Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


09.12.2022 | 19:59
Moj drugi auto ,poslije fiće početkom 70ih :
25.12.2022 | 17:09
Nico napokon dobio auto (dobar poklon za Božić)

06.01.2023 | 11:24
Pozdrav Jabučari i želim vam sve najbolje u novoj godini!

Zanima me ako netko može preporučiti neki OBD čitač i softver koji je upotrebljiv za detekciju grešaka koje se dešavaju u vožnji i može raditi sa iOS uređajima. Ne tražim besplatno nego upotrebljivo/pouzdano rješenje. Naime, dva mehaničara su mi dala različite dijagnoze a problem je ostao. U ovlašteni mi se ne ide ako mogu izbjeći ikako jer je auto iz 2011. godine pa mi se baš ne razbacuje.

Ja sam izguglao Klavkarr i OBD facile, jer je auto Peugeot pa mislim da bi moglo funkcionirati.
06.01.2023 | 12:00
vicko kaže:
Pozdrav Jabučari i želim vam sve najbolje u novoj godini!

Zanima me ako netko može preporučiti neki OBD čitač i softver koji je upotrebljiv za detekciju grešaka koje se dešavaju u vožnji i može raditi sa iOS uređajima. Ne tražim besplatno nego upotrebljivo/pouzdano rješenje. Naime, dva mehaničara su mi dala različite dijagnoze a problem je ostao. U ovlašteni mi se ne ide ako mogu izbjeći ikako jer je auto iz 2011. godine pa mi se baš ne razbacuje.

Ja sam izguglao Klavkarr i OBD facile, jer je auto Peugeot pa mislim da bi moglo funkcionirati.


Ja sam uzeo Charly, neznam može li on s tvojim autom.

Sretna i mirna 2023 tebi i svakom koga voliš.
06.01.2023 | 13:33
Na laptopu imam EOBD-Facile te OBD2 scanner te birašna njima vozilo. Uglavnom imaju sva. Na mobu SE2 Engine Link. Isprobao sve i radi WiFI ili BT. Sretno !
06.01.2023 | 17:01
vicko kaže:
Pozdrav Jabučari i želim vam sve najbolje u novoj godini!

Zanima me ako netko može preporučiti neki OBD čitač i softver koji je upotrebljiv za detekciju grešaka koje se dešavaju u vožnji i može raditi sa iOS uređajima. Ne tražim besplatno nego upotrebljivo/pouzdano rješenje. Naime, dva mehaničara su mi dala različite dijagnoze a problem je ostao. U ovlašteni mi se ne ide ako mogu izbjeći ikako jer je auto iz 2011. godine pa mi se baš ne razbacuje.

Ja sam izguglao Klavkarr i OBD facile, jer je auto Peugeot pa mislim da bi moglo funkcionirati.


Budi oprezan oko očekivanja vezano uz očitavanje grešaka. Bilo koji softver koji zbilja radi će ti izvući DTC (Diagnostic Trouble Code) koji su, manje-više standardizirani. No, to je tek prvi korak u dijagnostici. Naime, ako očekuješ da će ti softver reći zamijeni drugu lambda sondu i nakon toga žarulju na lijevom faru i auto je ispravan, neće. Dobit ćeš neku grešku (P200300, ili nešto slično, ako je u pitanju motor tj. Powertrain), a onda dalje moraš sam zaključiti što ćeš s njom i kako ćeš ju otkloniti. Upravo zato su ti, ako su očitavali greške, dva mehaničara dala različite dijagnoze. Da, možeš uguglati tu grešku i onda ćeš, najvjerojatnije, dobiti rasap savjeta od nemila do nedraga.
Ne znam u čemu je problem, ali moj odličan prijatelj je godinama radio na PSA tehnici i on ti sigurno može pomoći. Jedini je problem što je otišao na GO u Francusku na tjedan dana pa ga nema tih tjedan dana. Ako ne riješiš problem do tad, i ako si iz Zagreba, okolice, javi se za tjedan dana pa ćemo probati organizirati barem neku telefonsku konferenciju.
06.01.2023 | 18:25
Hvala tino1 na prijedlogu i jzelko na potvrdi da ovo što sam ja izguglao radi na ajfonu.

Djuro hvala na ponudi i znam da ovo čudo eventualno izbaci neke brojeve pa onda treba otkrivati što sve taj broj znači. Ako na kraju tako nešto kupim očekuj upit sa čudnim brojevima

Kontaktirati ću ovlašteni servis u ponedjeljak da vidim koliko bi mogla koštati samo dijagnostika pa ću možda biti pametniji
06.01.2023 | 20:33
A računaj da će ti naplatiti sat vremena. Ne znam kolika je satnica ovlaštenih Peugeot servisa u Zagrebu, ali očekuj cca 400 kn, tj. kolko je to sad, 53-54 eura?
28.01.2023 | 21:31
Promijenio zemlju i jedna od stvari koju je trebalo cim prije rijesiti je prijevoz bez prevelikih investicija. Namjera je bila naci Hondu Civic MK8 jer se taj automobil vec pokazao nevjerojatno pouzdan i praktican. Medjutim vecina je imala visoku kilometrazu i cijenu malo iznad planiranog budzeta. Unutar planirane cijene hrpe Nissana Micri sa po 200.000 km i odjednom iskoci ovaj malisan.

Moram priznati da je i meni bio predmet sprdnje kada je izasao, bio je malen i skup i trziste ga nije prihvatilo. Medjutim sada sa vremenskim odmakom taj je model zaista bio ispred svojeg vremena i "dobro" je ostario - dan danas ne izgleda kao 20 godina stari model.

131.000 km, koristen kao "daily driver" ali redovno servisiran, dobio kompletne racune za sve radove, remen distribucije promijenjen pred 20.000 km, za citavih 1500 eura. Vrlo aktivni forum vlasnika i entuzijasta je bila konacna prevaga i sad je moj. Imam jako negativno misljenje prema novijim Audi automobilima i ocekivao sam da se i ovaj nekonvencionalni model biti veliki svrab, medjutim cini se da sam bio u krivu. Sasija je kompletno aluminijska i nema brige oko korozije (osim sto treba paziti na prednje vilice ako su celicne), motor je pouzdani 1.4 litarski benzinac koji se ugradjivao u Polo, stedljiv je i jeftin za odrzavanje a ide dobro jer kompletno vozilo ima manje od 1000 kg!

Uglavnom jako zadovoljan za sada, ima nekoliko sitnica koje treba srediti (ne radi otkljucavanje/zakljucavanje vozacevih vrata, treba ispolirati farove i slicno) ali lijepo se vozi i ima puno mjesta unutra s obzirom na svoju velicinu, poput prvog Twinga.

Otvaranje motornog prostora (koje je u 95% slucajeva nepotrebno) je posebno zabavno.

P_20230116_165923.jpg


P_20230116_165912.jpg


29.01.2023 | 00:06
Ovo s haubom je pravi "think different"!

Farovi su loši, to sam prvo vidio, ali nakon toliko godina nije čudo. Možda ti se čak isplati kupiti nove i biti na miru, ako nisu xenon, neće biti pretjerano skupi. Poliranje će pomoći, ali znaš da je to privremena solucija ako se ne koristi tvornički 2K lak.

Sviđa mi se što je tako lagan, to mu je najveća prednost.

Ima taj čudni zadnji kraj, pa po tome ide u kategoriju Volva 480 ili onog Citroena i sličnih, a to je sve samo ne generic!

Trebaš ga staviti na 19" OZ Superturismo, izgledao bi bombon!

Oh, našao sam da i Audi ima dobre 19" za njega, možda ih možeš dobiti u oglasniku povoljno:

29.01.2023 | 00:26
Ne isplati se nikako kupovati nove. Jebala ih plastika, moj GT je imao staklene farove kako bog zapovijeda....kakvi lakovi, kakvo poliranje.

Bas mi trebaju 19" felge, da platim gume vise nego vozilo...
29.01.2023 | 01:02
Riba kaže:
... Uglavnom jako zadovoljan za sada, ima nekoliko sitnica ... ali lijepo se vozi i ima puno mjesta unutra s obzirom na svoju velicinu, poput prvog Twinga.


Sve si rekao ... i meni su A2 i Twingo prve generacije (pogotovo onaj galica plavi) bili za oko katastrofa kad su izašli, no onda sam ih kasnije imao priliku oba neko vrijeme voziti/koristiti i baš su takvi kako si ih opisao


dpasaric kaže:
...Poliranje će pomoći, ali znaš da je to privremena solucija ako se ne koristi tvornički 2K lak.


To sa lakom je urbana legenda i priča sa interneta. Poliranje ovisi o vrsti polikarbonata od koje je far napravljen. Meni su fatovi na Ibizi (xenon) dobili maglicu nakon 10+godina i onda sam se naslušao priča da je poliranje privremeno rješenje i da ih treba obavezno lakirati nakon poliranja pa sam odustao od pliranja i onda igrom slučaja zbog kamenčića koji mi je završio na prednjem staklu otišao u Laus na Kajzerici da saniraju točkicu i usput ih tako pitam da li poliraju farove i čime ih lakiraju na što mi čovjek veli da lakiranje radi više štete nego koristi i da oni to ne rade,... uglavnom ispolirali mi oba fara i dan danas nakon 4+ godine su isti kao i prvog dana nakon poliranja.
29.01.2023 | 01:45
Bertone kaže:
To sa lakom je urbana legenda i priča sa interneta. Poliranje ovisi o vrsti polikarbonata od koje je far napravljen. Meni su fatovi na Ibizi (xenon) dobili maglicu nakon 10+godina i onda sam se naslušao priča da je poliranje privremeno rješenje i da ih treba obavezno lakirati nakon poliranja pa sam odustao od pliranja i onda igrom slučaja zbog kamenčića koji mi je završio na prednjem staklu otišao u Laus na Kajzerici da saniraju točkicu i usput ih tako pitam da li poliraju farove i čime ih lakiraju na što mi čovjek veli da lakiranje radi više štete nego koristi i da oni to ne rade,... uglavnom ispolirali mi oba fara i dan danas nakon 4+ godine su isti kao i prvog dana nakon poliranja.


Ne bi trebala biti jer su farovi tvornicki tretirani sa UV zastitom, ako nema UV zastite polikarbonat brzo propada. Moguce da je do vrste materijala ali ja sam se na svoje oci uvjerio koliko brzo propada bez zastite. Mislim da cu staviti foliju, to i se cini najbolje rjesenje, ovaj lik je odlicno objasnio prednosti i mane svakog pristupa.

29.01.2023 | 02:02
I sam sam čuo i pročitao masu toga po internetu pa sam iz tog razloga na prvu i odustao od poliranja (moji nisu bili tak žuti nego više mliječno zamućeni), no nakon što mi je čovjek objasnio da uspješnost poliranja najviše ovisi o vrsti polikarbonata i da je bolje ako treba nakon 2-3 godine ponoviti poliranje nego prvo skidati lak pa onda polirati, odlučio sam se samo na poliranje i iz prve ruke kažem da im nije ništa bez laka.
29.01.2023 | 02:07
Ne kazem ja da ti ne vjerujem, zato sam i rekao da vjerojatno postoje i razlike u materijalu gdje neki propadnu brze a neki sporije. Isto tako je potpuno tocno da je teze ispolirati far na kojem je lak, zato je i ideja sa folijom najbolje jer se moze skinuti i ponovno aplicirati.
29.01.2023 | 09:52
Ajde, drago mi je da si našao auto za sebe. Itekako cijenim ideju aluminijske karoserije, ali mi je malo smiješno da je to tebi argument gdje je uvijek ljeto i u pustinji si pa ne znam kako bi bilo koji auto počeo hrđati

Taj 1.4 benzinac jedini ima smisla; TDI je trocilindarsko govno i još ako je upareno s onim automatiziranim mjenjačem (ima krasnih dogodovština s tim mjenjačima, ekipa koja ima lupo3L masovno to govno vadi van i ugrađuje normalne šaltere)... Sretno i spretno s A2
29.01.2023 | 10:53
Bertone kaže:
To sa lakom je urbana legenda i priča sa interneta. Poliranje ovisi o vrsti polikarbonata od koje je far napravljen.


Nije urbana legenda, prošao sam sve to na oba načina na više vozila. To da je moguće da ovisi o materijalu - to se mogu složiti, onda imaš jako sreće, mada mi je to isto čudno jer je svega nekoliko proizvođača farova koji se vrte po našim uobičajenim brendovima.

Moguće da si ti imao jako debel sloj laka i da si poliranjem skinuo samo zamućenje, a da je zaštita ostala.

Testirao sam Alfe, Renault, Mazdu, Nissan i Saab. Svuda se bez 2K laka brzo vratilo na staro. Na svojoj GT sam imao isti problem i na kraju otišao putem 2K laka i od tada je sve ok.
29.01.2023 | 11:05
Djuro genijalac kaže:
Ajde, drago mi je da si našao auto za sebe. Itekako cijenim ideju aluminijske karoserije, ali mi je malo smiješno da je to tebi argument gdje je uvijek ljeto i u pustinji si pa ne znam kako bi bilo koji auto počeo hrđati


Nisi na LinkedInu pa nisi popratio da je Riba preselio u Irsku.

EDIT:

Jesi na Linkedinu i još si povezan s Ribom. A nisi popratio da je preselio u Irsku. Ajoj... S koliko se to ćevapa piše...?
29.01.2023 | 11:45
Djuro genijalac kaže:
Taj 1.4 benzinac jedini ima smisla; TDI je trocilindarsko govno i još ako je upareno s onim automatiziranim mjenjačem (ima krasnih dogodovština s tim mjenjačima, ekipa koja ima lupo3L masovno to govno vadi van i ugrađuje normalne šaltere)... Sretno i spretno s A2


To je konsenzus i na A2 forumu, meni je najvaznije da je sto jednostavnije i sa sto manje komplikacija, a sa svojom tezinom ide odlicno i sa tih 75 KS. Za koroziju ti je Smayoo vec objasnio.
29.01.2023 | 11:48
Zar se tako loše živi vani da se treba kupovati 1/2 polovnog auta?
29.01.2023 | 12:00
jura22 kaže:
Zar se tako loše živi vani da se treba kupovati 1/2 polovnog auta?


Preusmjerio sam investicije u kafanu!
29.01.2023 | 15:20
smayoo kaže:
Djuro genijalac kaže:
Ajde, drago mi je da si našao auto za sebe. Itekako cijenim ideju aluminijske karoserije, ali mi je malo smiješno da je to tebi argument gdje je uvijek ljeto i u pustinji si pa ne znam kako bi bilo koji auto počeo hrđati


Nisi na LinkedInu pa nisi popratio da je Riba preselio u Irsku.

EDIT:

Jesi na Linkedinu i još si povezan s Ribom. A nisi popratio da je preselio u Irsku. Ajoj... S koliko se to ćevapa piše...?


Nisam uferčio, moj grijeh! Niš, kad si prvom prilikom tu negdje, idemo u Granu da platim što me ide. Pošteno?

Nego, sad Riba vozi po lijevoj tj. krivoj strani ceste... Zabava tek sad počinje. I još k tome, irske ceste. Usko za poludit. Uvijek se sjetim pokojnog Richarda Parry-Jonesa koji je bio zadužen za tehniku u Fordu tamo sredinom 90-ih. Bivši relijaš, njegova je zasluga da su Fordovi od kraja 90-ih konstantno među najboljima što se tiče voznih svojstava. Nakon što je FoE (Ford of Europe) postavio temelje i uspostavio sustav koji je proizveo pumu, focus Mk1, mondeo Mk3 itd koji su postavljali nova mjerila u klasi, otelo ga u Detroit. I tako on tamo objašnjava (prenosim njegovu priču iz prve ruke, da ne bude zabune!) da bi volan trebao biti precizan, a ne da 'faksira prednjim kotačima kud vozač misli ići', ali Ameri ga ne razumiju i pitaju u čemu je problem, kad su ceste široka i ravne i samo ih zajebava? I onda sam organizirao jedan produljeni vikend u Irskoj, da odu malo svi vidjeti gdje su im korijeni (sic!, znao ih je na finjaka podbosti preko Bare). Organizirao sam im da ih doečakju auti na aerodromu i da se dovezu do nekog hotela negdje u Irskoj. Izašli oni iz grada and suddenly the steering precision became number one priority..!
Nakon toga je svima postalo jasno o čemu ja govorim...
29.01.2023 | 15:36
Riba kaže:
Preusmjerio sam investicije u kafanu!


Doslovno si iz jedne krajnosti otišao u drugu, ako ne postaneš stalan gost neke birtije kod posla/kuće, nisi se asimilirao.

Nego, nevezano, naletio na filmić o 12 minuta o Hidrogenu, zanimljivo objašnjavaju razlike i efikasnost istog, a sjetio se da smo dosta pričali o tome ovdje...
Uglavnom, dosta zanimljivo i pitko.

https://youtu.be/AGTjKJHu99c
29.01.2023 | 17:23
Djuro genijalac kaže:
Nego, sad Riba vozi po lijevoj tj. krivoj strani ceste... Zabava tek sad počinje. I još k tome, irske ceste. Usko za poludit.


Nije to puno drugacije od cesta po Primorsko-goranskoj Zupaniji.

Nema brige, vozio sam ja vec kamper po Kerry mountains i prezivjeli smo.

kerry_mountains.jpg
29.01.2023 | 17:24
Vanjuška kaže:
Riba kaže:
Preusmjerio sam investicije u kafanu!


Doslovno si iz jedne krajnosti otišao u drugu, ako ne postaneš stalan gost neke birtije kod posla/kuće, nisi se asimilirao.


Asimilirao sam se.
29.01.2023 | 18:01
Riba kaže:
jura22 kaže:
Zar se tako loše živi vani da se treba kupovati 1/2 polovnog auta?


Preusmjerio sam investicije u kafanu!


Ali " u kafanu pušu marihuanu..."
29.01.2023 | 18:53
Kome smeta neka ide u Kuvajt.
29.01.2023 | 19:27
Riba kaže:
Ne isplati se nikako kupovati nove. Jebala ih plastika, moj GT je imao staklene farove kako bog zapovijeda....kakvi lakovi, kakvo poliranje.

Bas mi trebaju 19" felge, da platim gume vise nego vozilo...

Ja sam još na staklenim farovima i mislim se ispolirati sjenila i ubaciti žarulje od 90W da ih malo osvježim
30.01.2023 | 12:29
Nemoj ići na žarulje od 90W. Spalit će ti špigl unutra. To je +50 posto snage, pa toplinska disipacija, pa zagrijavanje itd.... Ako su propisane žarulje 55W ili 60W, ostani pri toj snazi
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 38 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

zeljacveseljac, Anonimci (756)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.84 Seconds

Provided by iJoomla SEO