Spajanje (umrežavanje) Mac-PC i obratno
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Spajanje (umrežavanje) Mac-PC i obratno


03.02.2010 | 16:57
Internet sharing je meni sluzio kao nadomjestak wireless routera koji nisam imao. Nedostatk je naime to sto Mac mora raditi da bi sharea vezu XP-u.
03.02.2010 | 17:07
e, ja sam napravio upravo točno ovo što si gore napisao.
kao što sam rekao, stvar šljaka, ali ne uvijek. PC ima nekad problema s tom vezom, nekad ju ne može uspostavit, a nekad mmu pukne i ne može se više obnovit.
dodatni problem je taj što su me uvjerili da je WEP enkripcija (koja je jedina moguća) nikakva zaštita.
03.02.2010 | 17:09
još nešto vrlo važno - kako se WPA/WPA2 enkripcija radi?
ne kužim razliku između ASCII i 10 hex digits...
03.02.2010 | 17:27
zapeo, naravno.
ne mogu naći u Windows firewall, Advanced tab gdje se isključi Wireless Network Connection.
također, nemam malu ikonicu s jednim kompom desno dolje na Task baru.
03.02.2010 | 17:36
Pogle na wikipediju za razliku HEX i ASCII ... a kako to ima veze sa ankripcijom ... sacekaj da se jave smayoo,djipi ili tako netko ... ja takodjer samo znam kao neku common knowledge da je to lako za probiti no zasto i kako ... neznam izmedju ostalog jer nisam probavao.
Meni je ovo radilo bezprijekorno ... hmm.

Ja neznam kakve tocno veza moze imati local network sa tim problemom koji ti imas, jer ja ni kod adhoc comp-to-comp veze ne vidim da se nudi wpa.

File sharing nikako nema veze sa internet sharingom - barem je ja ne uviđam.

Iskreno neznam.
Vezano iz local network setup (comp to comp) mozes samo na XP-u kreirati mrezu (to predpostavljam znas), i onda samo na oba stroja odrediš da šeraš foldere i kome ... itd. Tu ces se pak korisiti sa user lozinkama.


Mozda BB ima rijesenje.
bok
03.02.2010 | 17:47
ma tamo pod odabirom passworda piše da se mora upisati točno 5 ASCII ili 10 hex znamenaka, pa me zanimalo. guglao sam, ali nisam uspio skužit razliku...

možda sam ja na PC-u nedovoljno dobro napravio to povezivanje, znam da sam se s njim izje.... na Macu je to puno jednostavnije.
nisam nikad dosad radio umrežavanje na PC-u, nikad mi nije trebalo.
03.02.2010 | 17:50
BB je napisao:
Aha, sorry, sad vidim da si u međuvremenu napisao sisteme
Ne mijenja ništa, i ja sam na 10.6.2, a mislim da nema razlike (bar ne bitne) u setupu na Win XP i Win7, ali možda bi o tome Windows7 mogao nešto reći.

Pišemo se onda kad dođeš doma i to sve napraviš, pa ćemo vidjeti treba li još nešto.

Za AdHoc na windowsima:
Pod WIN XP-om samo je WEP podržan.
Pod Vistom je podržan još i WPA2-PSK/AES.
Pod Vistom NISU podržani WPA2-PSK/TKIP, niti WPA-PSK, bilo TKIP, bilo AES.

U infrastrukturnom modu ograničenja postavlja hardver.

Za Windows7 (unatoč mom nicku), još nisam probao AdHoc spajanje.

U stvari, AdHoc koristim 1-2 puta godišnje, stvaaarno nemam potrebu za tim, u autu mi je aktivan AP sa vip internetom 10 Gb za rad na terenu, a uvijek ima tu i par rutera, AP-ova... lakše mi je to na brzinu pospojiti nego postavljati AdHoc.
Ja sam hardveraš u duši (jesam li to već negdje na forumu kazao???).

Što se tiče poklapanja ušima, pokrit ću se jednim uhom, jer sam mislio na AdHoc na XP-u
03.02.2010 | 17:56
Finn je napisao:
e, ja sam napravio upravo točno ovo što si gore napisao.
kao što sam rekao, stvar šljaka, ali ne uvijek. PC ima nekad problema s tom vezom, nekad ju ne može uspostavit, a nekad mmu pukne i ne može se više obnovit.
dodatni problem je taj što su me uvjerili da je WEP enkripcija (koja je jedina moguća) nikakva zaštita.

Ajd pokušaj ovo - ručno unesi DNS od B.neta:
83.139.80.22
83.139.104.2

tako piše na guglu.
Za gateway na PC-u stavi IP od macole.

Samo da dođe vikend, pa da napadnem macolu i pc sa par rutera, ap-ova i modema.
03.02.2010 | 18:03
Finn je napisao:
[quote]ma tamo pod odabirom passworda piše da se mora upisati točno 5 ASCII ili 10 hex znamenaka, pa me zanimalo. guglao sam, ali nisam uspio skužit razliku...quote]
ASCII znakovi su sva slova, brojevi, interpunkcija, specijalni znakovi na tipkovnici plus ostalo, proguglajte.
Svaki ASCII znak je reprezentiran jednim bajtom (8 bita). Jedna HEX znamenka može poprimiti 16 vrijednosti (0,1..9,A,B,C,D,E,F) i zauzima 4 bita.

Tako jedan ASCII znak možemo zapisati pomoću dvije hex znamenke (8 bita = 2x 4 bita).

Zato je 5 ASCII = 10 hex.

ASCII je lakše zapamtiti, unesemo neku kombinaciju slova, znakova, brojeva i drugo.
03.02.2010 | 18:09
Windows7 je napisao:
[quote]Finn je napisao:
ma tamo pod odabirom passworda piše da se mora upisati točno 5 ASCII ili 10 hex znamenaka, pa me zanimalo. guglao sam, ali nisam uspio skužit razliku...quote]
ASCII znakovi su sva slova, brojevi, interpunkcija, specijalni znakovi na tipkovnici plus ostalo, proguglajte.
Svaki ASCII znak je reprezentiran jednim bajtom (8 bita). Jedna HEX znamenka može poprimiti 16 vrijednosti (0,1..9,A,B,C,D,E,F) i zauzima 4 bita.

Tako jedan ASCII znak možemo zapisati pomoću dvije hex znamenke (8 bita = 2x 4 bita).

Zato je 5 ASCII = 10 hex.

ASCII je lakše zapamtiti, unesemo neku kombinaciju slova, znakova, brojeva i drugo.


hvala na kratkom i jasnom objašnjenju.
03.02.2010 | 18:10
I još nešto, kad me već krenulo odgovarati :
Osim sa tim PC-om, jesi li pokušao spajanje s još nekim drugim pc-om, laptopom, što li. Ako imaš viruse na pc-u, oni mogu rušiti vezu. Iz prakse. Amen.
03.02.2010 | 18:49
nisam nikad ništa spajao, samo ovo.
  • BB
  • Korisnik
  • 3
03.02.2010 | 18:50
Finn je napisao:
zapeo, naravno.
ne mogu naći u Windows firewall, Advanced tab gdje se isključi Wireless Network Connection.
također, nemam malu ikonicu s jednim kompom desno dolje na Task baru.



Finn, nije to u Control panelu pod Windows firewall...nego pod Advanced u setupu za tu mrežu...napisala sam gdje je, pročitaj još jednom.
Ikonicu nemaš jer negdje nije čekirano da ju pokaže dolje, ili odašiljač nije uključen. Možeš doći do toga i preko Start menija, a i preko one druge ikone s dva kompa.

Ja sam spajala Lenovo laptop, Win XP i MacBook, Snow Leopard, i sve je išlo onako kako sam napisala.

Sorry svima, ali sad sam stvarno u gužvi, večeras mi je rok za nešto...

P.S. Win7, slažem se s jednim uhom (a može i bez njega)
03.02.2010 | 18:58
evo, kopiram šta si napisala: "U control panelu, Windows firewall, Advanced tab, treba isključiti Wireless Network Connection."
ja sam to shvatio kao Control panel > Windows firewall > Advanced.

probat ću ponovo, hvala ti.

ni ja sad ne mogu prčkat po tome, cura sutra polaže ECDL, pa mora ponavljat. )
  • BB
  • Korisnik
  • 3
03.02.2010 | 20:06
Finn, hvala ti...trenutačno sam takva muha bez glave, a najradije bih ti došla to sve namjestiti da mogu

Držim fige da ti cura položi bez frke, a od sutra onda možemo opet step by step, budem i ja svoj PC uštekala, pa će biti lakše.

Odoh dovršiti projekt, pozdrav svima!
04.02.2010 | 20:57
BB je napisao:
Evo prvo bežične varijante:



1. KREIRATI MREŽU

MAC: U Preferences, Network (ili preko Airport ikone u Toolbaru) - Create network (Computer-to-Computer), damo mreži neko ime po kojem će biti jasno da je to ta lokalna (AdHoc), password po želji (ja sam ga stavila).
Zatim klik na Advanced, WINS tab, upisati neko ime pod Workgroup


evo, opet ništa.
napravio sam CtC network, stavio password i (40-WEP enkripciju) te u WINS tabu upisao pod Workgroup ime (Home).
PC mrežu vidi, ali kad se želim na nju spojit kaže: Unidentified network - No internet access.
04.02.2010 | 23:16
Korak po korak. Za početak, bez ikakve enkripcije i bez internet sharinga. Samo uspostavi CtC vezu i vidi da li ona kao takva radi. Kad to uspostaviš, onda korak dalje...
04.02.2010 | 23:42
ništa...
možda negdje nešto ne radim dobro:
1) system preferences > network
2) s lijeve strane kliknem na airport; s desne strane otvorim network name: create network...
3) otvori se prozor create computer-to-computer network / name: blabla / channel: automatic (11) / require password (ovaj puta nisam kliknuo)
4) na PC-u prepozna tu blabla mrežu, ali kad idem na connect kaže: Unidentified network - No internet access.
04.02.2010 | 23:46
AirPort.jpg


pitanje 1: zašto piše da airport ima self-asigned adress i neće moći na internet? je li to normalno?

pitanje 2: kada na menu baru kliknem airport ikonu otvori mi se padajući meni i izlistaju razne mreže koje lovi; također se izlista i ova moja blabla mreža i ispod nje piše disconnect from blabla. kad sam to bio napravio s prvom mrežom danas (onom s enkripcijom), dakle kad sam kliknuo disconnect, više ju nigdje ne pokazuje kao mogućnost da ju ponovo aktiviram.
gdje se ta CtC mreža koju napravim može reaktivirati ako ju disconnectam?
05.02.2010 | 10:18
I o tome sam već pisao. Kad radiš CtC network, ne možeš koristiti DHCP jer nema u toj "mreži" DHCP servera.

Moraš ručno dodijeliti IP adresu na oba računala.
  • BB
  • Korisnik
  • 3
05.02.2010 | 13:30
Bok, evo me...

Finn, ta mreža koju si kreirao će se pojaviti opet pod Create network, ali će ti nuditi da je izabereš.

Smayoo, ima DHCP i ne treba ručno upisivati IP kod wireless AdHoc mreže.

Finn, nakon što si napravio mrežu na Macu, jesi li na PC-u upiso workgroup i ostalo za kreiranje mreže, ili si samo krenuo vidjeti da li prepoznaje mrežu sa Maca?
05.02.2010 | 22:40
evo, kopa mi frend koji je Win korisnik već satima po kompu i ne može skužiti zašto se Win 7 ne žele spojiti na mrežu. probali smo sve žive opcije. ni on nije dosad radio s Win 7, pa ne zna gdje bi se to nešto što valjda fali moglo porihtat...


ostaje mi jedino da skinem Win 7 i stavim XP...
05.02.2010 | 23:44
Finn je napisao:
evo, kopa mi frend koji je Win korisnik već satima po kompu i ne može skužiti zašto se Win 7 ne žele spojiti na mrežu. probali smo sve žive opcije. ni on nije dosad radio s Win 7, pa ne zna gdje bi se to nešto što valjda fali moglo porihtat...
ostaje mi jedino da skinem Win 7 i stavim XP...

Sad ću sagledati problem ne s tvoje strane kao korisnika usluge, nego s moje strane kao nekog tko rješava takve probleme u praksi, ali samo za PC-eve.

Donesem moj laptop, ispravan, čist od virusa, sa instaliranim NOD32, te USB WLAN, koji provjereno radi.

a) na laptopu mreža radi => pogledao bih mojim laptopom ima li virusa na tvom pc-u pomoću adaptera IDE/SATA na USB, ako ima virusa, preporučio čistu instalaciju windowsa kao jedino sigurno rješenje.
Ako nema virusa, instalirao bih USB WLAN koji sam ja donio i provjerio radi li mreža.
Ako radi, izvor problema je tvoja WLAN kartica. Pokušao bih reinstalirati driver, pa ako proradi, to je to, a ako ne, ostavio bih onaj USB WLAN.
Ako svejedno ne proradi, opet savjetujem čistu instalaciju windows-a prije nastavka.

b) na mom laptopu mreža NE radi => problem je na strani macole.
Detaljnog podešavanja macole se hvatam ovaj vikend pa onda slijedi nastavak ovog posta
05.02.2010 | 23:58
Pri odlasku na teren za rješavanje ovakvog problema bih još ponio i jedan WLAN router, te neki AP, tako da se problem sigurno riješi.
Cijena rada je u ovom slučaju lako može biti veća od cijene opreme, te bi najvjerojatnije rješenje bio WLAN router uz najmanju količinu rada, ukoliko je PC ispravan.
Tebi kao korisniku koji sam nastoji riješiti problem interesantno je dijeljenje interneta bez ulaganja u opremu samo je onda takav put dugotrajan i mukotrpan ako nemaš iskustva sa mrežama.
Nadam se da će ti ipak ubrzo proraditi.
06.02.2010 | 00:11
ok, mi zasad mislimo da je problem u Win 7, ali vidjet ćemo...

samo me zanima kako to da kad s airporta pustim internet sharing, PC se spoji na net "bez problema", a na bežičnu mrežu se ne može spojiti? u čemu je razlika?
06.02.2010 | 00:20
Finn je napisao:
ok, mi zasad mislimo da je problem u Win 7, ali vidjet ćemo...

samo me zanima kako to da kad s airporta pustim internet sharing, PC se spoji na net "bez problema", a na bežičnu mrežu se ne može spojiti? u čemu je razlika?

Internet sharing pretpostavljam uključi DHCP pa ti se PC spaja bez problema (barem je tako kod windowsa, pri čemu se Gateway/DNS postavi na 192.168.0.1), ako sam dobro shvatio.

Kad internet sharing nije uključen, vjerojatno nema DHCP-a. Postavi manualno na pc IP, mask, Gateway i DNS.

Kako rekoh, ovaj vikend provjerim macolu.
06.02.2010 | 01:37
BB je napisao:
Smayoo, ima DHCP i ne treba ručno upisivati IP kod wireless AdHoc mreže.


Tko ima DHCP? Ako je tebi to proradilo, ne znači da će svima. Ti možda slučajno radi neke druge aplikacije koja ti se vrti na jednom od strojeva imaš dignut DHCP server. To je inače servis koji se na običnom računalu u pravilu ne diže. Jedino ovo što spominje Windows7 - tako rade Windowsi kad na njima uključiš Internet connection sharing. Ne znam kako to radi na Macu jer nisam probao. Možda isto tako, ali nisam siguran.

U svakom slučaju, to je vrlo jednostavno provjeriti.

Finn, kad uspostaviš vezu koja ne radi, otvori dos prozor (klik na start, pa run, pa utipkaj "cmd" ) i u njemu utipkaj IPCONFIG /ALL pa pasteaj ovamo tekst koji si dobio van.
07.02.2010 | 00:42
smayoo je napisao:
Finn, kad uspostaviš vezu koja ne radi, otvori dos prozor (klik na start, pa run, pa utipkaj "cmd" ) i u njemu utipkaj IPCONFIG /ALL pa pasteaj ovamo tekst koji si dobio van.
IPCONFIG1.jpg
07.02.2010 | 00:42
Malo sam se zabavio.
Mac mini preko Etherneta dobiva internet.
Airport dijeli taj internet. Gateway/DNS je postavio na 10.0.2.1
Enkripcija je samo WEP 40/128, ni traga WPA.
iPhone se uredno spaja na Airport u svakom slučaju i ide na internet.
PC (XP Pro) se ne spaja i ne želi na internet ako je WEP uključen, izbacuje grešku da mreža nije u dometu, iako je vidi.
Ako je Open, onda se PC spaja na mrežu i ide na internet.

Na adresi
forums.macrumors.com/showthread.php?t=777157

se spominje problem sa AdHoc mrežom, vezano za Snow Leopard, možda je to rješenje problema.
Budući da ne želim kopati po svom Macu, odustat ću od onog dijela testiranja koje zadire u promjenu sistemskih postavki Maca.

Sutra ću instalirati Windows 7 na jedan HDD (odabrao sam Win 7 Home Premium 32 bit) pa probati i s njim kako se ponaša.

Stvar je do Windowsa, obzirom na to da se iPhone uredno spaja u svim uvjetima koje sam postavio.

Za svaki slučaj sam nakon toga isključio Atheros WLAN karticu od PC-a (laptop), te instalirao USB WLAN AirLive WN-200USB b/g/n , međutim potpuno isti rezultati.

Eto, još probam sa Win7 i s time mislim da sam pokrio problematiku.

Moj zaključak je da fino stavim ruter i zaobiđem sve probleme, a ujedno i enkripciju mogu dignuti na WPA2, a i DHCP je tu pa nemam zavrzlama oko IP adresa. I MAC filter, i milijun drugih stvari kojih ima u ruteru.
I sve gotovo za par minuta, koliko treba za podesiti kompletan ruter.
Tristo-četiristo kn je vrlo isplatljiva investicija po ovom pitanju. IMO.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 55 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.21 Seconds

Provided by iJoomla SEO