporuku F-16 (koje sama nema, ali da će sklopiti bilateralne sporazume sa zemljama koje ih imaju).

U međuvremenu, sinoć su Rusi opet napali Kijev, ali ovaj put samo s Shahedima (16kom) i 3 krstareća Kalibra. PZO je opet bila efikasna u potpunosti (porušili sve). I saga o PATRIOTU je završila izjavom da je onaj jedan 'uništeni' lanser zapravo pretrpio samo mehaničko oštećenje (od pada iz zraka, ne od napada na njega koji se probio) koje je zakrpano doslovce pomoću duct tapea i da je dalje nastavio normalno funkcionirati.

Jasno, meme-ova je sad prepun internet.

Fwb5Ok0WwAA-xna.jpg


FweUNfqX0AAohI6.jpg
19.05.2023 | 09:28
Ako se F-16 u Ukrajini i dogode, to će biti isključivo jer je Marketinško-prodajni tim pobjedio Odjel procjena rizika loše reputacije. Pohlepa da im se još i to uvali bi u tom slučaju bila zaista velika. Sve to sada sliči na prodaju još i još droge ovisniku za kojeg znaš da mu činiš loše, ali to te ne brine jer si ga žrtvovao još u početku.

Ruska leteća skalamerija je napravljena da može koristiti razne neuređene aerodrome ili čak ceste, ono - uvjeti "Sibir". A F-16 je malo razmaženiji, pa možemo samo uključiti štopericu koliko će trebati da Rusi konkretno izbuše sve bitne piste za početak, a ako budu u zraku to će za te malobrojne pilote doslovno biti "ruski rulet". Rusi za sada skidaju sve s neba, u paranoji su skinuli i više svojih. Moš' mislit što bi pustili da F-16 leti naokolo.

Danas je Francuska u Vijeću sigurnosti mrtva hladna izjavila da se ne smije dozvoliti da Rusija pobijedi "jer što će im tek onda pasti na pamet". Znači strategija zapada u ovom sukobu je eskalirati dalje i ući u nuklearni rat s državom koja ima 6.000 bojevih glava. Sjajan im je plan. No, znamo da to nisu odluke tamo nekog Macrona ili Scholza, nego američkih biznismena koji su sve i zakuhali i sada provode svoju politiku.

Samo Excel se broji, sve drugo im nije bitno.
19.05.2023 | 09:46
Europskoj uniji je svakako jeftinije ratovati na način da Ukrajinci ginu i da njihovi gradovi gore, jbg... A Ukrajinci nisu u poziciji da lamentiraju o globalnoj konstelaciji sila i utjecaja, dok njima po glavi padaju rakete. Činjenica je da su, za vrijeme našeg rata, ti isti zapadni političari slijedili tvoj rezon - embargo na prodaju oržuja jer "ne želimo hraniti rat" pa opet ne možeš reći da je to bilo baš fer. Sva čuda tenkova, artiljerije, aviona i naoružanja koje je imala JNA naspram (u početku) lovačkih karabina u rukama dragovoljaca u trapericama i planinarskim gojzericama.
19.05.2023 | 13:03
smayoo kaže:
Europskoj uniji je svakako jeftinije ratovati na način da Ukrajinci ginu i da njihovi gradovi gore, jbg... A Ukrajinci nisu u poziciji da lamentiraju o globalnoj konstelaciji sila i utjecaja, dok njima po glavi padaju rakete. Činjenica je da su, za vrijeme našeg rata, ti isti zapadni političari slijedili tvoj rezon - embargo na prodaju oržuja jer "ne želimo hraniti rat" pa opet ne možeš reći da je to bilo baš fer. Sva čuda tenkova, artiljerije, aviona i naoružanja koje je imala JNA naspram (u početku) lovačkih karabina u rukama dragovoljaca u trapericama i planinarskim gojzericama.


Za EU je ovaj sukob svakako skup, i bili bi puno raspoloženiji da se nije dogodio. EU ne ratuje u Ukrajini nego je Rusija napala ničim izazvana pod jako jako sumnjivim povodom Ukrainu. Pravi razlog tom napadu je isključivo izmicanje Ukrajine ruskom utjecaju i približavanje zapadnim vrijednostima (koje su i moje), ne poštivanje volje ukrainskog naroda na izborima.
Rat RU Ukraine je direktna provokacija NATO savezu koji će štititi Ukrainu dok god se ne uspostavi suverenitet na Ukrainskom teritoriju.
Ako Rusi pobjede ovaj rat onda prijeti opasnost da se i drugi seronje (poput Putina) sjete i krenu na nekoga a da i sama Rusija krene na ostale SLOBODNE I DEMOKRATSKE zemlje jer sve je više vidljivo da se globalno širi Populizam koji je stvarno opasan a i malouman.
Nije bilo fer da nas je zapad odjebao u našem ratu, ali to nije zaustavilo sukob nego se tek žestokim borbama to dovelo do kraja. Što je dokaz da sad svi prestanu slati oružje u Ukrainu ništa se ne bi promijenilo nego bi se sukob samo prebacio na drugu taktiku rata, ali morao bi se odraditi do kraja.
Ali na kraju, košta svih nas, ja sam spreman platiti poreznog novca da se zaustavi ovo iskompleksirano i nesposobno govno.
19.05.2023 | 14:22
tino1 kaže:
Za EU je ovaj sukob svakako skup, i bili bi puno raspoloženiji da se nije dogodio.


Nisam ja rekao da im nije skupo, nego da im je ovako jeftinije.
19.05.2023 | 14:30
tino1 kaže:

Pravi razlog tom napadu je isključivo izmicanje Ukrajine ruskom utjecaju i približavanje zapadnim vrijednostima (koje su i moje), ne poštivanje volje ukrainskog naroda na izborima.


Rekli bi Sinjani..."u sridu"

I ja sam sklon vjerovanju, da je isključivi razlog taj. Pogledajmo danas zemlje Sojvetskog bloka, gdje su, sve u EU, osim Ukrajine i Moldavije, koje zbog prevelike korupcije nisu bile spremne za članstvo. Ako Putin, izgubi Ukrajinu, onda će ostati sam da se valja u svom blatu, jer za desetak godina Ukrajine u EU, će biti SF priča za Rusiju. Rusija je danas kancerogeno tkivo moderne civilizacije, a nije da nisu imali šansu ( a pogotovo resurse ) da se razviju i da im drugi na tome zavide. Krive procjene i krivi prioriteti, će im se obiti o glavu.
19.05.2023 | 16:43
Sukob u UA je za EU ulaganje, a očekuje se velika dobit.
Dobit će biti direktna i indirektna. Diraktna je kada EU firme ulete i počnu obnavljati, a indiektna osjetimo svi mi na cijenama koje su odtišle valjda preko 30%.
19.05.2023 | 18:14
jura22 kaže:
Sukob u UA je za EU ulaganje, a očekuje se velika dobit.
Dobit će biti direktna i indirektna. Diraktna je kada EU firme ulete i počnu obnavljati, a indiektna osjetimo svi mi na cijenama koje su odtišle valjda preko 30%.


Ok, to su po tebi posljedice. Imaš li kakav smislen odgovor o uzrocima ovog rata ?
19.05.2023 | 18:25
smayoo kaže:
Europskoj uniji je svakako jeftinije ratovati na način da Ukrajinci ginu i da njihovi gradovi gore, jbg... A Ukrajinci nisu u poziciji da lamentiraju o globalnoj konstelaciji sila i utjecaja, dok njima po glavi padaju rakete. Činjenica je da su, za vrijeme našeg rata, ti isti zapadni političari slijedili tvoj rezon - embargo na prodaju oržuja jer "ne želimo hraniti rat" pa opet ne možeš reći da je to bilo baš fer. Sva čuda tenkova, artiljerije, aviona i naoružanja koje je imala JNA naspram (u početku) lovačkih karabina u rukama dragovoljaca u trapericama i planinarskim gojzericama.


Bravo Smayoo. Ne bih ja tu nista dodao


IMG_2690.jpeg
  • Air
  • Korisnik
  • 64
19.05.2023 | 18:38
tino1 kaže:
... nego je Rusija napala ničim izazvana pod jako jako sumnjivim povodom Ukrainu.


Kada se ovo ovako kaže nameće mi se pitanje: koji je nesumnjiv povod?

Odnosno, ako pokušavamo proniknuti razlog(e) zbog kojih je Rusija napala Ukrajinu nameće se pitanje koji je opravdani razlog da jedna suvrena država napadne drugu suverenu državu?
19.05.2023 | 19:14
dpasaric kaže:
Samo Excel se broji, sve drugo im nije bitno.


Kako stvari stoje, Nizozemska, Belgija i Danska će isporučiti F-16 Ukrajini nakon završetka obuke koja će trajati 4 mjeseca.

Nekako sam uvjeren da će te države kupiti F-35 kao zamjenu za F-16....

Nego, situacija oko Bahmuta. AFU i dalje postojano napreduju po bokovima, a prema posljednjim vijestima čini se i u gradu (iako malo). Satelitske snimke su otkrile da ruske snage jako miniraju položaje IZA Soledara stotinama primarno protuoklopnih, ali i svih ostalih mina. Ono što je tu čudno je to što Soledar još uvijek drži Wagner, a na ovaj način je njihovo eventualno povlačenje bitno otežano. Jasno da se može ostaviti koridor kroz minsko polje, ali na taj način se kanalizira vlastite snage i izlaže ih još više artiljerijskoj i minobacačkoj paljbi i bitno otežava dostava pomoći i svega ostalog. Druga je opcija da je to minsko polje namijenjeno tome da se te snage NE povuku.
Nisam nikad temeljito proučavao Bitku kod Kurska u II. svjetskom ratu, ali navodno su tamo sovjetske snage također minirale teritorij iza svojih snaga kako bi ih dodatno 'motivirale' na borbu.
Sve skupa razotkriva potpuni besmisao napada na Bahmut i Soledar koji će, kako stvari stoje, opet biti u rukama Ukrajine relativno brzo...
19.05.2023 | 21:03
Pa nisu oni napali Bahmut jer im treba taj grad nego su ga korisitili kao choke-point i meat-grinder. Ostaje donekle zagonetka zašto ga je Ukrajna toliko branila i tamo izgubila toliko ljudi. A zagonetka opet ide u smjeru njihove Excel tablice po načelu "samo da se puca i da naš PR ima čime ložiti medijsku propagandu dok im prodajemo oružje". Tužno, ali nažalost realno.
19.05.2023 | 21:28
smayoo kaže:
tino1 kaže:
Za EU je ovaj sukob svakako skup, i bili bi puno raspoloženiji da se nije dogodio.


Nisam ja rekao da im nije skupo, nego da im je ovako jeftinije.


Nisam ni ja rekao da nije jeftiniji, ali je i naj jeftiniji još "svakako" skup. Pogotovo što nema ni jedna druga opcija.
19.05.2023 | 23:35
dpasaric kaže:
Pa nisu oni napali Bahmut jer im treba taj grad nego su ga korisitili kao choke-point i meat-grinder.


Termopilski klanac je bio choke-point i meat-grinder.
Vukovar je bio choke-point i meat-grinder i tank-grinder.
Ergo, choke-point i meat-grinder ne rade oni koji napadaju već oni koji se brane.

Ostaje donekle zagonetka zašto ga je Ukrajna toliko branila i tamo izgubila toliko ljudi.


U suvremenom ratovanju je standard 4-5 poginula napadača na 1 poginulog branitelja. Kada ispravno postaviš situaciju - da je Bakhmut meat-grinder za Ruse / Wagner - račun dobije neki rezultat. Pitanje je zašto su Rusi pristali na tolike gubitke za strateško nebitan grad.
Rusko grindanje Bakhmuta je dovelo do situacije da su sami sebe desetkovali i da AFU sada u par dana povrati područja koja su Rusi osvajali mjesecima.
Ako AFU zbilja misli ići u kontraofanzivu, i ovakve "male" pobijede pridonose podizanju morala.
20.05.2023 | 05:37
dpasaric kaže:
Pa nisu oni napali Bahmut jer im treba taj grad nego su ga korisitili kao choke-point i meat-grinder.

Niko živ ne zna što su oni ikako napadali Ukrainu a ti bi sad da preciziramo.

dpasaric kaže:
Ostaje donekle zagonetka zašto ga je Ukrajna toliko branila i tamo izgubila toliko ljudi. A zagonetka opet ide u smjeru njihove Excel tablice po načelu "samo da se puca i da naš PR ima čime ložiti medijsku propagandu dok im prodajemo oružje". Tužno, ali nažalost realno.


Ukrainci brane svoje! Što je tu zagonetka?
Kad je to ta Excel motivacija, zašto im se Putin sad ne usere u posao? Prestane on pucati po Ukraini i nema "prodaje" jedinog razloga za rat.Nego on nasjeda i pravi im pazar? Trpi sve njihove sankcije? Izolira se u svijetu?
Daj Davore! Stvarno nekad zaglajzaš.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 43 minuta
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.48 Seconds

Provided by iJoomla SEO