Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


28.11.2023 | 06:11
I to je energetski trošak proizvodnje baterije čiji je životni vijek oko 200 do 250.000 km. Ajde sad pronađi koji je energetski trošak proizvodnje i dostave litre benzina do benzinske crpke.
28.11.2023 | 08:00
tino1 kaže:
Đuro Genialac!.. kod "duplo kvačilnih automatskih mijenjača" bi to bilo kao da ga drši na kumplungu u prvoj, a to se ni kod običnih mijenjača ne preporučuje.


Tino, mjenjač s dvije spojke (DSG, DCT, TCT, Powershift ili kako tko već komercijalno zove to tehničko rješenje) radi na način koji si opisao. Naime, i kad voziš u prvoj ili bilo kojoj brzini, aktuator VEĆ ima uključenu iduću brzinu, ali drži spojku tog vratila (dvije su, zato i ono Dual ili Direkt kod VW grupacije) otvorenom cijelo vrijeme (kak ti veliš, mjenjač je na kuplungu). U trenutku kad je potrebna promjena, isključi prvu spojku, istovremeno uključi drugu i zato imaš one bestrzajne trenutne promjene brzina. Dakle, i kad stoji, mjenjač radi na isti način (ako nije u položaju Park), jer mu je to normalni modus operandi.


tino1 kaže:
To bi, po meni, bilo samo moguće kod wandler automatskog mijenjača. Ne znam da li neki ozbiljan proizvođač to još ugrađuje? Ali, nemam pojma "pitajte Đuru".


Kako ne, klasični automatici se itekako koriste i ugrađuju. Dugotrajniji su (raspitaj se malo koliko traje clutch pack kod DCT, posebno ako je riječ o suhoj spojki) i robusniji (planetarno ozubljenje je pogodnije za velike momente), a imaš sad i vrlo kompaktne izvedbe (Aisin) za aute s poprečno ugrađenim motorom i prednjim pogonom do 8 brzina.
28.11.2023 | 08:08
Smayoo,

u garaži imamo 190 GPM. Neki su ranije na svoja GPM uveli struju preko obračunskog mjernog mjesta garaže i sada pokušavam regulirati potrošnju i u konačnici naplatu preko kontrolnih brojila, ali me muči trend kupovine EV. Dolje ih ima trenutno 5 komada. Što se može ili nemože tu napraviti preko postojeće instalacije koja sigurno nije dostatna za punjenje? Novo obračunsko mjerno mjesto? Nove instalacije? Projekt?
28.11.2023 | 10:22
smayoo kaže:
I to je energetski trošak proizvodnje baterije čiji je životni vijek oko 200 do 250.000 km. Ajde sad pronađi koji je energetski trošak proizvodnje i dostave litre benzina do benzinske crpke.


Stoji, to bih volio vidjeti. Negdje imamo neki naftovod ili tanker, onda imamo kamion cisternu, ti kamioni troše 8-15 litara dizela na sto km, nije ni strašno. Bilo bi zanimljivo usporediti brojke.
28.11.2023 | 10:58
dpasaric kaže:
JOHN kaže:
Pardon, Mečka i Toyota. Sve ostalo je


Toyota je ostala na vrhu, ali Mercedes se srozao na niske grane. Nema to više veze s onim što je Mercedes nekada bio, žive od stare slave i "ponosa" vlasnika koji od sramote šute kada im se dogodi veći kvar nakon dvije godine jamstva, pa krenu drame čak i za one kojima novac nije problem.

Kako mi prijatelj radi u Mercedesu znam sve iz prve ruke. Mercedesi su bili primjer pouzdanosti do negdje 2010-te, a onda je počeo show - od overengineeringa, pa do nadmetanja s ekološkm zakonima i suludih rješenja koja im aute čine nepouzdanima. O raznim svetogrđima s Renalutovim motorima ili totalne prostitucije AMG brenda bolje ne pričati. AMG je nekada značio da iza neke Mečke stoji iskusan stručnjak svojim imenom i prezimenom. Sada je to neki kičasti paket opreme na jeftilen modelima.

Rijetko se isporuči novi Mercedes i da na mora radi elektronike ili neke druge čudne situacije u servis već u prvih pola godine. Rekorder je jedan koji je po izlasku iz salona došao do semafora i morao nazad. A Maybach, svima nam znanog vlasnika čije se ime vrti po medijima zadnjih dana, je imao nakon svega par mjeseci takav kvar da je morao ostati na servisu, a dio se čekao tjednima. Eee gdje su vremena kada je Mercedes bio onaj stari dobri neuništivi 200 D...


Ja sam imao W204 redizaj u karavan izvedbi, odnosno to je bio službeno S204.
Odličan auto, usporedno sa Škodom O3 redizajn, mercedes ima daleko bolje materijale, udobnost i zvučnu izolaciju. Jedini značajniji problem je bio DPF gdje sam mijenjao keramički uložak kod Lastovčića i promjenio jedan senzor. Jedan ključ mi je riknuo i to je bilo sve u 4-5 godina koliko sam ga imao.
Da je bio automatik i da je gepek bio zericu veći, nebi ga nikad prodao.

IMG_4619.jpeg


Prethodna Toyota Avensis T25 model praktički ništa. U jamstvu promijenjena pumpa vode(bio sitni trag) i u 6-7 godina koliko sam ga imao, od čega 4 god. na plinu, nikad ništa pa ni zbog plina. Da je bio karavan vjerojatno bi ga dan danas vozio
28.11.2023 | 11:19
dpasaric kaže:
smayoo kaže:
I to je energetski trošak proizvodnje baterije čiji je životni vijek oko 200 do 250.000 km. Ajde sad pronađi koji je energetski trošak proizvodnje i dostave litre benzina do benzinske crpke.


Stoji, to bih volio vidjeti. Negdje imamo neki naftovod ili tanker, onda imamo kamion cisternu, ti kamioni troše 8-15 litara dizela na sto km, nije ni strašno. Bilo bi zanimljivo usporediti brojke.


Zaboravio si najznačajniji dio - vađenje (bušotinu) i rafinerijski proces.

Već sam više puta ovdje pisao - ukupna energetska efikasnost benzina nije niti 5% end-to-end (od bušotine do gubitaka ICE motora). Znači, u prosjeku, na jedan kWh energije utrošen na putovanje osobnim autom, ide oko 20 kWh potrošenih u procesu vađenja sirove nafte, proizvodnje benzina, distribucije benzina, gubitaka motora i automobila.
28.11.2023 | 11:21
JOHN kaže:

Novo obračunsko mjerno mjesto? Nove instalacije? Projekt?

Sve navedeno, samo obrnutim redoslijedom.
28.11.2023 | 22:57
smayoo kaže:
Zaboravio si najznačajniji dio - vađenje (bušotinu) i rafinerijski proces.

Već sam više puta ovdje pisao - ukupna energetska efikasnost benzina nije niti 5% end-to-end (od bušotine do gubitaka ICE motora). Znači, u prosjeku, na jedan kWh energije utrošen na putovanje osobnim autom, ide oko 20 kWh potrošenih u procesu vađenja sirove nafte, proizvodnje benzina, distribucije benzina, gubitaka motora i automobila.


Slažem se, sve to treba uračunati. No, kako stvari stoje sada s električnom energijom, daleko smo mi od toga da dolazi iz samoobnovljivih izvora i da tako proizvedena energija nema značajne popratne troškove i zagađenje. Najveća prednost elektromobila jest izuzetno efikasno korištenje energije, ali sve drugo oko njih je za sada preskupo ili neupotrebljivo u postojećoj urbanoj infrastrukturi.

Znaš da smo ovdje nedavno računali trošak posjedovanja elektromobila u usporedbi s dizelom i da jednostavno financijski nema nikakve šanse, znači u stvarnom životu su elektromobili još uvijek samo šminka igračke za bogate, a ne nešto što bi u ekonomskom smislu moglo zamijeniti klasičine aute s ICE motorima.

Vjerujem da će proći još desetljeća dok to bude moguće izvesti u značajnijoj mjeri.
29.11.2023 | 06:14
Ja, s druge strane, vjerujem da će za 10 godina u EU, u prosjeku, na cesti biti više elektromobila nego klasičnih s unutarnjim izgaranjem. Za kamione i autobuse će proći sigurno više vremena, ali za osobne automobile - tako kako sam napisao.
29.11.2023 | 08:36
smayoo kaže:
Ja, s druge strane, vjerujem da će za 10 godina u EU, u prosjeku, na cesti biti više elektromobila nego klasičnih s unutarnjim izgaranjem. Za kamione i autobuse će proći sigurno više vremena, ali za osobne automobile - tako kako sam napisao.


Nema šanse

Prosjek starosti osobnih automobila u EU je preko 10 godina. Da od danas svi novi auti budu EV, a neće biti još godinama, neće postati većina kroz deset godina.
29.11.2023 | 08:59
smayoo kaže:
Ja, s druge strane, vjerujem da će za 10 godina u EU, u prosjeku, na cesti biti više elektromobila nego klasičnih s unutarnjim izgaranjem. Za kamione i autobuse će proći sigurno više vremena, ali za osobne automobile - tako kako sam napisao.

Pa ja (iako tudum za temu) sam baš jučer preslušao neki podcast sa nekom auto novinarkomkao gošćom.
Ona veli da je sada najprodavaniji automobil u Europi Tesla (Y?).
Nije znala točnu cijenu, ali je rekla da puno država daje subvencije za električna vozila pa se od Skandinavije prema Beneluxu sve više južno spušta taj trend.
No, nju kao čudi da je ovo prvi puta da u EU nije najprodavaniji automobil neke marke Starog kontinenta (iako mislim da je Yaris bio jednom ali ne znam da li se sjećam točno), no čak i više da je taj automobil američki - e veli da je to zaista prvi puta slučaj na ovom kontinentu.
E sada, struka neka kaže svoje.
29.11.2023 | 13:48
Kloba kaže:
smayoo kaže:
Ja, s druge strane, vjerujem da će za 10 godina u EU, u prosjeku, na cesti biti više elektromobila nego klasičnih s unutarnjim izgaranjem. Za kamione i autobuse će proći sigurno više vremena, ali za osobne automobile - tako kako sam napisao.

Pa ja (iako tudum za temu) sam baš jučer preslušao neki podcast sa nekom auto novinarkomkao gošćom.
Ona veli da je sada najprodavaniji automobil u Europi Tesla (Y?).
Nije znala točnu cijenu, ali je rekla da puno država daje subvencije za električna vozila pa se od Skandinavije prema Beneluxu sve više južno spušta taj trend.
No, nju kao čudi da je ovo prvi puta da u EU nije najprodavaniji automobil neke marke Starog kontinenta (iako mislim da je Yaris bio jednom ali ne znam da li se sjećam točno), no čak i više da je taj automobil američki - e veli da je to zaista prvi puta slučaj na ovom kontinentu.
E sada, struka neka kaže svoje.



u 2022. najprodavaniji su bili Peugoet 208 i Dacia Sandero. .. oba preko 200k komada... Tesla Y je 13. sa 138k ....

ove godine Tesla Y vodi sa 15 000 komada prednosti ispred Sandera nekako mi se cini da ce ga biti tesko dostici... ali drzim fige jer sam Dacia korisnik


prilikom guglanja me zapravo najvise iznenadila cinjenica da se svaki mjesec proda prosjecno malo iznad 1 000 000 auta u europi... mozda stvarno kao civilizacija imamo problem sa autima...
29.11.2023 | 14:54
marioart kaže:
prilikom guglanja me zapravo najvise iznenadila cinjenica da se svaki mjesec proda prosjecno malo iznad 1 000 000 auta u europi... mozda stvarno kao civilizacija imamo problem sa autima...


Ili mozda gorivo jos uvijek nije dovoljno skupo?
29.11.2023 | 15:31
Nabijem ih sve skupa i autoindustriju i naftaše i one koji to sve kupuju
29.11.2023 | 16:55
Bez komentara kvačim ovo ovdje....

x.com/Revontulet69/status/1729852876447461566?s=20
29.11.2023 | 17:42
Ajde pogledaj završetak tog kabela na blatobranu auta. Prvo, koji elektro auto ima priključak za punjenje na prednjem blatobranu? Drugo, gdje je priključnica za punjenje? Kabel je samo zakeljen crnom izolirkom (vjerojatno) na blatobran. To je netko napravio fotku za zajebanciju.
29.11.2023 | 17:48
Mustang Mach-e ima otvor za punjenje točno tu. Volvo EX30 ima na stražnjem lijevom blatobranu... Ima toga...

Ovo je, ako dobro vidim, V60, pa mi se čini da je prije u pitanju pokušaj spašavanja akumulatora 12V, jer V60 tog godišta nema eletro varijantu, osim ako netko nije napravio nešto sam u vlastitoj režiji kod kuće (malo vjerojatno, jer auto ima canbus i sva ostala čuda, odgovorno tvrdim da nema osobe u RH koja je to u stanju sama izvesti i da sve funkcionira).
29.11.2023 | 18:05
smayoo kaže:
Ajde pogledaj završetak tog kabela na blatobranu auta. Prvo, koji elektro auto ima priključak za punjenje na prednjem blatobranu? Drugo, gdje je priključnica za punjenje? Kabel je samo zakeljen crnom izolirkom (vjerojatno) na blatobran. To je netko napravio fotku za zajebanciju.


Osim svega toga, svi kablovi su kodirani, nema šanse ništa bez kodiranog produžnog.
29.11.2023 | 19:22
Smayoo, meni izgleda kao da neki je neki poklopac ispod kojeg je utičnica ipak dignut.
Malo googlao, našao ovo:
Screenshot2023-11-29at19.21.11.png

PS:
Tino, ne znam što znači kodirani, ali i u mom susjedstvu se pune električni automobili iz kuća, i ti su kabeli žuti.
Ako pogledamo posljednji kabel, žute je boje.
Ja mislim da je slika stvarna, koliko god ludo izgleda.
29.11.2023 | 22:41
smayoo kaže:
Ja, s druge strane, vjerujem da će za 10 godina u EU, u prosjeku, na cesti biti više elektromobila nego klasičnih s unutarnjim izgaranjem. Za kamione i autobuse će proći sigurno više vremena, ali za osobne automobile - tako kako sam napisao.


Jako sam skeptičan da će se to dogoditi, ali nije nemoguće - jer možda WEF banda to bude ganjala silom, a imaju takve tendencije. Izmislit će neke drakonske poreze na klasične automobile, njima je ionako cilj da se sirotinja razvlasti od osobnih automobila i strpa u 15-minute getoe.

Značajnija promjena ravnoteže bi tražila ogromne zahvate u urbanoj infrastrukturi kako bi se svi ti auti mogli puniti. Kod nas nisu u stanju u napučenim kvartovima srediti niti najobičnije parkiranje, a kamo li parkiranje s punjačima.
30.11.2023 | 07:02
Kloba kaže:
Smayoo, meni izgleda kao da neki je neki poklopac ispod kojeg je utičnica ipak dignut.
Malo googlao, našao ovo:
Screenshot2023-11-29at19.21.11.png

PS:
Tino, ne znam što znači kodirani, ali i u mom susjedstvu se pune električni automobili iz kuća, i ti su kabeli žuti.
Ako pogledamo posljednji kabel, žute je boje.
Ja mislim da je slika stvarna, koliko god ludo izgleda.


E taj žuti kabel ide u punjač (cigla) a iz njega ide crni u mrežu i ne može se produžiti običnim kablom za produživanje nego radi samo ako je uštekan direktno u utičnicu.
A druga varijanta je da montiraš Wallbox na zid i u njega Typ 2 kablom (ima ga u raznim bojama: plava, crna, žuta) to se isto ne da produžiti.
Meni je to logično, jer bi Mujo produžio s kablom u roli (50 m) da ga i ne odmota.
30.11.2023 | 11:00
tino1 kaže:
E taj žuti kabel ide u punjač (cigla) a iz njega ide crni u mrežu i ne može se produžiti običnim kablom za produživanje nego radi samo ako je uštekan direktno u utičnicu.
A druga varijanta je da montiraš Wallbox na zid i u njega Typ 2 kablom (ima ga u raznim bojama: plava, crna, žuta) to se isto ne da produžiti.
Meni je to logično, jer bi Mujo produžio s kablom u roli (50 m) da ga i ne odmota.

Kako si vrlo dobro svjestan da razgovaraš sa tudumom za većinu tema ovdje, molio bih te da mi zdravo seljački kažeš da li ti smatraš (zaključak ovoga što si napisao iznad) da je ta slika fake ili je ipak stvarna.
Ponavljam, dignuti poklopac auto utičnice i žuti kabel od toga automobila daju mi razloga za vjerovati da se radi o pravoj slici.
Ti, ako sam dobro razumio, i dalje smatraš da je slika fake.
30.11.2023 | 12:36
Kloba kaže:
tino1 kaže:
E taj žuti kabel ide u punjač (cigla) a iz njega ide crni u mrežu i ne može se produžiti običnim kablom za produživanje nego radi samo ako je uštekan direktno u utičnicu.
A druga varijanta je da montiraš Wallbox na zid i u njega Typ 2 kablom (ima ga u raznim bojama: plava, crna, žuta) to se isto ne da produžiti.
Meni je to logično, jer bi Mujo produžio s kablom u roli (50 m) da ga i ne odmota.

Kako si vrlo dobro svjestan da razgovaraš sa tudumom za većinu tema ovdje, molio bih te da mi zdravo seljački kažeš da li ti smatraš (zaključak ovoga što si napisao iznad) da je ta slika fake ili je ipak stvarna.
Ponavljam, dignuti poklopac auto utičnice i žuti kabel od toga automobila daju mi razloga za vjerovati da se radi o pravoj slici.
Ti, ako sam dobro razumio, i dalje smatraš da je slika fake.


Fake! Punim!
30.11.2023 | 12:57
Djuro genijalac kaže:

Ovo je, ako dobro vidim, V60, ... jer V60 tog godišta nema eletro varijantu,...


U pravu si, na slici je V60 i slika je fejk,... ali, kad ponovno naletim, susjed u zgradi prekoputa moje ima VW eUP-a, stanuje na drugom katu i uredno ga navečer ako uhvati mjesto ispred stana prikopča na produžni iz stana
30.11.2023 | 14:15
Bertone kaže:
Djuro genijalac kaže:

Ovo je, ako dobro vidim, V60, ... jer V60 tog godišta nema eletro varijantu,...


U pravu si, na slici je V60 i slika je fejk,... ali, kad ponovno naletim, susjed u zgradi prekoputa moje ima VW eUP-a, stanuje na drugom katu i uredno ga navečer ako uhvati mjesto ispred stana prikopča na produžni iz stana


Može produžni ali ne svaki! Pogotovo ne Bauhaus Vulgaris.

www.amazon.de/TEUTSCHTECH-Ladekabel-oran...ZT1zcF9tdGY&th=1

S ovim može! Ali to je Typ 2 na Typ 2. A Typ 2 na Šuko.
30.11.2023 | 15:42
A nisam prilazio da se baš zagledam u kabal, ali je narančasti i u jednom je komadu tako da je moguće da je isto ili slično ovome s tvog linka, bum ga baš poslikao kad ga ponovno vidim da puni auto pa stavim fotke.
30.11.2023 | 15:55
Bertone kaže:
A nisam prilazio da se baš zagledam u kabal, ali je narančasti i u jednom je komadu tako da je moguće da je isto ili slično ovome s tvog linka, bum ga baš poslikao kad ga ponovno vidim da puni auto pa stavim fotke.


To je to, jedino tako se može produžiti 10 m. Isprobano!
30.11.2023 | 18:56
@JOHN, nema više V8 motora



Usput, Dacia je napokon službeno predstavila novi Duster

30.11.2023 | 23:05
Ajd bar su ostavili za odabir i V8. Da nisu, to bi bilo svetogrđe!

Duster navodno dolazi samo/i u hybrid verziji, a cifra će biti brutalna
30.11.2023 | 23:30
Kažu Ameri da imamo dobre ceste!

qr.ae/pKwKFh
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 11 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Djuro genijalac, Riba, temeljnik, tino1, Anonimci (777)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.43 Seconds

Provided by iJoomla SEO