Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


11.04.2024 | 07:29
Opa. Netko se lijepo ponovio. Puno sretnih kilometara želim.
11.04.2024 | 10:16
Bertone kaže:
Napravio sam tek 400 km od čega je 300 km stani/kreni vožnje po Zagrebu, klima upaljena zadnjih tjedan dana i stalno ugašen start/stop sistem (ako je to bitno za potrošnju), ostatak napravljen po ZG zaobilaznici. Trenutno BC kaže 7,1 l/100 km, ali bumo vidjeli stvarnu na idućem tankanju, po BC-u imam još za oko 430 km tak da ovim tempom bum dočekao još jednu korekciju cijene goriva


Javljaj svakako i dalje dojmove, čitam kaj pišeš i jedva čekam da i meni dođe moj, pa da mogu komentirati slično. Imamo slični motor brijem, 130ks doduše kod mene no ovo kaj sam probno vozio po obilaznici i po Zagrebu mi je pokazalo da je za moje pojmove više nego odlična (sportskija?) zamjena za ovaj kombi H1 kaj sad vozim (125kw i 170 ks ali na 2,5 tone)...

Kaj se tiče zvuka motora, nakon 1.9 PD TDI-a ja ovaj EcoBoost ni ne čujem
Kaj se tiče motorizacije općenito, motor je vrlo varljiv jer ako si na oko 2500 rpm i malo jače pikneš gas, bez obzira na masu auta vrlo lako odeš debelo preko ograničenja tako da će državni proračun biti sretan ako ne pripazim


S obzirom da su se pojačali s kamerama po Zagrebu, i to još na dionicama gdje sam znao nagaziti, nisam ni ja sretan
Jedino što s ovim automatskim mjenjačem u eco modu točno ima sekunda prije ozbiljnog odziva koliko sam primjetio, nisam probao sa sport. No koliko se vozim, rijetke će biti situacije da će mi smetati, vjerujem.

Prednji i zadnji senzori su katastrofa, pište na auto iza/isred, pište na rizol za koji nemrem ničim zapeti sve dok ne dođem kotačem do njega jer je najniži dio auta još uvijek 5-10 cm iznad njega, pište i na pješake koji stoje bočno, pište toliko da sam nekidan bočno uparkiravao auto kao da sam friško izašao iz auto-škole iako sam imao dobrih pola metra mjesta viška naprijed i nazad,... ustvari pištali su, sad kad trebam parkirati, prva stvar koju napravim je da ih ugasim
S druge strane kamera je OK, pogotovo kaj hvata dosta široko pa kad na rikverc izlaziš sa parkinga vidiš na kameri dolazi li bočno kakav auto ili pješak koji hoda i bulji u mobitel.


S obzirom da ja često ni ne čujem pištanje u ovom svom, jer frekvencija je takva da ga jedva hvatam na slušnom aparatu veselim se kamerama sa svih strana. A ostali senzori ista priča, vjerojatno će mi suvozači vrištati da zgasim to sve

Kako bili, javljaj se, malo osvježenja u temi! I neka te auto dugo i pouzdano služi!

I pitanje, kako si se baš za Kugu odlučio? Hyundai Kona nije bila u izboru?
11.04.2024 | 14:17
Bertone kaže:


Hvala @Djuro, to je info koji sam tražio jer sam na nekim slikama presjeka motora iz Ford Escapea (tak se zove Kuga u SAD-u i Kanadi) vidio komponente koje upućuju da ima lanac), a ljudi su po internetima pisali da je remen u pitanju

Ništ, idemo onda sutra po Kugu
.


Čestitke sused i nek te služi kao apple računala Nisam ti dosad čestitao, jer me prala ljubomora, da imam suseda kojem nije bed dati 100 k E za auto

i.postimg.cc/qvw139X6/temp-Imagel0l-QWi.avif

i.postimg.cc/3R50Jw4X/temp-Imagef4-EDj-W.avif

Onda sam vidio domaći cjenik i sad mi ama baš ništa nije jasno !!!
11.04.2024 | 15:46
JOHN kaže:
Opa. Netko se lijepo ponovio. Puno sretnih kilometara želim.


Hvala,... i sad bi bilo vrijeme da popijemo neki sok i coffe za tvoj motor i moj auto


Vanjuška kaže:
Javljaj svakako i dalje dojmove, čitam kaj pišeš i jedva čekam da i meni dođe moj, pa da mogu komentirati slično. Imamo slični motor brijem, 130ks doduše kod mene no ovo kaj sam probno vozio po obilaznici i po Zagrebu mi je pokazalo da je za moje pojmove više nego odlična (sportskija?) zamjena za ovaj kombi H1 kaj sad vozim (125kw i 170 ks ali na 2,5 tone)..


A nemam sad baš vremena za vozikanje bez svrhe jer sam privatno pretrpan, planirao sam ovaj tjedan potegnuti do Slavonije jer sam obećao mamu otpeljati da obiđe grobove od dede i bake no izjalovilo se, da nije imao bih cca 600 km u jednom danu pa bi imao dojam kakva je na malo dužem putu no to će ostati za neku drugu priliku.

A ti čekaš što?


Vanjuška kaže:
S obzirom da su se pojačali s kamerama po Zagrebu, i to još na dionicama gdje sam znao nagaziti, nisam ni ja sretan
Jedino što s ovim automatskim mjenjačem u eco modu točno ima sekunda prije ozbiljnog odziva koliko sam primjetio, nisam probao sa sport. No koliko se vozim, rijetke će biti situacije da će mi smetati, vjerujem.


Kad si se već dotaknuo novih kamera, 3. travnja su postavljali nove u ZG i okolici pa tko još ne zna, prenosim ovdje popis mjesta gdje su ih stavili da se netko ne zaleti.

cam1.jpg


cam2.jpg




Vanjuška kaže:
S obzirom da ja često ni ne čujem pištanje u ovom svom, jer frekvencija je takva da ga jedva hvatam na slušnom aparatu veselim se kamerama sa svih strana. A ostali senzori ista priča, vjerojatno će mi suvozači vrištati da zgasim to sve


I ja sam malo nagluh na određene frekvencije, cvrčke kako cvrče upoče ne čujem na lijevo uho, na desno slabo i u tragovima, ali ove pištalice senzora čujem jasno i glasno, valjda su pogodili frekvenciju da me nerviraju


Vanjuška kaže:
Kako bili, javljaj se, malo osvježenja u temi! I neka te auto dugo i pouzdano služi!


Aj OK, kad ima želje za čitanjem javiti ću se tu i tamo kad bude nešto zanimljivo,... nisam ništa pisao dok me @Djuro nije pitao jer nisam htio daviti i da ne ispadne da se hvalim novim autom jer prema ovoj Kugi nemam nikakvih emocija, čisto prostrano prometalo za od toče A do točke B,... da mi nije trebao prostraniji auto, kupio bi Yarisa GR pa bi Vas onda smarao s njime po par puta dnevno


Vanjuška kaže:
I pitanje, kako si se baš za Kugu odlučio? Hyundai Kona nije bila u izboru?


Kona mi je premala (i ružna), u razmatranju su bili Hyundai Tuscon, Kia Sportage, Seat Ateca, Škoda Karoq i Kodiak, Suzuki SCross, Dacia Duster i Subaru XV. Kuga nije bila ni u razmatranju no kako sam odbacivao jednu po jednu razmatranu opciju vidio sam jedan dan reklamni pano uz cestu, otišao u dućan, popričao s trgovcem, malo googlao iskustva, probao je voziti i kupio

Uglavnom:
- Hyundai Tuscon i Kia Sportage = oba su mi ružna do bola, prethodne verzije su mi vizualno bile ok, ove nove/trenutne mi jednostavno ne leže dizajnom

- Seat Ateca - prodavač je bio izuzetno neljubazan i gledao me pogledom eto klošara koji je došao potrošiti vrijeme dok čeka ženu ili me došao samo smarati glupostima,... jbg, ne idem kupovati auto u odjelu, nego u trenirci u kojoj se osjećam ugodno pa ako kojim slučajem isti taj lik ovo pročita nek si razmisli o svom budućem pristupu kupcu

- Škoda Karoq - nisam ni stigao otići do dućana jer sam se već odlučio za Kugu

- Škoda Kodiak - kao i sa Karoqom s time da je cijena s novim modelom otišla u nebo, a i kuma mi vozi prethodnu generaciju pa da ne veli da je kopiram

- Suzuki SCross - njemu me srce najviše vuklo no ipak ima puno manje mjesta nego u Kugi (pogotovo po širini), pa ježi ga, otpao

- Dacia Duster - jedino sam razmatrao 4x4, a on dolazi uz dizel, a dizel nisam htio pa je otpao,... čak sam razmišljao pričekati još koji mjesec da na tržište dođe novi model koji ima benzinca s pogonom 4x4, no onda su opet presudile dimenzije (i kaj je ispod lima francuz)

- Subaru XV - je otpao zbog CVT mjenjača, možda je dobar, možda je super ali ga ne želim (zato u obzir nisam uzimao ni Toyotu)

Ponudu francuskih auta nisam ni gledao (osim Dacie, a nisam gledao ni Opela koji je danas isto Francuz).


cariblanco kaže:
Čestitke sused i nek te služi kao apple računala Nisam ti dosad čestitao, jer me prala ljubomora, da imam suseda kojem nije bed dati 100 k E za auto

i.postimg.cc/qvw139X6/temp-Imagel0l-QWi.avif

i.postimg.cc/3R50Jw4X/temp-Imagef4-EDj-W.avif

Onda sam vidio domaći cjenik i sad mi ama baš ništa nije jasno !!!


Sad kad više nisi ljubomoran ... kad se vratiš iz Inguzije, Tunguzije ili gdje već jesi bumo popili nekaj u to ime

Kaj se tiče cijene koju si postao, vjerojatno se radi o full hibridu s najjačim paketom opreme i različitim davanjima (carine/porezi) od Hrvatske.
11.04.2024 | 16:38
Bertone kaže:
- Dacia Duster - jedino sam razmatrao 4x4, a on dolazi uz dizel, a dizel nisam htio pa je otpao,... čak sam razmišljao pričekati još koji mjesec da na tržište dođe novi model koji ima benzinca s pogonom 4x4, no onda su opet presudile dimenzije (i kaj je ispod lima francuz)


Vozio nedavno 2x u kratko vrijeme rental Daciu. To je takva krama od govneta, da je to za rasplakati se. Ušminkani stojadin.

- Subaru XV - je otpao zbog CVT mjenjača, možda je dobar, možda je super ali ga ne želim (zato u obzir nisam uzimao ni Toyotu)


Meni je CVT mraq. "Standardni" automatik mi je užas, koliko god sam to puta vozio, nikad se naviknut.
11.04.2024 | 18:54
Pa rekao sam da je možda CVT super stvar no meni u glavi još uvijek stoji da je to mjenjač za skuter, a ne za auto
11.04.2024 | 19:48
Pretpostavljam da ovo znaš
en.wikipedia.org/wiki/Variomatic
CVT baš i nije mjenjač, više je, kao, izostanak mjenjača.
11.04.2024 | 20:31
Kak sam i rekao, skuter
11.04.2024 | 20:40
12.04.2024 | 08:45
Bertone kaže:
A ti čekaš što


Duboko udahni, ne valja imati predrasude, treba biti otvorenih pogleda
Peugeot 408. Prvi auto od ovih koje sam gledao, ima već godinu i nešto a da mi je isprva kliknuo i bio wow kad sam ga vidio, te da nije od onih nedohvatljivih, a to mi se već godinama nije dogodilo. Baš se veselim.

408wGraphiterim.jpg


IMG_0324.jpg



Aj OK, kad ima želje za čitanjem javiti ću se tu i tamo kad bude nešto zanimljivo,... nisam ništa pisao dok me @Djuro nije pitao jer nisam htio daviti i da ne ispadne da se hvalim novim autom jer prema ovoj Kugi nemam nikakvih emocija, čisto prostrano prometalo za od toče A do točke B,... da mi nije trebao prostraniji auto, kupio bi Yarisa GR pa bi Vas onda smarao s njime po par puta dnevno


Kod mene ista stvar, za po gradu bih si uzeo neki mali električni najradije, no dok ne smislim opciju gdje da ga punim bez stresa niš od toga. A s obzirom da silazim s kombija u kojem je uvijek (recimo) bilo prostora, nisam htio ništa premalo, komocija je betonirana.

Kona mi je premala (i ružna), u razmatranju su bili Hyundai Tuscon, Kia Sportage, Seat Ateca, Škoda Karoq i Kodiak, Suzuki SCross, Dacia Duster i Subaru XV. Kuga nije bila ni u razmatranju no kako sam odbacivao jednu po jednu razmatranu opciju vidio sam jedan dan reklamni pano uz cestu, otišao u dućan, popričao s trgovcem, malo googlao iskustva, probao je voziti i kupio


O ukusima se ne raspravlja , meni nova Kona prekrasna (ona svjetla u traci naprijed i natrag), ali je SUV. A SUV sam htio izbjeći pod svaku cijenu, svi ga voze danas, baš mi je kao nekad karavani. Svejedno sam im dao priliku i gledao Cupru Formentor i novu Toyotu C-HR, ali ipak ne. Kona je bila li-la ali kad su mi rekli da auto po mom odabiru mogu čekati i do 12 mjeseci zbog problema s prijevozom, a i da sam odustao od mojih featurea na lageru nisu imali motor koji bi išao s bojom koju želim. Previše za premalo, a htio sam Hyundai koliko je pouzdan.


11cupra.jpg


11chr.jpg


11kona.jpg



Seat Ateca - prodavač je bio izuzetno neljubazan i gledao me pogledom eto klošara koji je došao potrošiti vrijeme dok čeka ženu ili me došao samo smarati glupostima,... jbg, ne idem kupovati auto u odjelu, nego u trenirci u kojoj se osjećam ugodno pa ako kojim slučajem isti taj lik ovo pročita nek si razmisli o svom budućem pristupu kupcu


E to isto, dođem, gledam, a reakcija preko kurca. Ako mi se auto sviđa odem eventualno kod drugog dilera, ali inače, buh bye.

Škoda Karoq - nisam ni stigao otići do dućana jer sam se već odlučio za Kugu


Ova je lijepa, i ima sve gumbiće mehanički i nije preskupa, a čujem da je pouzdana.

Dacia Duster - jedino sam razmatrao 4x4, a on dolazi uz dizel, a dizel nisam htio pa je otpao,... čak sam razmišljao pričekati još koji mjesec da na tržište dođe novi model koji ima benzinca s pogonom 4x4, no onda su opet presudile dimenzije (i kaj je ispod lima francuz)


Za Dustera sam isto čuo samo riječi hvale, a i cijena mu je primamljiva i ne izgleda loše u odnosu na neke druge s popisa To kaj je francuz ispod to su danas nadam se samo predrasude, kako Đuro kaže.

Ponudu francuskih auta nisam ni gledao (osim Dacie, a nisam gledao ni Opela koji je danas isto Francuz).


Predrasude kažem!
Meni na ciljniku bio i Opel Astra Sporttourer (najviše zbog akcijske cijene) i Mazda 6 karavan, ali ipak nisu bili wow koliko moj prvi izbor.

11opel.jpg



Kako bilo, svakako piši dojmove kak dolaze, nebitno što je Kuga, kak si rekao, da je i Yaris bilo bi veselje.


Disclaimer bi bio da nisam zahtjevan vozač, nisam šminker i nemam pojma o automobilima/motorima, samo im se ponekad u prolazu divim.

Evo ovdje možeš da vidiš moj vozni park od moje 18te pa do za koji mjesec. Svaki auto je zamijenio prethodnog, a neki su bili u isto vrijeme, to kad vidiš kako su grupirani.

Vozni park
12.04.2024 | 13:08
Vanjuška kaže:
Duboko udahni, ne valja imati predrasude, treba biti otvorenih pogleda ...




Ak si ti sretan, tko sam ja da ti kvarim veselje

Kaj se tiče Puga, kod ovih novih se nikad nisam naviknuo gledati vure prek volana,... iako danas vura više i nema, samo mali ili malo veći LCD televizori

Kaj se općenito tiče dizajna novih auta, previše mi je to oštrih kosih linija i rasvjeta kao u lunaparku, mislim na ove led trake između svjetala naprijed i natrag,... ili još gore led logo (VW, Mercedes) proizvođača veličine tepisije za burek

Ova tvoja crna 408-ca od naprijed me opako vukla na nešto poznato i onda sam se sjetio, auti iz stripa Smogy Boy autora Gorana Delića, ak si čitao StripArt znaš o čemu pričam
12.04.2024 | 20:51
Evo malo friških informacija da se možete sprdati na moj račun (i predrasude),... moram vidjeti jel mi autokasko pokriva požar
13.04.2024 | 14:07


Ako trebaš vatrogasni aparat za auto, mogu ti riješit po dobroj cijeni. Osiguranje će cijeniti pikušaj gašenja!
13.04.2024 | 17:34
JOHN kaže:


Ako trebaš vatrogasni aparat za auto, mogu ti riješit po dobroj cijeni. Osiguranje će cijeniti pikušaj gašenja!


Cijeniti će ga i na tehničkom pregledu kad mu istekne valjanost,... pa me sruše ... ali može, ak je neki mali kaj ne smeta zašto ga ne imati pri ruci pa makar ga potrošio na nekog drugoga
13.04.2024 | 20:03
Ako je auto na pravnu osobu moraš ga imati, ako nije onda nije obavezno. Sve u svemu, sredit ćemo nešto. Aparat imam od prvog dana u autu, zbog sebe a i drugih. Budemo se dogovorili za neku kavicu, tipa ona iduća nedjelja ujutro?!
13.04.2024 | 21:57
Bilježim onda 21.4. prijepodne
14.04.2024 | 20:11
Vanjuška kaže:
O ukusima se ne raspravlja , meni nova Kona prekrasna (ona svjetla u traci naprijed i natrag)


Ta svjetlosna lajsna ti košta cca 4500 eura (nisam ziher jel plus PDV ili s njim). Čisto da znaš koja je cijena ljepote tj. toga što imaš pomaknuti ukus
14.04.2024 | 23:49
Vidim da vam nedostajem: "Ali za te novce se može dobiti 5 godina stara Alfa!"
15.04.2024 | 10:27
Vozio sam se iza jedne takve prekjučer. 147. Ispuštala je sulude količine crnog dima svaki put kad bi vozačica dodala gas. Eto baš dobro da imamo tehnički pregled i eko test svake godine...
15.04.2024 | 10:52
To je zato jer ima 257 tkm na satu i još 326 tkm koji su skinuti, a prije toga je motor načipan na 180 KS. Ali, ide...
15.04.2024 | 17:20
Bertone kaže:
Kaj se tiče Puga, kod ovih novih se nikad nisam naviknuo gledati vure prek volana,... iako danas vura više i nema, samo mali ili malo veći LCD televizori


Dobro sam provjerio mogu li namjestiti volan i sjedalo tako da vidim vuru, a da mogu normalno ulaziti i izlaziti s obzirom na visinu. Sve pet glede toga

Ova tvoja crna 408-ca od naprijed me opako vukla na nešto poznato i onda sam se sjetio, auti iz stripa Smogy Boy autora Gorana Delića, ak si čitao StripArt znaš o čemu pričam


Nisam nažalost, samo Alan Ford, Zagor i slično, a kad sam malo odrastao Igora Kordeja. Prvi put čujem za Delića i Smogy Boy, ni fibra.hr nema ništa
15.04.2024 | 17:21
JOHN kaže:


Ako trebaš vatrogasni aparat za auto, mogu ti riješit po dobroj cijeni. Osiguranje će cijeniti pikušaj gašenja!


Kaj radiš u pastor.hr?

Cijenim popust
15.04.2024 | 17:23
Djuro genijalac kaže:
Vanjuška kaže:
O ukusima se ne raspravlja , meni nova Kona prekrasna (ona svjetla u traci naprijed i natrag)


Ta svjetlosna lajsna ti košta cca 4500 eura (nisam ziher jel plus PDV ili s njim). Čisto da znaš koja je cijena ljepote tj. toga što imaš pomaknuti ukus


Trošim pare na Apple, navikao sam na pelješenje Ali ta cijena je čudo, pa nasloni se netko na haubu i podere lajsnu i kuku lele
15.04.2024 | 19:40
Vanjuška kaže:
JOHN kaže:


Ako trebaš vatrogasni aparat za auto, mogu ti riješit po dobroj cijeni. Osiguranje će cijeniti pikušaj gašenja!


Kaj radiš u pastor.hr?

Cijenim popust


Ne radim ja, ali znam tko se time bavi!
15.04.2024 | 23:59
smayoo kaže:
Vozio sam se iza jedne takve prekjučer. 147. Ispuštala je sulude količine crnog dima svaki put kad bi vozačica dodala gas. Eto baš dobro da imamo tehnički pregled i eko test svake godine...


Da, ali to su auti od 20 i više godina i vjerojatno je imala 400.000 km i bila održavana balkanski. Danas je teško vidjeti 147/156/GT na cesti koja nema blizu 300.000 km. Moja GT je sada na 266.000 km, a znamo da je bilo skinuto oko 50.000 kada je uvezena iz Belgije jer nam se nisu podudarali servisi i km. 156 sam prodao s 310.000 km, frend napravio još 40.000 km, pa prodao trećem frendu, pa taj napravio još 70.000 km i sada je vozi neki mladac po kvartu, vjerojatno je na 450.000 km.

Nećeš vidjeti Giuliju da dimi!
16.04.2024 | 08:06
Kako kaže Ross Brawn: luck happens when preparation meets opportunity!
Ujutro idem na posao, prolazim kraj Grand hotela na Jankomiru (bivši Hollyday, preuređen, sad je 4 zvjezdice) i vidim tri jarana GR bijele boje pred ulazom... Na šajbama uočim Recce17 i još poneke brojeve u prolasku i ugledam Ogiera kako sjeda u auto...
Skreeeek! Nema nikog iza. Rikverc - vruuuuuuuuuuuum! Skrenem ispred i stanem pomoću BMK prekidača (svi žmigavci) ispred hotela. Ogier stavlja kameru u auto i priprema se za odlazak na popisivanje radara (radar se popisuje utorkom i srijedom).
Seb, could you add another 8 world titles to my list, please?
Gleda papir, vidi potpise velikog Waltera Roehrla i Seba Loeba i kimne: Nice one!
Good luck!
Thanks!

I ode poslom.

Ogi.jpg
16.04.2024 | 09:36
Za neupućene, šta znači "popisivanje radara"?
16.04.2024 | 10:05
Popisivanje bitnih stvari na stazi (dionici, brzincu) koje kasnije suvozač čita vozaču, tipa ono zavoj lijevo težine 4, nagib u zavoj pozitivan, viri kamenčuga iz zemljanog dijela uz stazu, veliko uleknuće asfalta odmah poslije izlaska iz zavoja desno i tako to,... zapravo sve ono što vozaču omogućuje da pogodi pravu putanju za ulazak, prolazak i izlazak kroz zavoje odnosno cijelu stazu.
16.04.2024 | 10:11
Reli se vozi po uobičajenim prometnicama. To nije trkaća staza da vozač nakon dva kruga zapamti svih 14 zavoja na njoj i onda prilagodi putanju i pegla isto krug za krugom. Da bi mogao juriti po običnoj cesti, vozač mora znati što mu slijedi iza prijevoja ili zavoja, a što ne mora vidjeti (jer nije vidljivo). Zato posada prije samog brzinskog ispita ima pravo na dva prolaska po ruti po kojoj će se voziti na kronometar da popiše slijed zavoja, ravnih dijelova i sve ostalo što smatraju da će im pomoći da budu brži. Taj niz informacija se kolokvijalno zove kod nas radar, a u engleskom originalu pace notes. Kad voze BI (brzinski ispit) suvozač čita te zabilješke vozaču koji onda vozi temeljem njih. U pravilu suvozač čita dva zavoja unaprijed vozaču da se on može pripremiti. Izueztno je bitno da se suvozač ne izgubi u tim bilješkama, tj. da ih isporučuje na vrijeme. Bitna napomena koja se tiče popisivanja radara: posade sudjeluju u prometu koji je aktivan po tim dionicama i moraju se pridržavati svih prometnih propisa, posebice ograničenja brzine (to se strogo nadgleda i prati).
Kako radar izgleda? Postoje dvije škole popisivanja. Jedna kaže da se zavoji gradiraju prema brzini kojom se kroz njih prolazi. Najjednostavnije je to izvesti koreliranjem sa stupnjem prijenosa u kojem se vozi u tom zavoju (pa zavoj 1 znači da ga se prolazi u prvoj brzini, a zavoj 6 znači da ga se prolazi u šestoj brzini). Druga škola se uzda u kut zakreta volana da bi se prošlo kroz zavoj (svaki reli auto na vrhu upravljača ima traku žute, crvene ili bijele boje, tzv. pointer koji pokazuje stoje li kotači ravno ili su zakrenuti za neki kut, ergo vozimo li ravno ili skrećemo). Pa je onda zavoj uz minimalni zakret upravljača (dakle kroz njega se juri najbrže) označen kao 1, a onaj najsporiji bi bio 6 (jer je kut zakreta upravljača sad najveći).
Tipičan radar:

D1
100
L2 u L3
Reži jako
D4 u D2
50

Desni zavoj 1 (ili najsporiji ili najbrži, ovisi koji se sistem koristi, vidi gore)
100 metara ravnog pravca
Lijevi zavoj 2 ide u 3 (ili se zavoj zatvara ili otvara, ovisi koji se sistem koristi, vidi gore)
Reži jako znači da se reže zavoj, tj. ulazi duboko u njega kako bi se izravnala putanja tj. moglo proći uz veću brzinu
Desni zavoj 4 ide u desni 2 (ili se zavoj zatvara ili otvara, ovisi koji se sistem koristi, vidi gore)
50 metara ravnog pravca

Svaka posada razvije svoj sistem koji može biti bitno kompleksniji od ovog minumuma, a on uvelike ovisi o kognitivnim sposobnostima vozača da obradi tu silu informacija i juri istovremeno (primjerice Lončarić nije sposoban razlikovati desno i lijevo u tom stresu pa ima zapise zavoja tebi i meni gdje tebi označava desnu stranu, a meni lijevu). Pokojni Richard Burnes je imao najtemeljitije radare u kojima je unosio za svai zavoj 3 ocjene; brzinu ulaska u zavoj, brzinu prolaska kroz zavoj i brzinu izlaska iz zavoja pa kad se vozilo po magluštini u kojoj se ništa ne vidi je ubijao suparnike jer je defacto mogao voziti na slijepo. I Carlos Sainz ima strahovito detaljne radare u kojima spominje i podlogu u samom zavoju, a to je jedan od najvećih izazova kod nas (naš reli vozači od milja zovu 50 nijansi sive) zbog cesta po principu našla krpa zakrpu i stalnih promjena u prianjanju.
Evo, nadam se da sam dobro objasnio, ako ima dodatnih pitanja, pucaj!
16.04.2024 | 10:16
Djuro genijalac kaže:
Evo, nadam se da sam dobro objasnio, ako ima dodatnih pitanja, pucaj!


Hvala i tebi i Bertoneu. Još ću postati auto moto religiozan.
Ovo je bilo zanimljivo pročitati. Inače od svih auto moto utrka, reliji su mi jedini u životu sjeli, i njih jedino igram na plejki. Ove ostale, dosada.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 23 minuta
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, baka, Ender, iAnte, miomika, Riba, ZeljkoB, Anonimci (483)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.44 Seconds

Provided by iJoomla SEO