Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


30.09.2022 | 20:42
Mislim da je to gotova stvar. Cesta je mapirana od strane ukrajinskog topništva, ruske snage će na koncu bježati pješice, pa tko preživi, pričat će. Zadnja vijest je da ih Ukrajinci sad napadaju iz četiri pravca.


Fd7XIzUWAAIxGfs.jpeg



Kad ovo Ukrajina zarobi, onda pada cijelo bojište na tom prostoru, jer dalje više nema toliko ruskih snaga sposobnih za obranu. Girkin (njihov Martić) pritom upozorava da Rusija ne smije premjestiti snage na ovo područje, jer se očekuje glavni napad Ukrajine na Herson.

EDIT: komunikacija cestom je prekinuta, ruske snage su u okruženju.


Fd7V9IPWABMoywJ.jpeg
01.10.2022 | 08:12
Ovo se i dalje razvija. Došle su vijesti o ruskim snagama koje su poslane u pomoć ovim postrojbama u okruženju. Radilo se o zračno-desantnima snagama sa sjevera koje su Ukrajinci potpuno uništili. Istovremeno, ukrajinske snage su (prema ruskim izvorima informiranja) prešle preko rezervoara koji sa sjeveroistoka omeđuje ovo područje i borbe se vode u Ternji. Ako je to istina, a sve upućuje na to da jest, onda je Ukrajina na taj način onemogućila u startu bilo kakav pokušaj stvaranja nove linije obrane iza kotla Limana.
Posve je nejasno koliko se ruskih vojnika nalazi u ovom okruženju. Procjene se kreću od 1000 do čak 5500 vojnika koje se sustavno uništavaju.

Fd8TLktXEAcRczV.jpeg


Fd8TLM7WQAEQic2.png


twitter.com/TheDeadDistrict/status/15760...DXI_TgjMH0aY43wQDVzA
01.10.2022 | 14:05
Ameri se sprdaju sami sa sobom i svojom vlasti oko plinovoda:

01.10.2022 | 16:59
Ruske snage su izgubile bitku za Liman. Još je nepoznat broj stradalih i zarobljenih, kao ni količina tehnike koja je ostala Ukrajini. Ovo se moglo izbjeći da se nije tvrdoglavo ustrajalo na držanju grada od strane VVP-a. Mogli su se koordinirano povući prije tjedan dana i spasiti sve, ali...
Ako je proboj od Harkiva bio strateško iznenađenje za ruske snage koje ga nisu očekivale, ovo je čisto izgubljena bitka koja dokazuje da je incijativa sad definitivno na strani Ukrajine. Povijest će zapisati da je VVP jedina osoba na svijetu koja je proglasila aneksiju nekog teritorija s kojeg se njegove snage povlače i gube rat...

EDIT: broj mrtvih ruskih vojnika oko Limana je strahovit. Telegram je preplavljen slikama zarobljenika i mrtvih što sugerira da je povlačenje Rusa iz Limana završilo katastrofalno. A ovo su snage koje su prošle vojnu obuku. Što će se tek dogoditi ovim nesretnicima koje sad mobiliziraju, možemo samo pretpostaviti.
U međuvremenu je Zelenskij otkazao novi krug regrutacije i produljio rok mobilizacije ovima koji su u vojsci; očito smatra da Ukrajina ima dovoljno uvježbanih snaga i da je jednostavnije (uz rotacije koje se rade) koristiti njih, nego da iznova obučava nove snage.
Iduća bitka na redu je za Svatove, kako sad stvari stoje. Ukrajina ne staje u sjeveroistočnom Luhansku.
01.10.2022 | 21:43
Dio koji je posebno zanimljiv iz medijske perspektive je taj da su Rusi odmah javno priznali poraz na naslovnici Russia Today, nešto što zapadni masovni mediji nikada ne čine kada se gubi. Dobije se osjećaj kao da Rusi iz nekog svog inata ili ponosa žele pokazati da su jači jer mogu biti iskreni - za razliku od naše propagande koja izmišlja svašta kada stvari nisu povoljne za Ukrajinu.
01.10.2022 | 22:16
Eeee, da, "iskreni" Rusi...

Isti oni što su se sprdali sa američkim najavama napada Rusije na Ukrajinu, i isti oni koji invaziju na drugu državu nazivaju 'specijalnom akcijom', a za masakr civilnog stanovništva na području koje su okupirali, optužuju Ukrajince?!

Imaš doista specifičan smisao za crni humor.

Ne kaže se zaludu da se najviše laže prije izbora, za vrijeme rata, i nakon ribolova.
A mediji, bili oni Ruski, Ukrajinski, zapadni, naši ili marsovski, lažu podjednako i zbog potpuno istih razloga.
02.10.2022 | 10:37
m@xym kaže:
Eeee, da, "iskreni" Rusi...

Isti oni što su se sprdali sa američkim najavama napada Rusije na Ukrajinu, i isti oni koji invaziju na drugu državu nazivaju 'specijalnom akcijom', a za masakr civilnog stanovništva na području koje su okupirali, optužuju Ukrajince?!


Rekli su da samo koriste identičan uzorak ponašanja kao "veliki pravednici", USA. Sve ovo se može napisati i za neki od američkih ratova od WW II do danas i uopće ne moramo daleko, samo se sjeti laži o "oružju masovnog uništenja" gdje su izveli invaziju na drugu državu i napravili masakr stanovništva. A svi tiho i okreću glavu. Nije ovdje na forumu bila tema o tome i stradaloj arapskoj djeci. Jer to su "tamo neki, tamnoputi, daleko".

Kao što sam i napisao, ja to gledam iz "medijske perspektive", komentiram da Rusi drugačije funkcioniraju od Amera po tom pitanju. Kao što imaju različite vojne doktrine, tako imaju i medijske. O tome je bila moja poruka, a ne crni humor, ruski ili američki.
02.10.2022 | 11:11
̌@davore, zašto si mi obrisao post?


Meni je posebno interesantan taj dio gdje Rusi održavaju referendum na okupiranim područjima gdje vojska s puškama nadzire volju naroda, gdje dolaze u kuće (samo ako si zaboravio doći na glasanje) s naoružanim kretenima da te podsjete.
A još mi je interesantnije da vojno sposobni bježe iz domovine i izvlače se od pravednog rata.
Aaaa, to Rusija radi zbog inata, da svijetu pokaže da su oni toliko jaki da si mogu sve te kretenluke priuštiti.
Puše Davore! Punim!

Iz očaja/inata rokaju po civilnom konvojima koji bježe od borbenih aktivnosti. Nije dao svojim (ako su to njegovi) vojnicima da se povuku iz okružja, strategija inata. Tako i treba, iz inata crko kenjac.

EDIT: Amerikanci su stvarno napadali sve i svašta! Ali nikad nisu nasilno Anektirali nečiju teritoriju da bi imali opravdanje za rat. Ali koje to opravdanje postoji za razaranja i rokanja?
02.10.2022 | 11:37
O čemu pričaš? Nisam ništa brisao. I inače to rijetko radim, a u ovoj temi nisam nikada, to napravi moderator ako ima neki razlog i nikada se nisam u to miješao.

A što se teme tiče - druga strana ima drugu priču i nije im priča bez osnova. Gledajući samo jednu stranu, završit ćemo s nuklearnim ratom.
02.10.2022 | 12:35
dpasaric kaže:
A što se teme tiče - druga strana ima drugu priču i nije im priča bez osnova.

Priča im je skroz šuplja. Kako inače objašnjavaš činjenicu da je 80 posto postrojbi koje su uz granice s NATO državama ili onima koje ulaze u NATO premjestili u Ukrajinu i defacto ostavili zapadne granice nebranjene od tog istog NATO-a koji ih žulja kao opasnost na granicama s Rusijom, ako Ukrajina postane dio NATO-a?
Dakle, imam susjede A, B i C. C me se boji i želi u NATO, a ja to ne bih, pa pokrenem rat protiv njega. U međuvremenu susjedi A i B vide što se događa i zatraže članstvo u NATO-u koje je odobreno i defacto su postali članovi NATO-a, a ja onda, jer me jako smeta NATO na mojim granicama, 80 posto obrambenog potencijala na granicama prema A i B maknem? Evo, pojasni mi to kao djetetu od šest godina, molim te.
02.10.2022 | 13:01
Djuro genijalac kaže:
dpasaric kaže:
A što se teme tiče - druga strana ima drugu priču i nije im priča bez osnova.

Priča im je skroz šuplja. Kako inače objašnjavaš činjenicu da je 80 posto postrojbi koje su uz granice s NATO državama ili onima koje ulaze u NATO premjestili u Ukrajinu i defacto ostavili zapadne granice nebranjene od tog istog NATO-a koji ih žulja kao opasnost na granicama s Rusijom, ako Ukrajina postane dio NATO-a?
Dakle, imam susjede A, B i C. C me se boji i želi u NATO, a ja to ne bih, pa pokrenem rat protiv njega. U međuvremenu susjedi A i B vide što se događa i zatraže članstvo u NATO-u koje je odobreno i defacto su postali članovi NATO-a, a ja onda, jer me jako smeta NATO na mojim granicama, 80 posto obrambenog potencijala na granicama prema A i B maknem? Evo, pojasni mi to kao djetetu od šest godina, molim te.


Tako je:

To susjedi A,B, koji do tog napada na C nisu htjeli u NATO ni za živu glavu, sad su ušli u NATO samo zbog sigurnosti. Kako su mogli i pomisliti da im treba dodatna sigurnost? Zašto baš od NATO-a a ne od njega?


1. Zašto se otvara premještanjem ljudstva s granica NATO-a u Ukrajinu. Možda NATO i nije bio opasnost nego sujeta?
2. Zašto prisilno prisvaja teritorij C? Njemu bi samo trebalo biti u interesu da C ne uđe u NATO? A ne da ga osvoji?
3. Zašto puca po konvoju izbjeglica u C? Da ih spasi od Života pod NATO-vom čizmom?
4. Zašto stalno prijeti nuklearnim udarcem?
5. Zašto gazi UN?
6. Zašto ne poštuje Ženevsku konvenciju?
7. Zašto nema ne ovisnih medija u njegovoj mahali?
02.10.2022 | 13:30
dpasaric kaže:
m@xym kaže:
Eeee, da, "iskreni" Rusi...

Isti oni što su se sprdali sa američkim najavama napada Rusije na Ukrajinu, i isti oni koji invaziju na drugu državu nazivaju 'specijalnom akcijom', a za masakr civilnog stanovništva na području koje su okupirali, optužuju Ukrajince?!


Rekli su da samo koriste identičan uzorak ponašanja kao "veliki pravednici", USA. Sve ovo se može napisati i za neki od američkih ratova od WW II do danas i uopće ne moramo daleko, samo se sjeti laži o "oružju masovnog uništenja" gdje su izveli invaziju na drugu državu i napravili masakr stanovništva. A svi tiho i okreću glavu. Nije ovdje na forumu bila tema o tome i stradaloj arapskoj djeci. Jer to su "tamo neki, tamnoputi, daleko".

Kao što sam i napisao, ja to gledam iz "medijske perspektive", komentiram da Rusi drugačije funkcioniraju od Amera po tom pitanju. Kao što imaju različite vojne doktrine, tako imaju i medijske. O tome je bila moja poruka, a ne crni humor, ruski ili američki.


Stalno govoriš o USA i Amerikancima, zašto je on onda napao Ukrajinu? Ako su Amerikanci, onda treba nagaziti njih a ne Ukrajinu!
02.10.2022 | 13:37
Inače, Ukrajina je jučer kasno navečer krenula u napad i na području Hersona. Ruski izvori navode da su Ukrajinci probili liniju bojišta i ušli u njihovu pozadinu. Dubina prodora je zasad oko 7 km, Ševčenkove je oslobođeno i pod kontrolom ukrajinskih snaga koje nastavljaju prodor prema jugu u smjeru Hersona.
02.10.2022 | 13:41
@dpasaric,

Za ruske prorežimske (jer drugačijih nema, barem ne u Rusiji) medije reći da su iskreni, može samo netko tko je jako neozbiljan, ili misli da je uredu izvaliti neku glupost i očekivati da to nitko neće primijetiti.

Dakle, govorimo o medijima koji funkcioniraju u državi koja je izglasala zakon kako bi mogli sankcionirati (zatvorskim kaznama) ljude koji Rusku invaziju na Ukrajinu javno nazovu invazijom, ratom, ili bilo kako drugačije osim "specijalnom akcijom".
Ista ta država je puno prije "specijalne akcije" 'de facto' ugušila slobodu medija, i političku opoziciju, koristeći represijske metode dostojne nekih sovjetskih vođa iz prošlog stoljeća (ubojstva, zatvaranje temeljem lažnih optužbi, zastrašivanje....

I onda ti kažeš kako su se oni eto, izdigli iznad kaljuže u kojoj se valjaju svi mediji ostalih država, osobito američki i zapadni, i govore istinu, a u stvarnosti ne lažu samo zato što i sami znaju takva laž ne bi imala nikakvog smisla.

Da ponovim, svi mediji, svih država, i inače lažu (u većoj ili manjoj mjeri, a zbog raznih razloga), a pogotovo u ratu, i tu Rusija i ruski mediji, nisu nikakav izuzetak.
02.10.2022 | 13:49
tino1 kaže:
̌@davore, zašto si mi obrisao post?


Ja sam ga obrisao, naravno, i dobro znaš zašto. Nemoj ovdje prodavati te administrativne fore. Perfidno pljuckanje je za mene isto što i otvoreno vrijeđanje. Suzdrži se toga, nisi valjda tako nisko pao.
02.10.2022 | 13:58
Kloba je linkao na Davora Šterna neki dan, evo ja sad linkam današnji Nedjeljom u 2 u kojem je gost.
vijesti.hrt.hr/hrvatska/nedjeljom-u-2-davor-stern-0-9925464

Čovjek je jedan od najkompetentnijih stručnjaka za naftni i plinski biznis u Hrvatskoj, nadam se da se neće ovdje opet naći neki ekonomist, informatičar ili kreativni profesionalac koji će odabrati pljunuti na njega da bi diskreditirao to što čovjek s punom kompetencijom kaže. (Već mi se povraća od toga kako ovdje svi znaju sve o svemu, a mišljenja stručnjaka se odbacuju paušalno jer "to je idiot" )

Uglavnom, koga ne zanimaju ostale teme o kojima je govorio, na samom početku je Šternov pogled na rat u Ukrajini, rusku stranu, a i na nedavnu diverziju sjevernog toka.
  • Daddo
  • Posjetitelj
02.10.2022 | 15:16
Štern nije idiot.

Ali se ponaša tako.

Ono što ne govori je da od svih servisnih bušaćih kompanija, one 3 najveće bez kojih ne bi bilo ni ruskog plina a ni nafte, a ni bušenja uopće su - američke. I da je taj dio priče s Rusijom (bušenje i pridobivanje ugljikovodika) gotov.

Gotov u smislu - tehnologija je otišla dovoljno daleko naprijed da se daljnja eksploatacija i ulaganja u ruske izvore ne isplate, jer postoje plića ležišta ugljikovodika (u puno povoljnijim meteorološkim uvjetima od ruskih) koja ranije nije bilo moguće iskorištavati.

Amerikanci su uredno odradili tehnički što je trebalo po narudžbi država u kojima su nova ležišta. Odradili bi oni i u Rusiji i za Ruse to isto, samo je matematika pokazala da se to Rusima ne isplati (bušenje je skupo, a količine koje se mogu pridobiti nedovoljne da pokriju trošak i da krajnji proizvod bude tržišno konkurentan).

Standard treba održati po svaku cijenu, a to za Putina znači učiniti geopolitičku situaciju dovoljno nesigurnom da inhibira promjenu (koja će se ionako neminovno dogoditi). Zato mu i trebaju “klimavci” za susjede (proruski nastrojeni čelnici) i kontrola što većeg teritorija, odnosno utjecaj nad njim ako već ne može osvojiti ga.

Ono na što Putin nije računao je jedinstvo Zapada.
Ono na što Zapad nije računao je da je Putin toliki narcisoidni kreten i autokrat spreman žrtvovati tolike Ruse i Rusiju zauvijek radi vlastite mentalne bolesti.
02.10.2022 | 15:49
smayoo kaže:
Kloba je linkao na Davora Šterna neki dan, evo ja sad linkam današnji Nedjeljom u 2 u kojem je gost.
vijesti.hrt.hr/hrvatska/nedjeljom-u-2-davor-stern-0-9925464

Čovjek je jedan od najkompetentnijih stručnjaka za naftni i plinski biznis u Hrvatskoj, nadam se da se neće ovdje opet naći neki ekonomist, informatičar ili kreativni profesionalac koji će odabrati pljunuti na njega da bi diskreditirao to što čovjek s punom kompetencijom kaže. (Već mi se povraća od toga kako ovdje svi znaju sve o svemu, a mišljenja stručnjaka se odbacuju paušalno jer "to je idiot" )


Moguce nije idiot ali je nedavno na TVu predstavljen kao "strucnjak za energetiku" i mrtav-hladan izjavio da su klima uredjaji "vrlo neefikasni za grijanje", pa se nadam da nije to opet ponovio.

Ali dobro, uklapa se u njegovu ulogu.
02.10.2022 | 16:35
Što je tu pogrešno? Klima uređaji (tzv. DX, od eng. "direct expansion") jesu vrlo neefikasni za grijanje, u odnosu na dizalice topline (kod kojih se izmjena topline događa posredstvom vode). Štoviše, u određenim klimatskim uvjetima su i općenito vrlo neefikasni, čak manje efikasni od obične peći na kruto gorivo.
02.10.2022 | 16:37
Daddo kaže:
I da je taj dio priče s Rusijom (bušenje i pridobivanje ugljikovodika) gotov.

(...)



Ovo, pak, prvi put čujem. Jesam li te dobro shvatio? Tvrdiš da su ruski izvori plina (i nafte?) zapravo već pred zatvaranjem, tj. da Rusija ionako više nema plina?
02.10.2022 | 16:40
smayoo kaže:
Kloba je linkao na Davora Šterna neki dan, evo ja sad linkam današnji Nedjeljom u 2 u kojem je gost.
vijesti.hrt.hr/hrvatska/nedjeljom-u-2-davor-stern-0-9925464

Čovjek je jedan od najkompetentnijih stručnjaka za naftni i plinski biznis u Hrvatskoj, nadam se da se neće ovdje opet naći neki ekonomist, informatičar ili kreativni profesionalac koji će odabrati pljunuti na njega da bi diskreditirao to što čovjek s punom kompetencijom kaže. (Već mi se povraća od toga kako ovdje svi znaju sve o svemu, a mišljenja stručnjaka se odbacuju paušalno jer "to je idiot" )


Kad objašnjava razloge poskupljenja goriva…..fakat je stručnjak za prosrat!
Kako ono…..zbog promjene na mediteranskom tržištu….
02.10.2022 | 17:05
Eto. Upravo o tome sam govorio...
02.10.2022 | 17:40
smayoo kaže:
Što je tu pogrešno? Klima uređaji (tzv. DX, od eng. "direct expansion") jesu vrlo neefikasni za grijanje, u odnosu na dizalice topline (kod kojih se izmjena topline događa posredstvom vode). Štoviše, u određenim klimatskim uvjetima su i općenito vrlo neefikasni, čak manje efikasni od obične peći na kruto gorivo.


Ja samo znam da se nisam nikada jeftinije grijao od dvije kasetne inverterske jedinice pri temperaturama ispod nule sto je odlican rezultat s obzirom na njihovu neefikasnost. Pec na kruta goriva doduse nisam isprobao, bila bi vjerojatno jeftinija jer bi se dobro zagrijao dok ne bih donio kruto gorivo na peti kat.
02.10.2022 | 17:40
Redoslijed mi smeta:

1. Rusi su napali Ukrainu.
2. Onda je Zapad stavio sankcije.
3. Pa je Rusija zatvorila plinovod.

a ne Zapad je stavio sankcije, pa su na to zatvorili plinovod.

To je mali ali značajan detalj.

Europa se godinama vješala na jeftin ruski plin i na kraju postali ovisni o njemu. Sad kad je dijete palo u bunar treba se udvarati svim autokratima da se opskrbi energijom.
Europa ima dovoljno svog plina koji bi se morao fracking - om izvlačiti, ali kad bi sad neko guknuo hajdemo fracking cijela eko družba bi poludjela.
Kao i uvijek, Europa bi -ali da nam ne uđe. Isto je to u ovisnosti od Kineza, rijetke zemlje se vade uz veliko zagađenje. To je jedini razlog zašto Europa taj repromaterijal radije kupuje od Kineza nego da ih sami vadimo.
Ovo sa špekulacijom energentima se slažem s Davorom, treba se to odvojiti (kao sistemski relevantno) od špekulativnog trgovanja na raznoraznim Burzama. Burze su zlo i pohlepa je jedino što se može reći za njih. Stalno u nekom strahu, kad neko u Kini zakašlje u Europi se sprema za gripu. Tako da su oni jedva dočekali razlog za generiranje dobiti.
Tome bi se lako stalo u kraj. Donesu se zakoni kojim svako ko kupuje nešto na burzi energenata mora to kupljeno i fizički zbrinuti. Pa da vidiš što bi se predomislili prije nego kliknu na u košaricu. Ono, DHL pred vratima sa milijun Barela.
Ima još jedna opaska, do sad se je cijena struje uvijek vezala za najskuplju proizvodnju. To znači ako je kWh proizveden nečim 4 kn u proizvodnji a recimo nečim drugim 7 kn kWh u prodaji je svaki koštao 7 kn. To se treba promijeniti odmah. Samo to bi se već pravo osjetio u praksi, a da ne govorimo o hladnoj progresiji koju bi pod hitno trebalo ukinuti. Ne zamisliti koliko bi jeftiniji kWh bio da se sve to ispravno uračuna.


Što se tiče poklapanja cijene, tu su nijemci napravili jedan razuman mix. To jest, da se izračuna neka temeljna potrošnja i ista se daje po povlaštenim cijenama potrošačima a sve što je iznad se naplaćuje po većoj cijeni. Kao limitator, to smo već navikli. Jer bojim se da kad bi se paušalno smanjila subvencijama cijena, došlo bi do fenomena povećanja iste, jer potrošači bi trošili kao što i sad troše (bez da razmisle glavom i upogone razne režime kojim bi bez umanjenja komfora smanjili potrošnju) a energenata bi fizički nedostajalo. Time bi krenulo ono- velika potražnja a mala ponuda. OPEK i ostali karteli bi shvatili da se smanjenom proizvodnjom može prvo zaraditi a drugo držati druge u šaci. Pa da vidiš onda veselja.
Osim toga bi se trebali viškovi u dobiti, ona razlika u po sad visokim cijenama izazvanim špekulantima i da je ostalo normalno, tu dobit bi najrađe oporezovali duplo. To neće proć, svaki Ustavni bi to glat oborio.
Ali trebalo bi tu dobit uračunati u sadašnju cijenu, što bi u tom slučaju i prošlo jer bi argument bio pa se i poreza odričemo i da vidiš kako bi sve bilo podnošljivo.

Fali mi samo još, što je trebalo uvesti umjesto sankcija? Kako se ponašati? Kako da se to ne shvati kao slabost?
Sranje je počelo s agresijom i na nju se mora odgovoriti!? Ja bi isto volio da nismo uveli sankcije jer to nikad nikom nije dobro donijelo. Ej i ja sam da se ovaj konflikt riješi pregovorima! Ali nikako da dobijem odgovor kako? Kako sad inicirati pregovore? Pregovori su u ostalom otvorili Odesu za žito! Nije to mala stvar!

Ja mislim da će puno vode proteći niz Rainu dok njemačka opet kupi plin u Rusiji.
  • Daddo
  • Posjetitelj
02.10.2022 | 17:48
@smayoo:

Ne znam jesi li namjerno ne razumio to što sam napisao ili me samo zafrkavaš.

Rusija ima ogromna ležišta plina koja su još uvijek neiskorištena. Rusija (ili bilo koja druga zemlja umjesto nje) ima problem što je njihovo iskorištavanje neisplativo. Odnosno što, kad plate zapadu da ta ležišta postanu proizvodna, pa kad dopreme to do svojih kupaca više neće biti konkurentni na tržištu. I to znaju i Rusi i Zapad već godinama. Zato Zapad buši na recimo Tajlandu (puno jeftinija zemlja za investirat u koruptivnu vlast) u puno plićim slojevima tik uz more.

Ilustracije radi:

- u zemljama bivšeg SSSR-a ležišta ugljikovodika su na dubini između 5 i 8 kilometara od površine u slojevima ukupne “širine” par stotina metara i dužine par km, kroz koje su bušotine već prošle i sad moraš u tom sloju bušiti kilometre lijevo i desno. A tvrdo je jer su u pitanju stijene. Alat za to je skup i tehnologija i znanje. I šanse da pogodiš nešto postojeće ili zaglaviš s alatom od 10-15 milijuna dolara velike. Količine koje dobiješ tako su “ograničene” a šanse da ti to sve dođe bliže površini su slim to none jer tlakovi i količine ne dozvoljavaju to. Onda gore trebaš opremu koja će to sisat van na temperaturama u debelom minusu. Napreduješ recimo 30 metara na sat u sloj. Treba ti 4 dana da nakon XXX sati rada (jedno dlijeto ti traje max 4 dana kroz sloj) promijeniš drugo. Pa ugrađuješ sekciju promjera A pa ideš na manji promjer… i tako dok nisi gotov.

- Tajland - staviš postrojenje na obalu, na parstometara od obale uđeš u sloj koji je na dubini od 1000 do 2000 metara i ideš kroz pijesak. Napreduješ 100+ metara na sat (imaš jbne gubitke isplake i hrpu vode u bušotini ali nevažno je za bušenje, u konačnici ide kolona koja se ugradi da spriječi taj miks). Toplo je i inženjer dnevnica je 40% manja za “hardship”. Ok trebaš iskusniji kadar, ali i dalje si 30% manje troška dnevno i s jeftinijim alatom za red ili dva veličine.

Ono što u Rusiji traje 20-40 dana, negdje drugdje je gotovo za 10 do 15. Proizvodna količina je recimo 30-40% veća.

A toranj/dan se cijene mjere u milijunima eura. Uzmeš dovoljno domaćeg kadra (za menial work) da digneš standard, mladih inženjera odškoluješ i it’s a win-win situation.

Jednom kad imaš “rupu” na površini, nekakav LNG terminal ili cjevovod je “kikiriki” za napravit u smislu troška, a i za to ti treba Zapad. Neka koncesija uz postotak na mjesečne tone ili kubike, porez žestok, uvališ “vladajuće” da imaju neku tvrtku koja sudjeluje u procesu…

Sve to na ruskoj zimi baš ne ide.

Dakle, i da Putin nije pokrenuo “specijalnu operaciju”, stvar bi bila ista a ruski proizvod nekonkurentan, jer unatoč ogromnoj količini novca kojom je Europa godinama plaćala i još uvijek plaća energente, Putina i rusku naftnu industriju je bolila pipa za endgame i stagnirali su, a dobivenu lovu nisu investirali u vlastito znanje ni izgradnju potrebne opreme.

Sad kad su “dotjerali cara do duvara” i pojavili su se “povoljniji” i “pouzdaniji” alternativni izvori, majstor je odlučio bit “gospodar svijeta” koji štiti ruski način života.

Ma nemoj.

U 30 godina postojanja ruske federacije, od susjednih zemalja još samo nije zube pokazao NATO članicama. Eto sad ih pokazuje. I vidimo da su truli i da mu je ortodont smrdao zagriz.

To što po njemu “pišaju” trenutno i Kazahstanci (čija muška svečana odijela izgledaju ko kostimi u Harry Potteru, digresija samo, ali ilustrira kome je dao i gdje smjestio kozmodrom) i Azeri, dovoljno govori o tome koliko ga se “boje”.

Nije u stanju održavati borbenu spremnost konvencionalne vojske, ne tako davno nuklearnu podmornicu je izgubio, perjanicu mornaričke flote su mu brojčano 10x manje neprijateljske snage potopile projektilima vlastite pameti razvijenim u zadnjih 8 godina…

I sad bi trebali vjerovat da je 30 godina stare nuklearne bojeve glave “držao spremnim” cijelo vrijeme?

Zapad nema apsolutno nikakve potrebe “ubit” ili “cijepat” Rusiju ili mijenjat stvari. “Rusa” ima 100 milijuna. Oni “ne trebaju” kao sirotinja i izbjeglice - nikom. Prirodne resurse (one aktualne) sam objasnio. Nekih drugih specifičnih nije baš da imaju a da drugdje nisu jeftiniji/dostupniji (o ovom se možemo raspravljati).

Svemirske misije su natjecanje “čiji je duži”, a to si VVP već dvoznamenkast broj godina “ne može priuštiti” jer oligarsi i mafija koštaju.

Što im ostaje osim “antifašizma” i “carske Rusije” kao nekog civilizacijskog i kulturnog dosega kojeg su krvavim revolucijama i progonima ubili?

Ne mnogo, ako mene pitaš.
02.10.2022 | 17:49
tino1 kaže:
Redoslijed mi smeta:

1. Rusi su napali Ukrainu.
2. Onda je Zapad stavio sankcije.
3. Pa je Rusija zatvorila plinovod.

a ne Zapad je stavio sankcije, pa su na to zatvorili plinovod.

To je mali ali značajan detalj.

(...)

Ja mislim da će puno vode proteći niz Rainu dok njemačka opet kupi plin u Rusiji.


Tino, sve što si napisao - slažem se. Samo ne kužim na što se zapravo nadovezuješ?
Ja smatram da su, barem u početku, sankcije bile više deklarativne, nego stvarne, a i sa svim sankcijama EU je i dalje više plaćala Rusiji, nego što je trošila na pomoć Ukrajini. Licemjerno, zar ne?
  • Daddo
  • Posjetitelj
02.10.2022 | 17:51
… ugljikovodici u gornjem postu su dakako - plin, kao aktualni i kritični energent, mada je ista situacija i u slučaju nafte.
02.10.2022 | 18:18
Daddo kaže:
@smayoo:

Ne znam jesi li namjerno ne razumio to što sam napisao ili me samo zafrkavaš.


Nisam namjerno ne razumio, niti te zafrkavam. U prethodnom poslu si pola napisao, a pola zamislio, nadovezujući se na Šterna, ali ja te tvoje nenapisane misli nisam znao pročitati.

Da podsjetim još jednom, i tebe i druge, u svakoj je komunikaciji posao onog tko govori (ili piše) da se potrudi biti jasan i jednoznačan. Ne možeš odgovornost za to što te netko nije razumio - prenijeti na slušatelja/čitatelja. Mislim - možeš, ali to ti nije baš konstruktivno.

Rusija ima ogromna ležišta plina koja su još uvijek neiskorištena. Rusija (ili bilo koja druga zemlja umjesto nje) ima problem što je njihovo iskorištavanje neisplativo.


Rekao bih da "neisplativo" uvijek ovisi o stanju na tržištu. Trenutno je cijena LNG plina u EU cca 4x veća nego što je bila cijena ruskog plina prije početka rata u Ukrajini. Misliš da bi i po takvoj cijeni bilo neisplativo eksploatirati ruski plin koji nije lako dostupan?

Zato Zapad buši na recimo Tajlandu (puno jeftinija zemlja za investirat u koruptivnu vlast) u puno plićim slojevima tik uz more.


Znači, ono što je (i) Štern naglasio ovih dana više puta, plin transportiran plinovodom je uvijek na pragu kupca jeftiniji od LNG. Radi se o istom plinu (prirodnom, dakle metanu, CH4), samo što je LNG prošao kroz dvije skupe tehnološke obrade (ukapljivanje na bušotini i uplinjavanje na LNG terminalu) i puno skuplji transportni proces između njih.

Dakle, nije dovoljno da bušotina u Tajlandu bude jeftinija za izgradnju do eksploatacije i u eksploataciji od one (neke buduće) u Rusiji. Ona mora biti dovoljno jeftinija da kompenzira skupu tehnološku obradu i transport.

Je li toliko jeftinija? Ne znam. Ne znaš ni ti, zar ne? Nismo stručnjaci za to područje ni ti, ni ja, nemamo tu kompetencije. Davor Štern - ima. Ali pazi, drugi stručnjaci u tom području, koji, za razliku od njega, "navijaju" za LNG, nisu se toj njegovoj tvrdnji (da će LNG uvijek biti skuplji od plinovodom dopremljenog plina) usprotivili. Više su stavili naglasak na geopolitičke argumente i (ovi naši) na činjenicu da će, ovim sklepanim LNG terminalom u Omišlju, a stjecajem okolnosti, Hrvatska na ovom ratu i njegovim posljedicama - zapravo profitirati jer smo dovoljno mali da se svi skupa hranimo otpatcima sa stola velikih igrača.

Sad kad su “dotjerali cara do duvara” i pojavili su se “povoljniji” i “pouzdaniji” alternativni izvori, majstor je odlučio bit “gospodar svijeta” koji štiti ruski način života.


Ali - na pragu kupca u EU NISU se pojavili povoljniji i pouzdaniji izvori plina. Kratkotrajne špekulativne fluktuacije cijena na burzi ne možeš tako predstaviti jer to nije trajno stanje, niti na kojem tržištu, pa tako ni na tržištu plina.

Što im ostaje osim “antifašizma” i “carske Rusije” kao nekog civilizacijskog i kulturnog dosega kojeg su krvavim revolucijama i progonima ubili?

Ne mnogo, ako mene pitaš.


Sad ne kužim kakve to veze ima s prethodnom temom. Mene ne zanimaju ti emotivni ideloški pamfleti "živija" i "doli". Sad svi pljujemo i se*emo po svemu ruskom, operne i baletne kuće širom svijeta skidaju s repertoara djela ruskih skladatelja, knjižnice povlače s polica djela Dostojevskog, pa čak (!!) i Solženjicina, i da ne nabrajam dalje, zbog toga što je u Rusiji na vlasti luđak i manijak koji šalje stotine tisuća ljudi u smrt da bi nekom dokazao da je frajer.

Mene je ovdje zanimalo raspraviti temu sjevernog toka, diverzije na njemu i uvrnute logike po kojoj se to najedamput najbolje isplatilo napraviti upravo - Rusima. Zato što su Rusi zlikovci, a svi ostali su najedamput "good guys". Dok se ne naredi drugačije.

Pravi Orwellovski scenarij. I svi ga dragovoljno i gorljivo prihvaćate.
02.10.2022 | 18:19
smayoo kaže:
tino1 kaže:
Redoslijed mi smeta:

1. Rusi su napali Ukrainu.
2. Onda je Zapad stavio sankcije.
3. Pa je Rusija zatvorila plinovod.

a ne Zapad je stavio sankcije, pa su na to zatvorili plinovod.

To je mali ali značajan detalj.

(...)

Ja mislim da će puno vode proteći niz Rainu dok njemačka opet kupi plin u Rusiji.


Tino, sve što si napisao - slažem se. Samo ne kužim na što se zapravo nadovezuješ?
Ja smatram da su, barem u početku, sankcije bile više deklarativne, nego stvarne, a i sa svim sankcijama EU je i dalje više plaćala Rusiji, nego što je trošila na pomoć Ukrajini. Licemjerno, zar ne?


Nadovezo sam to na Šterna.

Ne slažem se. Sankcije će još pokazati što su! Zbog činjenice da se ti jebeni energnti trguju ko čokolada, svi ali baš svi su poletjeli bez mrve domoljublja u to i poskupili ih toliko da je Putin zarađivao na njima dobro (jebi ga na to nisu mislili), čak mu je i dovoljno ono što sa malim plinovodima isporučuje Kini (autch, pucali su si u koljeno). E to je ne stručnost a ne ljigavo.
Ali i ukrajini ništa ne bi koristili da smo ekonomski kolabirali. A to bi bio slučaj, da smo sve stavili na nulu, vjeruj mi.
02.10.2022 | 18:46
smayoo kaže:
Eto. Upravo o tome sam govorio...

E pa ne kužiš o čemu govorim. Petlja se tamo što nezna objasniti ili nekome maže oči. Nekad bi bilo jednostavnije reći, država i kompanije vas deru jer ste glupi ko k…c jer cijena kod nas nema veze sa mediteranskim tržištem.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 14 sati, 5 minuta
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru
  • cariblanco: A to što sam i ja rođen 6.5..neke godine, ima li tu slučajnosti. Datum nisam izmislio :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

ammadeus, Ender, Gen, MacSlavko, nvarga, Riba, zk33, Zoki, Anonimci (304)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.40 Seconds

Provided by iJoomla SEO