Spajanje (umrežavanje) Mac-PC i obratno
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Spajanje (umrežavanje) Mac-PC i obratno


07.02.2010 | 00:49
U vezi ipconfig /all, na slici se vidi da nema DHCP-a na mreži (po adresi 169.254.78.231).
Ma uzmi ruter
07.02.2010 | 00:50
Windows7 je napisao:


mi smo sinoć isprobali sve moguće verzije spajanja: i DHCP i DHCP + manualno i samo manualno, s uključenim i isključenim DHCP-om na PC-u itd. i nijedna kombinacija nije uspjela.

ovaj prvi link je koliko vidim povezivanje dva Maca, a na drugi smo i mi sinoć naletili i nikakve koristi od toga. i mi smo tako napravili mrežu na PC-u, pa ništa.
07.02.2010 | 00:53
možda ću još instalirat XP, pa probat s njim - BB tvrdi da to radi - ali najvjerojatnije ću na kraju uzet ruter...
07.02.2010 | 00:55
Windows7 je napisao:
U vezi ipconfig /all, na slici se vidi da nema DHCP-a na mreži (po adresi 169.254.78.231).
Ma uzmi ruter


da, to je ostalo od sinoć, kako smo mijenjali te postavke zaboravio sam vratiti na DHCP. bi li išta značilo za ipconfig da je ostao DHCP?
07.02.2010 | 01:36
Ovo je čini mi se ona self assigned adresa koju windowsi "izmisle" ako nemaju ništa drugo. S tim se, u pravilu, ništa ne može.

DHCP ti vjerojatno ne radi (bez obzira što BB rekla).

Adrese se na oba stroja trebaju postaviti ručno, tako da oba stroja imaju subnet 255.255.255.0, adresu 192.168.X.Y. X na oba računala mora biti isti, a bilo bi dobro da ne bude 1 (jer ti je to vjerojatno adresa na Ethernetu od Maca). Y treba biti različit na svakom od računala. I jedan i drugi broj trebaju biti manji od 255 i veći od 0.
07.02.2010 | 01:57
RTL 06-02-2010
21:30 h
3:30 h

NOVA TV 07-02-2010
02:30 h
3:10 H


U vezi DHCP-a, DNS-a i manualnog postavljanja, probat ću odgovoriti jezgrovito.

DHCP
====
Ako je DHCP uključen, računalo može od DHCP servera uzeti adresu, a možeš je i ručno zadati, svejedno je.
Ako je DHCP ISKLJUČEN, IP adresu MORAŠ ručno unijeti (plus masku), i mora biti na istoj podmreži kao i Gateway. .
Gateway adresa je adresa rutera ili računala koje daje internet vezu.

DNS
===
DNS služi da ne moramo pamtiti IP adrese raznih računala kojima pristupamo putem interneta. Isto kao što u mobitelu imamo imenik da ne pamtimo brojeve telefona.
DNS možemo postaviti na adresu Gatewaya, ako će on automatski dobaviti DNS adresu od ISP-a.
A možemo je i ručno upisati, na stranicama ISP-ova se nalaze IP adrese njihovih DNS-ova.


Kod velike većine kućne opreme i za manje urede (SOHO) kod nas ruter/Gateway se nalazi na adresi 192.168.x.1, gdje je x=0..5 većinom.
To je dovoljno za 254 računala na mreži.

Međutim, ne mora uvijek biti tako.
Kod Windowsa, kod internet con. shareinga, Gateway se postavi na 192.168.0.1, dok sam danas na Macu vidio da se Airport postavi na 10.0.2.1.

Ovdje bi se moglo nastaviti o klasama IP adresa, ali mislim da je gornjim tekstom pokriveno 99,9% tematike ovog threada.

Smayo je dobro kazao za Windoze, ali za Mac nisam siguran. Osobno sam se uvjerio prije koji sat da je na Macu IP Gatewaya bio 10.0.2.1, a spojeni iPhone i PC su imali adrese ...2 i ...3.
07.02.2010 | 02:03
Sori za ono RTL i NOVA TV, nije dio posta, slučajno je upalo.
07.02.2010 | 13:09
smayoo je napisao:
Ovo je čini mi se ona self assigned adresa koju windowsi "izmisle" ako nemaju ništa drugo. S tim se, u pravilu, ništa ne može.

DHCP ti vjerojatno ne radi (bez obzira što BB rekla).

Adrese se na oba stroja trebaju postaviti ručno, tako da oba stroja imaju subnet 255.255.255.0, adresu 192.168.X.Y. X na oba računala mora biti isti, a bilo bi dobro da ne bude 1 (jer ti je to vjerojatno adresa na Ethernetu od Maca). Y treba biti različit na svakom od računala. I jedan i drugi broj trebaju biti manji od 255 i veći od 0.


Kako je Smayoo rekao. Iz cijele ovo priče je vidljivo da windows računalo ne komunucira u dobrom subnetu i to je evidentno iz IP adrese koju wireless dobija: 169.x.x.x (APIPA).

mislim da se pri kraju ipak dolazilo do najelengatnijeg rješenja, a to je da se stavi mali wireless access point i na njegov uplink poveže postojeći dsl modem. Tako će se sva mrežna konfiguracija/enkripcija raditi na access pointu i neće biti problem prilikom povezivnja/standarda/pucanja veze itd.

Isto tako mac neće morati raditi non stop kako bi se sa PC-om moglo "van".

investicija je minimalna i dati će puno više nego adhoc/internet sharing o kojem se sada govori. Ovakav scenario daje i internet sharing i file/printer sharing itd.

salute
07.02.2010 | 13:16
kad kažeš "mali wireless access point" misliš na bežični ruter?
B.net nudi mogućnost zamjene sadašnjeg modema s ruterom. to je onda još bolje, ne?
07.02.2010 | 13:22
moja preporuka bi bila da... Ukoliko dolazi u obzir više od jednog računala u kući (stolnih/laptop, Win MAC, whatever) naj elegantnije rješenje je router. Wireless router sa dsl-om u sebi će rješiti sve probleme.

Tako imaš jedno jedino mjesto konfiguracija, a na ručunalima minimalne napore koji uključuju samo pronalazak wireless mreže i upis autentifikacije i to je to.

Osobno smatram da bi to bilo stvarno najbrže i najlakše a ujedno i ostavlja prostora za "nadogradnje", primjerice jednom prilikom jedan mrežni NAS (za mrežno backupiranje ili jednostavno imati filmove/muziku/posao na centraliziranom mjestu)

da ne duljim previše, da mislim da bi trebao mjenjati modem za router (sa ugrađenim modemom, wireless po mogućnosi)

ja doma imam 2 stolna i 3 laptopa (razne kombinacije) i nema nikakvih problema

salute
  • BB
  • Korisnik
  • 3
26.02.2010 | 20:09
Pozdrav svima!

Ja sam se, evo, "vratila iz mrtvih" (tj. boleštine) - da ne bi netko pomislio da sam zaboravila Jabučnjak

Nemam ništa pametno za dodati, osim da se slažem da je najjednostavnije i vjerojatno najisplativije kupiti bežični ruter.

Finn, B.net svoj wireless router zaračuna oko 400 kuna (jednokratno)...ne znam kako je kod zamjene, ali ima ih i jeftinijih.

A što se DHCP-a tiče, Smayoo, meni za AdHoc mrežu, kao i kod etherneta, nudi Use DHCP, DHCP with manual address ili Manual (na MacBooku, 10.6.2 ali i na eMacu, Leopard).
Ništa ja ne kažem na to da li nekome DHCP radi ili ne, jer naravno da može biti milijun različitih varijanti ili razloga zašto nekome nešto ima/štima ili ne. Pogotovo kad su Windowsi u kombinaciji
O tome što bi se moglo probati poduzeti ti i ostali sigurno znate više od mene, ja sam samo napisala kako sam ja umrežila Mac i PC, s nadom da će to nekome biti od koristi.

Pozdrav još jedan!
10.05.2010 | 17:24
Malo mi je nugodno postavit ovo pitanje, s obzirom da vec dve godine koristim OS X, ali eto, zapeo sam i treba mi pomoc.

Nime, kako spojit 2 MacBooka preko etherneta i prebacim zeljeni sadrzaj s jednoga na drugi?

U Sharingu sam dozvolio File Transfer i uspio sam kreirati Network grupu, ali mi se svejedno spaja preko AirPorta, a to mi ne pase zbog velike kolicine podataka koje trebam presnimit.

Pokusavao sam sve i svasta, ali nikako nisam dobio to sto sam trazio. Jako me to frustrira, jer sam se razmazio i naucio da je na Macu sve tako jednostavno, a svejedno nisam u stanju povezat 2 maca preko Etherneta. Koji sam kljucni korak preskocio? (otvorio sam firewall).

Hvala na pomoci!
10.05.2010 | 19:15
1. ugasi firewall

2. ugai na oba kompa airport (gore desno)

3. spoji ih oba s žicom

4. System preferences-Sharing-FIle Sharing-"ON"

4. kad i oba pokopčaš i digneš file sharing. otvori novi prozoru finderu i pogledaj s desne strane pod "SHARED"; klikni na ikonu drugog stroja, s desne ćeš strane vdjeti opciju "Connect as...", klikni to i u dijalogu za uasername/password upisi sto vec treba

5. Daj Babi kunu
10.05.2010 | 20:44
miomika je napisao:
...
2. ugai na oba kompa airport (gore desno)
...


Da li je to stvarno potrebno?

Ja imam u dnevnoj sobi MacBook koji je u principu stalno na wirelessu, ali kad kopiram nešto glomazno onda razvučem jednu žicu koja je na drugom kraju stalno utaknuta u ruter. Na početku onaj copy prozor veli recimo oko 60 minuta i kad vidim da je brojka stabilna i da će se kopiranje stvarno odužiti, samo utaknem onvu spomenutu žicu i nakon svega par sekundi se stvar primijeni na recimo petnaestak minuta ili manje.

Ja mislim da se komp sam prebaci na najbržu postojeću mrežu (ili bar na prvu dostupnu prema redosljedu u Networking control panelu).
10.05.2010 | 21:06
Ne znam da li Bonjour treba podešen TCP/IP ispod sebe (jer uvijek imam podešen i funkcionalan TCP/IP), ali možda ti Bonjour ne radi preko etherneta jer ti TCP/IP ne radi. Naime, ako spojiš direktno dva kompa kabelom, moguće je da oba očekuju da im onaj drugi (kao DHCP server) dodijeli IP adresu. Ako ti ni na jednom nije dignut DHCP servis, to se nikad neće desiti pa će na kraju oba dobiti self-assigned IP adresu. Ako se trefi da si dodijele istu (što je moguće, čak vrlo lako), onda TCP/IP neće raditi.

Rješenje je da na oba Maca ručno postaviš IP adresu za ethernet interface. Npr. jednom postavi 192.168.100.10, a drugom 192.168.100.20. Subnet maska na oba je 255.255.255.0. Gatewaya nema, ali možeš upisati 192.168.100.10.
10.05.2010 | 23:16
Hm, smisao Bonjoura je da se dva kompa dogovore oko adrese čak i u situacijama kad nema arbitra - dhcp servera.

Recimo, dva iPhona se tako mogu umrežiti preko Bluetootha, a tu ni teoretski nema nikog između tko bi im dodijelio adrese.
11.05.2010 | 08:13
No, ako je tako, onda nije u tome problem.
A da nije možda da je Bonjour isključen (može li se on uopće isključiti?)?
11.05.2010 | 21:49
Bonjour se može isključiti samo iz terminala mislim, ili ako je Mac zdrman.

U terminalu recimo može pozvati dns-sd program koji je Boujour interface iz komandne linije.

Recimo, "dns-sd -V" daje trenutno aktivnu verziju, pa valjda ako je ugašen onda će tako i reči.

Mislim da je gore problem da mu u control panelu WiFi stoji iznad etherneta i treba podesiti redosljed. U Network se dolje stisne na onu ikonu zupčanika pored +/- i tamo ima Service Order...
12.05.2010 | 20:07
kao i uvijek..komplicirate. )

ponekad mac-a zblesaju kad su oba interface-a aktivna, a mislim da je Built-iN eth default...
ali ako ćemo školski, onda ugasi oba

Bonjour je daemon, odnostno konstatno dignut, moras opasan haX0r da bi ga disejblao.....

inače, to je mDNS (Bonjour) i konstantno se broadcasta, u principu stalno viče po mreži "ja sam tu, dal me tko vidi, tuuu sammmm, evoo mee...."


ako mu ovako ne radi onda je neki veći fuck up....

nek provjeri ping do routera itd....
12.05.2010 | 20:59
Eto ti ga sad - kako će probat ping do routera ako je spojio dva Maca kabelom? Mi kompliciramo, a ti simplificiraš

Palo mi je na pamet - ako je jedan (ili oba) Macbook neki stariji, možda nema autosense Ethernet port pa da se prilagodi kabelu. U tom slučaju, za spojiti 2 Maca direktno bi trebao "crosswire" kabel (prekrižene narančasta i zelena parica) umjesto normalnog. Ima ih za kupiti u Chipoteci ili boljim PC trgovinama, ili se može i napraviti (tko ima krimpalicu).
12.05.2010 | 21:28
Ne vjerujem da postoji takav MacBook, s obzirom na to da najstariji MB moze bit iz 2006.
13.05.2010 | 03:14
nije crosswire, vec crossover......, a taj "autosense" imali su jos powerboo-ci titanium-i..na iBook je došlo tek kod verzije G3-900

neki je malo veci cirkus na tim kompovima ili taj korisnik/ca nesto previdio/la nešto što je nama full trivijalno.....
13.05.2010 | 13:06
Što "crossover"? Želiš reći da je kabel "crossed over to the dark side"?

I jedno i drugo su kolokvijalni izrazi, a ne službena terminologija, tako da nema puno smisla prepirati se da li je "crosswire" ili "crossover", zar ne?
13.05.2010 | 19:38
smayoo je napisao:
Što "crossover"? Želiš reći da je kabel "crossed over to the dark side"?



1. en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_crossover_cable

2. en.wikipedia.org/w/index.php?title=Speci...ext=Search&ns0=1

nije super puzdana referenca, dok za crosswire se zadnje koristila u enigmi

no , poklopi me i nek tvoja bude zadnja, znam da te to jako veseli, tako je jako bitno kako se zove
13.05.2010 | 20:11
Za crossover sam cuo (prije 15 godina), a za crosswire ne (nisam u toj bransi tak da neznam). Tako da je ovoprvo ispravno i mislim starije. Inace Google za prvoga izbacuje 148.000 rezultata, a za drugoga 18.000 rezultata, pa baljda Google zna.
Tako moremo raspravljati o nadnevku, zrakomlatu, pismohrani i jos nekim rijecima za koje imamo uvriezene zamjene (ili obrnuto). LOL
13.05.2010 | 22:47
OK, sorry, kaže se isključivo "crossover" i nikako drugačije.
02.03.2011 | 16:03
nema baš veze sa gore opisanimm postupcima, ali da ne otvaram novu temu...

dakle, imam Powewrbook G4 15", OS X 10.5.8. i WIN 7 64bit
skinula sam bonjour for windows 2.0
PC ne prepoznaje MAC-a
MAC prepoznaje PC ali "connection failed"
PC je spojen žicom direktno u ruter a Mac se spaja bežično na taj isti ruter

ima li netko savjet?
  • campo
  • Posjetitelj
02.03.2011 | 18:55
vidi u network postavkama koje im je adrese dodijelio ruter,...ako je ista familija sve ce bit ok samo mozda restartaj koji put
02.03.2011 | 23:43
provjerila, ista familija... resetirala u više navrata i ne radi. još sam malo guglala i naletila na neki forum i recimo da sad radi:

forums.macrumors.com/showthread.php?t=776672

problem je u tome što mac prepoznaje pc i uredno se spoji, čita, piše itd. ali pc i dalje niti ne prepoznaje maca. mislim da je problem u tome što u opcijama maca moram za folder koji želim dijeliti dodati user account sa PC-a. e pa ne mogu... odaberem new person, unesem ime i lozinku i ništa se ne desi. pokušala sam unijeti neki bilo koji account i uredno mi ih je prihvatilo ali ovaj s pc-a neće. na macu mi je account Iva P a na pc-u Iva, da li to ima veze možda?
03.03.2011 | 00:17
Ima. Moraš imat isti account.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 4 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

jura22, kajjaznam, Kloba, Riba, Anonimci (373)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.27 Seconds

Provided by iJoomla SEO