Spajanje (umrežavanje) Mac-PC i obratno
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Spajanje (umrežavanje) Mac-PC i obratno


  • BB
  • Korisnik
  • 3
02.02.2010 | 01:03
Evo prvo bežične varijante:



1. KREIRATI MREŽU

MAC: U Preferences, Network (ili preko Airport ikone u Toolbaru) - Create network (Computer-to-Computer), damo mreži neko ime po kojem će biti jasno da je to ta lokalna (AdHoc), password po želji (ja sam ga stavila).
Zatim klik na Advanced, WINS tab, upisati neko ime pod Workgroup

PC (Win): U control panelu, Windows firewall, Advanced tab, treba isključiti Wireless Network Connection.
Desni klik na malu ikonicu s jednim kompom desno dolje na Task baru (ili kako se već zove), odabrati View Available Wireless Networks

Ona mreža koju smo na početku napravili trebala bi se pojaviti. Klik na nju, pa desno dolje u dnu tog prozorčića klik na Connect (ako smo kod kreiranja mreže stavili lozinku, sad će iskočiti prozorčić u koji je treba upisati, potvrditi, pa opet kliknuti na Connect).

Pojavit će se prozorčić s kompovima itd. koji javlja Acquiring Network Address… treba malo pričekati, i ako se ne dogodi neka glupost, sve se vrati na onaj popis bežičnih mreža i ova naša lokalna je Connected.

2. FILE SHARING

MAC: Preferences, Sharing - treba biti uključen File sharing, i tu se stavlja koje foldere će PC vidjeti i koji korisnik može nešto s njima raditi.

PC: Nakon što se PC spojio na AdHoc mrežu, treba malo pričekati (kod mene je trajalo 2 minute) da se PC pojavi pod Shared u sidebaru, a kad kliknemo na njega, spaja se automatski kao gost i pokazuje SharedDocs (ili neki drugi sharing folder).
Klik na taj folder, i montirat će se na Mac desktop…

Ako se radi o jednokratnom ili povremenom prebacivanju nečega s Maca na PC i obratno, predlažem da se ne mučite sa "Connect As…" na Macu, nego umjesto toga desni klik na bilo koji folder koji želite da bude dostupan, odaberete Properties, Sharing tab, i pod Network sharing and security odaberete"Share this folder on the network".
02.02.2010 | 01:22
Super da ovo ima sad
Additionally:
Kod sharing-a je dobro kreirati i usera na macu (sa ogranicenim permissionima) u cije ime ce se XP spajati na Maca. Cisto da se ne spaja kao admin jer onda ionako đaba koje foldere ti njemu shareas ... moc ce se spajati na sve.
Poz
02.02.2010 | 01:50
Kako rekoh, još nisam uspio uhvatiti slobodan vikend i shareati foldere između macole i pc-a, ali sudeći po onome što je BB napisala, nema tu ništa posebno, isto kao da su dva pc-a u pitanju.
Nadam se da i share-anje printera nije problem.
  • BB
  • Korisnik
  • 3
02.02.2010 | 01:54
Pa, u File sharingu već postoje one varijante Read only, Write only itd, ali naravno, sve ovisi o tome u koju svrhu i koliko često se spajaju.

A inače, funkcionira to normalno i s wireless ruterom (ako imate npr. adsl ili kablovski).

Nisam stigla napisati za spajanje preko etherneta, pa ako ne stavim to sutra, neka me opet netko podsjeti (hvala Finn!).
  • BB
  • Korisnik
  • 3
02.02.2010 | 02:19
Windows7, nema ništa posebno, osim ako nisi nikad spajao PC na neku mrežu, a vjerujem da takvih ima na Jabučnjaku
Pretpostavljam da si ti (bar većinom) PC user?
Uz dužno poštovanje prema svakome, ne bih rekla da je isto kao da spajaš dva pc-a. Jednostavnije je utoliko što je jedna strana Mac. Kompliciran je onaj PC dio

Printer sharing isto funkcionira. Na Macu: Preferences, Print & Fax, odabereš printer i uključiš "Share this printer".
02.02.2010 | 09:30
BB, zahvaljujem na trudu. Računam da će ovaj thread pomoći ljudima u budućnosti kad budu pitali vezano za ovu temu.
Ja od PC-eva živim, na njima zarađujem (da bih si mogao priuštiti Apple računala ).
02.02.2010 | 14:49
BB, hvala ti puno.
s nestrpljenjem očekujem nastavak o ethernetu...
  • BB
  • Korisnik
  • 3
02.02.2010 | 15:05
Win7, sve mi je jasno i ja sam godinama koristila pc-je zbog posla (odnosno i Mac i PC). Mislim da je prednost poznavati oboje, a da imam vremena, rado bih se upoznala i s Linuxom

Hvala i tebi, kao i svima ostalima na Jabučnjaku!
  • BB
  • Korisnik
  • 3
02.02.2010 | 16:14
ETHERNET:

Spojiti Mac i PC ethernet kablom.

MAC: Preferences, klik na Ethernet (možda piše built-in ethernet), pod Configure IPv4 treba biti "Using DHCP". Nakon par trenutaka pojavit će se brojevi pod IP Address i Subnet mask. Ostavite taj prozor na Macu otvoren ili zapišite IP Address i Subnet Mask brojeve.

PC: Nakon što si je na Macu ethernet sam dodijelio IP adresu, na PC-u će se dolje desno u taskbaru nakon par sekundi možda pojaviti balončić upozorenja…možete kliknuti na njega ili desnim klikom na ikonu sa dva kompa (Local Area Connection) pa odabrati "Network Connections". I u balončiću (ako se pojavi) i na ikoni u prozoru koji se otvorio možda će biti žuti trokutić koji kaže nešto tipa "limited or no connection"…

Desnim klikom na ikonu Local Area Connection, Properties, u prozorčiću koji se otvori kliknuti na Internet Protocol (TCP/IP), pa na Properties gumb. Kliknuti na "Use the following IP address", i pod IP address upisati brojeve koje ima ethernet na Macu, s tim da zadnja grupa brojeva u IP adresi treba biti različita bar za jednu znamenku.
(Ako bilo koja od tih grupa brojeva ima samo jednu ili dvije znamenke, upišite ih i pomaknite se kursorom u sljedeću kućicu, nemojte upisivati nule umjesto znamenke koja "fali" ).
Pod Subnet mask upisati iste brojeve koji su na Macu. Klik na OK, u sljedećem prozorčiću Close. Treba malo pričekati da se Mac i PC sporazumiju i da se kod ikone Local Area Connection (ispod tog naziva) pojavi Connected (a ikonica u taskbaru izgubi trokutić )

Sve ostalo je isto kao i kod bežičnog povezivanja (uključiti File sharing na oba kompa) - piše u postu o bežičnom povezivanju.
02.02.2010 | 16:20
"Spojiti Mac i PC ethernet kablom."

ali kako ću onda spojiti Maca na modem? pošto na iMacu imam samo jedan mrežni ulaz, ako ga iskoristim za povezivanje s PC-om ne mogu se više spojiti na modem. jel tako?
  • BB
  • Korisnik
  • 3
02.02.2010 | 17:08
Ne znam kakav modem imaš, kako se spajaš na internet? Možeš spojiti onda Maca i PC bežično? Ili Maca bežično na modem (ako je wireless)?
Ne znam što ti zapravo treba...da spojiš Maca i PC da premještaš nešto između njih, ili da dijele internet konekciju, ili printer, ili kaj?

Ako malo objasniš što bi htio, možda ti uspijem nešto predložiti.
02.02.2010 | 17:43
htio bih, naravno, i jedno i drugo i treće ali najvažnija mi je mogućnost zajedničkog interneta.
imam samo žični modem, pa istražujem mogućnost da mi PC uzima vezu s Maca. to sam već uspio, ali ne radi kako treba, a rekli su mi također da taj način nudi skoro nikakvu enkripciju:

System Preferences > Sharing > Internet Sharing:
- Share your conection from: B.net
- To computers using: Airport
- pod Airport options je ta WEP enkripcija za koju kažu da kao i da je nema, da mi treba WPA ili WPA2

PC onda prepozna tu bežičnu mrežu, upišem mu password da se automatski spoji, ali tu nastaju problemi - nekad se spoji, a nekad se ne može spojit, pa nekad kad se spoji pukne veza nakon nekog vremena itd.
02.02.2010 | 23:49
@Finn
evo danas sam prodao onaj D-Link DIR-300 i čovjek je prezadovoljan mogućnostima uređaja, tako da se isplati potrošiti tih 300 i nešto kn i riješiti problem interneta na macoli i pc-u.
Kad ih tako umrežiš (pazi samo da ne bude uključena opcija izolacije WLAN od LAN mreže), nadalje postupi kako je BB rekla za share-anje.
Inaće, u praksi sam radio obrnuto od onog što ti treba - naime na laptopu sam imao pristup WAN mreži, koji sam povezao sa WLAN karticom od laptopa u AdHoc modu, te je macola uredno preko te WLAN konekcije išao na internet. Tada se nisam sjetio isprobati share-anje, a u međuvremenu sam porazmjestio opremu. Ovaj vikend bih se mogao malo poigrati sa raznim kombinacijama, ko koga, ko komu i zašto daje internet i slično, malo će na modemu biti macola, malo pc, pa će oba preko rutera i tako razne kombinacije.
03.02.2010 | 00:37
Finn, nisam uopce skuzio da internet sharing moze samo wep enkripciju korisiti?!?
A valjda jer je zamisljeno samo kao kratkotrajno rijesenje.
Pa sto nije bolje uzeti wirelless router?
  • BB
  • Korisnik
  • 3
03.02.2010 | 01:39
Čini mi se u ovoj situaciji najjednostavnije kupiti neki jeftini ethernet switch...ništa ne pita, ne treba ga naštimavati, nitko ti se na može "nakačiti"...
  • BB
  • Korisnik
  • 3
03.02.2010 | 01:51
Finn, ako si napravio Airport mrežu kako sam opisala u prvom postu, onda si mogao tamo staviti i birati, ima i WEP i WPA i WPA2 enkripcija. A ako nisi stavio ili si stavio WEP kod kreiranja mreže, možeš to promijeniti.
03.02.2010 | 02:43
BB je napisao:
Finn, ako si napravio Airport mrežu kako sam opisala u prvom postu, onda si mogao tamo staviti i birati, ima i WEP i WPA i WPA2 enkripcija. A ako nisi stavio ili si stavio WEP kod kreiranja mreže, možeš to promijeniti.

E sad me uhvati na krivoj nozi, ali bojim se da za AdHoc vrijedi samo wep. Ako nisam u pravu, pokrivam se ušima.

Čini mi se u ovoj situaciji najjednostavnije kupiti neki jeftini ethernet switch...ništa ne pita, ne treba ga naštimavati, nitko ti se na može "nakačiti"...

Ne može switch, čovjek ima modem vulgaris, treba mu router (iz jednog drugog threada je vidljivo).
  • BB
  • Korisnik
  • 3
03.02.2010 | 03:45
Windows7, imaš velike uši? Može i za AdHoc WPA Personal, WPA2 itd.

Modem vulgaris? A usb? Ti B.netovi modemi imaju po jedan eth. i usb...

Ili u lokalnoj mreži napraviti screen sharing, pa ako imaš i Firefox, Operu i još koješta (kao ja ), otvoriš ih dva, jedan do drugog..

Nego Finn, kažeš da se gubi veza...koja, ova bežična između Maca i PC-ja? A je li PC uopće došao do interneta ili nije? Koji sistem imaš na Macu, a koji na PC-u? Možda i da isključiš firewall na Macu, a hoće ispasti mreža i ako PC ode spavati, onda kad se probudi više ne kuži da se treba spojiti.

Neću te ni pitati da li je ona pinka od etherneta napravila "klik" kad si uštekao, ali zna se dogoditi i da to ne štima.
03.02.2010 | 05:16
Koliko sam ja shvatio Finn nije govorio o wireless mrezi nego o sharingu interenta sa maca na win wirelessom. Sto sam sam sad pogledao i nema wpa samo wep
A podesavanje enkripcije na wireless mrezu naravno da moze.
  • BB
  • Korisnik
  • 3
03.02.2010 | 11:57
ecvis17, da bi PC bežično koristio internet sa Maca, trebaš ih bežično spojiti, zar ne? A da bi spojio Maca s PC-jem bežično, prvi je korak napraviti wireless AdHoc mrežu, u kojoj ima enkripcije kako sam ranije napisala.

Pretpostavljam da si gledao pod Airport options unutar Sharinga? To ti ionako ništa ne koristi ako ih nisi prethodno umrežio.

I btw, na tu AdHoc (Computer-to-Computer) mrežu možeš spojiti i druge kompove.

Dakle, Mac-PC wireless internet sharing = Mac-PC wireless AdHoc network unutar koje je internet sharing, printer sharing, file sharing...
  • BB
  • Korisnik
  • 3
03.02.2010 | 12:09
P.S. internet sharing funkcionira, kao i ostalo, i ako imaš u kući bežični internet, pa ti je na primjer, jedan komp spojen bežično na ruter, a drugi (ako nema wireless) spojen ethernetom na onaj prvi, pa ide preko njega na internet. U tom slučaju je enkripcija podešena u postavkama rutera...

Ta varijanta je praktična ako imaš ruter u drugoj sobi, a ne želiš razvlačiti žicu od tog kompa koji nema wireless do rutera...
03.02.2010 | 12:34
evo me, tu sam, samo mi dajte malo vremena da odgovorim na sve...
03.02.2010 | 12:40
samo malo, ja se sad opet gubim.
BB stalno spominje ruter. razumiju li svi da ja imam samo modem na koji mogu spojiti žicom jedan komp i ništa više? nemam mogućnost bežičnog povezivanja.

može li se ova wireless mreža koju je BB opisala postaviti i u mom slučaju samo s modemom ili moram imati i/ili ruter?
  • BB
  • Korisnik
  • 3
03.02.2010 | 12:48
Kako to misliš "pustio signal s Maca"? Misliš to što si uključio Internet sharing? Nije čudo da ti ne štima.

Hajde ti lijepo to spoji kako sam opisala pod bežično umrežavanje, i napravi onda internet sharing, pa javi kako stoje stvari.

Sa modemom sve 5, samo neka on stoji spojen kako je i bio.
03.02.2010 | 12:53
ja sam Maca spojio kabelom na modem, a onda sam samo napravio internet sharing, koji PC lovi preko svojeg wirelessa (ima na pozadini onu malu plastičnu antenicu na šaraf).
nekakvu mrežu sam morao napraviti naPC-u koliko se sjećam, ali nemam višepojma šta i kako jer sam se s tim podosta izje... ne sjećam se da sam išta na Macu radio.
problem je što se PC nekad hoće, a nekad neće spojiti, pa mu pukne veza i sl., a i ta WEP enkripcija je preslaba.

probat ću prvo po BB-inom receptu napraviti tu mrežu, kad ona tvrdi da se može tako kreirati i bolja enkripcija, a možda će biti i stabilnije.
  • BB
  • Korisnik
  • 3
03.02.2010 | 12:53
Finn, ništa dok ne spojiš Maca i PC. Pogledaj moj prvi post, sve ti tamo piše. Tako kako piše, napravi AdHoc mrežu između Maca i PC-ja, a taj modem koji je spojen žicom je u redu tako kako je. Kad umrežiš bežično Maca i PC, uključit ćeš u Macu Internet sharing i Mac će preko bežične mreže pustiti PC na internet kojeg ima preko kabla s modemom.

Nemoj se sad zamarati razmišljanjem o ruteru. Prvo napravi ovo gore, pa ćemo onda dalje.
03.02.2010 | 12:55
BB je napisao:
Kako to misliš "pustio signal s Maca"? Misliš to što si uključio Internet sharing? Nije čudo da ti ne štima.

Hajde ti lijepo to spoji kako sam opisala pod bežično umrežavanje, i napravi onda internet sharing, pa javi kako stoje stvari.

Sa modemom sve 5, samo neka on stoji spojen kako je i bio.


ok, sad već napredujemo - otkrili smo pogrešku u koracima.
nisam doma, pa ću popodne dobro pročitati tvoja uputstva i isprobati to.

zaboravio sam spomenuti - na Macu je 10.6.2, a na PC-u su Windows 7. jel to šta mijenja stvar?
  • BB
  • Korisnik
  • 3
03.02.2010 | 13:03
Finn, to što PC lovi preko svoje antenice je samo prepoznavanje da postoji bežična mreža. Isto tako može "loviti" i gomilu drugih bežičnih mreža koje imaju susjedi, ali ne može preko toga na internet, samo ih vidi da postoje.

Napisala sam kako se to sve spaja baš zato da se ne bi nitko trebao izje... i pronalaziti što da radi.
A uzalud se mi tu svi trudimo da ti pomognemo i smišljamo kaj bi još mogao poduzeti, ako ne napraviš ono što treba, i to redoslijedom koji treba.

Nisi rekao koje sisteme imaš...Tiger?, Leopard?, XP?, Vista?
  • BB
  • Korisnik
  • 3
03.02.2010 | 13:07
Aha, sorry, sad vidim da si u međuvremenu napisao sisteme
Ne mijenja ništa, i ja sam na 10.6.2, a mislim da nema razlike (bar ne bitne) u setupu na Win XP i Win7, ali možda bi o tome Windows7 mogao nešto reći.

Pišemo se onda kad dođeš doma i to sve napraviš, pa ćemo vidjeti treba li još nešto.
03.02.2010 | 16:56
BB je napisao:
...Pretpostavljam da si gledao pod Airport options unutar Sharinga? To ti ionako ništa ne koristi ako ih nisi prethodno umrežio...


Netocno iako je tocno da sam mislio na ono unutar sharinga.
Naime ja sam napravio ovo i radilo je:


- plasq
Primjeti da nema niceg osim WEP-a za enkripciju. (mozda ima neki drugi nacin da se ovo napravi ali ovo je meni najocitiji).

Dakle (sada nije taj slucaj ali je bio pred nekih 8 mjeseci).
iMac je bio spojen na KASDA žićani router ethernet kablom.
Onda sam ja ovako kreirao wireless connection point sa imenom "internet_veza" (kojeg emitira iMac a ne router i nije sto nije zahtjevalo nikakvo predhodno podesavanje nekog networka imedju ta dva stroja).
A sa HP-laptopom koji vrti XP sam u wireless networks izmedju susjedskih D-LINK, IMEFIRME i sl vidio i "internet_veza" konekciju. Ako sam zelio sa HP-om surfati bilo je dovoljno odabrati "internet_veza" u listi mogucih connestion pointa i upisati lozinku i vozi.

Ovo mi istovremeno nije omogucavalo da pristupam jednom kompu s drugog i razmjenjujem datoteke (ne kazem da je unhackable ali nije se standardnim metodama moglo pristupati jednom stroju sa drugog).

Ako je ovo "tehnicki" takodje local network neke vrste (ad hoc ili kako reče),OK ... no nisam nista drugo osim ovoga morao podesiti.

Na isti nacin je funkcionirala i mac to linux internet sharing.
E sad Ad Hoc je mislim ovo:

- 's

No ja ni tu ne vidim wpa opcije? No to i nije spajanje na web tako da ...
File sharing ima SMB AFP i FTP a ne WPA (enkripciju)
E sad mozda ima i jos neki nacin da se ovo odradi (zapravo zasigurno ima) ali covjek je rekao da mu treba wireless pristup koji bi sharea sa maca na xp i mislim da je gore spomenuti nacin najbezbolniji no upitno je jeli i najsigurniji.
(moze i ne publishat ta connection point pa onda za njegovo postojanje zna samo onaj kome se da ta informacija sto je doadtna predostroznost).

Reci ... koji dio propustam?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 22 minuta
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.
  • Kloba: PS5, isprika...
  • Kloba: Prešao na Telemach EON TV. Uzeo Premium paket. Jako zadovoljan. I sada, hoću malo na PS%, kada ono, pao im server...
  • rusty: GRAVIS.DE je kapitulirao (od danas). Zatvaraju... :(
  • drlovric: Ja imam USA account za Apple jer bosanski niti ne postoji. Prodaju te iPhione a tjeraju te da odaberes drugu drzavu za nalog, i nikom nista.
  • drlovric: Zasto Turcin koji zivi ili radi u EU ili USA ne bi mogao placati Adobe pretplatu u svojoj zemlji? :)
  • drlovric: Ma sve je to siva zona i ljudi to koriste masovno. Ja sam godinama koristio indijski YT, nikada problema. Poceo sam placati bosanski samo raid glazbe. Jer ubijao me YT sa indijskim prijedlozima i artistima :) Sa $2.5 mi je pretplata skocila na 5 eura, al prezivio sam taj finacijski udarac :)
  • Zdravac: To nije uopće legalno. Za profesionalnu primjenu smatram da ipak treba kupiti i računati kao poslovni trošak.
  • t_burgund: Za tursku cijenu potrebno je koristiti VPN. Koliko je to legalno za profesionalnu upotrebu?
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

IgorD, korisnik, Maxxy, Riba, rusty, Anonimci (866)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.48 Seconds

Provided by iJoomla SEO