Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


14.01.2023 | 10:51
Amerikancima treba utjecaj u Europi.
EU baš i nije sklona Americi i njihovim megakompanijama koje sputavaju zakonima i propisima (Amazon, Monsanto mi padaju na pamet).
Amerika sve što radi, radi iz profita i iz ničeg drugog.
14.01.2023 | 11:10
Daddo kaže:
Naravno da im nije trebalo. Jer što će ti tržište na kojem prodaješ robu a za nju ljudi nemaju novaca. Odnosno imaju ako im posudiš. Radit ovisnika o sebi nikom se ne isplati (ni kratkoročno ni dugoročno).

Pokušavam ti objasniti da bi SFRJ bez tog šverca zapadne opreme (dakako generacijski starije i/ili rabljene) na istok bila isto što i današnja Rusija. Pričati o ekonomskoj sili s planskom ekonomijom i tržištem koje u potpunosti kontrolira država je smiješno.

Ideja da je taj šverc mogao opstati i nakon rušenja zida a države nasljednice i dalje obirati vrhnje umrla je sa tim zidom. Ekonomski SFRJ nije mogla biti proizvođač toga što je istoku/nestvrstanima trebalo, sve i da je imala mogućnost kupiti tehnologiju sa zapada, a nije.

Jedino ako ti ko i Davor ne znaš neku "alternativnu verziju" povijesti.


Radilo se o političkim i poslovnim vezama. Ekonomski, nema diskusije, sve je bilo trulo. Da nije, ne bi se ni raspala, rovarenju usprkos. Raspad Jugoslavije bio je dio cijele priče s početka devedesetih. Siguran sam da nitko nije želio ni planirao takav krvavi rat kakav je nastao, ali politički raspad je bio planiran i montiran. Bio sam dovoljno star da se sjećam događaja od 1984-5. do 1990. S ove distance, i sa znanjem svega što se dogodilo nakon toga, to je jasno kao dan.

Jer što će ti tržište na kojem prodaješ robu a za nju ljudi nemaju novaca. Odnosno imaju ako im posudiš. Radit ovisnika o sebi nikom se ne isplati (ni kratkoročno ni dugoročno).


Ma hajde. Nisi čuo za neokolonijalizam? Upravo to (dužničko ropstvo na državnoj razini) je temelj ekonomskih interesa globalno dominantnih nacija nad siromašnima.
14.01.2023 | 11:25
Evo samo za @smayoo...i raspad ex-yu. Ovaj čovjek priča na temelju činjenica koje posjeduje, a ne na temelju nekih proekcija koje se nekom mogu sviditi ili ne. Jako interesantne stvari iz bliže i dalje povjesti, od Gavrila Principa pa do današnjim dana. Preporučujem svakom da ovo pogleda. Ovo je samo jedan izvor, da ne mislite, da je to što govori Trifunović sveto pismo.



Glavne minute 12-36
14.01.2023 | 11:34
dpasaric kaže:
Na sociologiji smo učili da se ovo zove "zamjena teza". Nisu Rusi "odjednom, nenadano, u napadu ludila" napali drugu suverenu zemlju koju su sami priznali.


Normalno da nisu Rusi odjednom napali. Tu se eto moram sloziti s tobom

Prethodno su stvorili, organizirali i financirali pobunu u Donbasu. Godinama su to radili da se stanovnici Ukrajine odmetnu od svoje vlade i time opravdaju svoju vojnu intervenciju. Pripremili su slican scenarij i u Moldaviji, gdje su odsjekli dio legitimne drzave u neku kvazi tvorevinu. Da je Ukrajina brzo pala, tu bi odmah naredni sukob bio, da se i to spoji Rusiji preko Odese.

Zar ti stvarno ne vidis da je to IDENTICAN scenarij kao odmetnuti Srbi u Krajini, uz podrsku Beograda? Odbijali su sve moguce ponude, Z4 sporazum ti mater rodjena ne bi dala, ali oni su htjeli United States of Serbia. I prosli su kako su prosli. Na traktorima...

Po tebi Putin je morao u rat jer mu je NATO dosao preblizu? Znaci li to kada Rusija se oporavi od ovog rata da sada ima legitimno pravo da napadne Finsku radi 1000+ km DIREKTNE granice sa NATO clanicom?

Putin se sjetio "ugrozenih" Rusa u Ukrajni u istom trenutku kada je Shell nasao i potvrdio ogromna nalaziste gasa u Ukrajini. To je moja teorija, ti naravno imas pravo na svoju...
  • Daddo
  • Posjetitelj
14.01.2023 | 11:51
smayoo kaže:
Daddo kaže:
Naravno da im nije trebalo. Jer što će ti tržište na kojem prodaješ robu a za nju ljudi nemaju novaca. Odnosno imaju ako im posudiš. Radit ovisnika o sebi nikom se ne isplati (ni kratkoročno ni dugoročno).

Pokušavam ti objasniti da bi SFRJ bez tog šverca zapadne opreme (dakako generacijski starije i/ili rabljene) na istok bila isto što i današnja Rusija. Pričati o ekonomskoj sili s planskom ekonomijom i tržištem koje u potpunosti kontrolira država je smiješno.

Ideja da je taj šverc mogao opstati i nakon rušenja zida a države nasljednice i dalje obirati vrhnje umrla je sa tim zidom. Ekonomski SFRJ nije mogla biti proizvođač toga što je istoku/nestvrstanima trebalo, sve i da je imala mogućnost kupiti tehnologiju sa zapada, a nije.

Jedino ako ti ko i Davor ne znaš neku "alternativnu verziju" povijesti.


Radilo se o političkim i poslovnim vezama. Ekonomski, nema diskusije, sve je bilo trulo. Da nije, ne bi se ni raspala, rovarenju usprkos. Raspad Jugoslavije bio je dio cijele priče s početka devedesetih. Siguran sam da nitko nije želio ni planirao takav krvavi rat kakav je nastao, ali politički raspad je bio planiran i montiran. Bio sam dovoljno star da se sjećam događaja od 1984-5. do 1990. S ove distance, i sa znanjem svega što se dogodilo nakon toga, to je jasno kao dan.

Jer što će ti tržište na kojem prodaješ robu a za nju ljudi nemaju novaca. Odnosno imaju ako im posudiš. Radit ovisnika o sebi nikom se ne isplati (ni kratkoročno ni dugoročno).


Ma hajde. Nisi čuo za neokolonijalizam? Upravo to (dužničko ropstvo na državnoj razini) je temelj ekonomskih interesa globalno dominantnih nacija nad siromašnima.


Pričaš o SFRJ u 80-ima. Dakle par-nepar registracije, točkice, nestašica svega i devalvacija dinara. Tko želi IKAKVE poslovne i političke veze s zemljom koja je građena na teoriji o unutarnjem i vanjskom neprijatelju?

Nije javno dostupna arhiva obuke i odgoja klinaca u antifašističkoj Jugoslaviji nakon WW2 pa ti nažalost ne mogu dokazati javnim dokumentom koliko si u krivu kad pričaš o tome da bi raspad se mogao spriječiti i da je taj isti raspad dirigiran izvana - jednostavno ideja komunizma i socijalizma je napravila seppuku, čim je tehnologija otišla dovoljno daleko da si mogao vidjet preko plota u susjednu Italiju ili Austriju. Koliko god "omekšao" kontrolu države nad njenim građanima, uvijek je nekom bila pretvrda i na nečijim se leđima lomilo. I sve to ide dok možeš samostalno servisirati potrebe. Ali SFRJ to bez nesvrstanih (koji su svi realno bili još veća sirotinja) mogla nije. A znanja i tehnologije vlastite imala nije da bi konkurentna bila na svjetskom tržištu.

Ono, jasno je meni da si ti najbolje godine svog života proveo u toj SFRJ i da si bio dio tadašnjeg ekvivalenta lokalne "zlatne mladeži" ali tvrditi da je SFRJ nakon pada zida mogla samostalno opstati ikako je idiotarija.

O neokolonijalizmu imaš krasnu knjigu F.W.Engdhala - stoljeće rata, preporučam. Znam da ti se ko strujiću neće baš svidjet priča o nafti ali ...

Poanta nije neokolonijalizam, nego činjenica da svi izvori energije (osim sunčeve i vjetra) su pod zemljom, a za doći do njih trebaš strojeve i alate za koje "istočni blok" nije imao znanja ni sredstava proizvesti ih "od 0", odnosno za ono što je i proizveo nemoguće je bilo zadovoljiti potrebe tržišta.

Amerikancima tržište ne treba. Tržište su kupci, državljani neki. Treba im eventualno resurs i onda zaposle u postotku određen broj lokalaca za manual labor i menial work a tehnologija je njihova skupa sa stručnjacima.

I na tome će Rusija izgubit ovaj rat. Jer ima hrpu ljudi koje tehnologija dotakla nije a koji su joj balast. Na 100 milijuna Rusa da svaki 10-i zagnoji Ukrajinu Rusiji će i dalje ostat njih 90 milijuna od kojih bar 2/3 živi u uvjetima Slavka Štimca u Vuku samotnjaku (u 21. stoljeću). I bez ikakve naznake da se to u idućih 5 generacija promijeni.

A ruski resursi (nafta i plin) su dostupniji drugdje i jeftiniji za eksploatirati nego u trenutnim uvjetima i s trenutnom tehnologijom i mrežom koja postoji u Rusiji.
14.01.2023 | 12:20
Daddo kaže:
pričaš o tome da bi raspad se mogao spriječiti


Gdje sam ja to napisao da raspad Jugoslavije mogao (ili uopće trebao) spriječiti? Molim te citat.
14.01.2023 | 12:53
Daddo kaže:
...
Poanta nije neokolonijalizam, nego činjenica da svi izvori energije (osim sunčeve i vjetra) su pod zemljom, a za doći do njih trebaš strojeve i alate za koje "istočni blok" nije imao znanja ni sredstava proizvesti ih "od 0", odnosno za ono što je i proizveo nemoguće je bilo zadovoljiti potrebe tržišta...


Hmm, ako ćemo o kopanju u dubinu,... Rusi ipak drže rekord o najdublje iskopanoj rupi u Zemlji od 12262 metra, drugi iza njih su Nijemci sa samo 9101 metrom
14.01.2023 | 13:06
smayoo kaže:


Radilo se o političkim i poslovnim vezama. Ekonomski, nema diskusije, sve je bilo trulo. Da nije, ne bi se ni raspala, rovarenju usprkos. Raspad Jugoslavije bio je dio cijele priče s početka devedesetih. Siguran sam da nitko nije želio ni planirao takav krvavi rat kakav je nastao, ali politički raspad je bio planiran i montiran. Bio sam dovoljno star da se sjećam događaja od 1984-5. do 1990. S ove distance, i sa znanjem svega što se dogodilo nakon toga, to je jasno kao dan.


Slažem se s boldanim tvojim citatom. Samo se ne slažemo tko je to napravio. Si pogledao onaj dio videa koji sam najviše zbog tebe postavio ?

Ako se sjećaš Markovićevih novih dinara, kad je s njima mahao u skupšini SFRJ, reci mi čiji su to bili dinari, Ruski ili Američki ? Istina je da je zapad i USA htjeli cijelu jugu, pod svoje okrilje,( ali na način kako su dobili zemlje cijelog Varšavskog pakta ) pa je čak tada i Američki ambasador ( Cinerman ) dao kak ti zeleno svijetlo Markoviću i JNA, da sačuvaju jugu ako mogu, ali neka to bude brzo i bez puno žrtava.

E tad se je umješala Rusija i stvari su se rasplele, kako su se raspele, na našu žalost. Ironijom sudbine, mi bi trebali biti najviše zahvalni Rusiji, da smo dobili državu koju su mnogi sanjali.
14.01.2023 | 13:12
Jugoslavija se nije trebala niti desiti jer je to bila umjetna tvorevina koju je samo teror držao na kupu.
Nitko s nikim nije bio sretan u toj patvorevini.
Bogu hvala što se raspala, a pravo zlo isplivalo je nakon raspada i napada na Hrvatsku.
14.01.2023 | 13:40
smayoo kaže:
Pristup tržištu do kojeg nisu mogli doprijeti. Jedan primjer, koji mi prvi pada na pamet - današnja firma "Ericsson Nikola Tesla" (ETK, u Ericssonovoj nomenklaturi) je nekad bila "Nikola Tesla", zagrebačka firma koja je proizvodila telefonske centrale, od malih, za firme, do velikih, javnih, i razne specijalne izvedbe (npr. tzv. "Tesla E-100 Elektroprivredna centrala", s podrškom za poprečne, tzv. "VF" veze itd.) i te su telefonske centrale imale ogroman komad tržišta u zemljama Varšavskog pakta, osobito u Sovjetskom savezu. U nekom trenutku su u Tesli prestali proizvoditi centrale i preorijentirali se na tzv. "transfer tehnologije", odnosno kupovinu zapadnih proizvoda (konkretno u ovom slučaju: Ericssonove digitalne MD100 centrale za firme i AXA-e za javne mreže), njihovo adaptiranje na zahtjeve i standarde istočnih kupaca i plasman istim kupcima od prije. Ericsson je svoju opremu prodavao ispod cijene, samo da zadrži prisutnost, a vrhnje su obirali naši. Čak i nakon raspada Jugoslavije, prevladavajuća većina kupaca s istoka nije željela poslovati izravno sa Švedima, već je posao i dalje išao preko Tesle (desetljetni međuljudski odnosi, bliskija kultura i način razmišljanja...) pa su Švedi jednostavno ušli u vlasništvo, da poprave poslovnu sliku.

Slično kao Iskra Delta Sistemi iz Slovenije i Digital Corporation, u vrijeme njihovih PDP-6 i PDP-8 pa kasnije VAX i microVAX mainframeova koji su na istok isporučivani isključivo preko Jugoslavije.

To su "baršunasti" primjeri.

Vjerojatno je puno jasniji onaj s konzorcijem jugoslavenskih (zapravo - najviše hrvatskih) firmi - Končar, Hidroelektra, Industrogradnja, bosanski Energoinvest, slovenski Litostroj...) - koje su gradile ogromne energetske i industrijske objekte po tzv. Nesvrstanim zemljama, a što je sve sustavno minirano prakitčno i prije nego je počeo rat, jer je najvažnije bilo brže-bolje odasvud maknuti petokraku, nego održati poslovne odnose.


Ok, i za to su uvukli bivšu SFRJ u 10 godina rata, da i ono malo kupovne moći sataru u tiftek da bi poslije imali što -tržište- cca 25 milijuna stanovnika, BDP 70 milijardi dolara, s javnim dugom od 140% BDP-a? New York ima duplo bolji performans. Daj Smayoo molim te! To nisi ozbiljno, ili?
Još zanemarimo što se to tržište raspalo u sastavne dijelove, tako da je svaka kuća dobila svoju carinu i propise.
Dobro si me nasmijao, dragi moj Smayoo.

Žabac ti je napisao zašto se JUGA raspala.
14.01.2023 | 13:55
@tino1

Nisi shvatio što ti je @smayoo želio reći.

Tu se uopće ne radi o tržištu zemalja bivše Jugoslavije, nego o tržištima zemalja Varšavskog pakta, kao i tržištima Nesvrstanih zemalja, mahom u Africi i Aziji.

A što se Juge tiče, da se ona raspala zato što "u njoj nitko nije bio sretan", po tome je mogla postojati 500, a ne 50 godina.
14.01.2023 | 15:36
m@xym kaže:
@tino1

Nisi shvatio što ti je @smayoo želio reći.

Tu se uopće ne radi o tržištu zemalja bivše Jugoslavije, nego o tržištima zemalja Varšavskog pakta, kao i tržištima Nesvrstanih zemalja, mahom u Africi i Aziji.

A što se Juge tiče, da se ona raspala zato što "u njoj nitko nije bio sretan", po tome je mogla postojati 500, a ne 50 godina.


Tržište Istoka je bilo otvoreno a i žedno zapadnih dobara, tu se nije trebalo ništa odraditi.
Te gluposti da se nekoga treba ne znam što da bi se ko osvojilo tržište ne stoje nikako, trgovina je sama po sebi dovoljno jak instrument da ti ne treba ništa drugo.
Pa i mi smo više voljeli Lewis-ke s crvenom markicom nego one s narančastom. A i na istoku vidim kakao se radije voze u Mercedesu nego u npr. Moskoviću.
Ali hajde sad malo, od cijelog Warszawskog pakta je samo trebalo zaratiti Balkanska plemena i otvoreno je tržište do istoka Azije? Ali meni stvarno ne smeta da mislite kako nas je Amerikanac zaratio da bi nas osvojio, da je bog da prije.
14.01.2023 | 16:37
@tino1,

Ovdje se ne radi o robi široke potrošnje za maloprodaju, nego o velikim i skupim infrastrukturnim ulaganjima, tu su tvornice iz ex Yu i te kako imale što da kažu (i naprave).

A što se tiče raspada Juge, to vjerojatno nije napravljeno radi preuzimanja tržišta istočno europskih zemalja i nesvrstanih, nego zbog geostrateških razloga, a ova tržišta su im došli kao dodatni bonus.
14.01.2023 | 17:42
> A i onako, zdravoseljački, nije li da malo vonja ako je Bidenovi sin, od svih zemalja na svijetu, odlučio imati velika ulaganja baš u Ukrajinu... i onda eto i rat se dogodi baš tamo... sve je to niz slučajnosti.

Evo ja ću odgovoriti jer me fascinira kako tvoj mozak funkcionira, mislim da uopće nije čudno da si se zakačio na teorije zavjera jer u svemu vidiš nekakvu vezu.

Pa čisto onako, for the science, da malo vidiš kako to izgleda kad i druga strana "otkriva" veze tamo gdje ne postoje, ovo je moje "logično" i "jedino" objašnjenje zašto je rat izbio baš u Ukrajini.

Trump je od Ukrajine tijekom kampanje traži neku aferu vezanu uz Bidenovog sina koji je poslovao u Ukrajini PRIJE nego što se stariji Biden kandidirao za predsjednika. Pošto Ukrajina nije željela napraviti ono što je Trump tražio, Trump je za osvetu nagovorio Putina da napadne Ukrajinu.
14.01.2023 | 17:55
jura22 kaže:
Amerikancima treba utjecaj u Europi.
EU baš i nije sklona Americi i njihovim megakompanijama koje sputavaju zakonima i propisima (Amazon, Monsanto mi padaju na pamet).
Amerika sve što radi, radi iz profita i iz ničeg drugog.


Ha, ha. Bayer closes Monsanto acquisition. Monsanto je sad Europska kompanija.
  • Daddo
  • Posjetitelj
14.01.2023 | 17:56
@m@xym - koje to točno tvornice su mogle sudjelovati u velikim i skupim infrastrukturnim ulaganjima u zemljama koje nisu i dan danas “treći svijet” i sa tehnologijom koja je nastala na području te države u kojoj su te tvornice postojale?

KONČAR i INA su se već 89-e “raspali” na hrpu manjih tvrtki a i dotad su radili sa starijom zapadnom tehnologijom (istinabog, čuda - ne jer se moglo nego jer se moralo, nisu imali bolje).

Ideja da je Amerika orkestrirala i organizirala raspad SFRJ je nakaradna jer takva SFRJ ne bi ni nastala da je hrvatsko proljeće završilo onako kako je moglo. SFRJ bi se samourušila i opet u krvi jer nije za razliku od Čehoslovačke imala samo 2 naroda koji su se dogovorit mogli, niti je u Čehoslovačkoj bilo planskog i etničkog raseljavanja/naseljavanja kao u SFRJ.

Promašena ideologija plus planska privreda plus multietnička država u kojoj je smišljen koncept “svi smo Jugoslaveni” i koji je nametan “silom” nije moglo završit nego krvoprolićem.
14.01.2023 | 18:01
> Ideja da je Amerika orkestrirala i organizirala raspad SFRJ je nakaradna

I to 100%.

Mene sad zanima što smayoo i davor misle o tome zašto će Amerika "isprovocirati" rat Kine i Tajvana. Zbilja me to zanima jer vidim da se to možda sprema i 90% ljudi će znati da je to zato što ih Kina želi progutati ali je sada očito da će njih dvojica tvrditi da je to Amerika isprovocirala.

Pa bih htio na vrijeme znati zašto?
14.01.2023 | 18:20
@Daddo

Sudjelovati su mogle one firme i tvornice koje jesu sudjelovale u tome, ne govorimo o nekim fiktivnim pogonima i fiktivnim državama, nego stvarnim pogonima koji su izgrađeni u stvarnim državama, i poslovnoj suradnji koja se razvijala desetljećima. Neke od njih je naveo @smayoo, a ima ih još.

Nedavno je na TV bio dokumentarac o firmi iz okolice Zagreba (zaboravio sam naziv grada) koja je proizvodila proizvodne pogone.
Znači, želiš napravit tvornicu nečega, daš im specifikacije, i oni projektiraju, i izgrade kompletan proizvodni pogon.
Toga danas više nema, ni pogona, ni ljudi koji su radili, ni znanja koje je akumulirano kroz godine.

Koliko god je tebi nakaradna ideja da je Amerika orkestrirala raspad Juge, toliko je meni nakaradno da netko može povjerovati da su svi događaji koji su doveli do raspada Jugoslavije, splet okolnosti i da se sve dogodilo sasvim slučajno, pogotovo kada vidimo kako su se odigrala Afrička "proljeća".

Naravno, ovo je isključivo moje mišljenje, i nemam nikakvih dokaza za to, samo indicije, na temelju kojih će netko drugi zaključiti vjerojatno nešto totalno suprotno.
14.01.2023 | 18:25
Geopolitički potres počeo je otvaranjem Njemačko- Njemačkoj granice. Ponedjeljnim demonstracijama su istočni nijemci pokrenuli raspad istočnog bloka.
Nakon njih je krenulo redom a kod nas se zakuhalo, ne zbog Amerikanaca ili nekog drugog nego zbog šovinizma.
Kad su države koje su "dobrovoljno" bile u istočnom bloku dobile ili vidjele mogućnost da se mogu bez da poginu odvojiti od saveza s Rusijom one su izabrale neke druge saveze kojima žele pripadati. Zbog sigurnosti, privredne perspektive ili zbog čega god.
Na istoku je bio mrak! Raspad svih sistema.
Ostao je samo GUS! Od SSSR-a ostala samo matica. To je problem svih problema! Nikakva jebena Amerika.
14.01.2023 | 18:34
Koliko god je tebi nakaradna ideja da je Amerika orkestrirala raspad Juge, toliko je meni nakaradno da netko može povjerovati da su svi događaji koji su doveli do raspada Jugoslavije, splet okolnosti i da se sve dogodilo sasvim slučajno, pogotovo kada vidimo kako su se odigrala Afrička "proljeća".


Nije slučajno sigurno. Istočnim nijemcima je bio pun kurac da im neko diktira kuda da putuju i kuda ne, da im cenzuriraju svu umjetnost i književnost a i da nemaju nikakvu perspektivu.
Poljacima i ostalima je isto puko film. Samo kod nas je osim što je puko film krenula i stoljećima njegovana "besa".
Tako da ništa nije slučajno.
14.01.2023 | 18:53
Danas smo mogli svjedočiti još jednom divljačkom napadu na civilne ciljeve. Stambena zgrada u Dnipru je pogođena i srušena od strane ruskih snaga.

FmcogmXXEAAiERy.jpeg


Fmcf7mKXwAIMGSG.jpeg


I za usporedbu, jedna slika.

FmcufNuXkAITJhu.jpeg


Tko ju može prepoznati?
...
...
...
..
...
Grozni, prije 20 godina. Sličnost je napadna. Je li i tamo bio Bidenov sin pa je zato VVP odlučio sravniti sve za zemljom?

Kijev je napadnut također, čini se balističkim projektilima iz Bjelorusije. Ako je to istina, onda je Rusija opet eskalirala rat na višu razinu. Naime, PZO Ukrajine je postala toliko efikasna u skidanju krstarećih raketa da su ti napadi postali potpuno neefikasni za rusku stranu.

Osim toga, update situacije oko oklopa. Premijer Ujedinjenig Kraljevstva je obećao da će poslati Challenger2 tenkove Ukrajini. UK nabavlja Abramse i šalje ove tenkove AFU. Challenger2 je star 20-ak godina i bit će uvjerljivo najmoderniji tenk u tom ratu. Iskreno, ne znam puno o njemu, možda dr. Lovrić zna više?
Poljska je odlučila donirati 14 svojih Leoparda, ali to je deal koji Njemačka mora amenovati. A kod njih je ministrica obrane dala ostavku. Tino će vjerojatno znati više o tome.

Za kraj Soledar: defintivno Soledar nije u potpunosti pod ruskom kontrolom i vode se ulične borbe. Ne samo to, nego se čini da je i vijest o njegovom zauzimanju bila ne samo preuranjena, nego i zamišljena na način da naškodi Wagneru tj. Prigozinu koji je onda, da sačuva obraz, poslao sve u napad da 'ispuni' tu vijest, ako to tako mogu reći. Znate na što mislim. Tu je Wagner sa robijašima imao strahovite gubitke. Da se razumijemo, ne tvrdim da AFU nema gubitaka, ali ovo što radi ruska strana je nenormalno po svim mjerilima i računima. Žrtvovati 100-njak ljudi da bi se osvojilo 50-ak metara je van svake pameti.
Linija obrane AFU kod Soledara NIJE probijena, a one zračnodesnatne snage koje su stigle se sad bore da povrate nadzor nad gradom (tj. onim što je od njega ostalo).
14.01.2023 | 20:22
Djuro genijalac kaže:
Danas smo mogli svjedočiti još jednom divljačkom napadu na civilne ciljeve....


Baš divljaštvo... Užas.
14.01.2023 | 20:51
Trebali su dati neke tenkiće za neku NATO vježbu, kad ono tenkići u banani. Onda je još stala u Berlinu za novu godinu pred kameru u pozadini budale gruvaju, a ona ko bila ko u Kiewu i upoznala hrpu dobre raje.
Onda se vozala u vojnom helikopteru i "sama" slikala sina koji je putovao s njom. To je onda opravdala plaćanjem putovanja iz privatnog računa, ali opet.
Ali najviše je to što onih 100 milijardi koje je Olaf odobrio u svom govoru u "Zeiten Wende" nije ni načela, a armija joj u kurcu.
14.01.2023 | 21:03
Sad mi je žao što neznam Ruski, pogledajte što govori Strelkov. Interesanti su i komentari ispod...neki se vrag kuha.


bastyon.com/index?v=d38ee88ce422b9335d80...vapARCYaJaSqjXpcZk8p
14.01.2023 | 22:44
Djuro genijalac kaže:
Premijer Ujedinjenig Kraljevstva je obećao da će poslati Challenger2 tenkove Ukrajini. UK nabavlja Abramse i šalje ove tenkove AFU. Challenger2 je star 20-ak godina i bit će uvjerljivo najmoderniji tenk u tom ratu. Iskreno, ne znam puno o njemu, možda dr. Lovrić zna više?


Tenk ko tenk nije los, ali nista wow

Ja bi to poslozio:

1. Abrams
2. Leopard
3. Merkava
4. Challenger

Taj tank nece donijeti neku veliku prevagu jer ih jednostavno nema puno u opticaju. Mislim da osim UK ne koristi ih vise niko. Mada, mozda grijesim...

Ne moze Velika britanija dati sve sto imaju, a 10-ak komada je nista u ovolikom sukobu. Treba to i odrzavati, servisirati, procu obuku na njima. Za jako sitan globalni ucinak.

Leopard je vec druga prica, nekoliko tisuca ih je u raznim NATO drzavama i tu bi se mogao skupiti respektabilan broj masina, koje mogu bitno utjecati na daljnji tijek rata. Razvijenija je i servisna mreza, kao i lager rezervnih dijelova i streljiva.

Ja dugo vec navijam da vidim Leopard u Ukrajini. Vjerujem da je superioran u odnosu na ruski oklop, ali eto, mozda i grijesim. Vec smo ranije vidjeli da su inferiorniji ruski tenkovi pobijedjivali njemacke, cistom masovnoscu i jednostavnijim konstrukcijskim rjesenjima.
14.01.2023 | 23:02
drlovric kaže:
Prethodno su stvorili, organizirali i financirali pobunu u Donbasu. Godinama su to radili da se stanovnici Ukrajine odmetnu od svoje vlade i time opravdaju svoju vojnu intervenciju. Pripremili su slican scenarij i u Moldaviji, gdje su odsjekli dio legitimne drzave u neku kvazi tvorevinu. Da je Ukrajina brzo pala, tu bi odmah naredni sukob bio, da se i to spoji Rusiji preko Odese.

Zar ti stvarno ne vidis da je to IDENTICAN scenarij kao odmetnuti Srbi u Krajini, uz podrsku Beograda? Odbijali su sve moguce ponude, Z4 sporazum ti mater rodjena ne bi dala, ali oni su htjeli United States of Serbia. I prosli su kako su prosli. Na traktorima...

Po tebi Putin je morao u rat jer mu je NATO dosao preblizu? Znaci li to kada Rusija se oporavi od ovog rata da sada ima legitimno pravo da napadne Finsku radi 1000+ km DIREKTNE granice sa NATO clanicom?

Putin se sjetio "ugrozenih" Rusa u Ukrajni u istom trenutku kada je Shell nasao i potvrdio ogromna nalaziste gasa u Ukrajini. To je moja teorija, ti naravno imas pravo na svoju...


Dokumentarci o tom periodu koje sam gledao pričaju suprotno. I tko je ono bio živ zapaljen? Tko je rušio tadašnjeg predsjednika i stavio svoju marionetu? Čiji je veleposlanik rekao "Fuck Europe!"? Ne kažem da je situacija crno/bijela, ali ovo je prije svega američki (ne europski!) rat i ako gledaš sve njihove poteze zadnjih 20 godina, vidi se tko je ovo želio.

I ne slažem se da je ovo niti blizu usporediv scenario s našom Krajinom i to na više razina. Osim toga, čak i da u nekoj simulaciji pretpostavimo da jest, opet sve pada u vodu kada s druge strane imaš nuklearnu velesilu.

Putin je to morao napraviti inače bi Rusija postala nitko i ništa, a nuklearne velesile to ne vole. I jasno nam je rekao da će to napraviti, i da, jednako tako bi Biden, Obama ili bilo tko drugi napravili da Meksiko ili Kanada stanu na drugu stranu.

Finska nije NATO, barem ne još. Ako su toliko ludi da uđu u taj rizik, da, Rusi ih imaju kao metu. Najmanje što će Rusi tada napraviti je da će dopremiti nuklearne projektile na Kubu, pa idemo sve od početka.
14.01.2023 | 23:10
Djuro genijalac kaže:
Danas smo mogli svjedočiti još jednom divljačkom napadu na civilne ciljeve. Stambena zgrada u Dnipru je pogođena i srušena od strane ruskih snaga.


Ne znam koji bi kreten od zapovjednika zlorabio raketu da sruši civilnu stambenu zgradu. Da je i potpuno bešćutno đubre vjerojatno mu netko iznad ne bi dopustio da troši skupi projektil na potpuno besmislen cilj koji će još dodatno dati materijala za zapadne medije. Zdravorazumski je zaključiti da je to sigurno zadnji scenario koji se mogao dogoditi. Kao i u sličnim slučajevima, vjerojatno se radi o oborenim ili skrenutim dronovima ili projektilima koji onda završe gdje ne treba i naprave civilnu tragediju.
14.01.2023 | 23:14
drlovric kaže:
Ja dugo vec navijam da vidim Leopard u Ukrajini. Vjerujem da je superioran u odnosu na ruski oklop, ali eto, mozda i grijesim. Vec smo ranije vidjeli da su inferiorniji ruski tenkovi pobijedjivali njemacke, cistom masovnoscu i jednostavnijim konstrukcijskim rjesenjima.


Možete me sada opet sprdati, ali evo još jedna lekcija iz Starcrafta: tenk sam ne znači ništa kolikogod da je jak, potpuno je ranjiv, skup i bez jake podrške barem tri potporna vozila i sa sigurnim zračnim prostorom, prelaka je meta. Da ne pričamo o tome o koliko troše ti teški tenkovi, koliko je zahtjevna logistika za njih, a prvi servis im je 1.000 km udaljen. Ovaj rat je do sada pokazao koliko su tenkovi besmisleni kada neprijatelj nije tamnoput bradonja u sandalama. A u Siriji i Jemenu smo vidjeli da niti njima takvi tenkovi nisu baš bili neki problem.

Ne šalje zapad te tenkove u iskrenoj namjeri, šalju ih da vide kako se ponašaju u stvarnim uvjetima, a da ne moraju žrtvovati svoje ljude. Ovdje su ukrajinske posade potrošna roba. A tema za sebe je koliko vremena treba za dobro uvježbati posadu za takav stroj.
  • Air
  • Korisnik
  • 60
15.01.2023 | 02:30
dpasaric kaže:
Moraš biti vrlo naivan misliti da je ovo rat koji su Rusi željeli. Njima je bilo super, mirno su prodavali plin i naftu, a njihova elita se šetala po Europi i svijetu, uživali su, njima je zadnja stvar bila da započinju rat. .


Ne vidim smisao ove rečenice: Rusi nisu željeli rat (pretpostavljam da misliš na Rusko političko vodstvo)
Razlog je jednostavan, oni su mislili da će umarširati u prvom danu u Kijev i da rata neće niti biti. Pa to je svima jasno.

I Putin je godinama javno govorio što će se dogoditi ako budu dalje to gurali, pogledaj snimku godinu dana prije invazije sa Sky Newsa, sve im je rekao, jednostavno, jasno i razumljivo. Korporativni lobi je želio ovaj rat i jedva su ga dočekali..


Ne šalje zapad te tenkove u iskrenoj namjeri, šalju ih da vide kako se ponašaju u stvarnim uvjetima, a da ne moraju žrtvovati svoje ljude. Ovdje su ukrajinske posade potrošna roba. A tema za sebe je koliko vremena treba za dobro uvježbati posadu za takav stroj.


Mislim da nitko ovdje niti tvrdio da zapad iz plemenitih pobuda pomaže Ukrajini, isto tako vjerujem da je većini jasno kako mnogim političkim i gospodarskim (korporativnim) moćnicima odgovara ovaj rat te ga svatko iz svojih razloga nastoje održavati dok im odgovara.

Ali vrati se mislima u Ukrajinu i shvati da u toj situaciji (igara svjetskih političkih i korporativnih moćnika) Ukrajinci (oni obični ljudi koji drže puške u svojim rukama, i oni koji odbijaju napustiti svoje domove) pokušavaju ostvariti ono što oni misle i u što vjeruju da im predstvalja svjetliju / bolju budućnost.
Oni nisu započeli ovaj rat zato što im je zapad obećao pomoć (pod tim mislim na njihovo suprostvavljanje agresoru, jer da se nisu suprostavili ne bi niti bilo rata, nego bi se to zvala "mirna" okupacija).
Shvati da oni pokušavaju ostvariti svoju slobodu u ovom surovom svijetu i da su spremni poginutu za nju.

Pokušaj zamisli sebe da odeš u Ukrajinu i da im pokušavaš pomoći tako što ćeš ih uvjeravati da prestanu ovaj besmisleni rat ili da pregovaraju sa svojim mučiteljima i ubicama, koji ih žele pokoriti ili izbrisati sa lica zemlje, jer nemaju šanse za uspjeh zbog:

- starcrafta, koji to matematički potvrđuje
- zbog snage utjecaja potičkih i korporativnih moćnika koji žele u Ukrajini ili preko Ukrajine ostvariti svoje ciljeve i interese.


Putin je to morao napraviti inače bi Rusija postala nitko i ništa,


Ha, ha, kako se ovo misao razbila Putinu o glavu. Sreća da nisi na njegovom mjestu jer bi se i tebi razbila o glavu.
Tek sada kad je to napravio cijeli Svijet kristalno jasno zna da je Rusija nitko i ništa u gotovo svim pogledima osim što posjeduju nuklearno oružje.
Do sada si mogao zaključiti da je nuklearno oružje isključivo argument odvraćanja od upotrebe istog te kao takvo u ovakvim ratovima bezvrijedno.

Koliko si puta bio u Kijevu? Moj prijatelj je bio sedam puta u zadnjih par godina i to kao novinar. Bolje da ti ne pričam što je sve doživio i kako je on vidio situaciju tamo. I od tuda dobar dio mog "biasa" od samog početka jer sam u startu znao da je sve to tamo trulo, gore od našeg HDZ-a.


Vjerujem da je tvoj prijatelj doživio tamo oprečne događaje, ali iz toga bi moglo biti pogrešno izvući zaključak kako su Ukrajinci (ne mislim na političare) zasluženo u ovoj današnjoj situaciji. To bi objasnio paralelom sa Hrvatskom devedesetih. Vjerujem da je i tada bilo novinara, koji su na osnovu ustaštva i četništva, koje je tada isplivalo na površinu zbog ratnih i političkih sukoba, prenosili informacije svijetu kako je u HR isto tako siva / trula situacija u pogledu pokušaja HR da ostvari svoju samostalnost.
15.01.2023 | 09:02
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
Danas smo mogli svjedočiti još jednom divljačkom napadu na civilne ciljeve. Stambena zgrada u Dnipru je pogođena i srušena od strane ruskih snaga.


Ne znam koji bi kreten od zapovjednika zlorabio raketu da sruši civilnu stambenu zgradu. Da je i potpuno bešćutno đubre vjerojatno mu netko iznad ne bi dopustio da troši skupi projektil na potpuno besmislen cilj koji će još dodatno dati materijala za zapadne medije. Zdravorazumski je zaključiti da je to sigurno zadnji scenario koji se mogao dogoditi. Kao i u sličnim slučajevima, vjerojatno se radi o oborenim ili skrenutim dronovima ili projektilima koji onda završe gdje ne treba i naprave civilnu tragediju.


Zgrada je srušena pomoću KH-22 rakete koja je PROTUBRODSKA. Njezina preciznost na cilju je krug od 600 metara, dakle s njom ne možeš ciljati APSOLUTNO ništa na zemlji i očekivati da ćeš to pogoditi osim grada. K tome je proizvedena 1962. (tj, konstruirana). No njezina prilazna brzina je 3,5 do 4,6 maha pa ju je nemoguće srušiti priručnim PZO sredstvima.

en.wikipedia.org/wiki/Kh-22

Ajmo si svi olakšati život pa da i ti priznaš da ovo nije rat, nego divljaštvo od ruske strane pa idemo dalje?

PS. Nisi komentirao napadnu sličnost sa slikama od prije 20 godina iz Groznog. Kad tome dodamo činjenicu da od svih članica bivšeg SSSR-a, pored Rusije, samo Bjerlorusija nema funkcionalnu demokraciju (na način da je defacto moguća smjea predsjednika i da jedna osoba nije na čelu države već 20 i više godine) i jedina podržava ove postupke VVP-a, mislim da puno toga postaje jasnije...
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 49 minuta
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.
  • Kloba: PS5, isprika...
  • Kloba: Prešao na Telemach EON TV. Uzeo Premium paket. Jako zadovoljan. I sada, hoću malo na PS%, kada ono, pao im server...
  • rusty: GRAVIS.DE je kapitulirao (od danas). Zatvaraju... :(
  • drlovric: Ja imam USA account za Apple jer bosanski niti ne postoji. Prodaju te iPhione a tjeraju te da odaberes drugu drzavu za nalog, i nikom nista.
  • drlovric: Zasto Turcin koji zivi ili radi u EU ili USA ne bi mogao placati Adobe pretplatu u svojoj zemlji? :)
  • drlovric: Ma sve je to siva zona i ljudi to koriste masovno. Ja sam godinama koristio indijski YT, nikada problema. Poceo sam placati bosanski samo raid glazbe. Jer ubijao me YT sa indijskim prijedlozima i artistima :) Sa $2.5 mi je pretplata skocila na 5 eura, al prezivio sam taj finacijski udarac :)
  • Zdravac: To nije uopće legalno. Za profesionalnu primjenu smatram da ipak treba kupiti i računati kao poslovni trošak.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.08 Seconds

Provided by iJoomla SEO