Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


09.05.2023 | 12:03
Imaju Rusi zeljeza, mogli bi 3 dana i noci kruziti po trgu

Mislim da je razlog izostanka velikih kolona da ceremonija ne traje predugo.

Sigurnosni aspekt je tu odigrao ulogu a ne logisticki.

Putinov prsten osiguranja, ovaj vidljivi, je pola metra od njega dok prica sa zenom koja nosi sliku poginulog. Doslovce im disu u vrat. To puno govori svima nama koji se barem malo razumijemo u osiguranje i zastitu.
09.05.2023 | 12:52
Bertone kaže:
Djuro genijalac kaže:
Upravo je održana vojna parada na Crvenom trgu u Moskvi. Kako tradicija nalaže, paradu vojne tehnike započinje tehnika koja je porazila Wehrmacht. Ove godine samo jedan T-34...


Krivo ti to gledaš. To ti je Starcraft strategija, ne smiješ protivniku otkriti sve karte


Razotkrio (pun intended) si se u nepoznavanju StarCrafta... Kad igraš protiv kompjutera, unatoč fog of war, on (iz nekog razloga) od početka zna gdje je tvoja baza i koji je najkraći put do nje. Taman počneš raditi prvi bunker na minimalno otkrivenom području i eto ti malih zerlinga da ti grickaju konstrukciju i eventualno ubiju SCV-a. Toliko o vjernosti strateškog aspekta u StarCraftu.
Nu, da bi donekle izjednačio svoje šanse, postoji cheat code "black sheep wall" kojim makneš fog of war kako bi i ti vidio cijelu mapu i sve neprijateljske jedinice.
Ergo, u StarCraftu su karte od početka otvorene. Odma znaš koliko je vozila na Crvenom trgu, koliko ih je u Ukrajini, a koliko ih je u hangarima
09.05.2023 | 16:36
Izgleda da i Prigožin sluša našu uzdanicu na Euroviziji...

Let3.jpg
10.05.2023 | 00:53
Bertone kaže:
Djuro genijalac kaže:
Upravo je održana vojna parada na Crvenom trgu u Moskvi. Kako tradicija nalaže, paradu vojne tehnike započinje tehnika koja je porazila Wehrmacht. Ove godine samo jedan T-34...


Krivo ti to gledaš. To ti je Starcraft strategija, ne smiješ protivniku otkriti sve karte


Upravo tako, ne zezam se! To se često radilo u Starcraftu. Čekamo da prođu ona tri tjedna i da vidimo situaciju tada, pa ćemo vidjeti što će ispasti istina - moje Starcraft predviđanje ili toliko najavljivana ofenziva.
10.05.2023 | 00:57
Gjuroo kaže:
Razotkrio (pun intended) si se u nepoznavanju StarCrafta... Kad igraš protiv kompjutera, unatoč fog of war, on (iz nekog razloga) od početka zna gdje je tvoja baza i koji je najkraći put do nje. Taman počneš raditi prvi bunker na minimalno otkrivenom području i eto ti malih zerlinga da ti grickaju konstrukciju i eventualno ubiju SCV-a. Toliko o vjernosti strateškog aspekta u StarCraftu.
Nu, da bi donekle izjednačio svoje šanse, postoji cheat code "black sheep wall" kojim makneš fog of war kako bi i ti vidio cijelu mapu i sve neprijateljske jedinice.
Ergo, u StarCraftu su karte od početka otvorene. Odma znaš koliko je vozila na Crvenom trgu, koliko ih je u Ukrajini, a koliko ih je u hangarima


Nisi ti to dovoljno igrao!

Iskusni igrači na velikim mapama često imaju skrivene jedinice, to je posebno bitno kod nekih formacija koje imaju punu snagu tek kada imaju kritičnu masu potrebnih jedinica. I dok takav igrač akumulira jedinice, na drugom mjestu "zabavlja" protivnika stalnim provokacijama sporednim jednicima - i to obično na mjestima koja su daleko od pravog očekivanog cilja.

Jedino terrani mogu radarskim skenom na prečac gađati po mapi, ali to je više kao "potapanje brodova" nego prava špijunaža.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
10.05.2023 | 07:28
Noam Chomsky je dao intervju o ratu u Ukrajini i djelovanjima Rusije i SAD.

Do sada sam imao visoko mišljenje o njemu kao intelektualcu.
I dalje ostaju njegove mnoge misli kao nešto što bi čovječanstvo trebalo primjenjivati, ali nakon ovoga što je rekao, primjerice kako je Rusije mogla uništiti konvencionalnim putem energetsku infrastrukturu Ukrajine da je htjela, vidim ga istim očima kao Stevu Seagala.
Mogao je izreći mnoge druge granične stvari o kojima se mogu lomit koplja i diskutirati u nedogled sa argumentima kako bi "ogazio" Amerikance, ali izreći ovakvu glupost je po meni ekstremno od intelektualca kao što je on.

Amerikanci su činili organizirano grozne stvari kao što je primjerice zatvor Guantanamo, neki pojedinci (u odnosu na broj vojnika koji je prošao kroz Irak) su činili ratne zločine u Iraku nad civilima i vojskom ali uspoređivati ih sa pretežno pijanom hordom kriminalaca, čečena i poznatom ruskom svirepošću je neprimjereno za nekoga tko prati događaje a pogotovo je neprimjereno za njega.
10.05.2023 | 08:13
MIsliš da Rusija nije vojno-tehnološki sposobna da to izvede da im je to bio cilj?
  • Air
  • Korisnik
  • 64
10.05.2023 | 08:54
dpasaric kaže:
MIsliš da Rusija nije vojno-tehnološki sposobna da to izvede da im je to bio cilj?


DA, već mjesecima nemaju resursa za takvo što.
I DA bio im je to cilj.
Pa zar si već zaboravio to? Ako jesi podsjeti se, ineternet je prepun tih informacija i dokaza oko toga.

Protu pitanje bi bilo misliš da nije imala namjeru i pokušala i nije uspjela?

Očigledno je da nemaju više resursa za takvo što.
Pa mjesecima traže i bezuspješno pokušavaju da naprave bilo kakav vojni uspjeh ne bi li ga prikazali kao USPJEH!

I ne uspjevaju.

Smjenjuju zapovjednike, ubijaju svirepo svoje vojnike itd.....

" ubijaju svirepo svoje vojnike" --- nakon ove činjenice o kakvoj humanosti Rusije možemo diskutirati?

O humanosti prema ukrajinski životima?

Ajde ljudi, ne budimo smješni ako je Chomsky smješan po tom pitanju.

Ovo meni spada u logiku osnovne škole, ono što osnovnoškolci mogu razumjeti - ako netko svirepo ubija svoje vojnike glupo je očekivati ili pomisliti da ima humanosti prema protivniku.
10.05.2023 | 09:37
Da Amerika daje desetinu pomoći, koju je davala Rusiji, za vrijeme WWII, Ukrajini...ovi bi bili već pred Moskvom. Interesantno je kako se sve zaboravlja i sad su Rusiji glavni neprijatelji, SAD i VB, koji su ju spasili od hitlera ( ok zbog sebe ) s kojim su oni šurovali dok je Evropa i VB skoro nestajale ? Drskost je da si Rusija pripisuje nekakv antifašizam.
Na njihov antifašizam ja gledam s jednom paralelom s ovih prostora. Sad zamislite da je 1943 u ndh uspio puč Vokić-Lorković i da je ndh promjenila stranu i da nakon rata svojata antifašizam i vrši vojne parade
10.05.2023 | 11:10
Air kaže:
DA, već mjesecima nemaju resursa za takvo što.
I DA bio im je to cilj. Pa zar si već zaboravio to? Ako jesi podsjeti se, ineternet je prepun tih informacija i dokaza oko toga.

Protu pitanje bi bilo misliš da nije imala namjeru i pokušala i nije uspjela?

Očigledno je da nemaju više resursa za takvo što.
Pa mjesecima traže i bezuspješno pokušavaju da naprave bilo kakav vojni uspjeh ne bi li ga prikazali kao USPJEH!

I ne uspjevaju. Smjenjuju zapovjednike, ubijaju svirepo svoje vojnike itd.....

" ubijaju svirepo svoje vojnike" --- nakon ove činjenice o kakvoj humanosti Rusije možemo diskutirati?

O humanosti prema ukrajinski životima?

Ajde ljudi, ne budimo smješni ako je Chomsky smješan po tom pitanju.

Ovo meni spada u logiku osnovne škole, ono što osnovnoškolci mogu razumjeti - ako netko svirepo ubija svoje vojnike glupo je očekivati ili pomisliti da ima humanosti prema protivniku.


To je tvoje mišljenje, a ja ne mislim tako. To o "svirepom ubijanju svojih vojnika" stavljam u ladicu zapadne propagande i preuveličavanja. Pitaj vraga što je netko izvukao i napuhao, a u svakom ratu ima svega.

Da u nekoj računalnoj simulaciji moram donositi vojne odluke kakve oni donose, isto to ne bih radio jer se to kosi s mnogo taktičkih, pa ne nebitno - i PR varijabli, a i najvažnije s njihovim dugoročnim interesom na tom teritoriju. Kako bi svijet (ne zapad, nego ostatak svijeta koji većinom ne podržava NATO u ovome) reagirao da npr. ostave Kijev bez struje tjednima? To bi bila prije svega humanitarna katastrofa, a tek onda neki vojni bodovi. Ruski napadi na energetsku infrastrukturu su bili taman odmjerni u skladu s njihovim proglašenim ciljevima. Nije im cilj pobrisati Ukrajinu s karte, pa to je zemlja s velikim udjelom njihovog stanovništva.

Ja i dalje stojim iza toga da je ovaj rat namjerno, i da, svirepo, umjetno induciran od strane vojne industrije koja je izgubila žarište u Afganistanu. A nadalozeća ukrajinska ofenziva je PR i "Excel prodaja oružja" priča za naivne porezne obveznike. Možda sam u krivu, ali pričekajmo kraj mjeseca i da vidimo tko će ispasti osnovnoškolac nakon "velike ukrajinske protuofenzive".
10.05.2023 | 12:23
[quote="dpasaric" post=214344]Gjuroo kaže:
Razotkrio (pun intended) si se u nepoznavanju StarCrafta... Kad igraš protiv kompjutera, unatoč fog of war, on (iz nekog razloga) od početka zna gdje je tvoja baza i koji je najkraći put do nje. Taman počneš raditi prvi bunker na minimalno otkrivenom području i eto ti malih zerlinga da ti grickaju konstrukciju i eventualno ubiju SCV-a. Toliko o vjernosti strateškog aspekta u StarCraftu.
Nu, da bi donekle izjednačio svoje šanse, postoji cheat code "black sheep wall" kojim makneš fog of war kako bi i ti vidio cijelu mapu i sve neprijateljske jedinice.
Ergo, u StarCraftu su karte od početka otvorene. Odma znaš koliko je vozila na Crvenom trgu, koliko ih je u Ukrajini, a koliko ih je u hangarima


Nisi ti to dovoljno igrao!


Hahaha, kao da sam nešto krivo napisao. Naigrao sam se StarCrafta i više nego što je trebalo
Evo, i ja ću napisati da mi se čini da ti nisi dovoljno igrao StaCraft. Čisto zbog ravnoteže

Iskusni igrači na velikim mapama često imaju skrivene jedinice, to je posebno bitno kod nekih formacija koje imaju punu snagu tek kada imaju kritičnu masu potrebnih jedinica. I dok takav igrač akumulira jedinice, na drugom mjestu "zabavlja" protivnika stalnim provokacijama sporednim jednicima - i to obično na mjestima koja su daleko od pravog očekivanog cilja.
Jedino terrani mogu radarskim skenom na prečac gađati po mapi, ali to je više kao "potapanje brodova" nego prava špijunaža.


Iskusni igrači mogu žmirečki igrati mapu nakon što su je dvaput prošli. Treba samo zapamtiti konfiguraciju terena i ponašanje neprijateljske strane. Praktički u sekundu možeš znati kada ti dolazi prvi val neprijatelja u bazu. Sve ostalo je čista tehnička egzekucija. Da bih si igru učinio zanimljivijom, s teranima i protosima igram tako da ne dozvolim da mi ijedna jedinica pogine. Tako što je teško postići u stvarnom ratovanju
10.05.2023 | 12:53
Ha, gle, ja nisam samo igrao, ja sam od onih koji su i izrađivali mape! Jedna od dražih mi je bila "Dayubayuba Dominion" - potpuno custom 256x256 asimetrična mega-mapa s nezavisnim herojima (njih preko 30), triggerima i skrivenim čudima. I kada imaš takve velike mape, sakriti jedinice i iznenaditi neprijatelja je itekako moguće!
10.05.2023 | 13:10
Ideš. Pa što se ne javiš Rusima (ili Ukrajincima) da im časkom organiziraš operacije i završiš priču, prije ljeta, po mogućnosti, da mogu svi opet na miru na Krim na ljetovanje?
10.05.2023 | 13:18
Ona informacija od jučer na području Bahmuta je istinita. AFU su dolovce natjerale u bijeg ruske snage na nekih 2-3 km bojišta u dubinu od cca 500 metara do km.

FvvrXO5XwAIUe8C.jpg


Ovo je potvrdio sam Prigožin u objavi intoniranoj na način da su ruske snage napustile svoje položaje uz cca 500-njak mrtvih. Ruska je strana pokušala oklopni protuudar koji je završio katastrofalno. Mislim da ovo nije još uvijek ta velika kontraofanziva AFU koja se najavljuje, već da ovdje svjdočimo realnoj opasnosti totalnog kolapsa ruskih snaga na ovom dijelu bojišta.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
10.05.2023 | 15:16
dpasaric kaže:
Air kaže:
... Smjenjuju zapovjednike, ubijaju svirepo svoje vojnike itd.....

.....


To je tvoje mišljenje, a ja ne mislim tako. To o "svirepom ubijanju svojih vojnika" stavljam u ladicu zapadne propagande i preuveličavanja. Pitaj vraga što je netko izvukao i napuhao, a u svakom ratu ima svega.


Meni je svirepo slanje vojnika u sigurnu smrt kada se zna da neće biti nikakvog rezultata tog napada.
To je svirepost koja je "prodana" u II. svj. ratu ali tada su se borili za svoje domove. Sada su agresor koji uništva tuđe domove.
Svirepo je da pošalju djecu od dvadesetak godina u sigurnu smrt a iza njih je ekipa koja ih ubija ako odustanu od samoubilačkog napada. Meni je to svirepo.
Tebi nije?
Ilii možda i ovo niječeš da se događalo i da se još uvijek događa?

Da u nekoj računalnoj simulaciji moram donositi vojne odluke kakve oni donose, isto to ne bih radio jer se to kosi s mnogo taktičkih, pa ne nebitno - i PR varijabli, a i najvažnije s njihovim dugoročnim interesom na tom teritoriju. Kako bi svijet (ne zapad, nego ostatak svijeta koji većinom ne podržava NATO u ovome) reagirao da npr. ostave Kijev bez struje tjednima? To bi bila prije svega humanitarna katastrofa, a tek onda neki vojni bodovi. Ruski napadi na energetsku infrastrukturu su bili taman odmjerni u skladu s njihovim proglašenim ciljevima. Nije im cilj pobrisati Ukrajinu s karte, pa to je zemlja s velikim udjelom njihovog stanovništva.


Pa ovo su mnogi iz vrha Rusije višekratno ponavljali!
I sad ti kažeš da to nije istina?

Već je drLovrić na primjeru Sarajeva dokazao da ne bi bila humanitarna katastrofa ako Kijev ostane na neki duži preiod bez struje. No nema veze, u ovom slučaju je bitno da ti

Ja i dalje stojim iza toga da je ovaj rat namjerno, i da, svirepo, umjetno induciran od strane vojne industrije koja je izgubila žarište u Afganistanu. A nadalozeća ukrajinska ofenziva je PR i "Excel prodaja oružja" priča za naivne porezne obveznike. Možda sam u krivu, ali pričekajmo kraj mjeseca i da vidimo tko će ispasti osnovnoškolac nakon "velike ukrajinske protuofenzive".


Nitko ovdje na forumu nije negirao da zapad nije gurao i podržavao rat u Ukrajini.
Ali vjerujem da su Rusi isto toliko željeli taj razvoj situacije jer su tražili i stvarali razloge da izvrše agresiju na Ukrajinu - jer su bili uvjereni da će lako profitirati.
10.05.2023 | 18:36
smayoo kaže:
Ideš. Pa što se ne javiš Rusima (ili Ukrajincima) da im časkom organiziraš operacije i završiš priču, prije ljeta, po mogućnosti, da mogu svi opet na miru na Krim na ljetovanje?


Kako vidimo u prošlih godinu dana Rusima ide dovoljno dobro, njima ne treba pomoć, a Ukrajini je teško pomoći dok imaju za saveznika nekoga tko ih je u sve to i uvalio i tko sada ne čini ništa u interesu ukrajinskog naroda (iako žele taj privid i vrte takav PR), nego imaju jedan i jedini interes - da sukob što duže potraje i da prodaju što više oružja. Sve drugo je njima zanemarivo. Jedino gledaju svoju Excel tablicu. Tako da ni Amerima ne treba pomoć, njima je ovo idealna situacija, upravo ona koju su željeli. Na kraju je stradao samo običan ukrajinski čovjek, onaj koji kada ga pitaš na ulici kaže: "Više mi je svjedno koja smo država, samo da se ne puca."
10.05.2023 | 18:54
Air kaže:
Svirepo je da pošalju djecu od dvadesetak godina u sigurnu smrt a iza njih je ekipa koja ih ubija ako odustanu od samoubilačkog napada. Meni je to svirepo.
Tebi nije? Ilii možda i ovo niječeš da se događalo i da se još uvijek događa?

Nitko ovdje na forumu nije negirao da zapad nije gurao i podržavao rat u Ukrajini.
Ali vjerujem da su Rusi isto toliko željeli taj razvoj situacije jer su tražili i stvarali razloge da izvrše agresiju na Ukrajinu - jer su bili uvjereni da će lako profitirati.


Naravno da je svirepo ako je istina, ali mislim da je to samo preuveličana propaganda.

Rusi preko desetljeće glasno i jasno govore kakav stav imaju s Ukrajinom i što će se dogoditi ako zapad pređe "crvenu liniju". Ništa nepredviđeno se nije dogodilo. Nisam od teorije da su oni ovo jednako željeli koliko i Ameri - jer ovaj scenario čini mnogo štete Rusiju na razne indirektne načine, prije svega mislim na njihovu duboku povezanost s Europom, kako kroz poslove i kompanije, preko edukacija na zapadnim sveučilištima, pa sve do velike komocije i luksuza koji je njihova bogata elita uživala na zapadu. Osim toga, Ameri su godinama proaktivno radili na tome, uložili gomilu novca, znači da je njima bilo više u interesu.

E, sada, mogu se složiti s tobom u dijelu da kada je situacija već dovedena do ruba, da su onda i oni pragmatično uletjeli u to jer su bili uvjereni da će biti lako i brzo gotovo. Tu se zeznuli i pokazale su se sve mane korupcije u Rusiji koja je tako načela i cijeli vojni sustav koji definitivno nije bio na razini u kakvu su generali uvjeravali Putina. To mnogo toga mijenja u operativi ovog rata, ali ništa suštinski, a Amerima to odgovara jer je za njih ovakav dugi sukob i trajno žarište idealan scenario. Ono što SAD nisu dobro izračunale su dio u kojem se Rusija i Kina zbližavaju i taj potez je strateški potencijalno katastrofalan, ali pohlepne korporacije to ne brine, za njih je to daleka budućnost, oni žele lovu sad i odmah, ljudske duše ih ne zanimaju.
10.05.2023 | 19:10
Ne znam gdje ti vidiš da se Rusija i Kina "zbližavaju". Ja vidim da Kina tvrdo gleda isključivo svoje interese i sve otvorenije pokazuje svoj globalni utjecaj. A, ako s ikim, onda je Kina "bliska" najviše s Amerikom (bez obzira kakve igrokaze igrali medijski) jer je upravo kineska država (tj. njihove državne financijske institucije) najveći relativni vjerovnik SAD-a, zar ne?
10.05.2023 | 20:43
smayoo kaže:
Ne znam gdje ti vidiš da se Rusija i Kina "zbližavaju". Ja vidim da Kina tvrdo gleda isključivo svoje interese i sve otvorenije pokazuje svoj globalni utjecaj. A, ako s ikim, onda je Kina "bliska" najviše s Amerikom (bez obzira kakve igrokaze igrali medijski) jer je upravo kineska država (tj. njihove državne financijske institucije) najveći relativni vjerovnik SAD-a, zar ne?


Nedavni sastanak, rukovanje vođa, naftni biznis preko njih, gradnja novih nuklearki od strane Rusije u Kini, povećan ruski uvoz njihove tehnologije i opći porast trgovinske razmjene, a sada sve bez dolara. Slažem se da je Kini Amerika važnija trgovinski, ali oni igraju svoju igru i hvataju sve što mogu, a zajednički cilj s Rusima nalaze i u tome da umanje vrijednost petro-dolara. Ne treba niti spominjati napetosti na relaciji SAD-Kina po pitanju Tajvana i cijelu Huawei tehnološku sapunicu.
10.05.2023 | 21:28
"Napetosti", Huawei cirkus, kao i blokiranje i/ili nadziranje američkih komunikacijskih servisa u Kini, to su sve igrokazi za javnost i pokazivanje mišića. Da ne kažem - natjecanje u pišanju u dalj. U stvarnosti, Kina već odavno vuče konce, čak i u srcu Amerike, samo što ni njima nije odgovaralo da to bude očito.
"Rukovanje vođa" isto tako. Rusija nema preostalih relevantnih opcija osim Kine, a Kina to koristi. Kako sam i napisao na početku ovog threada, nakon Ukrajine, najveći gubitnik ovog sranja je EU, a daleko, daleko najveći dobitnik je Kina. Usudio bih se reći - i jedini. Jer, tek treba vidjeti hoće li na kraju USA ispasti u ikakvom ili nikakvom dobitku iz svega toga.
11.05.2023 | 10:51
UK je isporučila Storm Shadow projektile Ukrajini pred početak ofanzive. Domet ovih sustava je 250 km čime su svi položaji ruskih snaga na području Ukrajine u dometu, a mislim da je i Kerčki most sad dohvatan. Radi se o krsterećem projektilu koji ima stealth svojstva i koji se ispaljuje iz zraka, a proizvod je zajedničkog razvoja Francuske i UK. Ukrajina je zajamčila da se ova oružja neće koristiti za napade na teritoriju Rusije, već samo za djelovanje po svojem teritoriju.


48732dfe6b64b84b08fba74cfc722d91.jpg


tp-graphic-british-missile-for-ukraine-new-comp.jpg



Ne mogu se oteti dojmu da je UK isporučila ovo samo kako SAD ne bi bile prve sa svojim ATACMS sustavima.
11.05.2023 | 12:19
Djuro genijalac kaže:
UK je isporučila Storm Shadow projektile Ukrajini pred početak ofanzive. Domet ovih sustava je 250 km čime su svi položaji ruskih snaga na području Ukrajine u dometu, a mislim da je i Kerčki most sad dohvatan. Radi se o krsterećem projektilu koji ima stealth svojstva i koji se ispaljuje iz zraka, a proizvod je zajedničkog razvoja Francuske i UK. Ukrajina je zajamčila da se ova oružja neće koristiti za napade na teritoriju Rusije, već samo za djelovanje po svojem teritoriju.

Ne mogu se oteti dojmu da je UK isporučila ovo samo kako SAD ne bi bile prve sa svojim ATACMS sustavima.


Kako AFU stoji s letjelicama? Imaju li oni s čega ispaljivati te projektile?
11.05.2023 | 13:33
Djuro genijalac kaže:
UK je isporučila Storm Shadow projektile Ukrajini pred početak ofanzive. Ne mogu se oteti dojmu da je UK isporučila ovo samo kako SAD ne bi bile prve sa svojim ATACMS sustavima.


Znači da im prodaja ide prema planu, zadovoljno trljaju ruke i sada im je idući korak da pripreme javnost za novu odgodu ofenzive!

Vjerujem da je to sve samo propagandni bullshit i to ćemo vidjeti kada se onaj tvoj datum (rekao si "2 do 3 tjedna", a uzeli smo 3) za početak ofenzive, znači 26. svibnja, neće dogoditi, nego će izmisliti nove laži zašto se sve odgađa i gledati kako prodati još nešto i pustiti da stvar gori što duže.

Bitno je shvatiti da njih ne zanima Ukrajina i ukrajinski narod, nego samo i isključivo prodaja oružja. Nakon što je nešto ugovoreno, potpisano i prodano, dalje to odrađuju po načelu "kako bude - bude".

A ako im prodaju nešto zaista opasno, pa oni udare po Rusiji, onda smo na korak do nuklearnog konflikta. Vojno-industrijski lobi čak i to ne smeta, jedino to malo žulja njihove EU partnere, ali oni isto šute dok se lova trpa u džepove.
11.05.2023 | 13:59
Statisticari kazu da je u preko 90% vremena od ukupnog svog postojanja USA bila ukljucena u neki vid rata. Jedino je tih 10% vremena ukupnog postojanja bilo nekako ono full u miru.

I unatoc tome su najuspjesnija i najmocnija drzava na planetu. Vojnicki prvenstveno.

Oni su razvili oruzje, osmislili ga, testirali, proizveli, platili svojim kompanijama, cuvali u skladistima da imaju kad zatreba, i pazi sad, zele da ga PRODAJU. Zlikovci jedni, umjesto da budu humanitarna organizacija i poklanjaju, oni samo zele da upisu profit u svoje Excel tablice

Po Davoru, trebali bi oruzje davati valjda besplatno jer je neka tamo Ukrajina napadnuta od sebi jako slicnih ljudi. Ista ta Ukrajina koja do prije 2-3 desetljeca razmisljala i djelovala identicno kao i Rusija.

Treba da budu zahvalni sto je jedna PRAVA svjetska sila stala u njihovu zastitu, dok recimo nije stala u zastitu BiH i Hrvatske. Iskljucivo zato jer je Europa rekla Americi "to je nas problem, mi cemo to rijesiti". I da se nije USA upetljala 1994., mi bismo se mozda jos uvijek ubijali po Balkanu.

Rusija se u ovom ratu izblamirala za sve pare. Osramotili se vojnicki na svim mogucim poljima, te mogu sada iz ocaja samo da gadjaju civilne ciljeve ovim klonovima iranskih dronova. Taj drone leti brzinom ispod 200km/h. Znaci dok iz Bjelorusije doleti do Kieva, oni imaju sat vremena da se pripreme i cekaju ga. NATO radari ga uoce puno prije nego i dodje u ukrajinski zracni prostor.

Vecinu ih skinu topovima, ali problem je sto neki prodju pa Ukrajina mora koristiti i skupe AA rakete. Za ilustraciju JEDNA raketa za Patriot kosta oko 4 milijuna dolara. Za vecu pouzdanost pogotka, vojka doktrina savjetuje da se pucaju po 2 rakete u paru.

Znaci 8 MILIJUNA dolara da skines jedan drone koji kosta $20K, ako i toliko. A Rusi posalju 20-30 komada. To financijski ne moze izdrzati niti jedna zemlja.

Financijski povoljnije bi bilo te dronove skidati Mig-29 ili SU-27 avionima ali preblizu je to ruskim PZO sustavima, pa onda riskiras da izgubis i avion i pilota.

Sve u svemu, ne znam zbilja kako ce Ukrajinci rijesiti ovaj problem jeftinih dronova i to je problem koji ce ostati i nakon ove dugo ocekivane ofanzive. Njemacki Gepard je idealno sredstvo za to, ali njih nemaju bas puno a i Svicarska je kocila slanje municije...
11.05.2023 | 16:46
Gjuroo kaže:
Djuro genijalac kaže:
UK je isporučila Storm Shadow projektile Ukrajini pred početak ofanzive. Domet ovih sustava je 250 km čime su svi položaji ruskih snaga na području Ukrajine u dometu, a mislim da je i Kerčki most sad dohvatan. Radi se o krsterećem projektilu koji ima stealth svojstva i koji se ispaljuje iz zraka, a proizvod je zajedničkog razvoja Francuske i UK. Ukrajina je zajamčila da se ova oružja neće koristiti za napade na teritoriju Rusije, već samo za djelovanje po svojem teritoriju.

Ne mogu se oteti dojmu da je UK isporučila ovo samo kako SAD ne bi bile prve sa svojim ATACMS sustavima.


Kako AFU stoji s letjelicama? Imaju li oni s čega ispaljivati te projektile?


Imaju Tu-24 s kojim su već bili obavljeni neki testovi sličnog kalibra. Radi se o krstarećem projektilu kojem treba citiram 'samo ukucati koordinate cilja i ispaliti ga' pa je avion doista nebitan, tj. služi samo kao kamion da dovede projektil u potrebnu poziciju. Kako je AFU integrirala HARM projektile na MiG-29, na isti način će i ovo sklepati da radi s Tu-24.
11.05.2023 | 16:59
Btw, ruski izvor navodi daljnje ruske gubitke teritorija oko Bahmuta.

t.me/voenkorKotenok/47485

Fv22qkwaMAEuvfn.jpeg
11.05.2023 | 19:02
drlovric kaže:
Oni su razvili oruzje, osmislili ga, testirali, proizveli, platili svojim kompanijama, cuvali u skladistima da imaju kad zatreba, i pazi sad, zele da ga PRODAJU. Zlikovci jedni, umjesto da budu humanitarna organizacija i poklanjaju, oni samo zele da upisu profit u svoje Excel tablice


Nitko nije rekao da trebaju poklanjati oružje niti da oni trebaju biti "humanitarna organizacija", dapače, kroz povijest nakon WW II smo vidjeli da su sve suprotno.

Kvaka je što oni jesu bad guys jer aktivno rade na tome da se stvori sukob i da dođe do rata. Ukrajna se kuhala gotovo dva desetljeća, a zadnjih deset godina intenzivno. Nema neke velike razlike između big pharme i big gun industrije, prvi su poreznim parama platili "gain of function" da dobijemo pandemiju, interno mutiraju viruse (što je priznao Pfizerov direktor razvoja na snimci, tzv. "directed evolution"), a vojna industrija, također poreznim parama, ali sada, po novom i našim EU poreznim novcem, potiče sukobe tako da financira razne pogodne skupine sklone incidentima, nasilju i terorizmu. Taj recept koriste po cijelom svijetu, ponekad mi se obije u glavu jer im se dio vrati nazad, ali to je sve sitno i nebitno u usporedbi s nevjerojatnim zaradama.
11.05.2023 | 19:12
@Djuro - Eh, još nismo niti blizu 26. svibnja, a već "pereš ruke" od te izjave? Ne određuje Ukrajna baš ništa. Da je ukrajinski narod nešto zaista određivao, rata ne bi niti bilo. Zelensky je postavljena marioneta i radi samo ono što mu kažu, čak i ako je to sasvim jasno u suprotnosti s interesom vlastitog naroda.

A mogao bih se kladiti da će mu sada narediti da čeka i čeka i čeka jer moraju prodati još i još oružja, a ovo je najlakši način - "moramo dobro pripemiti kontraofenzivu, to je velik zahvat bez obzira što su Rusi potpuno poraženi i s jednim starim T-34 tenkom, ali mi želimo ići na sigurno...".

To je samo korporativni PR dok njihov odjel prodaje trlja ruke...
11.05.2023 | 20:31
Ne perem ja ruke ni od čega (iako je taj post netragom nestao), nego samo ističem da to nije SLUŽBENA objava nego moja procjena iz pozicije armchair generala i kao takva ima vrijednost otprilike kao i gluparije koje slušamo u Saboru, a ti si je se uhvatio kao da je drugi glavni stavak termodinamike.
Ukrajina doista ne određuje kad će ju ruske snage napadati, ali ostalo je u njihovim rukama. Zaboravljaš, naime, da NATO doktrina koja je usađena u vojsku (pod tim mislim na sve rodove oružanih snaga SAD) nije primjenjiva na Ukrajinu iz jednog jednostavnog razloga: oni nemaju zračne snage koje mog ostvariti apsolutnu zračnu prevlast. Od II. svjetskog rata do danas u SVAKOM sukobu u kojem su SAD sudjelovale (na ovaj ili onaj način) one su imale apsolutnu zračnu prevlast i mogućnost da ako negdje na tlu/moru zapne pozvati air strike koji riješi prepreku i onda idu dalje.
AFU nema taj komoditet pa i njihova strategija ili odluke na taktičkoj razini moraju biti prilagođene toj bitnoj činjenici. To ističem čisto zato jer je nešto na što ovi, za koje tvrdiš da donose odluke, nisu navikli.
No, pitanje za tebe: znaš li koja je dugoročna strategija Ukrajine? Da bude SAMODOSTATNA u proizvodnji oružja do te mjere da ne ovisi ni o čijoj dobroj volji kao sad. Proizvodnju dronova su već pokrenuli, topničko streljivo proizvode, sami rade jako puno toga već sad, a u budućnosti planiraju raditi toga još i više. Dakle, nisu naivni, ni bedasti. Prisjećam se prošlih vremena i nekih slogana tipa uzdaj se u se i svoje kljuse i to upravo oni pokušavaju.
11.05.2023 | 21:07
Djuro genijalac kaže:
ti si je se uhvatio kao da je drugi glavni stavak termodinamike.


To je OK jer 2. zakon termodinamike isto nije nikad dokazan, nego se već skoro 200 godina uzima zdravo za gotovo, samo zato što nitko nije uspio to postići (toplinski stroj koji radi bez razlike temperature).
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 49 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO