Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


16.05.2023 | 10:47
Rusi se čude o kakvim Kinžalima pričaju po medijima, tako da je pitanje što je prava istina. Zadnji put su slikali ostatke nekog običnog projektila koji već dimenzijama nije mogao imati veze s Kinžalom. Ruska verzija je da su to bile obične krstareće rakete.

S druge strane, priča se da je uništen jedan sustav Patriot u samom Kijevu. Čini se da Ukrajina nije ništa više od vojnog poligona za odmjeravanja snaga Rusije sa Zapadom. Zapad kao znatiželjni učenik postepeno dovlači razna oružja i Rusija kao učitelj odgovara na pitanja Zapada. Patriot? Aha, da vidimo, za Patriot sustav može se koristiti ovo, a u nekim slučajevima i ono...
16.05.2023 | 16:31
dpasaric kaže:
S druge strane, priča se da je uništen jedan sustav Patriot u samom Kijevu


Čekao sam baš ovu formulaciju. Znaš li ti od čega se SVE sastoji Patriot sustav (BTW, to je akronim i trebalo bi ga pisati PATRIOT a znači Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target)?
Evo lektire prije spavanja: en.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot

Dakle, sasvim sigurno NISU uništili cijeli sustav; pogledaj od čega se to sve sastoji. Postoji (labava, ali neka) mogućnost da su uništili eventualno jedan lanser NAKON što su iz njega lansirane rakete, ali i to je na vrbi svirala, jer je video koji kruži i navodno treba dokazati baš to uništenje editiran baš u trenutku navodnog udara pa se može postaviti pitanje zašto je taj zahvat u video sadržaj baš pred trenutak koji treba dokazati uništenje?

Da se razumijemo, uopće ne dvojim da Rusi ispituju sposobnosti PZO sustava u Kijevu i traže slabe točke, ali dosad ih nisu našli. Veća su opasnost po Kijev trenutno ostaci raketa (što uključuje i PZO sustave zaštite; ima snimki ostataka PATRIOT-a) koji padaju po gradu, nego same rakete koje trebaju napraviti štetu.
16.05.2023 | 16:54
Ha gle... Svaki PATRIOT projektil koji se sudari s Kindžalom ili nekim drugim projektilom, je uništeni PATRIOT, ne?
  • Air
  • Korisnik
  • 63
16.05.2023 | 17:14
Gjuroo kaže:
Ha gle... Svaki PATRIOT projektil koji se sudari s Kindžalom ili nekim drugim projektilom, je uništeni PATRIOT, ne?


A što reći?
Naravno, eto opet je Davor u pravu.

Sad je red na Djuri G. da se ispriča Davoru.
16.05.2023 | 17:25
Preporučam da se ovo posluša. Andrej Kozirev, bivši ministar vanjskih Rusije za vrijeme Jeljcina: podcasts.apple.com/us/podcast/foreign-of...7308?i=1000613142327
16.05.2023 | 18:20
Djuro genijalac kaže:
dpasaric kaže:
S druge strane, priča se da je uništen jedan sustav Patriot u samom Kijevu


Čekao sam baš ovu formulaciju. Znaš li ti od čega se SVE sastoji Patriot sustav (BTW, to je akronim i trebalo bi ga pisati PATRIOT a znači Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target)?


Ako su mogli razvaliti 10 Himarsa od 4 isporučena i nekoliko Leoparda prije nego što su uopće došli u Ukrajinu zašto ne bi mogli uništiti i jedan Patriot?
16.05.2023 | 18:48
Jedan lanser jest oštećen, ali ne uništen. Ili ide natrag u SAD ili ga Ukrajinci sami popravljaju.
16.05.2023 | 19:36
dpasaric kaže:
Rusi se čude o kakvim Kinžalima pričaju po medijima, tako da je pitanje što je prava istina.


Peskov zna o čemu se radi i defacto je priznao da su porušeni. Od poricanja da su porušeni do malo je vjerojatno u par sati; salto mortale, ako mene pitaš.

FwQiPujaIAIqd0F.png
16.05.2023 | 21:21
Dobro znam što je Patriot, ne treba mi domaća zadaća. Takav sustav je odličan da čuva vlastiti teritorij, od tuda mu i ime, ali kada ga imaš u zemlji gdje je dobar dio građana "s druge strane", brzo saznati gdje je instaliran unutar neke urbane sredine nije nikakav problem. Patriot može biti super za npr. Izrael. Staviti takav sustav usred grada... ne znam, čini se izuzetno ranjiv, čak u smislu kopnene diverzije, a štogod od njegovih dijelova pogodiš, van funkcije je. Cijena njegove upotrebe je astronomska, a efikasnost upitna kada s druge strane nije siromašni nerazvijeni neprijatelj. Patriot je divan kompleksan set vrhunske tehnologije koja je toliko delikatna, da je potpuna antiteza cijelom ruskom pristupu vojnoj tehnologiji. Patriot je uz HIMARS sjajan primjer Protoss VS Zerg situacije. I sva ta vrhunska tehnologija je superiorna kada se boriš protiv nerazvijenog neprijatelja, ali u ovom ratu neće mnogo pomoći Ukrajini.

Pogledao sam sada što svježe kažu Rusi na temu "oborenih Kinžala" i opet su ponovili da je to samo "wishful thinking" Kijeva. Naravno, moguće je da lažu, ali meni tu nešto drugo ne čini 2+2=4...

Ako se radi o projektilu koji u zadnjoj fazi leta ide hipersoničnom brzinom i samim time je u omotaču užarene plazme, i još pri tome (tako se barem hvale) može izvoditi korekcije putanje, na koju foru ga ikakav mehanički sustav može agilno presresti? To jedino da ispaljuješ nekakve leteće mreže koje bi se otprilike našle na njegovoj putanji, pa da se detonira u zraku ili skrene s putanje. A kako uopće lociraš na radaru balistički projektil u plazmi?

Znači ili je cijeli koncept Kinžala obična laž i ruski PR, a zapravo on ne postoji i nije stvarno upotrebljiv - ili ako ipak postoji, onda je gotovo nemoguće tako nešto neutralizirati.

Moguće da je ovo još jedan portal financiran od Kremlja jer nemaju baš pohvale za Patriot:

foreignpolicy.com/2018/03/28/patriot-mis...and-fail-everywhere/
16.05.2023 | 22:48
Ako Rusi ne poriču da su ispucali Kinžale, jedino je pitanje jesu li projeltili pogodili ciljeve ili nisu.
Ako su ciljlevi pogođeni, nema priče o Patriotima. Ako ciljevi nisu pogođeni, zašto nisu?

Ako su svi (ili barem većina) Kinžala promašili ciljeve, to svakako nije dobra vijest za Ruse, s Patriotima ili bez.
16.05.2023 | 23:26
Prema srpskom tabloidu, koji se poziva na video clip sa Twittera, Rusi su ubili američkog "specijalca".
Znači li to da je čovjek bio Seal, ili neka druga grupacija specijalnih snaga; nemam pojma.
Nisam znao da su Ameri tamo na tlu.
No ovi su pokazali pokojnikove dokumente u kameru.
Documents.jpg
17.05.2023 | 01:17
Kloba kaže:
Prema srpskom tabloidu, koji se poziva na video clip sa Twittera, Rusi su ubili američkog "specijalca".
Znači li to da je čovjek bio Seal, ili neka druga grupacija specijalnih snaga; nemam pojma.
Nisam znao da su Ameri tamo na tlu.
No ovi su pokazali pokojnikove dokumente u kameru.


Piše u članku da je bivši pripadnik zelenih beretki. U Ukrajinu nije otišao kao "specijalac" već kao dobrovoljac. Kao što su u naš rat dolazili ljudi iz drugih zemalja, uključujući i onog Francuza koji je poginuo u Vukovaru.
17.05.2023 | 07:19
dpasaric kaže:
Dobro znam što je Patriot, ne treba mi domaća zadaća. Takav sustav je odličan da čuva vlastiti teritorij, od tuda mu i ime, ali kada ga imaš u zemlji gdje je dobar dio građana "s druge strane", brzo saznati gdje je instaliran unutar neke urbane sredine nije nikakav problem.


Svi boksači koji su stali u ring nasuprot Aliju su jako dobro znali gdje mu je brada, a gdje pleksus, ali ga svejedno nisu mogli pogoditi.

dpasaric kaže:
ne znam, čini se izuzetno ranjiv, čak u smislu kopnene diverzije, a štogod od njegovih dijelova pogodiš, van funkcije je.


Zaboravljaš vijest od prije negog vremena da je u Ukrajini zapovjedni sustav objedinjenog bojišta. Uopće ne sumnjam da su svi PZO sustavi umreženi (blagodati NATO standarda) i jedan uništeni radar ne izbacuje tu bateriju iz upotrebe sigurno, jer postoje drugi radari koji rade. Da nije tako, to bi bilo van pameti i suludo, posebno kod obrambenih sustava. Činjenica je da niti jedan projektil nije prošao kroz PZO, jer bi to znali. Kinžal ima preko 4 tone. Taman da ništa ne eksplodira, na cilju je to hrga željeza koja još uvijek ima preko dvije, dvije i pol tone i juri štajaznam 5-6 Macha, ako ne i brže. Da to SAMO udari, kinetička energija bi napravila krater vidljiv na satelitima. A na to još dolazi i eksplozija, ne?


dpasaric kaže:

Pogledao sam sada što svježe kažu Rusi na temu "oborenih Kinžala" i opet su ponovili da je to samo "wishful thinking" Kijeva. Naravno, moguće je da lažu, ali meni tu nešto drugo ne čini 2+2=4...


Pa gore ti je screen capture. Dimitrij Peskov, glasnogovornik je izjavio što je izjavio tj. priznao da su Kinžali barem lansirani, ako je njihovo obaranje 'malo vjerojatno'. Ako nešto NE lansiraš, onda ne vidim kako je malo vjerojatno da su oboreni? Onda je sigurno da NISU oboreni, ne?

dpasaric kaže:
Ako se radi o projektilu koji u zadnjoj fazi leta ide hipersoničnom brzinom i samim time je u omotaču užarene plazme, i još pri tome (tako se barem hvale) može izvoditi korekcije putanje, na koju foru ga ikakav mehanički sustav može agilno presresti? To jedino da ispaljuješ nekakve leteće mreže koje bi se otprilike našle na njegovoj putanji, pa da se detonira u zraku ili skrene s putanje. A kako uopće lociraš na radaru balistički projektil u plazmi?


Korekcije putanje sigurno nisu jako velike, jer nema aerodinamičnih površina da ih omogući (a i mogu zamisliti koje bi to sile bile i kako bi trebalo dimenzionirati te površine, pa koja snaga aktuatora je za to potrebna, pa energija za pokretanje itd...). Dakle, imaš samo eventualno thrust vectoring i hrgu od dvije i pol tone ili i više koju želiš skrenuti pri tim visokim brzinama. Good luck with that. Upravo iz tog razloga je putanja manje više zadana i PREDVIDIVA na isti način kako možemo pratiti i meteore koji padaju na tlo ili znamo gdje će se spustiti kapsula koja se vraća iz orbite u kojoj kruži brzinom od 7,9 km/s. A onaj E-3 Sentry koji nonstop kruži uz granicu Poljske nije tamo zato da bi posada uživala u panoramskom letu. Očekujem da će uskoro (ne znam od kojeg datuma je Finska u NATO-u službeno) jedan letjeti uz njihovu granicu s Rusijom.
A zaustaviš takav projektil na način da ga pogodiš, ne? Ili mu se ispriječiš na putu. PATRIOT sustavi su u Zaljevskom ratu obarali SCUD-ove koji u prilazu imaju 5 Macha za što NISU bili dizajnirani, ali su nakon osftverske prilagodbe (proximity fuse je podešen na ranije okidanje da eksplozivni udar zahvati SCUD jer širenje eksplozije traje neko vrijeme, a presretanje pri tim brzinama traje izuzetno kratko). To je bilo prije 30 godina i od onda je sve napredovalo pa ne sumnjam da su temeljem tih iskustva optimirali sustav i za tu vrstu djelovanja.

dpasaric kaže:
Znači ili je cijeli koncept Kinžala obična laž i ruski PR, a zapravo on ne postoji i nije stvarno upotrebljiv - ili ako ipak postoji, onda je gotovo nemoguće tako nešto neutralizirati.


Sasvim sigurno oko tog sustava ima puno mistike, primarno s ruske strane. Kad se samo sjetim prodavanja tople vode oko njihove tehnike oko S400 PZO sustava ili tenkova. Kad god se koji sustav nije pokazao najboljim u stvarnim uvjetima negdje na svijetu odgovor je bio d aje to eksportna verzija koja nema sve mogućnosti aktivirane. Pa sad gledamo na djelu najbolje verzije koje postoje.

BTW, onaj 'uništeni' sustav PATRIOT je oštećen prilikom ispaljivanja jedne rakete koja nije odradila svoj posao kako treba, nego je djelomično otkazala i sama je oštetila lanser. Dakle, Rusi ga nisu ni takli u ovom napadu. Što, naravno, ne znači da možda u idućem neće. Kao što možda i koji Kinžal prođe korz obranu negdje drugdje, jer uvijek nešto negdje prođe. Ali sigurno to nije baba-roga oružje kojem nitko ništa ne može. To smo sad vidjeli na dva primjera.
17.05.2023 | 08:25
Djuro genijalac kaže:
BTW, onaj 'uništeni' sustav PATRIOT je oštećen prilikom ispaljivanja jedne rakete koja nije odradila svoj posao kako treba, nego je djelomično otkazala i sama je oštetila lanser. Dakle, Rusi ga nisu ni takli u ovom napadu. Što, naravno, ne znači da možda u idućem neće. Kao što možda i koji Kinžal prođe korz obranu negdje drugdje, jer uvijek nešto negdje prođe. Ali sigurno to nije baba-roga oružje kojem nitko ništa ne može. To smo sad vidjeli na dva primjera.


Slažem se, sasvim je moguće da je bio autogol, ali moguć i ovaj scenario:

"Ukraine shared the details of the destruction of the Patriot air defense system at Zhuliany airport. In total, there were three launchers in the positional area. One was destroyed, the second was seriously damaged, but survived. The third launcher escaped damage. Two installations stood side by side, and the third - behind the building. The Russian "Dagger" flew between the installations, but closer to the first: there was a detonation of the fuel. Pieces of the first installation and pieces of soil / asphalt riddled the second."

Vidjet ćemo koliko će im trebati da opet bude operativan.
17.05.2023 | 10:08
U vojno analitickim krugovima top 3 PZO drzave su Rusija, Izrael pa USA. Tim redom. To je tako bilo desetljecima.

Rusi su izgradili mit o neprobojnosti svojih sustava, Izrael je dokazao da zna i moze napraviti sustav koji se koristi gotovo svaki dan. USA ima Patriot koji je na papiru brutalan, ali borbeno nije dokazan niti testiran. Niko eto nece da napadne USA pa da probaju dal radi

U praksi se pokazalo se da ruski sustav i ne radi bas kako pise u oglasima. S-400/500 treba da ima domet od barem 400km, ciljeve da otkriva na puno vecim daljinama. Kiev je nekih 100km od Bjelorusije. Oni da stave par baterija tamo plus na East, u teoriji bi onesposobili cijelo ukrajinsko zrakoplovstvo. Medjutim, to se u stvarnom ratu nije desilo. Zasto?

Ne cudi me ako je Patriot i pogodjen, iz dva razloga:

1. Ne znamo koliko je stvarno dobar u stvarnim uvjetima
2. Kindzal je novo i nepoznato oruzje, pa letne osobine su nepoznate sustavu koji ga oprati.
2. Opsluzuju ga na brzinu obucene posade, a ne americke. To je jako bitan faktor.

Kod Rusa je drugacije. S300/400/500 sustave opsluzuju vrhunske obucene posade koriste svoj domaci proizvod, pa ne radi kako ga reklamiraju. Izvozne inacice su u pravilu jos slabije. Znaci lazu!

Isto kao sto su lagali za svemocne Armate (koje se pokvare na paradi u Moskvi) ili sto lazu za SU-57 da je neki ultramoderni stealth avion.

Jeste mozda za njihove primitivne standarde ali taj avion i dalje ima 10-100x veci radarski odraz u odnosu na F-22 ili F-35. I to na osnovu onoga sto sam Sukhoi tvrdi. Garant u startu lazu, pa je razlika jos i veca. Ruski stealth avion ima veci radarski odraz nego zapadni F-18 Super Hornet, koji u NATO uopce ne spada u stealth letjelice. Cisto da uspostavimo pravila igre.

I sada dolazimo do Kinzdala. Nahvalili su ga u medijima (kao i ovo gore spomenuto) kao neko svemocno super oruzje (svaka asocijacija sa Hitlerom i njegovim super raketama je slucajna), ali koliko tu ima istine?

SSSR je bio sila. Proizvodili su svasta, ulagali velike pare, imali veliko znanje. Medjutim proizvodnja je bila rastrkana na sve bivse republike (onaj T-34 na paradi je recimo proizveden u Harkovu u Ukrajini). Znanje se izgubilo vremenom, kao i mi recimo. Jugoslavija je drugima gradila i projektirala mega projekte, danas ljudi koji su bili gladni u vrijeme Juge nama prave most Ista stvar se desila u Rusiji.

Oni ne znaju proizvesti NISTA moderno!

Kindzal je baziran na Iskander balistickoj raketi iz sovjetskog doba. Oni su imali jednu bolesno dobru raketu koja se zvala OKA ali radi sporazuma o raketama srednjeg dometa morali su ih se rijesiti. Onda su ih nadogradili u Iskander, pravno formalno da izadju iz tog spektra.

Malo "nabudzeni" Iskander je postao Kindzal, da Putin ima sta pokazati svom stadu. Pogledajte ih, izgledaju identicno. Tako da sve to rusko "supersonicno" treba uzeti sa ogromnom rezervom, dok se ne dokaze suprotno.

Svjetska struka je odmah na predstavljanju primjetila da su povrsine zakrilaca nedovoljne da se 4 tone teskom projektilu mijenja putanja na tim brzinama.

Praticemo sta se desava na ovu temu, ali ja osobno vjerujem da su Rusi debelo lagali o performansama samog Kindzala. Logika je, nije za izvoz, pa mozemo pricati sto god nasi ljudi zele cuti. Ionako to nema tko neovisno testirati

Isto tako vjerujem su Rusi pogodili i Patriot bateriju, jer ne postoji 100% siguran sustav. Svaki PZO sustav mozes zasititi i nakraju unistiti. Treba samo dovoljno raketa opaliti u kratkom vremenskom intervalu.
17.05.2023 | 10:49
Patriot je tu da bi spriječio da gađaju stambene zgrade gdje ginu deseci ljudi i energetsku infrastrukturu zbog koje ispaštaju tisuće, stotine tisuća. Pošto u zadnjem napadu nije bilo pogođeno bilo što osim krhotina tu i tamo i eventualno Patriot ili neki njegov dio mislim da je sam sustav postigao svoju svrhu.
17.05.2023 | 11:09
drlovric kaže:
USA ima Patriot koji je na papiru brutalan, ali borbeno nije dokazan niti testiran. Niko eto nece da napadne USA pa da probaju dal radi


Ovo je, pretpostavljam, bila ironija.
17.05.2023 | 13:56
m@xym kaže:
Ovo je, pretpostavljam, bila ironija.


Nije ironija prijatelju. Od samog pocetka Patriot je bio kontraverzan sustav. Softverski bugovi, problemi, procenat uspjesnih presretanja 10% ili manje.

Pa Saudijci su rezimskim medijima naredili da kriju stete pocinjene raketama koje su prosle kroz zone koje Patriot cuva.

Naravno pricamo o prvim inacicama. Kasnije je sustav napredovao i sazrio, ali je bio problematican teenager Oborio je i par saveznickih aviona, u friendly fire situacijama.

Jednog pilota je nanisanio greskom, covjek mislio Iracki PZO i ispali HARM na taj izvor zracenja, te uspjesno unisti Patriot sustav vlastite drzave

Mi ne znamo koju inacicu je Ukrajina dobila, te koliko su posade uspjesno obucene za taj jako kompleksan sustav. Isto tako ne znamo ima li americkih "dragovoljaca" koji eto slucajno nesto znaju o Patriotu u tim posadama

SSSR je znao da u zraku ne moze parirati NATO, pa su gradili debelo umrezene PZO sustave (iz tog straha je izgradjen i mit o njihovoj neprobojnosti) i tenkove da pregaze Europu.

S druge strane, NATO ima apsolutnu prevlast u zraku u bilo kojem konfliktu, pa uniste neprijatelju skoro svo zrakoplovstvo u prvim danima rata. Iz tog razloga nije ni bila neka potreba da Patriot bude puno koristen, jer uglavnom su neprijateljevi avioni polupani u zracnim duelima ili u hangarima (tipa Libija).

Sto je korisno Patriot radio uglavnom je bilo da presrece balisticke rakete. Ne znam da je svega par borbenih aviona taj sustav oborio. Ne racunajuci fratricid pogotke

O tome sam mislio kada sam napisao da taj sustav treba da se dokaze u stvarnom ratu, u situacijama kada vlasnik ne kontrolira nebo. Vidjet cemo sta ce biti u Ukrajini.
17.05.2023 | 14:19
Sve to stoji, ali teško se može reći da, nešto što se aktivno koristi već 30-ak godina (bez obzira na postotak uspješno oborenih raketa), nije testirano. Ako ga do sada nisu testirali, kada će?

Jedina razlika u odnosu na dosadašnji način upotrebe je u tome što Ukrajina ne vlada svojim nebom.
17.05.2023 | 15:50
Nažalost mi moramo pratiti blogere da bi dobili službene vijesti, jer se mulja na sve strane. Evo istine oko nedavnog rušenja četiri letjelice na granici s Ukrajinom.


"Do sada se službeno vjerovalo da je 13. svibnja u regiji Bryansk poginulo 9 pilota. Ali pokazalo se da je 11 ljudi umrlo. 2 pilota na prednjem bombarderu Su-34, 1 pilot na lovcu Su-35. I na dva helikoptera Mi-8MTPR-1 s instaliranim stanicama za aktivno ometanje Rychag-AV, po četiri člana posade. Činjenica je da na tim helikopterima za ometanje posada uključuje i operatera opreme za elektroničko ratovanje. Stoga posada takvih helikoptera uključuje dva pilota, tehničara na brodu i operatera za elektroničko ratovanje.

Vječna slava herojima koji su dali svoje živote u vršenju vojne dužnosti! Kraljevstvo nebesko!

I vječna sramota i prezir dužnosnicima koji njihovu smrt skrivaju od javnosti, pa čak i pokušavaju tajiti njihov sprovod!

Evo imena poginulih pilota helikoptera:
Vyazma: Taran, Chigileichik, Osipov, Yakimov (EW)
Otok: Ignatov, Podvigin, Savchenko, Khozhainov (EW)"

Znači čovjek je dao i prezimena poginulih, pa sada neka to Peskov demantira.
17.05.2023 | 15:54
Malo stvari oko ebenog Bahmuta i zašto je on bitan...piše Streljnikov.

"Za zauzimanje Bakhmuta treba velikodušno nagraditi jurišne zrakoplove i mlađe časnike. Za hrabrost i ustrajnost. Ali ja bih zapovjednike sedmomjesečnog napada poslao na sud.

Zašto? S obzirom na snage koje su sudjelovale u zauzimanju grada, najlogičnije rješenje se nametalo samo od sebe. Prvo, okružite B., odsjecite opskrbu njegovog garnizona - i prisilite ga na predaju. Ili voditi ulične borbe nakon blokade grada. Bez opskrbe zalihama i pojačanja od neprijatelja. Pokušaji napada na neobkoljene gradove uvijek su bili kretenizam najvišeg stupnja, naši nadređeni u Harkovu nisu uspjeli na samom početku rata.

U životu (sjetite se karti bitaka), vlasti su u isto vrijeme vodile ulične bitke i pokušavale uhvatiti B. u kliješta. Kao rezultat toga, ne samo da je slomio APU, već je i Wagnera iskrvario. U finalu bacajući ga u napade bez topničke potpore. Kada jednom saznamo brojke naših gubitaka u ovom slučaju, onda će oni najvjerojatnije biti usporedivi sa štetom od 10 godina afganistanskog rata. Ali na kraju je grad krvavo i razorno osvojen, istiskivanjem neprijatelja. Ali pokrivenost s bokova nije bila dovršena, kao rezultat toga, dobili su prijetnju proboja Oružanih snaga Ukrajine i okruženja grada s njihove strane.

To je ono što treba strogo kazniti. S degradacijom u činu i položaju - da trupama. Na prednjoj strani. Naučite se boriti i zaštitite život vojnika. I rukovodstvo PMC-a bi mi izgledalo blijedo. I nikakve odštete za svakog palog - samo obiteljima.

Uz manjak granata bilo bi logično krenuti u defenzivu u gradu (srećom, zauzimanje B. strateški ništa ne mijenja), a nekoliko granata potrošiti na protubaterijsku vatru i udare na opskrbne kolone neprijatelja. Umjesto toga, Wagneri su položeni u čopore kako bi kasnije na pozadini svojih tijela tražili granate i stjecali političke bodove.

Ali ja nisam na vlasti. I s bijesom i gorčinom mislim: iza Bakhmuta je još više utvrđeno područje Oružanih snaga Ukrajine. Hoće li biti i rata? Po principu „Žene rađaju nove“? Ne rađaju tako, imamo šavove s demografijom. Razumijem da B. samo dovodi do pogoršanja krize u zemlji. Zato sam otišao u #KRP. I svima poručujem da nam nikakvi psihopati s čekićima ne smiju krojiti sudbinu."
17.05.2023 | 15:56
Predviđanje stanja u Bjlorusiji, od istog autora.

"Glasine o zdravstvenom stanju Aleksandra Lukašenka ne jenjavaju već mjesec dana. I ne bih rekao da za to nema temelja. Sudeći po posljednjim istupima u javnosti, uvijek energični Stari očito je odustao. Očito je da mu nije dobro. Otvoreno je pitanje je li to ozbiljno ili ne, ali nije u tome stvar.

Morate jasno shvatiti da ako se nešto dogodi s Lukašenkom, situacija unutar države "zajednice" može se dramatično promijeniti. Tijekom mnogih godina bilateralnih odnosa između Rusije i Bjelorusije nije došlo do prave integracije. U samoj Republici nacionalne elite ostaju neovisne, a anti-Lukašenkovi osjećaji nisu nikamo nestali.

Ako u nekom trenutku dođe do prijenosa ovlasti na predsjedavajuću Vijeća Republike Narodne skupštine Nataliju Kochanovu, za koju se predviđa da će biti nasljednica, ili na bilo koga drugog iz Lukašenkova najužeg kruga, onda:

a) Ovu odluku možda neće prihvatiti bjeloruske elite
b) Nasljednik ne smije zadržati stanje u Bjelorusiji
c) Vanjske sile mogu pokušati ponoviti pokušaj preuzimanja vlasti, koji nije uspio tijekom političke krize u Republici 2020.-2021.

Ako se situacija u Bjelorusiji preokrene, to nam automatski prijeti otvaranjem druge fronte, jer nova vlast može revidirati sve dogovore postignute tijekom dva desetljeća. A međunarodne strukture neće propustiti priliku da ubace svoje pipke u zemlju koja je ostala bez jake centralizirane vlasti.

Prema takvom scenariju, mogući pokušaj Rusije da silom stabilizira situaciju u Bjelorusiji samo će dovesti do intenziviranja političke krize unutar Republike, rastezanja naših snaga i slabljenja skupine koja djeluje u zoni NVO.

U kontekstu situacije koja se razvija u Ukrajini, u pozadini oblaka koji se skupljaju nad Pridnjestrovljem, stvarno odvajanje još uvijek bratske Bjelorusije značit će kraj faze vanjskog blokiranja Rusije od strane Zapada, koja nam prijeti ozbiljno pogoršanje situacije."
17.05.2023 | 16:58
dpasaric kaže:
Vidjet ćemo koliko će im trebati da opet bude operativan.


Možeš gledati. Stvar (već) radi. Šteta je (bila) minorna. I sad imamo dvije priče.

1) Na zonu u kojoj je smješten dio sustava PATRIOT su padali ostaci kao posljedica rušenja Kinžala koji je uništen u zraku. Ovo je, s obzirom na brzinu tog projektila itekako moguće; ako se raketa i raspadne na dijelove, a neki od njih je težak i parsto kila (lansirna masa Kinžala je 4300 kg!) i leti nadzvučnom brzinom em će letjeti još daleko, em će imati veliku kinetičku energiju da još nešto satre prije nego padne na zemlju

2) Jedna od PATRIOT raketa je doživjela kvar prilikom lansiranja i sama je oštetila lanser.

Ponavljam: priče o Kinžalu koji je penetrirao obranu i izvršio svoj zadatak ne drže vodu, jer bi nastao krater promjera valjda 50 metara+ koji je nemoguće sakriti u gradu. Ili bi zgradu srušio samo tako (sjeti se onih porušenih stambenih zgrada koje su prepolovljene od udara bitno slabijih projektila). A toga nema.
17.05.2023 | 17:22
Navodno je Ukrajina dobila dva sustava Patriot. Nisu baš sitni, nevidljivi i nisu previše mobilni kada su postavljeni za djelovanje. Sa satelita se vide bez problema. Vjerujem da je samo pitanje vremena kada će im Rusi potpuno onesposobiti oba jer im je to očigledno važno, a i neka stvar "vojnog prestiža".

Koliko vidim koriste taktiku saturacije - prvo im šalju gomilu "glinenih golubova" u obliku raznih jeftinih raketa i dronova, a onda kada sustav potroši svoje super skupe rakete, onda opale nešto konkretnije. Ovaj Kinžal je štetu učinio indirektno, ali opet, samo je pitanje vremena kada će ga pogoditi točnije.
17.05.2023 | 18:06
dpasaric kaže:
Navodno je Ukrajina dobila dva sustava Patriot. Nisu baš sitni, nevidljivi i nisu previše mobilni kada su postavljeni za djelovanje. Sa satelita se vide bez problema. Vjerujem da je samo pitanje vremena kada će im Rusi potpuno onesposobiti oba jer im je to očigledno važno, a i neka stvar "vojnog prestiža".

Koliko vidim koriste taktiku saturacije - prvo im šalju gomilu "glinenih golubova" u obliku raznih jeftinih raketa i dronova, a onda kada sustav potroši svoje super skupe rakete, onda opale nešto konkretnije. Ovaj Kinžal je štetu učinio indirektno, ali opet, samo je pitanje vremena kada će ga pogoditi točnije.


Ok za tvoje vjerovanja, ali ako imaš muda onda nam reci, da li bi bio sretan da se to desi ?
17.05.2023 | 19:33
dpasaric kaže:
Koliko vidim koriste taktiku saturacije - prvo im šalju gomilu "glinenih golubova" u obliku raznih jeftinih raketa i dronova, a onda kada sustav potroši svoje super skupe rakete, onda opale nešto konkretnije. Ovaj Kinžal je štetu učinio indirektno, ali opet, samo je pitanje vremena kada će ga pogoditi točnije.


Čuj, pa zar ti ZBILJA misliš da sustav kontrole paljbe ne razlikuje iranski Shahed od 30-40 kila koji putuje brzinom od 100-njak km/sat i Kinžal od vjerojatno dvije do dvije i pol tone koji juri štajaznam, brzinom od 8 Macha i onda naredi ispucavanje PATRIOT raketa na Shahed? To ti se čini realna mogućnost, ali ono, baš vjerojatno?
Još jednom podsjećam na umreženost cijelog sustava u kojem su i IRIS-T sustavi i sve ostalo što je stiglo u Ukrajinu, sve je po NATO standardima i sve funkcionira zajedno. Rusija može probati ispaliti 30 Kinžala odjednom, ali nisam siguran da im je onda ijedan ostao, a i postavlja se pitanje lansirne platforme, tj. koliko imaju MiGova 31 koji su sposobni lansirati Kinžal sve skupa.
17.05.2023 | 20:06
A budućnost im nije blistava po pitanju razvoja novih raketa.

Three leading scientists working on Russia’s hypersonic missile programme in Siberia have been jailed and charged with treason in the past 10 months.

> The unnamed official said the man was allegedly detained for publishing an article “in a foreign scientific publication”.

> “We’re not only scared for our colleagues: we simply do not understand how to do our job any more,” the letter said, adding that they fear “any article or report can now trigger treason charges”.

> “The best students are already refusing to work with us while our best young employees are leaving scientific research.”
17.05.2023 | 21:51
cariblanco kaže:
Ok za tvoje vjerovanja, ali ako imaš muda onda nam reci, da li bi bio sretan da se to desi ?


Ne bih bio sretan, sve to što se tamo događa je tragično i nije nešto oko čega bih bio "sretan", to bi samo značilo nove poginule. No, vjerujem da bi uništenje takvog oružja prije prisililo zapad da dozvoli Kijevu da sjednu za pregovore - jer jednostavno više ne bi imali izbora. To će se ionako morati dogoditi prije ili kasnije, nema tog rata koji traje u beskonačnost, a najveću nuklearnu silu neće poraziti sigurno. No, znamo da je vojno-korporativnom lobiju u interesu mrcvariti ih kolikogod budu mogli. Njihova Excel tablica se treba puniti što duže.

Nisu oni tamo dovukli Patriot jer su humani i iskreno brinu za ukrajinski narod, instalirali su ga jer su ga prodali po paprenoj cijeni i jer im je to prilika da ga testiraju u stvarnim ratnim uvjetima protiv neprijatelja koji nije nesposoban - kao njihovi uobičajeni suparnici.
17.05.2023 | 22:03
Djuro genijalac kaže:
Čuj, pa zar ti ZBILJA misliš da sustav kontrole paljbe ne razlikuje iranski Shahed od 30-40 kila koji putuje brzinom od 100-njak km/sat i Kinžal od vjerojatno dvije do dvije i pol tone koji juri štajaznam, brzinom od 8 Macha i onda naredi ispucavanje PATRIOT raketa na Shahed? To ti se čini realna mogućnost, ali ono, baš vjerojatno?


No, pa gledali smo snimke ukrajinskih blogera kako Patriot roka i ispaljivali su rakete kao ludi na *nešto*. Znači da je to *nešto* bila dovoljna prijetnja da se Patriot aktivira. Mislim da ih je netko izbrojao 16 ili više ispaljenih projektila. Štogod to bilo, sigurno nisu bili Kinžali. Ako je vjerovati ruskoj strani, tamo je poslan samo jedan.
17.05.2023 | 22:30
> Two components of a Patriot battery were damaged in a Russian attack Tuesday, but the system “was never offline," according to a US official familiar with the matter.

> The Russian barrage —which consisted of hypersonic Kinzhal missiles, Kalibr cruise missiles and other munitions — damaged the Patriot battery’s generator and part of the system’s electronics.

> The damage was minimal, according to three other US officials, with one describing it as “minor.” The system remained functional throughout the attack and remains online, an official said.

> The US sent inspectors to examine the system on Tuesday, after being told by the Ukrainians that the system appeared to have been damaged, one of the officials said.

> US officials are still assessing how exactly the Patriot components were damaged since it does not appear that any of the components sustained a direct hit from a Russian Kinzhal missile or other munition.

> One possibility is that debris from a falling missile damaged the Patriot components, but officials are examining other options as well.

edition.cnn.com/europe/live-news/russia-...d0d37a0f49de807cdf65
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 46 minuta
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.53 Seconds

Provided by iJoomla SEO