Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


03.12.2023 | 18:24
smayoo kaže:
Nema diesel verzije, nego taj njihov inovativni benzinski motor koristi (tako kažu, ja nisam skužio točno kako) samozapaljenje benzinske smjese kompresijom


Emile, to je polu(ne)istina. Ili, da budem precizan, marketinško pretjerivanje. Naime, radi se o tome da motor radi s vrlo siromašnom smjesom, relativno visokim stupnjem kompresije i prednabijanjem te vrlo visokim tlakom ubrizgavanja. Trenutno samo na cca 350 bara u railu za benzinske motore, a ovaj ide sigurno bitno više (ne bi me iznenadilo da smo na pragu prve generacije common-raila s kraja 90-ih tj. na 1000 bara u railu). To rasprši gorivo u finiju maglicu koja se onda lakše zapali. No, za početak zapaljenja svejedno treba svjećica koja baci iskru. Mazda tvrdi da nakon toga krene spontano zapaljenje smjese u više točaka (vjerojatno kao posljedica porasta tlaka u cilindru) odjednom (nema jedinstvene plamene fronte kao kod klasičnih lambda 1 motora) i onda oni to zovu samozapaljenjem.
CI (Compression Ignition) benzinski motori postoje u raznim stupnjevima prototipnosti već dobrih 20-ak godina (i sam sam ih vozio nekoliko na nekim prezentacijama tehničkog karaktera), ali to se nije nikad uhvatilo serije - bilo je skupo i problematično za emisije (čitaj preskupo za tretman ispušnih plinova da se pročiste na razinu običnih lambda 1 benzinaca).
Ovako, na prvu, mehanički će motor biti vrlo blizu dizelaša po svojoj cijeni, i potom dolazi noćna mora od ispuha. S tako siromašnom smjesom NOx će divljati kao i kod dizela pa očekujem ista petljanja s Ureom i denox katalizatorima nakon GPF (Gasoline particle Filter) koji su već sad standard za Euro6c motore.

Evo, pa odvoji 3 minute vremena i baci oko.


PS. POgledaj čelo klipa na Skyactive X motoru; ima ispupčenje koje treba dodatno usmjeriti smjesu prema svjećici kao i svi motori koji koriste siromašnu smjesu. Kladim se da ovaj režim (lambda >1) nije održiv kroz cijeli raspon okretaja (o čemu sad ne govore ni riječi), a sasvim sigurno pri hladnom startu motor radi u normalnom stehiometrijskom režimu.
Pretpostavljam da ovaj siromašni režim motor održava pri relativno ravnomjernim okretajima i pri manjim opterećenjima motora (do 50 posto, cca), a da za svako (ozbiljnije) ubrzavanje skače u lambda 1 mod.
03.12.2023 | 18:36
Je, pogledao sam video. Jasno je. Zato su elektromobili budućnost.
03.12.2023 | 19:02
smayoo kaže:
Je, pogledao sam video. Jasno je. Zato su elektromobili budućnost.


Nemoj raditi grešku za koju optužuješ autoindustriju (ono što ne razumijemo u potpunosti, s tim se nećemo petljati, jer je prekomplicirano, iako razumijemo načelni princip rada)!
Ovo što Mazda pokušava prodati kao otkriće tople vode je poznata stvar i sve ono što sam naveo u prijašnjem postu je već itekako isprobano i koristi se u seriji (tretman ispuha, common-rail, prednabijanje itd.) te je sastavljanje takvog motora u principu stvar kalibracije, ugovora s dobavljačima koji su u niskom startu i to će raditi bez problema.
Po meni je ovo jednostavnije za izvesti od recimo Millerovog principa rada koji je danas kod modernih benzinaca, skupa s Atkinsonom, defacto standard.
Ovaj Skyactive X ovisi samo o tretmanu ispuha, a čim su krenuli s qurčenjem, očito ni to nije problem. Dakle, stvar hoda, imat ćemo uštedu u potrošnji goriva na račun rada sa siromašnom smjesom i everyone's a winner.
04.12.2023 | 06:21
Spark Controlled Compression Ignition- povuče siromašnu maglu energenta i kompresionira je do samozapaljivanja, u tom taktu se osim toga oko svjećice ubrizga nešto goriva koje se dodatno upali svjećicom.
Tu imamo kombinaciju samozapaljivog i svjećicom. To ti je sve. Mislim da bi čak moglo raditi s dva različita goriva u isto vrijeme. Teoretski.
Samozapaljivu maglu s dizelom i dodatno oko svjećice jedna explozija benzina.
Možda bi bilo moguće napraviti Hybrid nekog fosilnog goriva s nekim sintetičkim.
Na primjer neko tromije gorivo kombinirati s nekim superom.
04.12.2023 | 07:49
To znači dva zasebna spremnika, dva zasebna sustava dobave i ubrizgavanja goriva, dva injektora i sve utrpati u glavu pored 4 ventila i svjećice. Viel Glueck!
04.12.2023 | 18:53
Djuro genijalac kaže:
To znači dva zasebna spremnika, dva zasebna sustava dobave i ubrizgavanja goriva, dva injektora i sve utrpati u glavu pored 4 ventila i svjećice. Viel Glueck!


Pa šta nije moguće sustav za ubrizgavanje jednog goriva u glavu gdje i je, a drugi na pola huba? Tako i tako je to glavna siromašna magla, a ona masna sekundarna je oko svjećice i samo oko svjećice?
04.12.2023 | 19:19
Što bi točno dobio time da imaš motor koji troši dva različita goriva istovremeno?
04.12.2023 | 19:25
smayoo kaže:
Što bi točno dobio time da imaš motor koji troši dva različita goriva istovremeno?


Ne znam, jebi ga, ovisi o svojstvima goriva. Ako je jedno npr. dobro i brzo zapaljivo s malo kisika a drugo npr. bolje i snažnije s puno kisika pa zajedno imaju bolji koeficijent nego jedno? Npr?
04.12.2023 | 19:55
tino1 kaže:
a drugi na pola huba


Onda riskiraš da nemaš dovoljno ekspanzije (nedovoljan preostali hod klipa) da iskoristiš porast tlaka nastao izgaranjem pa ćeš ga pustiti van kad otvoriš ispušni ventil.
Probaj si skicirati p-V dijagram takvog motora pa ćeš vidjeti koliko viši tlak će ti bit na kraju eskpanzije, a nemaš što s njim i moraš ga pustiti van, a nisi ga iskoristio...
Jasno, uz osnovni preduvjet da uopće imaš dovoljno kisika u clindru da se to zapali. Možda si krenuo s pretičkom zraka tj. suviškom kisika, ali kad je krenulo izgaranje nemaš više nadzor nad tim kisikom i on je vjerojatno već izreagirao u NOx koji neće podržati gorenje tog naknadno ubačenog goriva...
04.12.2023 | 21:26
Djuro genijalac kaže:
tino1 kaže:
a drugi na pola huba


Onda riskiraš da nemaš dovoljno ekspanzije (nedovoljan preostali hod klipa) da iskoristiš porast tlaka nastao izgaranjem pa ćeš ga pustiti van kad otvoriš ispušni ventil.
Probaj si skicirati p-V dijagram takvog motora pa ćeš vidjeti koliko viši tlak će ti bit na kraju eskpanzije, a nemaš što s njim i moraš ga pustiti van, a nisi ga iskoristio...
Jasno, uz osnovni preduvjet da uopće imaš dovoljno kisika u clindru da se to zapali. Možda si krenuo s pretičkom zraka tj. suviškom kisika, ali kad je krenulo izgaranje nemaš više nadzor nad tim kisikom i on je vjerojatno već izreagirao u NOx koji neće podržati gorenje tog naknadno ubačenog goriva...


Prije nego klip krene gore ubrizgaš maglu koju će on nabiti oko svjećice, gdje si ubrizgao još malo goriva i sve zapališ? Da nije moguće ne bi ti već razmišljao o tehničkim pojedinostima, nego bi rekao, daj ne seri.
04.12.2023 | 22:44
Između "nije moguće" i "ima smisla" je more razlike, Tino. A Djuro ti nije rekao "daj ne seri" jer je puno pristojniji od mene. Tako da, Tino, daj ne seri.
05.12.2023 | 07:05
smayoo kaže:
Između "nije moguće" i "ima smisla" je more razlike, Tino. A Djuro ti nije rekao "daj ne seri" jer je puno pristojniji od mene. Tako da, Tino, daj ne seri.


Dobro ti. Ali ti to nekad ničim izazvan pa ti ne vjerujem.
05.12.2023 | 08:25
Tino, ne mogu te slijediti. Viešfazno ubrizgavanje kod dizela nije nikakva novost; to postoji od prvog audijevog TDI (2.5) s pilot fazom i glavnom fazom. To je razvijeno (isprva čisto mehanički s dvije opruge na injektoru u seriji) primarno zbog buke, kasnije je dorađivano u common-rail tehnici da bismo došli do današnjih 5-7 faza ubrizgavanja po jednom radnom ciklusu. Danas se takvim doziranim ubrizgavanjem drži temperatura izgaranja pod kontrolom kako bi se smanjio nastanak čađe, ali i NOx-a. Dakle, tehnički je to moguće, ali to se ubrizgavanje odigrava kao i inače oko GMT klipa. Krene još tehnički u taktu kompresije (treba vremena da se maglica rasprši i krene izgarati) i završi kad je klip već počeo kretati prema dolje. No, tu govorimo o cca 20-ak stupnjeva (mjereno na radilici), a to je jako daleko od 'pola huba' (koji je na 90 stupnjeva radilice).
Ovo se sve odnosi na dizelski motor u kojem imamo samozapaljenje na djelu i jako puno zraka; on nema zaklopku na usisu i uvijek ima punjenje cilindra od 100% (sad turbinu i njeno punjenje koje nije linearno ostavljamo po strani) pa će se sve što ubaciš u tom trenutku i zapaliti (teoretski, jer govorimo na razini cilindra, lokalno nekoj kapljici goriva može ponestati zraka pa ona ne izgori u potpunosti).
Kod benzinskog motora imamo problem utoliko što je gorivo zamišljeno (o tome nam govori oktanski broj) da se NE ZAPALI samo od sebe uslijed tlaka i temperature u cilindru. Zato je i stupanj kompresije kod benzinaca niži od onih kod dizela, jer nije potrebno, a viši stupanj kompresije sa sobom donosi mehaničke probleme koji narušavaju efikasnost motora (mehanički). Optimum kod kojeg je toplinski stupanj korisnosti dovoljno visok, a mehanički nije prenizak je cca 14:1. Mazdin Skyactive dizel ima upravo taj stupanj kompresije. Ako se dogodi samozapaljenje kod benzinaca, ono je znak neke neispravnosti i to se kolokvijalno zove kliktanje (kut predpaljenja prevelik u naprijed, nedovoljna oktanska vrijednost goriva, presiromašna smjesa pri prevelikom opterećenju itd..) koje je NEPOŽELJNO.
Danas moderni benzinci više ne rade po Ottovom principu, nego po Millerovom (koji je zapravo dorada Atkinsona) u cilju smanjenja potrošnje.
Otto proces (teoretski): usisni ventil je otvoren, klip se kreće prema dolje. Motor usisava smjesu zraka i goriva. Kad klip dosegne DMT, usisni ventil se zatvara i kreće drugi radni takt kompresije. KLip sad gotovu smjesu komprimira. Kad dosegne GMT, iskra baca svjećicu i smjesa izgara te donosi porast tlaka i temperature koji tjeraju klip prema dolje. To je jedini takt u kojem dobivamo rad jer tlak gura klip prema dolje. Kad klip dođe u DMT, ispušni ventil se otvara i plinovi izgaranja izađu iz cilindra, otvara se usisni ventil i krećemo opet ispočetka.
U praksi je jasno da se ove sve akcije (otvaranja ventila, izgaranje, itd) ne događaju trenutno, nego je potrebno neko vrijeme da se to odigra. Pa se neke akcije preklapaju (ispuh i početak usisa, recimo).
Zašto benzinski motor ima niži stupanj korisnosti od dizelskog? Zato jer se rad motora modulira KOLIČINOM smjese koju usisava. To se postiže zaklopkom na usisu. Ona stvara prigušenje te smjesa ulazi u cilindar pri niskom opterećenju s iznimno niskim tlakom pa je kompresijski rad velik. Dizelski motor nema zaklopke i motor stalno diše punim plućima. Za usporedbu, metni ruku na nos i usta, dobro stisni i onda probaj udahnuti. Osjećaš koliko se mučiš? Sad makni ruku i dišeš normalno. Upravo to je razlika između benzinca i dizela. Svi zahvati koji benzincu povećavaju efikasnost se u pravilu svode na manipulaciju kompresijskim radom. Pa tako imamo motore koji ne rade u stehiometrijskom omjeru i nemaju zaklopke na usisu. Rade s izravnim ubrzgavanjem i moduliraju rad količinom goriva. Tu je problem ispuha kao i kod dizel (čitaj skupo sve skupa) i to se ne koristi.
Atkinsonova modifikacija Ottovog procesa ostavlja usisni ventil dulje otvoren pa kad krene takt kompresije, on je još otvoren. Na taj način se dio smjese vraća u usisnu granu, a mi imamo manji kompresijski rad, jer kompresija zapravo još nije počela. Nedostatak ovoga je manji tlak na kraju kompresije i manja snaga motora (nema džabe ni u stare babe). Ovaj princip koriste sve Toyote s hibridnim pogonom. Budući da tamo imamo električni dodatak, možemo sa sporijim odzivom na gas i manjom snagom, jer će uskočiti struja da to popegla.
A tvoj ljubljeni TSI koristi tzv. Millerov proces koji je dorada Atkinsona, ali u drugom smjeru. On tijekom kompresije RANIJE zatvara usisne ventile pa tako MANJE zraka uđe u cilindar. Svrha ovog je da imamo zastoj u kompresiji, tj. defacto malo ekspanzije kad se ventili zatvore i nema očekivanog porasta temperature u cilindru. Na taj način primarno usporavamo nastanak NOx. I to znači gubitak snage, ali imamo turbo koji radi prekovremeno pa smo već u startu u plusu (imamo pretlak u cilindru) i to nam sve skupa omogućava vrlo visok stupanj kompresije 12,5:1 uz nisku potrošnju goriva.
Sori na dugom postu, ali pokušavam ti objasniti principe rada motora sa svim specifikumima da vidiš da kombiniranje dizela i benzina na ovaj način nije nimalo jednostavno.
Prije nego me netko zaskoči pitanjem kako je tenk mogao trošiti dizel i kerozin u JNA, dvije opaske: prva je da pod pojmom kerozin nije visokooktanski benzin za klipne avionske motore, već mlazno gorivo koje je jedna frakcijska destilacija prije dizela. Druga je da prerađivanje motora da troši to gorivo uključuje: potpuno pražnjenje sustava dobave i ubrzigavanja, spremnika i svih vodova te potom podešavanje visokotlačne pumpe na drugi kut predubrizgavanja da bi motor radio. Tako da je ta mogućnost bila više toeretske, nego praktične naravi.
05.12.2023 | 10:39
Da se mene pita ja bih zabranio sve benzinske motore u autima. Svi bismo vozili na dizel i bili sretni od tih silnih Nm

05.12.2023 | 16:33
drlovric kaže:
Da se mene pita ja bih zabranio sve benzinske motore u autima. Svi bismo vozili na dizel i bili sretni od tih silnih Nm


Dobro razmišljaš ... blažen bio 1.9 TDI PD motor, promijeniš ulje u motoru svakih 9-10k km, filtar goriva svakih 20k km, promijeniš antifriz svaku treću godinu, doliješ tu i tamo tekućinu za pranje stakla (stane 4,5 litre pa ni to nije često), dopuniš rezervoar naftom bilo gdje za 2-3 minute kad se upali lampica da si došao do rezerve i to je to, ak malo paziš sa gasom ni Nm ne unište gume kako brzo
06.12.2023 | 07:47
Kajgodirate obojica....
VTEC ruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulz



06.12.2023 | 10:46
Dobar je Misha, meni je top kako vozi 30 godina staru Alfu...

06.12.2023 | 11:04
Da, ludi Rujo živi na Nordschelife. Iskreno, zanimalo bi me od čega živi...?
06.12.2023 | 15:00
Djuro genijalac kaže:
Kajgodirate obojica....
VTEC ruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulz


Kad ove japanske zujalice budu radile na mazot, ulje za hladjenje elektricnog trafoa, jestivo ulje, preradjeno ulje iz motora, nastavit cemo razgovor
06.12.2023 | 22:08
Kladim se da negdje u Bosni ima i prerađeni golf dvojka koji radi na drva.
19.12.2023 | 20:39
Imamo dva filma. Jedan kreće u distribuciju, a drugi tek dolazi.

Prvi:



Ne treba ništa dodati, svima je jasno o čemu se radi

Drugi:



O ovom ću nešto reći uz pretpostavku da poštovano mnoštvo nije pasionirani pratitelj relija i da ne zna puno/sve/ništa o sezoni 1983. U toj je sezoni Lancia sa svojom 037 sa samo stražnjim pogonom uzela naslov ispred audija quattro. Sezona je bila puna kontroverzi od strane Lancije koja je odigrala (pod vodstvom Cesare Fiorija) sve prema priručniku Machiavellija, ali unutar tadašnjih pravila, tj. u sivim zonama koje pravila nisu predviđala, niti mogla sankcionirati. I kao točka na, za volanom lancije je bio veliki Walter Röhrl...

Evo, Davore, imaš se čemu veseliti

A tu je i treći, koji je pravi dokumentarac, ali ipak u drugom mjerilu. Michael Fassbender ima iza sebe dva nastupa u LeMansu pa možete na jubitu pogledati sve o tome.

19.12.2023 | 21:59
Očekujem ih sa zanimanjem. Gledao sam Ford vs Ferrari i bio je odličan, gledao sam i Lamborghini The Man Behind The Legend, on je bio lošiji, ali i dalje gledljiv. Ove najave izgledaju dobro!
19.12.2023 | 22:31
Kad smo kod Lancie 037 i Audia Quattro, dok ne dođe film malo edukativnog materijala iz usta Jeremy Clarksona

20.12.2023 | 07:36
dpasaric kaže:
Očekujem ih sa zanimanjem. Gledao sam Ford vs Ferrari i bio je odličan, gledao sam i Lamborghini The Man Behind The Legend, on je bio lošiji, ali i dalje gledljiv. Ove najave izgledaju dobro!


Kod Frod vs. Ferrari imam problem s time što je cijela premisa filma (Miles neprilagođen/neprilagodljiv) faktično netočna. On NIJE ostao u SAD tijekom prvog nastupa, nego je vozio u LeMansu kad su imse rasapadali Colottijevi mjenjači i onda sve dalje gubi puno smisla (natezanje s Fordom tko ide u Francusku itd..)
Ali auto je lijepo vidjeti na cesti (korištene su replike koje se mogu kupiti i danas).
21.12.2023 | 19:08
I najbolji auto na svijetu svih vremena....



Highlight je točno na 19:00.

Ler do 12000/min za 0.2 sekunde!

Cosworthova magija
26.12.2023 | 20:47
Maloprije vidio na YT, Jurin test Mazde MX-30 R-EV,

Video kreće od 07,50 jer je tu LOL dio kad dvije osobe trebaju izaći iz auta na uskom prkingu, za cijeli "premotajte" na početak

27.12.2023 | 23:05
Haha, da, malo nespretno, mada su ta RX-8 vrata bila cool stvar za coupe, ako ga možemo tako nazvati jer nema dvoja vrata...
30.12.2023 | 19:05
Prenosim real-life iskustvo korištenja električnog auta (Tesla) u poslovne svrhe, 70 i sitno tisuća kilometara u godini dana.
www.linkedin.com/posts/dkarolj_first-yea...tm_medium=member_ios
02.01.2024 | 00:16
O ekonomičnosti električnih automobila iz perspektive vozača u Velikoj Britaniji:

02.01.2024 | 05:43
Ne da mi se gledati. Što kaže?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 11 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, tino1, Anonimci (600)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.63 Seconds

Provided by iJoomla SEO