Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


12.05.2023 | 20:51
Došle vijesti da su AFU pogodile Lugansk s dva krstareća projektila Grom koji su ukrajinski proizvod. Ukrajina se obavezala da s isporučenim zapadnim oružjem neće napasti ciljeve u Rusiji, ali s onim vlastite proizvodnje pridržavaju pravo na odgovor na ruske napade. Mislim da se sad dodatno stegnulo pokoje rusko pr_no, jer Grom dokazano na ovom primjeru ima domet od preko 130 km.
12.05.2023 | 20:54
drlovric kaže:
Ono sto mogu reci, a sutra cemo vidjeti na azuriranim mapama je da su skroz pukle ruske crte obrane.


Po svim snimkama i vijestima koje hvatam, i meni se čini(lo) da se skroz raspala ruska obrana tj. linije bojišta na ovom području, ali čekam s tom ocjenom. Hvala na potvrdi očitog.
12.05.2023 | 21:57
Riba kaže:
Haha budalo!


Daj nek mu netko od nadležnih potpiše da nam ne kuka kako nema pečata
12.05.2023 | 22:50
Tko je Jeffrey Sachs će možda znati oni koji su završili ekonomiju, ali ako su i zaboravili, mogu se podsjetiti na Wikipediji. Ja ga pamtim jer sam držao demonstrature iz političke ekonomije i još tada je pričao o tzv. "održivom razvoju". Uglavnom, tip je "faca" i veliko ime u akademskoj zajednici. To se, naravno, ovdje na forumu često prevodi kao "Putinofil i glasnogovornik Kremlja, četnik i plaćenik u rubljama".

No, spominjem ga jer mi je upravo izletilo što je, za divno čudo, objavila Slovenska nacionalna TV:

www.youtube.com/shorts/rxA11r4gYwE

To je poziv da malo otvorite prozore i prozračite umove kako stvari stoje kada uklonite korporativnu propagandu.

Ovakve i slične objave su prije bile nezamislive u mainstream medijima, a znate li što to znači? Da sapunaju dasku Zelenskom... no, to smo isto znali od početka jer je to generic postupanje u takvim scenarijima.
12.05.2023 | 23:36
A možemo malo i iz perspektive Arestoviča, dojučerašnjeg savjetnika Zelenskog... jeste li vidjeli što je izjavio na TV? Ostao sam puf - znači bez dlake na jeziku izjavljuje da se pripadnike ATO koji su bombardirali Donbass može smatrati ratnim zločincima!

t.me/UkraineHumanRightsAbuses/25130

Znači ili imamo novi deepfake video zlih ruskih propagandista - ili gadno sapunaju dasku Zelenskom.

Ili vi imate neko treće tumačenje?

Inače, nisam upoznat s razlogom razlaza Zelenskog i Arestoviča, ali se osjeti napetost kada je Arestovičeva supruga u intervjuu izjavila da ne misli prestati izražavati se na ruskom jeziku pod pritiskom politike. To se isto čini dosta hrabro s obzirom na cijelu sliku situacije...
13.05.2023 | 06:24
dpasaric kaže:
A možemo malo i iz perspektive Arestoviča, dojučerašnjeg savjetnika Zelenskog... jeste li vidjeli što je izjavio na TV? Ostao sam puf - znači bez dlake na jeziku izjavljuje da se pripadnike ATO koji su bombardirali Donbass može smatrati ratnim zločincima!

t.me/UkraineHumanRightsAbuses/25130

Znači ili imamo novi deepfake video zlih ruskih propagandista - ili gadno sapunaju dasku Zelenskom.

Ili vi imate neko treće tumačenje?

Inače, nisam upoznat s razlogom razlaza Zelenskog i Arestoviča, ali se osjeti napetost kada je Arestovičeva supruga u intervjuu izjavila da ne misli prestati izražavati se na ruskom jeziku pod pritiskom politike. To se isto čini dosta hrabro s obzirom na cijelu sliku situacije...


Ja sam ovu vijest vidio na desetak ruskih blogova i mislio sam da je laž, ali sam ostao puf kada to moj admin objavljuje. Sad sam fakat zbunjen i neznam kaj da mislim ?

Ovo zadnje boldano je ok, tako smo i mi za vrjeme Domovinskog rata, trpali sve u logor, one koji su pisali ćirilicom ili su koristili ekavicu, ali smo danas evaulirali i danas prihvaćamo ŠČ, kao najnormalnije

Uh zbrka mi je u glavi, možda sam pomješao tablete i ove su prestale djelovati, a nemam novog recepta
13.05.2023 | 08:54
Ruska istina...

"Interesting to see Russian propaganda live. in one video State Dume Viktor Vodolatsky is uninjured. In the next he is being rescued with injuries."

twitter.com/ManiacMagic1/status/1657130498492080129

Ruski zastupnik nije bio ranjen u napadu nego se je poskliznuo kada je valjda radio selfie ili nesto u rusevinama. Sad čekamo istinu o novičuku ili padanju kroz prozor...
13.05.2023 | 11:57
Zanimljivo, Njemačka ubacuje u višu brzinu, nova pošiljka opreme:

www.dw.com/en/germany-to-send-ukraine-27..._news-13961-xml-mrss

> According to the ministry, the package includes 20 more Marder infantry fighting vehicles, 30 Leopard-1 tanks and four IRIS-T-SLM air defense systems.

> German newsmagazine Der Spiegel was the first to report on the aid. It said that the package, which is Germany's biggest yet to Ukraine, would also include 15 Gepard anti-aircraft tanks, 200 reconnaissance drones, anti-aircraft ammunition, additional artillery ammunition and more than 200 armored combat and logistics vehicles.
13.05.2023 | 12:48
Osoblje je izučeno, sad mogu slati opremu bez straha.

Glede straha. U STRAHU SU VELIKE OČI.

t.me/ButusovPlus/2722

Ruska PZO srušila Mi-8 i Su-34 iznad ruskog teritorija (Brijansk).

Pored toga jučer im se iznad Krima srušio helikopter i izgubili su jedan Su-25 (oboren).

EDIT: ruski izvori kažu da su sve letjelice oborene i da nije u pitanju bio Su-25, nego Su-35 (ovaj zadnji) pa su onda gubici RRZ: 2 komada Mi-8, Su-34 i Su-35.

EDIT 2: Kanal Baza navodi da je ruska strana izgubila još jedan Su-34 pa da je ukupni broj izgubljenih letjelica 5.

U međuvremenu, Lugansk je opet na tapeti.

juvilejne.jpeg


Juvilejne, gdje je bilo veliko logističko središte ruskih snaga je danas uništeno. Storm shadow na djelu.

Fv_-fVYWAAEF12d.jpeg


Nakon što su se ruske snaga adaptirale na HIMARS s dometom od 80 km, sad im je odjednom cijela pozadina izložena.
13.05.2023 | 17:39
Evo i preciznijih vijesti oko ovog gubitka RRZ na području Brijanska. Dva Mi-8 nisu bile obične transportne verzije, nego inačice za elektroničko ratovanje koje su trebale pružiti zaštitu Su-34 (koji je trebao djelovati po ciljevima na zemlji u Ukrajini na području Černišiva) i drugom Su-35 koji je trebao pružiti lovačku zaštitu prije spomenutom Su-34.
Ruski izvori tvrde da je tim ukrjaniskih komandosa sa najobičnijim ručnim PZO raketama jednostavno ulovio u zasjedu ovu formaciju i srušio ih. Snimke koje kruže netom nedvojbeno ukazuju na udare PZ raketa.
Girkin je već, na sebi svojstven način, potvrdio ovu priču.

FwBF6v9WwAI3RSu.jpeg


FwBF5xiWIAEvIqT.jpeg


Druga opcija koja je također moguća, a za rusku stranu itekako neugodnija je da su AFU ishakirale ruski IFF sustav identifikacije letjelica. O ovom sam već pisao na samim počecima ruske agresije i to se stalno provlači kao realna mogućnost kad se uzme u obzir koliko je ruskih aviona oborila njihova vlastita PZO.

EDIT: pojavila se informacija je da još jedan ruski Mi-8 srušen danas čime se gubitak letjelica penje na 5.

Rusija organizira potragu za tom misterioznom skupinom koja im ruši letjelice u njihovom zračnom prostoru pomoću ručnih PZO sustava (Igla, Stinger i sl.)

Za to vrijeme i južno od Bahmuta AFU napreduju.

FwBbwb9XsAArdAr.jpeg


Ruski bokovi Bahmuta se definitivno urušavaju.

I još jedna baza u Lugansku je nastradala.

Prigožin je objevio novi video u kojem manje-više otvoreno ruske vojnike poziva na revoluciju koji su ostavljeni na cjedilu od onih koji sjede za stolo(vi)m(a) od mahagonija, ali kad to vojnici shvate itd itd....
14.05.2023 | 18:14
Rusi pogodili raketom skladiše municije, eksplozija kakvu smo mi imali na Pulcu kada je roknulo skladište se čini kao petarda spram ovoga:

twitter.com/Spriter99880/status/1657485723291844608?s=20

Navodno pola milijade $ municije, bombi i reketa. Tako nekako i izgleda.
14.05.2023 | 18:41
Jedini je problem da to nije u Ukrajini, nego u Iranu...

twitter.com/JaySchroeder66/status/1657536281696432129?s=20
14.05.2023 | 18:42
Njegova ekselencija predsjednik Ukrajine Volodimir Zelensky i Ukrainski Narod dobili su danas u Aachen-u nagradu Internationaler Karlspreis zu Aachen 2023. Tako da...
14.05.2023 | 18:46
dpasaric kaže:
Rusi pogodili raketom skladiše municije, eksplozija kakvu smo mi imali na Pulcu kada je roknulo skladište se čini kao petarda spram ovoga:

twitter.com/Spriter99880/status/1657485723291844608?s=20

Navodno pola milijade $ municije, bombi i reketa. Tako nekako i izgleda.


Jebi ga sad! Nekad si stablo a nekad pas.
14.05.2023 | 19:40
Djuro genijalac kaže:
Jedini je problem da to nije u Ukrajini, nego u Iranu...


Eh... sad... i ti ga cjepidlačiš!

Neda se čovjeku provjeravati istinitost (dez)informacije koju prosljeđuje. Ipak, nije on istraživački novinar, i nama vremena potrošiti koju sekundu na provjeru.
Glavno je da vijest zvuči pro-Ruski, ili se nabaciva "blatom" na Ukrajinu ili Zelenskog, a to da li se radi o istini ili laži, to je samo jedan sasvim nebitan detalj.

Modus operandi svih pobornika teorija zavjere (nije bino da li je nešto laž ili istina, dok god oni misle da im govori u prilog, proslijediti će je dalje).
14.05.2023 | 20:47
Vele da je nafta, kao na toj geolokaciji su spremnici nafte. Ispravak - Ispada da je u pitanju rocket fuel, ja zapamtio fuel. Da je bio eksploziv bila bi veća šteta na okolnim zgradama kao recimo u Libanonu prije par godina.

Pravo stanje stvari ćemo znat za koji dan.
14.05.2023 | 21:00
cariblanco kaže:


Napad u Iranu je za pocetak bio u nocnim satima.
14.05.2023 | 21:25
Djuro genijalac kaže:
Jedini je problem da to nije u Ukrajini, nego u Iranu...

twitter.com/JaySchroeder66/status/1657536281696432129?s=20


Ovi opet kažu da to proukrajinski trolovi izmišljaju da je to "lažna snimka iz Irana", a čak su i zapadni mediji prenijeli vijest:

www.dailymail.co.uk/news/article-1208104...jured-30-people.html

A ima i dalje, ali ok, da, možda je sve laž i dobar 3D rendering (na Telegramu se vidi snimka eksplozije iz više kuteva, a ljudi okolo pričaju ukrajinski, ali opet možda su baš tada bili neki Ukrajinci u Iranu i to snimali), vidjet ćemo uskoro, ovo se baš ne može sakriti:

"It is worth noting that panic reports are spreading in Ukrainian social networks that during the detonation of an ammunition depot in Khmelnytsky, a large batch of British tank ammunition with depleted uranium, which was recently brought to Ukraine along with Storm Shadow missiles, was also destroyed. As a result of a huge explosion, particles of depleted uranium could be dispersed on the territory of the Khmelnytsky region, which, taking into account the experience of Yugoslavia and Iraq, could lead to an outbreak of cancer in the medium term. There are already reports that the radiation background has allegedly increased in Khmelnitsky. Let's wait for actual confirmation."
14.05.2023 | 21:26
m@xym kaže:
Djuro genijalac kaže:
Jedini je problem da to nije u Ukrajini, nego u Iranu...


Eh... sad... i ti ga cjepidlačiš!

Neda se čovjeku provjeravati istinitost (dez)informacije koju prosljeđuje. Ipak, nije on istraživački novinar, i nama vremena potrošiti koju sekundu na provjeru.
Glavno je da vijest zvuči pro-Ruski, ili se nabaciva "blatom" na Ukrajinu ili Zelenskog, a to da li se radi o istini ili laži, to je samo jedan sasvim nebitan detalj.

Modus operandi svih pobornika teorija zavjere (nije bino da li je nešto laž ili istina, dok god oni misle da im govori u prilog, proslijediti će je dalje).


Malo si se zaletio ovaj, put ha? Ti bi najradije sve po redu cijepio! Može li se očekivati kakva isprika?
14.05.2023 | 21:45
Jeste li možda za malo "proputinovskog" Washington Posta gdje odjednom i oni guraju priču protiv Zelenskog?

www.washingtonpost.com/world/2023/05/13/...ar-leaked-documents/

Grade narativ o lutki na koncu koja tobože manifestira svoju volju. A stado guta te priče iz plaćenih medija kao bombone.

Tobože procurili dokumenti. To je ono što pričam od gotovo samog početka, da im je Zelensky potrošna roba, marioneta koju su iskoristili za svoj rat, da unišiti svoju zemlju i narod, a njega će maknuti kao i sve ostale "prijatelje" s kojima su imali takve "poslovne dogovore".

Meni je ovo samo dokaz više da mu sapunaju dasku za trenutak kada budu odlučili da im više ne treba, dapače, smeta im, kada bude potrošen, znamo kako će mu presuditi. Ovisi samo što će im biti zgodnije, da ga uklone sami, da to puste Rusima - ili možda ako bude jako dobar da ga negdje sklone i zaborave.

Sve je to lijepo objasnio Bashir al-Assad u onom videu koji sam ostavio ovdje negdje na početku rata, ali vi ste se na to smijali kao na besmislicu i glupu "teoriju zavjere". A čovjek kao Assad barem ima bogato iskustvo.
14.05.2023 | 21:51
dpasaric kaže:
"It is worth noting that panic reports are spreading in Ukrainian social networks that during the detonation of an ammunition depot in Khmelnytsky, ....


Zanimljivo kako me rečenica "It is worth noting that panic reports are spreading in Ukrainian social networks" preko Googla odvela na link na The Gateway Pundit a Wikipedija veli za njih - american far-right fake news web site.
14.05.2023 | 22:42
dpasaric kaže:

Malo si se zaletio ovaj, put ha? Ti bi najradije sve po redu cijepio! Može li se očekivati kakva isprika?


Da mi se ispričaš za što točno:

1. Zato što mi "stavljaš u usta" nešto što nikad nisam rekao?

2. Zato što si profulao temu (ovo je Ukrajina, a ne Korona)?

Ili da se ja tebi ispričam zato što sam te do sada toliko puta uhvatio u prenošenju lažnih vijesti, da ti više ne bih vjerovao niti da kažeš da je danas (još ovih 20 minuta) nedjelja?!

Evo, ja se tebi ispričavam što sam ovaj put ja bio u krivu.
15.05.2023 | 00:26
Isprika primljena!

Pa da, skačeš na prvu kada tebi odgovara, a kada ti ne odgovara, onda kopaš detaljno da vidiš je li možda fejk news. Sada je ispalo da ipak nije. I žao mi je da nije fejk news jer opet će u tome stradati ukrajinski narod tamo, pogotovo ako je istina to s osiromašenim uranijem koji se sada razletio u okolinu skladišta.
15.05.2023 | 00:33
IgorD kaže:
dpasaric kaže:
"It is worth noting that panic reports are spreading in Ukrainian social networks that during the detonation of an ammunition depot in Khmelnytsky, ....


Zanimljivo kako me rečenica "It is worth noting that panic reports are spreading in Ukrainian social networks" preko Googla odvela na link na The Gateway Pundit a Wikipedija veli za njih - american far-right fake news web site.


Wikipedija je i za ko-izumitelja mRNA cjepiva dr. Malonea rekla da je antivakserski teoretičar zavjere jer je vrlo rano upozorio na sve opasnosti te tehnologije i tražio da se ljudi cijepe po nekim suvislim kriterijma, a ne "u đuture", ali to nije odgovaralo pohlepnoj korporaciji, pa su ga etiketirali i ocrnli. A ovo sada je rat i političke igre najniže razine kako dobiti iduće izbore, pa vjerodostojnost nečega na Wikipediji vrijedi koliko i trač iz susjedstva.

I na kažem da taj web možda zaista nije "far-right" i da i oni nemaju lažne vijesti, sasvim moguće da imaju, ali ova spekulacija o granatama s osiromašenim uranijem nije došla s istoka, to su prvo plasirali zapadni mediji. Dakle, ako oni nisu lagali, takva municija je negdje došla, a to znači da nije nemoguće da je bila baš u tom skladištu, zar ne?
15.05.2023 | 06:39
Ti, naravno, znaš da i Moskva već godinama koristi isto granate s osiromašenim uranom?
15.05.2023 | 07:38
dpasaric kaže:

Pa da, skačeš na prvu kada tebi odgovara, a kada ti ne odgovara, onda kopaš detaljno da vidiš je li možda fejk news.


Stvar je u tome da uopće ne kopam detaljno, niti provodim sate i sate minuciozno pretražujući internet u nadi da ću pronaći neki trag koji bi me naveo na zaključak da se radi o lažnoj vijesti. Jednostavno upišem u google tražilicu dio teksta iz meme-a koji si stavio, i u par sekundi dobijem rezultat.

To je svega par sekundi posla.
Par sekundi koje bi te, da si ih potrošio umjesto mene, spriječile da objavljuješ lažne informacije ili dezinformacije (što je BTW kažnjivo po zakonu kada to radiš ovako javno, na internetu), i u mnogome doprinijelo kredibilitetu tvojih izjava.

Ovako, kategorički odbijajući da provjeriš bilo koju informaciju za koju misliš da odgovara tvojoj retorici, i dijeljenjem iste, sam sebe diskreditiraš.

Sada si objavio istinitu informaciju, super, a što je sa onim dezinformacijama koje si objavio prije toga pa ih obrisao tek kada sam ti ja dokazao da su dezinformacije?!
Nema veze, te bi dezinformacije i dan dans stale na forumu, a ti bi bio uvjeren da su istinite.

Sada je ispalo da ipak nije. I žao mi je da nije fejk news jer opet će u tome stradati ukrajinski narod tamo, pogotovo ako je istina to s osiromašenim uranijem koji se sada razletio u okolinu skladišta.


Tako to obično biva u ratu, ginu uglavnom oni koji nisu nikome ništa skrivili, i na jednoj i na drugoj strani.

Da Rusije nije pokrenula rat, pardon, "specijalnu akciju" u Ukrajini, do toga ne bi došlo, ali eto. Prije desetak godina mu je "prošla" aneksija Krima, pa je Putin mislio, otprilike kao i vodstvo JNA u domovinskom ratu, da će za tjedan dana sve biti gotovo.

Sada se našao u situaciji da je "povukao lava za rep" (ovo nije doslovno, niti znači da je Ukrajina neki lav, nego se radi o tome da je Rusija u situaciji da se ne može samo povući, nego mora ići do kraja), i sve što čini, ne radi to zbog neke geostrateške važnosti, nego da bi sam sebi spasio obraz.
15.05.2023 | 14:42
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
Jedini je problem da to nije u Ukrajini, nego u Iranu...

twitter.com/JaySchroeder66/status/1657536281696432129?s=20


Ovi opet kažu da to proukrajinski trolovi izmišljaju da je to "lažna snimka iz Irana", a čak su i zapadni mediji prenijeli vijest:

www.dailymail.co.uk/news/article-1208104...jured-30-people.html

A ima i dalje, ali ok, da, možda je sve laž i dobar 3D rendering (na Telegramu se vidi snimka eksplozije iz više kuteva, a ljudi okolo pričaju ukrajinski, ali opet možda su baš tada bili neki Ukrajinci u Iranu i to snimali), vidjet ćemo uskoro, ovo se baš ne može sakriti:

"It is worth noting that panic reports are spreading in Ukrainian social networks that during the detonation of an ammunition depot in Khmelnytsky, a large batch of British tank ammunition with depleted uranium, which was recently brought to Ukraine along with Storm Shadow missiles, was also destroyed. As a result of a huge explosion, particles of depleted uranium could be dispersed on the territory of the Khmelnytsky region, which, taking into account the experience of Yugoslavia and Iraq, could lead to an outbreak of cancer in the medium term. There are already reports that the radiation background has allegedly increased in Khmelnitsky. Let's wait for actual confirmation."


Evo, ovo je provjereno sad satelitskim snimkama i ima smisla: twitter.com/OSINTMISCIF/status/1657910261104115713?s=20

Općenito, ako sad ostavimo sve po strani, logički nema apsolutno nikakvog smisla imati jedno mega skladište za AFU ako ionako nemaju dovoljno oružja na bojištu, ne? Manje-više sve (ili barem jaka polovica) potrebnog dolazi sa zapada i treba ti na bojištu. Zašto bi onda to gomilao na jednom jedinom mjestu i tako usporavao proces dostave na bojište? Imaš neke pretovare, ali ne u ovom opsegu gdje sve trpaš na hrpu i TEK onda s nje uzimaš što ti treba za tekuću potrošnju. Istovremeno takvo mega skladište je privlačan cilj za neprijetalja, a tebi samo smeta. Lose-lose situacija za Ukrajinu koja nema nikakvog smisla, tj. krajnje glup potez, a dosad se oni nisu pokazali nimalo glupi.
15.05.2023 | 15:22
Ovo je jedan od Ruskih blogera koje pratim. t.me/s/sashakots

Sad mi je znakovit jedan njegov post, gdje ga Ruski aparaček kritiziraja za neobjektivnost !!!

"Poslali su mi ovdje optužujući tekst političkog stratega Matvejčeva koji je optužio vojne dopisnike da šire "panične glasine". Iskreno govoreći, u 22 godine rada na "vrućim točkama" diljem svijeta naviknuo sam se da reporter nije kondenzirano mlijeko da bi se svidio svima. Ali budući da zamjenik spominje moje ime, možda ću odgovoriti.

Evo glavnih tvrdnji:
“Prava ofenziva je duboki proboj obrambenih linija, pri čemu na ovoj crti ostaje opasnost od opkoljavanja. Ne postoji ništa slično ”, uvjerava stručnjak i savjetuje čitanje vojnih udžbenika.

- "Vojni časnici" (kako je zastupnik nazvao novinare koji rade u ratnoj zoni) ignoriraju dobre vijesti, poput epski uništenog skladišta u Hmjelnickom ili oborenih ukrajinskih zrakoplova. Uz pozitivan hype, nećete zgrabiti.

- Ali od negativnog - kako! A ovo je dugi rubalj, za kojim, zapravo, juri "partija jeftinih kurvi, koje licem prikazuju patriotizam".

– Pa klasika – ali pod Staljinom bi bili strijeljani zbog uzbune.

Pa, prvo, novi vojni udžbenici danas su napisani krvlju naših boraca, jer su moderne vojne operacije, koje jednostavno nemaju analoga u povijesti, pokazale neuspjeh tolikih akademskih pristupa. Danas se ispravljaju u hodu. Jedini aksiom ostaje da je logistika žila kucavica rata, a stožer njegov mozak. Sad ih tuku. I to je dio ofenzivne operacije o kojoj su govorili i Podolyak i Syrsky.

Prošle godine, usput, vojnici su također oglasili uzbunu prije harkovskog proboja neprijatelja. Ne radi hypea i novih pretplatnika, već na temelju razumijevanja tamošnje situacije. Jednostavno zato što o tome nisu čitali u komentarima, gdje politolog Matvejčev, sudeći po njegovom postu, crta “istinu”, a svi su tamo otišli svojim nogama i razgovarali sa živim ljudima.

Drugo, govorit ću za sebe. Od 15. veljače 2022. godine sam na službenom putu skoro godinu dana. Za to vrijeme dobio sam dvije stotine velikih tekstualnih, foto i video reportaža sa svih točaka NMD-a - od grada Vorzela u Kijevskoj oblasti do samog ruba Kinburnske prevlake u Hersonskoj oblasti. U njima sam opisao i opisivat ću podvig ruskog vojnika, kako upečatljiv u svojoj spremnosti na samožrtvu, tako i svakodnevni, u rovovima. Sudjelovao sam u stotinama radijskih i televizijskih emisija, gdje sam govorio o napredovanju naših trupa, uništavanju neprijateljske opreme, korištenju novih metoda i tehnologija. Da, i ja sam pisao i govorio o nedostacima i nedostacima. I nastavit ću to činiti, ponekad griješeći. Dogodilo se i to.

Niste pisali o tri oborena neprijateljska aviona? To je, zahvaljujući ruskom oružju, postalo rutina. A evo četiri naše strane koje su pale u regiji Bryansk - hitan slučaj. A o onome što se tamo događalo, u trenutku pisanja ovih redaka nije bilo službenih komentara. Možda će nam reći istinoljubac Matvejčev? Što se tiče eksplozije u Hmjelnickom (“i tamo je bilo strašno”, piše autor, koji uči da u ruskom ne postoji riječ “unaprijed”), lakše je nazvati Telegram kanal koji o tome nije pisao: “Oleg Matvejčev blog.” Pitam se kako je on sam saznao za ovu ljepotu, ako video nije objavljen u službenim izvješćima.

Treće, o zaradi u Telegramu. Apsurdno je slušati o tome od politologa koji slovi kao osoba koja neće otvoriti usta za džabe (bez obzira za koju svrhu). Ali općenito, gotovo svi vojni dopisnici koje spominje zamjenik Matveychev troše znatna, uključujući i osobna sredstva, na kupnju potrebnih uređaja za frontu, na popravak helikoptera i strojeva, na financiranje "narodnih konstruktorskih biroa" koji stvaraju antitermovizijske deke i kamikaze šok doroni ... Ne smetaju mu reklame u pauzama talk showova u kojima politički strateg sudjeluje? Koliko tamo zarađuje bez pomicanja torbi?

Pa o Staljinu. Pod Staljinom je Konstantin Simonov 1942. napisao Bezimenu poljanu iza koje zalazi "krvavo sunce srama" povlačenja (Matvejčev bi ga nazvao uzbunjivačem). S druge strane, takvi “šeširdžije” i “dude” poput ovog politologa, koji se motaju po raznim tipkama na televizijskim ekranima, prvi bi prošli pozornicom, bez kukurikanja. Danas ih Wagner PMC ne bi ni odveo iz zone. Odijelo nije isto. Međutim, gdje je front, a gdje su oni ..."


Samo jedan prikaz kako je jako teško biti koliko toliko objektivan u Rusiji.
16.05.2023 | 07:43
Prošle noći je Rusija (opet) jako napala Kijev. Navodno su poslali 6 Kinžala (onaj 'neoborivi') i 9 Kalibra (klasični krstareći) u potrazi za PZO sustavom Patriot. I sve je oboreno, prema navodima AFU. To potvrđuju i snimke koje su se počele pojavljivati online koje prikazuju primarno dijelove Kinžala koji je još uvijek u fokusu interesa. Ako je ukrajinska PZO doista oborila SVE Kinžale, to je veliki udarac za rusku stranu. Ako si dopustim malo slobode i širine u promišljanju, povezao bih nedavno prvo uspješno presretanje i obaranja Kinžala od strane sustava Patriot sa nedavno obećanim i povećanim paketima pomoći Ukrajini iz Europske unije (UK, Njemačka, Francuska). Napisao sam da je to rušenje strateška prekretnica u ovom sukobu i to se sad pokazuje. Narodski rečeno, EU je cvikala od Kinžala dok se nisu uvjerili da ga se može (s)rušiti i sad su popustile kočnice i pomaže se koliko AFU traži. To prije svega sad uključuje zrakoplovstvo. Premijer Ujedinjenog Kraljevstva je obećao da će organizirati obuku ukrajinskih pilota na zapadnim avionima, a u taj je vlak jučer uskočio i Macron s istim obećanjem tj. obavezom.
Stvari na bojištima se pokreću. Dok je kod nas potop u tijeku, u Ukrajini su povoljniji uvjeti, tj. tlo se suši i vrlo uskoro će omogućiti velike manevre. Zasad još uvijek svjedočimo pripremnim operacijama od strane AFU. Za početak Bahmut: AFU nastavljaju napredovanja sjeverno i južno od Bahmuta i doista se čini da će na kraju izvršiti obuhvat Bahmuta iz pozadine. Wagner nastavlja s napadima u samom Bahmutu dok mu bokovi (pro)padaju. Sve skupa nema bolje simbolike cijele bitke za Bahmut po svojem besmislu. Na kraju bi se doista moglo dogoditi da Wagner 'osvoji' Bahmut (tj. ono što je ostalo) da bi za dva tjedna sve palo kad AFU sve odsjeku iz pozadine i zatvore potpuno okruženje.

FwLmLRAXoAAmoWD.jpg


Također, jučer je AFU slomila posljednji džep ruskog otpora južno koji je nakon kolapsa obrane ostao u okruženju. To je dodatna potvrda ovog plana obuhvata Bahmuta s leđa.

FwIyRezaQAIB-YE.jpg


Druga vijest koja je prošla relativno ispod radara je ukrajinsko proširenje teritorija na lijevoj obrani Dnipra preko puta Hersona. Ovo je izuzetno bitno, jer pruža mogućnosti uspostave mostobrana prilikom desanta AFU preko Dnipra tj. uspostavu pontona. Rusi su počeli bombardiranje ovog područja. Bit će zanimljivo vidjeti je li ovo samo operacija zavaravanja ruskih snaga koje si ne mogu priuštiti da ne reagiraju, a tako slabe obranu na drugom mjestu.

FwLtDdcXoAIA8Sa.jpg


U međuvremenu, AFU tuku po ruskoj pozadini. Novi obrazac se pojavljuje: skidaju zapovjedna mjesta i zapovjedni kadar kako bi dodatno bezglavili snage na bojištu.
Zasad toliko.

EDIT: SVE što su Rusi ispalili na Kijev je PZO oborila. Kako rekoh, strateška prekretnica se dogodila i niti Kinžali (više) ne prolaze.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 32 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.43 Seconds

Provided by iJoomla SEO