Ljetovanje, ljetovanje, tralalala... :)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ljetovanje, ljetovanje, tralalala... :)


29.06.2023 | 16:32
drlovric kaže:
Moj Smayoo vjeruj mi da sam u svakakvim zivotnim problemima i okruzenjima. Nisu mi nepoznati ni glad ni improvizicije, ali ne znam kakva bi me muka morala natjerati da jedem one skoljke/puzeve ili sta je vec ono bilo na slici

Vjerujem da su ljudi uzivali, ali nije to za mene.

Isao sam brodovima po kojekakvim konobama na otocima. Nauticari znaju za ta mjesta. Nema jelovnika, danas se sprema sta se nocas upecalo Tu sam se znao super najesti, ali i brutalno gladan ostati. A gledam oko sebe, ljudi se ubise jedu

Zato ja uvijek imam rezervnu hranu na brodu. Nesto kontinentalno. Previse puta sam se opekao


Mi se ne otiskujemo na more bez jednog prsuta, par kulena i tablom pancete sapunjare.
29.06.2023 | 16:35
cariblanco kaže:

Nisam se fokusirao na bradavice, nego na tijelo bez tetovaže ( a nisi prestar )svaka čast, ide palac za to....samo nemoj ništa Tini reći


Kakva vremena su dosla da se to primjecuje.
29.06.2023 | 17:55
U mene tripizdina, a gemišt orošen


free picture hosting
29.06.2023 | 18:32
Tito kaže:
Znam da cete me sada popljuvati... cini mi se da je zubonja "mrvicu" ispod mjere ili me slika vara.


Dosta ispod mjere, ali je fajn maznuo varalicu i škrge su se jednostavno proparale.
29.06.2023 | 21:58
JOHN kaže:
smayoo kaže:
Kako misliš - nema ništa? Misliš da je one vongole što je izronio tek tako naći na nekoj prosječnoj plaži na Braču ili Rabu?


Bile su prugaste srčanke i čaške, al njemu tak svejedno kad drlovric ne jede puževe


Valjda. Nemam pojma kako se vongole zovu na standardnom hrvatskom. Nema ni veze. Važno je da ih je jako teško više pronaći u nekoj takvoj većoj populaciji na nekoj općoj lokaciji u Jadranu, gdje ih je nekad bilo na tone.
30.06.2023 | 12:46
Postoje i vongole, u biti originalni naziv za njih je Kokoš ali u narodu su najčešće poznate kao vongole ili gajun ili čaša, al ovo su prugaste srčanke što sam izronio i pripremao. Druge su Čaška.
Prugasta srčanka je jako ukusna i slabo poznata/korištena u restoranima ili ih poslužuju kao vongole kako gosti nebi bili sumnjičavi i prozvali ih puževima i sl. kao drlovric.
Po meni, vongole su prema srčankama kao fino spečen svinjski krmenadl naspram nekog premium stejkića. Oba komada su mesa ukusna, ali stejkić je stejkić.
Kokoš(vongola) je nešto sitnija naspram srčanki. Rekao bih čak upola. Najveća srčanka koju sam osobno izronio je u promjeru oko 10cm. Uglavnom do tog punog rasta ih spraše hobotnice pa su prosjeci oko 5 cm
30.06.2023 | 13:01
Hvala na tumačenju. Nisam sa školjkama u takve detalje upoznat. Nisam ni puno, ni često vadio divlje školjke, a zadnji put prije 35+ godina, dok ih je bilo posvuda ko drva. I tada su me stariji poučili (vjerojatno krivo, nisu ni oni bili neki posebni stručnjaci) da su te školjke s tvoje slike (velike "bijele", s uzdužnim rebrima i poprečnim tamnim prugama) - vongole.
30.06.2023 | 13:14
Neznam ni ja baš puno, ali sam jednom prilikom posjetio izložbu školjaka Jadranskog mora i doslovno poslikao svaki izloženi primjerak.
x puta nam se događalo da izronimo školjke i svak je imao svoju verziju kako se zove. Od tada pazimo što i kako jer su neke školjke i puževi zabranjeni za vađenje.
Problem je u tome što u našem moru ima toliko sličnih školjaka da ni u restoranima neznaju više što poslužuju. I meni se dogodi da nekada pobrkam jer te najviše zavaraju te šare/boje, ali kad se obrati pozornost na oblik i opipa prstima lako se onda zaključi bar onom tko ih je bar malo proučavao.
Neznam koliko je istina, ali kažu da školjke dobivaju ove pruge ovisno o mineralnom sastavu pijeska kao i sastavu mora u kojem se nalazi. Znao sam naletit u istom pijesku na srčanke koje su gotovo potpuno bijele do onih koje su izraziti prugaste u tamnijim tonovima. Ista stvar i sa vongolama
  • Dijete
  • Posjetitelj
01.07.2023 | 23:38
Ovo je sve milina za citat i gledat.

Jos fotki plavog i sunca pliz; i bistrog mora.. <3

Nadam se da ce vas vrijeme posluzit... Nadam se bucnut u Jadran u Rujnu (makar, sve su manje sanse jer cu zapet radit, ak ne, onda druge godine)...


*** dosadan dio posta ***

Nas je ljeto zaobislo u potpunosti, umjesto plavog neba i sunca, imali smo samo nevere i u 4 navrata "nebeske rijeke" (jel tak preveden taj fenomen?) koje su aktivirale klizista, poplave i slicne lijepe stvari...

Za sad je zima jako blaga i kisovita, tak da i dalje mogu otic po štoklja, ocean je jos uvijek dovoljno topao i za kratki kupanac bez odjela...

Kazu glasine da je to "privremeno novo normalno" i da ocekuju stabilizaciju za negdje 7 do 10 godina. Erupcija Hunge (od prije 18 mjeseci) je napravila pravi mali dar-mar.
Kazem glasine jer taj papir nije vani jos.
A stari iz Svibnja prosle godine je tu i daje dobar uvid kakav je to vlazni prdez bio.


Vaga nije bila bazdarena na fotki, imala je 2.8kg i tak finu salatu nisam papal vec jako dugo...
hoba.jpeg
03.07.2023 | 07:37
Evo jedne...




IMG_0594.jpeg
03.07.2023 | 15:51
Zdravac kaže:
Evo jedne...




IMG_0594.jpeg


Istina je da nema do Jadrana. Obišao sam Karibe, Filipine...etc, ali naš je Jadran stvarno br.1, u to nema sumnje...Zdravac zašto je more plavo ?

@Dijete, koja je to beštija na vagi, prvo sam pomislio da ima mnoštvo očiju, ali kad sam povećao sliku, skužio sam da su to krastavci
03.07.2023 | 17:25
cariblanco kaže:
@Dijete, koja je to beštija na vagi, prvo sam pomislio da ima mnoštvo očiju, ali kad sam povećao sliku, skužio sam da su to krastavci


Ja iz daljine vidim da je to hobotnica. (?)
03.07.2023 | 17:49
Riba kaže:
cariblanco kaže:
@Dijete, koja je to beštija na vagi, prvo sam pomislio da ima mnoštvo očiju, ali kad sam povećao sliku, skužio sam da su to krastavci


Ja iz daljine vidim da je to hobotnica. (?)


Znači muštuluk za našeg Lovrića
03.07.2023 | 19:52
cariblanco kaže:


...Zdravac zašto je more plavo ?



Ako se dobro sjećam osn. škole, long story short, čisto more => refleksija plave, a "upijanje" tj prolaz svih ostalih.
  • Dijete
  • Posjetitelj
04.07.2023 | 01:59
Riba kaže:
cariblanco kaže:
@Dijete, koja je to beštija na vagi, prvo sam pomislio da ima mnoštvo očiju, ali kad sam povećao sliku, skužio sam da su to krastavci


Ja iz daljine vidim da je to hobotnica. (?)


je, hobotnica, al svejedno ju najcesce zovem štokalj...
04.07.2023 | 08:59
Po rapski.
04.07.2023 | 11:06
Zanimljivo, prvi put čujem za taj naziv.
04.07.2023 | 11:14
Zdravac kaže:
Evo jedne...

IMG_0594.jpeg


Ajde, dosta provociranja!!!!
05.07.2023 | 04:56
JOHN kaže:
Zanimljivo, prvi put čujem za taj naziv.


Do sad kad ga je @Dijete upotrijebio, ja sam ga čuo jedino od Rabljana. Ali OK, očito se koristi na nekim otocima, kao npr. na Rabu i na Novom Zelandu.
05.07.2023 | 04:58
Djuro genijalac kaže:
Ajde, dosta provociranja!!!!


Što se ljutiš? Ako nemate kamo na more, uvijek ste pozvani k nama! Istina je, nemamo ovakav pogled s balkona, ali u pola sata vožnje si na bilo kojoj plaži na kopnenom dijelu Kvarnera.
  • Dijete
  • Posjetitelj
05.07.2023 | 07:24
smayoo kaže:

očito se koristi na nekim otocima, kao npr. na Rabu i na Novom Zelandu.


Lun, otok Pag je imao grad Rab kao administrativno srediste jako dugo (mislim da je sad Novalja). Tako da to ima smisla.
Na Lunu se koristi štokalj i mrkač. Mrkač sam mislio da je naziv iz Kvarnera, a štokalj, ajmo rec primorsko goranski jer sam cuo i u Jablancu, Gospicu, Senju… i kao sto Smayoo, primjeti, i na sjevernom otoku NZ se kaze štokalj..

Bio je neki fora naziv za muzgavca (hobotnica sa jednim redom pipaka) al se ne mogu sjetit…
05.07.2023 | 09:41
smayoo kaže:
JOHN kaže:
Zanimljivo, prvi put čujem za taj naziv.


Do sad kad ga je @Dijete upotrijebio, ja sam ga čuo jedino od Rabljana. Ali OK, očito se koristi na nekim otocima, kao npr. na Rabu i na Novom Zelandu.

Dijete je u misiji kroatiziranja novozelanđana….
05.07.2023 | 09:47
Dijete kaže:
smayoo kaže:

očito se koristi na nekim otocima, kao npr. na Rabu i na Novom Zelandu.


Lun, otok Pag je imao grad Rab kao administrativno srediste jako dugo (mislim da je sad Novalja). Tako da to ima smisla.
Na Lunu se koristi štokalj i mrkač. Mrkač sam mislio da je naziv iz Kvarnera, a štokalj, ajmo rec primorsko goranski jer sam cuo i u Jablancu, Gospicu, Senju… i kao sto Smayoo, primjeti, i na sjevernom otoku NZ se kaze štokalj..

Bio je neki fora naziv za muzgavca (hobotnica sa jednim redom pipaka) al se ne mogu sjetit…


Muškardin? Ili "mrkačić", jer je malen.

"Mrkač" je uobičajen izraz na sjevernom Jadranu, ne samo na Kvarneru, ali čuo sam ga dosta i u Dalmaciji. U dijelu Istre kažu, kao i u Italiji "pescegrotta" (riba kamen, doslovno prevedeno).
05.07.2023 | 17:47
JOHN kaže:
smayoo kaže:
JOHN kaže:
Zanimljivo, prvi put čujem za taj naziv.


Do sad kad ga je @Dijete upotrijebio, ja sam ga čuo jedino od Rabljana. Ali OK, očito se koristi na nekim otocima, kao npr. na Rabu i na Novom Zelandu.

Dijete je u misiji kroatiziranja novozelanđana….


Eto nama "muštuluka" Sad znamo da stašeu nisu pobjegli svi u Argentinu, nego ih ima i na NZ @Dijete, zeka- peka
30.07.2023 | 15:18
Pozdrav s Ilovika!
Prilozi:
30.07.2023 | 16:43
Najs!

E, TO se zove terasa do mora!
30.07.2023 | 20:19
Uživaj!
30.07.2023 | 20:21
JOHN kaže:
Ekipa pozdrav svima s otoka Molat...


Pozdrav iz Valbadona,...

... a kad si bio tako ljubazan podijeliti sliku svog stopala s nama, evo da uzvratim

papak.jpg


Inače, ovo je prvi put da nisam išao na plažu jer nije bilo potrebe, od terase iznajmljene kućice do mora nije bilo više od 15 metara

plaja.jpg


Iskreno sam očekivao da je izbor kuće tako blizu plaže loš izbor (gužva, buka) ali ili ove godine nije bilo dovoljno turista za gužvu ili su bili negdje drugdje.

Druga zanimljivost je dolazak ljudi na plažu, dolaze oko 11 i prže se do 17, suludo
31.07.2023 | 10:25
smayoo kaže:
Pozdrav s Ilovika!


Bliže se nije moglo?
Uživajte
31.07.2023 | 10:28
Bertone kaže:
JOHN kaže:
Ekipa pozdrav svima s otoka Molat...


Pozdrav iz Valbadona,...

... a kad si bio tako ljubazan podijeliti sliku svog stopala s nama, evo da uzvratim

papak.jpg


Inače, ovo je prvi put da nisam išao na plažu jer nije bilo potrebe, od terase iznajmljene kućice do mora nije bilo više od 15 metara

plaja.jpg


Iskreno sam očekivao da je izbor kuće tako blizu plaže loš izbor (gužva, buka) ali ili ove godine nije bilo dovoljno turista za gužvu ili su bili negdje drugdje.

Druga zanimljivost je dolazak ljudi na plažu, dolaze oko 11 i prže se do 17, suludo


Uživajte!
E ovo je sada za izazov!
Moram nešto novo smislit…..
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 31 minuta
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, m@xym, Maxxy, Mislav2222, Riba, tino1, Anonimci (438)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO