Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


30.10.2021 | 07:57
smayoo kaže:
Tako jeeee!!! JEBO ANLASEEEER!!! JEBO AKUMULATOR!!!!! JEBO KABELEEEE!!! NATRAG NA KURBLU!!!!


Start/stop automatika bi bila pravo zanimljiva.

Dobro to sve, ali koliko troši podataka? Dali je neki Hrvatski flat dovoljan da sve radi nesmetano i do kraja obračunskog razdoblja ili usporava li na kraju? Ja ga sad imam bežično i nekad znam slušati neki njemački radio, pogotovo u jutarnjim vožnjama kad ovi naši specijalci smatraju da mi je naj bolje prije poštene kave slušati neki punk ili rap. Tamo red laganini muzike red informacija o svemu i svačemu. A u nas Globotomija s ona dva dudeka koji misle da su smiješni.
30.10.2021 | 09:33
Ja cesto slusam streaming radio, to dosta malo prometa trosi. Naravno ovisi o vrsti streama ali evo gledam kod mene je oko 1 MB po minuti.
30.10.2021 | 17:32
Dosta je!

Reci NE zimskim gumama. Ne dozvoli da tobom manipuliura industrija auto guma. Moj auto, moj izbor!
Većina saobraćajnih nesreća zimi se upravo desi vozilima sa zimskim gumama.
Ono što kriju od nas je da kod zamjene u gume uvaljuju 5G čip koji povezuje aute u informatički Blockchain i tako izazivaju lančane sudare!
Pametnom dosta...
30.10.2021 | 20:02
Nadam se da je zajebancija i da nisi otišao u nepovrat….
30.10.2021 | 22:31
Nada zadnja umire.
31.10.2021 | 07:44
Bogami istina, imam ja susjedu, skoro 90, a još se drži ko djevojka.
31.10.2021 | 07:46
tino1 kaže:
A u nas Globotomija s ona dva dudeka koji misle da su smiješni.


Ja ujutro kad se vozim nekamo uglavnom slušam HR1. Meni je Globotomija isto preglupa emisija. Baš boli mozak.
31.10.2021 | 08:14
ja slušam Deutschland Funk. Osim konvoja je sve sranje na našim radijima.
31.10.2021 | 14:32
tino1 kaže:
ja slušam Deutschland Funk. Osim konvoja je sve sranje na našim radijima.


Jao Konvoj! Ja i drustvo to pobozno popratimo.
31.10.2021 | 19:09
meni je to ko prije nekad emisija za pomorce ponedjeljkom, isto bi se svi u kući okupili pored radija. Prejaka emisija.
Onda ti se umiješa radio Dubrovnik sa spikericom koja ne može reći "R", nemam ništa protiv ljudi koji ne mogu reći "R" ali spiker na radiju? To ti je isto kao da neko sa jednom kraćom nogom bude glavni napadač. Ili ja operni tenor, a ne znam ni fućkati kako treba.
31.10.2021 | 19:37
tino1,

Nemoj biti tako strog, ipak je Dalija Mikulandla jedna od kultnih voditeljica Radija Dubrovnik.
A, istine radi, treba reći i da je s vremenom to 'l' sve više i više zvučalo kao pravo 'r', ne zato što je žena puno pričala na radiju, nego zato što je cijelo vrijeme vježbala i nastojala ispraviti tu svoju govornu manu.
31.10.2021 | 20:42
nemam ništa protiv žene, redakcijski je dobra, ali što je je. Ja se stvarno ne mogu na to naviknuti. Ali što ćeš, oni rade radio za mene a ne ja za njih.
01.11.2021 | 00:07


F1 je za curice.
01.11.2021 | 07:20
dali je itko upoznat sa temom

twitter.com/F1/status/144531409052048179...stiti-i-obicni-23625
01.11.2021 | 08:46
Iz te marketinške animacije ne kužim o čemu se zapravo radi, ali pretpostavljam da je neki nastavak tehnologije koja je poznata već 15-ak godina, a zadnjih 5-6 se firmama koje upravljaju deponijima nudi modularne jedinice snage 1MW koje proizvode gorivo ulje od miješanog komunalnog otpada. Problem tog ulja je da je kemijski nestabilno pa se mora izgarati odmah na licu mjesta (ne može se skladištiti, transportirati, prelijevati...). Drugi je problem da nema ništa od tog ulja ako u miješanom otpadu nema očekivani postotak (30-50%) plastike. Dakle, ne funkcionira s razdvojenim otpadom.
01.11.2021 | 08:46
dpasaric kaže:
F1 je za curice.


"Zgazi me!! Zgazi meeeee!!!"

"Mene!! MENEEEE!! MENE ZGAZIII!!!"

02.11.2021 | 18:24
Robert_84 kaže:


To je nešto vrlo slično i na tragu ovoga: haruoni.com/#/en

Dakle, ne ono što Smayoo gore tvrdi, nego 'hvatanje' CO2 iz zraka i proizvodnja sintetskog benzina.
02.11.2021 | 19:05
Kako je to hvatanje CO2 iz zraka kad kaže u tom videu da se proizvodi "from renewable biowaste"?
02.11.2021 | 20:15
Onda se ispričavam, nisam gledal sve do kraja, prije je bilo riječi o ovom iz linka. Očito je onda Porsche krenuo svojim putem, a FIA svojim. U prvim objavama se govorilo o sintetskom gorivu i hvatanju CO2 iz zraka...
21.12.2021 | 18:34
Bilo bi zanimljivo pitati koliko je km napravio u tih 8+ godina. Koliko sam ja pratio, već postoje aftermarket baterije. Umjesto da je digao auto u zrak, mogao ga je prodati nekom tko bi se pozabavio jeftinijim rješenjem (ako je uopće potrebno mijenjati cijeli baterijski blok). Ali eto, ovako je na YT klikove vjerojatno zaradio više.
Inače, ovi neki superstrong "we-are-soooo-fu*king-mraq-brand" njemački auti, Audi recimo, nakon 8 godina i 100+ tisuća, nemaju sranja i kvarova koji koštaju kao manji novi auto? Oni su savršeni, ha? Imam kolegu, Audi Q7, 2018. godište i nepunih 50.000 km, ima listu sranja koja ne stane na A4 list papira, a već je, eto, kako kaže pisma, "lito dana i skoro će zima" da nema garancije... Predložit ću ja i njemu da ga digne u zrak.
21.12.2021 | 18:54
smayoo kaže:
Bilo bi zanimljivo pitati koliko je km napravio u tih 8+ godina. Koliko sam ja pratio, već postoje aftermarket baterije. Umjesto da je digao auto u zrak, mogao ga je prodati nekom tko bi se pozabavio jeftinijim rješenjem (ako je uopće potrebno mijenjati cijeli baterijski blok). Ali eto, ovako je na YT klikove vjerojatno zaradio više.
Inače, ovi neki superstrong "we-are-soooo-fu*king-mraq-brand" njemački auti, Audi recimo, nakon 8 godina i 100+ tisuća, nemaju sranja i kvarova koji koštaju kao manji novi auto? Oni su savršeni, ha? Imam kolegu, Audi Q7, 2018. godište i nepunih 50.000 km, ima listu sranja koja ne stane na A4 list papira, a već je, eto, kako kaže pisma, "lito dana i skoro će zima" da nema garancije... Predložit ću ja i njemu da ga digne u zrak.



problem Tesle je sama Tesla, gdje ako ti treba nekakava podrska si pecen...

Toga Audija ce rijesit bilo koji servis, a sigurno mu jedan dio ne kosta 20 000 $

susjed je prodao 5 godina staru Toyotu Prius, jer su mu u njemackoj trazili 5000€ za bateriju i da im jos dostavi svoju...

znaci vrijeme elektricnih auta ce doci, al moraju rijesit jos jako puno djecjih bolesti..
21.12.2021 | 19:15
Nije baš OK bateriju na elektro autu zvati "jedan dio". To je kompletno drugi koncept motornog vozila i baterija je osnova svega. Inače, napisao sam baš zato da bi bilo zanimljivo znati koliko je km napravio u tih 8 godina. Mojim režimom korištenja, to bi bilo nešto kao 400.000 km. Ako uzmeš da je u nekom prosjeku 400 km = 1 charging cycle, to bi bilo 1.000 ciklusa punjenja. Da meni kažu nakon 1000 ciklusa da je baterija za zamjenu, ne bih bio sretan, ali sigurno ne bih bio revoltiran jer je to već u zoni očekivanog (ako i jest neželjeno). Samo bi potražio 3rd party opcije ili prodao auto nekom tko ima vremena i volje da se igra time.

Konkretno ovom Audiju kojeg sam spomenuo - čovjek trenuno ima ponudu za popravak (van garancije) na 12.000 €, a ne znaju mu sa sigurnošću čak ni reći da se kvar neće ponoviti. Ovo "bilo koji servis" neću ni komentirati. Vjerojatno je značajan dio problema baš u tome.

znaci vrijeme elektricnih auta ce doci, al moraju rijesit jos jako puno djecjih bolesti.


Naravno. A koje to bolesti rješavaju mainstream automobilski proizvođači? Dječje sigurno nisu. Da nisu gerijatrijske? Bit će da je njihovo vrijeme prošlo i sada je, evo, na zalazu...
21.12.2021 | 19:53
IMHO Električni automobili bi se znatno brže proširili na tržištu i zamijenili automobile sa motorima na unutrašnje sagorijevanje kada bi svi proizvođači koristili jednu (ili najviše 2-3 različita modela) standardiziranu bateriju (istog oblika dimenzija i električni karakteristika), što bi omogućilo ​brže "punjenje" baterija, jer bi se na "pumpnoj stanici" istrošena baterija mijenjala drugom, punom baterijom, a ispražnjena se stavila na punjenje i instalirala u drugi automobil, kada se napuni.

A, kada baterija odradi svoj životni vijek, "stanica" je šalje u reciklažu, a nabavlja novu bateriju od proizvođača.

Naravno, u ovom sustavu, vozači bi sa cijenom struje morali plaćati i amortizaciju baterija koje se potroše, ali ne bi bili vlasnici baterija (vlasnici bi bile "pumpne stanice"), i ne bi morali misliti što raditi kad baterija dođe do kraja radnog vijeka ili se pokvari.

Ali, vjerojatno da se nešto ovakvo dogodi, ravne su nuli, tako da će električni automobili ući u modu tek ako se uspije riješiti problem "krepane baterije" nakon toliko godina da cijena nove baterije višestruko premašuje vrijednost automobila, ili će električni automobili biti samo privilegija bogatijih ljudi.
21.12.2021 | 20:16
m@xym kaže:
IMHO Električni automobili bi se znatno brže proširili na tržištu i zamijenili automobile sa motorima na unutrašnje sagorijevanje kada bi svi proizvođači koristili jednu (ili najviše 2-3 različita modela) standardiziranu bateriju (istog oblika dimenzija i električni karakteristika), što bi omogućilo ​brže "punjenje" baterija, jer bi se na "pumpnoj stanici" istrošena baterija mijenjala drugom, punom baterijom, a ispražnjena se stavila na punjenje i instalirala u drugi automobil, kada se napuni.

A, kada baterija odradi svoj životni vijek, "stanica" je šalje u reciklažu, a nabavlja novu bateriju od proizvođača.

Naravno, u ovom sustavu, vozači bi sa cijenom struje morali plaćati i amortizaciju baterija koje se potroše, ali ne bi bili vlasnici baterija (vlasnici bi bile "pumpne stanice"), i ne bi morali misliti što raditi kad baterija dođe do kraja radnog vijeka ili se pokvari.

Ali, vjerojatno da se nešto ovakvo dogodi, ravne su nuli, tako da će električni automobili ući u modu tek ako se uspije riješiti problem "krepane baterije" nakon toliko godina da cijena nove baterije višestruko premašuje vrijednost automobila, ili će električni automobili biti samo privilegija bogatijih ljudi.


a gdje je onda tu zarada, auto industrija gura elektricna auta radi vece zarade na njima ,,,, jbs njima za ekologiju, samo situaciju iskoristavaju u svoju korist...

pogle malo trziste benzinaca, poceli su ukidat sva mala vozila i mijenjaju ih elektricnima.... samo sto je recimo svako elektricno duplo skuplje.... al to njih nije briga... malo mi je smijesno da se prema vozilu od 30 000€ ili vise netko ponasa kao da je "elektricni" auto iz Turbo limaca... pa kad nema garancije jbg.... baci ga il kupi drugi...
21.12.2021 | 20:20
smayoo kaže:
Nije baš OK bateriju na elektro autu zvati "jedan dio". To je kompletno drugi koncept motornog vozila i baterija je osnova svega. Inače, napisao sam baš zato da bi bilo zanimljivo znati koliko je km napravio u tih 8 godina. Mojim režimom korištenja, to bi bilo nešto kao 400.000 km. Ako uzmeš da je u nekom prosjeku 400 km = 1 charging cycle, to bi bilo 1.000 ciklusa punjenja. Da meni kažu nakon 1000 ciklusa da je baterija za zamjenu, ne bih bio sretan, ali sigurno ne bih bio revoltiran jer je to već u zoni očekivanog (ako i jest neželjeno). Samo bi potražio 3rd party opcije ili prodao auto nekom tko ima vremena i volje da se igra time.

Konkretno ovom Audiju kojeg sam spomenuo - čovjek trenuno ima ponudu za popravak (van garancije) na 12.000 €, a ne znaju mu sa sigurnošću čak ni reći da se kvar neće ponoviti. Ovo "bilo koji servis" neću ni komentirati. Vjerojatno je značajan dio problema baš u tome.

znaci vrijeme elektricnih auta ce doci, al moraju rijesit jos jako puno djecjih bolesti.


Naravno. A koje to bolesti rješavaju mainstream automobilski proizvođači? Dječje sigurno nisu. Da nisu gerijatrijske? Bit će da je njihovo vrijeme prošlo i sada je, evo, na zalazu...


taj kvar od 12000€ na Audiju je vjerovatno do tvornickoga opoziva, samo sto on sa time izgleda nema srece... i Starom su rekli da mora mijenjat radilicu o svome trosku, dok su mu u njemackoj sve rijesili bez problema....
21.12.2021 | 20:28
Vidjeli ste što Finci misle o Tesli kada se pojavi problem s baterijom?

21.12.2021 | 20:31
Robert_84 kaže:

a gdje je onda tu zarada, auto industrija gura elektricna auta radi vece zarade na njima ,,,, jbs njima za ekologiju, samo situaciju iskoristavaju u svoju korist...


Zarada auto-industrije je u tome što bi se postojanjem takvog sustava, električni automobili prodavali bržim tempom nego što je to sada slučaj.

A naravno, i dalje bi zarađivali na baterijama, samo ih ne bi prodavali direktno vlasnicima vozila, nego firmama koje su vlasnici "punionica" elektromobila.

Problem bi mogla biti cijena "punjenja" takvih baterija (el.energija + najam baterije) ako bi ona bila ista ili viša od cijene "tankanja" automobila sa klasičnim motorima.

A, da ne govorim o tome da bi se auto-industrija teško dogovorila oko standarda baterije.
21.12.2021 | 22:44
Nije ništa od toga problem kod koncepta izmjenjivih baterija. S tim se eksperimentiralo i prototipiralo još prije 15-20 godina. Standardizirani izmjenjivi baterijski blok ne može stajati, kao npr. kod Tesle Y, sav posložen plošno po dnu automobila, od nosa do repa, niti na ikoji način koji bi bio povoljan u smislu težišta vozila, raspoloživosti prtljažnog prostora, i sl. Moraš ga staviti pod prednju haubu ili u stražnji bunker, na način da se rukom neke hidrauličke dizalice da zakvačiti i izvaditi, odnosno vratiti. A radi se o velikoj masi, koja onda znači jako loše vozne osobine takvog auta, a također i potpuni izostanak suvislog prtljažnog prostora.
22.12.2021 | 08:29
@smayoo,

Jasno mi je da je s ovim povezan čitav niz problema, pa je i mala vjerojatnost da će se nešto takvo napravit u budućnosti.

S druge strane, nitko ne želi kupiti automobil za koji zna da će nakon 5-6 godina korištenja morati uložiti pola cijene tog vozila da bi ga i dalje mogao koristiti.

Možda je rješenje u car-sharing-u (u velikim gradovima), gdje ćemo imati male gradske automobile a svakom koraku, i nakon korištenja prepuštati drugima da ih koriste, a za duže ture korištenje rent-a-car-u.

Čini mi se da je o nečemu sličnom govorio Rimac u jednoj emisiji, ali nisam siguran.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 18 sati, 1 minute
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO