Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


16.04.2023 | 11:05
Potpisujem ovo što je Smayoo elaborirao o Kini, vjerujem da je velik dio zapada napravio grešku u koracima i i da je sada kasno. Trebat će godine da se to eventualno vrati na staro, predkinesko doba.
16.04.2023 | 12:29
dpasaric kaže:
cariblanco kaže:
Ajmo reć da si u pravu. Ako se to desi, da li će to biti i tvoj poraz jer će pobjediti sve one vrijednosti s kojim se ti ne slažeš ? Ili imaš dvostruke kriterije, da ne kažem ono za što bi me neki kazneno prijavili. Ako se desi taj tvoj scenario, ja ću to doživjeti kao i svoj poraz, jer sve što je napredno i gura svijet prema naprijed će mi se srušiti.

Sad je pitanje, da li i dalje vjeruješ u sve što gura nekom boljitku i slobodi, ili si više za Ruski svijet, ili si za jedno i drugo koje je teško spojivo i šestogodišnjem đuri


Kao prvo i najvažnije krivo shvaćaš našu raspravu kao neku situaciju gdje npr. ti i ja stojimo na suprotnim stranama. Ja to sigurno ne doživljavam tako. Zamisli ovo kao da smo došli na globalno natjecanje u nekim opakim borilačkim vještinama i ti si se na kladionici kladio na jednog osvjedočenog zlikovca, siledžiju puštenog iz zatvora, a ja na drugog, nešto drugačije povijesti, ali sveukupno slično lošeg. Nema tu dobre strane, obje su zle. To neko "veselje" jer je netko od nas bolje procijenio tko će dobiti nokaut je zapravo nebitno i nije stvarni "poraz".



Gle ovak Davore, znam da je to samo rasprava i da se mi nemožemo oko toga zakrviti. Kad sam spomenuo svoj osobni poraz, onda sam mislio na sve ono što je iza WW II proizašlo. A to je je da rata više nikad ne bude. Do sad smo živjeli u tom svijetu i u Evropi, osim našeg rata, drugih ratova nije bilo. Znamo svi da mnogi narodi u Evropi ne žive u svojim matičnim zemljama, ali im je napredkom civilizacije, to omogućeno, kao da žive u svojoj zemlji, jer tih etničkih problema namaju, zbog visokih standarda koji uvažava sav suvremeni svijet. Ako se nekome čefne, da dovoljno ojača i da poželi tuđu zemlju, zbog bilo kojih izgovora, onda pada "moj svijet" u koji sam vjerovao, to vjerojatno razumiješ. Svaka je opcija bolja nego rat, to ne treba posebno obrazlagati.

Dobro da si u svom odgovoru, stavio naglasak na sport ! Sad meni je poznatno, da većina ljudi u sportu navija za slabijeg na papiru, osim ako dotični klub nije tvoj klub za kojeg navijaš. Svi znamo da se dešava nebrojeno puta, da slabiji pobjedi jačeg na papiru, jer da pobjedi baš uvjek jači na papiru, sport ne bi imao smisla

Sad ako želiš, možeš mi odgovoriti na ovo, ali ako ne želiš prihvaćam. Za koga intimno navijaš u ovom sukobu, ako zamislimo da je ovo sportsko takmičenje ?

Koliko sam ja shvatio iz teme, ljude najviše nervira tvoj nekakav principjelni stav, ili ga moža nemaš ? Moj je principijeni stav, da oko granica nema pregovora ili nekih dilema, imaš li ti kakav sličan, ili povremeno izvačiš ; prava manjina, to što je netko nuke velesila,bio-labosi,ugroženost s NATO, korumipiranim zadadnim main-stream medijima i sl.

Hoću reći, ne možeš biti za prava gay populacije i istovremeno podržavati VVP, jer je to nespojivo. Mislim da je u tome bit "sukoba" koji imaš s većinom na ovoj temi. Ali to je samo moje mišljenje ili da prevedem mišljenje moje guzice
16.04.2023 | 13:11
Djuro genijalac kaže:
dpasaric kaže:
Pravi poraz je živjeti u društvu koje licemjerno može jednog Assangea držati 4 godine u zatvoru jer govori istinu

Jesi li, slučajno, primjetio da Wikileaks nisu NIKAD objavili baš ništa vezano uz Rusiju? Wikileaks je projekt FSB-a i tako ga treba promatrati i analizirati. Pa onda i ova (pr)ocjena o licemjerju, tj. mučeništvu Assangea dobiva malo drugačiji prizvuk tj. konotaciju....


Mnogi ovdje zanemaruju činjenicu da je FSB ( KGB )možda i glavni brend Rusije. Mogu slobodno guglati i vidjeti gdje su "tajne službe" nastale. Možda je to i prirodna potreba Rusije (SSSR ) s obzirom na veličinu zemlje koju posjeduju. Ja se uopće ne bi iznenadio da FSB režira kraj ovog sukoba i da kaže da je VVP umro prije par mjeseci, a da su mu ovo dvojnici koji se pojavljuju. Mnogi misle da VVP kontrolira FSB, krivo FSB kontrolira njega.

Mnogi misle da ako Rusija izgubi rat, da FSB neće biti u Ukrajini, kao što mnogi misle da je raspadom SFRJ, prestala s radom udba i KOS.
16.04.2023 | 13:26
smayoo kaže:
tino1 kaže:
Tako da se povećala stopa izdržljivosti a i tihi bojkot "made in china".
Nije baš ni tako da si Kina može svijetla obraza priuštiti prekid trgovine s Europom.


Možda i može, ali sigurno ne želi. No, ako ih netko dovede u situaciju da moraju nešto kategorički odabrati, njih bi to sigurno puno manje zaboljelo, nego nas.

A "tihi bojkot made in china" može biti jedino floskula ili ideja nekog potpuno neupućenog. Zemlje razvijenog zapada sustavno su posljednjih 30+ godina unazađivale vlastitu sposobnost industrijske proizvodnje u interesu nezajažljive pohlepe dioničara, a zato što su najvećim proizvodnim firmama desetljećima upravljali manageri koji su "proffessional CV builders", a ne sposobni i odgovorni lideri. "Point of no return" smo prošli odavno. Danas je postotak samodostatne industrijske proizvodnje u EU (a i u USA) pao ispod zanemarive razine i to se ne da tek tako preokrenuti. Problem nije samo u tome da su proizvodni pogoni zatvoreni i razmontirani pa ti treba godina dvije da sve to ponovno izgradiš i pokreneš. Glavni problem je u tome da je industrijski know-how u zapadnim zemljama - izgubljen. Stare generacije nisu svoje znanje prenijele na nove jer su već te stare generacije podobivale otkaze i otpremnine, zato što je skupina kretena prije 30 godina zaključila da je proizvodnja na Zapadu skupa pa će to sve lijepo preseliti u jeftinu Kinu, a Zapad će "stvarati dodanu vrijednost" marketingom. Eto ti ga sad...


Sve je to tako. Dali može ili može i neće je nešto što mislim da je bolje ne isprobati. Sigurno da bi nekim sankcijama prema Kini stvari bile toliko komplicirane pa i skupe da se to nikome ne bi isplatilo, a i nekoga bi to došlo glave. Kina praizvodi toliko stvari koje su potrebne za održivost proizvodnih kapaciteta da bi bez nje puno toga pa i vitalnog stalo. To se naj bolje vidjelo kad kontejneri nisu mogli zbog pandemije, isporuke auta su došle na i godinu dana.
Ali vjeruj i Kina ima vitalnih potreba za Europskim proizvodima, tako da čisto sumnjam da će na tom polju doći do većih poremećaja. A to se isto vidi iz u petak danog obećanja da Kina neće slati oružje ni jednoj zaraćenoj strani.
Tihi bojkot, skoro pa sve modne kuće proizvode u Europi jer je Made in China izlizana i negativno kondicionirana.
Ovim rezom s Rusijom je Europa pokazala kako se odvaja od stvarno važnih resursa, u tome je i uspjela. Tako da je samopouzdanje na visokoj razini, što je veće to veća opasnost da se neki seronja ne sjeti i s Kinom prekinuti. Jer to nije isto!
16.04.2023 | 15:51
A koje to proizvode Kina treba od Europe?
Modnu odjeću?
Od čega se Europa odvojila? Sada kupujemo rusku naftu koju nam Bliski istok preprodaje. Ne bi se čudio da tako i do plina dolazimo.
Kina ima sve potrebno da zadovolji potrebe a "luksuz" koji dolazi iz Europe mogu prežaliti.
Europu bi daleko, daleko više boljelo nego Kinu.
Većima ljudi Kinu percipira po gučanima "sve po 12kn" ali Kina je toliko razvijena, da bi većina država EU željela biti na njihovom tehnološkom razvoju.

recimo:
en.wikipedia.org/wiki/Hong_Kong%E2%80%93...E2%80%93Macau_Bridge
16.04.2023 | 16:20
A propos modne (kao i one obične) odjeće, proizvodnja tekstila se počela seliti iz Kine prije više od 15 godina jer je kineska radna snaga postala preskupa za to, a zemlja previše zakonski regulirana u smislu zaštite na radu i zaštite zdravlja (svjestan sam kako to zvuči, ali to je zapravo tako). Danas preko 2/3 svjetske proizvodnje odjeće ovisi o dobavi tekstilne metraže iz Myanmara, Bangladesha i Laosa, a preko 80% iz tog šireg područka JI Azije (dakle, uz navedene tri zemlje, još i Malezija, Vijetnam, Cambodia i istočni dio Indije).
16.04.2023 | 20:35
Prvi link na Google: tradingeconomics.com/china/imports-from-europe

Ispada da Kina uvozi iz EU koliko iz Amerike i Japana zajedno.
16.04.2023 | 21:23
Pa nije problem visine uvoza, vec strukture robe koja se uvozi u Kinu.
Ako je to luksuzna roba, bez toga se moze.

To kao da se zatvore svi kafici. Dio ljudi ne bi osjetio njihovu odsutnost.
17.04.2023 | 07:01
Analiza sranja gospodina Tucker-a.

Samo strah je plodno tlo za nacionalizam, populizam, urote i propagande. A gospodin ne priča o ničemu drugom nego strahu i ugroženosti svih građana Zapada. On to ne radi džabe i sigurno lova igra odlučujuću ulogu u njegovom entuzijazmu.

Zarada:

Dnevno: 25.369,62
Tjedno:126.848,08 €
Mjesečno: 549.675,00 €
Godišnje: 6.596.100,00


www.nytimes.com/interactive/2022/04/30/u...ytimes&smtyp=cur
17.04.2023 | 10:22
Ja iskreno ne zna sto se treba dogoditi (osim mozda 3. svjetskog rata da napravi totalni reset) pa da velike korporacije maknu proizvodnju iz Kine. Jednostavno su naucili na taj dodatni profit.

Puno velikih brendova su bojkotirali Rusiju, pa se danas godinu dana kasnije, u Rusiji moze kupiti skoro sve. Od Levisa, Reeboka, Nike, modnih brendova. I to nije neko crno trziste, vec rebrandirani stores preko Turske. Regularno odes u mall i kupis Leviske.

Jednostavno, korporacije previse vole svacije pare da bi ih se odrekli radi tamo nekih ideala, ratova ili moralnih dilema

Kina je preko svoje jeftine radne snage dosla u posjed tehnologija, znanja, materijala, proizvodnih procesa o kojima su samo mogli sanjati prije par desetljeca.

Zato su danas stvarna svjetska super sila, u svakom mogucem smislu. A ne ova smijesna Rusija, kako neupuceni ljudi smatraju, jer imaju nuklearke i 10000 zahrdjalih tenkova.
17.04.2023 | 10:24
jura22 kaže:
Pa nije problem visine uvoza, vec strukture robe koja se uvozi u Kinu.
Ako je to luksuzna roba, bez toga se moze.

To kao da se zatvore svi kafici. Dio ljudi ne bi osjetio njihovu odsutnost.


Kad pogledaš na mom linku ovu tabelu sa kategorijama, posložene po vrijednosti uvoza, u koju od njih bi ubacio louis vuitton torbe, chanel parfeme, dolce & gabana remenje i novčanike?

China Imports by Category
Mechanical & Electrical Products
High-&-new-tech Products
Fuels & Related Materials
Integrated Circuit
Crude Petroleum
Agricultural Products
Iron Ore & Concentrates
Pharmaceuticals
Coal
Liquefied Petroleum Gas
Soybean
Copper Ores & Concentrate
Automatic Data Proc. Eq. & Components
Medicinal & Pharmaceutical Products
Motor Vehicles & Chassis
Unwrought Copper & Copper Products
Iron & Steel

Nemoj sad jedino reći da si mislio na lamborghinije i maseratije koje prosječna kineska obitelj kupuje svake godine.
17.04.2023 | 19:04
IgorD kaže:
jura22 kaže:
Pa nije problem visine uvoza, vec strukture robe koja se uvozi u Kinu.
Ako je to luksuzna roba, bez toga se moze.

To kao da se zatvore svi kafici. Dio ljudi ne bi osjetio njihovu odsutnost.


Kad pogledaš na mom linku ovu tabelu sa kategorijama, posložene po vrijednosti uvoza, u koju od njih bi ubacio louis vuitton torbe, chanel parfeme, dolce & gabana remenje i novčanike?

China Imports by Category
Mechanical & Electrical Products
High-&-new-tech Products
Fuels & Related Materials
Integrated Circuit
Crude Petroleum
Agricultural Products
Iron Ore & Concentrates
Pharmaceuticals
Coal
Liquefied Petroleum Gas
Soybean
Copper Ores & Concentrate
Automatic Data Proc. Eq. & Components
Medicinal & Pharmaceutical Products
Motor Vehicles & Chassis
Unwrought Copper & Copper Products
Iron & Steel

Nemoj sad jedino reći da si mislio na lamborghinije i maseratije koje prosječna kineska obitelj kupuje svake godine.


Ja se iskreno nadam da ne dođe do sranja. Jer to bi bilo strašno! Po svakom segmentu i za svakog.
17.04.2023 | 20:18
IgorD kaže:
Prvi link na Google: tradingeconomics.com/china/imports-from-europe

Ispada da Kina uvozi iz EU koliko iz Amerike i Japana zajedno.


Ja bih rekao da je ovo puno relevantnije:
ec.europa.eu/eurostat/statistics-explain..._in_goods_statistics
17.04.2023 | 20:28
Inace Europa je poznata po proizvodnji goriva i bakra.
To mi je na prvu palo u oci.
To je sigurno popis sto Kina uvozi, ali ne iz Europe.
17.04.2023 | 20:30
Ako Kina napadne Tajvan oni to stvarno moraju završiti u tri dana jer u suprotnom svak svakom uvodi blokadu i to je raspad sistema. Zapad ne može bez Kine a Kina za najveće trgovinske partnere ima EU, Ameriku, Tajvan, Japan, Koreju, Australiju, ... znači ni Kinezi ne mogu bez Zapada. Ako te zemlje međusobno uđu u trgovinski rat to je doslovno 50 godina nazad za sve ukjučene strane.
17.04.2023 | 20:32
jura22 kaže:
Inace Europa je poznata po proizvodnji goriva i bakra.
To mi je na prvu palo u oci.
To je sigurno popis sto Kina uvozi, ali ne iz Europe.


Ovak možemo do beskonačnosti jer za tebe postoje luksuzne stvari i bakar. Ok. Tvoja logika je da premda Kina najviše uvozi iz EU od onog što Kina najviše uvozi ništa nije iz EU.

Teško je formulirati tu rečenicu ozbiljnog lica ali izgleda to je tvoj način razmišljanja.
17.04.2023 | 20:57
Kina je 4. u proizvodnji bakra u svijetu. Poljska je 10., a Bugarska 20. …

Kina je 13. po zalihama nafre, Norveska je 20, a iza nje ide EU.

Kina je na 1. mjestu po proizvodnji ugljena. Njemacka je 8. s 2% svjetske proizvodnje (20x manje od Kine).

Kina je dugo bila zatvorena i gurala je nekako.

Nije Europa bas tako bogata sirovinama, a Kina je u ekspanziji i sve joj treba i to kupuje.

Moje misljenje je da mi Kinu daleko vise trebamo nego oni nas.

Baci oko na BDP.
17.04.2023 | 21:38
IgorD kaže:
Ako Kina napadne Tajvan oni to stvarno moraju završiti u tri dana jer u suprotnom svak svakom uvodi blokadu i to je raspad sistema. Zapad ne može bez Kine a Kina za najveće trgovinske partnere ima EU, Ameriku, Tajvan, Japan, Koreju, Australiju, ... znači ni Kinezi ne mogu bez Zapada. Ako te zemlje međusobno uđu u trgovinski rat to je doslovno 50 godina nazad za sve ukjučene strane.


Tajvan nije neovisna država, oni nikad nisu proglasili vlastitu neovisnost. I vlast na Tajvanu, kao i vlast u Kini tvrde da je samo jedna Kina i da je Tajvan dio te Kine, samo što svaka od te dvije vlasti deklarira sebe kao legitimnu, a onu drugu kao pobunjeničku. Pri tom je već 70 godina vrlo jasno koja je de facto u pravu (koja vlast zastupa Kinu u UN-u). Ako Kina napadne Tajvan (a neće, jer ne mora), to će biti unutarnja stvar jedinstvene kineske države, kao što bi bilo, na primjer, i da parlament Katalonije proglasi neposluh španjolskoj vlasti pa ova pošalje vojsku u Barcelonu da uvede reda.
17.04.2023 | 22:18
smayoo kaže:
IgorD kaže:
Ako Kina napadne Tajvan oni to stvarno moraju završiti u tri dana jer u suprotnom svak svakom uvodi blokadu i to je raspad sistema. Zapad ne može bez Kine a Kina za najveće trgovinske partnere ima EU, Ameriku, Tajvan, Japan, Koreju, Australiju, ... znači ni Kinezi ne mogu bez Zapada. Ako te zemlje međusobno uđu u trgovinski rat to je doslovno 50 godina nazad za sve ukjučene strane.


Tajvan nije neovisna država, oni nikad nisu proglasili vlastitu neovisnost. I vlast na Tajvanu, kao i vlast u Kini tvrde da je samo jedna Kina i da je Tajvan dio te Kine, samo što svaka od te dvije vlasti deklarira sebe kao legitimnu, a onu drugu kao pobunjeničku. Pri tom je već 70 godina vrlo jasno koja je de facto u pravu (koja vlast zastupa Kinu u UN-u). Ako Kina napadne Tajvan (a neće, jer ne mora), to će biti unutarnja stvar jedinstvene kineske države, kao što bi bilo, na primjer, i da parlament Katalonije proglasi neposluh španjolskoj vlasti pa ova pošalje vojsku u Barcelonu da uvede reda.


Da, ali Španjolska vojska već je u Kataloniji i ovo s Kinom i Tajvanom je teško usporedivo s nekom drugom zemljom jer je Tajvan već dugi niz godina po mnogim pitanjima neovisan od Kine. Kako god da okreneš, Amerika, GB, Japan i Koreja amožda i Australija i vrlo vjerojatno EU će kini uvesti neke sankcije ako upadnu na Tajvan.

Moguće je da čak i neki vid vojne akcije krene prema Kini od strane Amerike i Britanije. Koji su razlozi, koja je legitimnost tih akcija ne bih znao ali znam da su brojne zemlje izrazile podršku Tajvanu i njegovoj trenutnoj situaciji u odnosu na Kinu kako god da se to zove.

Ja sam samo htio naglasiti da bilo kakav izlet Kine na Tajvan u stilu Ruske ekskurzije u Ukrajinu donosi veliku glavobolju za cijeli svijet koja se nekako može pogurati pod tepih ako se sve svrši u par dana. Ako potraje, svi srljamo u ponor i zato je najbolje da Kinezi ostanu mirni.
17.04.2023 | 22:28
jura22 kaže:
Kina je 4. u proizvodnji bakra u svijetu. Poljska je 10., a Bugarska 20. …

Kina je 13. po zalihama nafre, Norveska je 20, a iza nje ide EU.

Kina je na 1. mjestu po proizvodnji ugljena. Njemacka je 8. s 2% svjetske proizvodnje (20x manje od Kine).

Kina je dugo bila zatvorena i gurala je nekako.

Nije Europa bas tako bogata sirovinama, a Kina je u ekspanziji i sve joj treba i to kupuje.

Moje misljenje je da mi Kinu daleko vise trebamo nego oni nas.

Baci oko na BDP.


Bakar, ugljen, ... ko da smo u 19. stoljeću. Naftu i plin ionako ne vućemo iz Kine pa bi sljedom tvoje logike gore da su ti bakar i nafta prvi zapali za oko možemo reći i da EU uopće ne ovisi o Kini jer svoj bakar, naftu i plin ne uzimamo od Kine.



Što je naravno pogrešno. Nitko ne tvrdi da EU ne ovisi o Kini kad je u pitanju masa važnih prizvoda, ali isto tako Kina ovisi o zbrojenom Zapadu. Znači, ako krene blokada i sankcije, možeš biti siguran da će u tome sudjelovati Amerika, UK i EU, najvjerojatnije Australija, Japan i Koreja. Tajvan će naravno prestati trgovati s Kinom do potpune kapitulacije i apsorpcije u Kinu što znači da Kina gubi svih 6-7 top trgovinskih partnera što je katastrofa za bilo koju zemlju. Nema šanse da ih to ne sunovrati otprilike tamo gdje bi bili i mi, tj. pakao recesije, krize, ekonomskog kolapsa i općenito raspada temelja društva.
17.04.2023 | 23:19
IgorD kaže:
smayoo kaže:
IgorD kaže:
Ako Kina napadne Tajvan oni to stvarno moraju završiti u tri dana jer u suprotnom svak svakom uvodi blokadu i to je raspad sistema. Zapad ne može bez Kine a Kina za najveće trgovinske partnere ima EU, Ameriku, Tajvan, Japan, Koreju, Australiju, ... znači ni Kinezi ne mogu bez Zapada. Ako te zemlje međusobno uđu u trgovinski rat to je doslovno 50 godina nazad za sve ukjučene strane.


Tajvan nije neovisna država, oni nikad nisu proglasili vlastitu neovisnost. I vlast na Tajvanu, kao i vlast u Kini tvrde da je samo jedna Kina i da je Tajvan dio te Kine, samo što svaka od te dvije vlasti deklarira sebe kao legitimnu, a onu drugu kao pobunjeničku. Pri tom je već 70 godina vrlo jasno koja je de facto u pravu (koja vlast zastupa Kinu u UN-u). Ako Kina napadne Tajvan (a neće, jer ne mora), to će biti unutarnja stvar jedinstvene kineske države, kao što bi bilo, na primjer, i da parlament Katalonije proglasi neposluh španjolskoj vlasti pa ova pošalje vojsku u Barcelonu da uvede reda.


Da, ali Španjolska vojska već je u Kataloniji i ovo s Kinom i Tajvanom je teško usporedivo s nekom drugom zemljom jer je Tajvan već dugi niz godina po mnogim pitanjima neovisan od Kine. Kako god da okreneš, Amerika, GB, Japan i Koreja amožda i Australija i vrlo vjerojatno EU će kini uvesti neke sankcije ako upadnu na Tajvan.

Moguće je da čak i neki vid vojne akcije krene prema Kini od strane Amerike i Britanije. Koji su razlozi, koja je legitimnost tih akcija ne bih znao ali znam da su brojne zemlje izrazile podršku Tajvanu i njegovoj trenutnoj situaciji u odnosu na Kinu kako god da se to zove.

Ja sam samo htio naglasiti da bilo kakav izlet Kine na Tajvan u stilu Ruske ekskurzije u Ukrajinu donosi veliku glavobolju za cijeli svijet koja se nekako može pogurati pod tepih ako se sve svrši u par dana. Ako potraje, svi srljamo u ponor i zato je najbolje da Kinezi ostanu mirni.


Ne slažem se s tobom. Ne postoji baš nikakav temelj u međunarodnom pravu da se dogodi išta od toga što si napisao. Bilo kakava izjava koju netko iz pozicije diplomacije ili međunarodne politike danas na tu temu daje, samo je prazna priča. Ali, važnije od toga, nikakva ratna intervencija se tamo neće dogoditi jer to Kini nije potrebno. Ona će na svoje doći svejedno, a vrijeme radi za nju.

Moje viđenje tih prepucavanja tamo je - da se radi o Piranskom zaljevu na globalnoj razini. To je super tema i priča za odvraćanje pozornosti s nečeg bitnog što se trenutno događa. Ne mogu reći da sam siguran što je to točno, ali u tome i jest poanta. Skretanje pažnje javnosti.
17.04.2023 | 23:28
Ha dobro, bar se slažemo da Kina gotovo sigurno neće napasti Tajvan jer im to nije u interesu.
18.04.2023 | 01:48
Jedini interes u Kini da se Tajvan ne "razmaše" sa svojom prozapadnom i antikomunističkom idejom ima komunistička partija Kine. Komunisti/vladari Kine pripremaju se za otvaranje Kine kao lidera svijeta, a ne da budu samo partneri Zapadu. To ne smije proći bez njihove potpune kontrole. Istina je da je to unutarnja politika/sukob jedne države, ali koja će imati implikacije na cijeli svijet.

Naravno da ista ta KP Kine već godinama radi na laganom otvaranju Kine, što je svima vidljivo, ali to ne žele izvesti po trenutnim svjetskim (Zapadnim pravilima), jer bi bili samo još jedan broj i izgubili bi kontrolu koju sad imaju u državi, već to žele izvesti kao glavni igrač u novom svjetskom poretku koji kreiraju ima već koje desetljeće, a sada to rade potpuno otvoreno.
Naravno da u svemu tome oni koji imaju trenutnu (manje-više) kontrolu ne žele to samo tako prepustiti nekome drugome, a Kina skuplja nove saveznike prodajući im nove priče (kredite i neovisnost od US dolara, ali po njihovim pravilima) koja će ih (te nove saveznike) skupo stajati, ali očito tako mora biti da ljudi/narodi često bježeći od jednog zla upadnu u još veće.
18.04.2023 | 05:38
smayoo kaže:
IgorD kaže:
Prvi link na Google: tradingeconomics.com/china/imports-from-europe

Ispada da Kina uvozi iz EU koliko iz Amerike i Japana zajedno.


Ja bih rekao da je ovo puno relevantnije:
ec.europa.eu/eurostat/statistics-explain..._in_goods_statistics


Dobre statistike, nisu preopterećene podatcima a pokazuju grubu sliku. Povezanost je normalno puno kompleksnija i neće biti tako jednostavno potrgati sve veze kao s Rusijom. Mislim da su svi to skužili i hodaju na prstićima jedan oko drugog. To potvrđuje i nekadašnji posjet Njemačke ministrice vanjskih poslova, njene direktne izjave i otvoreno kritiziranje Kine nije baš napravilo toliko valova koliko se očekivalo. Ne znam, u ovim vremenima je samo sigurno da ništa nije sigurno, ali nadam se da su dovoljno pametni i riješe nesuglasice govorom.


EU_trade_with_China_by_group_2012-2022.png


Ovdje se vidi u kojim dijelovima Kina ima deficit. To ujedno odgovara Žabčevo pitanje što to Kina uvozi iz Europe.
Zabrinjavajuće je da krivulja uvoza u skoro svakom segmentu pokazuje trend prema gore u zadnjih 3 godine. E to je manervarski prostor Europe, jako skromno. Zato daj Bože da se valovi stišaju što prije.
18.04.2023 | 09:06
Samo da skrenem pažnju nekom tko bi brzinskim pogledom donio krivi zaključak, "Total" graf je u skali 1000 milijardi €, a grafovi gdje je bilanca pozitivna za EU su u skali 20 mlrd € (hrana i piće, pri čemu, da bude jasno, ne pričamo o žitaricama i mlijeku, nego, vjerojatno, o dimljenom lososu, maslinovom ulju, vinu i sl.), 15 mlrd (sirovine - to je super, tako je i u Hrvatskoj izvoz sirovina veći od uvoza - izvozimo drvene trupce i onda uvozimo namještaj koji se od njih proizvede negdje drugdje ), odnosno 4 mlrd (ostalo). Sveukupno smo teška pušiona, a Kina itekako može preživjeti bez onog što uvozi iz EU.
18.04.2023 | 09:07
IgorD kaže:
Ha dobro, bar se slažemo da Kina gotovo sigurno neće napasti Tajvan jer im to nije u interesu.


Ne bih rekao da im nije u interesu, ali nije im potrebno. Isti će cilj postići "jeftinije". Ali da, slažemo se.
18.04.2023 | 09:09
Soffoklo kaže:
Jedini interes u Kini da se Tajvan ne "razmaše" sa svojom prozapadnom i antikomunističkom idejom ima komunistička partija Kine.


To što si sad napisao je kao onaj stari vic, kad stane nosorog na mravinjak. Pojuriše svi mravi ratnici u obranu, popenja se njih par milijuna na nosoroga, a on strigne ušima i protrese se, povalja se dvaput u prašini i popadaše svi mravi osim jednog koji mu se uhvatio za nabor na vratu. A ovi ostali krenuše navijati, "Eustahije, zadavi ga!".
18.04.2023 | 10:48
smayoo kaže:

To što si sad napisao je kao onaj stari vic, kad stane nosorog na mravinjak. Pojuriše svi mravi ratnici u obranu, popenja se njih par milijuna na nosoroga, a on strigne ušima i protrese se, povalja se dvaput u prašini i popadaše svi mravi osim jednog koji mu se uhvatio za nabor na vratu. A ovi ostali krenuše navijati, "Eustahije, zadavi ga!".


Hahahaha, dobar.
Pokušao sam u jednoj rečenici objasniti da ne mislim da su svi u Kini za KP ili da je KP jedina opcija u Kini. Naravno da samostalno Tajvan nema nikakve šanse protiv Kine, odnosno protiv KP Kine. Ali da, Eustahije je u zabludi, ali možda se nosorogu zavuče neki Pončo ili Toro u unutarnje organe
18.04.2023 | 11:47
Osobno smatram kako je na globalnoj razini - deklarativna demokracija puno više farsa i "Potemkinove kuće", nego što stvarno ima neke demokracije pa tako i ne mislim da je deklarativno "komunistička" vlast u Kini nešto puno lošija od neke deklarativno "demokratske" u nekoj zemlji EU. Oni možda samo manje glume. Možda su neke metode brutalnije (ne možda, jesu sigurno), ali u suštini, u posljednje dvije-tri godine smo najbolje imali prilike vidjeti, tzv. "demokratska" vlast je zapravo samo lutak čije konce vuku neki puno gori apsolutisti.
A razlog zašto je to tako - leži u onoj staroj Churchillovoj misli - svaki narod ima upravo onakvu vlast kakvu zaslužuje.
18.04.2023 | 14:50
Nego da se vratimo na temu: Girkin ovako opisuje situaciju i nije nimalo optimističan i otvoreno govori o dnu vreće koje se već vidi.

Ft_YH4eWcAIXjo1.png


I, ako netko želi, original:

Ft_YR-EWIAEIVQQ.jpg


U međuvremenu, AFU udaraju po ključnim mjestima u sklopu pripreme za svoju protuofanzivu.


FsvRolvWIAAc0FW.jpg



Ovo je prikaz uništenih ruskih PZO sustava. Skrećem pozornost na dva vrška u ovom grafičkom prikazu. Jedan je sa samog početka agresije, a drugi je iz kolovoza prošle godine nakon kojeg je uslijedila Harkivska protuofanziva. U ožujku ove godine smo se približili toj razini uništenja što je jasan pokazatelj onog što Ukrajina priprema. Postoji i sličan graf koji prikazuje uništenje sustava veze i protuelektroničkog ratovanja sa vrlo sličnim izgledom kao dodatna potvrda, ali ga ne mogu sad naći (isprike zbog toga).

Nisam ništa pisao o tome, ali tko prati zna da je AFU neki dan napala i onesposobila elektroenergetska postrojenja u Belgorodu. Prije nego netko odmahne da to Rusija ni ne osjeti (što u ukupnoj sumi stvari nije daleko do istine), samo da dometnem da je ovaj napad (dronovi) izbacio iz upotrebe električni dio pruge koji Rusija koristi za dobavu logistike prema Lugansku i Donbasu. Ne sumnjam da je to ruska strana dosad popravila, ali taj napad gledam kao feasibility studiju za trenutak kad to bude itekako potrebno. S druge strane, svaki ovakav napad sili Rusiju da razmješta svoje PZO sustave i na svojem teritoriju pa ih je manje dostupno za podršku svojim snagama u Ukrajini.
Kad smo već kod PZO sustava, posljednjih dana vidimo napade samo sustavima S-300 na zemaljske ciljeve u Ukrajini što bi mogla biti potvrda toga da je izgleda manje-više iscrpljena ruska zaliha krstarećih projektila i da su one analize ukrajinske strane ipak bile na dobrom tragu.
Uz to je gen. Budanov, šef protuobajveštajne službe AFU dao intervju u kojem je predvidio raspad Rusije kao posljedicu unutarnjih previranja i gubitka rata u Ukrajini. On je, podsjećam, jedini točno predvidio trenutak napada Rusije na Ukrajinu 'zato što mu je to posao' pa tako i ovo svoje predviđanje pravda istim razlogom: 'jer zna stvari i to mu je posao'. Nisam neki kockar, ali znam kartati belu; protiv njega ne bih zaigrao ni čovječe, ne ljuti se...
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 16 sati, 50 minuta
  • m@xym: čuj imali su dva pokušaja isporuke ali nisu uspjeli zbog nepotpune adrese. Ali zato imaju broj tvog mobitela i traže da odogovriš na poruku sa Y (klasična navlakuša na telefonske "servisese" koji se masno naplaćuju pošiljatelju... Ma diivota.
  • Yonkis: Kakvi pokušaji muljaže. Ali otkud im broj? Ili adresa? [link]
  • Bertone: :D
  • smayoo: X-D
  • zoranowsky: LOL! :)
  • Gjuroo: :D
  • Ender: na eurosongu ima vise golotinje, al pornic ima bolju muziku :-)
  • Ender: koja je razlika izmedju eurosong-a i pornica?
  • Ender: evo sta kruzi po forumima sada.
  • JOHN: ……naravno uz par iznimki
  • JOHN: Markec je pobjednik bez obzira na brojke! Jako dobra promocija njega kao mladog umjetnika, tradicije, kraja i države od kuda dolazi. Za ostalo/e sam bez komentara. Bilo je tu svega i svačega :)
  • Ender: da ne budem pogresno shvacen, da sam rasista ili sta vec, ali jedan od malog broja normalnih nastupa.
  • Ender: cestitke iz srbije za uspeh i nastup!
  • smayoo: Slažem se!
  • Gjuroo: Saka čast malom na energiji koju je prenio na ljude. Napokon malo masovne pozitive.
  • Zdravac: U svakom slučaju, čestitam mu. Što se mene tiče, on je pobjednik!
  • Zdravac: čini mi se da sam sad u dokumentarcu vidio da Marko ima doma iMac (?), pa si mislim možda je član našeg foruma?
  • Gjuroo: Ma win-win. Kak se već veli, Lazanja je osvojio srca ljudi, a Oni nek si organiziraju Euroviziju u Švici. Ima se, može se :)
  • smayoo: Ja mislim da je HRT okolo lobirao da žiriji ne daju Marku previše bodova jer HRT nema kinte za organizirati natjecanje iduće godine :D
  • cariblanco: Da je Marko nosio suknju, bili bi pobjednici ;)
  • Gjuroo: Rim tim tagi dim!
  • Yonkis: Krehacro, pa ne zove se uzalud Pro.
  • Krehacro: Uh gledam sad usporedbu...pro bolji
  • drlovric: Ma samo Pro. Neka ide zivot :)
  • Krehacro: iPad air m2 ili iPad pro m2?
  • zoranowsky: Isto sam uzeo novog svojevremeno
  • zoranowsky: Išao sam ja pogledati health na svom 12.9 ii gen, ali nema health podatka, inače ok radi, nema problema.
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.76 Seconds

Provided by iJoomla SEO